Eerste inmenging van Libanese luchtmacht STRAALJAGERS IN ACTIE TEGEN in LINKSE TROEPEN BIJ BEIROET wordt bestraft VOORSTEL EUROPESE COMMISSIE: Werkloosheidprotest Pakistaanse hasjiesj Swift-Robinson ontslaat 30 man Stork-Jaffa: 84 mensen overbodig NIEUWE KIESWET EN VERANDERING GRONDWET MOGELIJK officieren smokkelden A anstich ten ge weid West-Duitsland Weer bomaanslagen in Noord-Portugal Ijsland breekt nog niet met Engeland I c Zoeken naar Noors schip opgegeven Nieuwe Argentijnse minister benoemd BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 6 JANUARI hl ff en de voorzitter van de Kroonraad Referendum teu ten )od gen nei- tge- Dit Jen ath aret net age- zard i en iad -tien en ’aan le te van den. hert wel icht. rfte lon- jen- Dit rans den. erf- per in der- aats sgo- este laar leu ruz- !StO- isel. aur- de stal. ken oeg Sthi- Ga- ding doel agse rde- mag last, mr. ski »en orn. ,ang em- pen. ing (Van onze redacteur in Spanje, Robbert Bosschart) MADRID. De Spaanse regering heeft- in een bijzondere zitting be sloten om de parlementsverkiezingen nog één jaar uit t& stollen. Dit, al dus de verklaring van de regering, om hel kiessysteem te verbeteren, waarschijnlijk met een nieuwe Kieswet en misschien zelfs met bepaalde veranderingen in de Grondwet. Premier Arias Navarro nam het besluit na overleg met koning Juan Carlos en de voorzitter van de Kroonraad Fernandes Miranda. Buigzaam Het De belegeraars, raai; onder bliek wpljswaar mét -- v 'ji (Van onze redacteur in Brussel) 'ij 'p- s'*s- Spanje stelt verkiezingen één jaar uit (Van onze redacteur in Bonn, Jan Kuiper) Engeland, dat geweldige bedragen gaat uitgeven voor oliewinning, verlangt na tuurlijk dat de investeringen niet tever geefs besteed zullen blijken en verlang- heeft zich tegen deze Engelse eis lang verzet, omdat het eën eigen oliepolitiek voerde en ook het internationale olie- De afgelopen vier dagen hebben er in en rond Porto 22 bomaanslagen plaats gevonden, waarbij de explpsieven mee ds de ook het Palestijnse vluchtelingenkamp Tel Al-Zaater aan, dat vorige week de iijzèt was van felle gevechten. agentschap, dat op initiatief van de Ver enigde Staten tot stand is gekomen, maar met nadrukkelijk gefronste wenk brauwen bekeek. De aanslagen zijn inmiddels telefonisch opgeëist door een groep die zich het Van de 565 leden van de Cortes, het Spaanse „parlement”, werden er tot nu toe slechts 104 direct gekozen (de ande ren werden in getrapte verkiezingen óf direct door de regering óf Franco zelf aangewezen). Eigenlijk liep het mandaat van de huidige leden 15 november j.l. af. Maar omdat er toen nog enkele belang- En niet alleen dat. Indien het kabinet inderdaad zijn belofte van een met alge- Toch werd de wet uiteindelijk met algemene, stemmen aangenomen. De Bondsdag debatteerde bovendien- i de zit, van ers- De loot de een we- een lem dat van met zijn VS >t is chel rige lood ver Uit een ter- arig had van ales wel ■eld- iden „Anti-communistische aktiefront” noem de. de wil- ;ken In dni- uur 1 in elijk d al :r in zijn VS :i is ogie De nog i in Een woordvoerder van het noordelijk militair hoofdkwartier zei dat de Revo lutionaire Raad, het hoogste Portugese gezagsorgaan, zich zorgen maakt over de aanslagen en studeert op een aantal tegenmaatregelen, zoals verscherpte pa- trouillering door de fnilitaife politie. BUENOS AIRES (AFP). President Peron van Argentinië heeft gisterende 52-jarige Raul Quijano benoemd _ot mi nister van buitenlandse zaken. Quijano wordt als een technocraat zonder duide lijke politieke voorkeur beschouwd. Hij is advocaat en heeft zijn land dikwijls vertegenwoordigd bij de organisatie van Amerikaanse staten voordat bij in 1967 tot ambassadeur werd benoemd. Hij was hoofd van de delegatie naar de OAS tot 1967 en vertegenwoordigde zijn land daarna bijde VN. Het zal de regering, die door de recht se bunker danig onder vuur genomen wordt, zeker niet meevallen dit alles in Europese zin te stroomlijnen En onder tussen blijft zij tot 16 maart 1977 zitten met het huidige, aartsconservatieve „parlement”, waaraan belangrijke wets- zover deze stakingen om zuivere vakbondskwesties de> regering een buigzame houding aan, maar zodra de oppositie een politieke, algemene staking probeert uit te lokken, wordt de politie ingezet en vinden er arrestaties plaats. Zo bijvoorbeeld de 119 personen, d»e donderdagavond in Madrid gearresteerd werden in het gebouw van de arbeiders- afdeling van de Katholieke Actie. Vol- Arabische staten zal toenemen om tus senbeide te komen teneinde te voorko men dat Libanon uiteenvalt. Tegen de middag werd de luchthaven van Beiroet voor onbepaalde tijd gesloten Volgens de autoriteiten gebeurde dit om veiligheidsredenen, nadat er drie grana- ten vlakbij de startbaan waren geval len. - meen stemrecht gekozen parlement wil nakomen, zijn er grondwetshervormin- LISSABON (UPI, Reuter) Voor de vierde achtereenvolgende dag werd het noorden van Portugal gisteren opge schrikt door bomaanslagen op communis tische of daarmee geassocieerde doelen. Evenals de voorgaande dagen was er alleen materiële schade. Een militaire zegsman in Lissabon deelde mee dat in Porto, het noordelijke industriecentrum, op korte termijn intensief zal worden gepatrouilleerd door de militaire politie. een ge- ung 1 is afer aat- ter- De geestelijke en politieke leiders van de Mohammedaanse gemeenschap in Li banon hebben verzocht om opheffing van de blokkade van Palestijnse vluch telingenkampen en om een beëindiging van de, vijandelijkheden. De falangisten van hun kant willen dat t.en inter- Arabische commissie wordt ingesteld om de situatje in Libanon te onderzoeken. I 'De Libanesè politie maakte gisteren bekend dat 112 personen zijn gedood en 250 gewond in de afgelopen 48 uur van felle gevechten in het gehele land, van de verlaten, met rook gevulde straten van de hoofdstad, tot de rijke christelij ke plaatsen langs de kust van de Mid dellandse Zee. Daarmee is het dodencij fer sinds april gestegen tot naar schat ting 8600, met 18.500 gewonden. Als deze inderdaad volgens dal plan gehouden zouden worden, zat de nieuwe regering opnieuw voor vier jaar met een parlement dat, volgens het oude systeem benoemd, een blok aan het „liberale” been zou zijn. Vandaar het 'uitstel om een ander kiessysteem te kunnen organi seren. NIJMEGEN (ANP). Bij Swift-Ro binson Nijmegen zullen dit jaar opnieuw ruim dertig werknemers ontslagen wor den. Dit heeft het bedrijf gisteren mee- gedeeld. Deze ontslagen .zijn volgens de directie het gevolg van de stijgende loonkosten waardoor de concurrentiepo sitie van de Nederlandse schoenenindus trie binnen de EEG verzwakt is. Al in 1972 was het bedrijf door reor ganisatie genoodzaakt personeel te. ont slaan. Het ging toen om 165 werknemers. De werkgelegenheid voor 165 werkne mers is dit jaar in ieder geval gewaar borgd. TOKIO (Reuter). De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren meegedeeld, dat het zoeken naar de vermiste Noorse vrachtboot Berge Istra is gestaakt. De 227.566 ton metende ertsboot met 32 opvarenden wordt sinds 29 decêmbër vermist. De bedoeling is om politieke organisa ties die nu nog niet aan het openbare leven kunnen deelnemen (ofwel omdat zij te recent zijn zoals de regeringsge trouwe associaties, ofwel omdat zij nog buiten de wet staan zoals de christende mocraten en socialistenpartijen) de deel name aan die verkiezingen begin 1977 mogelijk te maken. Ondertussen kan de regering dan aan de gemeenteverkiezin gen van 1976 afmeten hoe de machtsver houdingen liggen, en haar strategie daarnaar instellen. I ontwikkeling van energiebronnen, waar over de gemeenschap beschikt. Simonet noemde vrijdagavond zijn voorstel betreffende de veiligheids-bo- demprijs meer psychologisch, dan econo misch gefundeerd. Niet alleen, economi sche maar, ook politieke factoren .hadden immers tol de bepaling megggjygfkt. Si monet hoopte dat de ministers van de Euroma^kt.dn februari zijn voorstellen zullen goedkeuren. KOPENHAGEN (DPA, AFP). De IJslandse minister-president Geir Hall- grimsson heeft gisteren op een perscon ferentie in Reykjavik bevestigd, dat Ijs land afziet van onmiddellijke verbreking van de diplomatieke betrekkingen met Engeland. Dit uitstel, dat NAVO-seereta- ris Luns enige tijd geeft voor bemiddelin gen met de Britse regering, is volgens Hallgrimsson woensdag en donderdag bij Luns besprekingen in Reykjavik bereikt. De heer A. van Breukelen, districtsbe- stuurder van de Industriebond NKV, zei dat hij de reorganisatieplannen neg na der moet bekijken. „Er is ons wel gezegd dat geen ontslagen worden overwogen, maar als het onverhoopt toch zover mocht komen, dient de VMF er nu al rekening mee te houden dat de vakbe weging zich daartegen hard zal verzet ten”, aldus de heer Van Breukelen. het •den vanuit een (ommen naar de bommen veroorzaakten invoering van de zogenaamde „kroon-., getuigen”, in processen tegen terrorjs-. stadsguerrilla- en handboeken-waarin - j(ne, ea de.£ontrple van het schfifte- Staat hoe men molotov-cocktails moet maken op deze wijze uit de boeken winkels verdwijnen. In het oorspronkelijke wetsontwerp, zpu.deze rpaatregel voor allg ppbljca- tjesi.vpp toepassing zijp, m. ijruk van 'r;;~ heeft de sociaal-democratische minis ter van justitie, Vogel, wetenschappe lijke literatuur,’ kunstuitingen, en boeken die een historische waarde hebben, uitgezonderd. Enkele ‘sóciaal-democratischè afgé- De belegeraars, onder wie zich pok Palestijnse guerrillastrijders bevinden, werden bestookt met raketten. Toen de toestellen opstegen van de internationale luchthaven van de Libanese hoofdstad, namen leden van linkse militiegroepen en Palestijnen de jagers onder vuur. Volgens ooggetuigen vielen de machines Als officiële reden noemde de. IJsland se premier echter, dat er een diepgaand onderzoek zal worden ingesteld naar de aanvaring tussen ’t Britse fregat „Lean der” en het IJslandse inspectievaartuig „Thor” van 9 januari. Een raad voor de scheepvaart is tot de conclusie gekomen, dat de Brit de „Thor” opzettelijk heeft geramd.. Hallgrimsson zei dat Ijsland lïevër .niet uit de NAVO treedt.’ „Maar als wij de diplomatieke betrekkingen met Enge land verbreken en de Britse agressie jegens Ijsland daarna voortduurt zonder dat de NAVO ingrijpt, dan moeten wij onze verhouding tot de NAVO opnieuw bezien”, aldus de IJslandse premier. Veertig andere vertegenwoordigers van die Nationale Beweging lijken on wrikbaar in het zadel te zitten: Franco had hen voor het leven benoemd en zij mogen zelf de vacatures door overlijden in hun groep opvullen. Verder mag de regering volgens het huidige systeem nog eens 25 Cortes-leden vrijelijk be noemen, en worden weer 30 door de colleges van vrije beroepen onder hun bestuursleden gekozen. Ten slotte heb ben de ministers zelf, evenals voorzitters van bepaalde staats- en cultuurinstellin gen zitting in het parlement. gens de politie vormden 60 van hen het zogenaamde Stakingscomité van Madrid, dat de algemene politieke staking in de hoofdstad wilde voorbereiden. De ande ren zouden lagere medewerkers zijn, sorrimigen afkomstig uit vooruitstreven de katholieke middens, hetgeen de keuze van dit lokaal voor de bijeenkomst ver klaart. De 60 leden van het Stakingscomité zijn ofwel militanten van de communis ten partij PCE, ofwel afgevaardigden van de klandestiene vakbonden de zoge naamde arbeiderscommissies. Het is on waarschijnlijk dat de regering hen zo snel zal vrijlaten als dat tot nu toe met arrestanten is gebeurd. Het kabinet be schouwt hèn namelijk als „extremisten die de politieke ontwikkeling proberen te torpederen”. Verschillende leden van het kabinet hebben al verzekerd dat de regering geen communistische invloed op de gebeurtenissen zal tolereren. Boven dien onderstreepte de minister van bin- 'nenlandse zaken gisteren nog dat het kabinet zich niets zal aantrekken van de contestatie op de straten. Het blijkt dat de regering wel een zekere vrijheid toestaat aan de oppositie (bijvoorbeeld recente persconferenties van brede coali ties waaraan ook communiste^ deelna men), maar tegen de communisten apart wel hard wil optreden. Een werknemer van de Italiaanse Ley land-Innocenti autofabriek in Milaan draagt een bord met de woorden: „Wij zijn werkloos! Onze regering moet on middellijk ingrijpen!” Ongeveer 2000 werknemëfti Vtin het bewuste bedrijf de monstreerden gisteren in Milaan om de heropening van de gesloten.fabriek te verkrijgen. BEIROET (Reuter). Libanese straaljagers van het type Hawker Hunter zijn gisteren in actie geko men tegen linkse troepen die de kustplaats Damour bij Beiroet be legeren. oor- laris rage nma i --j- opij. de daarom een garantie door bepaling zijn van een minumum-olieprijs. Frankrijk het ----- -■ deel Ook tor- Irijf rho- ge- lijk en. mondeling contact tussëji „de verdedigers en personen die verdacht worden van terroristische activiteiten. De Westduitse minister van binnen-^ landse zakgn z^L tijdens zijn debaji dat'- het terrorisme in de BondörëpU- O-.rt succes is bèstró- zijn eigen partijgenoten den. maai’ ‘dat’"" rekening gehouden moet worden met nieuwe terroristi sche acties. De Westduitse politie ar resteerde in 1975 139 personen die verdacht werden van terroristische activiteiten, daarvan bevinden zich 'hog '9*7 in'arfëst .Naar 23 verdachten vaardigden bleven desondanks ernsti- Wordt hog gfeócht. De stafchef van het Syrische leger, generaal-majoor Hikmat Sjehabi, is gis terochtend in Beiroet aangekomen voor besprekingen met president Soeieiman Franjieh over mogelijkheden om de bur geroorlog in Libanon te beëindigen. en van Van linkse zijde was de regering er eerder al herhaaldelijk van beschuldigd dat zij de rechtse falangisten steunde. Dit werd echter altijd ontkend door pre mier Rasjid Karami, een gematigde mos lem die zich steeds heeft verzet tegen druk van de kant van de christenen om het leger in de strijd te werpen. Waarnemers verwachtten dat de actie van de luchtmacht een felle reactie van links zal uitlokken. Zij achtten het waarschijnlijk dat de druk op andere De actie met de gevechtsvliegtuigen werd in Libanon gezien als een gevaar lijke escalatie van de gevechten, was de eerste keer dat de luchtmacht zich in de strijd mengde. BONN. Personen die ge weld propageren, aanstichten tot geweld, en met geweld dreigen, kunnen in de toekomst in West- Duitsland bestraft worden met een maximum straf van drie jaar. UTRECHT (ANP). Door een con centratie van de Stork-Bepak vestigin gen in Utrecht en Amstelveen en Stork- Jaffa in Utrecht, beide machinefabrie ken, moet de personeelssterkte van Stork-Jaffa worden teruggebracht van 240 tot 156 werknemers, zo heeft het moederconcern VMF gisteren bekend gemaakt. Volgens de directie van Stork-Jaffa worden ontslagen op dit moment niet overwogen, omdat binnen het concern of elders naar vervangende werkgelegen heid wordt gestreefd voor de 84 betrok ken werknemers. Voor de werkgelegenheidsproblematiek is een speciale studiecommissie ingesteld, bestaande uit ondernemingsraadsleden van Stork-Bepak en Stork-Jaffa, perso neelsfunctionarissen en directieleden. Begin december zag het er op de vergadering van de Europese Raad in Rome naar uit dat de tegenstellingen waren overbrugd. De commissie moest dus voorstellen gaan ontwikkelen om deze overeenstemming vast te leggen. In de voorstellen die de commissie nu aan de ministerraad heeft óvergelegd is de bepaling van 'n minimumveiligheids- prijs voor olie eigenlijk het belangrijk ste nieuwe element. De" commissie vraagt de raad van ministers namelijk om verder al lang op tafel liggende, maar door de tegenstellingen tussen de Jodenstaten onafgedaan gebleven voor stellen te aanvaarden. Die voorstellen beogen een werkelijke solidariteit te scheppen tussen de ledenstat$h in geval van bevoorradingsmoeilijkheden, de be vordering van besparingen op het ener giegebruiken het stimuleren van de De stafchef is enkele weken geleden ook in Beiroet geweest voor overleg. Syrië heeft bij vorige pogingen tot beëin diging van de strijd een belangrijke rol gespeeld. voorstellen (het afschaffen van de anti terreurwet, de nieuwe Kieswet 'enzo- gen nodig die op hun beurt een referen- t voorts) vooygelegd moeten Worden. - Aan de andere kant z?lrde oppositie hësïist niet stilzitten. In een recente verklaring zeggen de twee grootste coa- t.o lities,*9e Junta Democratica en het De- Fn dat géval ‘immër7direc’t'e mp*atisChe Platform, dat de rtêgrii>S worden. rijke wetsvoorstellen in behandeling waren (onder andere de staatsbegroting voor '76 en een wet op de gemeentera den) waarvoor Franco liever op de hui dige conservatieve Cortes-leden rekende, stelde hij de verkiezingen uit tot februari ’76. j MG .t-‘ - BRUSSEL. De commissie van Euromarkt wil dat de landen van gemeenschap overeenkomen dat de prij zen van ingevoerde ruwe olie zware oliederivaten niet beneden de 7 dollar per barrel (150 liter) mogen zak ken. Dit voorstel dat gisteravond door prof. Henri Simonet het Belgische lid van de commissie, werd bekend ge maakt. is een gevolg van de overeen stemming, die de negen landen van de gemeenschap op him topconferentie in Rome begin december, bereikt hadden over de energieproblemen. Prijs ruwe olie mag niet onder 7 dollar per barrel De toestellen hadden nun aanvallen niet slechts tegen de vluchtelingenkam pen van de Palestijnen gericht, maar ook tegen Palestijnse guerrillastrijders die een legerkonvooi omsingeld hadden. De Libanese regering zou een verzoek van christelijke zijde afgewezen hebben het leger op uitgebreide schaal inte schakelen om benarde falangistische stellingen te ontzetten. De huidige stakingen bewijzen dat de oppositie alle mogelijke middelen zal aangrijpen om haar invloed te tonen en de regering onder druk te zetten Voor looneisen of gaan, neemt (Van onze correspondent) STOCKHOLM. In Zweden zijn een overste, en twintig andere hoge officie ren van de Pakistaanse luchtmacht ge arresteerd „wegens het smokkelen van hasjiesj tec .waarde van ongeyeer een half miljoen gulden. De politie hield heit aan op he| vliegveld van Norrköping waar ze waren geland met een toestel van het type Hercules. De bedoeling van het transport was het ophalen van on derdelen Voor vliegtuigen van de Pakis taanse luchtmacht, geleverd door de Zweedse vliegtuig- en automobielfabriek Saab. Hun arrestatie werd mogelijk dank zij een tip van Interpol uit Pakis tan. Speciaal afgerichte honden vonden in het vliegtuig, dait in Parijs een tussen landing had gemaakt, vijfig kilo hasjiesj. Een douane woordvoerder verklaarde dat men ervan overtuigd is dat er nog veel meer in het toestel verstopt zit en men is van plan het door technici van Saab uit elkaar te laten halen. rendeels uit rijdende auto’s naar de doelen werden geworpen. Donderdagochtend was het doelwit een Russisch vrachtschip, de Ribakowait, dat zijn lading in de haven van Porto had gelost. Kort nadat het schip anker had gelicht, wepden vanuit passerende auto twee ankerplaats geworpen. Beide misten hun doel, maar schade aan een draaibrug. In Fafe, enkele kilometers buiten Por to, werd een bom geworpen naar het huis van een als pro-communistisch gel dend gemeenteraadslid. Ook in Santo Tirso moest het huis van een linkse activist het ontgelden. ge bezwaren hebben tegen het wets ontwerp. Zij stelden de vraag of het terrorisme wel eenaanleiding mag zijn om de wetgeving steeds opnieuw te verscherpen. Op deze wijze ont staat er een klimaat van intimidatie, zelfcensuur en opportunisme, zo meenden ze. De Westduitse oppositie die deze wet niet vër genoeg ging en ook het demonstratierecht wilde be perken, beschuldigde de .sociaal-de- mocraten- ervan- sympathisanten het gfeweM en -het-extremisme te zijn. Het Westduitse parlement heeft gisteren op deze wijze weer een bij dróge willen leveren in de strijd tegen hef'tertorisme. Vooral de zoge-“ m eerste lezing over nog een aantal naamdë Wegbereiders van het terro- -andere- wetten die in het kader, van risftie -moéten in de toekomst* met- «--de bestrijding-, van hef terrorisme tot gevangenisstraffen rekening houden. stand zijn gekomen. Het betreft de De bedoeling is bijvoorbeeld dat ge schriften, zoals handleidingen voor de dum vereisen. De getrapte verkiezingen voor de 150 „vakbondsvertegenwoordi- gers”, de 112 „gemeentevertegenwoordi- gers” en 52 van de 100 vertegenwoordi gers van de Nationale Beweging, moeten riög, altijd niet meer dan. vage’ en ,ontog- reikende beloften heeft gedaan. Ook het plan van de regering om de communis ten uit te sluiten van de ontwikkeling in de eerste twee jaren, wordt door de oppositie niet aanvaard.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3