Bovenhuis in Oud-IJmuiden door felle brand geheel in as gelegd Feestweek bij opening van De Nieuwe Slof l Cursus EHBO in Dienstencentrum Conclusies uit onderzoekresultaten Vooruitzicht zeevisserij blijft somber Twee woonwagencentra in Beverwijk als voorstel i F I „BOF" van faraldo in filmhuis y I drukkerij schmitz dv lij deskundig drukwerk- advies? I i M I SPEURTOCHT - NA MYSTERIEUZE BRAND - NAAR SLACHTOFFERS VAN 6 TOT 16 NOVEMBER Kort IJmondnieuws Velser Gemeenschap vergadert weer boekdruk foliedruk offset klein offset ■iiiliilililii i IlifiO ■Uil j 6 D INSDAG 19 7 6 NIEUWS UIT STAD EN STREEK 1 3 JANUARI - - C»1,1 jliifej liliMi K W - s r* I I Paques 4 r';: ii met Gerard y Ml - tl - AA. 7 W 1 A F y*f x» (Van een onzer verslaggevérs) (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) een van de de wijkerstraalweg 160 velsen-noord professionele voorstellingen, waaronder een tweetal voor de jeugd. telefoon 02510-2 32 07 (Van een onzer verslaggeefsters) -> -71;:7 Een scène uit „Bof”, een film van de Franse regisseur Claude Faraldo, die woensdagavond in „Filmhuis Veisen" aan de Kanaaelstraat in IJmuiden %al worden vertoond. Faraldo schreef hier voor ook het scenario, met als uitgangs punt de nauwelijks te merken vooruit gang van de afwisseling arbeid-luiheid. Een vooruitgang van de arbeidersklasse, welke zich echter beperkt tot een iets hoger loonniveau, met de blijvende rela tie meester-knecht. Deze, volgens Faral do vernederende relatie bepaalt in zijn film geheel het doen en laten van de hoofdpersonen. Volgens de critici kan „Bof” worden beschouwd als de voorlo per van „Thermroc”, een film van dezelf de regisseur uit 1973 en waar Faraldo grote bekendheid mee verwierf. IJMUIDEN. Voor alle vrijwilligers van het Dienstencentrum Zee- en Duin- wijk en ook voor eventuele andere be langstellenden gaat maandag 19 januari voor de tweede maal een cursus EHBO van start. De cursus is gericht op het zich bekwamen in de elementaire be grippen van de EHBO en duurt tien avonden van elk twee uur. In de tweede helft van de cursus zal worden geleerd hoe de mond-op-mondbeademing en de uitwendige hartmassage toegepast dienen te worden. In het huidige centrum in Heemskerk zou het aantal standplaatsen moeten worden teruggebracht tot 40 wagens (de helft) en enkele passantenplaatse.n. In Velsen gaat men uit van een nieuw centrum op de huidige plaats met een Een der belangrijkste conclusies is, dat er veertig standplaatsen in Beverwijk zouden moeten komen in twee centra die niet geïsoleerd liggen; één met 14 standplaatsen op een grondoppervlakte van 4000 m2 en één met 26 standplaat sen op circa 8000 m2. B. en W. vinden dat De Nieuwe Slof in november zodanig in gebruik moet worden genomen, dat de gehele Bever- wijkse bevolking en het verenigingsleven hierin betrokken worden. Men stelt de raad dan ook voor een extra subsidie van maximaal 31.000 te verlenen, af te schrijven in vijf jaren. IJMUIDEN. Een felle brand heeft in de afgelopen nacht de bovenverdie ping van een pand aan de Bik en Arnoldkade in as gelegd. Enige tijd heb ben brandweer en politie in onzekerheid verkeerd of zich nog bewoners in de bovenwoning bevonden, daar volgens - omwonenden het pand gekraakt zou zijn en betrokken was door man, vrouw en twee kinderen. Later in de nacht bleek, dal zij de woning al enige tijd hadden verlaten. Praktisch alle woonwagenbewoners in het Velsense centrum willen in die ge meente blijven wonen. Van de Heems kerkse woonwagenbewoners wil twee derde graag uit die gemeente' vertrekken of van het centrum af. Deze Heemsker kers hebben een uitgesproken voorkeur voor Beverwijk. Tijdens het gehele onderzoek is vol gens de welzijnswerkers duidelijk geble ken, dat de sociale relaties in het Vooral voor de vrijwilligers van het Dienstencentrum is de cursus van groot belang. Wanneer er een ongeluk gebeurt, moeten de vrijwilligers; weten wat hun in eerste instantie te doen staat en miqslens, even belangrijk, ,wat ze niet. moeten doen. De cursus wordt gegeven, door Nico Kloosterhuis en wordt ondersteund met fulm en dia’s. De kosten bedragen totaal 15,-. Opgave is dagelijks tussen tien en twaalf en tussen twee en vijf uur moge lijk, bij het Dienstencentrum.,, Een aanzienlijk deel van de te ver wachten liquiditeitsproblemen, zo meent het LEI, zou tijdelijk kunnen worden opgevangen door versoepeling van finan- cieringsverplichtingen. De kotters heb ben aflossingsverplichtingen van gemid deld 120.000 per schip. Moeten ze dat bedrag in een jaar tijds helemaal beta len, dan blijven ze na die betaling met een liquiditeitstekort van f 50.000 a 85.000 zitten. I VELSEN. De culturele stichting „De Velser Gemeenschap” heeft voor woensdag .21 januari een algemene be stuursvergadering uitgeschreven, waar om 17 uur in het Cultureel Centrum een aanvang mee zal worden gemaakt. De agenda hiervoor vermeldt onder meer een bespreking over 100 jaar Noordzee- kanaal, „terwijl ook de verslagen van de ..werkgroepen zullen worden behandeld. De kottervloot (vooral getroffen door de vangstbeperking voor tong en schol) verloor vorig jaar naar schatting in totaal 73 miljoen. Voor 1976 ligt de raming, afhankelijk van de mate waarin nog schepen door sanering zullen ver dwijnen, tussen 60 en 85 miljoen gulden. De treilervloot verloor vorig jaar naar schatting 19 miljoen. Dit jaar zal dat, eveneens afhankelijk van de sane ring, tussen de 11 en 18 miljoen zijn. Voor de garnalenvloot verwacht het LEI een ongeveer even groot verlies als vorig jaar: ongeveer 2 miljoen. De totale kosten van de openingsfesti- viteiten raamt de commissie op 56.000 Men hoopt ongeveer 25.250 te innen, zodat ménmet een begroot tekort van 30.750 zit. De commissie heeft de ge meente inmiddels verzocht een extra subsidie te verlenen. capaciteit van 45 wagens. Uit de enquêteresultaten trekken de .welzijnswerkers de conclusie, dat de ..woonwagenbewoners in de IJmond slecht te spreken zijn over de situatie waarin zij verkeren. In Heemskerk zijn de onderlinge relaties slecht en vinden de, bewoners dat er teveel wagens in het centrum staan. In Velseh beth onvrede veel minder de onderlinge soci ale relaties dan wel de materiële leef omstandigheden. De brandbestrijding werd gade gesla gen door burgemeester drs. J. Reehorst. Na ruim een uur kon een van de brandweerauto’s inpakken. Omtrent de oorzaak van de brand, tast men nog in het duister. Het onderzoek ernaar wordt vandaag voortgezet. De schade aan meubilair wordt ge schat op tienduizend gulden, de bouw kundige schade raamde de brandweer op ongeveer honderdduizend gulden. Hel vuur woedde in de woning boven een opslagplaats aan de Bik en Arnold^ kade 6 en werd door omwonenden ont dekt. Toen de brandweer arriveerde laai den de vlammen al door het dak, terwijl dök dé woonkamers in één vlammenzee waren veranderd. Het vuur werd dras tisch aangepakt, met een autospuit in de achter gelegen Prins Hendrikstraat en een autospuit en de ladderwagen aan de Bik en Arnoldkade. In totaal werden vijf slangen uitgelegd. Na enige tijd van hard werken slaagde de brandweer erin de vlammen in te tomen en voorkwam daarmee dat het vuur oversloeg naar het naastgelegen pand waarin gevestigd is de groothandel in verlichtingsartikelen Ter Weijde b.v. en waar de artikelen en het verpakkingsmateriaal gretig voedsel zou den hebben geboden. De vrij harde wind joeg de vlammen in de eerste ogenblik ken van dé brand juist daarheen. Naar aanleiding van mededelingen van omwonenden hebben de met perslucht- apparatuur uitgeruste brandweerlieden een diepgaand onderzoek ingesteïd haar de aanwezigheid van eventuele bewo ners. Het pand zou namelijk zijn ge kraakt door een man, vrouw en twee kinderen. Omdat een deel van het dak was ingestort kon de zolderverdieping niet meer worden betreden en bleef men in het ongewisse verkeren. Later in de nacht bleek, dat het pand al enige tijd was verlaten en de bewoners zich elders bevonden. I BEVERWIJK. De opening van hel ontmoetingscentrum „De Nieuwe Slof” wordt gevierd met een serie feestelijke voorstellingen in de periode van 6 tot 16 november. De commissie Openingsmani- festatie probeert zoveel mogelijk Bever- wijkse verenigingen hieraan te laten deelnemen en organiseert tevens zes DEN HAAG. Het afgelopen jaar was verliesgevend voor de Nederlandse zeevisserij en 1976 zal dat ook weer zijn. Ramingen van het Landbouw-econo- misch Instituut leiden tot deze conclusie. De vangstbeperkingen, aldus het LEI, zullen leiden tot nettoresultaten die nauwelijks minder ongunstig zijn dan die in 1975. Het instituut gaat daarbij uit van een normaal verloop van visprijzen en kosten. •h IJMOND. In een rapport is uitslag vastgelegd van een onder woonwagenbewoners in de IJmond ge houden enquête. De welzijnswerkers van het woonwagencentrum „IJmond” (Vel sen en Heemskerk) hebben een uitleg en conclusies aan de uitslag verbonden. l 7 Heemskerkse centrum uiteivnate gespan nen zijn en men geeft daarop de volgen de toelichting. „De bevolking in het centrum is in een aantal groepen onder te verdelen. Door de kunstmatigheid waardoor deze groepen bijeen zijn gebracht en de mini male Wederzijdse accèptatie ontstaan er ‘eft de vëeT'moéilijkheden. Een aantal bewoners dreigt aan deze spanningen ten onder te gaan. De problematiek uit zich in onder linge ruzies, maar vooral in individuele overspannenheid. Ook de huisartsen er varen deze problematiek. De behoefte aan kalmerende middelen is hoger dan het gemiddelde in de IJmond”. Verderop in de beschouwingen wordt gesteld, dat veel bewoners van het cen trum in Heemskerk onvrijwillig de ge meente Beverwijk moesten verlaten en dat zij nog altijd hunkeren naar terug keer naar de gemeente waarin zij veelal jaren gewoond hebben of opgegroeid zijn. Speelautomaat gekraakt. Maandag is bij de Heemskerkse politie aangifte ge daan van diefstal van ongeveer f 100 uit een speelautomaat in een café aan de Hoogdorperweg. Men verschafte zich toegang via een wc-raampje. Via vluchtstrook. Bij de afslag naar Beverwijk van de rijksweg 9 zijn dinsdag door de Beverwijkse politie weer vijftien automobilisten bekeurd wegens het rijden over de vluchtstrook om een file te vermijden. „Een opgeblazen zaak met overtrok ken publiciteit”, analyseerde Hoógendijk. Ten bewijze daarvan voerde hij aan, dat de serieuze Zwitserse krant, die hij op zijn vakantieadres had gelezen, zijn naam .in het geheel niet had genoemdl En ook Hoogendijk had dit werk mede gedaan omdat hij aldus de belangen van de werkgelegenheid kon verdedigen en de Gulf-heren duidelijk kon maken, dat er in Nederland nog heel goed geïnvesteerd kan worden- Aldus bekeken werd die 27.000 toch een stuk relatie ver, vond hij. De slotconclusie kan al leen maar zijn dat we de drie heren dankbaar moeten zijn voor hun inspan ningen ten behoeve van ons allen. En dat ze er niet eerder over hebben ge praat? Dat moet bescheidenheid zijn ge weest. „Dolle pret”. Dat slaat niet op het voorgaande, maar op het volgende. De TROS-omroepster beloofde ons „ander half uur dolle pret” met een blijspel „Ik slaap wel op de bank!”, een stuk dat in het land veel volle zalen heeft getrok ken. Nochtans konden we er niet zonder een waarschuwend woord aan beginnen. In de oorspronkelijke versie zitten nogal wat krachttermen en dergelijke, zei de omroepster en u begrijpt: die hebben we zoveel mogelijk proberen te beperken. Maar alles doorstrepen was natuurlijk ónmogelijk,, besloot ze verontschuldi gend. Omdat u misschien naar het andere net (Columbo en de Superstars van de AVRO) hebt gekeken en nu het idee krijgt dat u veel gemist hebt, heb ik de krachttermen en dergelijke, bij wijze van service voor u genoteerd (ik lijk Nico Scheepmaker wel). Daar gaan we: ouwehoeren, pispauze, kloterig, blote kont (2 maal), zeikers, kloten (3 maal), zakkenwassers (2 maal), gezeik (2 maal), krijg de kolere (5 maal), reet (4 maal), opsodemieteren (2 maal), hufter (2 maal), pokkezooi, flikker, lulletje roze- water, trut (3 maal), alsmede „gruizig”, wat het Vlaamse woord voor „geil” schijnt te zijn. Een van de twee hoofdpersonen, ge speeld door Luc Lutz, heette Hanekroot, dus dat is duidelijk: dat werd Hane- kloot. En zijn tegenspeelster was een Belgische, dus dat was helemaal lachen geblazen. Lutz speelde een wat nichteri ge vrijgezel, die bezoek krijgt van een zwangere Vlaamse en deze aanstaande blijde gebeurtenis heeft natuurlijk een eindeloze reeks zeer leuke toespelingen op u weet wel tot gevolg. Er kwam maar geen eind aan. Dolle pret dus, maar dat was toch ook beloofd? Foei, wat een opwinding nu toch weer in ons kleine landje aan de zee. Een ex- minister) een kamerlid en een journalist hebben tegen een leuke vergoeding „ad viezen" verstrekt aan de Gulf. Dat is een Amerikaanse oliemaatschappij, die met name in de Rijnmond een slechte naam (stank, vuil; heeft. We hebben er even op ïnoeteh-Wachten, maar nu- weten we dan' hun namen: Schmelzer, Roolvink en Hoogendijk. En nu dringt zich uiteraard de vraag op: kan en mag dit allemaal wel? Kunnen de betrokkenen dit wel met hun geweten (respectievelijk rooms katholiek, protestants christelijk en journalistiek) in overeenstemming bren gen? Zpwel het NOS-journaal als TROS Aktua lieten de „affaire-Gulf” (Wibo) natuurlijk niet liggen. Roolvink (AR) en, Schmelzer (KVP) verschenen in het Journaal. De KVP’er .vond het „verstan dig” van Gulf dat ze juist hem om advies hadden gevraagd. Tweede-Kamer- lid Roolvink gewaagde van „een gerust geweten" en voegde eraan toe, dat hij vooral het belang van de Nederlandse arbeidende bevolking op het oog had gehad. „Mag ik de Nederlandse zaak dan op deze manier niet meer dienen?”, riep hij bijna vertwijfeld uit. Hoofdredacteur Hoogendijk (Elseviers Magazine) weigerde in het Journaal op te treden, aldus de nieuwslezer. Maar een paar uur later zat hij wel bij de TIÏOS. Hij had helemaal niet geweigerd, zei Hoogendijk, hij had alleen niks toe te voegen aan zijn eerder uitgegeven perscommuniqué. Voor een journalist eep weinig-journalistiek standpunt, dat is .wel het minste wat je er over kunt zeggen. Roolvink was er ook nu weer bij, om te vertellen dat hij zijn Gulf-hono- rarium (10.000 dollar, circa 27.000 gul den, per jaar) „vrij redelijk en vrij fors” vond, maar dat hij er toch geen bezwaar tegen had gehad het geld aan te nemen, aangezien het hier om een grote nogal rijke Amerikaanse onderneming gaat. "gq: i toilfe,

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7