Zaterdag excursie naar pier en strand FEEST IN VELSEN-NOORD Gouden „juffrouw Jen” hangt haar speldedoos aan de wilgen Kamp Heemskerk Milieu Defensie Qmcfevislial over leefbaar Wijk aan Zee Burgemeester slaat eerste paal voor vrieshuis huizen in Neksloot Opfriscursus voor lagere school-kennis Vrolijk krijgt subsidie voor Goudvries krijgt aangepaste vergunningen krijgt aardgas Christelijke Jeugdbond Natuurstudie wil eigen IJmuidense afdeling Ml Coupeuse neemt OP DONDERDAG 29 JANUARI TN BUURTHUIS „DE ZANDKRAAI” INBREKERS ACTIEF na vijftig jaar afscheid van Stoutenbeek <4 ÉL j® ■Hal NIEUWS UIT STAD EN STREEK 1976 JANUARI DONDERDAG 1 5 Veranderingen Contacten Huur n sta n !t van het Beverwijkse modemagazijn heeft gegeven. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft zij centimeter, schaar en spel dedoos dezer dagen aan de wilgen gehangen om zoals dat zo plech tig heet na een arbeidzaam lee ven van een rustige oude dag te gaan genieten. daar niet tegen. Als kind zat ik al te prutsen, ik had er lol in. Vijftig jaren heb ik het bij Stoutenbeek volgehouden en terugkijkend moet ik bekennen, dat ik nooit met te genzin naar mijn werk ben gegaan”, zegt mej. Jeanne M. Mol, die als „juffrouw Jen” een mensenleven lang leiding aan het veranderatelier t*.. V- (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Op woensdag 28 januari om drie uur zal burgemeester H. Nielen de eerste paal slaan voor de woningbouw in het bestemmings plan Neksloot. Niet van zijn eigen woning, waar hij straks als „ambteloos burger” in Nekslooot zal zetelen, maar van de eerste van een complex van negentig woningen van de woningbouwvereniging „Ons Huis”, die de procedurerace heeft gewonnen van de verschillende woningbouwcorpora ties, die in Neksloot gaan bouwen. f j r-.wl (Van een onzer verslaggevers) bestaat e (Van een medewerker) s I- ;e te (Van een onzer verslaggeefsters) of n io il s 6 114 kisten kisten In het kader van de verdere mogelijk heden tot festiviteiten denkt de V.A.K. aan de uitvoering van een kindermusical door leerlingen van de Ir. L. P. Krijger- school en de Da Costaschool in cultureel centrum „De Schouw op een nader te bepalen datum; een fites- en brimfiets- puzzeltochit door IJmuiden en een kin derboekenweek begin oktober in samen werking tussen buurtcentrum „De Mei” en de .Openbare Bibliotheek. Het Algemeen Bestuur heeft zich be raden over de onlangs verschenen Nota Decentralisatie, zonder dat dit tot enige besluiten leidde. Tenslotte zal ook de op 20 november te houden intocht van Sint Nicolaas in Velsen in het teken staan van het alge hele feestgebeuren. Bovendien gaat men steeds op de fiets of te voet op pad, zodat maar weinig verloren gaat van hetgeen deze jeugdige natuuronderzoekers onder ogen komt. L JL De cursus wordt gegeven op maandag morgen van 9.15 tot 11.15 uur en op de donderdagavond van 20 tot 22 uur, on der leiding van Ina Brethouwer, één van de stafkrachten van „De Zandkraai”. De lessen worden gegeven door de dames Keyzer, De Wit, Bareldse en Leurink. Dat zij het vak intussen nog niet is verleerd, demonstreert zij nog een maal in „haar” atelier. it Is n n Is n t r n e n n le >r ft st 15 w JS n It il 0 a e t P r Het gaat hier om bestaande vrieshuizen die al een hinderwetvergunning hebben, vergunningen die’ nu gewijzigd en aan gepast worden. De stukken van deze aanvraag liggen ter inzage op het stadhuis. Op woensdag 28 januari wordt in het Velser stadhuis een hoorzitting gehouden waar monde linge bezwaren kunnen worden inge diend. Tot 23 januari kunnen schriftelijke bezwaren worden ingediend bij het col lege. Alleen zij die hun schriftelijke be zwaren mondeling komen toelichten op de hoorzitting, zijn gerechtigd tot beroep. VELSEN Goudvries BV heeft bij de gemeente twee verzoeken voor hinder wetvergunningen ingediend voor twee vrieshuizen van dit bedrijf: een aan de Trawlerkade en een aan de Havenstraat. z BEVREWIJK. Op twee plaatsen in Beverwijk is vannacht het inbrekersa larm in werking getreden. Omstreeks kwart voor twaalf ging het zwaailicht op het dak van Gamo aan de Parallel weg draaien. Inbrekers bleken het pand via het dak te zijn binnengedrongen. De schade is momenteel nog niet bekend. Rond drie uur begon de sirene van juwelier Haak aan de Breestraat te loei en. Daar bleek men de werkplaats te hebben doorzocht en voor circa 1700 aan sieraden te hebben gestolen. Men kwam de werkplaats binnen via een woning öan de Koningstraat, die mo menteel wordt verbouwd. Een van de taken welke de jongelui, die de natuurstudie beoefenen, op zich heb ben genomen is het controleren van de vogeltrek. Daarvoor moet men wel het Maandag Ijl januari worden de klan ten in de gelegenheid gestelid, afscheid van „juffrouw Jen” te nemen. De gou den jubilaresse recipieert die dag van 15.30 tot 17.30 uur in Terpsichore aan de Beverwijkse Zeestraat. En gaat vervol gens van een zonder twijfel buitenge woon actieve „rust” genieten. Een half jaartje geleden droeg „juf frouw Jen” (Jeanne M. Mol) de lei ding over het veranderatelier van Stoutenbeek over aan haar opvolgster. een en ander weten over gedrag van be paalde vogelsoorten en over silhouet- herkenning, voordat men tot bepaalde noteringen en uitspraken kan komen. Behalve aan het Noordzeekanaal en IJmuiden zal dit jaar ook, en speciaal in Velsen-Noord, aandacht worden besteed aan de naamgeving van dit gemeentedeel, die offeieel op 1 november 1926 van kracht werd. Het Voornemen Daarnaast wordt meegewerkt door me vrouw Van Wijngaarden, enkele school hoofden en de Schoolbegeleidingsdienst. j Per cursus kunnen ten hoogste twaalf personen worden ingeschreven. De kos ten bedragen 35 per persoon vooi twaalf lessen. Per groep zijn twee leer krachten beschikbaar. De cursus bestaat uit een leergedeelte en een praatgedeélte. De Christelijke Jeugdbond voor Na tuurstudie is bezig te fuseren met de rooms-katholieke club voor Natuurstu die, waardoor de eerstgenoemden met ruim 900 leden dan samengaan met de katholieke natuur„studenten” en men samen op een totaal ledenbestand komt van 1200 leden. Naast deze beide bonden is er ook een algemene. Al deze bonden werken onder een eigen kan toor, zonder betaalde krachten, alle leden doen wat er gedaan moet worden, de fi nanciering geschiedt uit de lidmaat schapsgelden en subsidie van CRM. Daar CRM wel eens problemen heeft met de contacten met de hoofdbesturen. CRM beklaagt zich erover, dat de contacten steeds zo wisselvallig zijn, dat men het ene jaar met„die” en het andere jaar weer met een „ander” wordt geconfron teerd. Van die zijde is nu de sugestie gedaan alle drie de bonden te laten fuseren. Dat is echter nog niet het geval. Niettemin staat alle drie de bonden hetzelfde voor ogen: namelijk zoveel als maar mogelijk is, kennis maken met de natuur, zodat men er „mee” en er ..in” kan omgaan. En wat doet men dan zoal? Wel, als gedacht wordt aan de excursie van zaterdag, dan gaat men allereerst op weg naar de Zuiderpier, alsmede naar het strand. Daar worden de zeewieren bestudeerd, de zee-anemonen, de zee- pissebedden en al wat er nog meer leeft en groeit. Aan het strand kijkt men naar aangespoelde vissen, krabben, schelpen, wieren, klein strandgedierte wat er springt en kruipt en naar stookolie slachtoffers- Want ook op dat laatste terrein zijn de jongelui van deze bonden zeer actief. Daarnaast gaat men naar de haven en kijkt wat de vissers schepen aanvoeren van ver uit zee. Ook tussen de pieren komende meest zeldza me beesten voor zo weten de drie initiatiefnemers te vertellen. Zij bestu deren ook de vogeltrek, doen daarbij aan gedrags- en silhouetherkenning. Alle zaken, die men op den duur leert. Op deze wijze wordt een enorme hoevel- hedd kennis van de natuur vergaard en aan elkaar en anderen doorgegeven. Het leergedeelte omvat rekenen, taal brieven schrijven en vakken die te ma ken hebben met hoe onze maatschappij in elkaar zit en hoe gemeentebestuur en regering werken. In het praatgedeelte worden allerle' onderwerpen behandeld waarover de cursisten iets meer willen weten. Vooi aanmelding of inlichtingen wende men zich tot het buurthuis aan de Handel- straat 93, telefoon 32549. Voor d® dames van het maaitatelier brachten de dertiger jaren grote veran deringen. De c:onfectie nam een flinke vlucht en bij de opening van de Haar lemse vestiging van Stoutenbeek Mode (in 1933) werd het maatatelier opgeheven. Juffrouw Mol kreeg toen de leiding over het veranderatelier toebedeeld, een func tie die ze tot voor een paar maanden met veel plezier heeft uitgeoefend. Juffrouw Mol: „De confectiekleding is in de loop der jaren steeds meer geper fectioneerd. Daarnaast stellen de mensen in vergelijking tot vroeger minder eisen aan hun kleding en is ook de mode gemakkelijker geworden. Ik kan me de klokmode nog goed heugen. Kocht ie mand in die tijd een jas die niet hele maal perfect paste, dan moest je alle banen loshalen en inkorten om de taille op de juiste plaats te krijgen. In feite moest dan zo’n hele jas opnieuw in elkaar worden gezet. Dat is tegenwoor dig wel wat eenvoudiger”. IJMUIDEN Vroljjk’s Vissertf bedrtff uit IJmuiden heeft 355.000 subsidie toe gewezen gekregen uit het Europese Oriëntatie- en Garantiefonds voor de Landbouw, bestemd voor structuurpro- jecten in 1975. Deze subsidie, die volgens de heer C. G. Vrolijk al in 1973 werd toegezegd, is be stemd voor de bouw van een vrieshuis voor vis. Zo is in de officiële aankondi ging gesteld. Dat vrieshuis is inmiddels neergezet op het industrieterrein van IJmuiden. De subsidie voor Vrolijk dekt nu twintig percent van de bouwkosten. De toewijzing van subsidié-voor een vrieshuis in IJmuiden is door de Euro pese Commissie gedaan in een eerste serie van 38 projecten. De initiatiefnemers voor het oprichten van een IJmuidense afdeling zijn Ad Meinster uit Santpoort en Franke van de Laan alsmede Wil Tamis. biologiestu denten uit Haarlem. Zij zijn de natuur studie met hart en ziel toegedaan en kunnen uren volpraten over hun bevin dingen en ervaringen tijdens de talrijks excursies en weekend-, Paas- en zomer kampen, die overal in het land worden gehouden. IJMOND. De Kerngroep IJmond van de Vereniging Milieu Defensie houdt vrijdag 23 jariuari in politiek cultureel caf De Rebel te Beverwijk een avond Zee”. Op deze bijeenkomst geeft Ad Cor- ten tekst en uitleg over de recente plannen rond eventuele Hoogovenuitbrei- ding. IJMOND. Op de vergadering van het Algemeen Bestuur van het Woonwa gencentrum IJmond is woensdagavond het voorstel aangenomen een krediet van een ton beschikbaar te stellen voor aansluiting op het aardgasnet voor de bewoners van IJmond in Heemskerk. Ook de situatie in het Velsense kamp is tijdens de vergadering doorgesproken. Dit gesprek had ook zuiver een filoso fisch karakter. Er konden geen nieuwe mededelingen over de vernieuwing van dit kamp worden gedaan omdat men bericht moet afwachten van het ministe rie van CRM. De Stichting Eigen Woningbezit heeft de premiebeschikkingen al binnen voor de door deze stichting te bouwen huizen. Men heeft bijna voor alle huizen de Toen .juffrouw Jen” in 1926 bij Stou- tenbeek in dienst,trad, stond de confec tiekleding nog in de kinderschoenen. Op enkele uit Duitse confeetiieateliers geïm porteerde kledingstukken na was het al maatkleding dat de klok sloeg. Mej. Mol: „De klanten kochten bij ons een lap stof, zochten zich uit de modebladen een patroon uit en dat werd in het atelier op maat vervaardigd. Wat dat kostte? Nou, voor een bruidsjapon bij voorbeeld was in die jaren vijfentwintig a dertig gulden al een hoop geld. Op het atelier werkten toen zo’n twaalf meisjes. Alles werd met de hand gemaakt. Ik mag wel zeggen, dat ik het vak in de praktijk intens heb geleerd”. Was zo’n jurk, compleet met borduur sels en kralen versieringen, eenmaal klaar, dan werd-ie voorzichtig in een spanen doos verpakt en per transport fiets bij de klant aan huis afgeleverd. Van bestelbusjes had niemand nog ge hoord. Juffrouw Mol: „In die jaren heb ik heel Beverwijk aangekleed. We be gonnen ’s morgens om 8 uur. Dan werk ten we door tot 12 uur, hielden een a anderhalf uur pauze en gingen dan weer aan de slag tot een uur of zes. De winkel was langer open, door de week tot 20 uur en op zaterdag tot 22 uur. We hadden twee weken vakantie, waarvan er een voor eigen rekening kwam. Wat ik verdiende? Nou, in de jaren dertig zo’n 65 per maand. Maar er zaten meisjes op het atelier, die nog niet aan een tientje per week kwamen”. IJMUIDEN. Zaterdagmiddag om een uur zal een groep jongelui in de leefeijd van 12 a 13 tot 25 jaar komende uit geheel Noord-Holland vanaf het sta tion Oud-IJmuiden vertrekken voor een excursie naar de Zuidpier en het IJmui- der strand. Dit geschiedt onder auspiciën van de Christelijke Jeugdbond voor Na- Aan de raad zal nog in de openbare vergadering van donderdag 29 januari aanstaande worden gevraagd een krediet van 5,6 miljoen gulden te verlenen voor de bouwkosten en van 1,1 miljoen gul den voor de grondkosten. De minister heeft voorschotten toegezegd. Verwacht wordt dat een dergelijk voorstel spoedig aan de raad kan wor den aangeboden met betrekking tot de door de woningbouwvereniging „IJ mond” in Neksloot te bouwen woningen. De bouwkosten zijn al goedgekeurd. Over de grondprijs is nog enig overleg gaande. Dat houdt verband met de zoge noemde lokatiesubsidie. Voorts heeft de V.A.K. al plannen ter voorbereiding om bij de algemene vie ring van „100 jaar Noordzeekanaal en IJmuiden” en vijftig jaar Velsen-Noord contacten te zoeken met het dit jaar 80 jaar bestaande bedrijf van Van Gelder Papier, de vijftig jaar bestaande inte rieurverzorging „Aurora” en de stichting buurthuiswerk „De Mei” in Velsen- Noord, welke haar zesde lustrum voor bereidt. BEVERWIJK „Vijftien jaar jong was ik, toen ik als leerling op het atelier van Stoutenbeek kwam werken. M’n zusje, die voordien als coupeuse haar brood had verdiend, ging trouwen en moeder vond het maar wat makkelijk als haar op één na jongste spruit ook goed leerde naaien. Nee, veel bezwaren had ik HEEMSKERK. In het buurthuis „De Zandkraai” gaat begin februari een „opfriscursus” van start. Deze cursus is bedoeld voor volwassenen, die na de lagere school geen verder onderwijs hebben gevolgd, of zoveel „vergeten” zijn, dat zij hun kennis wat op willen halen. De staf van het buurthuis ver neemt van ouders nogal eens, dat zij het moeilijk vinden hun kinderen bij het huiswerk te helpen en ook in dit opzicht heeft deze cursus een funktie. maximum premie van 5000 weten te verwerven. De eerste negentig woningen van „Ons Huis” in Neksloot zijn zogenoemde door zonwoningen met een breedte van 5.50 meter en een diepte van 9 meter. De huiskamer staat in open verbinding met' de keuken. Op de eerste verdieping zijn drie slaapkamers ontworpen en een bad kamer. Een vaste trap leidt naar de zolderverdieping, die een dakkapel krijgt, waardoor ook daar eventueel nog een slaapkamer kan worden ingericht. De kale huurprijs komt, inclusief cen trale verwarming en centraal antenne- systeem te liggen tussen minimaal 333,55 en maximaal 367,80, afhanke lijk van enkele thans nog niet bekende factoren. Binnen de mogelijkheden zul len het kwalitatief goede woningen wor den want „Ons Huis” heeft getracht die mogelijkheden tot het uiterste te benut ten. Onder de klantenkrin van Stouten beek Mode genoot „juffrouw Jen” tot voor kort grote bekendheid. Alle dagen was zij op de' confectieafdeling te vinden om waar nodig veranderingen aan kle dingstukken af te spelden. De jubilares se: „In de loop van die vijftig jaren dat ik bij Stoutenbeek heb gewerkt heb ik erg leuke contacten met de klanten opgebouwd. Ook de band tussen de per soneelsleden onderling was uitstekend. Nee, ik kan ne niet herinneren ooit met tegenzin naar de Breestraat te zijn ge stapt. Wat wel eens vervelend was, was het eeuwige commentaar op de hoogte van het veranderloon. Men heeft geen idee van de kosten: rendabel werkt een atelier nooit. Er moet altijd geld bij”. IJMUIDEN. Aan de woensdag- markt werd aangevoerd: 59 kisten ka beljauw, 96 kisten wijting, schol, 78 kisten schar en diversen. PRIJZEN IN GULDENS: Per 1 kg: tarbot 14. Per 40 kg: tarbot 232, kabeljauw één 120-96, kabeljauw twee 150-108, kabel jauw drie 138-100, kabeljauw vier 108- 82, kabeljauw vijf 90-70, schol vier 148, wijting twéé 82-55, schar 114-84, steen bolk 50-48, bot 40-28, lever 70-66, kuit 98-64. De besommingen waren: UK 6 en UK 123 8400, UK 141 en UK 271 9300, UK 208 en UK 271 7000, UK 18 en UK 23 7000, UK 107 en UK 200 6500, UK 135 en UK 145 3600, UK 218 6700, IJM 18 4800. VELSEN-NOORD. In overleg met de werkgroep van het officiële comité ter viering van „100-jaar Noordzeeka naal” in Velsen hebben het dagelijks en het algemeen bestuur van de „Velsen- noordse Aktiviteiten Kommissie” (V.A.K.), waarvan voorzitter M. J. Goris als contactman in de werkgroep fun geert, zich vermoedelijk als eersten beraden over de festiviteiten, welke in verband met het feestgebeuren in Vel sen-Noord voor de bevolking kunnen worden uitgevoerd. Hiervoor werd in grote lijnen reeds een aantrekkelijk pro gramma samengesteld. „Wij zijn eigenlijk vrijbuiters”, zeggen de drie jongemannen die in IJmuiden tot een eigen afdeling willen komen. Daarom, dat er zo veel wisseling is in het ledenbestand. Daarom ook dat dege nen, die aan een excursie willen deelne men, zelf kunnen bepalen, wat zij gaan doen. Of de zeewieren bestuderen op de pieren, of kijken wat er op het strand aanspoelt, dan wel in de haven rondneu zen. ofschoon wat dit laatste betreft er zaterdag na een uur ’s middags geen aanvoer is van vis. Maar ondanks dat. ieder is vrij te gaan doen wat hij wil en net zo lang als hij of zij wil. Na enige weken, zal er een voorlich tingsavond worden gegeven voor al de genen. die leuk vinden, wat de naruur- onderzoekers ook leuk vinden wel licht dat men dan tot resultaten kan komen voor een afdeling IJmuiden. Voor de goedé orde. Wil men zatefdag mee, dan wel een telefoontje naar 023-377373 en de heer Meinster vertellen dat men van de partij zal zijn. ninginnedagviering op 30 april te laten overvloeien in een driedaags feestgebeu ren op 1, 2 en 3 mei. Met medewerking van het tamboer en trompetterkorps „Velsen-Noord S.M.” wordt ook een wandelpiizzeltocht in mei voorbereid, terwijl op 6 en 7 mei een creatieve en ambachtelijke kermis met braderie van de winkeliers op de Wijkerstraatweg za’ worden gehouden. De jaarlijkse avond vierdaagse van de Nederlandse Wandel sport Bond, die vermoedelijk voor de data 8, 9, 10 en 11 juni wordt gehouden, zal met een belangrijk aandeel van de V.A.K. in de organisatie plaats vinden. tuurstudie, district Noord-Holland, die zes afdelingen telt in deze provincie- Doel van deze excursie is om te zijner tijd ook in IJmuiden, maar eveneens in Marken, Egmond en Uithoorn te komen tot de oprichting van een afdeling. Daarom is deze excursie niet alleen voor leden, maar voor ieder, die interesse heeft in de studie van de natuur. om de ko- i

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5