Interventie Syrië dreigt na aftreden Karami Weer arrestaties in Spanje Overleg in Helsingör te informeel „BRITSE SCHOOLMEISJES ALLEEN OP DE HAND SLAAN" PIEPER i GERMANEN HET VERLEDEN Protestdemonstratie advocaten uiteengeslagen door nico scheepmaker BOEK N BLOEMETJE l/OOBJf BBOEB KABEL INKBALim. ■i iMMHI 2 MAANDAG 1 9 19 7 6 JANUARI 3 BINNEN** EN BUITENLAND ils tid ■rd ng (Van en speciale verslaggever) est '5 4 (Vervolg van pagina 1) BEIROET De toestand in Libanon heeft vandaag een nieuw diepte punt bereikt na een weekeinde van hevige, onder het hele land verspreide gevechten die opnieuw ruim 350 mensenlevens eisten en tot het aftreden dwongen van premier Karami en zijn zeven maanden oude „reddings- kabinet”. HELSINGÖR De PvdA gaat proberen rond de jaarwisseling in Den Haag een topconferentie van Europese socialistenleiders te orga niseren. De Nederlandse socialisten hebben nogal wat bezwaren tegen het socialistische topberaad dat dit weekeinde in het Deense Helsingör is gehouden. ipt 1 (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) LONDEN Op de Britse scholen mogen meisjes in de pu berteit alleen op de hand gesla gen worden. Dit dient in de eer ste plaats te geschieden door vrouwelijke leerkrachten. Het slaan van schoolmeisjes in de pu berteit door onderwijzers wordt afgeraden. IC (Van onze redactie buitenland) MADRID De politieke politie van Madrid heeft gisteravond het grootste deel van een groep van 55 personen, die in hoofdzaak uit ad vocaten bestond en gisterochtend was gearresteerd, weer vrijgelaten. De groep bevond zich in het buiten huis van een Madrileense advocaat; de leden van de groep zouden zo wel beroepsmatig als ideologisch betrokken zijn bij de huidige star- kingsacties in de hoofdstad. r se Toestand in Libanon naar nieuw dieptepunt toe RASJID KARAMI gaan „om de (ADVERTENTIE) •o. r o 'o' <0 O, Fleurop Interflora garandeert uw bestelling. Koninginnegracht 135, Den Haag. PvdA wil Europese socialisten in topconferentie bundelen een n j xg^ Vorige week lag het trottoir voor de Heineken Brouwerij in Amsterdam vol met primitieve, kennelijk met de hand bedrukte papiertjes waarop dit stond: „Germanen, trap zwarten eruit!”. Afzen der onbekend, zoals te verwachten viel (het zal wel een Germaan zijn geweest). w le ie bond van schoolhoofden. Van de bond zijn ongeveer 18.000 hoofden van la gere en middelbare scholen lid. meesten willen na afloop van de spe ciale behandeling niet meer naar de gewone schoollokalen terug. De lera ren zijn speciaal getrainde en ervaren leerkrachten, die een extra beloning krijgen voor hun inspanning. Zij vin den het werk „fascinerend”. Gratis minifolder nü verkrijgbaar. Kies bij uw Fleurop bloemist uit het Bloemboek met 175 voorbeeldige arrangementen. Ed van Thijn, leider van de PvdA- fractie in de Tweede Kamer, zei ons fn Helsingör dat de bijeenkomst daar veel te informeel is en dat ze niet door de officiële Socialistische Internationale is georganiseerd. Besluiten kan men daar door niet nemen. De PvdA wil nu een Europese topconferentie-met-bevoegdhe- den organiseren. De conferentie van premiers en partij- ?n ïk ig de Jt ts !e >f- Do en- ie t- g. nd ?et is- co- ;en üg id, ad, im. •is- IU- cht de za- ro- dd. ijn iOU ra- ch »ft en >au de lie en de, at- de iet k. en len m- e- in er- ran iet in- m- Bo- !e- ;n, nd an is. ise de De en lie er De n- n. er de ti lt :n Een foto op de voorpagina van The Sunday Times van gisteren. We zien van links naar rechts een appel (Cox), een sinaasappel (Zuid-Afrika) en een aard appel (Engelse pieper). De appel kostte 5 pence (27 cent), de sinaasapel 6 pence (32 cent) en de aardappel 11 pence (59 cent). De aardappel woog een nond, geen malta-aardappeltjes dus, maar toch. Ik z hoorde dat er gisteren een demonstratie is gehouden voor Buckingham Palace en dat koningin Elizabeth veroaasd aan haar opperstalmeester vroeg wat er aan de hand was. „Uw volk heeft honger, majesteit”, zei de opperstalmeester, „het kan de aardappels niet meer betalen”. De koningin antwoordde toen verbaasd: „Maar waarom eet het dan geen sinaas appels?”. U merkt het wel, een prijsbe wust huisvrouwtje, de Engelse koningin. De mevrouw die achter de toonbank stond, vroeg toen: „Hebt u niet boven Wardenaar gewoond?”. Ik was de naam eerlijk gezegd vergeten, maar toen zij hem noemde, wist ik opeens weer dat dit bijna benedenburen waren. „Balm”, de Bordewijk-achtige naam van onze directe benedenburen op twee-hoog, zal me mijn hele leven zeker bijblijven. „Maar hoe weet u dat?”, vroeg ik met stomheid geslagen, want ik herken me zelf niet eens van jeugdfoto’s, laat staan een buurvrouw over een tijdsbestek van 32 jaar heen (ik ben nu 45). „Ik zag het aan uw gezicht”, zei ze. De opstand op de meisjesschool in Newcastle on Tyne werd gevoerd onder de leuze dat de emancipatie voor de meisjes zich niet diende uit te strekken tot het gebruik van de tawse. Ze willen dat deze marteling voor de jongens gereserveerd blijft. Zelfs ue minister van onderwijs was er niet van op de hoogte dat er nog lijfstraffen plaatsvonden. Toch werd op een school in Wallsall de tawse sinds 1973 ruim 500 keer toe gepast op kinderen van 7 tot 19 jaar. De plaatselijke wethouder van onder wijs verdedigde dit hoge aantal door te zeggen dat het gebruik van de Een woordvoerder van de christelijke militie zei dat Karantina „op een kleine verzetshaard na” was veroverd. De ver- zetshaard bestond uit een 50-tal Palestij- nen die werden omsingeld en wier val elk ogenblik verwacht werd. De woord voerder zei dat 50 tot 70 „linksen” wa ren gedood en ruim honderd gevangen genomen. Van harte, grote broer. Zet ze in de bloemen, al die lieve mensen. De nationale bond van hoofdonder wijzers kwam in het geweer ondanks het feit dat de collega’s die de zweep hadden laten suizen geen lid van hun bond waren. Dit bewijst dat de nood op sommige Britse scholen hoog is. In ons eigen land was er 12 jaar geleden hevige opwinding over het gebruik van de „Rohrstock” op scho len in Hamburg. De houding van het onderwijspersoneel werd toen ver klaard vanuit het Duitse fascistische verleden. Ik nam weer afscheid en bleef even staan om een fanfarekorps te laten pas seren, dat luidruchtig trommelend en blazend voorbijkwam. Iets van de buurt vereniging blijkbaar, heel kleine spichti ge meisjes in rood-witte pakjes met blauwe benen van de kou en twee onrustig meelopende leiders die het ver keer moesten afduwen. De glamour straalde bepaald niet van hun arbeiders- kleding af, wel het liefdewerk-oud-pa- pier dat de glorie van het buurtvereni- gingswerk uitmaakt. Te midden van de 10 tot 12-jarige. meisjes liep een dikke veertiger, die de grote trom bespeelde en voorop, als een keurvorst aan het hoofd van zijn troepen, schreed de tamboer majoor, een gebrilde jongeman van een jaar of twintig die door een iets te kort been deerlijk hinkte. Leden van de militia van de Liba nese socialistische leider Kamal Joemblat zwaaien met een vlag op een pantservoertuig dat zij buit- maakten op het regeringsleger bij de hoofdweg van Beiroet naar Domour. Zware gevechten in Beiroet en in de provincie duurden ook gisternacht voort, terwijl de tol aan levens over een perio de van 72 uur steeg tot 359 doden en ruim 500 gewonden. Naar schatting heeft de Libanese burgeroorlog tussen mohammedanen, christenen en Palestij- nen sinds april 1975 nu ruim 9000 doden en 19.200 gewonden geëist. Opvallend is dat de socialistenleiders weliswaar de meest actuele zaken b- spreken, maar dat zij de resultaten van hun beraad in nogal vrijblijvende ter men weergeven. Wellicht speelt het feit dat zeer veel Europese landen momen teel door socialisten geregeerd worden hier een rol. De bewegingsvrijheid van de linkse leiders is daardoor op interna tionaal niveau immers wat beperkt. Gistermorgen is onder meer gesproken over de directe verkiezing door de be volking van het Europesè parlement in 1976. „Algemeen is men van mening dat wij dit door moeten zetten, maar over de uitwerking bleken toch wel verschil len van mening”, aldus premier Jorgen sen. Dat de socialisten, hoewel zij gelijklo pende ideeën hebben over de samenle- ving-van-morgen, verschillend denken over de problemen-van-vandaag, bleek ook uit Jörgensen’s openingsrede. Hij deed een klemmend beroep op landen riem in Wallsall voor de hand lag, omdat de stad altijd al een sterke relatie met de leerindustrie had ge had. De vragen over de tuchtiging drei gen een ander probleem naar de ach tergrond te schuiven, en dat is de steeds toenemende kinderterreur op de Britse scholen, vooral in het noor den. Op een school in Newcastle on Tyne worden ieder jaar honderd kin deren voorgoed naar huis gestuurd. Op een andere school is er een heel controle-apparaat om de kernen van het kwaad meteen uit te roeien. De groep van grootste oproerkraaiers krijgt les in een apart lokaal, met aparte onderwijsmethoden. Op weer een andere school zitten de jeugdige terroristen afgezonderd in een soort kampeerwagen op de speelplaats. De leiders uit diverse Europese landen heeft overigens niet te klagen over gebrek aan belangstelling. Achttien landen hebben hun coryfeeën gestuurd. Israel ontbreekt echter. Ons land is vertegenwoordigd door premier Den Uyl, Sicco Mansholt (voorzitter van de Federatie van Socia listische Partijen in Europa), fractielei der Van Thijn en de internationaal se cretaris van de PvdA, H. van den Bergh. Gistermorgen heeft de Europese Fe deratie van Socialistische Partijen in een afzonderlijke bijeenkomst het rapport besproken van de Belgische pre mier Tindemans. Deze stelt onder meer voor de Europese instellingen te versterken en voorzichtig verder te gaan op de weg naar een verenigd Europa. Deze visie van een christen-democraat is door de socialistenleiders met instem ming begroet. „Overwegend positief”, zo was het oordeel dat de Deense premier Jörgensen, voorzitter van de conferentie, gisteren op een persbijeenkomst gaf. de politie gearresteerd. Zij zouden het initiatief hebben genomen tot de staking van bankpersoneel die momenteel voort duurt in de Catalaanse hoofdstad. De Madrileense politie heeft gisteren de wapenstok gebruikt om ongeveer 150 advocaten te verspreiden die bij de lei ding van de politie een petitie wilden Indienen waarin zij onmiddellijke vrijla ting vroegen van de 55 mensen die bij de razzia waren aangehouden. Tot dege- een hand in reepjes is gesneden. Wie er deskundig mee op broek of hand krijgt, schijnt dat volgens insiders enige dagen lang te blijven voelen. Deze en andere conclusies zijn te vinden in een rapport dat dezer dagen is opgesteid door de 30 leden tellende uitvoerende raad van de nationale De schoolhoofden reageerden snel, nadat de afgelopen weken een twee tal gevallen van lichamelijke tuchti ging van meisjes door onderwijzend personeel, aan het licht waren geko men. Een onderwijzer in North Shields gaf grif toe dat hij een tweetal meis jes met de rotting had geraakt, nadat zij een vriendinnetje verschrikkelijk hadden afgetuigd. In Newcastle on Tyne had een hoofdonderwijzer _de zogenaamde „tawse” op enige vrouwe lijke leerlingen aangewend, en dit had tot een soort opstand geleid. De „Tawse” is een leren band van onge veer 35 cm lang en 5 cm breed waar van het bovenstuk als de vingers van die maandenlang heeft geprobeerd het veto van zijn premier te ontkrachten tegen het inzetten van het 18.000 man tellende, overwegend door christelijk of- ficierskader aangevoerde leger om de orde te herstellen. Krachtens de grondwet moet Franjieh een andere moslim van de Soennisekte tot premier aanstellen, maar in Beiroet wordt betwijfeld of die onder de huidige omstandigheden te vinden is. Waar schijnlijker is dat Franjieh de staat van beleg zal afkondigen en een militair kabinet zal installeren. Maar de aan dacht ging vandaag uit naar wat Syrië zou gaan doen en wat zijn reactie op Karami’s vertrek zouden zijn. De Syriërs hebben nauw met Karami samenge werkt waar deze de vrede poogde te herstellen en zij hebben meer dan eens gedreigd met het binnenvallen van Liba non, als dit land zou afglijden naar de opdeling die Karami heeft geprobeerd te verijdelen. Een escalatie van de steeds frequenter wordende schermutselingen tussen het leger en de Palestijnen zou ook Syrië’s interventie kunnen uitlokken, en daar mee die van Israel. Karami zei heen te gaan „om te voorkomen dat Libanon in een puinhoop verandert”, nu het hem in zeven maan den eerste ministerschap niet is gelukt het land van die heilloze weg af te houden. In die tijd stortte het ene na het andere bestand in. „God is mijn getuige dat ik heb gepro beerd het land te redden”, verklaarde de soenniet Karami voor radio en televisie. „Mijn inspanningen zijn voor niets ge weest. De deur naar vrede is nu dichtge slagen. De regering kan niet meer doel treffend optreden. Hoewel al mijn in spanningen tevergeefs zijn geweest, heb dat het ;ine jen rijf ge- 41 zan an- met een sterke betalingsbalans (Neder land bijvoorbeeld) om de consumptie aan te jagen. De minder gefortuneerde landen zouden daar dan via hun export van kunnen profiteren. Zoals bekend, voelt het kabinet-Den Uyl maar weinig voor zo’n aanpak van de economische stagnatie, inflatie en werkloosheid; on derwerpen die voor vandaag, wanneer de conferentie zou worden besloten, op de agenda stonden. Dr. Sicco Mansholt zette gisteren uit een hoe de directe verkiezing van het Europese parlement moet worden aange pakt. De socialistenleiders zijn van me ning dat het nodig is om tegen 1978 een gemeenschappelijk Europees verkiezings programma op te stellen, waaruit voor de kiezers blijkt dat socialisten een ge zamenlijke internationale visie hebben. Enige grondregels van zo’n program zijn in Helsingör besproken, waarbij bleek dat zij niet afwijken van de bekende linkse principes. Een merkwaardige ervaring. Van mijn eerste tot mijn 13de jaar heb ik in Amsterdam op de Admiraal de Ruyter- weg gewond. Nummer 35, drie hoog, Schuin daartegenover heeft Barry Huls- hoff nu zijn café „Dug Out”, waar vroeger drukkerij Senefelder was. Vroe ger vond ik dat een heel groot gebouw, nu maakt het meer de indruk op me van een groot huis. Toen ik 13 was, verhuisden mijn ouders naar de Planta ge Middenlaan. Sindsdien ben ik natuur lijk nog dikwijls over de Admiraal de Ruyterweg gereden, maar ik kan me niet herinneren eerder de fruitzaak van ex-buurman Frommé te zijn binnenge stapt. Dat deed ik nu wel, omdat ik iets nodig had en toch in de buurt was. Nadat het college van advocaten te Madrid tegen deze arrestatie had gepro testeerd, werden bijna alle 55 zondag avond weer in vrijheid gesteld. Alleen de villabewoner, Ignacio Montejo, en enkele linkse advocaten blijven onder arrest De politie zou in de villa „subversieve documenten” hebben gevonden. Na zijn vrijlating verklaarde de advocaat Tomas Merin, dat de politie hem en de anderen had beschuldigd van het organiseren van stakingen in Madrid om een politiek doel te dienen. Over de plannen van de overheid met de andere arrestanten, die beschreven worden als bekende leidinggevende figu ren van de communistische partij en de illegale „Afbeiderscomité’s”, is nog altijd niets bekend, evenmin als over de nieu we groep arrestanten. Tegelijkertijd vernam men dat het personeel van de Spaanse Staatsspoorwe gen „Renfe”, waar in sommige diensten al stakingsacties op gang zijn gekomen wegens looneisen, de benodigde docu menten heeft ontvangen voor een even tuele mobilisatie. Dat wil zeggen dat de regering, zoals zij dat met de postboden staking van Madrid reeds heeft gedaan, een eventuele staking in de staatsspoor wegen met militaire maatregelen de kop in wil drukken. Dit alles bevestigt dat het kabinet inderdaad een hardere houding gaat aannemen tegen de verschillende sta kingsacties in Spanje, die in de titel van een cover-story van Spanjes grootste opinieblad ,,Cambio-16” onomwonden als een „uitdaging aan de regering” om schreven worden. Dertien employé’s van de „Banco San tander” in Barcelona zijn zaterdag door ril nen die klappen te incasseren kregen behoorden functionarissen van de Ma drileense orde van advocaten. In Bilbao maakte de politie met ge weld een einde aan een betoging van verscheidene duizenden Basken die am nestie eisten voor Baskische politieke gevangenen. Verscheidene demonstran ten werden aangehouden. De autoriteiten hadden toestemming voor de betoging geweigerd. Ze bleek in de oorlog ook al bij de Frommé’s te hebben gewoond en nu met de oudste zoon getrouwd te zijn. „Hoe gaat het met Jaap?” vroeg ik, want daar speelde ik mee. Als een van ons naar buiten kwam, slaakte hij eerst even de indianenkreet die onze herkenningstune was: „Angehuhu!”. Een oproepteken. „Jaap is dood”, zei ze. „Op zijn 45e is hij overleden”. Dat moet dan pas geleden zijn gebeurd, zei ik, maar net was toch al drie jaar geleden, ik speelde blijkbaar met oudere jongens. Zomaar opeens overleden. Je hebt het allemaal niet in de hand. Toen de aanval op Karantina begon, verschenen in Beiroet luidsprekerwagens in moslimwijken die de bevolking oprie pen de wapens ter hand te nemen en een „jihad” (heilige oorlog) te ontkete nen. Een poging te elfder ure van Ara bische ambassadeurs in Libanon een wa penstilstand te organiseren ter voorko ming van Karami’s aftreden, mislukte toen PLO-leider Jasser Arafat hem/Zei, dat hij zijn mannen niet langer in de hand had en hij geen verantwoordelijk heid zou aanvaarden voor wat zij zou den doen nadat Karantina zou zijn ge vallen. Het politieke luchtledig dat door Ka rami’s aftreden is ontstaan moet nu worden opgevuld door de christelijke Soeleiman Franjieh, de orthodoxe leider ik een zuiver geweten, omdat ik gedaan heb wat ik kon. God behoede ons”, aldus de premier met haperende stem. Enkele ministers en politieke bondge noten hadden al enkele weken bij Kara mi aangedrongen op aftreden, maar hij stelde uit tot na het afgelopen weekein de, omdat dan weer een bestand zou ingaan dat was bewerkstellig door Syri sche en pan-Arabische bemiddeling. Maar binnen 24 uur mislukten twee wapenstilstanden en de zware gevechten verspreidden zich vanuit de hoofdstad over de provincie, een climax bereikende in een massale „christelijke” aanval op de mohammedaans-Palestijnse krotten wijk Karantina in het noorden van Beiroet gisterochtend. Duizenden krotbewoners vluchtten in paniek, toen een door de wind aange- wakkerde brand in een door bommen getroffen warenmagazijn Karantina in zijn greep kreeg en een kolonne christe nen in jeeps en te voet temidden van een regen van granaten, mortier- en maehinegeweervuur door de krottenwijk oprukte. Ik stapte het trottoir af om achter de optocht om te kunnen oversteken maar ik moest nog even wachten op een fietsende oudere dame die opeens kei hard begon te keffen. Maar nog voordat mijn verbazing vaste vorm had gekre gen, zag ik al dat zij achter haar rug in een mandje op de bagagedrager hondje verborg dat zo te keer ging. Dit alles binnen drie minuten. Het maakte mij er niet vrolijker op (Fellini zou er een film van hebben gemaakt.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3