Lardinois bepleit visvangstbeperking in EEG-verband Activiteiten Wercon niet vruchteloos Arabische olielanden AARDAPPEL-OORLOC eigen rekeneenheid Verzoek om Geen extra fiscale voordelen voor reizigers binnen Benelux s Economie duidelijk in herstel HalitranA+D duidelijkheid bij leningen 4 tl 1 uR M V1 Ij ^*5^1 i Ar Opvang werklozen confectie ONDANKS PRINCIPEBESLUIT REGERINGSLEIDERS rx Lubbers op bezoek bij Duitse collega een miljoen gulden aan prijzen nt! Hypotheekportefeuille Westland-Utrecht haal nu de voordelige gezinsverpakking en blijf fit, de hele winter door! 'fej kwart groter geworden F^W I ■a 15 DINSDAG 20 1976 JANUARI ECONOMIE in dit land hebben wehetècht allemaal nodig... natuurlijke vitaminen t KOEWEIT (Reuter) De centrale banken van de landen die lid zijn van de Organisatie van Arabische olie-exportlanden (OAPEC) hebben voorgesteld een rekeneenheid in het leven te roepen voor gemeenschap pelijke economische projecten. Het hoofd van de economische afdeling van de OAPEC, Mohammed Hassan Taher, heeft dit gisteren meegedeeld in Koeweit, waar de gouverneurs van de centrale banken verleden week hebben vergaderd. VI (Van. onze redactie economie) 4. -Jl Verdere rationalisatie (ADVERTENTIE) De drie Benelux-bewindslieden zijn (ADVERTENTIE) en len, maar de grossiers weigeren tegen de vastgestelde prijs aan de detaillisten te leveren. De minister van Economische Zaken heeft inmiddels al gedreigd de aardappelen te zullen vorderen als ze niet op de markt worden aangeboden. Taher zei dat de nieuwe eenheid zal worden aangeduid met Arab Accounts Dinar (AAD) en aanvankelijk in waarde overeen zal komen met drie SDR (bij- Te winnen In de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. grootste concurrent op de Engelse markt voor de Nederlandse boer nog steeds zijn Engelse collega is. De loonstijging in Engeland bij de boeren is half zo groot als in Nederland het geval is, en is zelfs gelijk aan de loonkostenstijging in ons land van de afgelopen twee jaar. „We kunnen dit inhalen, want we zijn toch een land met een sterke positie in de landbouw, maar dit kan slechts gebeu ren via doorrationaliseren,” aldus Lardi nois. Lardinois meent, dat de EEG-landen te gelijkertijd een vangstbeperking moeten instellen. Voorts meent hij, dat het een internationale zaak is om de vangstbe perkingen hard te maken. en de mers, buitenlandse werknemers en oude re werknemers. «I 2,63 5,29 6,49 6,70 2.50 58.50 101,50 59,25 46.50 41,75 14,44 4,26 6.50 68,00 13,00 Een produkt van Mijnhard!, dus uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker en drogist AMSTERDAM. Ondanks de werkloosheid, niet alleen in ons land, maar in geheel Europa, moet de landbouw in ons land maar één weg be wandelen: en dat is die van het aantrekken van kapitaal en het doorratio naliseren. Doet agrarisch Nederland dit niet, dan wordt de werkgelegen heid in die sector ernstig in gevaar gebracht. Dat zei EEG-landbouwcom- missaris Lardinois, gisteren bij de officiële opening van de Landbouw- RAI 1976. zondere trekkingsrechten op het Inter nationale Monetaire Fonds). Later zal de koers worden bepaald met behulp van een formule waarin de waarde van de valuta’s der deelnemende landen zal wor den weergegeven. Daarbij wordt reke ning gehouden met de buitenlandse han del van een land, met zijn bruto natio naal produkt en zijn financiële reserves. Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) „De EEG zal in overleg moeten gaan treden met Noorwegen. Ijsland en Rus land, omdat deze landen de EEG-landen als hun grootste afzetgebied voor vis- en visserij produkten hebben.” De EEG- landbouwcommissaris stelde zich achter het Nederlandse beleid t.a.v. de vangst beperkingen. Hij meent, dat de voorstel-, len die minister Van der Stee van Land bouw deze week in Brussel zal doen-om de Nederlandse maatregelen juridisch te onderbouwen, door de EEG gehonoreerd moeten worden. De landbouwcommissaris verwacht dat de EEG-landen tegen het eind van dit jaar allemaal een 200-mijlszone voor hun visserij ingesteld zullen hebben, zo als Ijsland reeds thans heeft gedaan. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Konsumenten Kontakt en de Consumenten Bond willen dat er een einde komt aan de zogenaamde prijsversluiering bij persoonlijke lenin gen. Daarom hebben z(j zich gewend tot de minister van Financiën en hem ge vraagd de banken te verplichten om naast vermelding van het bedrag van de lening, het aantal termijnen, het ter- mijnbedrag en het bedrag van de kre- dietvergoeding op te geven. Een geweldige EMPO LASSIE FAMILIE FIETS ter waarde van 310,-, geschonken door EMPO RIJWIELFABRIEK H.B. Emsbroek B.V., Vorden. ZUTHPHEN (ANP). De stichting werknemers Confectieindustrie (WER CON) heeft sinds haar oprichting (voor jaar ’75) ruim 2800 verzoeken gekregen om werkloos geworden werknemers uit de confectie-industrie op te nemen. Niet alle aanvragen werden ook ingewilligd. Per december van het vorig jaar ston den er 2100 werknemers op de loonlijst van de WERCON. Ongeveer 80 percent van die werknemers zijn vrouwen. Al dus J. van Helden, voormalig directeur van een confectiebedrijf in Groenlo en sinds negen maanden directeur van de WERCON, gevestigd in Zuthphen. De negen maanden zijn bepaald niet vruch teloos geweest, zo blijkt uit Je cijfers van de WERCON. Ook praten de Europese landbouwmi nisters deze week over de aardappelprij zen. De enige mogelijkheid om wat aan de aardappelprijzen te doen is volgens Lardinois het laten vervallen van de invoerrechten. „Ik verwacht niet zo erg melkpoeder door het veel van die maatregel, die maar een beperkte tijd zal gelden. Wel kan er een psychologische effect van uitgaan op de consument,” zei hij. het wel eens geworden over de unifica tie van de accijnzen op benzine. Als gevolg daarvan zullen de accijnzen op benzine in Nederland binnenkort opge trokken worden van 46 tot 48 cent per liter, waarmee ze de hoogte van de desbetreffende accijnzen in België berei ken. Ook de Luxemburgse minister is met deze unificatie akkoord gegaan. Luxemburg heeft echter een overgangs tijd van zes jaar gekregen. In die tijd zullen de accijnzen op benzine in het groothertogdom opgetrokken worden tot het peil van Nederland en België. zal zetten. Dit heeft de Kamer van Koophandel van Parijs gisteren bekend gemaakt. In Frankrijk is de vraag naar ver- bruiksgoederen drie maanden geleden begonnen toe tr nemen en als gevolg daarvan is de economische bedrijvigheid vrij algemeen groter geworden. Het is echter nog steeds niet duidelijk, en dat geldt ook voor de grotere vraag, die in andere Europese landen valt te constate ren, of hier werkelijk sprake is van een echte opleving van de vraag der consu menten. Het is namelijk ook heel goed mogelijk, dat er alleen maar meer vraag naar goederen is, doordat de handel, die zijn voorraden sterk had laten vermin deren, deze voorraden nu weer aan het aanvullen is. Het Franse bedrijfsleven vraagt zich af, of de grotere vraag naar investeringsgoederen, die gewoonlijk de reactie is op een grotere consumptieve vraag, inderdaad wel zal volgen. 10.000 francs) niet teboven zou gaan. In het slotcommuniqué van de Benelux- topconferentie stond dat de ministers van Financiën van de drie landen een principe-akkoord bereikt hadden om de ze maatregel zo snel mogelijk in te voeren. Het plafond van de belasting vrije invoer ligt nu op ongeveer 435 gulden. Pi Taher merkte op dat de invoering van de AAD niet betekent dat het streven naar een munteenheid voor alle Arabi sche landen wordt gestaakt. Er wordt nog steeds gewerkt aan de oprichting van een Arabisch Monetair Fonds naar het voorbeeld van het IMF. Alle twintig leden van de Arabische Liga zullen lid van het Arabische Monetaire Fonds kunnen worden. Sinds de Belgische minister van Eco nomische Zaken Herman vorige week een maximumprijs van 70 cent per kilo aardappelen heeft ingesteld, is er bijna geen aardappel meer te krijgen. Volgens deskundigen' zijn er genoeg aardappe- De ministers van Financiën van olie exporterende landen aan de Perzi sche Golf Koeweit, Saoedi-Arabië, de Verenigde Arabische Emiraten, Qatar en Bahrein zijn in Koeweit bijeen om te praten over de oprichting van een gemeenschappelijke scheepvaartmaat schappij. De minister uit Koeweit, Ab- del-Rachman al-Atiqi, heeft een voorstel ingediend voor de oprichting van een maatschappij met een kapitaal van een half miljard Koeweitse dinar (meer dan vier miljard gulden) die Gulf Shipping Company zal worden genoemd. Het is dé bedoeling dat de deelnemende landen in eerste aanleg 180 miljoen dinar bfjjna anderhalf miljard gulden) bij elkaar brengen. BRUSSEL (ANP). De ministers van Financiën van de drie Benelnxlanden hebben gisteren In Brussel geen over eenstemming bereikt over een voorne men de burgers van Nederland, België en Luxemburg wat extra-voordelen te gunnen in het personenverkeer tussen de drie landen. De zaak is, aldus Benelux - kringen, afgeketst op onwil van België en Luxemburg. BONN-PARIJS (Reuter, DPA, AFP). De economie van de Bondsrepubliek bevindt zich nu in een „duidelijke her- stelfase". De Westduitse minister van Economische Zaken, Hans Friderichs, heeft dit gisteren verklaard. Het is de bedoeling dat de waarde van de Arabische rekeneenheid wordt be paald aan dc hand van de koersen van de valuta’s der deelnemende landen. In de eerste plaats zal het kapitaal van de Arabian Petroleum Investment Company (APIC) in de nieuwe rekeneenheid wor den uitgedrukt. De ministerraad van de OAPEC bespreekt het voorstel van de centrale banken op 3 mei in Bagdad. De leden van de OAPEC zijn tevens de aandeelhouders van de APIC. Het kapi taal van de maatschappij bedraagt 3,6 miljard Saoedische rial (ongeveer 2,67 miljard gulden). 2,73 5,59 6,79 191,00 104,00 33,75 37,25 8,70 2,69 61,50 «04,50 62,25 49,50 44,75 14,74 4,56 7,75 71,00 15,50 Op de Benelux-topconferentie, van 20 en 21 oktober vorig jaar in Brussel, hadden de drie regeringsleiders, Den Uyl van Nederland, Thorn van Luxemburg en Tindemans van België, afgesproken dat de inwoners van de drie landen bij het passeren der grenzen op goederen in een ander dan hun eigen land aange kocht geen BTW of omzetbelasting meer zouden behoeven te betalen als de waar de van die goederen de 690 gulden (of Om aan deze snelle aftakeling (ver oorzaakt door ondermeer de felle con currentie uit de zogenaamde lage-loon- landen) een halt toe te roepen werd eveneens in het voorjaar ’75 de Stichting Structuurverbetering Confectie-industrie (STRUCON) in het leven geroepen door minister Lubbers (Economische Zaken). Dergelijke instellingen bestaan ook in sommige andere bedrijfstakken. De WERCON is echter een unieke instelling in het Nederlandse bedrijfsle ven, die zich uitsluitend bezig houdt met de opvang en begeleiding van werkne mers, die op straat komen te staan als gevolg van bedrijfssluitingen. Het bedrijf kan dan een beroep doen op de WER CON om de wernemers op te nemen. De uiteindelijke beslissing hierover neemt minister Boersma. Deze beslissing wordt genomen afhankelijk van de arbeids markt-situatie in een bepaalde regio. Gaat de minister akkoord met de „overneming” van de werknemers (het bedrijf zelf wordt niet overgenomen), dan kunnen zij voor een periode van een halfjaar in dienst blijven van de WERCON met behoud van heit laatst genoten loon. In die periode tracht de WERCON de werknemers zoveel moge lijk te begeleiden bij het zoeken naar ander werk en het vinden van scho- lingsmogelijkheden. Daartoe heeft de WERCON onder meer „begeleiders” in dienst. Daarnaast werkt zij vanzelfspre kend nauw samen met de arbeidsbu reaus. AMSTERDAM (ANP). De hypo- theekportefeuille van de Westland - Utrecht Hypotheekbank NV is in 1975 mei meer dan 1 miljard gestegen tot 4,100 miljard. Op grond van de thans beschikbare gegevens verwacht de bank dat de winst tenminste een gelijk stij- gingspercentage zal vertonen als over het voorafgaande jaar. Het nieuwe jaar wordt met vertrouwen tegemoetgezien. De onroerend-goed-sektor vertoonde vorig jaar een bevredigende ontwikke ling waaruit naar het zich laat aanzien een tosgenomen bijdrage aan het be drijfsresultaat zal voortvloeien. In 1975 werden met inbegrip van het belang in deelnemingen nieuwe projecten tot een totaalbedrag van 148 mln in aanbouw genomen. De kapitaalmarkt bood voldoende mo gelijkheden de financiering van de kre diet- en vast-goed-activiteiten te be werkstelligen. Het totaal aan opgenomen gelden exclusief de achtergestelde con verteerbare obligatielening van 25 mil joen nam per saldo met f900 miljoen (v.j. ƒ565 miljoen) toe tot ƒ4,03 miljard De oprichting van de WERCON door minister Boersma (Sociale Zaken) is in gegeven door de al enige jaren durende malaise in de Nederlandse confectie, als gevolg waarvan het aantal arbeidsplaat sen steeds meer terugloopt. In 1973 werkten er nog 49.000 mensen in de confectie, in 1974 ongeveer 32.000 terwijl medio vorig jaar hun aantal was terug gelopen tot 28.500. Over de melkprijzen zei Lardinois dat diegenen die kritiek hebben op de prijs voorstellen zelf dan maar eens moeten komen met bruikbare alternatieven. „Ik weet wel dat de prijzen van nu de kostenstijging van de afgelopen twee jaar niet dekken, maar laten we niet vergeten dat die kostenstijging voorna melijk te wijten is aan de explosieve loonstijging van de laatste jaren in die sector. Het is nu eenmaal niet te ver wachten die stijging in twee jaar door middel van hogere melkprijzen in te halen.” Lardinois noemde Engeland voor de Nederlandse zuivel het belangrijkste ex- portgebied. Hij pleitte er voor de situatie zo te houden, maar wees erop dat de I Friderichs bleek ervan overtuigd te zijn dat de maatregelen die de Westduit se regering heeft genomen om de econo mie nieuw leven in te blazen baat heb ben gebracht. Hij wees erop dat de industriële produktie sinds juli van het vorig jaar voortdurend is toegenomen. De minister waarschuwde* echter dat er nog allerlei onzekere factoren be staan, zoals de economische ontwikkelin gen in het buitenland en de daarvan afhankelijke export van de Bondsrepu bliek. De minister zei om structurele redenen geen spoedige verbetering van betekenis te verwachten m de situatie op de arbeidsmarkt. Ondanks de afspraak op de Benelux- top in oktober verzetten minister De Clercq (België) en minister Vouel (Luxemburg) zich tegen het doorvoeren van dart, principebseluit. Hun argument luidde dat bij het doorvoeren van deze „gunst” voor de Benelux-burgers, er een discriminatie zou ontstaan tussen de Be nelux-burgers en die uit de overige EEG-landen. Gemiddeld vond 26 percent van de werknemers binnen twee maanden na dat zij in de WERCON waren opgeno men, weer ander werk. Na .vier maan den was dat percentage 41 percent en na zes maanden 62 percent. Ontslagen werknemers uit de confectieindustrie kunnen ten hoogste zes maanden in dienst blijven van de stichting; hebben zij dan nog geen andere werkkring ge vonden, dan zijn zij aangewezen op de werkloosheidsuitkering. Tot de 32 per cent van de werknemers, die na zes maanden WERCON in de WW kwamen, behoorden met name gehuwde part-ti- Lardinois wees erop, dat door de on verwacht droge zomer de aardappeloogst bijzonder is tegengevallen in geheel Eu ropa. Hij vond de prijsmaatregelen die de Belgische regering had genomen niet het effect opleveren, wat men ervan had verwacht. „De Belgische aardappelen worden nu in Nederland tegen hogere prijzen verkocht en in België zelf zijn de aardappels uit de winkel verdwenen,” zei hij. Weinig heil verwacht ir. Lardinois van de besprekingen, die hij vorige week met de Amerikaanse regering heeft ge voerd over de steeds sterker wordende tegenstellingen' tussen de Europese en Amerikaanse landbouwpolitiek. Met de presidentsverkiezingen in zicht ziet Lar dinois nog geen wijziging in de Ameri kaanse handelwijze. Wel kon hij een van de grootste Amerikaanse bezwaren wegnemen. Na melijk het verwijt aan de EEG, dat gedurende een beperkte periode de mengvoederbedtrijven verplicht werden varkensvoer te mengen. „De Amerikanen zagen hierdoor hun soja-afzet in moeilijkheden komen, doch dat probleem is nu opgelost,” zei hij. landbouw noodzakelijk Minister Lubbers van Economische Zaken heeft gisteren in Bonn een ge dachtenwisseling van bijna drie uur ge had met zijn Westduitse collega Fride richs. Hun gesprek werd gekenmerkt door overeenstemming in de beoordeling van de economische toestand. De twee ministers achten een coördinatie van het industriële beleid in de negen landen van de Europese Gemeenschap van groot belang voor de toekomst van de ge meenschappelijke markt. Daarbij spra ken zij zich uit voor een politiek van „kleine stappen”. Bij het bespreken van speciale problemen in afzonderlijke be- drijfsakken kwamen o.a. de lucht ruimtevaart, de staalindustrie kunstvezelindustrie ter sprake. Er heerst bij het Franse bedrijfsleven grote onzekerheid of het sinds enige maanden in Europa waar te nemen begin van economisch herstel wel door Nu is er praktisch geen instelling die bij het verkopen van persoonlijke lening een werkelijk rentepercentage opgeeft, zeggen de consumentenorganisaties. Door dit gebrek aan informatie is het alleen met veel rekenwerk mogelijk de prijs van de diverse aanbiedingen te vergelij ken. Soms kunnen de per maand te betalen bedragen worden vergeleken om de goedkoopste te vinden, maar die ver gelijking levert geen werkelijke prijs verhouding op. De Consumenten Bond en Konsumen ten Kontakt vinden dat de consument er recht op heeft te weten hoeveel zijn lening kost. Dat de banken een krediet- vergoeding vragen die onderling zeer verschillend is en die kan variëren van zo’n 14 tot ruim 20 procent aan rente weet bijna niemand, zeggen zij. I

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15