GOETHALS: ,HET Gelijkspel bracht Nederland in EK.kwartfinale ITALIANEN NA RUST JOAN HAANAPPEL: DIANNE DE LEEUW FAVORIETE ONDANKS DEELNAME ERRATH IN ORANJE S GREEP Uitslag loting K' IS BELACHELIJK’ „Glorietijd Nederland voorbij” A ft w glkI IIIIPv - 99 99 M een miljoen gulden aan prijzen Itak Kreatieve Handwerken IL/.' a ii Al F SPORT 19 1976 DONDERDAG 1 5 JANUARI PSV-trainers onder indruk van Hajduk ssa Kansloos door Rob Hoogland <1 Accentverschuiving TM M w A A 'V tar 1 I «J Celtic (Schot) Jan Peters stijlvol op snelheid tegen Jong Italië. Zijn achtervolger is Antognoni. nodig”, is de opinie van de Eindhovense trainers. (ADVERTENTIE) Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonda ffiü: Mentaliteit nu veel fanatieker veel we er Te winnen in de Nationale Sport Gehandicapten. Joan Haanappel: „Ik vind Annemarie Verlaan een echt tulerit, net als haar zusje Monique". De loting voor de A-elftallen lan denteams ziet er als volgt uit: -Boskov: „De eerste wedstrijd die ik heb gezien was tegen Aston Villa. West Ham verloor met 1-4. Een dag later verloor de ploeg ook van Ipswich Town (1-2). Toch heeft West Ham veel indruk op mij gemaakt. Het is een goede ploeg, een jonge ploeg ook. Vooral de wedstrijd tegen Ipswich was erg goed. West Ham nam veel risico en speelde puur aanvallend voetbal. Ik vind het overigens geen typische Engelse ploeg. West Ham speelt ander voetbal dan de meeste Engelse ploegen. Ik geloof dat wij de halve finales kunnen halen, zeker als wij zo spelen als in de competitiewedstrijden tegen PSV, AZ ’67 en FC Amsterdam. In elk geval belooft het in Den Haag een groot spektakel te worden”. Voor FC Den Haag-trainer Vujadin Boskov is West Ham United geen onbekende ploeg. Alsof hem de uitslag van de loting tevoren was ingefluisterd, bezocht Boskov in het kerstweekeinde Londen. Daar zag hij'West Ham United tweemaal spelen. Knobel was ook niet ongelukkig met de wedstrijd van Jong Oranje tegen Schot land. „Het is een goede confrontatie met het Britse voetbal, zeker omdat wij in de kwalificaties voor het wereldkampioenschap tegen Noord-Ierland moeten spelen”. „Weer tegen België, het is nauwelijks te geloven”, reageerde bondscoach George Knobel op de loting van de kwartfinales van het toernooi om het Europees kampioen schap. „Je zou bijna gaan twijfelen of er wel echt is geloot. Drie toernooien achter elkaar België als tegenstander. Dat is toch een mirakel”. Nu gelukkig niet meer. Maar ik durf wel te zeggen, dat Sjoukje Dijkstra en ik toen betere figuren reden dan alle deelneemsters hier. Logisch ook, want volledig werden afgetroefd door Neder land bij wie Jan Peters, Frans Thijssen en Adrie van Kraay zich, misschien ten overvloede, nog eens manifesteerden als volwaardige internationals. Jong Oranje zal bij winst in de halve finales uitkomen tegen de win naar van FrankrijkSovjet-Unie. Het vrije leventje, dat de nu alweer vijfendertig jarige inwoonster van Am sterdam leerde kennen tijdens de jaren lange zwerftochten met de sprookjesach tige ijsrevu’s, bevalt haar uitstekend. Daarom ook zei ze pas na lang aarzelen ja, toen mevrouw Verlaan uit IJmuiden haar in april van het achter ons liggen de jaar 1975 verzocht om haar vier kinderen te gaan trainen. Het betekende immers een verplichte regelmaat in haar vrolijke leventje. Verplichte regelmaat, die haar deed herinneren aan het avond aan avond moeten optreden in bomvolle ijsstadions achter de Oostduitse Christine Errath op de tweede plaats eindigde, zal vandaag tot en met zaterdag, wanneer de dames hun kunnen moeten tonen eveneens last hebben van haar zenuwen. Ook voor haar is Errath het grote vraagteken. Joan Haanappel: „Toch is vOor mij Di anne nog steeds de grote favoriete. Ik heb Errath nog niet bezig gezien, maar ik heb gehoord dat ze toch nog niet geheel is hersteld van haar enkelblessu re. Maar je weet het natuurlijk nooit”. Kijk, als je hardloper bent sta je met twee benen op de grond en hoef je alleen maar zo hard mogelijk te rennen. Ik vind dat voor kunstrijden veel meer komt kijken. Bij de jonge meisjes hier in Genève merk je dat nog niet zo. Dat Russische kind van twaalf jaar (Elena Vódorezova, die tijdens de training im poneerde met allerlei drievoudige spron gen, red.) hoeft zich nog helemaal niet waar te maken. Maar als ze wat ouder wordt moet dat wél. En dan gaan zenu wen een woordje meespreken. Dat kan volgend jaar al het geval zijn”. Uit al deze woorden blijkt dat Joan Haanappel, ondanks al de jaren waarvan anderen blasé zouden worden, nog steeds sterk is geïnteresseerd in alles wat met de kunstrijsport te maken heeft. Toch heeft ook zij haar inzinkingen gehad: „De laatste jaren bij Holiday on Ice had ik er echt geen plezier meer in. Ik deed het alleen nog maar voor het geld. Twaalf jaar heb ik het gedaan, en leder jaar ging ik meer verdienen, terwijl anderen dan juist minder kregen. Twee jaar terug ben ik tenslotte toch maar gestopt. Je kunt tenslotte moeilijk tot je veertigste doorgaan. En als ik nu terug kijk op al. die jaren, dan denk ik toch: heb ik wei een jeugd gehad?”. Rijvers beschouwt het wel als een voordeel dat de competitie in Joegoslavië tot maart stilligt. „Dan zijn natuurlijk wel de eventuele blessures genezen, maar de kans is ook groot dat het wedstrijdritme helemaal weg is. Dat vang je niet op met een oefenpartijtje of in een toernooi”. De tegenstander Hajduk Split wordt door de meeste PSV’ers niet als een onover komelijke hindernis beschouwd in de1 strijd om de Europese beker voor landskam pioenen. PSV-trainer Kees Rijvers heeft Hadjuk aan het werk gezien in een vriend schappelijke wedstrijd tegen Schalke 04 en was toen wel geïmponeerd door de snel heid waarmee de Joegoslaven hun aanvallen opzetten. Ook hulp-trainer Henk de Jonge zag Hajduk aan het werk in Brussel tegen RWD Molenbeek, dat door de Oost- europeanen op eigen veld met 6-2 werd verslagen. „Ze hebben niet veel kansen Doelman Jan van Bevéren ziet wel degelijk kansen. „Natuurlijk, we komen zelf weer lekker in vorm, dat is zondag wel gebleken. Persoonlijk had ik liever tegen Bayern München of St. Etienne geloot”. Dat was ook de mening van Gerrie Deykers en Kees Krijgh, die de uitschakeling van Molenbeek door Hajduk toch wel een bij zondere prestatie noemden. Krijgh: „Gelukkig hebben we niet tegen Dynamo Kiev geloot. Die zien we wel in de finale”. Voor Van der Kuylen was het duidelijk dat de conditie perfect moet zijn om tegen Hajduk een kans te maken. „En daar werken we nu al aan”, Edstrom tenslotte die Hajduk tegen Schalke had zien spelen is erg optimistisch. „We maken zelf voldoende goals en wanneer hun aanvallers stevige mandekking krijgen is er helemaal niets aan de hand”. Daarentegen is de kür aanzienlijk ge compliceerder geworden. „Dat is ook lo gisch”, stelt Joan Haanappel, die in'1953 al aan haar eerste Europese kampioen schappen meedeed. „De meisjes trainen daar tegenwoordig veel meer op. Je ziet hu allerlei dubbele sprongen achter el kaar, zelf driedubbele. Dat zag je in mijn tijd nog helemaal niet. Het accent wordt nu ook veel meer gelegd op het artistieke gedeelte van de kür. Ik pro beerde het 'vroeger ook al, maar dat werd toen maar matig gewaardeerd. Nu gelukkig wel. Toch komt het natuurlijk op een gegeven moment een einde aan die enorme vooruitgang in de kür. Een drievoudige sprong wordt nu veel ge daan en ze zullen ongetwijfeld proberen om een viervoudige te maken. Maar dan moet je zowat boven de balustrade uit springen”. "396 Zareska prijzen: 198|kruissteekkussenpakketten met een winkel waarde van ca. 19,- en 198 kruissteekloperpakketten met een winkelwaarde van 35,60 per stuk. Kompleet met stramien, wol, naald en werkbeschrijving. Geschonken door Hagoo Hengelo (O)”. De wedstrijden worden gespeeld op 3 en 17 maart Mede door die enorme verbetering van de kür is d? jury veel strenger gewor den. Een val in de korte kür bijvoor beeld werd tot voor kort niet zo zwaar aangerekend. Nu wel. Joan Haanappel: „Dat valt met inderdaad erg op. Als je valt kost je dat tegenwoordig minimaal 0,4 punt en maximaal 0,6 punt. Dat hangt natuurlijk af van de oorzaak yan zo’n val. Ook dit vind ik een terechte maatregel. Alleen: het vergt natuurlijk veel meer van de deelnemers Je moet oppassen dat je niet valt, maar je moet ook sprongen maken waaraan een groot risico is verbonden. Dat vergt natuurlijk ontzettend veel van je zenuwen. (Ita), FC Spartak Sofia Hamburger SV (Wdl)Stal (Pol). kür als even tegenwoordig L)e tafeltennissters van Deltalloyd zorgden in de kwartfinale van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars voor een grote verrassing. Het team klopte bekerhou der Epitoek Bopdapest met 5-2. ZURICH. De loting voor de kwartfinales van alle vijf Europese voetbaltoernooien: GENÈVE Niet alleen dankzij de uiterst fraaie vormen die moeder natuur haar heeft toebedeeld is Joan Haanappel een opvallende verschijning in Genève, waar deze week de Europese kampioenschappen kunstrijden op de schaats worden ge houden. Ook door haar grote kennis van zaken, maar vooral dankzjj haar verleden wordt haar in de schitterend opgebouwde diplomatenstad als een VIP gekwalificeerd. Tot voor twee jaar immers gold zjj zelf ook als een vedette in het elitaire kunstrij- wereldje. Als grote ster van eerst de Wiener Eisrevue en later de Holiday on Iceshow vierde ze triomfen over vrijwel de gehele aardbol, waaraan zij een aardige som geld overhield. Zoals gezegd: sinds twee jaar staat zij vrijwel niet meer op de schaatsen. Ze schrijft wat, presenteert regelmatig modeshows en is sinds kort medewerker van Studio Sport. Kortom: Joan Haanappel rommelt lekker wat aan. I tijd de figuren en de belangrijk beoordeeld, wordt het accent op de kür gelegd. Joan: „De figuren zijn tegenwoordig minder belangrijk. En dat vind ik te recht. Voor de sport is het veel beter. Zowel het publiek als de rijders zelf hebben er veel meer plezier in. Vroeger Landskampioenen: Benfica (Por) Bayern München (Wdl), Dynamo Kiev (Sov)St. Etienne (Fra), Hajduk Split (Joe)—PSV Mönchengladbach drid (Spa). Bekerwinnaars: Sachsenring Zwickau (Odl), Eintracht Frankfurt (Wdl)Sturm Graz (Oost), Anderlecht (Bel)Wrexham United (Wales), FC Den Haag (Ned)West Ham United (Eng). „Onze wereldkampioene Dianne de Leeuw, die vorig jaar in Kopenhagen tijdens de Europese kampioenschappen Toch was de bondscoach, die voor de wedstrijd in Rome begon de jeugdspelers had verteld dat de jonge Schotten hun volgende tegenstander zouden kunnen zijn, niet werkelijk geschrokken van het lot uit Zürich. „Wanneer het Nederlands elftal com pleet kan aantreden, moeten wij ons toch met iedere tegenstander kunnen meten. Er waren een paar ploegen die ik liever had ontmoet, inderdaad. Wales, Tsjeeho- slowakije en Spanje in deze volgorde. België stond bij mij pas op de vierde plaats. Maar als tegenwicht geldt dat ik het Belgisch voetbal erg goed ken. Ik weet werkelijk alles, ik ben daar net zo goed georiënteerd als in Nederland. Maar ja, van Polen wist ik ook alles en toch gingen wij er in Chorzov met 4-1, op. In mijn hart hoop ik nóg altijd op een finale van dit Europese kampioenschap tegen West-Duit'sland. En het moet ook met België in de kwartfinale mogelijk zijn. Iedereen verwacht dat Nederland ver kan komen en dat is ook zo als alle spelers beschikbaar zijn”. BRUSSEL/ROME (Belga/ANP) Raymond Goethals had er al een vermoeden van. Vierentwintig uur voor de loting van de kwartfinales van het toernooi om het Euro pees kampioenschap voor landenteams zei de Belgische bondscoach: „Het wordt West-Duitsland of nog eens Nederland”. Toen de man, die nu al negen jaar de leiding heeft over de Belgische kernploegen, woensdag vernam, dat het „nog eens” Neder land was geworden, verklaarde hij: „Het is ondenkbaar. Het wordt belachelijk dat wij opnieuw tegen Nederland hebben geloot”. En na nog een paar trekken aan de onafscheidelijke sigaret: „De glorietijd van het Oranjeteam is voorbij. Vroeger was het Nederlandse team Ajax en omgekeerd. Dus geen problemen. Nu moet George Knobel echter links en rechts naar spelers zoeken tot zelfs in het buitenland toe (Anderlecht ep Barcelona), wat hem slechts enkele dagen geeft om een „ploeg” te maken. Wat betreft de recette is deze nieuwe confrontatie (de 106e) tussen Nederland en België zonder twijfel interessant, maar de recette is toch niet alles De revanche lag niet alleen opgesloten in het resultaat van 1-1, maar zat voöral in de speelwijze van de ploeg, die woensdagmiddag voor ruim 40.000 toe schouwers, zeer positief voetbal heeft gespeeld. Dit elftal met in de spelers- kern bijna de helft van het A-elftal, kreeg niet zoals ruim zeven weken gele den rot fruit en een striemend fluitcon cert na afloop over zich heen. De afkeu ring van het publiek was dit keer voor de jonge Italianen, die vooral na rust Tot degenen die geen kans maken op de Europese titel behoren zeker Sophie en Annemarie Verlaan. Toch is Joan Haanappel vooral over de zestienjarige Annemarie tevreden: „De training was dan wel niet optimaal, maar ik ben toch tevreden. Annemarie heeft tenslotte een prima leeftijd. Over vier jaar, tijdens de volgnde Olympische Spelen, is ze twin tig en dat is net zo oud als Dianne de Leeuw nu. Ik vind Annemarie echt een talent, net als trouwens haar zusje Mo nique. Ik hoop dat ze deze keer in de middenmoot zal eindigen”. Veel zal afhangen van de jury, waarin deze keer bij de dames (Joan Haanappel noemt dit een voordeel voor Dianne de Leeuw) slechts drie Oostbloklanden zijn vertegenwoordigd. Eindigt Annemarie bijvoorbeeld op de tiende of twaalfde plaats, dan maakt zij nog een kans op een plaats in de Olympische club voor Innsbruck. Joan: „Ik moet zeggen dat de jury het tot nu toe erg goed doet. Er is nog geen beslissing gevallen waar ik het niet mee eens ben”. In Zürich werd ook geloot voor de halve finales van het toernooi om het Europees kampioenschap voor lan denploegen. De winnaar van Neder landBelgië speelt daarin tegen de winnaar van Tsjecho-Slowakije Sovjet-Unie. noodgedwongen moesten meer op trainen”. Maar nog steeds heeft Joan Haanappel er geen spijt van, getuige haar enthousi aste reacties als Annemarie of Sophie Verlaan, deelneemsters aan de Europese titelstrijd, op de trainingsbaan van het imponerende ijsstadion Quay des Ver- nets een geslaagde sprong maken. Dat valt erg op, omdat zij een van de weinigen is, bij wie er nog een lachje af kan. „Ja”, beaamt ze, „het valt me op dat in vergelijking met vijftien jaar geleden, toen ik zelf nog aan Europese en wereldkampioenschappen meedeed^ vooral de mentaliteit erg is veranderd. Het gaat allemaal veel, fanatieker, veel ernstiger. Vroeger, als»je in de kleedka mer kwam, deden alle deelneemsters erg enthousiast tegen elkaar. Er werd toen verschrikkelijk veel gelachen. Nu zeggen ze elkaar alleen maar gedag. Verder zeggen ze niets. Dat mis ik wel een beetje”. In de kunstrijderij is er nog veel meer veranderd. Op het technische vlak bij voorbeeld. Werden in Joan Haanappels was het inderdaad fifty-fifty, toen is het een tijdje zestig om veertig procent geweest en nu is het zeventig om dertig. Figuren is dertig procent, korte kür twintig en de vrije kür vijftig. Ik vond vroeger de figuren ook vreselijk. Het is tegenwoordig ook een stuk gemakkelij ker. Toen had je vier groepen van zes figuren, nu heb je nog maar drie groe pen van drie. Als je toen je figuren slecht had gereden, dan lag je er al uit. UEFA-beker: Dynamo Dresden (Odl)Liverpool (Eng), Club Brug geAC Milan (Ita), FC Barcelona (Spa)—Levski Spartak Sofia (Bul), Mielec Jeugdelftallen: HongarijeEnge land, Bulgarije-Joegoslavië, Neder landSchotland, FrankrijkSovjet Unie. De stand bij de heren na dp verplichte figuren en de korte kür is: 1. Vladimir Kovalev (Sov) 87,08 punten; 2. _1„_ 1 (Gbr) 86,28 pnt., 3. Jan Hoffmann (OD1) f85.36 pnt., 4. Sergej Volkov (Sov) 85,04 pnt., 5. Laszlo Vajda (Hon) 80,52 pnt. De stand bij het paardansen: 1. Loedmjla Pakhomova-Alexander Gorsjkov (Sov) 102.90 punten, plaatscijfer 9; 2. Natalia Linitsjoek- Genradi Karponosov (Sov) 97,40 pnt., plaatscij fer 26; 3. Irinia Moisejeva-Andrej Minenkov (Sov) 96,90 pnt., plaatscijfer 27: 4. Hilary Green-Glyn Watts (GBr) 95,20 pnt., plaatscijfer 39,5; 5. Kristina Regoczy-Andras Sally (Hon) 94.20 pnt., plaatscijfer 37. (Ned), Borussia (Wdl)—Real Ma- ROME (ANP). Jong Oranje heeft zich woensdagmiddag in Rome geplaatst voor de kwartfinales van het toernooi om het Europees kampioenschap voor landenteams (spelers tot 23 jaar). Jong z Oranje speelde in de laatste wedstrijd voor groep 5 gelijk (1-1) tegen Jong Italië en revancheerde daarmee het Ne derlandse voetbal na de vertoning van de A-ploeg in november. Bij de rust leidde Italië met 1-0 door een doelpunt van Pulici, die in de 20e minuut een strafschop benutte. Drie minuten na de hervatting maakte Kees Kist (AZ ’67) gelijk. In de kwartfinales van het toer nooi komt Nederland uit tegen Schot land. NederlandBelgië, Spanje—West- Duitsland of Griekenland, Joegosla viëWales, Tsjech-SlowakijeSov jet-Unie. Toch heeft de jeugdploeg in dit duel ook zijn moeilijke perioden gekend. De Italianen waren aan het begin van de wedstrijd niet zoals dg A-ploeg kansloos. Een overwinning van twee doelpunten verschil zou hen in de kwartfinales tegen Schotland brengen. En die zeker heid gaf hen kracht. In het eerste half uur werd het spel volledig bepaald door de „primavera”, die aan de linkerkant keer op keer de Nederlandse verdediging binnen drongen. De ijver van de rechts achter Tardella en middenvelder Sala werd voortreffelijk aangevuld dank zij meesterbrein Antognoni en op hun weg naar voren lagen er in die fase weinig hindernissen. John Curry 85,04 pnt., i- i_ A-- :i F’ ’li' feh-.AiSj ■«ta 1 ti I

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 43