DE STAAT IS GROOTSTE WERKGEVER IN ZAMBIA Het „Boze oog is in Italië nog steeds een levend begrip 99 FRANQOISE GIROUD, STAATSSECRETARIS VROUWENZAKEN: Heet water voor een broeikasatmosfeer OM ONGELUK AF TE WENDEN MAGISCHE SYMBOLEN IKVaam' El L WOENSDAG JANUARI VARIA 1 4 1976 19 Geen feministe Pover Brieven Paus Paulus Atr -11 Erfgoed DAR-ES-SALAAM In vele jonge Afrikaanse landen zijn de regerin gen rechtstreeks betrokken bij de ontwikkeling van de nationale economie. Via allerlei staatsondernemingen houden ze zich bijvoorbeeld bezig met de ontginning van bodemschatten, de planning en opzet van nieuwe fabrieken en de handel met het buitenland. Meestal is de belangrijkste reden voor de overheid om zelf initiatieven te nemen op economisch gebied, het feit dat in de particuliere sector onvoldoende kapitaal en deskundigheid aanwezig zijn voor het op gang brengen van economische activiteiten op grote schaal Amuletten Liefdes Eigen benen Koper Kleingeld Oudste u': van sociale drang (Van een speciale medewerkster) ze: FRANQOISE GIROUD (Van een speciale medewerker) de twee Het begin van een mijnschacht in de buurt van Kitwe. V PARIJS Het enige land ter wereld dat een staatssecretaris voor vrouwenzaken heeft, is Frankrijk. Dat wil niet zeggen dat Frankrijk voorop loopt, integendeel, de positie van de vrouw in Frankrijk is slech ter dan die in bijvoorbeeld Neder land, Duitsland of Engeland. Een kabinetslid dat zich uitsluitend met rechten van de vrouw bezighoudt, is een bittere noodzaak. Degenen die dat tien jaar geleden ook von den en voorstelden om een speciaal ministerie voor vrouwenzaken op te zetten, vonden geen gewillig oor bij de president. Het gaat nu verloren, maar kan goed gebruikt worden voor het scheppen van een broeikasatmosfeer op het open veld. Geleerden in Cadarache in Frankrijk hebben vastgesteld dat aardbeien, aard appelen en asperges verscheidene we ken eerder volgroeid zijn met warm water, aldus de Internationale commissie voor atoomenergie in Wenen. heeft het plan overgenomen om vrou wen te informeren over opleidingsmoge lijkheden. kwaad dat kan worden bestreden met amuletten, magische tekens of met bezweringen zoals die van het water en de olie. Hoewel het bijgeloof niet strikt aan ontwikkeling of maatschappelijke po sitie gebonden is, kan men in grote trekken stellen dat het veelvuldiger voorkomt naarmate men de hak van de Italiaanse laars nadert of afdaalt op de sociale ladder. Maar ook op de allerbovenste sport is het verschijnsel manifest aanwezig. De grens tussen geloof en bijgeloof is vaak vaag. Een Italiaanse zuider ling voelt de rillingen over zijn rug JEAN JACQUES SERVAN SCHREIBER Belangrijker zaken, zoals gelijke kan sen voor mannen en vrouwen in oplei ding en beroep, gelijk loon voor gelijke arbeid staan wel op Francoises verlang lijstje, maar zijn voorlopig niet haalbaar. Ook een voorstel om werkende vrouwen een jaar verlof te geven na de geboorte van hun kind is in de ijskast gezét, omdat het geld ervoor ontbrak. WENEN (Reuter) Het hete water van de koelinstallaties van kernenrgie- centrales, dat gewoonlijk als overlast of zelfs een bedreiging van het milieu wordt beschouwd, kan voor boeren en tuinders een weldaad worden Miljoenen Italianen geloven rots vast, en nog vele miljoenen meer zijn er half-en-half van overtuigd, dat bepaalde mensen, dingen, handelingen en woorden onheil kunnen brengen, het meest opwindende journalistenpaar, dan gaat het over Franqoise Giroud en Jean Jacques Servan Schreiber. Ook over deze liefde schrijft Franqoise open hartig in „Si je mens”. Toen zij hem ontmoette, was haar reputatie al geves tigd: samen met een Amerikaanse had zij het vrouwenblad Elle opgezet en tot een populair tijdschrift gemaakt. Zij verliet Elle nadat ze verliefd geworden was op Servan Schreiber, om samen met hem nu zo’n 20 jaar geleden L’Express op te richten en er als direc- teuren-hoofdredacteuren een bijzonder succesvol weekblad van te maken. Aan hun liefde kwam een eind toen JJSS haar vertelde met een andere vrouw te gaan trouwen. De vrees voor het „boze oog” is slechts een klein aspect van een rijk erfgoed dat men sinds de kerstening van Italië afdoet als bijgeloof, maar dat in grote delen van bet land nog sterk onder de bevolking leeft. Het feminisme is niet erg populair in Frankrijk. Er zijn maar weinig vrouwen die zich aangetrokken voelen tot de radicale vrouwenbeweging. Contact tus sen Giroud en de MLF (een soort Dolle Mina’s) is er in de afgelopen 6 maan den dat zij in de regering zit pas één keer geweest (over de subsidiëring van een tehuis voor mishandelde vrouwen). Onder de niet-georganiseerde vrouwen is Francoise Giroud populair. Zij 'bezoekt fabrieken om te luisteren naar wat de arbeidsters te zeggen heb ben over werkomstandigheden, ongelijke lonen, moeilijkheden bij zwangerschap enz. Vrouwen die met problemen zitten, weten ook de weg naar hun staatssecre taris te vinden. Giroud ontvangt zo’n 300 brieven per dag en ook komen er vrou wen naar haar kantoor. Simone de Beauvoir, schrijfster en feministe (links), bron van ergernis voor Giroud. Bijna nergens bestond er 10 tot 15 jaar geleden, toen het grootste deel van Afrika onafhankelijk werd, een behoor lijk ontwikkelde industrie. De landbouw was de belangrijkste sector van de eco nomie, in enkele gevallen de mijnbouw, en met de opbrengst van de uitgevoerde grondstoffen moest men in het buiten land de benodigde industrieprodukten kopen. Buitenlandse investeringen wer den vaak wel aangemoedigd en in de economie van een aantal landen zijn buitenlandse particuliere ondernemingen een belangrijke rol gaan spelen, maar wat die laatste betreft, is men in de loop der jaren wat voorzichtiger geworden naarmate men inzag dat die onderne mingen de eigen zelfstandigheid in ge vaar konden brengen. Francoise Giroud verliet voor korte tijd L’Express en ging bij France Soir werken. Ik haar biografie schrijft „Ik was dichtbij zelfmoord. Het kostte jaren voordat ik weer tot mijzelf was gekomen. Ik was een wandelende ruïne, gehavend en geblakerd als een bos waar brand heeft gewoed”. Toen zij over haar liefdesverdriet heen was, keerde zij te rug naar L’Express, waar Servan Schrei ber en zij collega’s en vrienden werden. lopen, wanneer iemand een brood ondersteboven op tafel legt De ver klaring daarvoor is, dat brood een gave Gods en dat men ondankbaar^ heid toont door het onzorgvuldig te behandelen. Doet men dat toch, dan dreigt er opnieuw onheil. Maar de bijgelovige Italiaan zit het meest in zijn rats voor mensen die het „boze oog” hebben en hem kwaad berokkenen door een enkele blik. Wee de wolf die in een kwaad ge rucht staat. In het buitengewoon bij gelovige Napels worden zulke mensen gemeden als de pest en letterlijk niet bekeken. Haar benoeming tot staatssecretaris had een lofzang op haar charmes tot gevolg in de hele Franse pers. De Fransen Het is niet zo, dat er in ai deze sectoren sprake is van staatsonderne mingen die min of meer een monopolie positie innemen. In sommige belangrijke sectoren wei, zoals in het verzekerings bedrijf en de handel met het buitenland. Maar bijvoorbeeld in het grootwinkel- en hotelbedrijf moeten de staatsonderne mingen concurreren met particuliere on dernemers. Net als de oude Egyptenaren, stam men in donker Afrika en de Indiërs, dragen veel Italianen amuletten of magische symbolen die hen zowel voor den boze moeten behoeden als geluk heten te brengen. Het meest in zwang is, vooral als schild tegen het „boze oog”, een rode of gouden hoorn. Deze bungelt aan ontelbare sleutel ringen. autospiegels, armbanden en zelfs onderaan beddespiralen. Hef dagelijks leven wemelt immers van de gevaren: mors je olie, dan dreigt er een ongeluk. Mors je zout, van hetzelfde laken een pak, hoewel expres gemorst zout de dreiging van gemorste olie weer teniet doet en ook kwaad uit andere bron heet af te wenden Mors je per ongeluk wijn, dan staat de dag echter onder een goed gesternte. Francoise Giroud gelooft niet aan een „wereldwijd mannelijk complot” om de vrouwen te onderdrukken. „Als dat zo zou zijn, dan zouden ze werkelijk wel stom zijn. Er is geen complot; vrouwen staan alleen midden in een ontwikke lingsfase in de geschiedenis. Nee, ik vertegenwoordig <je feministen helemaal niet en ik heb niets tegen mannen persoonlijk of mannen in het algemeen”. Van haar liefdes maakt zij geen ge- Haar relaties met enkele vooraanstaande heim, ze praat erover met genoegen. Op het ogenblik dat dit artikel geschreven werd had zij een verhouding met Alex Grall, de hoofdredacteur van Frankrijks grootste uitgeverijen, Fayard en Hachette Literatur. Aan het huwelijk heeft ze wei nig boodschap. „Trouwen is een kwestie van sociale drang”, vindt ze. „Ik ben niet tegen het huwelijk, ik denk alleen dat het niet belangrijk is. Als je kinderen hebt, ligt dat anders”. Niet zo lang geleden is de pil in het Franse verzekeringspakket opgenomen. Francoise Giroud: „Alles begint eigenlijk met de pil. De beslissing of er kinderen komen of niet is nu de verantwoorde lijkheid van de vrouw”. Dat dat vroeger anders was, vertelt Francoise in haar autobiografie „Si je mens”, bestseller in Frankrijk en on langs vertaald in het Engels („I give you my word”). „Het was oorlog toen ik in verwachting raakte. Ik had een abor tus gewild, maar kon die niet krijgen. Mijn zoon werd geboren”. Na de oorlog was zij kqrte tijd getrouwd met een Rus. Zij kregen een dochter. Daarna is Francoise Giroud nooit hertrouwd. Wordt er in Frankrijk gesproken over Veel vaker dan in Nederland werkt de Franse vrouw buitenshuis, vooral uit financiële noodzaak. Gemiddeld verdie nen de Franse vrouwen voor hetzelfde werk maar liefst 30 tót 40 percent minder dan de mannen. Een voorstel van Giroud om de lonen gelijk te trek ken (zoals onze Tweede Kamer dat vorig jaar aannam), is door de Franse volks vertegenwoordiging afgewezen. Een voorstel vap de Franse vrouwenbewe ging MLF (Mouvement pour la Libérati- on de la Femme) om een anti-discrimi- natiewet ten aanzien van vrouwen in te voeren (zoals die er onlangs in de VS en Engeland zijn gekomen) werd door Gi roud overgenomen, maar zij kon er zelfs de regering niet warm voor krijgen. Francoise Giroud: „De belangrijkste vrouw in het leven van een man is zijn moedër. Van de mannen die zijn opge voed met „Je bent geweldig” en „Wil je ontbijt op bed?” kan je niets verwach ten. De emancipatie van de vrouw zal tijd kosten, er moet misschien wel een generatie overheen gaan. De jongens die Vooral in de landen waar de politiek van de regering erop is gericht ook in economisch opzicht zoveel mogelijk op eigen benen te staan en de rijkdommen van het land zoveel mogelijk aan de hele bevolking ten goede te laten ko men, heeft de staat een zeer belangrijk aandeel in het economisch leven. Een voorbeeld daarvan is Zambia. De over- heidsdeelneming in de economie speelt zich daar in hoofdzaak af in het kader van de Zambia Industrial and Mining Corporation (ZIMCO), die naar eigen zeggen verreweg de grootste onderne ming is in onafhankelijk Afrika (Zuid- Afrika niet meegerekend) en die in 1973 nummer 123 kreeg op de lijst van de 300 grootste ondernemingen buiten de vere nigde Staten. ZIMCO is de moedermaatschappij van elf dochtermaatschappijen, die op hun beurt de aandelen (of een deel ervan) in handen hebben van een groot aantal afzonderlijke ondernemingen. De doch ters vallen onder de verantwoordelijk heid van verscheidene ministeries, maar staan overigens grotendeels op eigen be nen en moeten ervoor zorgen dat hun ondernemingen zichzelf bedruipen en liefst winst maken. Het maatschappelijk kapitaal van ZIMCO bédraagt twee mil jard gulden, waarvan 840 miljoen is uit gegeven. Het totale aantal mensen in dienst van ZIMCO en haar dochters schommelt rond de 100.000 en de totale omzet bedroeg in het financiële jaar 1973-1974 vijf miljard gulden. Voorzitter van de directieraad van ZIMCO is de Zambiaanse president Kenneth Kaunda. Ook Servan Schreiber werd minister in de regering-Giscard, maar niet voor lang: een conflict over de Franse atoom- proeven in de Stille Oceaan, waartegen Servan Schreiber zich openlijk uitsprak, maakte een vroegtijdig einde aan zijn ministerschap. Ook Giroud heeft niet het gevoel haar journalistieke carrière voorgoed geruild te hebben voor een politieke, al is zij wel van plan deze regeringsperiode uit te zitten: L’Express kan wel een paar jaar zonder mij. Eerst moet er een be- hoorlijk begin worden gemaakt met de positieverbetering van de vrouw”. Een beginnetje is er inmiddels, maar het is pover. Zo zal in de Franse school boekjes niet langer voorkomen: „moeder bakt een cake, vader koopt een auto”. Moeder zal uit de keuken komen, vader zal naar de keuken gaan en sairièn kopen ze een auto, aldus het emancipa- tieprogramma van Giroud. Verder zal de rechtbank voortaan in officiële stukken achterwege laten wat de burgerlijke staat (getrouwd, gescheiden, weduwe) van een vrouw is. Veranderd is ook dat alleen de man het belastihgaangiftefor- mulier tekent: een echtpaar doet het nu, zodat de vrouw tenminste weet wat haar man verdient. Intussen gaan uni- versiteiten voorlichting geven over ge boorteregeling en de Franse televisie De mijnbouw is nog steeds de basis van de Zambiaanse economie. Met de uitvoer van delftstoffen verdiende Zam bia in 1974 98 percent van zijn buiten landse deviezen. De produktie afgewerkt koper steeg dat jaar boven de 700.000 ton en daarmee was het land de vierde producent in de wereld. Sinds april vo rig jaar zijn de prijzen voor koper op de wereldmarkt gestadig gedaald en de mi nister van mijnbouw en industrie waar schuwde onlangs dat er in de grote mijnen ontslagen zouden vallen, als de situatie niet spoedig zou verbeteren. De vijfde dochtermaatschappij van ZIMCO is de Zambia National Energy Corporation. Deze speelt een centrale rol in de energievoorziening, als mede vennoot van de ondernemingen die de distributie van olieprodukten verzorgen en van de olieraffinaderij in Ndola, en als eigenares van de nationale elektrici teitsmaatschappij Vier van de elf dochtermaatschappijen hebben met de mijnbouw te maken: de twee reuzen Nchanga Consolidated Cop per Mines (NCCM) en de Roan Consoli dated Mines (RCM), die zich bezighou den met de winning en afwerking van koper en waarin de ZIMCO een meer- derheidsaandeel (51 percent) heeft, en de twee volle dochters MINDECO, die vooral belast is met geologisch onder zoek en het bevorderen van exploitatie van nieuwe mijnen, en Memaco Servi ces, die het monopolie heeft van de verkoop van delfstoffen en metalen uit Zambia in het buitenland. nu opgevoed worden door werkende moeders, zullen er straks wel anders over denken”. Hoewel Giscard d’Estaing vier vrou wen in zijn kabinet heeft, zijn de vrou wen in de politiek schaars. Op de onge veer 500 Kamerleden is er een dozijn vrouwen. In sommige Romeinse stadswijken fluistert de bevolking zelfs dat nie mand minder dan Paus Paulus het boze oog heeft. Mensen die, heen en weer geslingerd tussen geloof en bij geloof, de heilige vader op de voet volgen kunnen een hele waslijst op sommen van mensen die het, naar hun zeggen kwaad verging, die ziek werden en zelfs stierven, kort nadat ze een Pauselijke audiëntie hadden bijgewoond. „Trouwen is een kwestie Ook kunnen ze tal van landen opnoemen die, volgens hun lezing kort na een Pauselijke boodschap door de een of andere ramp worden getroffen. Dan is er ook het fameuze verhaal van zekere Romeinse society-gast- vrouw die een grote partij organi seerde om het bewijs te leveren dat een van haar vrienden valselijk van het „boze oog” werd verdacht. Maar op het moment dat haar butler de ere gast aandiendé, ging er uit aller mond een kreet van schrik op en wisten de aanwezigen nog net weg te springen onder een enorme kristallen luchter die in duizenden stukjes op de vloer uiteenspatte. Franqoise Giroud is als stenotypiste begonnen, werkte in een boekwinkel, kwam als scriptgirl bij de film terecht en schreef er tenslotte dialogen. Min of meer toevallig kwam zij in de journalis tiek, werkte bij verschillende kranten tot zij met Elle begon. Werken bij L’Express betekende weer een stapje vooruit, want politieke journalistiek werd als typisch mannelijk gebied ge zien. Zij deed dat alles niet als feminis te, maar alleen omdat zij wilde bewij zen, dat een meisje een functie even goed kan bekleden als een man. Franqoise Giroud voelt zich ook beslist geen feministe. Vrouwen-op-zich inte resseren haar niet bijzonder. Wèl een rechtvaardige samenleving. Aan de fe ministen, vooral aan hun aanvoerster Simone de Beauvoir (schrijfster van on der andere La deuxième Sexe), ergert zij zich zelfs. Zij vindt het te gemakkelijk als vrouwen met een opleiding en geld (zoals De Beauvoir) vrouwen die dat niet hebben aanzetten „zich te bevrijden”. De Franse verkiezingen in ’74 waren spannend. De communisten en de socia listen hadden zich samen sterk gemaakt tegenover de liberale Giscard. Servan Schreiber koos in zijn hoofdartikelen de zijde van Giscard, terwijl de radicalere Giroud het opnam voor de linkse Mit terrand. Desondanks vroeg Giscard Franqoise Giroud in zijn kabinet. Nu steunt zij hem, „omdat er rechts noch links een andere man te vinden is die warm loopt voor de positie van de vrouw. In discussies binnen het kabinet is hij vaak mijn enige bondgenoot”. ROME (Reuter). Van vrouwen die samenzweerderig bij el kaar aan tafel zitten gaat een intense spanning uit. Hun blikken zijn ge fixeerd op een doodgewone kom met doodgewoon water. Een van de vrou wen doopt haar vinger in een lepel olijfolie en laat, fluisterzacht een be zweringsformule mompelend, zeven druppels olie in de kom vallen. „Waarom geen ministerie voor breiwerk?”, vroeg De Gaulle hen schamper. Giscard d’Estaing, de jongste president die Frankrijk ooit koos, denkt er anders over. Bij de samenstelling van zijn kabinet (in september ’74) benoemde hij Fran cois Giroud tot staatssecretaris voor vrouwenzaken. i Franqoise Giroud („Zeg alsjeblieft geen mevrouw of juffrouw tegen me; liever Franqoise”) is een charmante vrouw van 58 jaar en een gerenom meerd journaliste. Voordat ze in de regering kwam, was zij hoofdredactrice van Frankrijks grootste opinieweekblad, L’Express. Zij wordt niet alleen om haar intellectuele capaciteiten bewonderd. De olie zakt en vloeit op de bodem uiteen tot een vormeloos wolkje. „Ja kijk maar, bet heeft je te pakken”, zegt de vrouw met de lepel. „Ik wist het wel, met al die pech die ik heb gehad”, antwoordt de ander somber. Behoedzaam alsof hij van Sevres- porcelein is, pakt de eerste vrouw de kom beet en gooit het water en de olie door het openstaande raam naar buiten, zo ver mogelijk van het huis. Daarna vult ze de kom opnieuw met water en herhaalt het ceremonieel nog twee keer. De derde keer blijven de druppels olie als glimmende knikkertjes in het water hangen. „Zie je wel,” roept de vrouw met de lepel nu verheugd. „Het is weg”. De ander slaakt een zucht van verlichting: „Godzijdank”. Die vrouw werd zojuist verlost van het „boze oog” met een ritueel waar van de wortels wie weet hoeveel duizenden jaren teruggaan. Het strooien van wat kleingeld rond het huis brengt geluk en in veel woningen waar men van de vloer kan eten liggen toch hier en daar wat munten. Komt u op bezoek, laat die dan rustig liggen. vinden haar sexy en er wordt vaak gezegd dat elke Fransman met haar naar bed zou willen. Giroud laat dat glimlachend over zich heen komen. „Het is altijd een goed paspoort om een vrouw te zijn die aangenaam is om te zien”, zegt zij. Zij koopt haar kleding bij de duurste Parij- se modehuizen en als zij moet poseren voor de omslagfoto van het blad Le Point (Le Point) in groene letters met een groene stip) hult zij zich in een precies overeenstemmende groene ballet jes-japon. INDECO is de oudste van de elf dochtermaatschappijen. Ze bestond al voordat ZIMCO in het leven werd ge roepen en had als algemene taak de ontwikkeling van allerlei industrieën te bevorderen, die de invoer van induptrie- produkten uit het buitenland zouden doen verminderen en de verwerking van grondstoffen in eigen land in de hand zouden werken. De onderneming is ver schillende keren gereorganiseerd om de snelle groei een beetje in de hand te houden. Na de gedeeltelijke nationalisa tie van de NCCM en de RCM eind 1969 en de daarop volgende oprichting van ZIMCO werden in de loop der jaren verschillende ondernemingen van INDE CO afgesplitst en in andere dochter maatschappijen van ZIMCO onderge bracht. INDECO telt op het ogenblik 32 on dernemingen, die geheel of voor het grootste deel haar eigendom zijn, en heeft een minderheidsbelang in een vier tal andere ondernemingen. Ze werkt in enkele gevallen samen met particuliere ondernemingen in Zambia zelf en in een groot aantal gevallen met particuliere en staatsondernemingen uit het buitenland. De totale omzet van INDECO bedroeg in het jaar 1974-1975 meer dan 1,1 miljard gulden en de winst voor aftrek van de belastingen bijna 35 miljoen. De ondernemingen van INDECO produceren in hoofdzaak voor de binnenlandse markt, maar enkele zijn zich ook al gaan richten op de buitenlandse markt, zoals de Metal Fabricators of Zambia, die koperen staven en kabels uitvoert, en Kapiri Glass Products, die flessen exporteert naar buurlanden. De overige vijf dochtermaatschappijen van ZIMCO ontplooien aciiviteiten in respectievelijk het transportwezen, waaronder het lokale en interlokale bus vervoer, het hotelbedrijf, het bank- en verzekeringswezen, de visserij op de me ren, met inbegrip van het op de markt brengen van de vis, en ten slotte de handel, binnenslands en internationaal. 1 Wi I :S lil -

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19