Ernstige bezorgdheid van NAVO-zijde over conflict Luns bemiddelt in kabeljauwoorlog Ijsland en Engeland INITIATIEF VAN KONING KHALED Dijken in België langzaam dicht B installaties geen Britse minister Rees in het Lagerhuis: I „Beveiliging olie taak voor NAVO” GULF NIJHOFF-PRIJS ZO JA, ZO NEE bedrijfsadministratie door nico scheepmaker „Examenuitslag moet herzien worden” WHO 2 1976 DINSDAG 1 3 JANUA R1 BINNEN- EN BUITENLAND pjaar ill jr. igaai goras o (1) O (2) ia val India •'7 uizend ndorie itakin (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) andeld schotel r 1 (Van onze redacteur in Brussel, Henk Kolb) - i LONDEN De Britse regering wil, dat de politici in Noord-Ierland opnieuw nadenken over een toekomstige vorm van regionaal bestuur voor hun gebied. Dat was de boodschap die de Britse minister voor Noord-Ier- land, Rees, gisteren in het Britse parlement openbaar maakte. De verkla ring van Rees kan een nieuw dramatisch keerpunt betekenen in de historie van het Ierse drama. Gevreesd wordt voor algemene stakingen en zelfs voor een regelrechte burgeroorlog. BEIROET (Reuter, UPI) Ko- ning Khaled van Saoedi-Arabië wil een beperkte Arabische topconfe rentie bijeenroepen om te trachten via diplomatieke weg een eind aan de burgeroorlog in Libanon te ma- he ken. Volgens goedingelichte krin gen zullen voor de conferentie wor den uitgenodigd de staatshoofden van Libanon en Syrië. De Saoedi- Arabische vorst wil ook de leider van de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie, Jasser Arafat, aan het over leg laten deelnemen. - I BRUSSEL De Noordat- lantische Verdragsorganisatie (NAVO) maakt zich uiterst be zorgd om de ontwikkelingen in het IJslands-Britse visserijcon flict. Secretaris-generaal mr. Jo seph Luns gaat binnen enkele dagen naar Reykjavik en ver moedelijk vandaar naar Londen teneinde te bemiddelen. Woens dag over een week moet hij aan de permanente NAVO-raad rap port kunnen uitbrengen. $088 sterker Ruim anderhalf uur heeft de per- Plan voor Arabische top kwestie-Libanon over minstens doden 48 75 ur lijke achterland verbinden. (Van onze redactie buitenland) W L<*.. C-' Ai. j»A« Vroeger gebeurde het nog wel dat een Amerikaanse multi-miljonair in Enge land een oud kasteel opkocht, het ge- bouw steen voor steen liet afbreken, de stenen naar Amerika liet verschepen en het kasteel daar weer op zijn landgoed liet opbouwen. Iets dergelijks doen ver talers van literair werk. Er is een oud kasteel (bijvoorbeeld „Der Zauberberg”, een van de beroemdste romans van Tho mas Mann), de vertaler breekt het eerst steen voor steen af, verscheept, het van Duitsland naar Nederland en bouwt het daar weer steen voor steen op, zodat je „De Toverberg” krijgt. in Nij naandai i omda le twe perso krijgen tan hui weten oor zijl sies vai t. Zoali rig jaai eg later inaamsi actielet gisterei diegtuii Madra zoning!: iheid t( Minister Rees heeft nu de Conventie opnieuw bijeen geroepen voor 3 februa ri, waarna ze een maand de tijd krijgt om het eens te worden over een voorstel dat deelgenootschap van de minderheid insluit. repu- vraag- kl Qa- enkort Dat mgaan j mee. KGB zestij rringen Et kan! dewin- it e num i rake' Sovjet- gedre-l ompro dse di aal zoi erdelei om t randaa icultura e Haag- n, heef zijn ei r. Wen en aai e omze Intussen duurt de strijd tussen mos lems en christenen in Libanon onver minderd voort. Gisteren werd felle strijd Ik zelf kan hierover niet oordelen, ik heb de tekst van Thomas Mann niet woord voor woord vergeleken met die van Hawinkels (zoals Beers en Mulder deden, met tegengestelde uitkomsten), ik weet alleen dat de toekenning van de Nijhoffprijs niet zou mogen afstuiten op één van de beide opvattingen die er over vertalen zijn. Ten eerste: de vertaler dient zo letterlijk mogelijk bij het origi neel te blijven, en ten tweede: de verta ler dient de oorspronkelijke tekst te her scheppen in een nieuwe „oorspronkelij ke” tekst. Of de bekroning in dit geval is afgeketst op deze strijdvraag, weet ik niet. Maar het lijkt er wel een beetje op. Zo ja, dan is dat een betreurenswaardige zaak. Zo nee, dan heb ik niets gezegd. Het water rees hier en daar boven de twee meter. Ook elders hadden dijk doorbraken plaats, ondermeer bij Boer- zeké, waar de Scheldedijken het bega ven. Met de dichting van -die dijken is men nu (er zijn ruim 2000 militairen ingezet) druk bezig. De Belgische minis ter van openbare werken, Defraigne, gaf gisteren als zijn mening dat in de wa- tersnoodgebieden zeker voor ruim 50 miljoen schade is aangericht. Nu de Vliet is afgedamd, gaat men zo snel mogelijk trachten het geïnundeerde gebied droog te pompen. Het vraagstuk dat zich nu aandient wordt nog moeilijker doordat er sprake is van twee tegenstanders die zo ongelijk van sterkte zijn, dat het heel moeilijk wordt geacht beide par tijen zonder gezichtsverlies naar een overeenkomst te helpen. Een bezoek van Luns biedt naar het oordeel van de deskundigen de enige kans om op korte termijn uit het slop te geraken. Het prestige van de secretaris-gene- raal wordt daarbij doelbewust op het spel gezet, aldus een goed geplaatste waarnemer te Brussel. zondag leschote nd wen 'der vat >ven ko- oedt dat andeld >it te- 113.000 mvoer r vrij i aan- landse op de L Het ie ze- Omdat de meerderheid in Noord-Ier land nu eenmaal wordt gevormd door protestanten, werd deze meerderheid in deze Constitutionele Conventie weerspie geld. Ze stelde dan ook voor een bestuur van uitsluitend protestanten omdat zij volgens de regels van het democratisch spel de meerderheid bezit. In de loop van de jaren is echter Dominee Paisley, aanvoerder van de kleine protestantse Democratische Unio nistenpartij, liet doorschemeren dat hij er niet aan dacht om zijn stem in een nieuwe zitting van de Conventie weer te verheffen als de door de Britten gedic teerde uitslag toch al tevoren vaststond. Ierland is vertoond en die tot gevolg had dat het experiment tot „deling van de macht”, zoals door het toenmalige kabi- net-Heath op poten was gezet, ter ziele ging. gebleken, dat het bestuur over Noord- Ierland zonder deelgenootschap van de minderheid onmogelijk is. Wat de regering dan ook van de Con ventie wil horen, is een voorstel dat medewerking van deze katholieke min derheid aan het bestuur insluit. vraag over de beveiliging van de olie- installaties op de Noordzee in december 1973 op een vergadering van de defen sieministers van de NAVO-landen in Brussel aan de orde gesteld. De be windsman maakte toen duidelijk dat een betere beveiliging in vredestijd een zaak voor de aan de Noordzee grenzende landen zou moeten zijn. De beveiliging van de olie-installaties wordt nu vrijwel geheel overgelaten aan de eigenaren, veelal grote oliemaatschappijen. del-d. Weliswaar werd toen het pro bleem niet opgelost maar de Britten hebben althans hun oorlogsbodems in 1973 teruggetrokken in ruil voor een stilzwijgende belofte van IJslandse zijde niet tegen Britse vissers te zul len optreden. „deling van de macht” gebruikt, maar het is meer dan duidelijk wat hij en de Britse regering met hem wil. De leider van de voornaamste protes tantse partij, Harry West, verklaarde na afloop van Rees’ verklaring, dat de deur voor onderhandelingen openstaat, al had hij -,meer respect van de Britse regering verwacht voor de wil van de meerder heid in Noord-Ierland”. Gevraagd naar de mogelijkheid van de al aangekondig- de boycot van een nieuwe zitting van de Conventie, verklaarde West, dat een boycot zou afhangen van de uitkomst van een ontmoeting met minister Rees, vandaag, in Belfast. manente NAVO-raad (bestaande uit de ambassadeurs van de lidstaten bij het bondgenootschap) gisteren besteed aan een speciale en besloten zitting over de IJslandse kwestie die voor de NAVO steeds benauwender vormen gaat aannemen. De IJslandse ambassadeur zou vol gens NAVO-kringen ook in de bij eenkomst van gisteren het dreigement hebben herhaald dat zijn land des noods het lidmaatschap van het At lantisch bondgenootschap zal opzeg gen wanneer niet snel een oplossing wordt gevonden. Het is in Brussel dan ook als een teken van onrustbarende escalatie op gevat dat boze IJslandse vissers za terdag en zondag twee NAVO-bases op het eiland ongehinderd hebben kunnen belegeren uit protest tegen het feit dat de bondgenoten van IJs Ook wordt serieus rekening gehouden met een nu openlijke burgeroorlog tus sen de georganiseerde protestantse ex tremisten en de katholieke provisionele IRA. Volgens insiders staan er naar bescheiden schatting meer dan 20.000 tot de tanden gewapende protestanten klaar om de strijd tegen de katholieken op het eerste bevel te beginnen. Daarenboven zouden er nog eens 20.000 protestantse hulpkrachten zijn, die het leger zouden helpen op de been te blijven. Door hét gehele gebied hebben deze organisaties bijvoorbeeld al geheime hulpposten en noodziekenhuizen ingericht voor het ge val de oorlog zou uitbreken. In de Constitutionele Conventie, zoals die afgelopen mei uit afgevaardigden van zeven Noordierse partijen werd sa mengesteld, beschikt het protestantse blok over 50 zetels. De katholieke, soci- aal-democratische en Labourpartij heeft er 17- de Alliancepartij (een „liberale” partij) heeft er 8. i DEN HAAG. De beveiliging van olie-installaties op de Noordzee is geen taak voor de NAVO, maar voor de aan de Noordzee grenzende landen. Dat zei een woordvoerder van de Marine Voor- lichtings Dienst gisteren naar aanleiding van publicaties in Engeland over een NAVO-rapport over de beveiliging van booreilanden. voorstellen nieuwe vorm afgelopen gevallen. Christelijke militairen hebben gisteren een blokkade gelegd om het Palestijnse vluchtelingenkamp in Dbayyeh, tien km ten noorden van Beiroet. Het is het derde kamp dat de christenen van de buitenwereld hebben afgesneden. In Bei roet werd het steeds waarschijnlijker geacht dat het 18.000 man sterke leger toch zal ingrijpen in de strijd tussen moslems en christenen. In het leger zou grote ontevredenheid bestaan over de regering-Karami, die vanwege haar in terne verdeeldheid werkloos toeziet ter wijl het bloedvergieten en de verwoes tingen op grote schaal voortduren. De dagen voor de verklaring van mi nister Rees heeft het gegonsd van ge ruchten over een herhaling van het opzienbarende succes van de protestant se staking, zoals die in 1974 in Noord- In het Lagerhuis heeft minister Rees niet met zoveel woorden de langzamer hand berucht geworden uitdrukking, nhem i eer zes m haa ipten d( aar ove iden op ervaller 1 vijf til iversi- heeft heeft arische kennis ens di rittan- i en ii voor •iehoek BRUSSEL (ANP). Enige door de Belgische overheid aangewezen aanne mers z(jn gisteren, met hulp van Belgi sche militairen, erin geslaagd het wa tertje De Vliet af te dammen waarvan ruim een week geleden de dijken bra ken. Die dijkdoorbraak zette „Klein Bra bant”, een streek ten noordwesten van Mechelen, geheel onder water, waarbij het dorp Ruisbroek het ergste werd getroffen. „Noord-Ierland moet zich bezinnen land Cfroot-Brittannië niet onder druk zetten. Ijsland heeft eenzijdig zijn territo riale wateren tot tweehonderd mijl uitgebreid teneinde overbevissing te voorkomen. De IJslandse uitvoer hangt voor 80 percent van vis af. Groot-Brittannië erkent de IJslandse maatregel niet en beschermt de vis sersboten die binnen de tweehonderd- mijlszone willen vissen met oorlogs schepen, die moeten voorkomen dat de IJslandse patrouillevaartuigen de kabels van het vistuig kappt varen. Ijsland zou wel bereid zijn de Britten in hun territoriaal water toe te laten als zij zich verplichten niet meer dan 65.000 ton vis te vangen. De Britten daarentegen willen niet verder gaan dan een beperking tot 100.000 ton. Ijsland vormt voor de Noord-At lantische Verdrags Organisatie een uiterst belangrijk .steunpunt in de noordelijke zeeën en deskundigen be schouwen een eventuele sluiting van bases daar als rampzalig, vooral nu de Russen bezig blijven hun macht ter zee voortdurend uit te breiden. In het visserijconflict gaat 'het dan ook niet alleen om een twist tussen bondgenoten, maar tevens en vooral om een kwestie waarbij het belang van de westelijke veiligheid onmis kenbaar in het geding is. Een goed ingelichte waarnemer zei na afloop van de NAVO-vergadering dat de ontwikkelingen niet langer op hun beloop kunnen worden gelaten aangezien er belangen op het spel staan die nog veel groter zijn dan de proporties van het vissserij conflict waarmee alles is begonnen. Mr. Luns heeft al eerder tussen Ijsland en Groot-Brittannië bemid- ithouse ilannei IVO ii noem tse ad lie sta! geleverd om twee bruggen die het chris- Europal telijke deel van Beiroet met het noorde- In het rapport, dat is opgesteld onder verantwoordelijkheid van het NAVO- commando voor het Engels Kanaal (dat ook zeggenschap heeft over de Noordzee) wordt geconcludeerd dat de beveiliging van booreilanden en platforms boven de olievelden die nu al worden geëxploi teerd, een taak voor de NAVO zou moe ten zijn. Het rapport is vorig jaar juli al gereed gekomen. Het is afgelopen weekeinde in Engeland uitgelekt, hetgeen opgevat kan worden als een teken dat de Engelse regering wil dat er spoedig besluiten worden genomen. Vorig jaar is in Den Haag een confe rentie gehouden over de beveiliging van olie-installaties op de Noordzee. Op deze bijeenkomst, waaraan Engeland, Noor wegen, Denemarken, Nederland, België en Frankrijk deelnemen, werd alleen informatie uitgewisseld. Er zou dit jaar een vervolg op komen, maar of en wanneer dat het geval zal zijn kan niet worden gezegd, aldus de Marine Voor- lichtings Dienst. Minister Vredeling (Defensie) heeft de Rees gaf gisteren een reactie van de Britse regering op een voorstel dat door de Noordierse Constitutionele Conventie z katholieke was gedaan, een via verkiezingen in Noord-Ierland in het leven geroepen li chaam, dat voorstellen heeft gedaan over een nieuwe vorm van regionaal bestuur. r to a van ft hel n xi itserse Gisteren is men rond het noodgebied begonnen met het uitkeren van gelden aan mensen die geëvacueerd moesten werden. De uitkeringen bedragen onge veer 350 plus 70 per kind. Onder dekking van het nachtelijk duister waren Palestijnen en linkse mos lems er in geslaagd een brug te bezetten waarover de autoweg van het noórden naar de hoofdstad loopt. Bij het aanbre ken van de dag kwamen christelijke falangisten in actie om te proberen de Palestijnen van de brug te verdrijven. Aangezien deze zich goed verschanst hadden lukte dit niet. De brug is een vitale verbinding van de hoofdstad met het noorden. Als hij in handen van de moslems zou blijven zouden de christenen nog slechts één brug tot hun beschikking hebben, maar deze leidt via een route die onder vuur van de moslems ligt. Het Libanese leger heeft gisteren plannen om een voedselkonvooi te zén- den naar het belegerde Palestijnse vluchtelingenkamp in Tel Al-Zaater, buiten Beiroet, laten varen. Minister van Binnenlandse Zaken Camille Chamoun zei dat dit verband hield met de gebeur- Ik heb een heilig respect voor verta lers. Dat respect heb ik opgelopen in de tijd dat ik zelf vertaalde, want ook hier geldt dat je er geweest moet zijn (in Vertalia) om er over te kunnen oorde len. Ik vind dat iedereen die bereid is dit zenuwslopende kruiwagenwerk te verrichten, meestal van een loontje waai je als jeu-gdloner geen genoegen mee hoeft te nemen, in ieder geval met de nodige eerbied behandeld moet worden. Is de vertaler in kwestie dan ook nog een goede vertaler, dan dient hij tot ridder in de Orde van Oranje Nassau te worden geslagen, en behoort hij tot het kleine groepje van eminente vertalers, dan zou hij de Martinus Nijhoff-prijs moeten krijgen. Dit laatste idee is overi gens al jaren geleden door anderen over genomen. DEN HAAG. (ANP) Volgens het Tweede-Kamerlid Laban (PvdA) zijn en kele opgaven voor het examen voor .iet staatspraktijkdiploma bedrijfsadmini stratie 1, gehouden in het afgelopen najaar, te moeilijk geweest. Hij heeft daarom staatssecretaris De Jong van Onderwijs gevraagd te bevorderen, dat de examenuitslag wordt herzien. Een vrij groot aantal kandidaten is afgewezen op grond van onvoldoendes voor de vakken economisch-technische verschijnselen en statistiek, aldus het Kamerlid. schot i sn korj agde di rd naai ■kte di i. tenissen van zondag, toen Palestijnen een aantal Libanese militairen met hun voertuigen gevangen namen die voedsel naar het kamp wilden brengen. Het kamp Tel Al-Zaater ir nog steeds omsingeld door rechtse falangisten. Fu rieuze pogingen van Palestijnse guerril lastrijders om de blokkade te doorbre ken zijn tot dusver mislukt. In het centrum van Beiroet werd gisteren sporadisch gevochten. Moslem- strijders veroverden de Murr-toren, een nog niet voltooid bouwwerk van kanto ren dat het hoogste in de stad is. Het gebouw ligt ongeveer 500 meter van hotel Holiday Inn dat door falangisten is bezet. Volgens de politie zijn in de Roolvink, Hoogendijk en Schmelzer. De ontknoping van wat even een span nende thriller leek, is op een anti climax uibgedraaid: het zijn gewoon weer de butlers die het hebben gedaan. Het heef hier en daai’ vooral verba zing gewekt dat Hawinkels de Nijhoff prijs niet gekregen heeft, immers zijn vertaling is zojuist in de Revisor nog bejubeld door Paul Beers (en het was echt de eerste keer in Paul Beers zijn lange en zorgelijke leven dat hij iets goeds zei over een vertaling), bovendien schijnt Hawinkels zijn vertaling geheel te hebben doorgenomen met baron Win ter, de voormalige Oostenrijks-Neder- landse bibliothecaris van het Goethe In stituut, die zelf uit het Nederlands in het Duits vertaalt. Ik zelf vond dat Hawinkels’ vertaling liep als een trein, maar hoe gaat zoiets, de germanist in de jury (Henk Mulder) vertaalde bij wijze van proef ook een hoofdstuk, en er kwam bij hem iets heel anders uit dan bij Hawinkels. Blijkbaar heeft hij de andere juryleden ervan kunnen overtui gen dat zijn vertaling aanzienlijk dichter bij de oorspronkelijke tekst van Mann stond dan die van Hawinkels. Een foto, dezer dagen genomen in Ruisbroeck. Een man, zijn echtgenote op de schouders, wordt staande gehouden door een stadgenoot terwijl het al wat afnemende water hun om de voeten spoelt. Ais eerste kreeg Aieida G. Schot de Nijhoff-prijs voor haar vertalingen, uit het Russisch, en sindsdien zijn er vele makke schapen over dezelfde dam ge gaan: Ernst van Altena, Bert Voeten, Marko Fondse, Dolf Verspoor, Peter Verstegen, Adriaan Morriën, Paul Ro- denko, mr. Evert Straat, Many Kummer, Charles B. Timmer, Else Hoog, Kees van der Broek, Barber van der Pol, en ongetwijfeld nog een aantal die ik nu even vergeet. De jury voor de Nijhoff- prijs bestaat tegenwoordig grotendeels uit oud-winnaars. Die juryleden besloten dit jaar dat geen van de Nederlandse vertalers op het ogenblik hetzelfde hoge peil heeft gehaald als zijzelf in het jaar van hun bekroning. Ik ben daar niet blij mee. Er waren dit jaar verschillende kandidaten, onder andere Pé Hawinkels voor „De Toverberg” van Thomas Mann, en Cora Polet voor haar Hamsun-verta- ling (om even te zwijgen van Strindberg en Ibsen), en ook kwamen een paar kandidaten voor dit jaar net te laat met een nieuwe, hartveroverende vertaling. op een nieuwe bestuursvorm”

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3