EEG preuts Rotterdam Nucleair dringt aan op bouw van kerncentrales Voorzitter van Sociale Verzekeringsraad EIERTERMIJNMARKT IN AMSTERDAM Proef met installatie van beperkte omvang VAM GAAT MET RECYCLING BEGINNEN a Werkloosheid steeg in 1975 gemiddeld met 44 pet Ontslag telexistes thans schorsing klooster” ’’Commissie Bezetters RIA rekenen op steun NVV 99 99 a Hi VOORAL JONGEREN STERK GETROFFEN ACTIES BIJ KNSM S DONDERDAG 1 I© en AMSTERDAM (ANP) Zoals in Parijs en Rome allang wordt gedaan gaat een der Nederlandse vuilaf- voerbedrijven, de VAM, dit jaar be ginnen met het zogenoemde recy clen (herwinnen van grondstoffen voor hergebruik) van huisvuil. De VAM hoopt in september op haar vuilverwerkingsbedrijf in het Bra bantse Mierlo een recycling-instal- latie in gebruik te nemen, die daar wordt neergezet en bekostigd door drie andere belanghebbende bedrij ven: Estel (Hoogovens-Hoechst, de Nederlandse onttinningsfabriek in Leeuwarden en Thomassen en Drij- ver-Verblifa in Deventer. \purol lippenpommade, 1 mw\dewinterjas voor uw lippen! ECONOMIE I 1W 8 m 1111 surf'T 2 2 (ADVERTENTIE) Werkloosheidswet aanpassen Purol.een produkt van Mijnhardt, dus uitsluitend bij apotheker en drogist' 1 Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) 2,63 5,27 6,49 101,00 34,00 6,50 2,58 58,50 101,00 59,25 46,50 41,75 14,42 5,26 6,50 68,00 13,00 2,73 5,57 6,79 104,00 37,50 8,50 2,68 61,50 104,25 62,25 49,50 44,75 14,72 4,56 7,75 71,00 15,50 Bij de jongeren onder de 23 jaar nam de werkloosheid toe met 62 percent, van 22.480 tot 59.000. Het ministerie van Sociale Zaken merkt hierbij op, dat de werkloosheid onder de jeugdigen aan zienlijk sterker groeit dan onder de andere leeftijdsgroepen. Dit blijkt vooral uit de werkloosheidscijfers van degenen, die net de school hebben verlaten: in 1975 steeg de werkloosheid in deze groep met 86 percent, hoewel de leerplicht met één jaar werd verlengd. Het betreft voorlopig nog een proef met een installatie van beperkte om vang. Zij zal jaarlijks uit 120.000 ton afval de conservenblikjes (en ander me taal) sorteren, die dan naar Leeuwar den worden vervoerd, waar hef laagje tin er van wordt afgesmolten. Resteert Bij Rotterdam Nuclear (het enige Ne derlandse bedrijf dat zich bezighoudt met de bouw van reactordrukvaten) werken 550 mensen. Het bedrijf heeft op het ogenblik buitenlandse opdrachten in portefeuille voor negen reactorvaten. Deze orders kunnen in gevaar komen, aldus de ondernemingsraad, als volgende week in de Tweede Kamer bij de be handeling van de Energienota wordt be sloten de bouw van kerncentrales in Nederland nog verder uit te stellen. Minister Lubbers verklaarde zaterdag De SVR-voorzitter hecht persoonlijk weinig waarde aan een cijfermatige ana lyse van aantallen gegronde klachten. Elke gegronde klacht is er één teveel, maar van groter belang voor de SVR als toezichthoudend toporgaaan in de sociale verzekering zijn de aard en de oorzaak ROTTERDAM (ANP) In een brief aan minister Lubbers van Economische Zaken schrijven de gekozen leden van de ondernemingsraad van de Rotterdam Nuclear (een dochteronderneming van het Ryn-Schelde-Verolme-concern), dat het voortbestaan van deze onderneming in groot gevaar komt wanneer de beslis sing over de bouw van kernenergiecen trales in Nederland nog langer wordt uitgesteld. (Van onze redactie economie) DEN HAAG Alleen al de omvang van de werkloosheid zou een reden moeten zijn om de Werkloosheidswet en de toepassing daarvan kritisch te bezien. Omdat de wet uit 1949 dateert is er bovendien aanleiding tot aan passing aan de huidige maatschappelijke situatie. De problematiek in>- zake part-timers kan als voorbeeld dienen. Het gaat er om in hoeverre een werkloze na part-time te hebben gewerkt zich weer als part-timer op de arbeidsmarkt beschikbaar mag stellen waardoor zij in aanmerking ko men voor een WW-uitkering. Het ministerie van Sociale Zaken zegt de indruk te hebben dat de cijfers zich meer gaan stabiliseren. Volgens het mi nisterie zijn de extra werkgelegenheids programma’s hiervan de oorzaak. In de maand december daalde de vraag naar personeel met 1900 tot 42.400. In de Amsterdamse Koopmansbeurs heeft het vroegere CHU-Kamerlid ing. J. T. Mellema (links) de eerste eierter- mijnmarkt van Europa officieel geopend door een bel te luiden. De heer Melle ma, die thans voorzitter is van het Pro- Noord-Brabant en Overijssel. Met name in de metaalsector nam de werktijdver korting sterk toe. controle en begeleiding van werklozen. Van den Bos betoogde dat de sociale verzekeringswetten op een deskundige en zorgvuldige wijze worden uitgevoerd. Desondanks blijven er vragen en ook wel klachten bestaan. De klachtencom missie die de SVR in 1973 instelde, heeft in 1975 totaal 970 klachten behandeld, waarvan de meeste over de WAO. De grootste groep klachten betrof de vaststelling van het zogenaamde dagloon als uitkeringsgrondslag, het percentage van de arbeidsongeschiktheid, de trage afdoening van vragen om voorzieningen in het kader van de WAO en het niet tijdig uitreiken van een voor beroep vatbare beslissing. In 1974 waren er 983 klachten, zodat er geen sprake is van stijging. Aldus «nr. W. J. van den Bos, voorzit ter van de Sociale Verzekerings Raad, vandaag in zyn Nieuwjaarsrede. II (j gaf aan dat er twee meningen zijn over de part-timers. Moeten zij gelijk behandeld worden als full-timers, gezien de volle dige maatschappelijke aanvaarding van part-time-arbeid? Anderzijds is er een terughoudende benadering, omdat het juist in deze tijd niet aangaat al te grote consequenties van de persoonlijke voorkeur voor „part-timewerk” af te wentelen op de werkloosheidsfondsen. De SVR zal op korte termijn over deze kwestie advies moeten uitbrengen aan staatssecretaris Mertens van Sociale Zaken. Wat de loonsuppletieregeling betreft, zei de SVR-voorzitter dat in het eerste jaar van toepassing de bedrijfsverenigin gen in totaal over bijna 86.000 uitke- ringsdagen aanvulling hebben gegeven. In geld betekent dit bijna anderhalf miljoen ten laste van het Algemeen Werkloosheids Fonds. Het Overlegorgaan Werkloosheidswet zal binnenkort aanbe velingen doen met betrekking tot de „Wij staan op een splitsing van onze techniek”, aldus een zegsman van de VAM, die daarbij doelde op de al jaren in gebruik zijnde compostinstallatie in Wijster. Uit het verwerkte huisvuil is vorig jaar 80.000 ton compost geprodu ceerd, maar de produktie daarvan zou met een tweede installatie kunnen wor den opgevoerd. Als echter in Mierlo de recyclingsmothode een succes mocht blijken, zal mogelijk besloten worden Hij stelde dat er te weinig vrouwen in de hoogste ambtelijke rangen in Brussel zijn en dat er het gevoel leeft dat de vrouwen in hun loopbaan bij de commissie en andere Europese in stellingen worden gediscrimineerd. Commissaris Albert Borschette ont kende dat er sprake zou zijn van enige discriminatie. Wel gaf hij toe dat in de hoogste ambtelijke rangen slechts zeven percent van de werkne mers vrouw is. Maar, zo voegde hij er aan toe, dat is niet de schuld van de commissie. Voor deze rang is een uni versitaire opleiding gewenst en wan neer er vacatures zijn, dan blijkt dat er tte weinig aanmeldingen zijn. De schuld ligt niet bij de commissie, maar eigenlijk meer bij de lidstaten, want gebleken is dat kennelijk te weinig vrouwen kans hebben op een univer sitaire opleiding. van tekortkomingen in de uitvoering. Daarom worden door de uitvoeringsor ganen informaties verstrekt die kunnen bijdragen tot verbetering van procedures en voorlichting aan de verzekerden. In Wijster beschikt de VAM al sinds 1929 over 250 hectare stortterrein, waar van tot nu toe 44 hectare is benut. Het vuil wordt naar Wijster en Mierlo ver voerd met eigen spoorwegwagens (70 percent), met trailer- en container-trans port over de weg (12 percent) en per vuilnisauto (18 percent). LUXEMBURG (ANP). De Euro pese Commissie in Brussel (het dage lijks bestuur van de EEG) lijkt wel een preutse middeleeuwse kloosterge meenschap. Aldus de Britse socialist William Hamilton in net Europese parlement in Luxemburg. Hij zei dit naar aanleiding van een discussie over de vraag of de vrouwelijke ambtenaren bij de gemeenschappen worden gediscrimineerd. De werkloosheid in Amsterdam en omgeving zal de komende maanden blij ven toenemen, maar mogelijk eind fe bruari haar hoogtepunt bereiken. Wij verwachten tegen die tijd een werkloos heidspercentage van 6,8 percent, aldus drs. E. Luijf, directeur van het Geweste lijk Arbeidsbureau in de hoofdstad. Rond de jaarwisseling waren in Amster dam bijna 19.000 mensen werkloos, een kleine 5000 meer dan het jaar ervoor. AMSTERDAM (ANP). (aan- en verkoopprijzen) bankpapier luiden: duklschap voor Pluimvee en Eieren, noemde een termijnmarkt een mecha nisme om onverantwoorde prijsrisico’s te dekken voor zowel de producenten en de handel als voor de industrie van eierprodukten en voedingsmiddelen. De het ijzer, dat ten goede komt aan Estel. Thomassen en Drijver-Verblifa zorgen voor het sluitstuk van de kringloop: dit bedrijf koopt ijzer en tin op voor de vervaardiging van nieuwe blikjes. De VAM neemt zelf niet deel in de bouw kosten van de installatie in Mierlo, hoe wel zij die wel gaat gebruiken en ex ploiteren. Zij zorgt voor de aanvoer van het huisvuil. In 1975 waren ruim 40.000 bouwvak kers werkloos. Van het handels- en Omdat een aantal Amsterdamse be drijven voor 1976 ontslagen heeft aange- kondigd en de werkloosheid in Amster dam steeds meer structureel van karak ter wordt, is de prognose van het GAB in Amsterdam voor het komende jaar „niet onverdeeld gunstig”. De heer Luijf legde uit, dat het aantal werkloze mannen in Amsterdam vorig jaar is gestegen met 32,5 percent. In Amsterdam zijn gemiddeld meer man nen werkloos dan elders in het land (6,4 tegen 6,1 percent). Hoewel het aantal werkloze vrouwen in Amsterdam in 1975 met 44,1 percent is gestegen blijft hun aantal onder het landelijk gemiddelde van 5,1 percent (in Amsterdam is dat cijfer 4,4 percent). In het afgelopen jaar heeft de VAM in Amsterdam in totaal 800.000 ton afval uit het hele land naar haar beide ver werkingsbedrijven (Wijster in Drente en Mierlo in Noord-Brabant) afgevoerd. Daarvan was ongeveer een kwart „grof vuil”, zoals bijvoorbeeld meubilair. Van de resterende 600.000 ton ging door broeiverlies bij de fermentatie 120.000 ton verloren. Van de overblijvende 480.000 ton werd 250.000 ton gestort. Tenslotte werd dan uit het restant van 230.000 ton met een rendement van 35 percent ruim 80.000 ton compost gepro duceerd. Per half november waren 1.048 bedrij ven in het bezit van een ontheffing tot arbeidstijdverkorting voor in totaal 88.992 werknemers. Het aantal daalde sterk in de provincie Gelderland, steeg vooral in Noord-Holland, Zuid-Holland, De VAM neemt ongeveer 18 percent van het totale Nederlandse huisvuil voor haar rekening. Zij heeft thans 111 van de 843 gemeenten (2,3 miljoen inwoners) tot klant, waaronder echter niet de vier grote steden. Die verwerken hun vuilnis zelf. Vergeleken met 1974 betekende de in 1975 afgevoerde 800.000 ton huisafval een stijging van 13 procent (90.000 ton), maar de conclusie dat het publiek dus meer weggooit dan vroeger is onjuist. De afvalproduktie per inwoner is gelijk ge bleven. De groei van de hoeveelheid huisvuil is toe te schrijven aan 13 nieuwe gemeenten, die zich vorig jaar bij de VAM aansloten en aan een groeiend aantal inwoners van de meeste gemeen ten. deratie niet schromen hun gekozen leden in de ondernemingsraden te vragen zich terug te trekken. Bestuursleden van de vakbondsafdelingen bij twee andere Amsterdamse havenbedrijven, het Am sterdams havenbedrijf en Muller en Co, hebben soortgelijke petities opgesteld aan de directie van de KNSM. om deze ook in Wijster, waar het meeste vuil naar toe gaat, toe te passen. „Met onze compostinstallatie bereiken wij uit het vuil dat we daarin verwer ken een rendement van 35 percent”, aldus de zegsman. „Bij een goede recy clingmethode kan echter een rendement van 80 percent worden gehaald. Daarom aarzelen wij op het ogenblik ten aanzien van eventuele uitbreiding van de com- postproduktie. Een nieuwe installatie vergt bovendien minstens drieëneenhalf miljoen gulden”. DEN HAAG (ANP) In 1975 is de gemiddelde werkloosheid in Ne derland gestegen tot 205.700. Dit betekent een stijging van 44 per cent ten opzichte van het jaarge middelde van 1974, dat 143.200 be droeg. Het cijfer van 1974 was, tot dan toe, het hoogste werkloosheids cijfer van na de oorlog. Dit blijkt uit de cijfers, die het minis terie van Sociale Zaken gisteren heeft bekendgemaakt. In 1975 was de stijging van de werkloosheid het grootst bij de vrouwen. Daar bedroeg zij 50 percent, tegenover 42 percent bij de mannen. De centrale zou op het eiland van de PGEM in het Ijsselmeer tussen Lelystad en Swifterbant komen. De werkgroep Stop Kernenergie Flevoland vraagt de minister alle beslissingen die tot de bouw van kernenergiecentrales zou kun nen leiden voorlopig uit te stellen. De brief is mede ondertekend door een groot aantal niët-politieke organisa ties in de polder, zoals de Christelijke Plattelandsvrouwenbond, het overleg-or- gaan van de vakcentrales, de Wereld winkels in Dronten en Lelystad, de Raad van Kerken en Milieudefensie. Eind vorig jaar nam de adviesraad van Lelystad een motie aan waarin zij uitstel van vestiging van de kerncentrale vroeg. En het PAK van Dronten stuurde een telegram van dezelfde strekking naar Den Haag. in Rotterdam dat er volgende week In de Tweede Kamer naar zijn oordeel geen definitieve beslissing moet worden genomen of er wel of geen kernenergie centrales in Nederland moeten komen. De ondernemingsraad van Rotterdam Nuclear schrijft voorts in de brief aan de minister dat, gezien de huidige situa tie in de bedrijfstak metaal, er voor de werknemers van het bedrijf geen alter natieve werkgelegenheid aanwezig is. De ondernemingsraad merkte ook op dat een na veel inspanning verkregen kennis op het gebied van de bouw van reactor drukvaten tot stilstand komt met als gevolg dat concurrentie op dit specialis tische terrein in de toekomst niet meer mogelijk is. De werkgroep Stop Kernenergie Flevo land waarin anti-kernenergiewerkgroe- pen uit Lelystad en Dronten samenwer ken heeft gisteren eveneens een brief naar minister Lubbers gestuurd waarin zij zegt ongerust te zijn over de mogelij ke vestiging van een kernentrale in Flevoland. ■Br I B O'—VWAVtKzX*. vuiiuottg &UU tic districtsbestuurder met het bondsbestuur overleg plegen. Inmiddels stromen de sympathiebetui- gen in het bezette bedrijf binnen. De districtsbestuurder van het NW in Gro- ningen en de NW-bedrijfsledengroepen in vijf confectiebedrijven uit Groningen hebben in een telegram aan de RIA geschreven dat zij van de industriebond verlangen dat de actie onmiddellijk on dersteund wordt. De actieleiding bij RIA is blij met het telegram omdat volgens hen de bezetting verder in samenwer king met de bond moet verlopen. De directie van RIA heeft nog niet gerea geerd op de bezetting van het bedrijf, waar het werk overigens gewoon door gaat. Ook Santega, de nieuwe eigenaar van RIA, heeft nog niet gereageerd. De bezetters gaan niet akkoord met het aangekondigde ontslag van 106 per soneelsleden, die op straat komen na de fusie met Sturka in Zutphen. Sturka is op haar beurt weer eigendom van de Santega Holding in Groningen, een groep van vijf confectiebedrijven met meer dan 700 werknemers in Noord- oost-Nederland. voorlopig dat de ramingen over de te verwachten aantallen betrokkenen die zich bij de invoering van de Algemene Arbeidsongeschiktheids Wet (AAW) per 1 oktober zullen melden ongeveer klop pen met de getallen die werden ver wacht. Er zullen 100.000 aanvragen om uitkering krachtens deze nieuwe volks verzekering komen en ongeveer 80.000 aanvragen om een zogenaamde voorzie ning. administratief personeel 22.800 mensen, in de metaalsector 21.600 arbeiders. In alle provincies, uitgezonderd Fries land, Drente en Limburg, was de stijging van de werkloosheid het vorig jaar gro ter dan in 1974. Met name in de weste lijke provincies was de stijging aanzien lijk, 30 percent, tegen 0 percent in 1974. In de maand december van 1975 wa ren er 228.630 mensen werkloos in ons land,. 178.240 mannen en 50.930 vrouwen. Bij de mannelijke beroepsbevolking steeg het aantal werklozen ten opzichte van november met 18.430, bij de vrou wen trad een daling op met 770. Voor het seizoen gecorrigeerd bedroeg de ge registreerde arbeidsreserve eind decem ber 221.100, een stijging met 600 in vergelijking met eind november. Amsterdamse eiertermijnmarkt biedt alle betrokkenen en ook buitenstaan ders via commissionairs de mogelijk heid op langere termijn contracten af te sluiten voor grote partijen eieren. Bovendien zal aan de installatie een sorteermachine worden gekoppeld, die uit het vuil het papier en de plastic folie afscheidt. De VAM gaat deze grondstof fen verkopen aan de verwerkende in dustrie. UTRECHT (ANP). Na de priksta- king van 150 werknemers dinsdag heeft de directie van de KNSM (Kninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij) gisteren voorgesteld, het ontslag van de zes telexistes om te zetten in een schor sing, op voorwaarde dat er een arbitra gecommissie komt. De telexistes hebben in principe ja gezegd tegen dit voorstel, zo heeft woordvoerder B. Duym van de vervoersfederatie NVV-NKV gisteren meegedeeld. De klachten van 1975 waren als volgt verdeeld: AOW 18, AWW 8, kinderbij slagwetten 55, Ziektewet 1994, WAO 438, WW 210, diverse andere wetten 47. Uit gehouden steekproeven blijkt De telexistes staakten vorige week vrijdag omdat de directie geen dienst rooster wilde invoeren dart de spannin gen op de telexkamer zou verminderen. De arbitragecommissie moet bestaan uit een werkgevers-, een werknemers- en een gezamenlijk gekozen vertegen woordiger die zal nagaan, óf het ontslag op staande voet van de telexistes tijdens hun werkstaking terecht was en zal een uitspraak doen over de vraag of de KNSM-directie al of niet toezeggingen heeft gedaan. De vervoersfederatie, die dit voorstel heeft overgebracht aan de telexistes, wil de uitgewerkte plannen van de directie eerst nog nauwkeurig bekijken. Hierin worden nog voorwaarden gesteld als: geen verdere acties tijdens de procedures en geen toegang tot de terreinen van de KNSM voor de telexistes. De ondernemingsraden van de KNSM- afdelingen hebben dinsdag na een uit eenzetting van de directie alsnog het beleid afgekeurd. Dat deden ook de on- dernemingsafdelingen van de vervoersfe deratie, die dinsdag in een vergadering van 200 man een petitie aannamen, waarin een diepgaand onderzoek naar de werksituatie op de telexkamer werd geëist en naar het „falend” beleid van de directeur personeelsorganisatie. Verder stond in de petitie „als er geen verbetering in het overlegklimaat komt tussen KNSM-directie en vakbonden, dan zullen de leden van de vervoersfe- De advieskoersen voor buitenland* einde, die al drie dagen hun bedrijf bezet houden, hopen spoedig de Indus triebond NVV voor hun zaak te winnen. De districtsbestuurder van het NVV in Friesland, de heer D. Schinkel, heeft de bezetters verzekerd dat hij al het r-- lijke zal doen om het bestuur van zijn bond er van te overtuigen dat de actie gesteund moet worden. Vandaag zou de LEEUWARDEN (ANP). De 14» personeelsleden van de RIA Regenkle- dingfabriek in Drachten en Zwaagwest- 1 Tl SKI 111 WlBB w

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17