Lijk lag drie 1 maanden in 1 kast verstopt D H ontwikkeld D beschermd Strijd om Palestijnse kampen in Libanon Aardbeving op Ijsland VOOR SCHIPPERSKINDEREN” Groot deel van Amerikanen voor Moynihan Binnenstad Utrecht nu Lijk ontvoerde vrouw gevonden „GEWOON ONDERWIJS NODIG 81/2% op Pandbriefbiljetten Voorlezer' ui Westland Utrecht f OI di Di Bas de Gaay Fortman: In Rotterdam Britse ambassadeur moet Argentinië Ook in binnenstad Beiroet hevige gevechten verlaten VI DOOR SNEEUW FU GI - Minister Van Kemenade: Ni Nc Kc s PLO opent kantoor in Stockholm BUKKEND IN CEL mmb j rif „Met zwalken is moeilijk te werken” MPLA toont blanke krijgsgevangenen ■H 4 WOENSDAG 19 7 6 1 4 JANUARI BUITENLAND BINNEN- EN WC Alleen maar vragen I Mom Verzwijgen (Van onze correspondent) -q 9 voor blinden UTRECHT (ANP) PPR-fractievoorzitter Bas de Gaay Fortman vindt dat de vakbeweging ook niet vrijuit gaat als het gaat om wat men met de economische orde wil „Eerst wordt gepleit voor verdergaande nationali satie van het bedrijfsleven en nu gaan er stemmen op dat er weinig be hoefte is aan medeverantwoordelijkheid zolang het kapitalistisch stelsel niet radikaal is hervormd. Dit is een zwalken van de vakbeweging waar mee erg moeilijk te werken is”, aldus de PPR-leider. toename van de tegenstellingen in onze maatschappij NIJMEGEN Minister Van Ke menade (Onderwijs) vindt, dat schipperskinderen zoveel mogelijk in het gewone onderwijs opgevan gen moeten worden. - BEIROET (UPI) Mohammedaanse en Palestijnse strijdkrachten heb ben gisteren een offensief over het hele land tegen de christelijke steden en dorpen ingezet om te proberen het beleg van drie Palestijnse vluchte lingenkampen, dat nu twaalf dagen duurt, te doorbreken. L 1 I ^KsB Fractievoorzitter van PPR uit kritiek op vakbeweging Bas de Gaay Fortman f (Van onze redacteur in Stockholm) (ADVERTENTIE) 136-10» De heer De Gaay Fortman deed deze uitspraak gisteren op een vergadering van het provinciaal actiecentrum van de PPR in Utrecht in aansluiting op zijn kritiek op de brief van negen industriële topfiguren die maandag hun visie op het economisch bestel gaven in de vorm van een brief aan regering en parlement. Er is een ideale manier van sparen: Pandbriêfbiljetten van de Westland- Utrecht. Dat zijn waardepapieren aan toonder met een looptijd van 5 jaar. in coupures van 1000 en 10.000. Volgens de minister doet zich nog wei een probleem voor. „Nogal wat schip perskinderen vertonen in het begin van hun schoolperiode achterstanden. Het is STOCKHOLM. De Palestijnse be vrijdingsbeweging PLO heeft vanmorgen in de Zweedse hoofdstad een informatie- kantoor geopend. Op het Zweedse minis terie van buitenlandse zaken in Stock holm verklaarde men dat dit geen diplo matieke status betekent voor de PLO. Dc sie een vens Voor gepi groti hierl nieu brac uur. ROTTERDAM (ANP). In een kast in haar woning in Rotterdam heeft de politie gisteravond laat het lijk gevon den van de 23-jarige mw. H. Weekers. Zij was ongeveer drie maanden geleden om het leven gebracht door de 31-jarige man met wie zij samenwoonde. De man, die sinds de moord in het huis is blijven wonen, is gearresteerd. Hl jong tijd janu seize heef BI Beve derd als c wool beslc Nooi ten i wat de het j De gebo Ken: De onge post, licht was en e op Alkn Vc geva groe optri Kra: op P weei lui^j; vijf BE vrou haar een reed voor mee nood lopei koos half in e wijk kistj kwa pene VI hav< wee: schr kei” Dezt den de wel! eeu\ won dure plan bied Vr open gedr eten* een Marl of staaf besc wille Hypotheekbank nv Haarlem. Frederikspark’1/Hoek Houtplein. Ü23-319154 win! is ontv ker, ren, 15C „Voor de schipperskinderen heeft dat het voordeel dat ze althans in de school uren in een meer gevarieerde sociale omgeving opgroeien,” aldus de bewinds man vanochtend bij de opening van het verbouwde R.K. Schippersinternaat „St. Nicolaas” in Nijmegen. In een eerste reactie op de brief had De Gaay gezegd dat het schrijven een bewuste poging van de industriëlen was om alle beschikbare krachten te mobi liseren om het kabinet-Den Uyl om zeep te helpen. In een antwoord aan de negen scheef de PPR-leider: „Uw stellingname komt mij zeer ongeloofwaardig voor. Fel polariseert u tegen het regeringsbeleid onder het mom van een streven naar harmonie en overleg. U doet een poging het politieke klimaat in Nederland gron dig te bederven onder het mom van verlangen naar een beter ondernemers klimaat.” Het is de PPR fractieleider een raad sel dat de negen maar twee voorstellen lanceren: geen democratisering en geen VAD. „De ondernemers mogen blij zijn als het draagvlak voor beslissingen wordt vergroot. Dat zou betekenen dat ze op hun 55ste geen hartinfarct hoeven te krijgen. Of de negen daaraan willen, betwijfel ik, maar er zijn vast nog wel ondernemers die dat begrijpen.” Fractievoorzitter Wiegel van de VVD heeft de regering gisteren schriftelijk gevraagd haar oordeel te geven op de brief van de top-industriëlen. Hij wil weten of het kabinet aap deze „nood kreet” consequenties voor haar beleid zal verbinden. Ook de CHU heeft gezegd dat de regering de brief niet kan negeren. GULFPORT, VS (AP) Even buiten de plaats Gulfport in de staat Mississippi is gisteren het lijk gevonden van de maandag ontvoerde bankiersvrouw Ed wina Marter. Zij was in het achterhoofd geschoten. De heer Marter had kort na de ont voering van zijn 36-jarige echtgenote het door de ontvoerder(s) geëiste losgeld van 25.000 dollar betaald. De vrouw zou dan dinsdag worden vrijgeelaten. Kort na de ontdekking van het lijk arresteerde de politie een 29-jarige man, die werd beschuldigd van ontvoering en moord. De heer De Gaay Fortman verwijt de negen ook dat ze in hun brief feiten verzwijgen. „Zo worden de teruggelopen rendementen, eenzijdig gekoppeld aan de stijging van de arbeidskosten. Bekend is evenwel dat de overcapaciteit die ont stond door de grote investeringen in het verleden minstens even belangrijk is. De groeiproblematiek wordt niet vermeld. Nu minder groei onontkoombaar is, wordt eerlijk delen des te belangrijker.” Voorts wees hij er nog op dat de regeringsplannen voor bedrijfsdemocra- tisering en VAD nog maar kleine stap pen betekenen in de richting van een nieuwe economische orde. „Dat u tegen deze weinig ingrijpende plannen al zo’n, fel verzet aantékent, duidt op een zorg wekkende vrees voor maatschappelijke vernieuwing in de economische orde. Dat kan alleen maar leiden tot een CAMBRIDGE, Massachussets. (AP) De 27-jarige Raymond Kurzweil uit de Amerikaanse plaats Cambridge heeft een „leesmachine” ontwikkeld, die gedrukte teksten hardop kan voorlezen, zij het met een wat onna tuurlijke, uitdrukkingsloze stem. Het apparaat, dat betrekkelijk klein is en dat vrijwel alle lettertypes „kent” kan over ongeveer anderhalf jaar worden geleverd aan bibliothe ken en instellingen en over een jaar of vier aan blinden thuis. De prijs zal in die vier jaar van 25.000 dollar dalen tot vijf- a tienduizend dollar. De directeur van de Amerikaanse Nationale Blindenbond zei gisteren op een demonstratiebijeenkomst dat hij de „lezer” van Kurzweil een belang rijke stap vooruit vindt op weg naar meer kansen voor blinden. Het apparaat kan voorlezen met een snelheid van tweehonderd woor den per minuut. De gebruiker kan het apparaat langzamer laten lezen en woorden laten spellen. De politie zei dat minstens 36 mensen zijn gedood en 80 gewond in 24 uur verwoede strijd, gevoerd van de bran dende, door granaten geteisterde hoofd stad tot ver op het platteland. Terwijl het tij in de hoofdstad voor hen keerde, wierpen de Palestijnen en mohammedanen zich op minstens acht bolwerken van de christenen, waaronder Zghorta, waar president’ Soleiman Fran- jieh, een christen, is geboren. Korte tijd bezetten zij een stadje en belegerden zij twee andere, tijdens een poging de blokkade van de kampen Tal Zaatar en Jiser al Pasja in Beiroet en Dbayeh ten noorden van de hoofdstad te doorbreken. In het zuiden beschoten enkele hon derden Palestijnse guerrillastrijders de christenstad Damour met raketten en zware mortieren. Bij Zghorta werden de aanvallers teruggedreven door militie onder aanvoering van Tony Franjieh, zoon van de president en bestuurder van de stad. Een Palestijnse woordvoerder zei dat zij zouden blijven aanvallen totdat de blokkade is opgeheven. Hij zei dat de toestand in Tal Zaatar en Jisir al Pasja „zorgwekkend maar niet kritiek” is. is de functie van het internaat veel omvattender dan slechts het bieden van gelegenheid tot overnachten en het op vangen van de kinderen in de vrije tijd. Als het kind niet fundamenteel te kort wil komen, moet het internaat een op voedingsmilieu voor hem zijn”. In het rapport „Vaste grond tussen wal en schip” wordt onder meer voorge steld, dat er een permanente begelei dingscommissie moet komen om voor het onderwijs aan schipperskinderen een ideale situatie te bereiken. „Over de organisatie en de bemanning van die 'commissie worden in het rapport echter geen concrete voorstellen gedaan. Dat vergt nog een beperkt nieuw onderzoek. „Ik ben bereid voor dit onderzoek een handreiking te geven in de vorm van een subsidie van 36.000 gulden,” aldus Van Kemenade. dan ook zeker niet ondenkbaar dat we iets extra’s moeten doen voor de eerste opvang van de schipperskinderen. Ik denk daarbij aan overgangsklassen. In een dergelijke overgangsklas zou de eer ste tijd dat de kinderen uit het ouderlijk milieu weg zijn, extra aandacht ge schonken kunnen worden aan de emoti onele problemen van deze jonge kinde ren,” aldus Van Kemenade. De bewindsman ging met instemming in op het rapport „Vaste grond tussen wal en schip”, dat eind november door de vakgroep sociale pedagogiek van de Utrechtse universiteit is gepubliceerd. Van Kemenade: „Het internaat is een van de middelen, die het de varende ouders mogelijk maken de kinderen het nu verplichte onderwijs te laten volgen. Maar juist omdat deze kinderen niet in het ouderlijk milieu kunnen verblijven, UTRECHT. (ANP) De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk (CRM) heeft besloten het overgro te deel van de Utrechtse binnenstad binnen de Singels aan te wijzen als beschermd stadsgezicht. NEW YORK. (AFP) Een opiniepei ling van Noordamerikaanse bladen heeft uitgewezen dat 70 percent van de Ame rikanen het roerend eens is met Patrick Moynihan, de leider van de Amerikaanse afvaardiging bij de VN die zijn land bij de Volkenorganisatie verdedigt zonder een blad voor zijn mond te nemen.' De opiniepeiling is tussen 2 en 4 januari verricht onder mensen uit alle groeperingen van 18 jaar en ouder. Van de ondervraagde democraten vond 16 percent dat hij wel wat diplo matieker of tactvoller zou kunnen op treden, bij de Republikeinen was dat 21 percent. Slechts 42 percent meende dat de VS hun financiële bijdrage aan de VN moe ten handhaven, 36 percent wil die ver minderen en slechts 9 percent meent dat een verhoging wel op zijn plaats zou zijn. Voor PvdA-fractievoorzitter drs. E. van Thijn zou de brief van de negen een stuk geloofwaardiger zijn geweest als „juist deze economische machthebbers niet alleeh maar 'iets zouden vragen, maar ook iets zouden hebben aangebo den”. Namelijk de garantie dat meer winst ook zou betekenen: meer werk. Hij wijst er op dat meer winst dikwijls leidt tot minder werkgelegenheid omdat de winst wordt gebruikt om reorganisa tieplannen door te voeren- BUENOS AIRES. (Reuter) Argenti nië heeft de regering in Londen verzocht haar ambassadeur uit Argentinië terug te trekken in verband met het geschil over de soevereiniteit over de Falkland- Eilanden. De Argentijnse ambassadeur in Lon den, die op het ogenblik in Buenos Aires is, zal daar Voorlopig blijven in afwach ting van nadere instructies. Argentinië beschouwt de Falkland-Ei- landen, in Argentinië bekend als de Malvinas, als behorende tot haar grond gebied. Engeland, dat de eilanden in 1833 bezette, heeft laten weten de eilanden niet aan Argentinië te zullen overdragen zonder instemming van de bewoners, die vrijwel allen van Britse afstamming zijn. Argentinië heeft de stap gedeeltelijk genomen omdat er momenteel een Britse economische rfiisfeie op de Falkland-Ei- landen is onder leiding van Lord Shac kleton. Argentinië heeft Engeland laten weten dat deze missie niet welkom is. Ook als u eerder-wilt inwisselen, krijgt u een zeer aantrekkelijke rente, opklimmend van 6% na 2 jaar tot 8’/2% op basis van samengestelde interest. Zo groeit 1.000 in vijf jaar naar 1.504. Vanochtend heeft de man een volledi ge bekentenis afgelegd. Hij vertelde dat hij zijn vriendin begin oktober j.l. tij dens een ruzie over de mogelijke verhouding van de vrouw met een an der met een mes om het leven heeft gebracht. Na zijn daad wikkelde hij het lijk in een deken en stopte het in een kast in de achterkamer van de woning. De kamer sloot hij af. Het moordwapen is in de kast bij het lijk aangetroffen. De moord is ontdekt door een vriendin van de dader. Zij klopte gisteravond bij de politie aan. De 24-jarige vrouw ver telde daar dat haar vriend bij wie ze regelmatig de nacht doorbracht een verwarde indruk maakte. De man had haar verteld dat een vroegere vriendin van hem zelfmoord had gepleegd en dat zij nog in huis was. Het was de vrouw al opgevallen dat zij nooit in de achter kamer mocht komen. Toen de politie de kamer binnen kwam, hing er een ondraaglijke stank. In de woning werd het zevenjarig zoon tje van het slachtoffer aangetroffen. De politie heeft zich over hem ontfermd. Buren zeiden de vrouw wel te hebben gemist, maar gedacht te hebben dat ze was weggelopen. In de Amerikaan- g- se stad Islington Over een gebied vatl 600 vierkant km schudde de aarde gistermiddag onder een beving met sterkte 6,5 op de Rich- terschaal. Tot vanochtend werden nog nakomende schokken van de sterkte 4,0 gevoeld. Ernstig gewonden zijn er niet, maar minstens 150 mensen zijn dakloos. Zij worden in woonwagens naar Husavik gebracht, ongeveer 50 km westelijker. De sneeuwstorm bij vriesweer dwong de redders met hun bulldozers tot een slakkengang. De ipolitie zei dat vijftig mensen in vijf voertuigen tussen Husa vik en Kopasker in een hoge sneeuw hoop vast zitten. De meeste schade is geleden in Kopas ker. De eerst aangekomen evacués zei den: „Al onze huizen zijn beschadigd. Er zijn erbij waarvan de ruiten nog gaaf zijn, maar waar je zo door de muur naar binnen kunt kijken”. Sinds 20 december is er veel vulkani sche activiteit in het gebied. Een geoloog zei dat het epicentrum van de jongste beving ongeveer 50 km van de noord kust af ligt. „We maken - ons al een tijdje zorgen over het ontstaan van een nieuwe vulkaan op het eiland, maar we weten niet of dit het voorspel daarvan is”, zei hij. stad Islington (bij Boston) heeft het de afgelopen dagen zo ge sneeuwd dat het bijv, bijna onmo gelijk is geworden gebruik te maken van telefoon- S cellen op straat. Deze man heeft ’n oplossing gevon den voor dit nij pende probleem. Een lang telefoon gesprek zal hij wel niet gevoerd hebb,en. Want het is buiten bitter koud. Voor de aankoop van Pandbriefbiljetten kunt u zich ook wenden tot uw adviseur voor verzekeringen en belastingen. De Westland-Utrecht leent dit geld o.a. voor het vérstrekken van hypotheken. Uw geld is dus zeer veilig belegd. Voor Dbayeh, een kleiner kamp met 2.500 inwoners, ziet het er slechter uit, zei hij. In de binnenstad van Beiroet werd gisteren de hele dag gevochten om het bezit van de pleinen, de bruggen over de rivier en andere sleutelposities. HUSAVIK, Ijsland (UPI) Reddings ploegen hebben gisteravond de snerpend koude sneeuwstorm getrotseerd om de ontredderde mensen in Kopasker in het noorden van Ijsland te helpen, dat door de sterkste aardbeving sinds 1934 is getroffen. De procedure hiervoor is al enige jaren geleden begonnen. Een adviesraad voor de binnenstad en de gemeenteraad van de Domstad hebben o.m. aan de aanwijzing hun fiat gegeven. Het beschermd stadsgezicht omvat de binnenstad binnen de singels met uitzon- dering van Hoog Catharijne en een groot deel van de zgn. wijk O bij het spoorwegstation. Ook de gevelwand van de huizen aan de buitenkant van de singels behoren tot het beschermd stads gezicht. De beschermende maatregelen, die binnen één jaar via een bestemmings plan moet worden vastgelegd, zijn erop gericht de karakteristieken van het aangewzen gebied zo veel mogelijk te bewaren. Zij omvatten niet alleen aard, type en omvang van de bebouwing, maar ook het stratenpatroon, indeling van de openbare ruimje, beplanting e.d. De Angolese bevrijdingsbeweging MPLA heeft gisteren in Addis Abeba een -aantal blanke krijgsgevangenen getoond, die tijdens de strijd van MPLA tegen Vnita en FNLA zijn gegrepen. Hier twee Zuidafrikanen: de negentienjarige Piet Grootveld (links) en de achttienjarige Johannes Kritsoff. IF™ :-3!:

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4