Nieuwe verkiezingen moeten vóór 25 november beslag krijgen sportieve tassen mode Speelse en D Houding Spaanse kabinet verhardt zich steeds meer s Aardappelexport naar niet-EEG- o landen gering „SUCCES” I s 1 10 10 0 0 1B Bison, jonge, milde halfzware shag. De Bekende Kwismaster vroeg: of Aantal stakingen neemt toe o if J 21 WOENSDAG JANUARI 1976 14 VARIA Draai naar rechts ten I 11 (Van onze redacteur in Madrid, Robbert Bosschart) MADRID Het aantal stakingen en de omvang daarvan neemt op dit ogenblik toe in Spanje, maar het is gewaagd daar politieke gevolgtrekkin gen uit af te leiden. Omdat zij at 14 jaar aan Prijsvergelijking doen en dus altijd de goedkoopste Tour operator voor uw reis zoeken. Waarom vertegenwoordigt ReisbureauSucces" zoveel Reisbureau*? Generaal Cronjéstraat 27 Haarlem-Tel.: 023-264294 Verkiezingen REISBUREAU ri Het best kan men uitgaan van twee vaststaande feiten: dat deze sta kingen zich voordoen op een ogenblik in de Spaanse politiek dat de belof ten van de machthebbers ver vooruitlopen op de concrete uitwerking van hun plannen (maar zeker nog niet toekomen aan de eisen van de opposi tie); en in een economische periode die zowel voor werkgevers als voor werknemers uiterst zorgwekkend is, want bijvoorbeeld een van Spanje’s grootste banken, de Banco de Bilbao, verzekert in haar laatste publikatie dat „de Spaanse economie het dieptepunt heeft bereikt”. ra JH ZO BESTE MENSEN, die drukke, maar toch ook wel gezel lige decembermaand hebben we dan weer achter de rug. Hopelijk is iedereen er gezond en wel doorheen gekomen, want met al dat vele, soms overvloedige, ge smui wil de machinerie nog wel- eens in opstand komen. Aanne mende dat u het echter allemaal binnen redelijke grenzen hebt weten te houden, gaan wij van daag dan maar opgewekt het nieuwe jaar in om met alle nieuwsgierigheid ons eigen de vele op komst zijnde nieuwe mo dieuze zaken in ogenschouw te nemen. Een gezellig voornemen in een, naar ik van harte hoop, voor u allen voortreffelijk, ge zond en vredig 1976. (Van onze redacteur in Lissabon, Jan Oostergetel) LISSABON De Constitutionele vergadering in Portugal is er nog al tijd niet in geslaagd om een grondwet op te stellen, een taak die zij drie maanden geleden op zich genomen heeft. De Constitutionele vergadering, die als parlement fungeert, wordt in haar werk belemmerd door de kwes tie van het acoord dat vorig jaar gesloten is tussen de Beweging van de Strijdkrachten en de politieke partijen. (ADVERTENTIE) Grondwet in Portugal nog steeds niet rond e ht. ■F» DAMES, MEESTE DE WAAR (ADVERTENTIE) jen MISLUKKING g iet UITDAGING Onder dergelijke omstandigheden heb- onder redactie van Bé ter Maat Bisonder lekker. /oor ers </er- met j en ieur- jlui fding. irker wen. ies in met kan De nieuwe verkiezingen, ditmaal voor de wetgevende vergadering, moeten voor Voor het komende seizoen is daar al een aarzelend begin mee gemaakt en de verwachting is dat deze tendens zich in de herfst- en wintercollecties zal gaan voortzetten. Maar goed, wie dan leeft, wie dan zorgt, zullen we maar denken. Een stille hoop, dat dé tassenmodemakers hun liefhebbende naar ik veronderstel, niet zo verguld mee zullen zijn, is het feit dat de tassen weer wat kleiner gaan worden. echtgenotes nog eens otn raad zullen vragen en dan blijven ze wel groot. We hebben altijd genoeg spullen om mee te zeulen. w te- ins- N ig: ine leb- pin- 8t t ssen DEN HAAG. (ANP) De Nederland se export van aardappelen is voorname lijk gericht op EEG-Ianden. Naar landen buiten de EEG wordt thans niet meer geëxporteerd dan gebruikelijk is en deze hoeveelheden zijn niet groot. Pas in het najaar is de uitvoer naar „derde landen” wel van belang. Wat wel duidelijk is, is dat de com munisten in de klandestiene vakbonden, die al duidelijk te horen hebben gekre gen dat zij van de politieke ontwikke ling van de eerstkomende jaren uitgeslo ten worden door de regering, van alle mogelijke gelegenheden gebruik maken om te tonen dat men hen niet kan vergeten. Zij willen hun macht met een algemene (politieke) staking bewijzen. Zijn dat dan ook politieke stakingen? Ja, want in Spanje bestaat nog geen vakbondsvrijheid, een politiek recht dat met zulke stakingen opgeëist wordt. Nee, want de oorzaak van de staking ligt binnen de fabriek en zou in wezen daar opgelost moeten en kunnen worden. OPENEN WIJ DAN NU DE NIEU WE modejournaalserie met de spot lights te zetten op een niet te ver waarlozen en zeker niet minder prak tisch accessoire bij onze voorj aarsgar derobe: de tas. Als er één firma in ons land is die daarin op zeer geva rieerde wijze weet te voorzien, dan is dat zonder meer Laimböck uit Heem stede. Belangrijkste vraag voor u is nu ongetwijfeld: „Hoe zal de tassen- mode voor het komende voorj aars en zomerseizoen zich gaan manifeste ren?” Het antwoord hierop kan kort zijn: Speels! een goochelaarster voelt u zich met een handtas waarvan de metalen handvatten in een oogwenk naar bin nen kunnen worden geschoven, zodat u op hetzelfde moment over een envelopmodel de beschikking hebt. Het oplopen van de aardappelprijs is voornamelijk een gevolg van de grote vraag in EEG-landen. Door de droge zomer zijn de aardappeloogsten tegenge vallen. Dit zegt de heer R. van den Hoek, adjunct-directeur van het Pro- duktschap voor Aardappelen. De kans bestaat dat de prijzen nog verder zullen stijgen. Het Tweede-Kamerlid Janssen (PvdA) heeft, gelijk gemeld, aan de ministers Lubbers van Economische Zaken en Van der Stee van Landbouw maatregelen gevraagd om de prijsstijging tegen te gaan, o.a. door middel van een verbod op de uitvoer naar niet-EEG-landen. Volgens de heer Van den Hoek is de export naar niet-EEG-landen enkele tienduizenden tonnen per jaar toch altijd wel van invloed op de prijs. Maar men kan zich afvragen of men geregelde afnemers buiten de EEG, zoals landen in het Caraïbische gebied en langs de kust van Afrika zo maar in de steek kan laten. Tot de minder geregeld afnemen de landen behoren o.a. Zweden, Noorwe gen en Portugal. VAN EEN WAARLIJK PRACHTI GE, levendige leersoort, het zoge noemde cresta buffel, bewonderde ik voorts een fraaie serie tassen in al lerlei maten verkrijgbaar. Niet min der attractief vond ik overigens de tassen van tirana-box (kalfsleer). Ze zijn er in effen, maar ook in twee kleuren, combinaties bijvoorbeeld van wit met blauw en perl met zwart. Ook de zwarte laktas was hierbij niet vergeten. Zeer vermeldenswaard en nimmer in de Gold Pfeil-collectie ontbrekend zijn de uitermate fraaie krokodiltassen, die er nu eveneens in een bijzonder mooie grijstint en in blauw zijn. Wat de kleuren voor het komende seizoen betreft zal blauw, uitgedrukt in percentages, met 25 percent de boventoon voeren. De res terende 75 percent wordt verdeeld onder wit, rood, zandkleur, brique, perl (lichtgrijs) en zwart. Eerder wijst de ervaring van voor gaande jaren erop, dat er in de winter maanden steeds opnieuw stakingen uit breken over looneisen, omdat er dan over de cao’s van het nieuwe jaar on derhandeld wordt. En dat een harde houding van de bedrijven er dan heel snel op uitdraait dat de vuile was buiten de fabriek gehangen wordt, doordat de officiële vakbonden de arbeiders onvol doende vertegenwoordigen zodat deze hun lot in handen van de clandestiene vakbondsleiders leggen. Die worden dan als „oproerkraaiers” ontslagen en-of ge arresteerd, en dat veroorzaakt steevast proteststakingen. HET VOORTREFFELIJKE DUIT SE merk Gold Pfeil voor Neder land door Laimböck geïmporteerd geeft aan dat speelse karakter ge stalte met een bijzonder leuke collec tie. De hoge slanke modellen zijn aan de bovenkant rond gesneden en voor zien van een sierlijke beugel waaraan een lange ketting om daarmee de tas zwierig aan de schouder te laten bengelen. Die modieuze accenten kre gen eveneens de modellen uitgevoerd in leer met suède, waarvan de kleur- benaming in sierlijke lettertjes over het suède werd rondgestrooid. Als De bedrijven verzetten zich met hand en tand tegen de looneisen van hun werknemers en worden daarbij gesteund door de vice-premier voor Economie die vindt dat de loonsverhogingen te ver vooruitlopen op de produktiestijging. De werknemers voelen zich echter gesteund door de onafwendbare democratisering, die immers in wezen erop neer moet komen dat de nationale rijkdom meer rechtvaardig wordt verdeeld. Dat wil zeggen dat zij er niets voor voelen om het economische ontwikkelingspatroon van de laatste jaren te redden door met minder loonsverhoging genoegen te ne men, en redeneren dat de rijken en de bedrijven nu maar eens de problemen moe,ten opvangen. Of dit nu reeds moge lijk is, of daarentegen structuurhervor mingen vereist die tijd vergen, dat be schouwen de werknemers als een pro bleem dat hen niet raakt. De huidige regering lijkt overigens noch het karak ter noch de kracht te hebben om Span je’s economisch machtigen tot zo’n opof fering te dwingen. Deze partijen voelen zich gesterkt door het congres van de boeren, dat afgelopen zondag in Braga, in het noorden van het land, heeft plaatsge vonden. Tijdens dit congres werd de socialistische minister van Landbouw Lopez Cardoso zwaar aangevallen. De boeren dreigen de voedselvoorziening van Lissabon vanuit het noorden te blokkeren als Lopez Cardoso zijn plan nen om de landbouw te hervormen doorzet. Ook van links wordt de regering be dreigd. Extreem-links heeft voor 16 ja nuari een massabetoging georganiseerd. Verdeeldheid tussen extreem-links en de zich niet extreem-links noemende com munisten, is thans oorzaak dat de mas sabetoging van de communisten op de 17e januari een aparte betoging wordt. De draai naar rechts in het noorden van Portugal, begint zich de laatste tijd steeds sterker af te tekenen, en de kracht van de volksdemocraten ne de christen-democratische partijen ligt in het Noorden. Zo gaat het politieke spel letje verder en de toekomst van de zesde voorlopige regering blijft onzeker door de aanval van de volks- en christen democraten. I Dit is op dit ogenblik tenminste in Madrid duidelijk op een mislukking uit gelopen. Noch maandag noch gisteren haalde het aantal stakers de 100.000 in een stad van bijna 4 miljoen inwoners. De toestand was gisteren praktisch het zelfde: het belangrijkst waren de stakin gen van de metaalarbeiders, gevolgd door bouwvakkers, bankemployés, en tenslotte bepaalde diensten van de PTT (brievenbestellers in Madrid en telefoon- reparateurs en andere diensten in een flink aantal steden). In Barcelona dreig den stakende arbeiders van een privé- elektriciteitsmaatschappij bepaalde stads delen zonder stroom te laten, ook hier vanwege een zuivere loonkwestie. Over heel Spanje nemen ongeveer 55.000 bank bedienden deel aan een staking die even zeer om looneisen als om vakbondskwes- ties gaat. De regering van haar kant evenals de publieke opinie bitter gestemd door de tijdbommen in een metrolijn van Madrid, waarvan er gelukkig slechts één maandag in de vroege ochtend ontplofte en geen slachtoffers veroorzaakte be gint zich van hardere zijde te tonen en heeft enkele activisten van clandestiene vakbonden boetes opgelegd tot een geza menlijk totaal van 900.000 peseta’s (45.000 gulden). Zij waren verleden week zaterdag of maandag gearresteerd op verdenking van het uitlokken van soli- dariteitsstakingen in nog ongetroffen be drijven. volksdemocraat die sinds hei partijcon gres in november vorig jaar de volksde- mocratische partij vaarwel heeft gezegd wegens de autocratische houding van diens secretaris-generaal Sa Carneiro. Deze wil de afvallige vervangen zien door een willige partijgenoot. VOORLIET OVEfflGF KUNNEN de mannêfi daar óók vlfelT praten.. Het blijkt dat '3^ meer en meer 25 april hun beslag krijgen. Ook op voorstel van de partijen zal de president van de republiek al of niet tegelijk met deze verkiezingen, door het volk worden aangewezen in e en nieuwe kiesronde. Deze verkiezingen kunnen echter alleen worden gehouden als de grondwet door de Constitutionele Vergadering wordt voltooid. Eventuele veranderingen in het ak koord tussen de partijen en de militai ren is dus van groot belang. Het gepraat van de partijen in de Constitutionele Vergadering is nu tijdelijk verstomd, omdat men eerst het resultaat van het overleg moet weten, hetgeen alles weer eindeloos vertraagt. Intussen hebben de christen-democra- ten zich officieel als oppositiepartij te gen de regering aangemeld, waar ze overigens niet in vertegenwoordigd zijn, hoewel zij in het huidige parlement 16 zetels hebben. Verder heeft de socialisti sche minister van Financiën, Salgado Zenha op het ogenblik de meest op vallende figuur in de regering ge dreigd zijn ministerszetel te verlaten, als zijn staatssecretaris van Financiën niet gehandhaafd blijft. Deze staatssecretaris is een afvallige -4 óyer mee- ^^JMBveneens aan dè tas raken. Voor hen zag ik dan ook vele fijne en praktische modellen in de fraaiste leersoorten, veelal voorzien van een polsband, hoewel ik weet dat de meeste van onze lieverds ze over het algemeen gewoon in de hand klem men. Hoe dan ook, u weet nu dat er weer heel wat mooie leren zaken op u liggen te wachten en gezien de grote variatie zal er best een keus te maken zijn. ben de huidige stakingen dus wel poli tiek belang. Maar dat bewijst beslist niet dat elke staking nu als politieke staking uitgeroepen en uitgevoerd wordt, of als een uitdaging aan de regering be schouwd kan worden. VOLKOMEN AFWIJKEND VAN STIJL zijn de Italiaanse tassen die ons onder het label Isabell worden gepresenteerd. We zien dan sportieve creaties met naaldplooitjes, sierstik- sels en een dofkoperen beslag bij de aanzet van hengels en riemen. Al geruime tijd neemt Laimböck in ons land ook het Spaanse fabrikaat Perez onder zijn hoede. Perez kan het een voudigweg niet laten volop te stoeien met patchwork en verwerkt daarvoor slang, krokodil of hagedis in uni of in combinaties van de fijnste kleuren. Een handig en chic reisaccessoire vormt in deze collectie een beauty box van slang-patchwork waarin je je hele hebben en houden voor enke le dagen en nachten /.onder proble men kunt wegwerken. Het is niet alleen impo'ft wat de klok slaat bij Laimböck. Men toont ook een eigen gezicht met een kostelijke collectie aparte leren tassen met een matjes achtige print, afgezet met gladleren randen. Mochten deze modellen straks toch nog een tikkeltje te prij zig voor u zijn, dan laat Laimböck u zeker niet met lege handen staan. Er is namelijk rog een leuke serie vlotte leren tassen in een populaire prijs klasse in aantocht. Na de gebeurtenissen van de 25e no vember en de mislukte militaire putsch van extreem-links, is het pact dat deel moet uitmaken van de grondwet, zowel door de militairen als de politieke par tijen op de helling gezet. Het gaat er nu om of de militairen zich geheel in de kazernes zullen terugtrekken en de poli tiek aan de partijen zullen overlaten, of dat ze de dienst blijven uitmaken in de Portugese politiek. De politieke partijen hebben hierom trent ieder afzonderlijk voorstellen ge daan aan de Revolutionaire Raad. Deze raad is thans met een tegenvoorstel gekomen, maar over de inhoud hiervan wordt nie*s bekend gemaakt. Men be schouwt dit nog als een vertrouwelijke kwestie waaraan geen ruchtbaarheid wordt gegeven. De politieke partijen, vooral de volks democraten (PPD) en de christen-demo- craten (CDS), zullen wellicht dit voorstel in de openbaarheid brengen omdat het voedsel bevat voor de verkiezingspropa ganda waar vooral deze partijen druk aan werken.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 21