KISSINGER NAAR MOSKOU POLITIE IN MADRID SLAAGS MET DEMONSTRANTEN Premier Razak van Maleisië overleden Druk op Klerides om aan te blijven als onderhandelaar Minister van VS afgefreden Boeren in Oostenrijk Belgische Kamer verdeeld over oplossing verkopen sneeuw ,1 i „Consequentie van voorzitterschap OAE” J door nico TSJOE EN-LAI Premierverkiezingen Nedersaksen in slop i scheepmaker O DONDERDAG n P k n rt el st ig w :n ia SF - j F’) ®g,J; BINNEN- EN BUITENLAND Amin oppert idee over jr interventie in Angola van HENRY KISSINGER te IC JOHN T. DUNLOP in ABDOEL RAZAK Tindemans ter verantwoording watersnood geroepen over ik id ze kt H. n id in id m it. gemiddeld twintigtal waren er vier uit het Franstalige landsdeel. En dat lijkt op een Kamer van Volksvertegenwoordi gers die althans volgens de presentielijst 212 leden telt, beschamend weinig. het van van (Van onze redacteur in Istanboel, Frans van Hasselt) De Sovjet-Unie, aldus Kissinger, heeft hem aanwijzingen gegeven dat zij bereid is haar jongste voorstel voor het nieuwe SALT-akkoord wat aan te passen. Hij gaat dan ook naar Moskou in de verwachting dat het 4a li en e- s-- B- S- ji- >ct ?h ie o- d. '4, '1, >P is re ot ti de in se ►rt ke ‘el an !S- ke rit n- n ld n- m k- de s- e- ie rt. :te ti de en ‘ft ijs lel an is Q- 01 S- m te t- n- op ‘ft de li- ot e- ie 34 Ie t- n- el dt o- ae lia Bij dat al mondde het kamerdebat ten slotte toch weer uit in het probleem van de regionalisering. Minister van openba re werken Defraigne, een Waal, herhaal de dat fondsen voor Vlaamse dijken ook uit Vlaamse begrotingen moeten komen. Zijn nationale budget is, zei hij, een te breekbaar bouwsel van regionale belan- De verkiezingen waren nodig gewor den omdat de 66-jarige Kubel aan zijn pensioen toe was. Hij is ruim vijf jaar premier van Nedersaksen geweest. De kandidaat voor Kubels opvolging van de CDU, de 45-jarige Ernst Al brecht, kreeg 77 stemmen, twee méér dan de kandidaat van de socialistisch- liberale coalitie, de 49-jarige minister van financiën van de deelstaat, Helmut Kaismir. derhandelen op basis van de formule van een federale opdeling van het ei land, en in een toëspraak vorige week verklaarde hij voor het eerst dat niet alle Grieks-Cyprische vluchtelingen zul len kunnen terugkeren. Speciaal Lyssa- ridis ziet in Kleridis een werktuig van de NAVO en het ontbreekt zelfs niet aan suggesties dat zijn rol bij de staats greep tegen Makarios dubieus is geweest. Ook wanneer er niets vernield wordt, betalen wij uit. Deze methode is goedkoper en efficiënter dan eventue le schade achteraf te bekijken”. Nu de dijken zo ongeveer dicht zijn en de pompboten met een capaciteit van 50.000 kubieke meter per uur het water oppervlak in de overstroomde gebieden met zo’n tien centimeter per dag doen dalen, heeft de Belgische Kamer de tijd genomen om de regering verwijten te maken. LONDEN (UPI, AFP) „Toen” Abdoel Razak, sinds 1970 premier van Maleisië, is gisteren in een Londens ziekenhuis op 53-jarige leeftijd overleden. Razak vertoefde sinds bijna een maand in West- Europa, waar hij in Parijs en Lon den een medische behandeling heeft ondergaan. Hij zou dinsdag naar Koeala Loempoer zijn terugge- vreemde. Cubaanse militairen strijden aan de zijde van de MPLA. Zuidafri- kaanse soldaten hebben zich T FNLA-Unita-eenheden aangesloten. De Sovjet-Unie voorziet de MPLA van wa pens. Volgens het Witte Huis heeft Ame rika al 32 miljoen dollar uitgegeven als steun aan FNLA'en Unita. Het zijn inmiddels vertrouwde verha len die de hoofdmoot van de betogen vormden: over verwaarlozing van de dijken, te weinig aandacht van de rege ring voor klachten van de bewoners uit ISTANBOEL. De Grieks-Cyprische onderhandelaar Klerides die gisteren zijn ontslag indiende, zal naar wordt verwacht worden gevraagd op zijn be sluit terug te komen. Als dit president Makarios niet op korte termijn lukt, dan zullen de Griekse premier Karamanlis en VN-secretaris- generaal Waldheim de komende dagen ongetwijfeld nog zwaar der geschut laten aanrukken. LONDEN/ADDIS ABEBA (Reuter, AFP) President Idi Amin van Oeganda meent dat hij ertoe kan worden gedwongen een grote mogend heid te verzoeken in de Angolese burgeroorlog te interveniëren. Hij is er zeker van dat hij op de kortst mogelijke termijn daarvoor de noodzakelijke troepen krijgt. Dit blijkt uit een uitzending van Radio Oeganda die in Londen is opgevangen. Amin zei niet welke grote mogendheid hij in ge dachten heeft. De huidige voorzitter van de OAE onthulde tevens dat Ethiopië de MPLA heeft erkend als de enige wettige regering,van Angola. Dunlop was het niet eens met het veto dat president Ford had uitgespro ken over een wet op stakingen, waar door zijn betrekkingen met de vakbon den zeer moeilijk waren geworden Ford was van mening dat onder de wet een klein arbeidsconflict een hele scheepswerf zou kunnen stilleggen. De Amerikaanse werkgevers hadden zich tegen de wet verzet en aan presi dent Ford gevraagd er zijn veto over uit te spreken. Dunlop was op 10 maart 1975 minister van arbeid geworden. Hij was voordien professor aan de Harvard-Universiteit en specialist in de betrekkingen tussen de regering en de vakbonden. vaar lopen voor de krijgsraad te worden gesleept als zij weigeren het werk hervatten. a': WASHINGTON (AFP). De Ameri kaanse minister van arbeid, John Dun lop, is gisteren afgetreden, zo heeft het Witte Huis bekendgemaakt. het gebied, die allang een rampzalig gebeuren hebben voorspeld, de slechte coördinatie van de hulpverlening. Daar naast kwamen er aanwijzingen voor verbeteringen: België zou net als Neder land een rijkswaterstaat moeten hebben Of ten minste een dijkenfonds, de water huishouding moet met voorrang worden gesaneerd, het alarmsysteem behoeft verbetering en er behoort een rampen fonds te komen. Kremlin nu bereid is serieus te on derhandelen. Waar het nog om draait' zijn de Russische bommenwerper voor mid dellange afstand, in het westen be kend' als „Backfire” en de Ameri kaanse laagvliegende „Cruise”-raket. Deze twee wapens zijn niet in het eerste SALT-akkoord opgenomen. (Van onze redacteur in Brussel, Henk Kolb) BRUSSEL De Belgische Ka mer van Volksvertegenwoordigers heeft gistermiddag niet minder dan vijf bewindslieden onder aanvoe ring van eerste minister Leo Tin demans uitvoerig ter verantwoor ding geroepen vanwege de waters nood in het boerenland ten zuiden van Antwerpen. Maar hoe luidruchtig er aanvankelijk ook is geroepen dat het hier een natio nale ramp betrof, van de volksvertegen woordigers bleef het merendeel gemaks halve weg tijdens een debat en van het in het slechts België is kennelijk bezig ook dit vraagstuk op de vertrouwde manier op te lossen, die leidt tot versnippering en onoverzichtelijke bureaucratie. President Amin zei dat zijn positie als OAE-voorzitter hem kan dwingen te overwegen een supermogendheid te vra gen „de interventiekrachten in Angola in evenwicht te brengen”. Hij zei volledig tegenstander te zijn van voortdurend bloedvergieten en verlies van eigendom in de vroegere Portugese kolonie, als gevolg van het feit dat buitenlandse troepen de ene bevrijdingsbeweging be staan tegen de andere twee. Hij veroor deelde alle landen waarvan troepen bjj de strijd betrokken zijn. Afrikaanse of MADRID (Reuter, UPI) Spaanse oproerpolitie heeft gisteren slag geleverd met meer dan twee duizend betogers in het centrum van Madrid nadat de regering de posterijen onder militair gezag had geplaatst om het hoofd te bieden aan de chaotische situatie die was ontstaan door stakingen die begin deze week bij de posterijen waren begonnen. De voornamelijk jeugdige demonstran ten brachten het verkeer tot stilstand door geparkeerde auto’s dwars over de straten te zetten. Terwijl helikopters boven het centrum cirkelden om aanwijzingen te geven ging de politie de betogers met wapenstokken Klerides wil yermoedelijk bewijzen dat hij onmisbaar is als onderhandelaar. Dezelfde tactiek heeft hij ook al in april jl. toegepast, toén hij zich voor korte tijd terugtrok uit protest tegen de be zwaren die tegen zijn politiekwerden aangevoerd van linkse zijde. De Grieks-Cyprische communistische partij AKEL, maar vooral de kleine socialistische partij onder Lyssaridis, lijf- arts van de aartsbisschop, verwijten Klerides dat hij zich te gewillig neerlegt bij de situatie die door de Turkse inval van 1974 is geschapen. Klerides wil met de Turks-Cyprische leider Denktasj on gen (Waalse. Brusselse en Vlaamse) om die zo maar overhoop te halen. Wallonië wil immers betere autowegen waar Vlaanderen roept om hogere dijken. Defraignes standpunten lokten harde reacties uit. Een vertegenwoordigster van de extreme Vlaamse Volksunie be stempelde de woorden van de bewinds man als een oorlogsverklaring. En van andere zijde werd er de suggestie aan vaètgeknoopt dat er dan maar drie regi onale ministeries voor verbetering van de infrastructuur moesten worden opge- - richt: één Vlaams, één Waals en één Brussels. President Moboetoe zei dinsdag bij aankomst in Oeganda dat uit dè OAE- top in Addis Abeba duidelijk is gebleken dat er meningsverschillen waren tussen Afrikaanse landen over Angola wegens de invloed van de supermogendheden. Peter Onoe, de woordvoerder van de OAE, heeft gisteren tegengesproken, dat de topconferentie over Angola „een tota le mislukking is geworden zoals enkele mensen denken”. Hij zei dat een aantal lidstaten nog steeds actief bezig is met het Angolese probleem, en dat Amin nieuwe stappen zal ondernemen om een oplossing te bereiken Deze stappen zul- oplossing te bereiken. Deze stappen zul len in eerste instantie bestaan uit het benaderen van individuele lidstaten, waarna waarschijnlijk verslag zal wor den uitgebracht aan de ministersbijeen- komst van de OAE die volgende maand in Addis Abeba plaatsvindt. Van linkse zijde klaagt men vooral dat de voor 17 februari in Wenen geprojec teerde vierde onderhandelingsronde is bedisseld in de sfeer van de laatste Navo-conferentie in Brussel, omdat daarbij nadrukkelijk niet zal worden uitgegaan van de voor Turkije ongunsti ge UNO-resolutie van november j.l.. Klerides eist nu van de zijde van Maka rios dat hij zich duidelijk van deze linkse vleugel distantieert. Mocht hij bij zijn besluit blijven, dan wordt de vice- voorzitter van het Grieks-Cyprische par lement, Stasos Papadopoulos, zijn opvol ger. Het is echter de vraag of Denktash met deze politicus, die iets dichter staat bij de groep Lyssaridis, zal wiben onder handelen. Volgens Radio-Oeganda bracht Amin gisteren verslag uit van de jongste OAE- top aan een aantal ministers en rege ringsfunctionarissen op het vliegveld Entebbe voordat hij president Moboetoe Sese Seko van Zaire uitgeleide deed. Hij veroordeelde in krachtige bewoordingen besluiten van vreemde landen nog meer troepen te sturen naar Angola, hetgeen in strijd is met het standpunt van de Organisatie van Afrikaanse eenheid geen speciale partij in Angola te erkennen. Amin, die momenteel het voorzitter schap van de OAE bekleedt, onthulde tevens dat Ethiopië heeft aangekondigd de MPLA te erkennen als de enige wettige regering van Angola. Daarmee is: het totaal van de 46 OAE-lidstaten die de MPLA steunen op 23 gekomen. De andere helft, inclusief Oeganda, wil een regering van nationale eenheid, bestaan de uit alle drie bevrijdingsbewegingen. „Hij bekende nederig dat hij niets, maar dan ook niets van cultuur af wist, en vooral op het gebied van muziek en toneel nog heel veel van haar hoopte te leren. Zijn betoog was in feite een zelfkritiek waarvan de noodzaak zich liet begrijpen, aangezien Tsjoe En-lai bekend stond als bewonderaar en be schermer van de Pekinese opera in zijn oude vorm. Zo ging ook Tsjoe En-lai door de knieën. Als beloning viel hem de eer te beurt om na afloop van de speeches en het massale reciteren uit het Rode Boekje het 20.000-koppige koor te dirigeren, toen dit tot slot een van de maoistische liederen aanhief”. Ik kan u uit de eerste hand melden dat Caro van Eyck zich voortreffelijk vermaakt heeft met I Colombaioni, de twee Italiaanse clowns Alberto en Carlo, die tot en met 18 januari in Carré in Amsterdam optreden. Ik zat namelijk pal achter Caro van Eyck, hqewel ik eigenlijk middelbalkon had en zij stalles of zoiets, maar alle lachers waren dins dagavond op een hoop gedreven, opdat zij beter door Caro en Alberto konden worden bespeeld dan wanneer zij ver spreid over de zaal hadden gezeten. Er waren namelijk maar een paar honderd mensen, waaruit weer eens bleek dat de mensen niet van zichzelf houden, want anders was Carré wel vol geweest. Aan de recensies kan het niet gelegen heb ben, want die' waren allemaal hoogst enthousiast. Ook de voorpubliciteit had niet gefaald, want ze traden even op in het tv-programma „Internationaal” van Koos Postema. HANNOVER (DPA). De verkiezin gen voor een nieuwe ministerpresident voor de Westduitse deelstaat Nedersak sen zijn gisteren sensationeel geëindigd. Géén van de twee kandidaten kreeg de absolute meerderheid onder de 55 afge vaardigden, wat betekent dat het kabi net van de huidige premier, de SPer Alfred Kubel, als zaakwaarnemende ploeg aanblijft. INNSBRUCK (Reuter). Het lijkt er veel op dat sneeuw in Oostenrijk even zeldzaam wordt als in Neder land. Het land dat zovéél sneeuw in z(jn folders doet om de toeristen over te halen daar een wintersportvakan tie door te brengen, moet nu, om de Olympische Spelen te redden, sneeuw kopen. Het met een dik pak sneeuw bedekte land van boeren nij de Bren- nerpas wordt nu schoon geschept voor bijna vier gulden de vierkante meter. Hubert Spiess, die de leidng heeft van deze sneeuwoperatie, hierover: „Dat geld is voor mogelijke schade die kan worden toegebracht aan de velden. Het Zuidafrikaanse blad Johannesburg Star meldt dat Zuid-Afrika driemaal, de bij de laatste keer het afgelopen weekeinde, heeft gepoogd zich uit het conflict in Angola terug te trekken. De terugtrek king ging niet door op aandrang van verschillende Westerse mogendheden en pro-Westerse Afrikaanse landen, aldus het blad. MOSKOU (Reuter). De Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Henry Kissinger, zal van 20 tot 23 januari een bezoek brengen aan de Sovjet-Unie voor besprekingen over kwesties van wederzijds belang, zo is gisttcren officieel in Moskou bekend gemaakt. Ook het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken maakte van daag het bezoek van Kissinger be kend. De besprekingen zullen voorna melijk betrekking hebben op de on- derhandelingen over het sluiten van een akkoord ter beperking van de stategische bewapening (SALT-2). In Washington verklaarde Kissinger dat, als men er niet in zou slagen een nieuw SA?LT-akkoord te sluiten, dit onvermijdelijk zou leiden tot grotere militaire uitgaven in de Verenigde Staten of tot een Amerikaanse ach terstand op het gebied van de raket- bewapening in vergelijking met de Sovjet-Unie. Waaraan is die „zelfkastijding” van de Nederlandse theaterliefhebbers dan te wijten? Ik denk dat ze denken: de hele avond» naar twee clowns kijken, dat breng ik toch echt niet op”, en dat ze daarbij de normale circusclowns in ge dachten hebben, die op een trompet blazen, hun broek laten afzakken en een straaltje water uit zijn hoofd laten op stijgen. I Colombaioni zijn echter een klasse op zichzelf, en geloof me, ieder een gaat plat als zij op een veel simpe ler wijze een straaltje water uit hun hoofd laten komen, namelijk door el kaar met water te bespuwen, maar dan eindeloos lang, ongeveer zo lang als Fred Kaps vroeger zout uit een zout vaatje kon laten stromen. Is dat dan leuk, elkaar met water spuwen, zult u vragen? Moet ik daar voor per trein of auto naar Amsterdam rijden? Jazeker, dat moet. Iedere zondag begeven duizenden voetbalsupporters zich naar andere steden om anderhalf uur voetbal te zien dat de volgende dag gekwalificeerd wordt als „een matige pot”, dus waarom zou men zich niet eens verplaatsen voor twee unieke clowns, die je gegarandeerd vele malen aan het lachen brengen? Goed, ik geef toe dat ik niet zo hard en met net zoveel overgave en even vaak heb moe ten lachen als die besnorde en bebrilde student-achtige jongeman die links voor me zat, waardoor ik iets schichtigs kreeg, zo van: „Men zal toch hoop ik niet denken dat ik mij niet uitstekend vermaak omdat ik nu niet net zo onbe daarlijk lach als die student daar?” Maar het was echt erg leuk, en ik heb vaak heel hard gelachen, ook al omdat Alberto op Wiel Coerver leek en Carlo op Dick Bruynesteyn. ■s De MPLA heeft gisteren haar offen sief in het noordwesten van Angola voortgezet. In een in Johannesburg op gevangen melding van Radio-Oeganda werd gesproken over de verovering van de kuststad Ambriz en de strategisch belangrijke plaats Toto. Van daaruit is men nog amper 150 km verwijderd van de grens met Zaire. Militaire waarne mers in Zuid-Afrika zijn van mening dat de volledige instorting FNLA-front in het noordwesten Angola nog slechts een kwestie dagen, hooguit weken kan zijn. Nu Tsjoe En-lai dood is, kan niemand meer met goed fatsoen het grapje lance ren dat hij dacht dat het om twee personen ging. Ik heb er het fascineren de boëk „Standplaats Peking” van D. W. Fokkema nog eens op nageslagen, om me er opnieuw van te vergewissen dat de oppervlakkige indruk in het Westen dat iemand als premier Tsjoe-En-lai voor het leven verkozen en onschend baar was, geheel onjuist is. Zo onkwets baar als bijvoorbeeld Tito, Ulbricht, Franco en Tsjang Kai-sjek (om een paar vergelijkbare voorbeelden te noemen) steeds zijn geweest, zo onzeker was bij voorbeeld de positie van Tsjoe En-lai tijdens de Culturele Revolutie. Als een libero heeft hij toen als laatste man in de achterhoede heen en weer gehold om de steken op te rapen die zijn ploegge noten hadden laten vallen, nu eens de een, dan weer de ander te hulp schie tend, en daardoor zichzelf promoverend tot een onmisbare figuur, die door geven en nemen zijn positie wist te handhaven. Een voorbeeld daarvan vinden we in het hoofdstukje over Tsjlang Tsjing, in middels 62 jaar, de derde vrouw van Mao Tse-toeng, een voormalige filmster, die tijdens de Culturele Revolutie, nu tien jaör geleden, de culturele politiek in haar eentje uitdokterde. Zij hervormde met name de opera, en premier Tsjoe En-lai zwaaide Tsjiang Tsjing daarvoor de grootst mogelijke lof toe: en traangas te lijf. Uit de betogende menigte klonken kreten als „vrijheid”, „amnestie” en „geen bevriezing van de lonen”. De betogers probeerden in de buurt te komen van het hoofdpostkantoor, waar gsteren zeven beambten door de militai re politie werden gearresteerd. Volgens autoriteiten hadden zij geweigerd beve len van officieren te gehoorzamen, die op grond van het regeringsbesluit de postafdelingen instructies kwamen ge ven. Het besluit betekent dat de PTT- beambten in feite bij het leger zijn ingelijfd. Men kon gisteren dan ook postbestellers zien die met een „M”, voor militair, op hun mouw de ronde deden. De laatste keer dat de Spaanse rege ring een staking trachtte te breken door de werknemers onder militair bevel te plaatsen was in 1970 toen Franco enige tijd de Madrileense ondergrondse milita riseerde. Doordat de omgeving van het hoofd postkantoor door de politie was afgezet slaagden de betogers er niet in het ge bouw te bereiken. De sinds het begin van deze week stilliggende postbestellingen werden gis teren hervat door de bestellers die ge keerd, maar moest aan de voor avond van zijn vertrek opnieuw worden opgenomen. Vice-premier Hoessein Onn maakte het overlijden van Razak gisteravond voor de nationale televisie en radio in Koeala Loempoer wenend bekend. Hij zei dat Razaks dokter hem had meege deeld dat de Öood was veroorzaakt door acute leukemie en monomucleose. Razaks stoffelijk overschot zou vana vond in Maleisië aankomen. Morgen wordt het ogpgebaard in het nationale parlementsgebouw om het publiek gele genheid te geven tot. het nemen van afscheid. Razak, was de sterke man uit een land waar ethnische, afkomst en geboor te van doorslaggevendea betekenis zijn voor een kans op carrière. De coalitiere gering die hij leidde, behaalde in,augus tus 1974 een klinkende stembusoverwin ning die haar in staat stelde vrijwel zonder oppositie te regeren. Sinds het einde van de Indochinese oorlog, met communistische overwinningen in Cam bodja en Zuid-Vietnam, laaide echter ook in Maleisië - 'sinds zijn onafhanke lijkheid in' 1957 aangesloten bij het Brit se Gemenebest- de communistische gu erilla oorlog weer op. Die opleving kwam ondanks dat Ab doel Razak zijn land sinds 1970 geleide lijk deed af zwenken van zijn aanvanke lijk uitgesproken pro-westerse koers met het oogmerk betere betrekkingen te ver wezenlijken met de machtige communis tische staten in de regio. In 1972 ging Abdoel Razak naar Pe king en begin vorig jaar opende hij Officiële diplomatieke betrekkingen met de volksrepubliek. De Maleisische pre mier onderstreepte zijn koersverandering nog eens door de communistische rege ringen in Vietnam, Cambodja en Laos snel te erkennen en hun aan te sporen tot het lidmaatschap van de associatie van zuidoost-Aziatische staten.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 27