11 BESLAG OP g GELD NVSH OPGEHEVEN VN-debat Midden-Oosten In kapitaal- marktrente maar weinig beweging Particuliere Van Kemenade Israel doodt infiltranten Dassault-zaak over maand voor rechter ERNSTIGE ONLUSTEN IN ISTANBOEL r verzekeringen maximaal 13 pet. duurder „Onderwijs beter goed dan gauw vernieuwen” I L- I BUITENGEWONE VERGADERING OAE VERDAAGD PEUTER OVERLEEFDE ONTBERINGEN IN BERGEN PI be UITSPRAAK MINISTER OVER MIDDENSCHOOL IN ONDERWIJSKRANT Amerikaans blad: HARD WERKEN AAN METRO STATION Hevige straatgevechten tussen studenten onderling Libische ambassade in Londen bezet SALT-compromis is gevonden Vuilophaler gedood in kraker vuilniswagen „Russisch fregat stoomt naar Kongo” D Ib 4 DINSDAG 1 3 JANUARI 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND RABO VERWACHT: Verlenging Extreem rechts Staat van beleg Toerbeurt T (Van onze redactie binnenland) (Vervolg van pagina 1) (Vervolg van pagina 1) (Van onze redacteur in Istanboel) V De man viel voorover in de bak en haalde in zijn val de hendel over die de vuilkraker in beweging zet. Hij was op slag dood. De man was in dienst bij een particulier bedrijf dat in Epe het huis vuil ophaalt. Volgens deze kringen heeft een Rus sisch landingsvaartuig, dat zich verschei dene weken lang voor de Angolese kust bevond, reeds het anker laten vallen in Pointe Noire. De bezetters eisen een openbaar proces tegen alle functionarissen die betrokken zijn bij „de slachting van Benghazi”. Volgens Abdoerrachman Sewehili, secre taris van de Libische Studentenunie- in Engeland, zijn 16 studenten in Benghazi gedood. gens de minister-nu juist een van de din gen die na de middenschool vorm moeten krijgen. „Dat met het toenemen van het aantal verplichte leerjaren hoe langer autonome lichamen zelf te gaan be sturen of zelfs de staat van beleg uit te roepen als het zo doorgaat. Oppositielei der Ecevit heeft aangekondigd dat zijn dig in verband met reorganisatie wil len wel genoegen nemen met een scha- WASHINGTON (AFP). „De Verenig de Staten en de Sovjet-Unic hebben een compromis gevonden dat hun toestaat het SALT-2-verdrag over beperking van hun strategische bewapening te onderte kenen”. Oj lich' waa bed< korr dras leid: Er groe ben info min de Pro’ tern Ir Am: uitt daa: den vra| spr< in voor metro ge bet maart Hier O eeni daa: zijn De Coo mui jam Haa dim brie weg Sch V de de arb rui: den van De der noo tari veil en nog ver H. vers geh< van Stat Zoal mel< geda den vooi ronc het dam Ken wikl ken. In het officiële slotcommuniqué van de conferentie werd gesteld dat de OAE-staten na grondige studie van het Angolese probleem hebben besloten de buitengewone vergade ring over Angola te verdagen. De OAE zou de situatie in Angola wel nauwlettend volgen. DEN HAAG (ANP) De manier om al dan niet tot een middenschool te komen aan de hand van ervaringen is wel geen snelle weg, maar het on derwijs kan beter goed dan gauw worden vernieuwd. Dit vindt minister Van Kemenade van Onderwijs en Wetenschappen. Hij heeft dit gezegd in een vraaggesprek, dat in de derde Onderwijskrant van ons land staat afge drukt. De Amerikaanse positie is dat het Palestijnse Bevrijdingsfront eerst twee essentiële resoluties van de Verenigde Naties dient te erkennen. De een was in november 1967 door de Veiligheidsraad aangenomen; daarin werd gesteld dat „rechtvaardige en blijvende vrede” in het Midden-Oosten ook terugtrekking van de Israëlische troepen uit „gebieden” die in de oor log van 1967 bezet werden, inhield. De tekst spreekt met opzet niet van een algehele terugtrekking van de troepen; de Verenigde Staten zal dan ook een veto uitspreken over iedere poging om daarin verandering te brengen. „ons Beiroet” gaan noemen: de onhoud bare situatie aan de universiteiten en hogescholen, waar zowat geen dag meer zonder bloedvergieten voorbij gaat. Sinds het begin van het seizoen zijn er al 16 doden gevallen vorige week voor het eerst e enmeisje en uit begrafenis sen komen vaak weer nieuwe bloedige gevechten voort, vooral wanneer de po litie of de familie de lijken niet wil overgeven. Anders dan in de winter van 1972, toen linkse groepen ^duidelijk het initia tief namen met geweldpleging op grote schaal, lijken het nu diens extreem rechtse „ideaal-haarden” te zijn die be ginnen met gewapende acties. Turkesj heeft onlangs in een interview het dra- Premier Demirel heeft eind vorige week bekendgemaakt dat zijn regering niet zal aarzelen de universiteiten ISTANBOEL Bij onderlinge straatgevechten gisteren in Istanboel raakten drie studenten gewond, van wie een zwaar. Zowel de universiteit als de technische hogeschool werden voor onbepaalde tijd gesloten. In Izmir kwam het eveneens tot hevige ongeregeldheden, nadat onbekenden de universiteitsgebouwen met stenen hadden bekogeld. Militairen moesten hier helpen bij het herstellen van de orde. EPE (ANP). De 19-,jarige vuilopha ler P. Ruis uit Deventer is gisteren in Epe overleden toen hij een misstap deed op de treeplank achter een vuilniswagen die begon te rijden LONDEN. (Reuter) Ongeveer hon derd Libische studenten bezetten sinds gisteren de Libische ambassade in Lon den. Zij protesteren tegen „het doden van studenten bij botsingen met de poli tie in de universiteit van Benghazi”. Aan het Bijlmer- meerstation Amsterdam trein wordt werkt, moet klaar fractie de grootste in het parlement tegen die uitroeping zou stemmen. Hij heeft de premier ervan beschuldigd dat hij „het land leidt naar een nieuwe 12e maart”, de datum waarop in 1971 het leger, overigens ten koste van de toen malige regering-Demirel, ingreep. „Om te bewijzen dat hij kan regeren”, aldus Ecevit, „grijpt Demirel terug naar de gangsteds van de politiek”. Daarmee noemde hij vooral vice-premier Turkesj, de leider van de fascistische groepering, die een van de twee polen van de studentenonrust uitmaakt. Ook laat dr. Van Kemenade zich uit over de verlenging van de leerplicht, die er zal komen met de komst van de middenschool. Hij denkt aan een verlen ging tot het achttiende jaar. Grote groe pen kinderen verlaten de school zodra zij niet meer leerplichtig zijn. Het vormingsaanbod zal zo groot ge maakt moeten worden, dat die groep van 16 jaar en ouder er toch nog steeds zaken van haar gading vindt. Dat is vol- De driejarige Veronica Atzei uit het Italiaanse Arezzo heeft dankzij haar bekendheid met de omgeving een verblijf van twee dagen en nachten in de bergen ten oosten van Florence overleefd. Het meisje was bij haar vader een schaapherder tot ze af dwaalde en in een dicht bos terecht kwam. Ze voedde zichzelf met grassen en eikels en ze ging slapen in dichte bosjes. Ze werd tenslotte gevonden tijdens een zoekactie van de politie. De agent die har vond, bracht haar natuurlijk een bezoek in het zie kenhuis, waar ze- ondanks haar uitstekende toestand nog in observatie wordt ge houden. deloosstelling die lager ligt dan het be drag dat hun volgens hun cao toekomt. De mensen die nog geen ander werk hebben gevonden, kunnen door de NVSH uit de lopende middelen worden betaald. Het conflict tussen Mercurius én de NVSH dateert van ongeveer een jaar geleden, toen de NVSH veertig mensen op straat zette wegens een reorganisatie, die nodig was in verband met de slechte financiële situatie van de NVSH. en hard want in zijn. een beeld van de stand van zaken op dit moment. De in Washington ontwikkelde strate gie is erop gericht om de Palestijnen te bewegen eerst het bestaansrecht van Is rael te erkennen en dan aan te dringen op een hervatting van de Geneefse con ferentie, waaraan dan ook Israel zou deelnemen. Dit heeft voor Israel het voordeel dat de onderlinge besprekingen dan plaatsvinden met de direct in het Midden-Oosten betrokken partijen, in plaats van in de Verenigde Naties, waar het merendeel van de gedelegeerden al heeft gedemonstreerd aan de zijde van de Arabische landen te staan. vers verklaard dat een commissie is gevormd bestaande uit de PLO, Egypte, Syrië, Jordanië en Libië die een resolutie moet opstellen. gen van vuurwapenen door zijn „grijze wolven” verdédigd. „Het zijn oude wa pens van Turkse makelij, pistolen en geweren uit familiebezit. Welke Turk heeft thuis geen wapen? Maar de linkse studenten beschikken over automatische wapens uit Rusland en China”. Ook premier Demirel verkondigt dat de gezagsondermijning wederom het produkt is van een buitenlands commu nistisch complot en verwijt oud-premier Ecevit, vele terroristen met de amnestie van 1974 te hebben vrijgelaten. In een uiterst felle verklaring, waarin hij Ece vit in de tweede persoon enkelvoud aanspreekt, noemde Demirel hem giste ren „de leider van de straat en de anarchisten, bezeten door rancune omdat hij de macht niet op regelmatige manier in handen kan krijgen.” De tweede resolutie, aangenomen in 1973, riep op tot onderhandelingen onder auspiciën van de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. Dat leidde tot de Ge neefse conferentie, die gedurende twee dagen in december 1973 bijeenkwam en sindsdien niet meer bijeengeroepen werd. TEL AVIV (Reuter). Israëlische troepen hebben vanmorgen vier Arabi sche verzetsstrijders gedood, die vanuit Libanon het noorden van Galilea waren binnengekomen, zo heeft een Israëlische woordvoerder verklaard. Het incident gebeurde bij de grensne- derzetting Margaliot, waar het de laatste weken meermalen tot een treffen is gekomen tussen Israëlische troepen en Arabische guerrillastrijders. hoe minder ongeschoolden ontstaan is een feit dat eenieder van ons slechts zou mogen toejuichen”, aldus dr. Van Keme nade in zijn Onderwijskrant. De inhoud van de krant gaat onder meer over de eerste stappen in het onderwijs, het buitengewoon onderwijs, het voortgezet en het beroepsonderwijs, kunstonder- richt, leerlingwezen, vormingsinstituten, participatie-onderwijs, schriftelijk en avondonderwijs, school- en cursusgelden, universiteit en hogeschool, centrale aan melding en studietoelagen. Het politieke klimaat, dat enkele we ken geleden iets leek verbeterd toen Ecevit kwam met zijn voorstel tot sa menwerking met de regering op basis van de „grootste gemene deler van de democratie” is daarmee slechter dan ooit geworden. Dit bericht de Washington Post, die de correspondent in Moskou van de Los Angeles Times, Robert Toth, aanhaalt. Om tot het compromis te kunnen geraken, zo meent Toth, heeft Moskou bepaalde beperkingen op de bruikbaar heid van het bombardementsvliegtuig met grote actieradius dat in het westen „Backfire” wordt genoemd, geaccepteerd. De Amerikanen zouden op hun bureau volgens de correspondent van de Los Angeles Times, bepaalde beperkingen hebben geaccepteerd op de capaciteit van hun raket „Cruise”, die door een vliegtuig of een onderzeeër kan worden afgevuurd. Toth licht de aard van de beperkingen niet toe. DEN HAAG (ANP). De premies voor ziektekostenverzekeringen gaan dit jaar met maximaal 13 percent omhoog. Eerder waren de verzekeraars en het ministerie van Economische Zaken een stijging van 18 percent overeengekomen. Deze krant bevat in een oplage van driekwart miljoen exemplaren informatie voor ouders en leerlingen over kruis punten in het onderwijs om een wel overwogen schoolkeuze te kunnen maken. Het grootste deel van de oplage wordt gratis naar alle scholen in ons land gestuurd, ook naar universiteiten en ho gescholen, en naar de school- en ge meentebesturen. De bewindsman blijft het spreekwoord onderstrepen „wie de jeugd heeft, heeft de toekomst”, in die zin, dat geprobeerd moet worden onderwijsvernieuwingen door te voeren vanuit ervaringen met experimenten. De nog steeds snel veran derende maatschappij verlangt dit van het onderwijs, aldus de bewindsman. In die experimenten kunnen voor- en na delen tegen elkaar worden afgewogen in nauwe samenwerking met iedereen die bij het onderwijs is betrokken. Bij de opening van het debat betoogde Faroek Kaddoumi, PLO-delegatieleider onder meer: „Voor de Veiligheidsraad is er slechts één oplossing: Erkenning van de onvervreemdbare nationale rechten van het Palestijnse volk en toestaan dat het zijn nationale aspiraties kan verwe- zenlij ken. De Israëlische boycot van dit debat toont aan dat het niet het Palestijnse volk is, maar de Israëlische regering die de wens van de Veiligheidsraad wil dwarsbomen”. AMSTERDAM (ANP). De recht bank te Amsterdam zal op 10 en 12 februari aanstaande de zaak behandelen tegen ing. J. Botterman, de vertegen woordiger in Nederland van o.a. Das sault. Een aantal verzekeraars had zijn ver zekerden al premieverhogingen van 18 percent aangekondigd. Het percentage is volgens het ministerie van Economische Zaken teruggebracht in verband met de verscherping van het prijsbeleid van de regering. De maandpremies voor ziekenhuisop name en specialistische hulp stijgen voor klasse 1 met f 22,50, voor klasse 2 met 12,30, voor klasse 2a met 12,75, voor klasse 2b met 11,25 en voor klasse 3 met 8,35. De premies voor aanvullende verzekeringen voor ziekenfondspatiënten stijgen 8,35 minder dan de bovenge noemde bedragen. Het verzekeren van de kosten voor huisartsenhulp en medi cijnen wordt maximaal drie gulden duurder. De premieverhogingen mogen in reke ning worden gebracht vanaf dezelfde datum in 1976 als waarop in 1975 een premieverhoging heeft plaatsgevonden. Volgens het ministerie van Economische Zaken hebben de verzekeraars beloofd binnen drie tot zes maanden eventueel te veel betaalde premies te verrekenen. Cuba: Alleen op verzoek MPLA weg uit Angola Zoals bekend wordt de heer Botter man verdacht van poging tot omkoping van leden van de Tweede Kamer In verband met de inmiddels genomen be slissing van de regering over de vervan ging van de Starfighter van de lucht macht. Daarvoor kwam indertijd ook een toestel van de firma Dassault-Bre- guet de Mirage in aanmerking. Tot de zeven door de Officier van Justitie gedagvaarde getuigen behoren de Tweede-Kamerleden Dankert (PvdA) en Keja (VVD). Eind 1974 hebben deze parlementariërs bekendgemaakt door Dassault te zijn benaderd, maar dat ze niet op aanbiedingen zijn ingegaan. Zo wel Botterman als Dassault hebben ont kend aanbiedingen te hebben gedaan. Op poging tot omkoping van een Ka merlid) (in de wet gelijk gesteld met een ambtenaar) staat een maximumstraf van twee jaar of een boete van 20.000 gul den. Deskundigen tekenen hierbij aan dat strafrechtelijk bewijs in omkopings zaken bijna altijd moeilijk te leveren is en dat het uit juridisch oogpunt uiterst dubieus is of vastgesteld kan worden dat het gaat om een voltooide poging tot omkoping; er dient sprake te zijn van een begin tot uitvoering van het mis drijf. President Kaoenda van Zambia verliet de conferentie gisteravond voortijdig; vlak voor zijn vertrek verklaarde hij nog dat de verdeeldheid binnen de OAE niet alleen voor Angola, maar voor heel Afrika catastrofale gevolgen zal hebben. Kaoenda was voorstander van een re solutie die aandringt op beëindiging van alle buitenlandse interventie in Angola, de vorming van een regering van natio nale eenheid en een neutrale opstelling van de OAE. Deze resolutie is echter niet in stemming gebracht. Vice-president Daniël Arap van Kenia verklaarde diep teleurgesteld te zijn over de machteloosheid van de OAE: „Dit is een droevige dag. We hebben Afrika en het Angolese volk in de steek gelaten”. Volgens Arap zou de OAE zich verder niet meer met de Angolese pro blemen moeten bezighouden, maar de zaak binnen de Verenigde Naties aan de orde moeten stellen. Eind deze maand zal de Veiligheidsraad een zitting wijden aan de kwestie-Zuidwest-Afrika (Nami bië), waarbij vermoedelijk ook Angola ter sprake zal worden gebracht. Cuba zal zijn steun aan de MPLA voortzetten. De Cubaanse vice-premier voor bui tenlandse zaken, Carlos Rafael Rodri- guez, heeft dit tegenover journalisten in Havanna verklaard. Hij zei dat Cuba zich slechts dan zou terugtrekken als MPLA-leider Agostinho Neto dit zou vragen. Ziedaar het tableau van een door- sneedag uit wat de Turken steeds meer AMSTERDAM (ANP). De Centrale Rabobank meent dat er in de eerste helft van 1976 weinig beweging, naar boven of naar beneden, zal optreden in de kapitaalmarktrente. Een lichte stij ging in de tweede helft van het jaar behoort tot de waarschijnlijkheden. Dit zei de voorzitter van de hoofddirectie van de Centrale Rabobank, dr. A. .1. Verhage, op een persbijeenkomst in Am sterdam in een toelichting op de voorlo pige cijfers over 1975 van de Rabobank- organisatie. WASHINGTON. (Reuter) Een Rus sisch geleidewapenfregat stoomt op naar de Kongo4e.se haven Pointe Noire, juist ten noorden van Angola, en zal daar spoedig aankomen. Dit hebben welinge lichte Amerikaanse regeringskringen be kendgemaakt. De Veiligheidsraad bestaat uit vijf permanente vertegenwoordigers: De Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Enge land, Frankrijk en China. Daarnaast zijn er tien bij toerbeurt aangewezen tijdelij ke vertegenwoordigers. Voor deze speci ale zitting zijn dat Dahomey, Libië, Pa kistan, Panama, Roemenië, Guyana, Ita lië, Japan, Zweden en Tanzania. De zitting wordt voorgezeten door de gede legeerde van Tanzania, Salim Ahmed Salim. In Ankara, waar de meeste universi taire instellingen reeds zijn gesloten, liep de begrafenis van een aan zijn verwon dingen bezweken rechtse student uit op de nieuwe demonstratie, waarbij kreten werden aangeheven als „Bloed voor bloed”, „De grijze wolven komen", „Geen Amerika. Geen Rusland. Geen China, alles voor Turkije” en „Ecevit moorde naar”, het laatste een variatie van het uit de monden van linkse studenten steeds gehoorde „De moordenaars zijn aan de macht”. Ook zijn er hevige gevechten in de Oostturkse stad Diyarbakir. De Libische ambassadeur Mansoer R. Kikhia ondersteunde de woorden van Kaddoumi en voegde daaraan toe dat de raad sancties zou moeten opleggen ten einde door haar te nemen resoluties kracht bij te zetten. Daarop werd de zitting verdaagd. De Egyptische ambassadeur Esmat Abdel Meguid heeft tegenover verslagge- De toekomstverwachtingen van de Ra- bobankorganisatie hangen samen met een aantal conjuncturele ontwikkelin gen, zoals de vraag of de inflatie inder daad zal teruglopen van 10 pet. aan het begin van 1976 tot 6 pet. tegen het einde van het jaar. „Over die 6 pet. ben ik niet gerust”, aldus dr. Verhage. Hij ver wachtte voor Nederland een zwakke op leving van de conjunctuur, minder sterk als bijvoorbeeld in West-Duitsland en de VS. Volgens dr. Verhage zal de totale vraag naar kredieten voor investerings- doeleinden dit jaar geen grote mijziging ondergaan ten opzichte van 1975. Voor de Rabobankorganisatie zal 1976 een ze kere overeenkomst vertonen met het voorgaande jaar. Zij het met een kleine verbetering. Dr. Verhage verwacht weinig uitbrei ding van de kredieten in de agrarische sector mede omdat de rentesubsidierege- ling dit jaar vervalt. De vraag naar krediet vanuit het midden- en kleinbe drijf zal blijven stijgen, ook omdat het monopolie van de door de Staat gega randeerde kredieten in de eerste helft van 1976 verdwijnt. De baten (inkomsten uit rente en provisie) van de Centrale Rabobank ste gen vorig jaar volgens voorlopige cijfers, ten opzichte van 1974 van 1.295 mln. (rente 1.077 mln., provisie 218 mln.) tot 1.575 mln. (rente f 1.315 mln., pro visie 261 mln.). De nettowinst steeg van 148 mln. tot f 165 mln. Voor het overgrote deel zal de nettowinst worden gebruikt om het eigen vermogen van de Rabobankorganisatie te versterken. Het geconsolideerde balanstotaal steeg' met 24 pct. van ƒ37,4 miljard to‘t ƒ46,2 miljard. De bedrijfsresultaten konden echter met deze stijging geen gelijke ‘tred houden, aldus dr. Verhage. DEN HAAG. Het beslag dat de NVV-bond Mercurius op 1,6 miljoen gulden van de NVSH had gelegd, is opgeheven. Er is een wachtgeldregeling gevonden die voor beide partijen aan vaardbaar is. De meeste bij de NVSH ontslagen werknemers de ontslagen waren no- Kil

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4