Nationale Ballet met boeiende heropvoeringen U HANS VAN MANEN KREEG ZIJN PRIJS Filippo Sanjust regisseerde subliem gezongen Lohengrin op de toneelkunst Jazzprijs voor groep Ohm in Engelenbak Vragen in Kamer over Hilversum 4 Alphenaar Elegant commentaar f I Wat heet uitverkoop? „Rood Paleis” WAT KAN KAN KAN KAN ALLEEN ook opruimen!! I m Exposities grafiek uit China van Fact I „Het verhaal van de nar” 12 V R IJ D A G 1 6 JANUARI 19 7 6 KUNST 13 11 NEDERLANDSE OPERA MET WAGNERS POPULAIRSTE STUK rt Enzovoorts bij ons in de winkel. AMSTERDAM Met de verza melde Nederlandse balletwereld als publiek gaf het Nationale Ballet gisteravond in de Stadsschouwburg een feestelijke voorstelling. Na af loop mocht een stralend gelukkige Hans van Manen uit de handen van de heer A. H. Wilzen (bestuurslid van het Holland Festival) de eerste Hendrik Jan Reinink-penning in ontvangst nemen als eerbetoon we gens zijn bijzondere verdiensten voor de internationale culturele be trekkingen. Gitaar voor f50. Boek en plaat voor f 14.90. Piano voor f1750. op NIET-AFGEPRIJSDE ARTIKELEN kunt u uw eigen korting bepalen. KOM KIJKEN BIJ KAN De uitreiking Plaat voor f3.90. Orgel voor f890. Hi-Fi stereo tuner/ versterker voor f 98. Diversen voor diverse prijzen. r MS in Hans van Manen met zijn prijs. (ADVERTENTIE) J. H. MGOLENIJZER 7 (ADVERTENTIE) van 1 .nd nodig, edelvrou-- Beschadigd exemplaar. Daarnaast zijn er inruilaccordeons van 32 en 80 bas. En een Evette studiehobo van f 1190 voor slechts 590, etc. Van de afdeling bladmuziek: halve prijzen en minder. Voorbeeld: 10+1 sprookjes van Paul Christiaan van Westering; voor zang, gitaar, piano, blokfluit, enz .Om samen of alleen te spelen. Met grammofoonplaat (LP) met kinderkoor en orkest. Was f 30,- alleen bij ons 14.901! „Het verhaal van de nar”, met v.l.n.r. Maélijs Morel, Huub Hansen en Aat Ceelen. os kunst Bij het uitreiken van de Hendrik Jan Reinink-penning zei de heer A.H. Wilzen o.a. dat die penning was ingesteld om de heer Reinink, tussen 1947 en 1972 direc- Sonja Poot en Sven Olof Eliasson in „Lohengrin”. Een van de serie gebruikte. Kom er eens naar kijken en op spelen. AMSTERDAM. (ANP) In Amster dam is donderdagmiddag de Wessel II- ckenprys 1975 groot 3000 gulden uitgereikt aan de groep Ohm uit Til burg. Deze uit acht leden bestaande groep kreeg de onderscheiding onder meer om dat zij na het winnen van heta internatio nale jazzfestival in Laren in 1973 „opmer kelijke initiatieven ontplooide”. KRUISWEG 45-49 HAARLEM 023*-320244 JL Ikl Bartéljorisstraat 2, Haarlem De Wessel Ilckenprijs werd i n 1963 ingesteld en wordt jaarlijks toegekend door deStichting Jazz Nederland in samenwerking met het Prins Bernhard Fonds. richten. Edo de Waart gelooft ook in sprook jes, dat was duidelijk te horen aan de manier waarop hij het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest liet spelen. Het voor spel van de eerste acte klonk boven aards. Het was alsof wij de door de gouden morgenzon verlichte nevelsluiers zagen opstijgen over het nog slapende landschap. Toen het doek opging ont waarden wij precies wat de muziek voor ons had afgeschilderd. En dan die brui sende inzet van het voorspel voor de derde acte die was zo raak en zo precies in tempo, dat wij het gevoel hadden dat wij in een onstuimige vaart ROTTERDAM. Het derde werkstuk van de Rotterdamse theaterwerkgroep Fact, waarin vijf regisseurs elk een produktie maken, heet „Het verhaal van de nar”. Het is een ironisch commentdar op het nut van toneel en toneelspelers. Het is geschreven door Aat Ceelen en Leo Hogenboom. Ze achten dat nut hoogst twijfelachtig en de uitkomst is nogal negatief. Dat heeft niet verhinderd dat ze er toch een aantrekkelijk, fraai ogend avondje van hebben gemaakt. Ho genboom is zelf de regisseur en Ceelen speelt erin mee, samen met Maélys Mo rel en Huub Hansen. te vinden. Het danserS-duet was mis schien heren, die anders DEN HAAG. (ANP) De Tweede- Kamerleden Evenhuis en Keja (beiden VVD) hebben gisteren minister Doorn van CRM schriftelijk gevraagd te motiveren, waarom de uitzendingen van het klassieke Hilversum 4-radioprogram- ma overdag plaatsvinden en niet in de avonduren. Voorts is gevraagd waarom de bewindsman besloten heeft bij het invoeren van Hilversum 4, dat Hilver sum 2 niet meer via het FM-kanaa) doch slechts via de middengolf te beluis teren kan zijn. De groep musiceert niet alleen zelf maar houdt zich ook bezig met het organiseren van jazz-concerten en jazz- workshops, hetgeen de jury van groot belang acht. „De groep vult een leemte op in de muziek-culturele situatie in het zuiden des lands door het samenbrengen van jonge muzikanten en muziek-geïn- teresseerden”, aldus de jury. AMSTERDAM (ANP). Op 6 en februari worden in theater De Engelen bak aan de Nes-Kuipersteeg in Amster dam de eerste voorstellingen gegeven van „Rood Paleis”, een tweede manifes tatie na de „Open bak”, waarmee de doelstelling van het theater: samenwer king tussen beroeps- en amateurspelers, wordt verwezenlijkt. „Rood Paleis” bestaat uit steeds wisse lende onderdelen, die een beeld geven van de vroegere Nes, een drukke thea terstraat met veel tingel-tangels, café- chantants en bordelen. Verschillende ruimten in het theater zullen worden ingericht met interieurs van vroeger: een boudoir, het café en de grote zaal als „vermaakstuin”. De redactie bestaat uit Fons Eickholt, Lou Steenbergen en Alain Teister, gead viseerd door Jacques Kloters van het Toneelmuseum. Zij zorgen o.a. voor het onderdeel „De werkstaking” een mono loog over de sociale toestanden in de jaren 80, gespeeld met amateurs en ge regisseerd door Lou Steenbergen. Alain Teister schreef speciaal voor deze gele genheid een eenacter getiteld „De paarse weduwe”, een erotisch schimmenspel tussen drie dames en drie heren. Jacques Commandeur heeft de regie. Van Ber- told Brecht wordt de vroege eenakter „Lux in. Tenebris” gespeeld. Elke avond zal er een andere keuze te zien zijn uit zeven basis-bij dragen, al dan niet aange vuld met lezingen en films. dat het bootje op de terugweg getrokken wordt door een duif (symbool van de heilige geest). Filippo Sanjust laat de zwaan en ook de duif achterwege. Daar mee komt hij tegemoet aan de mensen die geloven aan wat zij zelf voor moge lijk houden en dat zijn nu juist de armen van geest. Sanjust gelooft zelf wel in sprookjes, anders zou hij geen Lohengrin kunnen regisseren, maar hij vertrouwt zijn pu bliek niet, dat is jammer. Ik schreef al dat hij een voortreffelijke regisseur is en daar blijf ik bij. De bewegingen van de solisten en van de figuranten zijn met de muziek verweven en wat zijn belichting betreft is hij een technische tovenaar. Met die paar lampen in het steld op een FM-ontvangst van de Hil- versumse uitzendingen te waarborgen”, Van aldus de' Kamerleden. Zij vroegen of er een mogelijkheid is om de uitzendingen via de AM-frequentie van de Nederland se zenders te versterken. SCHEVENINGEN. Lohengrin is de meest populaire Wagner-opera. Op de wereldranglijst neemt hij de derde plaats in na Aïda en La Bohème. Dat lijkt op het eerste gezicht verbazingwek kend, maar het is bekend dat operalief hebbers goedgelovig zijn en dat zij be reid zijn de meest onwaarschijnlijke za ken als voldongen feiten aan te nemen. Operaliefhebbers houden van sprookjes en van romantiek. Lohengrin is niet anders dan een romantisch sprookje met een held en een heks en een vrome maagd. Er is ook nog een edele koning en een laffe moordenaar. Voor een goed sprookje heb je jterder niema', dan wat ridders;''voetvolk* en™ wen. Alphenaar wenst u een vrolijk 1976. En als u dit jaar met muziek gaat beginnen (of doorgaat), dan komen we elkaar vast nog wel tegen. Want voor muziek moet u nu eenmaal in Haarlems muziekcentrum nummer 1 zijn. Om klein te beginnen hieronder een paar echte ouderwetse uitverkoopjes: gebruikte of licht beschadigde artikelen tegen absolute bodemprijzen. Daar gaan we. Natuurlijk niet gebruikt, niet beschadigd, maar fabrieksnieuw, klassiek en populair, vanaf 3,90 oplopend. Een kollektiedie u nergens vindt! De decemberdrukte heeft een zeer aantrekkelijke kollektie inruilorgels opgeleverd: Philicorda, Yamaha, Solina, Thomas, Eminent, Riha, Wurlitzer. De moeite waard om even langs te komen. Voor die van f 890 met garantie. Of voor de Eminent 40 zonder garantie, voor de liefhebber 650, voor een Yamaha CSY 1 uit de speciale aanbieding Mankeert niets aan. Was 398! Een van de vele buitengewoon interessante uitverkoopjes van onze Hi-Fi stereo afdeling. Kom even langs, want wie weet Pianomate, portable versterker met ingebouwde toonopwekking om orgel te spelen op de piano, kan ook een mikrofoon of gitaar op aangesloten worden, geen 698, maar slechts 398! Elektronische piano 795. Elektronische akkordeon voor aansluiting op versterker 995. Thomas synthesizer demonstratiemodel van 2690 naar maar 1590. TILBURG. (ANP) In het Cultureel Centrum in Tilburg zal van 6 februari tot 7 maart grafisch werk uit de Volks republiek China te zien zijn. De tentoon- stelling bestaat uit 74 grafische bladen in verschillende technieken. Het is de tweede keer sinds de culturele revolutie in 1966 dat in West-Europa beeldende kunst uit China te zien zal zijn. De eerste keer was een inzending van Chi nese boerenschilders op de Biennale van Parijs in september 1975. De expositie i. zal ook zijn te zien in het Gemeentemu- r„'., seum in Arnhem, in het Cultureel Cen- trum de Muzeval in Emmen en in het Delftse museum ’t Prinsehof. De voorstelling opende met een herin- studiering (door Roland Casenave) van een ballet dat interessant is wegens zijn oninteressantheid. Het gaat om „Paqui- ta” en wel om een divertissement daar uit, een choreografie uit 1846, die bestaat uit een serie losse dansnummers op tamelijk banale muziekjes. Bij een bril jante uitvoering geeft het aan een groot aantal mensen de kans om virtuoos te schitteren, bij een zwakke uitvoering blijft er niets over. Het is dus uiterst interessant te zien hoe de bezetting uitpakt. Welnu, die was. wisselend. Het meest opvallend waren wel de grote verschillen in stijl tussen omdat de betrokken spelers niet echt laten zien wat ze nu precies met hun kunstvak voorhebben. Zeker Maélys Mo rel, die een geëngageerd actrice speelt, verdwijnt op het gegeven moment woe dend het theater, echt door de nooduit gang naar buiten. Maar ze staat toch even goed succes te halen bij het slotap plaus. Het kan natuurlijk niet anders. De auteurs van het stuk redeneren zich het slop in, dat ze zelf hebben opge bouwd. Overigens heb ik me best vermaakt met de voorstelling. Het stuk bestaat uit drie delen, die indirect eikaars vervolg zijn. Het eerste laat in de vorm van ouderwets kermistoneel twee jonge spe lers in hun leerlingensituatie zien. Ze worden geleid door een oudere acteur, die met hen een stuk speelt dat een parallel trekt met de gezagsverhoudin gen in de wereld, die net als dé hiërar chie in de toneelwereld moet blijven zoals ze is. Het stuk is ontstaan o’p de Arnhemse toneelschool en zit dan ook vol citaten van leraren als Ton Lutz en Bernard Droog, zoals ik tijdens de pauze hoorde. In het tweede deel zien we de twee jonge spelers terug, zij het als commedi- a-dell’arte typetjes. En zij geven een stukje sociaal kritisch toneel weg op oorlog en economische uitbuiting. Maar de actrice vindt dat dit soort toneel ook niet helpt en smeert ’m naar buiten. Dan volgt het derde, minst duidelijke deel. De beide acteurs zijn nu twee clowns voor de artiesteningang van een theater. Ze vergelijken geld met woor den en beelden de intellectuele uitbui ting uit. De clown met de meeste woor den mag het theater in; de domme Augusit leg*, het loodje. Het zit bijzonder ingenieus in elkaar, zij het dat de schrij vers nogal wat tekst nodig hebben die er niet sprankelender op wordt, naar mate het drieluik vordert. Het bezwaar is dat de vele citaten die men gebruikt niet als zodanig herkenbaar zijn voor breed pu bliek, waardoor het geheel toch eerder iets wordt voor vakgenoten dan theater publiek. Het blijft een veredelde toneel- schoolproduktie. Maar een hele mooie. De vorm dekt volledig de inhoud. De dubbele bodems worden in de gebruikte speltechnieken met grote precisie weer gegeven; een technisch hoogstandje van regisseur Hogenboom. De drie spelers geven de benodigde technieken (kermis toneel, commedia dell’arte, clownerie) eerder aan, dan dat ze het volledig uitspelen. Dat vereist een virtuositeit waaraan ze (nog) niet toe zijn. De com media dell’arte bijvoorbeeld wordt voor, zég. 75 procent gehaeld waar 200 pro cent nodig is. En dan te bedenken dat deze techniek in Italië en Frankrijk toch op zijn minst met 400 procent pleegt te worden gedaan. Maar alia; het is heel onderhoudend. Het uitzonderlijk mooie toneelbeeld en de dito kostuums Paul Gallis sluiten zich bij het spel aan, zij het dat de „armoede” die ze moeten weergeven, allerelegantst is gehouden. JAC HEIER werden meegenomen naar het grote feest voor de ridder en zijn bruid. Bij de bruiloftsmars zaten wij niet meer op onze stoel, in onze verbeelding liepen wij mee in de bruidsstoet. Ook het koor zong uitstekend en met een volume alsof er tachtig zangers stonden in plaats van nog geen veertig. Elke climax werd steentje voor steentje opgebouwd, daardoor werd een spanning opgewekt die soms bijna ondraaglijk was. Ten slotte de solisten. Ik zou kunnen zeggen dat zij in het begin niet zo goed op dreef waren, maar dat was maar schijn. Zij wisten precies wat er nog komen moest en spaarden zich voor de tweede en de derde acte; Eerst wil ik Circustheater weet hij wonderen te vet- Eva Randova noemen, die Ortrud zong. +6i(;-,.: 4u. 'haar ■grèté’MSölo in de tweede acte 'gooide'zij zich fifèt een roekeloze onstui migheid in haar partij. Zij speelde en zong met al haar temperament en soms schreeuwde zij het bijna uit. Sonja Poot daarentegen forceerde absoluut niet. Van meet af aan bekoorde zij ons allen met haar reine en edele sopraan. Zij was voor mij de ideale Elsa. Toen zij Lohen grin smeekte om haar niet alleen achter te laten was iedereen ontroerd. Lohengrins stem klonk inderdaad in het begin zwak en mat, maar in de derde acte gaf hij zich helemaal. Toen pas hoorden wij de echte Sven Olof Eliasson, die wereldberoemd is geworden door zijn Lohengrin. De Telramund van Günther Reich, was niet genoeg overtui gend, een weinig meer temperament had geen kwaad gekund. König Heinrich van Matti Salminen daarentegen was waar lijk majestueus. Zijn volle, diepe bas weet hij zo te gebruiken, dat iedereen naar hem luistert. Deze Lohengrin-voorstelling is een sublieme prestatie van de Nederlandse Operastichting, die een vergelijking met het buitenland gemakkelijk doorstaan kan. Voorstellingen in Amsterdam: 20, 24, 27 januari en 1 febrtfari 1976. Twijfelen aan je eigen nut en daar toch heel erg je best voor doen. Een merkwaardige paradox, die wel meer opdook in recente discussies over de toneelkunst, maar die toch nimmer ge leid heeft tot enige omscholingscursus voor toneelspelers. Dat verbaast me al tijd weer. Het zal wël iets te maken hebben met het bloed dat het kruipen niet laten kan. Ondanks alle flinke woorden, blijft „Het verhaal van de nar” vrijblijvend, de verschillende danseressen. Het corps de ballet had van Casenave een bepaal de Franse kittigheid meekregen. Maria Aradi als de ster bracht haar vloeiende, brede Oosteuropese lijn mee. Mea Vene- ma heeft een erg zachte lieflijke tech niek. Zoltan Peter bracht prachtige ui terst solide sprongen en pirouetten maar miste net dat beetje extra dait je naar de rand van je stoel dwingt. Een verrassing- was het nieuwe Hol landse danseresje Karin Schnabel, lief, klein, snel en zeker en een nog grotere verrassing was de Amerikaanse stralen de Laurel Benedict. Met haar hoge lange benen en haar uiterst innemende per soonlijkheid, wist ze haar eerste kans bij Het Nationale Ballet schitterend uit te buiten. Maar met dit al was er nog lang geen eenheid. Die eenheid was er wel in de tweede reprise van de avond, „Metaforen” van Hans van Manen. Van Manen maakte dit ballet in 1965 voor het Nederlands Dans Theater. Vanaf de eerste entree van Sonja Marchiolli en Alexandra Radius (nog zonder muziek) via een groepsdans (nu met muziek van Daniel Lesur: variaties voor piano en strijkorkest uit 1943 licht- moderne, speelse, Franse muziek), een duet voor twee heren, een duet voor tewe dames en dan een dubbel pas de deux tot aan het slot toe, wist van Manen voortdurend boeiende oplossingen teur generaal voor de Kunsten bij het ministerie en hoofd van de internationale culturele betrekkingen en dan nog voor zitter van het Holland Festival, te eren en tevens de ontvanger, in dit geval Hans van Manen, te huldigen voor zijn internationale verdiensten voor de kun sten, in dit geval de dans. Nadat ook Rudi van Dantzig had ge sproken zei Hans van Manen de penning bijzonder op prijs te stellen omdat die de nadruk legt op het internationale aspect van de kunsten. Hij wilde in de eer zeker de dansers betrekken waar hij mee gewerkt heeft en hij wilde ze bedanken voor hun inzet, voor het be grip voor en het geduld met hem. „Ver der moet er voor Jean-Paul Vroom een stuk van deze penning worden afge zaagd; hij was gezichtbepalend voor mijn werk.” Wij leven in een zogenaamde tijd van vooruitgang. Er is veel tot stand ge bracht, niet alles is gelukt maar onze wereld is de laatste 100 jaar onherken baar veranderd. Het enige waar dit niet voor geldt is de theatersituatie in Am sterdam. Deze ontevredenheid neemt niet weg, dalt ik blij ben met deze prijs, die ik ook begroet als compliment en erkenning voor de hele Nederlandse danskunst. Het was een gelukkige dag voor de Neder landse danswereld. CONRAD VAN DE WEETERING De Kamerleden willen van minister Van Doorn weten of er technische mo tieven vooc de ontkoppeling zijn en of die ontkoppeling van tijdelijke of van blijvende aard is. In hun vragen wezen Evenhuis en Keja er op, dat in verschillende delen van het land, onder andere het noorden, Limburg en Zeeland de AM-ontvangst (middengolf) soms zeer slecht is vanwe ge storing door buitenlandse zenders en de relatief geringe sterkte van de Neder landse zenders. „Velen hebben zich inge- 1965 wat bijzonders (twee met elkaar .doen wat ze. met een danseres uitvoeren) maar kon nu puur op zijn structurele werking worden beoordeeld. Hoewel Han Ebbelaar en Francis Sinceretti prachtig op dreef waren in dit ballet viel hun het zich houden in de lucht tijdens een lift kennelijk nog zo moeilijk (danseressen zijn dat immers gewend, dansers niet), dat hier nog wat wensen voor een perfecte uitvoering overbleven. De dubbel-pas-de-deux aan het eind vormde de kroon op het werk, hierin waren Alexandra en Sonja bijgestaan door Han en Francis, een schitterend op elkaar afgestemd kwartet. De zwarte kostuums en de zichzelf naar boven spiegelende letters META op het achter doek, ontworpen door Jean-Paul Vroom, vormden een ideale aankleding bij dit ballet waarover ik niet anders dan ge lukkig kan zijn met de herinstudering. Een prachtige uitvoering van 8 Madri galen” van Toer van Schayk met een sublieme Clint Farha, vormde het sluit stuk van deze voorstelling. Het is een droevig sprookje want de bruid blijft alleen achter. Zij heeft haar woord gebroken door de edele ridder te vragen waar hij vandaan komt en juist deze vraag mocht zij niet stellen: „Nie solist du mich befragen!” En dan ziet zij de man die zij liefheeft en die haar het leven gered heeft verdwijnen zoals hij ^gekomen is. Op dit punt liet de overigens voortref felijke regisseur Filippo Sanjust ons in de steek. Wagner schrijft uitdrukkelijk voor dat de ridder komt aangevaren over de Schelde in een kleine boot voortgetrokken door een witte zwaan en

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13