Nee” tegen uitbreiding Hoogovens Alkmaar biedt nieuwe mogelijkheden voor huisvesting in Huiswaardpolder Emulsie tegen van daken Inspraakavond zwiepende stenen in Velsen-Noord F over nota G.S. SCHOOLJEUGD NAM KIJKJE IN MUZIEKKEUKEN Massaal opkomend Wijk aan Zee zegt I I o J Café „DE HALVE MAAN" flier km, MKime jwÏJ ZAAL DE ZON KON NA EXPERIMENT BIJ STORM Bowlingsucces voor u Bf BOOB VM Bi SUtMDWmffli W tJMMHH. WIJK AAM 2f£ flf ttlMSKtM AHAKilUt „De Boerderij” „INSPREKERS” GEWOON NIET BERGEN I w- i tilw i NIEUWS UIT STAD EN STREEK 19 7 6 DONDERDAG 1 5 JANUARI Overloop s L Paques 4 met Gerard Geen dijk Werkgroepen i;j BZ ■W. MS A* I H iH >- -1 Of DOOD VM WIJK AM Ut -4*. waarvan 80% eengezinswoningen. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) Hagelingerweg 36 - Santpoort Geniet eens van dit zalige bier in Zowel de grote als de voorzaal van D< Zon waren afgeladen vol en de mensen stonden langs de kant of zaten zelfs. Ook vroeg hij, wie die zeewering in plaats van de duinen wil. „Hoogovens niet”, vulde mevrouw Van der Linde van de Dorpsraad aan. „De directie heeft Op de Polanenflat is namelijk na de voorlaatste storm een experiment toege- Een van de sprekers vond, dat iedere Wijk aan Zeeër maar een briefje moest sturen aan Gedeputeerde Staten met een protest tegen de uitbreiding van Hoogo vens, maar de inspraakleider zei dat niet zo’n goed idee te vinden: „Dat is alleen stoom afblazen. Provinciale Staten moe ten straks beslissen. Geef hun de goede Waarom komen er mensen uit Velsen voor deze huizen in aanmerking? Om een lang verhaal kort te maken, 'het volgende. Het provinciaal bestuur van Noord-Holland heeft enkele jaren gele den het zogenaamde „overloopbeleid” ge lanceerd. Dat houdt in, dat er in „volle” gebieden, zoals de IJmond, niet meer fors gebouwd mag worden, en er in de provincie enkele plaatsen zijn aangewe zen, waar dat juist wel moet gebeuren. in een gesprek met ons zelf gezegd, dat ze een hogere produktie wel kunnen halen zonder een zeewering doof auto matisering en interne verbouwingen”. UrflL ,11 Wie belangstelling heeft voor een wo ning in Alkmaar, doet er goed aan, contact op te nemen met het bureau woonruimteverdeling van de gemeente, Spaarnestraat 4 te IJmuiden; op maan dag, dinsdag, en woensdag is er van 9 tot 12 uur spreekuur; telefonisch is het bureau bereikbaar onder nummer 18150. HEEMSKERK. B. en W. van Heems kerk hebben zich tijdens hun wekelijkse vergadering beraden op maatregelen die kunnen voorkomen, dat bij hevige storm stenen van de daken van flats en derge lijke zwiepen. Heliomareschool in Wijk aan Zee gehou den. Vrijdagmorgen is men weer in de Muziekschool, maandag in de Hendrik Mandeschool, woensdag 28 januari in de Kameleonschool en donderdagmorgen 29 januari besluit men de demonstratie iv de aula van de Robert Schumanschool. ;en en ander is, dat .1 verhuislustigen in om lingen van achttien scholen kennis ma ken met de mogelijkheden en combina ties van verschillende instrumenten. De muziekdemonstraties duren een uur en staan onder leiding van de heer Kaart, directeur van de Muziekschool. Vandaag wordt de demonstratie in de aula van de Dit team won alle games. Ook maakte Henk van Leen met 226 de hoogste game van de dag. Daarmee bereikte „De Boerderij” de tweede plaats. In de to taalstand over drie speeldagen staat „De Boerderij” op de derde plaats, met maar twee punten achterstand op nummer twee „Heemskerk” won vier van de zes games. Joop Hieltjes was hier de sterk ste met een gemiddelde van 170. Dit team bereikte deze dag de vijfde plaats. Over drie speeldagen staat „Heemskerk” nu op de zesde plaats met drie punten achterstand op nummer vijf. De volgende speeldag is zondag 8 fe bruari in Hilversum. m gemeentebestuur is op dit overloopbeleid. Het dat ook op het eigen Een groepje jongeren liep met papieren mutsen rond met daarop de kreet: Strand: Afblijven. argumenten om tegen uitbreiding te zijn. Nogmaals hamerde hij op de mogelijk heden, die de inspraak bood. Iedereen werd gevraag om op te schrijven of men bereid was zitting te nemen in een werkgroepje. Het Opbouworgaan kan die groepjes helpen bij het uitwerken van hun ideeën om tot zo goed mogelijke resultaten te komen. Er werden meteen spijkers met koppen geslagen, want na de pauze werden de namen opgelezen van al degenen, die in een werkgroepje mee wilden doen en ze werden meteen in verschillende groepjes ingedeeld. En daarmee was de eigenlijke inspraakpro cedure van start gegaan. Niet van loze kreten, maar van de resultaten van deze groepjes zal afhangen of de inspraak resultaat oplevert. Het Beverwijkse Statenlid Van der Wal gaf als persoonlijke mening, dat voor hem uitbreiding van Hoogovens niet hoefde. Hij vroeg zich af of er wel een toename van de wereldstaalproduc- tie nodig was, hoe je woonruimte kan geven aan mensen, die bij Hoogovens werken, omdat wonen in Alkmaar voor hem geen oplossing was, hoe je de stankoverlast kon bestrijden en waarom Wijk aan Zee nu weer in de tang moest worden genomen. „Laat ze maar uitbrei den in het Westelijk Havengebied”, zei hij, „maar niet hier in Wijk aan Zee”. Het Beverwijkse raadslid Lindeman vond, dat men niet zonder meer Nee moet zeggen, maar een alternatief moet kunnen geven. „We moeten erop hame ren, dat er geen uitbreiding moet komen in Wijk aan Zee, maar in het Westelijk Havengebied”, zei hij. „Laten we dat de provincie duidelijk maken”. Ir. A. Brand van de Provinciale Pla nologische Dienst vertelde, dat Hoog- ovèns had gezegd meer ruimte nodig te hebben voor uitbreiding van het bedrijf. Rijkswaterstaat heeft toen gekozen voor een zeewering in zee als enige oplossing om het bedrijf die ruimte te geven. Dat Hoogovens die extra ruimte niet nodig zou hebben was voor hem een nieuw gegeven. BROUWERIJ CROMBÉ past, da't tijdens de laatste hevige storm goede resultaten te zien heeftgegeven. Men had namelijk over de stenen een bepaalde emulsielaag aangebracht, waar in de stenen vast bleven zitten. De emulsielaag is houdbaar gebleken. B. en W. willen ditzelfde procédé nu gaan toepassen op alle gemeentelijke flatgebouwen ei) aan de woningbouw vereniging zal worden geadviseerd ook van de resultaten van het experiment gebruik te maken.' Omdat de televisie de Gulf-affaire tot nu toe schromelijk onderschat en ver waarloost, verwijs ik maar even naar een uitstekend artikel in „Vrij Neder land” van deze week. In dat stuk wor den ook de slotwoorden geciteerd, die Roolvink onlangs ter gelegenheid van Kerstmis voor de VPRO-camera sprak: „Vertrouwen in de mens, zoals die ge schapen is, heb ik wel. Maar de mens van vandaagnee, daar heb ik geen onverdeeld vertrouwen in”. Een ander gezellig onderwerp schrokte gisteren alle zendtijd van de TROS op: Stress! Volgens de bekende formule: eerst een film, daarna gepraat met des kundigen. Die film was uitmuntend dit keer, een Duitse produktie over een over-ambitieuze kantoorbediende, die het ver denkt te brengen maar zich over de kop werkt. Maar daarna was er in feite te weinig tijd over om de vele facetten van die stress nog even overzichtelijk te behandelen.- twee groepen in aanmerking. Mensen, die op het bureau woonruimteverdeling als urgente woningzoekenden staan inge schreven. En mensen, die niet staan ingeschreven, maar die bij vertrek naar Alkmaar een woning in Velsen achterla ten, waarover het bureau woonruimte verdeling kan gaan beschikken. Wie dus een aardige woning in .de gemeente Vel sen bewoont, maar eigenlijk liever in Alkmaar zoü wonen, heeft nu de moge lijkheid om in Alkmaar aan huisvesting te komen. instantie heb ik gezegd: dit is een zaak, waar we niet omheen kunnen. Toen hebben we Roolvink gebeld en die zei: „Kijk maar naar TROS-Aktua, daarin zal ik alles vertellen”. Daarna hebben we afgewacht wat de kranten zouden doen en die deden niks, de zaak zakte weg uit de publiciteit. Toen hebben we besloten om de affaire niet op te rake len, omdat dat voor de partij schadelijk zou kunnen zijn”. voor en op het podium om maar niets van deze eerste inspraakavond te missen. Deze eerste avond in Wijk aan Zee was i Het Velsense zich niet tegen meent echter, grondgebied van de gemeente woningen gebouwd moeten worden. En dat mag niet: de plannen om de Velserbroekpol- der, ten oosten van de Rijksweg Haar- lem-Velsertunnel, te gaan bebouwen kunnen nu niet uitgevoerd worden, waardoor er voor velen van de ruim 2.000 woningzoekenden in Velsen op vrij korte termijn geen woonruimte beschik baar komt. De provincie wees Alkmaar, Almere, Hoorn, Lelystad en Purmerend als „groeigemeenten” aan. In de grote zaal van de Stedelijke Mu ziekschool aan het Westerhoutplein in Beverwijk begon woensdagmorgen negen uur de serie muziekdemonstraties vooi de leerlingen van de klassen 5 en 6 van de basisscholen. Tot en met 29 januari kunnen de leer- Daardoor werd er van alles vrij chao tisch opgespit: onbevredigend werk, hu welijksproblemen, geluidsoverlast, de veranderende samenleving, gebrek aan liefde en aandacht, neuroses en krank zinnigheid. Wat te doen? Tja, daar vraagt u me wat, meneer Van Kan. De psychiater Groen wilde de jeugd lessen geven in het „elkaar gelukkig maken”, de psycholoog Jansen beval meditatie aan. Zou die stress misschien ook iets te maken hebben met het systeem van onze kapitalistische samenleving? Dat soort vragen behoor je bij de TROS niet te stellen. Presentator Van Kan ver klaarde een kleine verspreking met: „U hoort het, de stress slaat ook bij TROS- Aktua toe”. De oplettende kijker zal dit al eerder zijn opgevallen. WIJK AAN ZEE De zaal van „De Zon” in Wijk aan Zee puilde uit toen woens dagavond de eerste van een grote serie inspraakavonden over de Nota van Uitgangs punten Amsterdatn-Noordzeekanaal van start ging. Wjjk aan Zee wil geen uitbreiding van Hoogovens in zee en dat liet men door de overweldigende opkomst al blijken. Een groep jongelui gaf met papieren hoedjes duidelijk uiting aan hun mening: Strand: Afblijven. Er was zelfs iemand gekomen, die het gips van zijn been geen reden vond om thuis te blijven. „Ik hink”, aldus Mochel, „op twee gedachtèn. Die Gulf-affaire is een zaak, waar ik als onafhankelijke journalist graag méér over zou willen weten. Maar in die AR-uitzending speel ik een andere rol. In die rol moet ik begrip hebben voor het standpunt van de AR, dat men de zaak wil sussen. Dan moet ik niet de vuile was buiten hangen en in eigen vlees snijden”. U bedbelt met dat laatste ledenverlies? Mochel: „Inderdaad”. De uiteindelijke woningtoewijzing wordt verzorgd door de gemeente Alk maar. Br is na uitvoerig overleg tussen de betrokken gemeenten een verdeel sleutel ontworpen. Aan Alkmaarders zal ruim 40% van de woningen worden toegewezen, de rest gaat naar bewoners van de zogenaamde „donorgemeenten”, d.w.z. de gemeenten met een groot aan tal woningzoekenden. Van deze rest, 60%, is 1/4 bestemd voor Amsterdam, 1/4 voor Haarlem, 1/4 voor de IJmond en 1/4 voor Hoogovens. de leiding in handen van Lex Schel en in een korte inleiding maakte hij duide lijk, dat de inspraak, die de provincie op hoge prijs stelt, werd verzorgd door een onafhankelijke instelling: het Opbouw orgaan Noord-Holland samen met de volkshogeschool Bergen. „U heeft tot ongeveer eind april de tijd om in werk groepen een mening te vormen over de Nota van Gedeputeerde Staten en die ook kenbaar te maken aan het provinci aal bestuur. Want beslissingen zijn er nog lang niet gevallen en het is nog eeri kwestie van Ja of Nee”. Met een dia-show, waarin de belang rijkste problemen uit de nota werden aangestipt, kregen de aanwezigen een kort overzichtje over de inhoud van de nota en over de samenhang van de problemen. Achtereenvolgens kwamen Schiphol, Zaanstad, Amsterdam, het Westelijk Havengebied, de Voorhaven, Hoogovens, Wijk aan Zee én de overloop aan de orde. Het showtje van twaalf minuten duurde de jongelui met huri papieren mutsen blijkbaar al te lang want morrend bromden ze hoorbaar „Waar blijft Wijk aan Zee nou, waar z’n dia’s”. Maar Wijk aan Zee was niet vergeten en een van de inwoonsters kwam op een video-band, die op een televisie werd vertoond aan het woord om „haar” dorp te laten zien. Het was een beeld van een leuk en intiem dorpje, echter overal overheerst door pijpen, kolenbergen en fabrieken van Hoogovens. Na dit inleidend gedeelte kwam voor zitter Verhage van de Stichting Dorps raad naar voren en wees erop, dat de nota van Uitgangspunten van de ene kant stelt, dat de druk op het milieu niet toe mag nemen, dat de milieuver vuiling verder beperkt moet worden en in ieder geval een verslechtering van de situatie moet worden voorkomen. Aan de andere kant is in diezelfde nota te vinden, dat er voor de uitbreiding van Hoogovens een strandgebied van 2500 meter verloren zal gaan, evenals de verblijfsrecreatie en dat niet voorkomen kan worden, dat het natuurlijk milieti van Wijk aan Zee verder in gevaar komt. De zin, dat er aan Hoogovens strikte voorwaarden moeten worden ge steld om de pveriast tot een minimum te beperken, riep bij hem de vraag op, wat dat minimum dan wel zijn mag. Namens de Dorpsraad liet hij daarom een scherp protest tegen een mogelijke Hoogovens- uitbreiding horen. VELSEN-NOORD. De inspraak- groep „Prójektleiding Amsterdam- Noordzeekanaalgebied” houdt niet alleen in Velsen, Beverwijk, Heemskerk en Wijk aan Zee haar komende hearings over dit streekplan, maar ook in Velsen- Noord wordt aan dit onderwerp aan dacht besteed. Ofschoon niet in de bro chures of affiches vermeld, is in overleg met het „Buurtcentrum De Mei” beslo ten om dinsdag 27 januari vanaf 20.00 uur door deze prójektleiding eenzelfde avond te organiseren in het buurthuis aan de Geelvinkstraat 2. Gesproken zal worden over de „Nota Uitgangspunten voor het Amsterdam-Noordzeekanaalge- bied” zoals die eind vorig jaar door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is uitgebracht. Hierin worden gegevens vermeld over een „geadviseerde” toe- stèmming aan Hoogovens om uit te mo gen breiden, alsmede uitgebreide infor matie over al dan geen voorhaven bij IJmuiden. Verkeer- en vervoer, Schiphol en stadsvernieuwing staan eveneens op de af te werken agenda. HEEMSKERK. Zondag 11 januari speelden twee teams van BBK bij Bow ling Flevo in Amsterdam in het kader van de nationale Peaque ’75-’76. Dit was de derde speeldag. Speelde een vorige keer het team „Heemskerk” sterk, nu was „De Boerderij” goed in vorm. Het gevolg van ee woningzoekenden en de IJmond nu een kans krijgen, naar Alkmaar „over te lopen”. Voor de koopwoningen in de prijsklasse van f 80.000 tot 95.000 en huurwoningen met een kale huur van 330 voor 2 kamer- en bejaardenwoningen, ƒ450 voor 5- en 6 kamerwoningen en van 525 voor patiobungalows komen VELSEN. In de gemeente Alkmaar zijn en komen er woningen beschikbaar voor inwoners van de gemeente Velsen. Dit jaar en in 1977 zullen dat er in totaal enkele tientallen zijn. De huizen staan in de nieuwbouw-wijk Huiswaard 2, aan de noordkant van Alkmaar. Het gaat hier om koop- en huurwoningen bestemd voor gezinnen. Alkmaar is op het ogenblik driftig aan het bouwen. In de Huiswaardpolder is de wijk Huis waard 1 gereedgokmen; de wijk Huis waard 2, die nu gebouwd wordt zal rond 1.760 woningen omvatten, In de krant van gisteren sprak ik er mijn verbazing over uit, dat „Hier en Nu”, de actualiteitenrubriek van de NCRV, geen werk had gemaakt van het adviseurschap van AR-kamerlid Rool vink bij Gulf. Want de eerder afgelegde verklaringen van de heer Roolvink lie ten nog wel ruimte voor enkele vragen. Vragen waarvan ik me kan voorstellen, dat ze ook leven bij de AR-achterban en bij welke omroep kun je dan beter terecht dan bij de NCRV? Maar nee dus, „Hier en Nu” liet het geheel afweten. Enfin, daar zullen ze dan wel hun reden voor hebben, denk ik dan maar welwil lend. De krant van woensdag meldde onder meer, dat de president plus nog twee topmensen van Gulf ontslag hadden ge nomen. Dit in verband met het onder zoek naar de besteding van zeer grote gedragen (ruim 12 miljoen dollar) voor politieke doeleinden. Nou, toch interes sant niet waar, dat ook drie bekende Nederlanders relaties hebben onderhou den met dat Amerikaanse bedrijf. Jam mer genoeg stond er gisteren geen actu aliteitenrubriek op het programma. Maar wèl was de Antirevólutionarie Partij, de club van Roolvink dus, aan de beurt voor het vullen van de zendtijd voor politieke partijen. En? Niks hoor, een obligaat inter viewtje met Hans de Boer, de nieuwe voorzitter van de AR, die onder meer verkondigde op de bres te staan voor de zwakken in onze samenleving. Ik heb zelden een politicus iets anders horen be weren. Maar geen woord over Bouke en de Gulf. De interviewer kwam niet in beeld, maar aan de stem meende ik Henk Mochel te herkennen, voormalig redacteur van „Hier en Nu” en tegen woordig programmamaker in algemene dienst bij de NCRV. Ja, hij was het' geweest, die interviewer, Mochel gaf het gisteravond aan de telefoon onmiddellijk toe. Waarom geen mededelingen over of van Roolvink? Henk Mochel: „In eerste 1 Li ■•‘■‘‘ft: fiyfr ~tir i

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7