Inspraak Noordzeekanaal Haven gaat deze week van start SANTPOORTSE DREEF BETERE KRUISING IN Inbraak in de Tuinderstraat Circus voor avonturen in Monte Carlo K ELS Blijft attent de bruine rat ENNEME Ik I p i Bandoeng - WM draait in IJmuiden Gevonden voorwerpen PPR en PSP-Velsen beëindigen actie Kort IJmondnieuws Film „Gospelroad” DINSDAG st ■I Tel. 02550-15389 m m te Tips redactie: Ko van Leeuwen „Nog maar nauwelijks had ik m’n beeldjes uitgepakt, of daar kwam prins Rainier met zijn ge volg de zaal binnen. Nou, ik dacht o jee, maar toen zag de prins mijn beeldjes en hij zei: „Ik heb een heel goed idee. We zetten die beeldjes op een laagje heel fijn zaagsel, dan is het net echt in een circus”. Nou, en toen zei iedereen dat ze dat van de prins een erg goed idee vonden en zo. Dus zo gebeurde het natuurlijk”. Het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne, met name de afdeling bestrijding van ongedierte te Wageningen, organiseert elk jaar in de wintermaanden in samenwerking met de gemeenten een acite ter bestrijding van de bruine rat. Tot nog toe is dankzij de voortdurende activiteit en waakzaamheid van de bestrijders van on gedierte, de bruine rat nog geen plaag, maar verslapping van de aan dacht kan tot een dergelijke plaag leiden. |||1; 1 :ilf ||i®i t NIEUWS UIT STAD EN STREEK ill k 3 a. Is».® (Van onze stadsredactie) totofchal (Van een medewerker) (Van een onzer verslaggevers) 295 197 De inbrekers zijn het huis binnenge drongen door de keukendeur uit zijn scharnieren te lichten. Vannacht is er een poging tot inbraak gepleegd bij een garage aan de Wüste- laan te Santpoort. Hier wordt niets ver mist. Een ieder wordt verzocht zijn mede werking te verlenen aan deze winterac- tie. In zijn algemeenheid moet natuur lijk gesteld worden, dat men er het hele jaar op bedacht moet zijn, dat ratten in en om huis kunnen komen en dat altijd geldt: ratten niet lokken! Maar juist nu, in de winter, is een verscherpte waak zaamheid vereist. de _.os ies dit Jg- iet en n. ;en aat ran te- ?r- 18 is he de de is te, tie in m len :ou ar- iiig ten rd. ?au Los $en teit ?en len de ht- 12 len ;n- as- Ca- ?en ran Lil ian gs- i is ;rst dat tot zan lis- er- ing in re in hl- rok re- ip- >or iet >or 3 de en ?e- an Ui len e- it. ?k ie ïn ran de en eze oor ze ?lo- nt- :e- kie ■en en. •he rfd eel 1. de ar m ie, te 1 VELSEN. De afdelingen Velsen van de PPR en de PSP beëindigen deze week de acties voor de „illegale” buitenlandse arbeiders, waarvan de totaal-opbrengst ruim 3000 bedroeg. Met dit geld wer den de bezetters van de kerken voorzien van voedsel, kleding, dekens en zakgeld. De actie zal evenwel landelijk nog wor den voortgezet, omdat steun nog altijd noodzakelijk wordt geacht. Bij. de secre tariaten van beide afdelingen, respectie velijk Keetberglaan 16 (telefoon 12997) en Waalstraat 42 (telefoon 20874) kunnen nog alle gewenste inlichtingen worden verkregen. Aan de Hagelingerweg in Santpoort is men hard bezig met de reconstructie van de kruising met de Santpoortse Dreef. Was het tot nog toe zo, dat men komend vanaf Bloemendaal over de Santpoortse Dreef dwars de Hagelingerweg moest oversteken om op het veel smallere en met klinkers bestrate verlengde van de Santpoortse Dreef uit te komen. Als de reconstructie gereed is zullen de beide gedeelten in eikaars verlengde liggen. Net voorbij de kruising zal het verkeer echter voorlopig nog de oude klinkerweg moeten volgen. Er zijn wel HAARLEM. Half januari worden verspreid in de regio informatieavonden gehouden over de veelbesproken Nota van Uitgangspunten van Gedeputeerde Staten over het Noordzeekanaalgebied. Zoals uitvoerig in onze bladen is ver meld worden in deze nota uitspraken gedaan over de uitbreidingsmogelijkhe den van Hoogovens, de plannen voor een voorhaven bij Velsen, de ontwikkelingen rondom Schiphol, de gang van zaken in het westelijk havengebied van Amster dam, woningbouwbeperkingen in Zuid- Kennemerland en IJmond, verkeersont- wikkelingen en andere ingrijpende za ken. wwijting één 85-83) wijting drie 88-70; schar 87-42; hamnen met kop 180-128; grote leng 85-80; poontje 84-78; schar- tong 68-60; kuit 64-28; lever 60-52. De besommingen waren: Aan de maandagmarkt werd aange voerd: 24475 kg tong; 276 kisten tarbot en griet; 782 kisten kabeljauw; 891 kis ten koolvis; 161 kisten schelvis; kisten wijting; 2934 kisten schol; kisten schar en 326 kisten diversen. Prijzen in guldens VELSEN. Donderdag 15 januari en vrjjdag 16 januari zal de film „Gospel- road” vertoond worden in de gróte zaal van de Petrakerk, (ingang Spaarnestraat) te IJmuiden. Deze voorstellingen worden georganiseerd door de Gereformeerde kerken, de Baptistengemeente, de Pink stergemeente, h et Leger des Heils en Youth for Christ IJmuiden. Gospelroad is een nieuwe Amerikaanse film, uitge bracht in Nederland door de stichting „Woord en Beeld” en het is de eerste keer dat deze film in deze omgeving vertoond zal worden. Maar ook, en niet in de laatste plaats, vormen zij een gevaar voor de gezond heid van mens, huisdier en vee door de vele mogelijkheden van besmetting die deze dieren kunnen veroorzaken zoals de ziekte van Well, paratyfus, rattenbeet- ziekte, varkenspest, mond- en klauwzeer. Dat een omgeving waar lange tijd afvalprodukten opgeslagen liggen, vanuit milieuhygiënisch oogpunt ongewenst is, weet natuurlijk iedereen. Het voor kómen dat zulke plaatsen ontstaan, moet onze tweede natuur worden! Want de Allemaal mensen van radio en televi sie kwamen me steeds maar intervie wen en dan demonstreerde zij heel rustig de beeldjes.” Weer over het circusprogramma. Vier avonden een verschillend pro gramma en ter afsluiting een gala- avond met een keuze uit de beste artiesten. Over de eerste avond ver telt de kunstenares: „Toen kwam er een groep Hongaarse acrobaten. Die waren doodmoe, zo uit de trein naar het circus gekomen. Er was een trein ongeluk gebeurd, maar ze wilden toch optreden. Nou, zeg, alles, maar dan ook alles, ging mis bij ze. Maar dat hinderde het publiek beslist niet. plannen om de klinkerweg in zijn geheel te vervangen door een brede geasfalteerde weg, maar dit kan nog wel enige jaren op zich laten wachten. Want als het nieuwe weggedeelte wordt doorgetrokken wil de gemeente Velsen ook een viaduct over de Rijksweg Velsen-Haarlem leggen om zo een ontsluiting te maken naar het toekomstige recreatiegebied Spaarnwoude. Wanneer het zover zal zijn, kan de gemeente nog niet zeggen. De reconstructie van de kruising Hagelingerweg-Santpoortse Dreef is echter een eerste aanzet tot dit plan. Op dinsdag 13 januari is er een bij eenkomst in het raadhuis van Bloemen daal, waar ook de Zandvoorters welkom zijn; woensdag 14 januari in dorpshuis De Moriaan; donderdag 15 januari in het Coornhertlyceum aan de Chrysanthe- mumlaan 18 in Haarlem; maandag 19 januari in de Lieven de Keyschool in Haarlem-Noord, Korte Verspronckweg 7; dinsdag 20 januari in de CSM-suikerfa- briek aan de Haarlemmerstraat in Half weg; woensdag 21 januari in huize Scheybeek, Velserweg 2 in Beverwijk; VELSEN Bij de Velsense politie zijn de volgende voorwerpen als gevon den aangegeven: ring met vier sleutels, ring met drie sleutels, fietssleutel, sleu tel aan hanger, étui met twee sleutels, lipssleutel, portefeuille «met inhoud, bankbiljet, herenhoed, muntbtiljet, tasje, armband met inscriptie, damesporte- monnee met inhoud, verzekeringsplaatje bromfiets (TFS 245), portemonnee met inhoud, hanndschoen, twee wanten, rok, kinderwagendekje, herenhandschoen, wieldop, regenjas, paar herenhandschoe nen, gereedschap in kist, tas met inhoud, kettinkje met hanger, herenpolshorloge. Inlichtingen over deze voorwerpen kunnen dagelijks worden verkregen op het hoofdbureau van politie in Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen wor den afggeven. Prins Rainier heeft twee beeldjes van Bep van den Bergh gekocht. Eén ervan beeldt de evenwichtsgroep Les Victoriens uit. In een Parijse krant lazen deze artiesten het en nog vóór de jaarwisseling lag er bij Bep van den Bergh een wenskaart met com plimenten op de voordeurmat. Ook de burgemeester bleef in aankopen niet achter, hij werd ook een beeldje bruine rat, slim als hij is, verplaatst zich daar, waar hij dekking vindt. Zijn voed sel vindt hij dank zij de mens. Overbo dig eten dat achteloos wordt weggewor pen en overdadig gestrooid voer voor de vogels dat ’s nachts blijft liggen, is voor de ratten. Ook de 'grote kotters, die na een lange onderbreking eindelijk weer naar zee konden vertrekken, keerden met ruime aanvoeren terug Van de zevenenvijftig kotters, die zich vrijdag en zaterdag De mensen klapten en klapten en riepen enthousiast. Alleen maar om ze zelfvertrouwen te geven. Toen ze klaar waren kregen ze te horen dat ze het later nog eens over mochten doen.” Dus doe mee. Meldt ratten aan de Ontsmettingsdienst van de gemeente Velsen (telefoon 19023), zodat de deskun dige rattenbestrijder een gratis bestrij ding kan komen uitvoeren. Deze deskun dige kan u ook over het weren van ratten adviseren. Op de avonden kunnen bewoners hun licht komen opsteken over de kwesties waarvoor ze belangstelling hebben. De bedoeling is dat men zich op de bijeen komsten kan opgeven om mee te gaan draaien in een werkgroep, die de be leidskeuzen van de provincie bestudeert. Er komen verschillende van die werk groepen. Instellingen die ervaring heb ben met inspraakorganisatie zullen de informatie-avonden begeleiden: Vor mingscentrum Dijk en Duin in Hoorn, de Volkshogeschool in Bergen en het Provinciaal Opbouworgaan. De inspraak-- termijn loopt tot eind mei. Koffiebar met cabaret. De koffie bar van de beweging „Youth for Christ” wordt zaterdag 17 januari om 20 uur weer opengesteld in gebouw „De Rank” aan de Koningin Wilhelminakade in IJ muiden. Voor deze avond is de cabaret groep „Quo Vadis” uit Vlaardingen geïn viteerd met een programma, waar het evangelie centraal in wordt gesteld. Bureau belastingen. Het bureau be lastingen van de afdeling financiën in Velsen verhuist niet dinsdag 13 februari, zoals ons eerder was meegedeeld, maar maandag 12 januari. Voor dergelijke za ken kan men dus van woensdag 14 januari af op het stadhuis terecht in kamer 208 op de tweede verdieping. IJmuidenaar. In ons verslag over de priesterwijding van Teunis Wijker is een storende fout in de kop geslopen. De jonge priester van de oud-katholieke kerk is niet afkomstig uit Velsen-Noord, maar uit IJmuiden, zoals ook uit de tekst blijkt. Anjerfonds. Het Anjerfonds Noord- Holland heeft een uitkering van 1400 verleend aan de Velsen-Noordse Activi teiten Kommissie en een uitkering van 1000 aan de Muziekvereniging „Solt”. Met de uitkeringen, die al eerder aan Velsense verenigingen waren verstrekt, is nu totaal ƒ8535 van de opbrengst van het Anjerfonds in Velsen uitgekeerd. Bep van den Berg: „O, wat een wonderlijk spektakel. De prins had allemaal speciale gasten uitgenodigd. En wat zo aardig van hem was: ook een invalide dompteur. Die kon niet meer optreden en hierdoor stond hij weer in het middelpunt van de be langstelling, want iedere voorstelling werd hij voorgesteld.” Vol geestdrift toont de beeldhouw ster een lijvig pakket knipsels van uitgebreide krante-artikelen, folders, programmabladen. Ook een in leder gebonden boek met beste wensen en handtekeningen van allemaal be roemde mensen.. Met als eerste drie de handteksHttigen van de prinselijke familie is Monaco. „Wat was ik blij, dat mijn dochter bij me was,” zegt mevrouw Vanden Berg. „Zij heeft me uniek geholpen. De film handelt over de hoogtepunten uit het leven van de Here Jezus, echter zonder spectaculaire opnamen en goed kope knal-effecten zoals b.v. in de film „Jezus Christ Super Star”. Ook speelt de opstanding uit de dood een belangrijke rol, zodat het een film is geworden met een enorme toekomst perspectief en met antwoorden op vragen waar zovelen mee rondlopen! Johnny Cash, een tot het christelijk geloof bekeerde country-zan- ger zingt een aantal liedjes in deze film, die temidden van de prachtige natuur van Israel is opgenomen. Iedereen, vanaf 14 jaar, is hartelijk welkom om deze verfijnde film te komen zien. De voor stellingen beginnen om 20 uur, de toe gangsprijs bedraagt één gulden. De Gos- pel-boektiek zal er met een zeer uitge breide boekenstand aanwezig zijn. Bep van den Bergh met een stapel herinneringen. Circusfotograaf Ross, van Heyst, dochter Bettina en „m’n eigenste circushond” Simon tonen ook belangstelling. De bruine, riool- of waterrat is een slim dier. Het meest succesvolle zoogdier op de mens na, want hij past zich enorm goed aan: zwemt goed, klimt goed, kan overal wonen en eet alles! Zijn voedselkeuze is onbeperkt, hij lust zowel vlees als vis, groente en fruit, afval en kadavers. Met zijn „handen” aan voor- en achterpoten maakt of vindt hij over al een plaats voor een nest, hetzij in de grond, of in de kelder, in de spouw en soms zelfs onder dakbeschietingen. En vooral zijn enorm voortplantingsvermo gen zorgt er voor dat er altijd genoeg ratten zijn. Zijn bovengenoemde feiten misschien nog niet onrustbarend, de schade en ziekten die de dieren veroorzaken wél. Nog steeds wordt jaarlijks aanzienlijke schade veroorzaakt door het knagen en vreten van de bruine ratten, zowel aan voedselvoorraden als aan goederen, elek triciteitskabels, enz. Zo begon voor de kunstenares Bep van den Bergh een tijdperk van en kele weken klatergoud in Monte Car lo, waar zij door prins Rainier was uitgenodigd. Bep mocht daar haar beelden, die zij naar voorbeeld van fotograaf Ross van Heyst boetseert, tentoonstellen. Beelden van circusar tiesten op het toppunt van hun act in de piste. En de expositie was ter gelegenheid van het tweede Festival International de Cirque, dat aan het eind van het jaar in de hoofdstad van Monaco werd gehouden. Intussen is van de dikke nota over 1 ct Amsterdam-Noordzeekanaalgebied een uittreksel gemaakt, dat aan ieder die daarvoor belangstelling heeft kan wor den toegezonden. Die brochure is op te vragen bij de projectleiding van de in spraakorganisatie, tel. 023-319390. Per 1 kg: tarbot 14,81-13,80; zalm 13,33; grote tong 13,30-11,70; grootmiddel tong 13,41-12,53; kleinmiddel tong 12,59- 11,76; tong één 10,83-9,75; tong twee 10,58-8,66. Per 40 kg: tarbot 453-180; griet 257-84; kabeljauw één 192-96; kabeljauw twee 176-108; kabeljauw drie 146-100; kabel jauw vier 114-94; kabeljauw vijf 98-74; koolvis één 77-71; koolvis twee 75-69; koolvis drie 84-77; koolvis vier 73-42; schelvis één 152-144; schelvis twee 140- 118; schelvis drie 80-68; schelvis vier 108-64; schol één 61-55; schol twee 76- 68; schol drie 80-68;- schol vier 80-62; In Bandoeng op het Christelijk Ly ceum geweest? Dan is dit bericht voor u. De vereniging van oud-Ieer- lingen gaat op 1 mei haar 50-jarig bestaan vieren met een groots feest in het Nederlands Congresgebouw. Prins Bernhard zal van departij zijn, heeft hij al laten weten. De leerlingenverenigmg, „VEDO” geheten dat blijkt voor en door ons te betekenen zoekt de afge dwaalde schapen van wie men de adressen kwijt is geraakt. Tweedui zend oud-leerlingen moeten er zijn, waarvan er vierhonderd niet in Euro pa wonen. Plannen voor een nostalgi sche reis naar Indonesië zijn in de- maak. Wie bij de reünie aanwezig wil zijn, dient contact op te nemen me- thet secretariaat. Het is gevestigd aan het Zuidwerdplein 18 in Den Haag. Vóór 1 maart worden de aanmeldin gen verwacht. Voorzitter Th. A. Cors- mit is bereikbaar op de Van Mont- foortlaan 62 in Den Haag, tel. 070- 280351. KW 4 6200, KW 11 35.000, KW 24 35.800, KW 29 11.600, KW 34 34.000, KW 44 2500, KW 55 29.900, KW 55 29.900, KW 88 32.800, KW 105 32.400, KW 113 19.400, KW 117 23.600, KW 145 28.600, KW 149 12.500, KW 152 5300, KW 167 9900. K W175 ƒ33.800, KW 185 3000, KW 189 30.500, KW 194 f 25.400, KW 214 13.100, KW 226 f 13.000, IJM 4 f 4300, IJM 20 11.00, IJM 29 33.000, IJM 30 ƒ36.000, IJM 57 (31.000, IJM 154 ƒ4300. IJM 211 980, SCH 173 4400, SCH 256 ƒ20.700, VL 115 ƒ47.000. DEN HELDER. De eerste visweek van 1976 is voor alle betrokkenen onge twijfeld bijzonder gunstig verlopen. Zo wel voor de kabeljauwvissers, die mede door de uitzonderlijk hoge prijzen op zeer bevredigende besommingen konden rekenen. voor de markt meldden, kwamen er achtentwintig met een besomming van meer dan 20.000 uit de bus. Negentien kwamen er boven de 25.000 uit, twaalf boven de 30.000, vier boven de 35.000, terwijl er twee meer dan 40.000 wisten te incasseren. De hoogste besommer beschikte over 13.600 kilogram vis, waarvan 11.290 kilo gram schol en 1291 kilogram tong (ge middelde prijs 10,58 per kilogram), dit alles goed voor een besomming van 41.259. woensdag 21 januari in De Deining, Marktplein 92 in Hoofddorp; donderdag 22 januari in ’t Oude Posthuis, Heren weg 96 in Heemstede; donderdag 22 januari in het Cultureel Centrum, Moer- bergplantsoen 22 in Velsen; vrijdag 23 januari in Jansheeren, Kerkweg 47a in Heemskerk; maandag 26 januari vereni gingsgebouw De Rank, Eugenie Previ- naireweg Nieuw Vennep, alle bijeen komsten beginnen om acht uur ’s a- vonds. IJMUIDEN. Maandag gearriveerd: Jacob van Heemskerk, Lissabon, IJmui den; Vesta, Noordzee, IJmuiden; Hein rich Knuuppel, Norrkopping; Tiuri, Ros tock; Eliaanne, Penang; Fridel, Whitby, IJmuiden; Tobias Lomborg, Rotterdam, IJmuiden; Cantium, Charlestown; Nas- sauborg, Kopmanholmen, Zaandam; Marconie, Kingslynn, IJmuiden; Marco ni, Noordzee, IJmuiden; Teutonia, Rot terdam, Otto, Bremen. Maandag vertrokken: Heinrich S, Sol- vesborg; Capulonga, Rotterdam; Basilea, Rotterdam; Nornews Leader, Skagen; Empire, Schidaa; Thurosund, IJmuiden, Kopenhagen; Fridel, IJmuiden, Poole; Vigsnes, IJmuiden, Simonvik. Dinsdag gearriveerd: Colston, Bristol- kanaal, Rheinland, Antwerpen; Mercur, Rotterdam; Holstenstein, Antwerpen Os- tebank, Ala; Lapponia, Antwerpen; Par- kesgate, Rochester, IJmuiden. Dinsdag vertrokken: Klorte Lagoon, Bremen; Heinrich Knuppel, Ipswich; Po- lyarniy, Thalin; Boma, Boma, Hamburg; Smit Lloyd 15 IJmuiden, Cont. Plat. VELSEN. Op de kruising van de Middenhavenstraat en de Haringkade heeft maandagmiddag een botsing plaats gevonden waarbij een 45-jarige Velse- naar gewond raakte. Een 40-jarige Urker, die onder invloed van drank verkeerde, verzuimde voor rang te verlenen aan de Velsenaar die van rechts kwam. De Velsenaar is met een- hoofdwond en een zware hersen schudding door de Ongevallendienst naar het Zeeweg Ziekenhuis gebracht. Beide auto’s liepen zware blikschade op. 'w yyIy rijker. En de Amerikaanse filmmaat schappij Metro Goldwyn Productions wil er een hele serie van hebben om een nieuwe entree te maken voor haar films. Bep van den Bergh is trots en blij. Haar ervaringen in het Monte Carlo, dat een week lang circusstad was, heeft zij opgeschreven in een schrift je. Op de omslag daarvan staat „Cir- cusavonturen”. VELSEN. In de nacht van 9 op 10 januari is er ingebroken in een huis in de Tuinderstraat. Er worden 250 gulden, een cassetterecorder en twee flessen drank vermist. L

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5