PIET DE BRUIN, VOORZITTER VOLLEYBALBOND: Nederland wil naar honkbaltitelstrij d SPORTIEF SPORT HOOG BOUWTEMPO Elfstedentocht atletiek IN ARGENTINIË Moderne vijfkamp nog vraagteken Teleurgesteld over „tijdperk Krysyk” „Alles loopt gesmeerd” Bil I -1 1 ATflB OP OLYMPISCHE SPELEN: ITALIË DOET NIET MEE ■F 17 DINSDAG 1976 1 3 JANUARI SPORT Reglementair Falen IWvrïr r I Toejuichen I (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Piet de Bruin, voorzitter van de volleybalbond heeft er geen moeite mee te beken nen dat hij is teleurgesteld in wat we zullen noemen het „Krysyk-tijd- perk”, zo geheten naar de Poolse coach van het nationale herenteam. „Natuurlijk is het achteraf makke lijk praten maar inderdaad is het zo dat we met de ervaringen die we nu rijk zijn zeggen: we hadden het niet moeten doen. Vandaar ook dat het contract van Ben Krysyk niet voor de tweede keer is verlengd. Buiten zijn schuld is het allemaal anders gelopen dan wij gehoopt hadden. In Nederland hebben we zeker ook trainers die de capaciteiten van Krysyk hebben maar die mensen willen pas bij je in dienst treden als ze een contract voor tien of twintig jaar krijgen, anders is het risico hen te groot. Vandaar dat de vol leybalbond in mei ’73 die Poolse trainer hierheen haalde. De man die zijn opvolger zal worden zal een Nederlander zijn die bij ons in part time-dienst treedt”. BV W I Bert Bergsma is op de moderne vijfkamp in Nederland een klasse apart. (Van onze sportredactie) Piet de Bruin: „Met de ervaringen die we nu rijk zijn, zeggen we: we hadden Krysyk niet moeten aantrekken" PIETER MUL (Van onze sportredactie) 4, ARNHEM. Eerst zo'n anderhalve maand voor de Olympische Spelen zal bekend worden of Nederland tn Montreal, evenals in München, vertegenwoordigd zal z(jn bij de moderne vijfkamp. De nationale kampioenschappen in Den Bosch fvan 12 tot 15 april) moeten een voorlopige selectie opleveren die in de maand mei drie sterke internationale wedstrijden gaat bezoeken. De Tros zal morgenmiddag op Hil versum I rechtstreeks flitsen uitzenden van de voetbalwedstrijd tussen Jong Ita lië en Jong Oranje. De flitsen worden uitgezonden van, 15 tot 16.20 uur. Ook Paul Rodriguez, hoofd van de orga nisatie in Cordoba, had zich kort tevoren bij een bezoek aan Bonn in die richting uitgelaten. Hij liet weten dat de verant woordelijke bouwfirma dertig percent voor ligt op het schema. Derhalve zal het stadion, waar wereldkampioen West- Duitsland twee wedstrijden zal spelen, a) in juni van het volgend jaar klaar zijn. De Nederlandse schaker Genna So- sonko speelde 'in het toernooi van Has- tings remise tegen de Oostduitser Uhl- mann. Hort gaat aan de leiding met negen punten, gevolgd door Uhlmann met 8V2 punt en een afgebroken partij. René Pijnen en Günther Haritz zijn hun eerste positie in de zesdaagse van Bremen kwijtgeraakt aan Sercu en Gil more. iiilHfi’AkiiassiJiiKUH. n wereldkampioenschap jaar in Taiwan zal Indien de KNBSB de voor deze trip bijeen MEXICO STAD (SID). In Argenti nië wordt momenteel met een hoog tempo gewerkt aan de accommodaties voor het eindtoernooi om het wereld kampioenschap voetbal 1978. Eind 1977, een half jaar voor de openingswedstrijd zullen de vijf stadions in Buenos Aires, Rosario, Cordoba, Mendoza en Mar del Plata gereed zijn. ,Daar hadden wij het recht toe op reglementaire gronden. Vergeet niet dat de voorzitter op het matje wordt geroe pen als de zaak fout loopt. Van onze begroting van 1,2 miljoen gaat zes tot zeven ton naar de nationale selecties. Wat de heren betreft viel het besluit niet naar Montreal te gaan omdat de spelers onvoldoende beschikbaar waren voor het kwalificatietoernooi.” Voetbalbond (AFA) op een persconfe rentie in Mexico Stad. „Alles loopt op het ogenblik gesmeerd. De atmosfeer bij ons is geweldig en de vorderingen zijn enorm. Het economische succes van d: WK is zeker gesteld,” aldus Niembro nauwelijks als een verrassing. Wat de volleybalwereld, althans de top wel plotseling in rep was het aan ARNHEM Er komt dit jaar toch een elfstedentocht. Zeker 20 Apeldoornse atleten hebben zich namelijk voorgenomen om op vrijdag 19 maart van start te gaan voor een ongeveer 230 kilometer lange race langs de elf Friese steden die voor het laatst in 1963 schaatsenrijders zagen passeren. Ditmaal worden ze dan „aangedaan” door atleten van AV Veluwe, die er een koppelrace van willen maken. Tweemaal komen die koppels aan de start. Eerst om een uur in het donker te lopen, waarna dit bij daglicht nog eens herhaald zal worden. Elk koppel loopt in totaal zo’n kleine 30 kilo meter. De start heeft plaats in Bolsward, dat na zo’n 17 uur hardlopen de atleten van AV Veluwe opnieuw kan begroeten. De kleine Apeldoornse vereniging, die uiteraard zelf aast op enige publiciteit, wil met deze stunt vooral de lange-afstandatletiek in ons land promoten. Dit met mede werking van de Friese VW en de organisatoren van de Friese Elfsteden-Rijwieltocht Vereniging. Als de estafette een succes wordt, wil AV Veluwe er in de toekomst een wedstrijd van gaan maken. Maar ook de overige voorbereidingen voor het elfde wereldkampioenschap zullen tegen die tijd rond zijn. Deze optimistische geluiden kwamen maandag uit de mond van Paulino Niembro, Je algemeen secretaris van de Argentijnse „PROBLEMEN ROND DE TOP De Nederlandse moderne vijfkampers gaan voor wat die wedstrijdserie betreft ge lijk op met de Westduitse top, waarmee goede contacten bestaan. Van 89 april tot 3 mei is er in München een- internationale vijfkamp, evenals een week later in Boe dapest, waar ook Roemenen, Hongaren en Tsjechen komen, terwijl eind mei in Hei- deheim de open Westduitse kampioenschappen worden gehouden waar ook Neder land welkom is. bakken die op de brug staan? Dat vind ik best leuk maar elke keer dat ik er langs kom wordt me toch geen geld gevraagd? Het gebruik van een sporthal maakt net zo goed deel uit van ons welzijn maar de gewone sportbeoefenaar moet daar wel voor betalen. Het is wat anders als de hal commercieel wordt verhuurd. Als er bij een wedstrijd opna men voor tv worden gemaakt en de reclameborden langs het veld staan. In zo’n geval moet de overheid commerci eel verhuren, natuurlijk.” „In ons land zijn er nu 360 hallen en volgens de Nederlandse Sport Federatie moeten er 1300 komen. De ruimte die daarmee geschapen wordt juich ik toe want het volleybal in de afdelingsklassen wordt nu gespeeld in de vorm van „best of three” of maximaal vier sets. Nor maal voor onze sport is „best of five” en dat is alleen maar bekort omdat je met minder sets natuurlijk meer wedstrijden per avond kunt plannen. Je moet wel afwachten, anderzijds, wat de financiële consequenties zijn van zo’n groot aantal hallen.” De tweede Bundesliga-club Bankt Pauli heeft interesse voor Günther Net- zer. De middenvelder van Real Madrid staat, volgens Sankt Pauli-voorzitter Werner Velbinger, niet afwijzend tegen over het aanbod van de Hamburgse formatie. De Philippine Ben Villaflor heeft in Tokio zijn wereldtitel boksen in het junior-lichtgewicht met succes verdedigd tegen de Japanse uitdager Morito Kashi- waba. U__„ j en raer bracht eind vorig jaar de beslissing om herenteam niet te laten meedoen het kwalificatietoernooi voor de Olympische spelen van Montreal en de weigering van een vijftal topspeelsters zich nog langer te voegen naar het beleid van hun coach Johan van Doorn. De commissie voor technische zaken van de bond trad na een ingreep van het hoofdbestuur onmiddellijk af en om de brokken bij elkaar te halen werd er een tijdelijke commissie topsport ge vormd. Perikelen die voor een periode zorgden waarvan Amsterdammer De Bruin zegt: „Zo’n tijd Wil ik in de bond niet meel meemaken”. De bondsvoorzit ter begrijpt dat de affaires aan de top veel aandacht trokken maar is beslist in zijn opvatting dat de Nevobo veel belang rijken zaken aan haar hoofd heeft. Het recreatieve volleybal bijvoorbeeld. „Vertelde minister Van Doorn maar eens duidelijk wat hij nou precies be doelt met die uitdrukking sportieve re creatie of recreatieve sport. Kijk, wat wij doen is voor negentig percent recre atief, met die twee toeschouwers waar voor gespeeld wordt. We kennen het probleem van de bewegingsarmoede, na tuurlijk. Uiteraard is het fijn als een stel mensen een beetje gaat volleyballen maar al gauw blijkt er dan een goeie te zijn en die wil serieus spelen. Als er straten tegen elkaar gaan uitkomen dan heb je ook in no-time een competitie. In no-time moet er een club gevormd wor den, is er een bestuur, moeten er velden geregeld worden. Die competitie is er altijd. Op campings ook wil de kampi oen van de een tegen de kampioen van de ander uitkomen. En al die mensen hoeven van mij geen Nevobo-lid te wor den maar ik wil niet dat die mensen tijdens het volleybalseizoen competitie spelen buiten ons om.” „Ben Krysyk’s vakbekwaamheid is no„it in twijfel getrokken. Hij moest werken in een situatie die totaal ver schillend is van die in Polen en heel Oost-Europa. Daar zijn de spelers veel nationalistischer, is het nog een eer om in de nationale ploeg te spelen. Krysyk dankte destijds de oude garde af omdat zij niet zo hard en lang wilde trainen als de bondscoach wilde. Toen haalde hij een nieuwe lichting die er wel hard tegenaan wilde maar die was na drie maanden al weer ouwe hap omdat het hen ook te zwaar viel. Krysyk’s opvat tingen waren niet te rijmen met de opvattingen en mogelijkheden in onze maatschappij. Als gezegd, wij willen weer een Nederlander met de heren- ploeg belasten maar liever niet iemand die tevens bondscoach is. Ik ken Bill Sheridan niet maar de situatie waarin hij verkeert (clubcoach van Pioneer Punch en leider van het nationale bas ketbalteam) zie ik liever niet bij de volleybalbond. U analyseert de zaken juist als u zegt de problemen bij de damesselectie min der essentieel waren. Het is jammer dat die vijf speelsters zich zo star opstelden tegen Van Doorn maar de selectie is drastisch verjongd. (Deze week speelt de ploeg in Heidelberg voor Olympische kwalificatie). Een en ander is bekend geworden tijdens de bijeenkomst tussen Femba- en Fiba-vertegenwoordigers in Mexico, waaruit de nieuwe wereldhonkbalbond (AINBA), is voortgekomen. Van deze nieuwe bond zijn reeds een 30-tal lan den lid gworden. Nederland heeft in de AINBA een zetel verworven, als vice- voorzitter voor Europa die door de bondsvoorzitter G. van der Heyden zal worden ingenomen. Er is verontwaardi ging geuit over het feit dat Italië van plan was het nationale honkbalteam dat zou meedoen aan de Haarlemse honk- balweek, te vervangen door een club- ploeg dat onder de sponsornaam zou uitkomen. Van der Heyden achtte een en ander onaanvaardbaar voor de Haar lemse honkbalweek en heeft de voorlo pige invitatie voor deelneming aan Italië ingetrokken. Dat brengt mij op een ander punt, het geld. Ik vind het schandalig wat er met de zaalhuren gebeurt. Wij zijn nu met een enquête bezig maar ik weet nu al dat die prijzen schrikbarend zijn. In prin cipe ben ik van mening dat die hallen gratis moeten zijn, je moet de kosten niet omslaan over dat kleine groepje uit de bevolking dat gebruik van een hal maakt. Hout- en Plantsoenen is een andere gemeentedienst maar ik hoef toch ook niet te betalen voor de bloem- De aankondiging van het vertrek van de nationale coach, nu al weer, enkele maanden oud. kwam voor de insiders „Wat de hoeveelheid geld betreft kan het rijk overigens een voorbeeld nemen aan de gemeenten. Al een jaar of drie, vier geleden is er in de Kamer een motie aangenomen die inhield dat de rijksoverheid zestig percent van de kos ten van het bondsapparaat voor zijn rekening zou moeten nemen en de bon den zelf het restant. Zover zijn we nog lang niet. Natuurlijk moet ook de sport zijn steentje bijdragen nu het econo misch minder gaat maar als je kijkt naar de Westeuropese landen staat Ne derland onderaan op de ladder wat be treft de subsidiëring door de overheid.” De Bruin, jarenlang internationaal top- arbiter, speelde zelf volleybal in een team met ondermeer tv-commentator Frans van Dusschoten. „Totdat ik van het eerste naar het tweede werd terug- „Dat betekent namelijk dat wij als bond falen en dat vind ik erg vervelend. Die mensen hebben scheidsrechters no dig, velden, de spelregels etcetera. Op het ogenblik zijn er wel van die compe tities maar niet in verontrustende mate. Maar als de overheid hallen gratis ter beschikking gaat stellen, de leiding be taalt en dergelijke om de sportieve re creatie te bevorderen daa doet zij aan oneerlijke concurrentie. Daar kunnen wij niet tegenop. D» kans dat Nederland in Montreal zal deelnemen lijkt in elk geval groot, al zal dit dan waarschijnlijk alleen op het individuele vlak gebeuren. De Apeldoornse militair Bert Bergsma, die dagelijks tal van uren kan trainen, is zeker in staat om de door het Nederlands Olympisch Comité (NOC) vereiste puntentotaal van 4100 voor de nummers zwemmen, lopen,schieten en paardrijden te overtreffen. Met opzet hield het NOC het schermen buiten de eis, die ook geldt voor elke deelnemer in een even tueel af te vaardigen team. Het schermen is op voorhand moeilijk meetbaar, omdat veel afhangt van de klasse van d# tegenstanders,’ hetgeen niet het geval is bij de andere vier onderdelen, al speelt bij het paardrijden de loting een belangrijke rol. Bert Bergsma, die ook opgenomen is in de voorlopige Olympische selectie, is zeker in staat een totaalscore van boven de 5000 punten te bewerkstelligen. Oud-nationaal zwemkampioen Bergsma, die ook sterk loopt, constant schiet en via een stoomcursus een goede ruiter is geworden, heeft zich mede dankzij zijn lengte ook als schermer razendsnel ontwikkeld. Inmiddels mag hij zich al hoofdklasser noemen. Andere „mogelijkheden” voor Montreal, maar dan in teamverband, zijn Ben Derk- sen (Arnhem), Andries van de Woerd (Tiel) en Ronald Postma (Zevenaar), de Hage naars Henk Mulder en Jan van der Eist en de broers Ab en Rob Baars uit Den Hel der. De Noordhollandse broers kampen echter metproblemen. De eerste met militaire besognes, de ander met een meniscus, zodat het formeren van een sterk team be moeilijkt wordt. Bovendien zal het NOC duidelijk kritisch de verrichtingen in team verband gadeslaan. In München wend het weinig meer dan een afgang voor de Nederlandse ploeg, die daarna in zijn geheel stopte. Na München ’72 begon men dan ook helemaal opnieuw met de jeugd. Een her nieuwde start, dia zonder meer veelbelovend was, waarbij vooral de goede prestaties van de jeugd bij de jeugdwereldkampioenechappen in Montreal en de gouden plak die de Arnhemmer Ben Derksen ef op het paardrijden veroverde, als fraaie successen aangemerkt moeten worden. Of het Nederlands Olympisch Comité echter bereid zal zijn na de teleurstelling in München een aoznpleet team naar de Olympische Spelen af te vaardigen, blijft hoogst twjjfelachtig, al rest altijd de mogelijkheid (bijna zekerheid) om de ai door de inter nationale wol geverfde Bert Bergsma als eenling straks naar Canada te sturen. Voor de toekomst zijn we bezig met een commissie topsport die de tijdelijke commissie moet vervangen. We hebben een aantal voorstellen op papier en die zijn al besproken met onder meer een Vijftiental prominenten zoals ik ze heb genoemd, uit de volleybalwereld (onder wie de oud-bondscoaches Van der Haar Van der Ploeg en Henk Blok). Een aantal van hen willen we graag in de topsport-commissie hebben maar de plannen moeten in het voorjaar nog voorgelegd worden aan de bondsraad. Daarna vallen de beslissingen.” DEN HAAG (ANP). De KNBSB heeft voorlopig ingeschreven voor het toernooi om het honkbal dat dit worden gespeeld, benodigde gelden kan krijgen, zal Nederland dan de enige vertegenwoordiger van Europa zijn om dat Italië niet meedoet. gezet. Toen ben ik ermee opgehouden, ik wil altijd het beste, altijd winnen.” In de scheidsrechterij haalde hij de top, sinds september 1972 (toen hij Van Dorst opvolgde) is hij eerste man van de Nevobo. Daarnaast is hij nog lid van het bestuur van de Europese volleybalbond en van de commissie voor de Europese bekertoernooien. „In 1952 ben ik op dat terrein begonnen met zaaldiensten.” Do Bruin, nu vierenveertig jaar, stipt nog een derde belangrijke zaak aan: de gezagsverhoudingen in relatie met het grote tekort aan kader. „Van de vieren twintig districten die de bond kent zjjn er maai vier die in het bestuur geen vacatures kennen. Ook op lager niveau is dat een groot probleem.” „Ik weet zeker dat dat komt omdat veel clubmensen en officials het zat zijn dat elke beslissing wordt aangevochten, het zat zijn dat er dikwijls stank voor dank is, het zat zijn om pro deo een groot aantal taken te verrichten. Twee oorzaken liggen voor de hand; daar is allereerst de schaalvergroting. In ’48 is de Nevobo gestart, in ’63 waren er 20.000 leden, drie jaar later tienduizend meer en nu heeft de bond 75.000 leden. Dat betekent bijvoorbeeld dat het bij het controleren van kaarten en formulieren niet meer gaat om getallen van honder den per district maar om duizenden. Het werk is enorm toegenomen. Daarnaast is er een groter agressie. Sport is een onderdeel van de maatschappij en als daar gezag minder in tel is dringt dat ook in de sport door. Elke beslissing wordt aangevochten maar het is uitge sloten dat je altijd en overal eerst inspraak moet hebben gehad wil je be sluiten kunnen nemen. Clubbesturen en bondsmensen krijgen vaak stank voor dank en dat heeft direct te maken met het probleem van kader-tekort.” De Bruin, chef-inkoper op het gebied van Jechnische installaties bij een doch teronderneming van de Steenkolen Han dels Vereniging, ziet de drie genoemde problemen (sportieve recreatie, het geld en de gezagsverhoudingen) als wezenlij ker zaken dan de perikelen rond de topteams. In eerste instantie lag de ver antwoordelijkheid voor de selecties ook niet bij zijn hoofdbestuur maar bij de Nationale Commissie Technische Zaken. Een commissie die onvoldoende functio neerde en in wier beleid het hoofdbe stuur ingreep na de moeilijkheden tus sen Johan van Doom en een stel speel- sters. gr

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17