I I’ I I I de Arabische wereld Emancipatie nog steeds ver te zoeken in Studie dient slechts als verbetering studiekansen 4 ippij VARIATIE door Bep Udink KORAN ■zJfe PALESTIJNEN *3 I Sluier is terug bij Algerijnse vrouwen I 1 van de vrouw wijzen zij toch allen min of meer af. Zij willen hun emancipatie niet ten koste laten gaan van de Arabische en islamiti sche tradities, zoals de sterke familieband, de absolute afwijzing van overspel en het hoog in ere houden van de maagdelijkheid voor het huwelijk. >ezoe- rkens. pres teerden. Vooral in de dorpen en in de ver van de grote steden gelegen streken oefenen de ulema’s bijzon der grote macht uit op het alledaag se leven. Het zijn dan ook de meisjes uit de arme en traditionele milieus die in grote conflicten komen als de kansen op meer onderwijs die de staat biedt, botsen mét de bedoelin- inderdaad meestal nog bedekt dbor een zware sluier. Maar de verhalen van die moder ne ontdekker van de duizend-en- één-nachten komen uit de Westórse toeristengebieden en slaan op een simpele, dunne lap stof, die wel het hoofd en het hele lichaam bedeki houdt, maar het gezicht geheel vrij laat. Die lap is bedoeld om de kle ding eronder niet door het opwaai ende stof te laten bevuilen, of om de schamelheid van de kleding eronder te verbergen. ik dat jverig ■gende i mei moet duktie f tijds ds de ebben („doe ers te n het rspar- begin nog jvoor- len te t nog leiders tekent vaak f met lectie- bank. Ook de hoger geschoolde kringen, en zij die enige tijd in het Westen hebben gewoond, houden strikt de hand aan de kuisheidsre- gels. Jongens en meisjes, ook al zijn ze officieel verloofd, kunnen nooit samen uitgaan. De „vrijage” be perkt zich tot vriendelijk gepraat en lief glimlachen temidden van de hele familie van het meisje. Het meisje mag de deur niet uit voor haar vriend. Hij hoort naar haar toe te komen. Zo verging het ook een jonge oos terse vriend van mij, die zijn ver loofde, een ingenieur en vooraan staand politica, slechts af en toe in het bijzijn van vader, moeder, broertjes, zusjes en inwonende an dere familieleden mocht zien. „Ik ben nooit alleen met haar ge weest. Zelfs als ik met mijn zuster alleen op straat liep, gonsde de hele straat van de roddel. Ik schaamde me diep om met haar te lopen. Op een dag sprak ik in de bus met een meisje dat college met me liep. Het ging over de studie. In die bus zaten mensen die bij ons in de wijk woon den, Ze hebben hét waarschijnlijk doorverteld aan mijn familie, waar bij ik toen in huis was. en die weer aan mijn vader, die een paar hon derd kilometer verderop woonde. Mijn vader vond het zo erg dat ik zomaar met een meisje had gespro ken. dat hij naar mij toe reisde en om ‘t doel rkelijk werk- Maar g jaar in de veel en. Zo grote i door itigend ies ja- leving. ieder- ;n met ichool- buiten eigen - kos- De emancipatie van de vrouw in de Arabische wereld is een ongelijk matig proces. De Shaniyah verschilt er van land tot land. Een aantal voorbeelden: in niet één Arabisch land is het leven van de vrouw zo beperkt als in Saoedi-Arabië. In dit land, van waaruit de grote islamiti sche veroveringen plaatsvonden, is de plaats van de vrouw in haar huis. Zelfs voor boodschappen komt ze de deur niet uit. Die doet de man. De invoering van de telefoon heeft haar wat meer contact gebracht met vriendinnen, die ze niet vaak kan opzoeken, omdat vrouwen in 8aöe- di-Arabië geen auto mogen be sturen. De meeste huwelijken worden er - 3 1 1 l ‘i favoriete huwelijkspartner is de eer ste neef van vaders kant. Onderwijs is de belangrijkste uitweg om aan de strikte afzondering te ontsnappen. Op het ogenblik bezoeken zo’n 1000 vróuwen de universiteit, maar in de hoofdstad Djeddae bijvoorbeeld moeten zij zich behelpen met een afzonderlijke en kleine bibliotheek. Andere bibliotheken mogen ze niet betreden. Slechts één procent van de vrouwen in Saoedi-Arabië heeft een baan, een van de laagste percen tages van de wereld. Arbeidsvoor schriften verbieden vrouwen in de onmiddellijke nabijheid van man nen te werken, en in 1973 nog kregen bedrijven het verzoek van de rege ring alle vrouwelijke werknemers te ontslaan. De fakkeldraagsters van de eman cipatie zijn de Palestijnse vrouwen. Hun vaders, die zich met hun gezin nen over de hele Arabische wereld verspreidden, investeren hun geld niet meer in land en goederen, maar betalen er een goede schooloplei ding voor hun kinderen, zowel zo nen als dochters mee. En overal in het Midden-Oosten zijn deze Pale stijnse vrouwen, als arts en lectoren, onderwijzeressen secretaresses; een levend voorbeeld voor de in af zondering levende andere vrouwen. Want zij tonen een geëmancipeerd heid zonder verlies van waardigheid of principes Geraadpleegde literatuur: Alfred Guillaume: Islam, Pengum Books; Tabitha Petran, Syria, Benn 1972. Arab Women, report 27, Minority Rights Group. London Het in de wet vastleggen van de i gelijkheid betekent echter nog niet i dat het dan ook tot iedereen is door- i gedrongen. En het gebeurt ook niet altijd even consequent. Zo werd niet I zo lang geleden nog een van de leid sters van de Algemene Federatie van Vrouwen in Syrië, die op weg was naar een internationale confe rentie, op het vliegveld van Damas cus tegengehouden omdat ze geen geschreven verklaring kon tonen van haar echtgenoot, waarin die haar toestemming gaf voor de bui tenlandse reis. Ruim een kwart van de 40.000 stu denten aan Arabische universiteiten I is vrouw. Toch is me steeds weer gebleken dat Arabische meisjesstu- I denten of afgestudeerde vrouwen met hun opleiding niet zozeer een I carrière en een zelfstandig leven na- streven, als wel hun kansen willen verbeteren als goede huwelijkskan- I didaat Er is ook geen sprake van dat ongetrouwde, studerende of wer- kende vrouwen alleen op een appar- I tement wonen. Ze delen steeds het huis van hun familie, en worden voortdurend gechapperoneerd. Slechts één keer heb ik anders mee gemaakt. Maar dat was dan ook in het behoorlijk geëmancipeerde Tu nis. waar ik een hoge regeringsamb- I tenares trof die, gescheiden van haar man, alleen met haar twee kin- J deren op een flat woonde. Toch zeggen velen dat de onderda nige positie van de vrouw in de Arabische landen niet haar oorzaak vindt in de islam. Dat is ten dele waar. Maar de Koran (het heilige boek van de islam) en de hadith (het boek van de tradities), waarin na de dood van de profeet Mohammed diens daden en uitspraken zijn opge tekend) gaan uitvoerig in op de posi tie van de vrouw en op het huwelijk. Het hoofdthema zijn de woorden ..Vrouwen zijn uw akker", want het huwelijk (het woord dat de Koran hiervoor gebruikt is hetzelfde als voor de geslachtsdaad) was vooral bedoeld voor het vóórtbrengen van kinderen zijn dus niet alleen de islam en de interpretatie van zijn wetten waar onder zij lijden, maar ook armoede en analfabetisme. Alle Arabische regeringen erken nen tegenwoordig dat sociale en eco nomische vooruitgang niet gereali seerd kunnen worden zonder dat vrouwen een grotere rol spelen in het openbare leven, als werkkrach ten of als ontwikkelde moeders en echtgenotes. Gelijkheid der sexen is vastgelegd in de grondwet van slechts een aantal van de Arabische landen (Algerije, Egypte, Tunesië, Irak, Jordanië. Libanon, Libië, Ma rokko, Soedan. Syrië en Zuid- Jemen). In de Koran staat geschreven dat een man vier wettige vrouwen mag hebben en een onbegrensd aantal bijzitten. In de tijd dat dit neerge schreven werd, jn de zevende eeuw na Christus, was dit bedoeld als een sociale maatregel. De heidense Ara bische stammen hadden in die tijd nogal extravagante huwelijksge- woonten, en het was de bedoeling die wat in te perken. Voorwaarde is wel dat de echtgenoot alle vier de vrouwen even lief moet hebben, en „indien gij meent ze niet allen recht vaardig te behandelen, huw er dan slechts één aldus de Koran. Bo vendien was de maatregel bedoeld als bescherming van de vrouwen en wezen, waaraan steeds een over schot bestond door de vele stamme- noorlogen. Het recht tot polygamie is ove rigens alleen het recht van mannen opgenomen in de islamitische wet geving (de Shariyah). die de per soonlijke status in de meéste Arabi sche landen regelt. Veelwijverij is in het grootste deel van de Arabische landen nog toegestaan, maar komt onder de jongere generatie nog maar weinig voor. Monogamie is een levenshouding geworden van de jongemannen die zich als modern beschouwen. Ook de zucht naar luxe goederen en een zekere invloed van het Westen hebben de polyga mie tot een uitzondering gemaakt. Met een drie keer herhaald „Talik, talik, talik" (Ik verstoot je) in het bijzijn van een getuige kan een man zijn vrouw op ieder gewenst ogen blik, zonder opgave van redenen, verstoten. Een vrouw echter kan volgens de tradities nooit het initia tief tot scheiding nemen, welke rede nen ze daar dan ook voor kan aan halen. De enige materiële ondersteuning van de vrouw na de scheiding is de bruidsschat, die nauwkeurig om schreven staat in het huwelijkscon tract. Na de scheiding mag ze vol gens de Shariyah nog maar een be perkte tijd voor haar kinderen zor gen: voor de zonen tot hun negende jaar en voor de dochters tot hun elfde. Daarna gaan ze naar de vader. Een gescheiden vrouw zal niet ge makkelijk een andere man vinden, en eenmaal in ongenade gevallen, moet ze de rest van haar leven in haar vaders huis lijden. Maar als hij, of haar andere naaste mannelijke bloedverwanten dood zijn of te arm zijn om haar te onderhouden, rest haar niets anders dan een leven van voortdurende vernedering en ge ploeter De traditionalistische feministen ei sen. met de Hadith in de hand, dat er een einde gemaakt wordt aan deze onrechtvaardige scheidingswetten. >gt de >at is j sport 'ij de een- n ge- ver sland DDR. kking turn- lbouw een I inkort rauwe loeren - een I zelfs aan de mogelijkheid tot schei den. Want in de Hadith wordt ge zegd: „Van alle dingen die gerech tigd zijn, is scheiding de meest door God gehate”. Andere feministen vragen daarentegen om uitbreiding van de scheidingswetten met het recht voor vrouwen zelf een schei ding aan te vragen. In sommige Ara bische landen is dit al geregeld. Toch geven Koran, Hadith en Sha riyah niet alleen onderdrukkende regels voor de vrouw, maar ook en kele positieve, zoals over haar eco nomische positie: regels die in Euro pa pas de laatste 150 jaar zijn ge maakt. Zo mag een vrouw beschik ken over haar eigen geld en eigen dommen zonder ruggespraak met haar vader of haar echtgenoot. Ook mag ze geheel zelfstandig een zaak leiden. Noch de sluier, noch de strenge afzondering van de, Arabische vrouw in haar huis zijn opgelegd door de islam. Het zijn gewoonten, overgenomen van de door de Ara bieren overmeesterde Perzische en Byzantijnse volkeren. Toen dé af zondering van de vrouw werd inge voerd. werd dit door de hogere klas sen beschouwd als een teken van grootsheid en afstand tot het gewo ne volk. Later werd deze praktijk overgenomen door de lagere klassen. De vrouwen werden met sluiers behangen als teken van onderschei ding van de ongesluierde slaven. De sterke verhalen waarmee toeristen soms thuiskomen na een reis door Noord-Afrika of het Midden- Oosten, over al die vrouwen die ge sluierd zijn, kunnen echter vaak met een korrel zout worden genomen. In de landen die nu niet direct het Europese massatoerisme bevorde ren, is het gezicht van de vrouw De voorhoede van het Arabische feminisme wordt aangevoerd door de Democratische Volksrepubliek Jemen (Zuid-Jemen), dat in zijn wet geving het verst gaat. De marxisti sche regering daar heeft vaart gezet achter de emancipatie, omdat ze-ge looft dat de ontwikkeling en het ge bruik van de. talenten van de helft van de bevolking onontbeerlijk zijn voor de opbouw van de socialisti sche staat. Ook Tunesië is in vergelijking met andere Arabische landen zeer voor uitstrevend in zijn wetgeving voor de vrouw. Polygamie is er bij de wet verboden, en vrouwen hebben de zelfde rechten als mannen bij hét aanvragen van scheiding, en hebben recht op hetzelfde salaris. De wetten hebben de atmosfeer wat verfrist, vooral in de grote steden, maar de veranderingen zijn besliét nog niet doorgedrongen tot het binnenland. Het absolute einde van vrijheid, elegance en gemak is de Libanese vrouw. Tenminste, dat is de mening van vrouwen uit de strenge Arabi sche landen. Terwijl in de meeste Arabische landen pas de laatste de- .cennfa onderwijs voor meisjes is in •gevoerd, werd al in 1834 de Ameri kaanse missieschool voor meisjes iri Beiroet gesticht. Door het goede on derwijs dat ze hebben genoten, spe- len de vrgin^en een belangrijke rol gearrangeerd door de familie,.eh de ih het Libanese zakenleven. óp het gebied vah de wetgeving voor de vrouw is ook in Egypte het een en ander bereikt, maar de kwes- tié van de emancipatie van de vrouw is nu naar de achtergrond gedrukt, omdat voorrang wordt gegeven aan de economische ontwikkeling van het land. En de anti-feministische reactie heeft zich de laatste jaren steeds feller tegen moderne, sociale maatregelen gekeerd. Onlangs nog veroordeelde de sjeik van al-Azar (het hoofd van de belan grijkste religieuze universiteit van de islam, en een van de machtigste mannen van Egypte) de geboorten beperking, waardoor de strijd tegen de overbevolking een geweldige achteruitgang beleefde. Het onder dè hoede blijven van de bloedverwanten heeft twee oorza- ken. In de eerste plaats is de familie eiste dat ik met haar trouwde haar eer weer te herstellen”. Er bestaat in de Arabische wereld een grote voorzichtigheid wanneer het erom gaat de beperkingen die vrouwen zijn opgelegd, op te heffen, vanwege de grote invloed van de meisje had gespro- de sterkste sociale binding en zeker heid in de Arabische samenleving. In de tweede plaats wordt er een buitensporig groot belang geheehl aan kuisheid en maagdelijkheid van de ongetrouwde vrouw. De man, hetzij de aanstaande echtgenoot of ulema’s, de islamitische rechtsge- de naaste mannelijke familieleden, J-1 J- J- hebben de niet-aflatende plicht de eerbaarheid van de vrouw te verde digen. Een extreem voorbeeld is de zoge naamde „ere-moord”, die nog plaats vindt in verafgelegen streken. Een vader of een broer voelt zich ver plicht hei meisje te doden als ze tegen de strenge sexuele regels heeft gen die de familie met hen heeft. Het gezondigd. De dader wordt bijzon- J-J_ der mild behandeld door de recht- zijn opgelegd, op te heffen, Kort nadat Algerije in 1962 zijn onafhankelijkheidsoorlog tegen Frank rijk met succes had afgesloten, maakte een groep AlgerijnseTieldin- nen van het verzet een rondreis langs de Arabische hoofdsteden. Bij aankomst in Koeweit werden ze onthaald door een rij gezichtloze vrouwen. Zware sluiers verborgen hun ogen, mond, neus en haren. Aan het einde van het bezoek echter was het decor geheel veranderd. Diezelfde Koeweitse vrouwen kregen, voordat ze naar het vliegveld gingen om hun Algerijnse gasten uitgeleide te doen, van hun regering de opdracht hun sluiers af te leggen. Sindsdien draagt niet één jonge, ontwikkelde Koeweitse meer een sluier. Dit verhaal heeft echter nog een opmerkelijk vervolg. Want tegen woordig zijn de Algerijnse vrouwen die zich zonder sluier op straat begeven weer te tellen op de vingers van een hand. De politieke leiders hebben er namelijk bij de vrouwen met kracht op aangedron gen weer gesluierd te gaan: als bewijs van Algerije's ontwikkeling langs niet-Westerse lijnen. En die lijnen zijn socialistisch en traditio neel islamitisch. De Algerijnse politieke leiding heeft het zo gewild. Maar ook de Arabische vrouw zelf, ook de meest geëmancipeerde, heeft bewust gekozen voor die niet-Westerse lijn. De meeste vrouwen die ik erover gesproken heb, kijken wel enigszins op tegen datgene wat de Westerse vrouwen hebben bereikt in de gelijkschakeling van hun Kr s’" llWMr

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19