99 Preparaat voor muurschilderijen Griekenland ook internationaal op de bres tegen folteringen Oorlog of vrede in Rhodesië Vraag van veel speculaties ■T HEB Éifi GEDICHTEN VAN MAO ONTKETENEN EEN MASSA-CAMPAGNE Conflicten binnen Nationale Afrikaanse Raad „VOOR ONS IS FOLTERING GEEN ABSTRACT BEGRIP” Aanpassingen longen bij vervuilde mist I 1 y y -z MAANDAG 1 9 JANUARI 1976 9 VARIA. (Van een speciale medewerker) Meerjarenplan Tweeledig Heel China Trapsgewijs sn- I ook mislukken is een nieuw guerrilla-offensief, moge lijk op groter schaal dan de vorige, te verwachten. F» 2- «rJSK n- sn t Sinds enkele weken is in China een massa-campagne op gang gekomen die - naar het zich laat aanzien - in de nabije toekomst een grote rol zal spelen in de binnen- en buitenlandse politiek. Het startschot werd op nieuwjaar gegeven met de publikatie van twee „nieuwe” (in feite tien jaar oude) gedichten van voorzitter Mao, gelijktijdig gepubliceerd door de drie belangrijkste bladen: de Rode Vlag, het Volksdagblad en het Dagblad van het Volksbevrijdingsleger. Ze roepen op tot een verdere krachtsinspanning en keren zich tegen het ontstaan van zelfgenoegzaamheid. De officiële commentaren benadrukken dat deze romantische gedichten in overdrach telijke zin een revolutionaire aanval op de Sovjet-Unie vormen. Geen partij gekozen Tl 4 Op lange baan SALISBURY (Reuter). Wordt het oorlog of vrede in Rhodesië? Dat is dezer dagen in Salisbury het on derwerp van veel speculaties, zowel in blanke als in Afrikaanse kringen, De vraag wordt ingegeven door de huidige onderhandelingen tussen de blanke min derheidsregering van premier Ian Smith en een deel van de Afrikaanse Nationale Raad onder leiding van Joshua Nkomo. De afgelopen tien jaar hebben de Rhodesiërs her haaldelijk hun krachten beproefd op het netelige pro bleem van een constitutionele regeling, tot dusver zonder resultaat. Als de huidige onderhandelingen Weinig ruimte Het is overigens voor het eerst dat de constitutio nele besprekingen rechtstreeks worden gevoerd tussen de blanke regering en de Afrikaanse nationalistische leiders, of althans een deel van hen. Een ander deel van de Afrikaanse Nationale Raad (ANC), onder lei ding van bisschop Abel Moezorewa die in Zambia verblijft, heeft zich krachtig verzet tegen Nkomo's initiatief. Vorige besprekingen liepen steeds via Britse bemiddelaars. Ft|¥ictorjo Aantasting I - ggy Kc._- De nieuwe „grote sprong F van China voorwaarts MAO TSE-TUNG evenals in AFRIKA RHODESIË, 0. IAN SMITH Smith kan rich weinig concessies per- JOSHUA NKOMO Aanvankelijk lag het initiatief bij de „pragmatische bestuurders” van het cen trum. In januari van het vorig jaar stelden de onlangs overleden premier Tsjoe En-lai en eerste vice-premier Teng Hsiao-ping aan het Volkscongres (parle ment) een zeer ambitieus nieuw meerja renplan voor, waarin vrijwel uitsluitend de naduk werk gelegd op het grote belang van een verdere produktieverho- ging. In februari kwamen verschillende variaties op dit thema naar voren. het grote veler smaak onevenredig veel aan dacht. mittercn nadat hij zijn blanke landgeno ten jarenlang heeft verzekerd dat hij de macht nooit uit „beschaafde” dus blanke handen zal geven. Hij zou dan een flinke stembusnederlaag riskeren te genover de voorstanders van de „harde lijn”. (Van onze redacteur Frans van Hasselt) een arme tussen Zoals steeds in de Chinese politieke economie was de landbouw het vertrek punt, maar volgden de andere sectoren. In november volgden nationale confe renties voor mijnbouw en industrie, die op soortgelijke wijze de produktieverho- ging in het nieuwe meerjarenplan kop pelden aan een verdere uitbouw van het socialisme en de binnen- en buitenlandse politiek. Botswana" Hij heeft ratten en apen aan de mist blootgesteld. Na zeven dagen bleek bij de dieren „biochemische en structurele scha de” te zijn ontstaan. Hoewel de longen waren ontstoken werden geen symptomen daarvan waargenomen, zoals kuchen. Dungworth meent dat de longen zich aan de mist hebben aangepast. Het be schadigde gedeelte werd door nieuw ver vangen dat beter tegen de mist bestand bleek. in jn 3S ig LONDEN (Reuter) Dr. Donald Dung worth, medisch onderzoeker in Californië, heeft het vermoeden geuit dat de longen bepaalde veranderingen ondergaan wan neer vervuilde mist wordt ingeademd, waardoor zij in zekere mate worden be schermd. Het eerste gedicht gaat over de bergen van Tsjingkang, waar aan het eind van de jaren ’20 de guerrilla begon en die Mao in het midden van dc jaren ’60 opnieuw bezocht. Het eindigt met de woorden: „Niets ter wereld is onmoge lijk, als men de top maar durft beklim* men”. In feite zou men hierin een op roep moeten zien om een vliegende start te maken met het juist begonnen vijfjarenplan 1976-1980, dat (zoals eerder werd aangekondigd) de basis moet leg gen voor het „inhalen” van de hoogont wikkelde landen voor het jaar 2000. Anderzijds geldt dat niet alleen de ontwikkeling van de produktiekrachten, maar ook de wijziging van de produktie- verhoudingen een belangijke plaats heeft gekregen in de Tachai-beweging. In de eerste plaats is besloten, dat het ge- Bij de aanklachten tegen folteraars en alle aanklachten waren parti culier moest worden gewerkt met begrippen als „machtsmisbruik”, „be lediging en bedreiging” en „toebren ging van (zwaar) lichamelijk letsel”. Gevallen waarbij dit laatste kon wor den aangetoond, lagen juridisch het makkelijkst en kregen soms ook naar Het gemis daaraan werd door alle juristen tijdens de afgelopen en nog lopende processen zwaar gevoeld. He- leni Vlachou herinnerde er in haar Kathimerini aan, dat er in ditzelfde wetboek wel hechtenisstraf wordt ge steld op „mishandeling”, „onthouding van water en voedsel voor langer dan 12 uur”, ja zelfs „trappen en stom pen”, maar dat dit bepalingen zijn uit de wetgeving op dierenbescherming. BAZEL (Reuter). Enkele vervaagde muurschilderingen van Michelangelo in de Sixtijnse kapel in Rome kunnen in hun vroegere glans worden hersteld, dankzij een preparaat dat door Vati caanse geleerden is ontwikkeld. Het is gebaseerd op alkaloïden en zuren en is het resultaat van 15 jaren onderzoek, aldus een rapport van de Zwitserse ver eniging van chemische industriëlen. Maar in feite bleek elders een belang rijk compromis te worden bewerkstel ligd. Midden september begon in de modelcommune Tachai een nationale conferentie „Leer van Tachai”. Midden oktober werd de conferentie in Peking besloten. Er namen ruim 3000 afgevaar digden aan deel, vrijwel de gehele par tijtop gaf acte de présence, en verschei dene leiders hielden belangrijke toespra ken. gebonden aan onderwijs, bezit of inko men. In stamverband levende Afrikanen zouden vervallen worden verklaard van hun traditionele rechten op land als ze voldoen aan de voorwaarden voor het verkrijgen van stemrecht. meensehappelijk bezit van land en pro- duktiemiddelen (machines en dergelijke) trapsgewijs zal worden overgeheveld van kleinere naar grotere eenheden: van „team” naar „brigade” naar „commune” naar „district” naar provincie en uitein delijk naar „het gehele volk”. Op die manier zullen verschillen tus sen „arme” en „rijke” gebieden langzaam oogelost worden. In de eerste plaats 'hoopt men, dat de mechanisatie de ver schillen tussen hand- en hoofdarbeid zal verkleinen (mits men althans het „arbei- derszelfbestuur” verder blijft ontwikke len). prozaïsch debat, dat het gehele afgelo pen jaar in zeer bedekte termen binnen de Chinese top is gevoerd tussen het centrum en de linkervleugel. Met betrek king tot de voortzetting van de revolutie waren er namelijk enerzijds degenen die de nadruk wilden leggen op het doen van verdere investeringen en het zich eigen maken van nieuwe technieken, anderzijds degenen die de nadruk wilden leggen op het nog verder nivelleren van inkomens en eigendom. Het gaat hier om de steeds terugke rende tegenstelling binnen de commu nistische beweging tussen (in termen van de marxistische economie) de door braak van de produktiekrachten (techni sche uitrusting en ontwikkeling van ar beiders, die duidelijke taken hebben in het produktieproces) of die in de pro- duktieverhoudingen (de aard van de be zitsrelatie van de produktiekrachten tot de produktiemiddelen, d.w.z. grondstof fen en machines). De radicale vleugel van bisschop Moe- zorewa en dominee Ndabaningi Sithole, leider van de vroegere Zanu-guerrilla- strijders, krijgt dan waarschijnlijk de overhand. een verdere ontwikkeling van de pro duktiekrachten in de landbouw. Dat be tekent in de eerste plaats ontginning en bevloeiing van het land: net als in het eens onvruchtbare Tachai, moest ook in de rest van China het landbouwareaal (dat in 1974 nog slechts 13 percent besloeg) worden uitgebreid. In de afgelo pen jaren hebben 100 miljoen mensen iedere winter grotendeels met hun blote handen 1,6 miljoen hectare land per jaar onder irrigatie gebracht (op een landbouwareaal van 127 miljoen hecta re). Dat zou echter meer moeten wor den. Het betekent in de tweede plaats me chanisatie en „chemificatie”nét als in het „spaarzame” Tachai, moest ook in de rest van China méér van de inkomens- groei voor de aanschaf van machines, kunstmest en bestrijdingsmiddelen wor den gereserveerd. En het betekent in de derde plaats „verwetenschappelijking” van de landbouw: net als in het „leer gierige” Tachai zouden de communes zelf proeven moeten doen met nieuwe gewassen en methoden. Tn totaal zijn op dit moment zo’n 300 districten „ge-Tachai-ificeerd”; rond 1980 zou een derde van alle districten zover moeten zijn, terwijl ook de overige zou den zijn „gemoderniseerd”. De bedoeling is duidelijk. In de deel- commune Tachai zelf (nog geen honderd families) is de graanproduktie sinds 1949 bijna vertienvoudigd. In het district Hsi- yang eromheen (ruim 450 dorpen) is de graanproduktie sinds 1966 al ongeveer verdrievoudigd. In de provincie Shansi daaromheen zou de produktie zozeer kunnen stijgèn, dat niet alleen de groei ende bevolking kan worden gevoed, de consumptie kan stijgen en de reserves kunnen worden vergroot, maar dat ook een overschot voor export ontstaat (Wat een belangrijk Winstpunt zou zijn voor de buitenlandse politiek). Het kan verbleekte kleuren herstellen en is met succes toegepast tijdens res tauratie aan het paleis van Lateranen in Rome. Vaticaanse functionarissen menen dat hetzelfde kan worden bereikt in de Sixtijnse kapel en de basiliek San Marco in Venetië, waar de fresco’s als onher stelbaar werden beschouwd. Ook beeldhouwwerk kan ermee wor den behandeld. Het preparaat dringt diep in hout en steen in, evenals in canvas, en weert corrosie. .West Nicholson Bejtbridge^f**- •t v.,.,.,xyy Spoorweg Stuwdam km400 De leiders van de aangrenzende Afri kaanse landen hebben tot dusver opzet telijk geen partij gekozen in het conflect binnen de ANC, al geeft de Zambiaanse president Kenneth Kaoenda min of meer bedekte steun aan de gematigde vleugel van Nkomo. Officieel wachten de Afri kaanse staatshoofden af wat Nkomo er van terecht brengt. Als hij faalt zullen ze hun posities opnieuw moeten over denken, en mogelijk een strijdvaardiger koers tegen het minderheidsbewind in Salisbury gaan steunen. Het ziet ernaar uit dat onderhandelin- gen nog wel enige tijd zullen duren. Smith heef t geen reden om de zaken te overhaasten. Voorlopig is het betrekke lijk rustig in Rhodesië. De guerrilla langs de noordgrens, die begin vorig jaar op zo grote schaal oplaaide, dat de blanke Rhodesiërs zich ernstig zorgen gingen maken, is de laatste maanden sterk verflauwd. Maar de dreiging van gewapende acties blijft, en dwingt de regering om een naar verhouding sterke veiligheidsmacht paraat te houden. ATHENE. Griekenland is enige land ter wereld waar processen wegens folteringen zijn ge voerd. In regering, parlement, zelfs in de legerleiding, zitten velen die tij dens de dictatuur met dit fenomeen hebben kennisgemaakt. Het is daarom niet verbazingwekkend dat Grieken land nu ook internationaal het initia tief heeft genomen tot een poging de folteringen in te dammen. Zo zal het ook weer zijn bij de processen die binnenkort, nog met de oude wetten, zullen worden gevoerd tegen 40 manschappen van de Atheense veiligheidspolitie (de meeste processen tot nu toe golden de mili taire politie). Inspecteur Lambrou en de meeste anderen die zich berucht hebben gemaakt op het inmiddels afgebroken, kantoor aan de Boubouli- nastraat naast het archeologisch mu seum, zullen voor een gewone politie rechtbank moeten verschijnen wegens „machtmisbruik” en dergelijke; slechts drie van de meest gevreesden, Mallin- Dabalis én Odysseus Spanos (niet te verwarren met de gelijkna mige folteraar van de militaire poli tie) komen voor een criminele recht bank, omdat zij tevens worden be schuldigd van de foltering van Natas ja Tsirka, die op haar abortus uitliep, waardoor dat geval juridisch veel zwaarder komt te liggen. (Toen zij uitriep dat zij zwanger was, was haar toegevoegd: „We zullen zorgen dat het niet op de wereld komt, want het wordt er net zo een als jij”). Nkomo heeft herhaaldelijk verklaard dat hij streeft naar een onmiddellijk Afrikaans meerderheidsbewind. Maar Smith zal proberen de machtsoverdracht aan de Afrikanen zo veel mogelijk op de lange baan te schuiven. Een overeen komst waarin een duidelijk tijdschema voor de ontmanteling van het blanke regime is opgenomen, zou de regering- Smith in een onmogelijke positie tegeno ver haar blanke kiezers plaatsen. Smith heeft gezegd dat op de een of andere manier conclusies getrokken zul len moeten worden uit het huidige ge sprek. Het ziet er niet naar uit dat hij door de knieën wil gaan onder de druk van een dreigende grootscheepse guerril la. Hij heeft, ook in het openbaar, duide lijk gemaakt dat de Rhodesische veilig heidstroepen naar zijn mening opgewas sen zijn tegen welke guerrilla ook. Maar tegelijkertijd wil zijn regering toch wel graag de politieke en economische voor delen oogsten, die voortzetting van vreed zame onderhandelingen zou opleveren. Op het moment dat ik eind oktober Peking bezocht, begon de landelijke „Leer van Tachai”-beweging juist op gang te komen; hij was het gesprek van de dag. De doelstelling was tweeledig en verenigde zowel het centrum als de linkerzijde. Enerzijds is de beweging gericht op afremmend werken. Ook hier fun geert Griekenland als een historisch voorbeeld. „Voor ons Grieken is fol tering geen abstract begrip, maar dichtbije en pijnlijke werkelijkheid”, aldus Papastefanou. De eigenlijke, inhoudelijke besprekin gen tussen de regering en de groep- Nkomo ziijn op 6 januari begonnen. Eer dere gesprekken waren aan procedure- kwesties gewijd. Het overleg werd ver daagd om bepaalde aspecten te bestude ren, maar in dit stadium worden de details van het besprokene geheim ge houden. In Salisbury meent men dat er een reeks constitutionele voorstellen op tafel ligt, waaruit men probeert een weder zijds aanvaardbare formule te destille- ,ren. Darbij zouden vroegere grondwetten van Rhodesië nauwkeurig worden bestu deerd, ook die van 1961, waarin een ingewikkelde formule is uitgedokterd met gescheiden kiezerslijsten voor blank en zwart. Ook zou er een plan voor een ge meenschappelijke kiezerslijst op tafel liggen, met een vorm van kiesrecht, Deze week worden de onderhandelin- gen waarschijnlijk hervat. De uitslag blijft voorlopig uiterst onzeker, want beide partijen hebben weinig manoeu- vreer-ruimte. Nkomo kan geen grond- wet-voorstellen aanvaarden die tekort doen aan de velangens en aspiraties van de Afrikaanse nationalisten; een slap aftreksel van de Afrikaanse eisen zal niet „verkoopbaar” zijn aan de grote Maar ook Nkomo heeft veel te veriie- meerderheid van de Afrikanen. zen. Sinds de scheuring in de ANC- gelederen is nooit duidelijk geworden op Tijdens de onlangs gehouden Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties heeft de Griekse afgevaardigde in de zogenaamde Derde Commissie, Papastefanou (advocaat van veel ge- folterden tijdens de junta en nu se- crebaris-generaal van het departe ment van justitie) namens 23 landen een resolutie ingediend die zonder stemming is aangenomen. Daar in worden alle regeringen opgeroepen in hun landen wetgevingen te introdu ceren, waarbij foltering een expliciet misdrijf wordt. Ook zou voor perso neel van politie, militaire politie en gevangenissen een gedragscode moe ten worden opgesteld, waarvan alle betrokkenen uitvoerig op de hoogte moeten worden gesteld. Zelfs in totalitair geregeerde lan den, zo heet het in een toelichting, kan het vooruitzicht op zware straf in geval van de val van het bewind hoeveel steun onder de Afrikanen Nko mo kan rekenen. Maar door op eigen houtje onderhandelingen met Smith te beginnen is zijn toekomstige rol in belang rijke mate afhankelijk van het welsla gen van de onderhandelingen. Als de besprekingen niets opleveren kan zijn ster snel dalen. Dit was één van de gevallen die reeds in 1968 uitvoerig zijn onder zocht in de Raad van Europa in Straatsburg en die tot Griekenlands gedwongen vertrek uit dat lichaam hebben bijgedragen. )2®SAIIS8URY> XV^onkie RHODESIEX 'x aueflue/’Redciiff'\. N Gw?!2r*"X OemtaliA; Op het Griekse ministerie van jus titie wordt inderdaad gewerkt aan een toevoeging aan het wetboek van strafrecht, waarbij niet alleen folte ring, maar ook „aantasting van de menselijke waardigheid” juridisch uitgewerkte begrippen worden. Het tweede gedicht gaat over een geprek tussen twee vogels en eindigt met de mus, die zegt: „Er is van alles te eten van gekookte aardappels tot ge braden vlees”; en de fabelvogel, die antwoordt: „Dat alles is niets dan )”cht de wereld is in grote beroering”. In feite zou men hierin een waarschu wing moeten zien, dat het gevaarlijk is„ vandaag te genieten zonder zorgen voor morgen”, want we zouden (zoals steeds opnieuw wordt benadrukt) mogelijk aan de vooravond van een nieuwe wereld oorlog staan. De officiële commentaren verwijzen hierbij naar het „goulash-soci- alisme” van Kroetsjev, dat is uitgelopen op het „sociaal-imperialisme" wm Breznjev. Nader beschouwd, gaat het hier om een poëtische samenvatting van een zeer Wat dat betreft zijn ook de eerste regels van de twee gedichten van Mao betekenisvol: „Ik beklim de berg op nieuw, omdat ik de wolken wil aanra ken” en „De fabelvogel ontvouwt zijn vleugels, en vliegt 50.000 kilometer hoog”. Dezer dagen weergalmen deze zinnen door heel China, dat zich op nieuw opmaakt om de hemel te bestor men. Een goed voorbeeld is de oliewinning, die het afgelopen jaar enerzijds belang rijk is uitgebreid (met het aanboren van nieuwe velden in het zuidoosten) ten dienste van de eigen industrie en ander zijds een grote rol is gaan spelen in de economische en politieke betrekkingen met buurlanden (ook „kapitalistische als Japan, de Filippijnen. Thailand). Zowel de ambitieuze streefcijfers van de nieu we meerjarenplannen als de massacam- pagne die aansluit aan de conferentie „leer van Tachai”, onderstrepen dat het China ernst is met zijn voornemen rond het jaar 2000 niet alleen in Azië, maar zelfs in de hele wereld een van de belangrijkste economische machten te zijn. Vervolgens werd het initiatef echter overgenomen door de „partij-ideologen” van links. In maart en april waarschuw den de Mao-vertrouwelingen en culture le revolutionairen Tsjang Tsjoen-tsiao en Yao Wen-yuan tegen het mogelijk ontstaan van een „nieuwe bourgeoisie” en eisten een versterking van de „dicta tuur van het proletariaat”. Ook gingen zij uitvoerig in op de dreiging van groeiende ongelijkheid tussen de en rijke landbouwcommunes, landbouw en industrie, tussen handar beiders en hoofdarbeiders. In de zomermaanden leek het er even op, dat andere thema’s het politieke toneel zouden gaan beheersen. Net als aan de vooravond van de Culturele Re volutie, tien jaar eerder (en tijdens de beginfase van de „kritiseer Lin Piao, kritiseer Confucius”-campagne een jaar eerder) was het onrustig in de sectoren onderwijs en cultuur. Studenten plaxten muurkranten aan tegen het bestuur van de universiteit van Peking; er kwam een felle polemiek op gang tegen de klassie ke roman „Aan de waterkant”. «F- r- j

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9