VAART UIT SCHAATSEN... VOORZITTER RAAD VAN BESTUUR VAN OGEM: ENGELAND HEEFT 65 MLD. GULDEN NODIG Prijzen stegen 10 pet Israel heeft enorm tekort GELD |i| een miljoen gulden aan prijzen Bonden vragen informatie over Friki bedrijven te 1 Weer toenemende spanningen in de binnenscheepvaart Olielanden gaan in westen wellicht op grotere schaal investeren g 99 99 L 'T'W VERMOEDEN VAN MONETAIRE DESKUNDIGEN: s ttHH i 25 19 7 6 ECONOMIE WOENSDAG 1 4 JANUARI N (Van onze redactie economie) GEEN DWANG I MISLUKKINGEN RESULTATEN LI I i. O' TO-VÜ6 Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. b’ JB I r si i Een Polo N. Extra ter waarde van 10.567,60 van Pon’s Automobielhandel B.V., Leusden. I ld 24 De Britse minister van Financiën, De- (ADVERTENTIE) deel van het Nederlandse bedrijfsleven er niet in slagen aan de in dit opzicht komende eisen te voldoen. harde standpunt contra het toerbeurt- systeem en de bodemtarieven wijzigen. In Wenen zijn gisteren de financië le deskundigen van de OPEC bijeen gekomen om de bijeenkomst van de OPEC-ministers van Financiën op 26 januari voor te bereiden. De vergade- De overheid moet in dit opzicht sti mulerend werkzaam zijn, terwijl zij, evenals ondernemers en vakbeweging, Deze volgende ministersbijeenkomst zal vermoedelijk in Parijs worden gehouden. De ministers gaan zich op 26 januari buigen over het plan een fonds van één miljard dollar bijeen te brengen voor hulpverlening aan de ontwikkelingslanden. De olieministers van de OPEC zul- ring was de eerste OPEC-bijeenkpmst sinds terroristen in december een in val in het Weense OPEC-gebouw de den en een groot aantal afgvaardig- den gijzelden. Het leek de OGEM-voorzitter gevaar lijk als de overheid de bevoegheid zou krijgen noodzakelijk geachte fusies door te drukken of te gelasten. Sterke drang is aanvaardbaar, soms gewenst. Dwang echter onjuist. Een wettelijke regeling voor groepsontslagen is een noodzaak. Wéér een zachte winter. Voor de fabrikanten van schaatsen is er geen aardigheid aan. De produktie is al op een heel laag pitje gezet, maar de voorraden groeien en groeien. Zoals bij deze Sneker firma: de stellingen van Zandstra-schaatsen zijn overvol. 75 50 ,50 ratis *4 2,63 5,29 6.49 101,00 34,00 6.50 2,57 58.50 101.25 59.25 46.50 41,75 - 14,44 4,26 6,50 68,00 13,00 man die ad um- dat ver- tde i of 3ge- rom o de um- te r- •rief uw DEN HAAG (ANP) Het gemiddelde prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie is in 1975 met 10,2 percent gestegen .Aldus heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek bekend gemaakt. De prijsstijging was in 1975 het sterkst voor gas, elektriciteit, water en openbaar vervoer (18,3 percent). Medische verzorging en particuliere dienst verlening (resp. 15,5 en 11,2 percent) staken ook duidelijk boven het gemiddelde uit. 10 tot 25 percent beneden van 1974. Dit schrijft de Bond van Ondernemers in vaart in haar jaaroverzicht. JERUZALEM. (AP) Het tekort op de Israëlische buitenlandse handelsba- lans is sinds de oorlog van 1973 bijna verviervoudigd tot vier miljard dollar. Dit heeft de Israëlische minister van Financiën Rabinowitz gisteren bekendge maakt. Meer fusies op komst, maar enthousiasme is gering AMSTERDAM In de industriepolitiek van ons land moet rekening worden gehouden met belangrijke reorganisaties en fusies, die bovendien vaak niet zonder actieve steun van de overheid tot stand zullen komen. Aan het groot maken van bedrijven, zeker door fusies, kleven zo veel ern stige bezwaren dat alleen zwaarwichtige redenen tot zulke ingrijpende besluiten kunnen voeren. Het fusie-enthousiasme is over, maar daarmee niet de noodzaak van samenwerking of overneming onder druk van de omstandigheden. ROTTERDAM (ANP). Na de schip persactie van vorig jaar zomer is er opnieuw sprake van een spannende situ atie in de Nederlandse en Belgische particuliere binnenvaart. Dit valt op te maken uit een brief die zes Nederlandse en Belgische schippersorganisaties giste ren hebben gestuurd naar verkeersmi nister Chabert van België en de Neder landse staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat Van Hulten. De resultaten in de binnenvaart zijn in 1975 over de gehele lijn schrikbarend laag geweest. In het algemeen bleven zij het niveau Christelijke de Binnen- Hoewel de minister geen exacte cijfers gaf, zei hij zich de meëste zorgen te maken over het steeds toenemend tekort aan deviezen, die Israel nodig heeft voor het aankopen van militaire goederen en de noodzakelijke grondstoffen. Hoewel van officiële Amerikaanse zij de is gezegd dat Washington erop zal toezien dat de wapenbalans in het Mid- den-Oosten wordt gehandhaafd op een verhouding van 3-1 in het voordeel van Israel, zei Rabinowitz dat de Israëliërs er heel wat voor moeten doen om de balans te kunnen handhaven op één tegen vier of één tegen vijf in het voordeel van Israel. Landbouwbegroting. De Eerste Kamer heeft gistermiddag de begroting-1976 van het departement van Landbouw goedgekeurd. Dit geschiedde zonder voorafgaand debat. Met minister Van der Stee is afgesproken, dat in de loop van het komend voorjaar een beleids debat over de landbouw- en visserij - zaken gehouden zal worden. Ter gelegenheid van de vergadering waren strenge veiligheidsmaatregelen genomen. De bijeenkomst van de mi nisters van Financiën zou oorspron kelijk in Wenen zelf worden gehou den. Het komende weekeinde zal ech ter over een andere vergaderplaats elders in Europa worden beslist, dit omdat de OPEC nog geen duidelijk beeld van de veiligheids-situatie in Wenen heeft. 2,73 5,59 6,79 104,00 37,50 8,50 2,67 61,50 104,25 62,25 49,50 44,75 14,74 4,56 7,75 71,00 15,50 De advieskoérsen voor buitenlands r PARIJS (Reuter, AP, ANP). De rechtstreekse investeringen van de olielanden verenigd in de OPEC, de Organisatie van Olie Exporterende landen, in de rijke industrielanden in het westen zullen dit jaar vermoede lijk groter zijn dan verleden jaar. Dit is gisteren vernomen van internatio nale monetaire deskundigen in Parijs. BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP). - (aan- en verkoopprijzen) bankpapier luiden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) Frankrijk) werden de overliggelden in Nederland vorig jaar nog niet aangepast. Dat was evenmin het geval met de vervoerstarieven in het algemeen, zo constateert de bond, die een algemene herziening van de tariefstructuur drin gend noodzakelijk vindt. De bond be treurt het, dat er ook geen vorderingen zijn gemaakt met de invoering van de verbeterde bevrachtingsvoorwaarden. Hiervan liggen de concepten reeds lang klaar. - Dit stelde gisteren voorzitter K. Fibbe van de raad van bestuur van het OGEM-concern tijdens het symposium over „het waarom en hoe van fusies”, dat onder auspiciën van het Financieel- Economisch Magazine (FEM) werd ge houden. Toch moet volgens hem in de komende jaren rekening worden gehou den met verdere concentratie in het Nederlandse bedrijfsleven. UTRECHT. (ANP) De vakbonden hebben gisteren uitvoerige informaties gevraagd aan de directie van de pluim veeslachterij Friki over de oorzaken die tot het vorige week aangekondigde ont slag van misschien 300 werknemers zul len leiden. Volgens districtsbestuurder R. Dik van de voedingsbond NVV waren de bonden zeer verontwaardigd over he‘ wegblijven van president-directeur Bults van het overleg. Daarom wilden zij alleen infor matief overleg voeren en met onderhan delen. Uitvoerig is het financieel vraagstuk aan de orde geweest. Friki heeft volgens de heer Dik een forse kredietgarantie no dig om in 1976 enige adempauze te krijgen. De heer Dik acht het niet uitge sloten dat de bonden van de kant van de aandeelhouders en de overheid acties zullen ondernemen. Volgens de directie zijn de beurzen van de aandeel houders leeg, aldus de heer Dik. Fusies mislukken onder andere doordat het schaalvergrotende effect dat men er van had verwacht niet optreedt. Maar er zijn ook fusies, die werden overwogen, maar niet tot stand gebracht, waarvan wel een schaalvergrotend (winstgevend) effect had kunnen worden verwacht. Als oorzaken noemde hij: inflatiekos- ten, kostenstijgingen en belastingen heb ben de kracht van het bedrijfsleven aangetast, zodat vele bedrijven niet sterk genoeg zijn om de komende jaren door te komen. Daarbij zal de overheid niet werkloos kunnen toezien. Er is vernieu wing noodzakelijk en dat betekent aan passen en concentreren. Herstructurering is nodig, maar bijna niemand wil de gevolgen daarvan aanvaarden. Internationaal voltrekken zich grote veranderingen, die op den duur ook verschuiving van arbeid op grote schaal met zich zullen brengen. Zonder bereid heid tot samenwerken zou een groot Relatief laag was de stijging Van de huren (6,7 pet). Agrarische produkten werden in 1975 8,9 pet. duurder, de industriële prddukten uit voornamelijk agrarische grond stoffen 7,4 pet., de overige industriële produkten 9,6 pet. Het gemiddelde indexcijfer van 1975 was 156,7, tegen 142,2 in 1974. (1969=100). In de periode van midden november tot midden december liep het indexcijfer op van 162 tot 162,3. Van de goederen en diensten gaf 50 pet een prijsstijging te zien. Onder meer stegen de prijzen van aardappelen, vlees, eieren en tabak. De prijzen van groente, fruit en kleding daalden. Van 26 pet van de goederen bleef de prijs ongewijzigd. Fibbe begrijpt dat de vakbeweging vecht voor iedere arbeidsplaats. Maar minder aanvaardbaar vindt hij dat de vakbeweging niet bereid is te erkennen dat het huidige systeem van afvloeiings regelingen uit sociaal oogpunt onrecht vaardig is. Dit gezien de grote ongelijk heid van behandeling van mensen, die in dezelfde situatie verkeren. Deze gang van zaken werkt nadelig op noodzakelij ke veranderingen e n daardoor ook op het beschikbare aantal arbeidsplaatsen. Naar schatting zouden zich in de laat ste 10 tot 12 jaar in ons land 300 a 400 fusies en overnemingen hebben voltrok ken. Mede daardoor werd in tien jaar tijd het aantal beursfondsen gehalveerd. Fusies In Nederland betreffen meren deels middelgrote bedrijven, vooral fa- inilie-ondernemingen. Motieven zijn vaak: verbetering van de concurrentie positie; schaalvergroting verwezenlijken, waaruit voordelen worden verwacht; doorvoeren van technologische verbete ringen; nieuwe en betere financierings- mogelijkheden scheppen. De dertien landen, die lid van de OPEC zijn, zullen dit jaar naar het zich laat aanzien een even groot overschot op hun gezamenlijke beta- linsbadans hebben als verleden jaar, ongeveer 35 miljard dollar. Verreweg het grootste deel van dit bedrag zal in het bezit zijn van Saoedi-Arabië, Koeweit en andere landen aan de Perzische Golf die hoge inkomsten aan petro-dollars hebben en een be trekkelijk kleine bevolking. Deze landen hebben gekozen voor investeringen op lange termijn. In het afgelopen jaar zwierf een deel van hun geld min of meer doelloos op de Een andere inleider op deze bijeen komst, prof. M. Mulder van de Erasmus- universiteit Rotterdam, zei dat er veel fusies mislukken. In 1973 werden in West- Europa 4000 fusies tot stand gebracht, waarvan er 1000 als niet geslaagd kun nen worden beschouwd. Deze fusies wa ren niet nodig omdat de beoogde doel einden er niet mee werden gediend, zodat in feite alle inspanningen overbo dig bleken. Maar het zogenoemde terug draaien van een fusie komt weinig voor. len volgende maand bijeenkomen, waarschijnlijk in Aboe Dabi. geldmarkten in het westen rond in de vorm van tijdelijke kortlopende kre dieten. De monetaire dskundigen ver wachten dat ze zullen begrijpen dat langlopende investeringen nuttigei zijn. Andere leden van de OPEC geven grote bedragen uit aan ontwik kelingsprojecten in eigen land. Iran komt daarvoor zelfs geld tekort en heeft al moeten lenen op de interna tionale kapitaalmarkt. In 1975 gaven de olie exporterende landen gezamenlijk een kwart van hun overtollige petrodollars uit aan ontwikkelingshulp. Nog een kwart werd besteed aan rechtstreekse inves teringen in de industrielanden dooi aankopen van aandelen, deelnemin gen in industriële projecten en door het openemen van leningen. Holec. Samenwerkende Electrotechni- sche Fabrieken Holec vreest op grond van de nu ter beschikking staande gegevens, dat over 1975 nauwelijks een positief resultaat kan worden ver wacht. In een bericht over de eerste zes maanden werd al gezegd dat de resultaten over het hele jaar belang rijk bij die van 1974 (concernwinst 7,8 miljoen) werden verwacht ach ter te blijven, maar de ontwikkelingen in de tweede helft van 1975, voor zover die thans zijn te overzien, heb ben ertoe geleid dat het resultaat verder zal tegenvallen. De omzet over 1975 zal wel een zekere stijging ten opzichte van 1974 te zien geven, maar deze stijging zal onvoldoende blijken om de sterk gestegen kosten op te vangen en onderbezettingverliezen te voorkomen. haar eigen verantwoordelijkheid blijft dragen. Vaak zullen nieuwe vormen van samenwerking moeten worden gevonden met het voorbehoud dat het onderne merschap niet aan de overheid mag worden uitgeleverd. Over tien a twintig jaar zullen allerlei huidige bedrijven en bedrijfstakken niet meer bestaan of sterk in betekenis zijn gedaald. Daar moet wat anders voor in de plaats zijn gekomen, omdat het niet aannemelijk is dat we met een gelijk blijvende welvaart genoegen zullen ne men. Zelfs moet volgens Fibbe nog blij ken dat een nulgroei mogelijk is. Het antwoord op deze vragen moet van een industriepolitiek op lange termijn ko men. LONDEN. (ANP) De kapitaalbe hoefte in de Britse overheidssector zou in het lopende financiële jaar (1975-76) wel eens tot 12 miljard pond sterling (circa 65 miljard gulden) kunnen stijgen De omvang van de werkloosheid in En geland maakt het onwaarschijnlijk dat met een belangrijk kleiner bedrag zal kunnen worden volstaan. In tegenstelling tot de landen (België, In die brief dringen de organisaties met klem aan op het wettelijk maken van de evenredige vrachtverdeling met bodemtarieven en het noord-zuid ver keer. De schippers spreken van een noodsituatie in de binnenvaart en vinden dat de overheid verplicht is wettelijke bescherming te verlenen om een door de schippers zelf gekozen systeem van marktordening op verantwoordelijke wijze te laten functioneren De schippersorganisaties constateren in hun brief dat de spanningen opnieuw zijn ontstaan omdat het systeem van de evenredige vrachtverdeling met bodemta rieven naar hun oordeel nog in onvol doende mate functioneert. „Steeds weer weten bevrachters en verladers, gebruik makend van een machtspositie en een mentaal overwicht, individuele schippers te bewegen lading te vervoeren die niet volgens toerbeurtsysteem wordt be vracht”, aldus de gezamenlijke schippers. De schippers houden er rekening mee dat de wat zij noemen onhoudba re toestand in de noord-zuid vaart kan leiden tot „intimidatie en erger”. Maandagavond ontstond in Limburg al een incident toen boze binnenschippers vanaf de brug over het Julianakanaal in Roosteren het binnenschip „Cor” met vloeibare teer en bazaltstenen bekogel den, omdat de schipper niet meewerkte aan het toerbeurtsysteem. De initiatief groep noord zuid haastte gisteren zich te distantiëren van de actie, maar ver klaarde wel dat dergelijke acties alleen kunnen uitblijven als de verladers hun Europa moet de olieprijzen in de gaten houden. Dat vindt het Europese parlement en als middel daartoe heeft het gisteren de Europese com missie, het dagelijks bestuur van de gemeenschap, gevraagd jaarlijks ver slag uit te brengen over de prijzen zowel aan het Europese parlement als aan de ministerraad. Het Europese parlement was het niet helemaal eens met het systeem dat de Europese commissie heeft ont wikkeld om meer doorzichtigheid te krijgen in de kosten en prijzen, maar „het is in ieder geval een passend begin.” Het Europese parlement bracht nogmaals in herinnering dat zowel de Europese commissie als de regeringen van de negen lidstaten het beginsel van collectieve verantwoor delijkheid moeten accepteren. Ook nu en niet alleen wanneer er een crisis is. nis Healey, zegt dit in zijn brief aan het Internationale Monetaire Fonds (IMF) waarin hij om aanzienlijke leningen vraagt die Engeland door de huidige periode van ernstige economische moei lijkheden moeten heen helpen. De brief is gedateerd 18 december, maar de in houd werd pas gisteren in het Lagerhuis bekendgemaakt. Het IMF heeft Enge land inmiddels 1,7 miljard SDR (bijzon dere trekkingsrechten) of circa 5,5 mil jard gulden beloofd. Healey heeft het fonds geschreven dat het tekort op de lopende rekening van de Britse betalingsbalans in 1975-76 ver moedelijk zal dalen tot ongeveer twee miljard pond (tegen de 11 miljard gul den) vergeleken met ruim drie miljard pond (meer dan 16 miljard gulden) in 1974-75. Voor 1976-77 wordt een verdere verbetering verwacht. De minister hoopt dat in de loop van 1978 een overschot zal ontstaan maar zegt erbij dat daar- vooi' een belangrijke opleving van de wereldhandel nodig is. In de nabije toekomst zal Engeland nog grote bedragen in het buitenland moeten lenen. Daarbij zal voor het ver krijgen van deviezen gebruik worden gemaakt van de kapitaalmarkten in de Europese Gemeenschap. De Britse rege ring wil de overheidsuitgaven in 1976-77 en volgende belastingjaren niet laten stijgen. Uitbreiding van de geldcirculatie wordt onder de huidige omstandigheden onverstandig geacht. De minister wijst er tenslotte op dat de Britse economie de komende jaren gaat profiteren van de oliereserves in de bodem van de Noordzee. De bekende reserves en de bronnen die naar alle waarschijnlijkheid nog zullen worden aangeboord zullen een produktie van 150 miljoen ton mogelijk maken gedurende de jaren tachtig. De betekent dat grote hoeveelheden kunnen worden uitge voerd, aldus Healey. omringende West-Duitsland en Pakhoed leent 25 miljoen dollar. Via een internationaal syndicaat van banken onder leiding van de Amrobank en de Amerikaanse Morgan Stanley Interna tional komt Pakhoed Holding met een 25 miljoen dollar grote obligatielening, die naar verwachting een jaarcoupon zal dragen van 9,25 percent. De defini tieve rentevoet en de koers van uitgif te zullen nog nader worden vastge steld. De looptijd van de lening i s maximaal zes jaar, aldus de Amro bank. De netto-opbrengst van de le ning, die verdeeld is in stukken van 1000 dollar, is bestemd voor de finan ciering van de investeringen na 1976.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 25