Visserijconflict uitgebreid Bom bij Iraakse EXPLOSIE IN BELFAST: VN-missie 4 DODEN, 20 GEWONDEN Japan zet door met plan voor verdrag met China Moro belast met formatie van nieuw Italiaans kabinet Groep Baader-Meinhof wilde via de stadsguerrilla's revolutie beginnen I r PORION® ■*o 1Ö1 «5« «£i g 1 hmi i 3 BEIROET Surinaams paspoort geeft nog steeds douane-problemen Aanslagen in Parijs Voorgelezen verklaring tijdens proces in Stuttgart: Londen beëindigd URINE Bezetting Libische ambassade in door nico scheepmaker „Alleen beperkt zelfbestuur STICKERS Schotland, Wales” SEMI K- f J 1976 14 JANUARI BINNEN- EN BUITENLAND WOENSDAG REYKJAVIK (AFP) Ijsland zal zijn diplomatieke betrekkingen met Groot-Brittannië met ingang van vandaag of morgen verbreken. Dit heeft de IJslandse minister van handel, Gunnar Thorodsen, gisteren bekendgemaakt. Een begrip voor de doe-het-zelver en onmisbaar voor de bouw Wonderlijk vulmiddel voor vakman en gezin Kant-en-klare kunstharspasta met super hechtkracht Revolutie (Van onze redactie buitenland) BELFAST Een daverende ex plosie in een ijzerwinkel in de Noordierse hoofdstad Belfast heeft gisteren aan vier mensen het leven gekost, terwijl er twintig werden gewond. (Van onze redacteur in Bonn, Jan Kuiper) BONN Voor het eerst in het reeds acht maanden durende Baa- der-Meinhofproces in Stuttgart zijn gisteren tijdens de 63e procesdag de vier verdachten, Ulrike Meinhof, Jan Carl Raspe, Andreas Baader en Gudrun Ensslin, begonnen met het voorlezen van de motivering van hun daden. Het vele honderden pa gina’s tellende manuscript, dat beurtelings door een van de ver dachten op monotone wijze werd voorgelezen, bevat het politieke credo van het viertal. Traditie CW'J F -dl f Ijsland breekt met Engeland bovengenoemde van PARAMARIBO (ANP). Het (ADVERTENTIE) t l 100 1 1 5 In ideologische termen rechtvaardigen zij hun strijd tegen de Westduitse staat, die zij beschouwen als „een marionet van het Amerikaanse imperialisme”. An dreas Baader zei dat de verklaring be wust in abstracte termen is opgesteld keramiek, antiek. Hechtvulling tussen hout en steen (leggen plavuizen). Hechting aan elk materiaal, droog of vochtig, ook aan metaal of glas. Ideaal voor handenarbeid. En dit is nog maar een greep uit de gebruiks aanwijzing in elke pot of em mer, onder het deksel. De secretaris-generaal van de NAVO, mr. Luns, zou vandaag naar Reykjavik vertrekken om in het visserij geschil tus sen Engeland en Ijsland te bemiddelen. Maandag wijdde de NAVO-raad in Brussel een bijzondere zitting aan het geschil en nodigde de twee betrokken landen uit snel de „dringend noodzake lijke oplossing” van het conflict te vin den. Volgens de raad is het meningsver schil ook voor het bondgenootschap als geheel schadelijk. commissie, Thoraren Thorarensson, zei dat Ijsland aan Noorwegen zal vragen zijn zaken in Londen te behartigen. Alleen vóór gebruik de pasta even goed omroeren en zonodig enkele druppels water toevoegen dingen in het zuiden van Italië, en de algemene onvrede over het beleid. Het kabinet en dat zal zeker een overwe ging geweest zijn bij de hergroepering hoeft dit moeilijk gezicht maar één jaar vol te houden: tot in de lente van 1977 namelijk, als de algemeen verkie zingen plaatsvinden. De demissionaire Moro, die opdracht heeft gekregen een nieuwe regering te vormen. i i Het viertal deed een felle aanval op de Westduitse pers, die slechts „banale sensatie” zou brengen en geen „werkelij ke inhoudelijke thema’s” zou publiceren. De pers is „corrupt” eh ze „manipu leert”. Ze is een handlanger van de staatz en plaatst een ieder die sociale veran deringen wil in de beklaagdenbank. Het gerechtshof in Stuttgart heeft drie dagen uitgetrokken voor het voorlezen van deze verklaring. Gisteren werd de monoloog van de verdachten geen enke le maal onderbroken. Het openbaar mi nisterie heeft overigens voor 29 januari een belangrijke getuige opgeroepen- Het is Dirk Hoff die bekend zou hebben materiaal voor de bommen te hebben geleverd, waarmee de groep verschillen de aanslagen pleegde. Zijn getuigenis zou het proces aanzienlijk kunnen ver korten, zo meent men in Stuttgart. NEW YORK (Reuter). Bomexperts hebben gisteren een bom onschadelijk gemaakt die was neergelegd vóór de Iraakse missie bij de Verenigde Naties. Volgens een anoniem telefoontje naar de omroep CBS is de bom geplaatst door een joodse verzetsgroep in de Verenigde Staten. Maandag werden in het VN- hoofdgebouw drie bommen gevonden kort voor het begin van de zitting van de Veiligheidsraad. TOKIO (UPI). Premier Takeo Miki heeft gisteren verklaard dat Japan van plan is een verdrag van vrede en vriendschap met China te tekenen, on danks de protesten van de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gro- miko. Volgens hem is er geen bezwaar tegen dat het verdrag een artikel bevat, waarin de twee landen zich uitspreken tegen de „hegemonie” van enig ander land in Azië. De schilderijen zijn blijkbaar wel vol gens een bepaalde nummering in de administratie ingeboekt, want die num mers zijn vaak, tamelijk groot, recht streeks op het doek in een der hoeken aangebracht, met zwarte verf, zoals dat hoort op een stuk schilderslinnen. Ik ben blij dat we in het Rijksmuseum niet dezelfde methode volgen, maar praktisch is het natuurlijk wel, even praktisch als die zakelijke mededeling onder „Ruil Den Uyl!” Thorodsen zei dat uit het onderzoek van de raad voor de scheepvaart was gebleken dat het Britse fregat „Leander” vorige week vrijdag opzettelijk de „Thor” een vaartuig van de IJslandse kustwacht heeft geramd. Suri naamse ministerie van Binnenlandse Za ken wil weten in welke landen er nog moeilijkheden zijn met Surinaamse pas poorten en andere reisdocumenten. Ijsland heeft eerder al gedreigd met uittreding uit de NAVO. De verdragsor- ganisatie heeft in Kevlavik op Ijsland een basis die door Amerikanen wordt gebruikt. om de veiligheidsdiensten geen aanwij zingen te geven die het doorgronden van de methoden van de stadsguerrilla mo gelijk zouden maken. Politie en militairen bij de winkel in Belfast, waar gisteren een bomexplosie vier mensen het leven kostte. een dringend beroep op protestanten en katholieken in Noord-Ierland elkaar te vinden in de hervorming vanhet huidi ge bestuur in Ierland. In zo’n bestuur moesten de twee partijen die elkaar al jarenlang het leven zuur maken, zitting nemen. Sinds de intrede' van het nieuwe jaar zijn totaal 20 mensen het slacht offer geworden van terreur. De UDA, de protestantse para-militai- re beweging, heeft meteen na de aanslag in Belfast haar eenheden in staat van paraatheid gebracht. Een woordvoerder van de UDA, Ulster Defence Associaton, verklaarde dat de protestanten vergel dingsacties zouden ondernemen. De vier kernleden, zo blijkt uit de verklaring, noemen zich stadsguerilla’s, die geweld als een legitiem middel be schouwen in de revolutionaire strijd. Het is een illusie om aan te nemen dat het doei zou zijn strafbare handelingen te begaan. Het doel is niet de misdaad, moord of verslaving dat zijn de doel einden van het imperialisme maar de kleine motor van de stadsguerrilla moet het grote proces van de revolutie op gang brengen aldus de verklaring- Een bewapende strijd is daarom gebo den. „De macht van het proletariaat komt alleen uit de geweerlopen”, en „revolutie is alleen reëel als ontkenning van het bestaande en als vernietiging van de kapitalistische produktieverhou- dingen”, aldus enkele kernzinnen uit de verklaring van de vier hoofdverdachten in het proces. Volgens de Surinaamse regering blij ken sommige grensautoriteiten nog niet op de hoogte van het feit dat Suriname sinds 25 november 1975 over eigen reis documenten beschikt. Hoewel men in de Surinaamse hoofdstad verwacht dat de moeilijkheden zich in de komende tijd vanzelf zullen oplossen, willen de auto riteiten toch dat mensen die problemen hebben ondervonden, het ministerie van Algemene en Buitenlandse Zaken in Pa ramaribo even inlichten. Toevallig was de Britse minister voor Ierse Zaken, Rees, in de buurt van de winkelgalerij waar de bom onplofte. Rees belegde in het nabij gelegen slot Stormont een persbijeenkomst. Hij deed jaar gooien de communisten in Italië hoge ogen, of de EEG en Amerika dat nou prettig vinden of niet. Maar die beslissing is nu althans voor een jaar uitgesteld. De tweede partij in de kou wordt waarschijnlijk die van de republikeinen, hoewel daar nog over beslist moet wor den. Dit zou jammer zijn, al was het alleen maar om het vertrek van de integere, genuanceerde en humoristische vice-premier Ugo La Malfa. Harry Mulisch, de beroemde schrijver, kwam in Amsterdam op straat Freddy Heineken tegen, de beroemde bierbrou wer, die rustig een paar uur in een goed beklant café kan gaan zitten omdat zijn verteringen toch gecompenseerd worden door het aandeel dat hij via een omweg van het bier krijgt dat in dezelfde tijd in dat café door de klandizie wordt opge dronken. Freddy Heineken wist een ac tueel grapje („Neem een tiendaags trein- ambonnement”) en schonk Mulisch twee stickertjes, die hij op muren en glazen mocht plakken. Zij zijn neon- rood gekleurd, meten drie bij vier centi meter en bevatten de volgende tekst: „RUIL DEN UYL 3,— 100 SD GIRO 32.92.700. OSL—DOK. CENTRUM ZEIST. Het trof me dat onder deze hartstoch telijke politieke oproep meteen ook de prijs, het gironummer en het adres van deze zelfde stickertjes stond afgedrukt. Het deed me denken aan het museum in Sienna in Italië, een prachtig stadje met helaas een zeer stoffig museum, waar de suppoost voor je uitloopt, het licht aan doet in de zaal die je betreedt om vervólgens het licht uit te doen in de zaal die je zojuist verlaten hebt. Het is dus wel gewenst dat je een beetje bij elkaar blijft lopen. Geen rijk museum, kennelijk. Menig cud, waardevol schil derij hangt daarom ook ongerestaureerd, met gaten in het linnen, aan de wand. (Van onze redacteur in Rome, Gerard Verlinden) ROME. President Leone van Italië heeft gisteren de demissionaire premier Moro opgedragen een nieuwe regering te vormen. Dit betekent dat de socialisten, die de crisis hebben veroorzaakt, veel hebben laten vallen van hun eisen. De komende dagen zal ongetwijfeld blijken dat enkele zetels voor de socialisten in het overigens alleen maar gelijmde ka binet het enige is dat nog over is van het eisenpakket. Een nieuw kabinet-Moro, ook met de socialisten, zal zich geplaatst zien tegen over dezelfde keiharde vakbonden, de zelfde catastrofale economische verhou- Het officiële besluit de betrekkingen met Engeland te verbreken zou pas bekend worden gemaakt nadat de rege ring met de commissie van Buitenlandse Zaken van het parlement de kwestie besproken had. Dat gesprek zou vandaag plaatsvinden. De voorzitter De terroristen hadden de bom verbor gen ergens op de tweede verdieping van de winkel. Niemand werd gewaar schuwd. Het katholieke IRA, noch pro testantse ondergrondse organisaties heb ben de verantwoordelijkheid van de aanslag op zich genomen. De Noordierse politie houdt het voorlopig op de provi sionele vleugel van de IRA, die de afgelopen weken aanvallen heeft gedaan op verscheidene bedrijven in Belfast. Hoe groot zal Arnhem toen geweest zijn? Ik denk klein. Het heeft nu zo’n 127.000 inwoners, toen zullen het er mis schien hooguit 30.000 zijn geweest. Am sterdam had in 1795 ongeveer 200.000 in woners. Het was de tijd van Bataafse Republiek, de Franse troepen trokken ons land binnen. In Arnhem was het tenminste nog een kwestie van inwoners tegen buitenstaanders, maar in Beiroet, anno 1976, gaat het om de ene groep stadsgenoten tegen de andere groep stadsgenoten, om rechtse christenen en linkse moslims, die nauwlettend moeten mikken om niet per ongeluk een linkse christen of een rechtse moslim neer te paffen, of anders een Palestijn! want ook de Palesltijnen mogen meedoen in deze stadsoorlog. En hoe groot is Beiroet nu nog,, helemaal? Wat moeten we ons daarbij voorstellen? In The Penguin En cyclopedia of Places houdt men het op 298.000 inwoners, het laatste officiële cijfer uit 1961. Een stad, iets groter dus dan Utrecht. Verbitterde gevechten om Hoog-Catharijne, Wijk C tegen de rest, de Domtoren ingestort, het Jaarbeursge bouw in puin geschoten, dagelijks tien tallen doden (ik zou ze u met name kunnen noemen), die kardinaal Wille brands zal ook vreemd opkijken als hij straks de rook om de puinhopen aan treft gen .op de hoofdkwartieren van het Amerikaanse leger in Europa, in Heidel berg en Frankfurt, die het viertal ten laste worden gelegd, verdedigd. Opmerkelijk in dé verklaring is dat de SPD van Willy Brandt als een hand langer van het kapitaal wordt beschowd en dat Brandt meerdere malen een „CI- A-agent” wordt genoemd. De Duitse so- ciaal-democraten hebben zolang zij be staan elke vorm van maatschappij-ver- nieuwing geblokkeerd, zo meent het viertal. Na afloop van de zitting van de NA VO-raad verklaarde de IJslandse verte genwoordiger, Tomasson, dat er niet kan worden onderhandeld zolang Britse oor logsschepen de IJslandse visserijzone van 200 mijl niet hebben verlaten. De vertegenwoordiger van Engeland gaf als zijn mening te kennen dat de Britse marineschepen pas kunnen wor den teruggetrokken als Ijsland geen aanvallen meer doet op Britse treilers. Even een tijdsbeeld. Huizen in puin, rookwolken en hoge vlammen boven de kerk uit. Brandweerlieden die bezig zijn met een brandslang water uit een gracht te pompen, een mannetje boven op een dak, dat met een brandspuit pro beert te redden wat er te redden valt, een huis waar (kennelijk door een ex ploderende bom) het huisraad naar bui ten vliegt en natuurlijk de onontbeerlij ke mensen, die met het wapentuig in de hand elkaar tegemoet hollen, volgaarne bereid hun tegenstanders om zeep te helpen. Zoals gezegd: even een tijds beeld. Waar doet het u aan denken? Aan Beiroet, natuurlijk. Alleen Naast de stukken geschut staan de ronde kanons kogels opgestapeld als Edammerkaasjes, door de lucht vliegen dezelfde ronde kogels, achterna gezeten door een rook pluim, en de mannetjes dragen geen sten-guns maar lansen en musketten. Wat ik beschreef was een tekening van Dick Langendij k, geboren in Rotterdam en levend van 1758 tot 1805. Hij beeldde de belegering van de stad Arnhem in 1795 uit. De tekening hangt momenteel in het Rijksmuseum, als onderdeel van de collectie-Van Leeuwen. Eindeloos vele toepassingen zo wel buiten als binnen o.m. houtrot herstellen, betonrepa ratie, ragdun pleisteren, dik plamuren, bijwerken stopverf. Uitvlakken traptreden of vloe ren. Afdichten lek balkon, goot, scheuren of kieren, ook om leidingen. Herstel natuursteen, Nu gemakkelijker èn vlugger èn beter: stoppen, afdichten, ragdun pleisteren, dik plamuren, uitvlakken, opnieuw voegen enz. met dè oplossing voor definitieve reparatie bij onderhoudswerk, res tauratie, renovatie, vernieuwbouw en nieuwbouw. Op internationaal niveau te Londen bekroond met "The Blue Ribbon”. Krimpt of scheurt niet, slijtvast en blijvend taai-elastisch. Alkali-, electroliet-, dooizout-, olie- en zuurbestendig. Onschadelijk voor de handen en houdbaar, ook bij aangebroken pot of emmer. Bij o.m. Verfh/IJzerw/DHZ-winkels/Bouwmarkten 0,6 kg 5,95; 1 kg 9,25; 2 kg 16,50; 5 kg 32,65; incl. 16% BTW. Producent: Fijnzandbv, Hilversum, tel. 02150-47547, telex 43103 Een voorproefje van de huismiddel- tj s, die mij werden toegestuurd: de grootvader van de Haarlemse dichter Michael Deak bezwoer dat er geen beter middel tegen kiespijn was, dan het slik ken van de eigen urine. Uitdrukkelijk beschouwen Baader- Meinhof c.s. hun daden als een voorzet ting van de revolutionaire traditie, die met de Russische oktoberrevolutie be gon; gestalte kreeg in het anti-fascisti- sche verzet in de oorlog en zich via de buitenparlementaire actie verder ont wikkelde. De oorlog in Vietnam wordt in dit verband een gebeurtenis genoemd die „het kapitalistische systeem in een strategisch defensief” heeft gedrongen. Voornaamste bolwerken van het imperi alisme worden de VS en haar bondge noot de Bondsrepubliek genoemd. Een aanval op het militaire potentiaal van de VS wordt in de verklaring goedgekeurd. Indirect worden hiermee de bomaansla- De Japanse premier zei dit kort nadat minister Gromiko na afloop van een be zoek van vijf dagen naar zijn land was teruggekeerd. Volgens hem probeert Ja pan niet zijn betrekkingen met de Sov- jet-Unie en China in evenwicht te hou den door in zijn beleid tegenover deze staten dezelfde afstand in acht te ne men. Miki deelde mee dat het overleg over het verdrag met China, dat al ruim een jaar aan de gang is, zodra dit mogelijk is moet worden afgesloten. Het bezoek van Gromikó zal hierop niet van in vloed zijn, zo verzekerde hij. De komst van de Russische minister naar Tokio had officieel ten doel te onderhandelen over een vredesverdrag ter formele afsluiting van de tweede wereldoorlog. Diplomatieke kringen in de Japanse hoofdstad waren echter van oordeel dat het Moskou in werkelijkheid er om te doen was een wig te drijven tussen Japan en China die een steeds betere verhouding krijgen. LONDEN. (UPI, Reuter) Premier Harold Wilson heeft gisteren in het Britse Lagerhuis, aan het begin van een vierdaags debat over Schotland en Wa les, de mogelijkheid uitgesloten dat deze landsdelen geheel onafhankelijk worden. w Geen van de partijen ïs, naar verluidt, ingegaan op een voor de hand liggende maar gevaarlijke oplossing van ver vroegde verkiezingen. Twee partijen staan nu een beetje in de kou: in de eerste plaats de communisten, maar die komen er wel overheen met hun één percent achterstand op de regeringspar tij, de christen-democraten. Over een LONDEN (DPA). Omstreeks Libische studenten hebben hun vreedza me bezetting van de Libische ambassade in Londen gisteren voortijdig beëindigd. De actie was op het moment van stop zetting 24 uur oud en had oorspronkelijk tot vandaag moeten duren. De studenten protesteerden tegen het neerslaan van een opstand aan de universiteit van Benghasi. Volgens de actievoerders heeft de politie daarbij negen dagen geleden 16 studenten gedood. PARIJS (DPA). Aanslagen met Molotov-cockails op twee Arabische in stellingen in Parijs hebben gisteren gro te materiële schade aangericht.' Doelwit ten waren een Arabische boekwinkel in de studentenwijk en een huis voor Alge rijnse gastarbeiders. Een „Front voor Joodse Zelfverdediging” maakte op pam fletten bekend verantwoordelijk te zijn voor de aanslag op „twee centra van Palestijnse terroristen” in Parijs. f De regering in Londen is wel bereid tot het verlenen van beperkt zelfbestuur, waarbij Schotland en Wales eigen volks vertegenwoordigingen krijgen. Het par lement van Schotland zou behalve uit voerende ook beperkte wetgevende be voegdheid krijgen. Wilson verwierp ook de eis van de Schotse nationalisten dat Schotland recht heeft op de olie die voor de kust wordt gewonnen. Oppositieleider Margaret Thatcher voorziet grote toeneming van de bureau cratie en sprak de vrees uit ”oor een verbreking van de Britse eenheid.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3