Discussie over uitbreiding Hoogovens I Donkey Shot opent met de Bintangs VERFRAAIING VAN PLEIN '45 IS BEGONNEN Lokatiesubsidie opgetrokken OP RUIMING Zeeuw verleende geen voorrang Expositie over opkomst van vakbonden bij zeevisserij historisch document Opnieuw inbraak in de Kijkgrijp „Assumburg” in clubgebouw aan Noorddorperweg i ju w Ie 5 Dit jaar in Visserijmuseum te Vlaardingen Afscheid van CHAUFFEUR RIJDT LICHTMAST OMVER INBREKER GESNAPT MONUMENT VOOR OMGEHAKTE BOOM VROUW DOOR FIETSER LASTIG GEVALLEN Nivon en Noordzeekanaal Kort IJmondnieuws ds. Van Schuppen 19 76 WOENSDAG 1 4 JANUARI NIEUWS UIT STAD EN STREEK Beeldverhaal I VLAARDINGEN In zijn ope ningsrede voor de tentoonstelling „Een sociale zaak” stipte burge meester W. A. Kieboom van Vlaar dingen aan, wat de tentoonstelling over de vakbeweging in het Neder landse Zeevisserijbedrijf tot 1940 inhoudt. De tentoonstelling, die gis teravond is geopend, is het hele jaar in het Visserijmuseum te Vlaardin gen te zien. BOEKHANDEL ERASMUS W 1 ||y^uit' i f 1 (Van een onzer verslaggevers) 20 (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) (ADVERTENTIE) (Van onze Haagse redacteur) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) i BEVERWIJK. Het Nivon, afdeling Beverwijk en omstreken, houdt op don derdag 15 januari een bijeenkomst met als onderwerp de toekomst van de eigen woonomgeving. Deze toekomst ligt mede besloten in het streekplan Amsterdam- Noordzeekanaalgebied. De heer Ad Cor- ten uit Uitgeest houdt een inleiding over wat dit streekplan te maken heeft met de werkgelegenheid, de infrastructuur, het milieu, de recreatie en dergelijke. De bijeenkomst wordt gehouden in gebouw Wijkerbaan achter het President Kennedyplein, aanvang 8 uur. De laatste episode laat een beeld zien van de krachtmetingen waarvoor de vakbonden in de zeevisserij kwamen te staan tijdens de crisisjaren. De Zeeuw had verzuimd voorrang te verlenen. Hij bleek alcohol te hebben gebruikt en moest een bloedproef onder gaan- Tien jaar later treedt die onrust naar buiten en begint men zich te organise ren. De socialisten gaan daarbij voorop, Om binnen te komen was het slot van de voordeuren opengedrukt. Ook kleuterschool De Kruidberg in Santpoort werd door inbrekers bezocht. Daar werd een pick-up en een projector gestolen. SANTPOORT. Er is opnieuw inge broken in De Kijkgrijp aan de Bloemen- daalsestraatweg. De daders namen voor vijf duizend gulden sigaretten mee. IJmuiden Lange Nieuwstr. 243, tel. 13144, Santpoort Hoofdstr. 234, tel. 378371. Op het Plein 1945 is men hard aan het werk. De grote steenvlakte gaat een ander aanzien krijgen. Nu al zijn twee rijen iepen geplant vijftien in totaal als onderdeel van een ontwerp dat het Plein er fraaier en groener uit zal laten zien. Bovendien zullen de bomen rijen het plein in ruimtelijke zin bieden. Omdat momenteel het plantseizoen voor geheel fleuriger en vriendelijker te laten zijn. Maar voor alle werkzaamheden kun nen worden voltooid, zullen eerst de gasleidingen onder het plein worden na gekeken en moet eventueel gas uit de bodem worden gehaald. Wanner het „nieuwe” plein klaar zal zijn, is nog niet precies bekend. BEVERWIJK. De sculptuur „Mo- nument voor een omgehakte boom” van de beeldhouwer Nico Betjes zal in de toekomst de groenstrook op de hoek Heemskerkerweg-Laan der Nederlanden gaan sieren. Momenteel bevindt de twee meter hoge ijzersculptuur zich nog in het atelier van Betjes, waar het beeld een conserveringsbehandeling ondergaat om het tegen de invloeden van weer en wind te beschermen. De agenda vermeldt voorts een discus sie over een eventuele uitspraak over een mogelijke uitbreiding van Hoogo vens. Het hoofdartikel van de „Anti- Voorhavenkrant”, in het tweede nummer gepubliceerd: „Geen voorhaven en geen grotere Hoogovens in de IJmond” dient hierbij als discussiestuk. Tenslotte zullen nieuwe acties ter sprake worden ge bracht. De vergadering begint om uur. IJMUIDEN. Op de kruising van de Kanaalstraat en de Kerkstraat in Umui den is een 48-jarige Velsenaar in zijn auto aangereden door een 38-jarige man uit Middelburg. ganisaties in de zeevisserij. Er wordt gestaakt, vooral in IJmuiden, al zijn de resultaten vaak erg pover. Toch bereikt men tenslotte overeenstemming over een zeeoorlogs-ongevallenwet en even later over een arbeidswet en in 1921 komt er een kollektieve loonregeling De expositie sluit af met een blik op de crisisjaren, waarin het meermalen tot een krachts- meting komt tussen georganiseerde werknemers in de zeevisserij en de re ders. De jaren 1933 en 1938 kenden stakingen op grote schaal, waarvan de staking van zes maanden in IJmuiden wel de grootste was. Toch was de positie van het vissersvolk tegen het einde van de jaren dertig aanmerkelijk beter dan zo’n vijftig jaar tevoren. Bij die jaren breekt de tentoonstelling abrupt af. Voor de visserman is het wel duidelijk, hoe het verder met de vakor ganisaties in de visserij is gegaan, maar niet ingewijden blijven met deze vraag zitten. De dia-serie aan het eind van de expositie met plaatsje van vroeger en nu geeft daar geen antwoord op. IJMUIDEN. Dinsdag gearriveerd: Au toroute, Hanko; Amis, Karlstad; Bonza, Delfzijl- Velsen; Pensa, Tuapse; Frauke Catharina, Uddevalla, Zaandam; Jemrix, Whitby, IJmuiden; Majorca, Antwerpen, IJmuiden; Aurora, Colchester; Sagami Maru, Yokohama; Dart, Londen; Ciudad de Pareira, Bremen; Stör, Bremen; Rijn- Hoewel er even sprake van is geweest, dat het beeld na de renovatie van de Breestraat in het winkelcentrum ge plaatst zou worden, vinden B. en W. bij nader inzien de groenstrook op de hoek Heemskerkweg-Laan der Nederlan den beter geschikt. Het beeld is via de contra prestatieregeling in het bezit van de gemeente Beverwijk gekomen. HEEMSKERK. Zondagmiddag heeft de HBSV Assumburg de eerste officiële clubwedstrijd gehouden in het nieuwe clubgebouw aan de Noorddor perweg. De verschieting had een feeste lijk karakter terwijl er bovendien wat prijzen te verdienen waren. De jongeman was 17 a 18 jaar oud, ongeveer 1.80 meter lang, had een flink postuur, een stuurs uiterlijk en droeg lichtblond haar tot op de schouders. Hij was gekleed in een blauwe spijkerbroek en een zwarte duffelse jas. Hij verdween op zijn fiets in de richting van de Alkmaarseweg. Woensdag gearriveerd: Ekenis, Leith; Glencrea, Gent; Komkar Indomitable, Monrovia; Navigare, Fowey, Velsen. Woensdag vertrokken: Hostestein, Rot terdam; Kent Shore, IJmuiden, Cont Plat; Mercur, Bergen; Elianne. DEN HAAG. De gemeenten Haar lem, Beverwijk, Heemskerk, Velsen, Zaanstad en Purmerend komen opnieuw voor de herziene lijst van gemeenten die in aanmerking komen voor lokatiesubsi die. Het normbedrag aan grondkosten om dit jaar voor de subsidie in aanmer king te kunnen komen, is door de minis ter van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening voor Noord-Holland verhoogd tot f 11.800 en voor Zuid-Holland en Utrecht op 12.400 per kavel. Rond 1900 wijzigt dit zich echter enigszins. Een enkeling wordt zich be wust van zijn arbeids- en levenssituatie en de mogelijkheid om hierin gezamen lijk verandering te brengen. Vooral de ontwikkeling van de vakbeweging in andere bedrijfstakken, doet de berusting langzaam omslaan in „verontrusting”. IJMUIDEN. In de SVU-kantine aan de Planetenweg in IJmuiden is een 19-jarige Velsenaar op heterdaad bij in braak betrapt. Er was nog niets wegge nomen toen de jongen door de politie werd gesnapt. De dader is in verband met het onder zoek ingesloten in het Hoofdbureau van politie. (Van een onzer verslaggeefsters) SANTPOORT. Op de Wüstelaan in Santpoort heeft dinsdagmiddag een vrachtwagenchauffeur onder invloed een lichtmast omver gereden. De 26-jarige Haarlemse chauffeur was van schrik, toen hijj een auto zag aan komen de stoep opgereden. Daar stond de lichtmast. De chauffeur raakte niet gewond. Vrijdagavond gaat Donkey Shot al open? Dan zullen er tekenfilms worden gedraaid, onder meer van een spinazie etende krachtpatser. Fres Kos verzorgt een discoshow. Zondagavond neemt Marten plaats achter de disco-tafel. Op de dinsdag- en donderdagavonden staat de handenarbeidruimte weer ter beschikking van allen die creatief bezig willen zijn. VELSEN. Het comité „Anti-Voor- haven” heeft voor vrijdag 16 januari weer een algemene vergadering uitge schreven, te houden in de „Wereldwin kel” aan De la Reystraat in IJmuiden. Deze avond zal onder meer verslag wor den uitgebracht over de contacten met de gemeente ovr de tentoonstelling, welke dit jaar in het kader van het eeuwfest van het Noordzeekanaal zal worden geopend. Ook de inspraakproce dure rond de herziening van het streek plan „Amsterdam-Noordzeekanaalge- bied” wordt aan de orde gesteld. Bij het Visserijmuseurri hecht men desondanks grote betekenis aan de expo sitie. Die betekenis ligt vooral in het feit, dat de sociale toestanden en de invloed van de vakbeweging daarop een tot nu toe onontdekt gebied waren wat betreft de visserij Er waren nauwelijks gege vens en praktisch geen studies van ge maakt. Een onderzoek hiernaar door dr. J. P. van der Voort, wetenschappelijk medewerker van het Visserijmuseum werd de directe aanleiding tot de ten toonstelling. Hoewel de accommodatie nog niet ge heel gereed is kon er, enigszins geïmpro viseerd, toch leuk geschoten worden. Twintig schutters verschenen aan de meef, om te trachten de uitgeloofde prijzen te bemachtigen. Er werd behoor lijk goed geschoten en daardoor had de wedstrijd een zeer spannend verloop. De uitslag was: 1. v. d. Konijneberg 219. 2. J. Goos 211. 3. M. Cornelisse 208, 4. J. Talens 207, 5. v. d. Reede 202, 6. Lievers 199, 7. C. Cornelisse 193, 8. N. Mul 188, 9. J. Cornelisse 184, 10. A. Mul 181, 11. Smit 175, 12. Rijke 167, 13. Meeuwsen 166, 14. mej. Mul 153, 15. F. Talens 133 (jeugdprijs), 16. Clement 84, 17. Slinger 63, 18. mw. v. d. Berg 60, 19. E. Talens 54, 20. Stam 32 (poedelprijs). Na afloop van de verschieting was er nog een gezellig samenzijn. Donderdag avond om 19.30 uur wordt de volgende clubwedstrijd verschoten. Belangstellen den zijn welkom aan de Noorddorper weg 22. bomen is, zijn de iepen geplant. Er zullen nog vijfendertig bomen bij ko men. BEVERWIJK. Een 23-jarige huis vrouw is maandagavond, toen zij op haar fiets over de Büllerlaan reed, door een jongeman lastig gevallen. De jongen reed haar klem, duwde haar een hard voorwerp in de rug en wilde haar daar mee dwingen in de richting van de noodlokalen van het Pius X-college te lopen. Toen de vrouw begon te gillen, koos de knaap bet hazepad. De lokatiesubsidie is vorig jaar door minister Gruyters geïntroduceerd om de woningbouw extra te stimuleren. Daar bij neemt het rijk de grondkosten die het vastgestelde bedrag te boven gaan voor zijn rekening. Drie categorieën van gebieden kunnen profiteren van de rege ring: het binnenstedelijke gebied, stede lijke uitbreidingsgebieden en de groei kernen in de provincie. De regeling is bedoeld om de grondkosten in deze ge bieden betaalbaar te houden. Als uitgangspunt voor het vaststellen van de nieuwe lokatiesubsidie dienen de voor 1976 voor het desbetreffende be stemmingsplan aanvaarde grondkosten voor een normaal eengezinshuis in de woningwetsector. De lokatiesubsidie voor de gesubsidi eerde particuliere woningen (zowel voor huur- als eigen woningen) wordt toege kend aan degene die op de datum van de eerste bewoning eigenaar is. Voor de woningen van gemeenten en toegelaten instellingen zal de lokatiesubsidie aan de gemeente worden uitgekeerd. Initiatiefnemers voor woningbouw die voor deze subsidie in aanmerking menen te komen, zullen voor ieder bouwplan afzonderlijk een verzoek om toekenning moeten indienen bij de hoofdingenieur- directeur van volkshuisvesting in de provincie. HavCThjööaa De eerste episode van de expositie geeft een indruk van de levensomstandigheden van het vissersvolk van 1890. aanvankelijk met de kerk als grote rem, maar wat later ontstaan ook kerkelijk gebonden vakorganisatie?. In een vierde episode rond 1915 be steedt de tentoonstelling aandacht aan de eerste verworvenheden van de vakor- Ook zal er volgens de tekening een aaneenschakeling van verhoogde, door keien omgeven, beplantingswallen komen. Dit om het plein daadwerkelijk meer te beschutten en ook om het borg, Hudiksvall; Tor Anglia, Imming- ham; Salavat Yulayev, Stralsund; Mark- borg, Kristineham; Pauline Brinkman, Poole. IJmuiden; Bison, IJmuiden, Cont Plat; Gretkeoldendorff, Antwerpen. Dinsdag vertrokken: Marconi, Seaham, IJmuiden; Hoegh Trotter, Middlesbo rough; Bellary, Noordzee; Brandon, R.deGulf Fleet-4, Cont. Plat; Vesta, Bos ton, IJmuiden; Gazelle, Boston, Zaan dam; Otto, Nordenham; Oriental Trader, R.dam; Teutonia, Kopenhagen; Essi Kristine, U.S. Gulg', IJmuiden; Cumulus. Zwijndrecht; Ciclone, Setubal; Autorou te, Hangö; Wildenbeest, Cont. Plat, IJ muiden; Hanno, Hamina, Velsen; Bon- ma, Antwerpen, Velsen; Nassauborg, Zaandam; Parkesgate, Rochester, IJmui den; Steinbjorn, Bergen; Jemrix, Whitby, IJmuiden; Tobias Lönborg. New Port, IJmuiden. BEVERWIJK. De afscheidsdienst van dominee G. van Schuppen op zon dag 18 januari zal niet worden gehouden in „De Opgang”, zoals wij abusievelijk vermeldden, maar in de Prinsesselaan- kerk, ’s morgens om 10 uur. Ds. Van Schuppen blijft part time in dienst van de Hervormde Gemeente en treedt eveneens part time in dienst van de Hervormde Synode. Op 20 januari wordt er een afscheids avond in de meer persoonlijke sfeer gehouden in de benedenhal van „De Opgang”. Voor een goede start is de keuze gevallen op de bekende Beverwijkse groep de Bintangs, die zaterdagavond optreedt onder leiding van Frank Kraayeveld. Stellig vele fans zullen het op prijs stellen de Bintangs nu eindelijk weer eens dichtbij huis te kunnen be luisteren. Er wordt een entreeprijs van vijf gulden geheven. De tentoonstelling is een terugblik op het ontstaan van de vakbeweging in de zeevisserij tot 1940 zonder dat de lijn naar het heden wordt doorgetrokken. Zeer bewust is de tentoonstelling gestopt bij 1940. De huidige ontwikkelingen worden niet genoemd en zelfs niet aan geduid. Daardoor is „Een sociale zaak" meer voer voor mensen, die in het verleden geïnteresseerd zijn dan een verduidelijking van de huidige situatie. Hoewel de expositie door het ontbre ken van tastbare herinneringen aan het ontstaan van vakbondswerk in de zee visserij meer een beeldverhaal met foto’s en tekst is geworden heeft vormgever Joop Stigter toch een boeiend stuk in formatie weten te creëren. Met een eer ste schildering van de levensomstandig heden van zeevissers en hun gezinnen is op de expositie aangeduid hoe men „be rustte” in zijn lot, in geloof aanvaar dend, dat het zo zijn moest. HEEMSKERK. Het Heemskerkse jongerencentrum Donkey Shot is enige tijd gesloten geweest, maar vrijdag 16 januari begint het tweede deel van het seizoen en de programmacommissie heeft niet stil gezeten. Inbraak. Tussen kwart voor tien en half twaalf gistermorgen is ingebroken in een beneden hoekflat aan de Bever wijkse Hendrik Mandeweg. Uit een geld kistje wordt 400 vermist. De dieven kwamen de flat binnen door een geo pend slaapkamerraam. Diefstal. Uit de Unie Optiek in winkelcentrum De Beverhof (Beverwijk) is gistermorgen voor in totaal 2200 ontvreemd. Verdwenen zijn een veldkij ker, een topsterktemeter, vijf brilmontu ren, wat zonnebrillen, een barometer en 150 aan kasgeld. - 5-" '.Uü. 7 i -~dHwuilg*r i S K'

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5