VERHEIJEN: V aste schipper Officier laat GEEN TIJD is nu kapitein vooronderzoek OM COACH instellen TE WORDEN Rechter hoort Paul van Himst SPDRTM.W Boosten mogelijk manager MVV NB I Het Spaarpapier aan toonder van de NMB Aan u de keuze! A 17 QUAARS-GRIEK Pech Kameraadschap ;v Dorst Geeft loon naar sparen. I 3 Mb - fi- HENK MEESTER ZEILDE OP „THE GREAT ESCAPE” Premie Spaar Biljet met variabele looptijd. Rente tot Spaarwinstbiljet met vaste looptijd, Rente tot 0/0 ■H 1976 DINSDAG 20 JANUARI SPORT 2. 2 2 2 2 2 2 2 1 2 2 2 2 2 1 2 1 2 2 2 Het-Spaarwinstbiljet is een spaarvorm, speciaal voor hen die van te voren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 6%of zes jaar vast met een rente van 8% .Berekend op basis van rente - op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. De flexibele tussenvorm. Vindt u een vaste looptijd van 2 jaarwat te kort en 6 jaar te lang dan ishetPremieSpaarBiljeteen winstgevend alternatief. Premie Spaar Biljetten kunnen namelijk na twee jaar elk jaar worden uitbe- taald.U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 6% rente op rente, een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nti f1.000.- en wij betalen u terug: Er zijn ook Premie Spaar Biljetten van f 5.000,-. Behalve 6% basisrente krijgt u een premie tot max. f475,- na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. y - Ta. 4MM aanbod moeten afwijzen. Verheijen The Great Escape varend op de oceaan. c (Van onze sportredactie) basistip SPORT TOTO Nr, 4 3, weer zo’n monster non-stop-reis te gaan maken”. (ADVERTENTIE) Theo Boosten: geïnteresseerd. -4 spaartermijn u ontvangt rente tl Stort toto-tips In de onderstaande kolommen treft u aan: de wedstrij den, daarachter de resultaten van de thuisspelende clubs in eigen huis (vorig seizoen of dit seizoen als de betref fende vereniging tenminste deze competitie al thuis ge speeld heeft), de resultaten van de uitspelende club op dezelfde basis. In de vierde kolom de resultaten van de zelfde wedstrijden in de afgelopen drie seizoenen en ver volgens een basistip, d.w.z. een advies met welke cijfers u de beste kans heeft. De op een na laatste kolom geeft aan wat uw kansen in percentages zijn bij 1, 2 of 3 en tenslotte een advies voor degene die zes kolommen in wil vullen. spaar termijn i NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 2 jaar 2 jaar 6 jaar 6 jaar 6% 6% 8% 8% 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar hoofdsom 6% basisrente f 1.123,60 f 1.206,02 f 1.3x2,48 f 1.433,23 totaal* rente er Een ARNHEM. The Great Escape is aan de tweede etappe, de thuisreis, bezig van de 30.0(H) zeemijlen tellende Clipperrace Landen-Sydney vice versa. In Sydney zijn vier van de dertien bemanningsle den van boord gestapt en vier anderen hebben hun plaatsen ingenomen. Een van die vier „afstappers” is de Arnhem mer Henk Meester. Het voedsel aan boord werd voor 85 procent door bedrijven gesponsord steldheden mee. We hebben zeven stor men gehad. Vier keer windkracht acht, maar ook een keer een storm van wind kracht twaalf”. n e n j- d te en iet de tot art an ats tie- lal. ran ug. er- te- ich ?ve rde premie ide dj- f I.OOO,- f 5.000,- f I.OOO,- f 5.000,- f f 50,- f95,- i s r 1 f 890,- f4.449,98 f 630,17 f 3.150,85 m De an ze •rp rs, ed in, te m. de de en 5- re us uit ïen ;né op set in d- 9- >P r). ts ht o- )P V 1 1 2 1 2 1 _i 1 3 1 j 1 1 1 1. NAC Feyenoord 2. GA Eagles - Amsterdam 3. NEC - FC Utrecht 4. MVV - AZ '67 5. Eindhoven - Graafschap 6. FC Twente - PSV 7. Telstar Roda JC 8. Ajax - FC Den Haag 9. Sparta - Excelsior 10. Wapeningen - VVV 11. Heerenveen - Haarlem 12. Helm. Sport - Veendam 13. Fortuna - SC-Dordrecht 2 1 1 2/3/1 3/2 2/3 1/3 1 1 1 1/3 1 1 BRUSSEL (AP). Paul van Himst, speler van de topclub RWDM, verschijnt vandaag voor een rechter van onder zoek. Van Himst wordt verdacht van het gebruik van een verboden stimuleermid- del voor de wedstrijd tegen Anderlecht in december 1975. uit- wedstrijden 95131i 9 2 16 5 8 12 5 4 8 2 3 3 7 9 0 3 6 3 9 4 2 3 10 8 4 13 9 9 13 5 5 9 12 6 4 9 2 4 3 8 11 8 1 2 17 10 0 4 6 4 10 1 4 5 6 ARNHEM ,,’s Nachts drie uur wachtlopen, niets, helemaal niets te doen hebben omdat het volkomen windstil is en de zee spiegelglad. Dat is constant vechten tegen de slaap waardoor je zowat omvalt. Geen wind, dat is het meest frustrerende, voor al als je op zo’n klein oppervlak, een schip van slechts zeventien meter, al een paar weken met z’n dertienen hebt doorgebracht. Dan ben je volkomen met elkaar uitge praat en je wordt een automaat”. Dat zegt de 24-jarige Arnhemse foto-lithograaf Henk Meester, die na een afwezigheid van vier maanden nu weer aan de slag is bij de Arnhemse offsetdrukker^ waar hij werkt. Henk Meester was een van de dertien bemanningsleden op „The Great Escape”, het Friese zeiljacht dat deelneemt aan de zeilrace om de wereld, van Londen naar Sydney en terug: een totale afstand van 56.000 kilometers. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Oud-schaatser Eddy Verheyen is door de KNSB gepolst voor de functie van bondscoach voor een van de beide kernploegen, maar tot een be noeming zal het niet kunnen komen omdat Verheyen, die zyn carrière afsloot als profschaatser, zich gedurende de wintermaanden niet geheel vry kan maken. Eerder kreeg de KNSB hetzelfde te horen van Henk Gemser, de conditietrainer van de herenploeg, zodat er nog geen schot zit in de opvolging van damescoach Gerard Maarse en een eventuele functieverandering van Leen Pfrommer. Van Himst beweert dat hij op de avond voor de wedstrijd tegen Ander lecht slechts een licht slaapmiddel heeft ingenomen. Hij kan een contra-expertise aanvragen. „We vertrokken op 31 augustus vanuit Londen en precies 103 dagen later kwa men we in Sydney aan. Ik heb in die tijd ontzettend veel geleerd. Meer dan in die twaalf jaar zeilervaring die ik al had in mijn eigen bootje. Ik had voorname lijk op de rivieren gezeild, op de Friese meren het Zuid-Laardermeer en ook wel een paar keer op het Ijsselmeer en een paar weken op zee. Maar dat zeilen over de oceanen en wereldzeeën is toch wel heel wat anders. Je maakt alle weersge- Sake Santema, voorzitter van de technische commissie: „Eerlijk gezegd zijn we nog niet zo intensief bezig geweest met het zoeken naar geschikte kandidaten. We hebben het bewust wat uitgesteld, om niet onnodig onrust te veroorzaken in de huidige kernploegen.” In ieder geval staat het vertrek van Maarse vast. Een reële mogelijkheid is echter dat Leen Pfrommer zich na acht seizoenen als coach van de herenselectie met de dames zal gaan bezighouden. Santema: „Pfrommer heeft ons officieel laten weten dat hij wel iets voelt voor de functie van Maarse, maar dit betekent nog niet dat hij geen coach meer van de heren wil zijn. Het ligt eraan welke kandidaten we straks tot onze beschikking hebben.” Binnen de KNSB gaat' bij sommigen de voorkeur uit naar ex-schaateer Jorrit Jorritsma, die na dit seizoen Zijn verbintenis met de Canadese schaatsbond beëindigt. Jorritsma heeft als trainer een goede naam opgebouwd in de internationale schaats wereld, en bovendien is hij net als Pfrommer leraar m.o. Met Jorritsma zyn echter nog geen contacten gelegd, omdat hy zich voortdurend buiten Nederland bevindt. Een andere gegadigde is Wiebe Kort, de trainer van de Friese damesploeg. Jorritsma zou eventueel de herenploeg onder zyn hoede kunnen nemen, maar Kort maakt alleen kans als trainer van de damesselectie. ,f ROTTERDAM (ANP). De officier van justitie in Rotterdam, mr. J. G. F. Hage, laat een gerechtelijk vooronder zoek instellen naar de toedracht van het kopstootincident tydens de voetbalwed strijd Feyenoord-PSV. Hy heeft hiertoe besloten na bestudering van net proces verbaal. Mr. Hage vindt het belangrijk, dat er nog meer getuigen gehoord wor den, in het bijzonder enige politieagen ten. die vanaf de tribune de kopstoot van grensrechter Griek aan Bertus Quaars (of andersom) gezien zouden hebben. Af gezien nog van gevaarlijke stormen en andere barre omstandigheden was het vooral ook geen pretje oen in slecht weer zeilen te wisselen. Je kreeg dan ijskoude natte kleren, vooral in het zeer koude water van de Indische Oceaan. Je ging dan slapen en zes tiur later kon je dezelfde natte kieren weer aantrekken Het koudst was het zo tegen de 50e breedtegraad”. MAASTRICHT. MVV wil met in gang van het volgend seizoen overgaan tot het aanstellen van een fulltime- manager. De Maastrichtse club volgt daarmee het voorbeeld van onder andere Roda JC, dat met ingang van het nu lopende voetbalseizoen Hans Coerver als manager in dienst nam. MVV heeft voor deze belangryke baan de nu nog actieve scheidsreohter uit het betaalde voetbal, Theo Boosten uit Hoensbroek benaderd. Theo Boosten: „Ik heb nog geen nee of ja gezegd. MVV heeft mij inderdaad benaderd. Zelfs bedragen genoemd. Die zie ik wel zitten als een basis voor een verder gesprek. Ik zal eerst met MVV aan tafel moeten gaan zitten om alles uitvoerig door te spreken”. Theo Boosten wil in ieder geval het huidige, zijn laatste, seizoen als scheidsrechter volma ken. Ook de Nederlandse doelman Nico de Bree, die voor RWDM uitkomt, zal voor de rechter moeten verschijnen. De Bree heeft geprobeerd de politieagenten, die de dopingscontrole kwamen uitvoeren, te lijf te gaan. 6 672% 7 71/2% De Arnhemmer maakte -Ie eerste etappe van Londen naar Sydney mee en vloog toen terug naar Nederland. Henk Meester: „Het was grandioos. Om nooit te vergeten en als ik de kans krijg om ooit weer mee te gaan doe ik het weer. I Acht spelers van RWDM en Ander lecht moesten na de wedstrijd een do pingcontrole van de politie ondergaan. In de urine van Van Himst werden sporen aangetroffen van het„hypnotisch” middel, „Placydill” Na de aanlooproutes van de 44ste Rally van Monte Carlo hebben de Italianen Munari en Maiga (in een Lancia) de leiding. In Londen verloor de Russische schaker Kortsnoj tijdens een simultaanzitting van een tienjarige jongen. Het Oostduitse Olympische Comité heeft Christie Errath, Anette Poetzsch, Marion Weber en Jan Hoffman toegevoegd aan de ploeg voor de Olympische Winterspelen. S De Nieuwzeelandse atleet John Walker is door het Amerikaanse blad Track and Field uitgekozen tot beste atleet van 1975. Q In het Amerikaanse Houston verloor Chris Evert de finale van een tennistoernooi tegen Martina Navratilova. Setstanden: 3-6 en 4-6. Ook in het dubbelspel stond Evert in dé eindstrijd aan de verliezende kant. Met haar overwinnares Navratilova ging zij ten onder tegen het koppel Fran^oise Dür-Rosie Casals. De legendarische Spaanse voebalkeeper Ricardo Zamora wordt morgen 75 jaar. Zamo ra speelde tussen 1916 en 1936 voqt Espanol, Barcelona en Real Madrid. Hij kwam 46 maal in, het Spaanse elftal uit. In Indianapolis strijden in de finale van een tennistoernooi Ashe en Gerulaitis tegen el kaar. De Wimbledonkampioen versloeg Ruf- fels en Gerulaitis klopte Stan Smith. laatste 3 dit seizoenen seizoen 1-5 1-0 0-5 /0-4 1- 1 2 2 0-0 /2-6 - - - 0-1 3-0 /3-0 2- 1 1-1 1-0 /0-2 - 1-1 /1-1 2- 1 1-1 1-0 /0-3 4-2 2-2 - - /2-2 3- 1 3-1 5-0 /3-1 3-1 --- 0-1 /2-0 1-0 2-0 /0-1 /0-1 1-0 3-2 3-0 /0-2 0-0 3-0 1-0 /3-2 The Great Escape begon de race met veel pech. Direct na de start een defecte radio-installatie die in Plymouth gerepa reerd moest worden. „Dat duurde 24 uur, maar het kostte ons een week omdat we een eind achter raakten en toen meteen windstilte kregen. Van Het Kanaal door de Golf van Biscaje tot Lissabon. De andere deelnemende sche pen misten die windstilte. Pas bij Lissa bon kregen we de passaatwind en toen ging het snel naar Kaap de Goede Hoop. Later kregen we pech in hogedrukge- bieden. Geen wind; op plaatsen waar normaal nooit een hogedrukgebied is. thuis- wedstrijden 8 2 3 2 7 8 13 4 5 9 3 6 0 12 9 4 3 2 11 9 3 2 4 8 8 7 1 0 15 9 3 4 2 10 9 9 0 0 18 94 5 0 13 10 6 4 0 16 10 8 2 0 18 11 3 4 4 10 9 5 1 3 11 Henk Meester, drie jaar lid van de Arnhemse roei- en zeilvereniging Jason, bewaart veel herinneringen aan zijn reis. Een dagboek, een receptenboek van al les wat aan boord is gegeten, 130 kleu rendia’s, 100 zwart-wit foto’s en 45 kleu renfilms. Hij wil daar een filmdocumentaire van een half uur van monteren die hij beschikbaar stelt voor zeilverenigingen waar hij dan lezingen hoopt te houden om het zeezeilen populair te maken. waardoor u ontvangt f 1.123,60 f 1.191,02 f 1.262,48 f 1 -338,23 *De percentagesvermeldonder„totaalrente’‘ zijn afgerond en berekend op basis van rente op rente. Het meest angstige moment was toen Freek Faber (een 35-jarige plaatwerker uit Harlingen) bij het zeilen wisselen over boord klapte. Er kwam een reuzen golf van opzij en het schip maakte een onverwachte beweging. Maar gelukkig bleef hij aan zijn life-lijn hangen en konden we hem binnenboord halen. Vanaf die tijd waren we zeer secuur in het dragen van reddingsvesten in de life line”. Henk Meester raakt niet uitgepraat over zijn reis. Voor deelname legde hij 5000 op tafel en bovendien kostte het hem vier maanden onbetaald verlof bij zijn werkgever. „Maar het was de kans van mijij leven”. Hij vertelt over de bloedhete gebieden rond de evenaar toen ze een week lang flink dorst leden omdat men bijzonder zuinig wilde zijn met de 1600 liter watervoorraad die al aardig begon te slinken. Gelukkig begon het na die evenaar te regenen en kon er water in zeilen worden opgevangen. Het was overigens de eerste en enige regen bui in de Atlantische Oceaan. Er zijn tijdens de race al weer vage plannen gemaakt om over twee jaar Volgens de officier gaat het hier om politiemensen van buiten Rotterdam, die onbevooroordeeld geacht mogen worden. Bovendien kunnen zij een verklaring on der ambtsede afleggen. Het onderzoek zal nog wel enige tijd in beslag nemen en zeker niet voltooid zijn voor aanstaande woensdag, wanneer grensrechter Griek voor de tuchtcom- missie van de KNVB moet verschijnen. Overigens zal mr. Hage, zo verklaarde hij eerder de beslissing vervolgen of niet vervolgen niet af laten hangen van de schuldvraag. Het criterium voor de officier is: heeft het zin om de man voor de rechter te slepen? Zo zou het kunnen gebeuren, dat de zaak geseponeerd wordt als Griek naar de mening van mr. Hage „een voldoende zware” straf krijgt opgelegd van de KNVB. Ook de kapitein van de eerste etappe, tevens eigenaar van het schip, de 50- jarige Hendrik Huisman uit het Friese Uitwellingerga, is afgestapt en heeft het commando voor de terugreis overgedra gen aan zijn vaste schipper Dirk Nauta (32) uit Sneek. Het record van Londen-Sydney da teert van honderd jaar geleden toen een Engelse clipper er 68 dagen over deed. Nu deed de Engelse Great Britain II er 66 dagen over, wat dus een recordverbete- ring betekende. De Franse Kritter II deed er zes uur langer over. Ook nog binnen het oude record. De race, ook wel de „Drie kapenrace” genoemd (Kaap De Goede Hoop, de be ruchte Kaap Hoorn en Kaap Leeuwin) werd vroeger door de clippers gemiddeld in 110 dagen gedaan. The Great, Escape deed er nu 103 dagen over. Moderne jachten zijn dus, mede door de apparatuur, sneller. De fijnste belevenis vond Henk Mees ter de plezierige en kameraadschappelij ke verhouding onderling van de dertien bemanningsleden, onder wie twee vrou wen. „Voor ons waren het geen vrou wen, maar bemanningsleden. Keihard. Ze hielden zich uitstekend, evenals de rest. Iedereen was in topconditie. Nie mand is ziek geweest. Zelfs geen zee ziekte, waar ik normaal altijd de eerste paar dagen last van heb. Maar ik was, net als de anderen een jaar lang mentaal en fysiek goed voor bereid. Een jaar atletiek-training en veel zwemmen. Het schip werd gezeild door vier man. Drie uur wacht. Eén van die vier was bij toerbeurt wachtcomman dant. Iedereen stond dan drie kwartier aan het roer. Terwijl het clubje van vier man voor de navigatie zorgde konden de andere acht slapen, afwassen, reparaties verrichten en zo”. Voedsel was er genoeg aan boord, in blik en gedroogd, veel zuidvruchten en gedroogde wortels en zuurkool. „We aten elke dag vers brood. Dat was een nieuw produkt dat wij uitprobeerden voor Uni lever, één van de bedrijven die de race sponsorden”. Dat was voorgebakken brood dat nog negen minuten in de oven moet en er dan net zo vers uitkomt als bij de warme bakker. Het is uitstekend bevallen. Het is nog niet in de handel maar men wil dit produkt, „Bon appe- tit”, er nu bij de horeca inbrengen. Het waren stokbroden en kadetjes, maar nu, voor de tweede etappe, wordt het ook als krentebrood uitgeprobeerd”. „Als ik de kans krijg doe ik het zeker weer” „Dan staan er golven van twintig meter hoog. Een schitterend gezicht. Vooral bij zonlicht als het water de fraaiste kleuren vertoont. Maar dan is het uitkijken. Als je de golven dwars krijgt verlies je gegarandeerd mensen. Er beuken dan vreselijke krachten tegen het schip. En zo’n golf bevat duizenden tonnen water. Onze spinnakerbomen knapten af als luciferhoutjes. advies voor zes kolommen 2 2 2 2 2 11111 11111 2 2 2 3 3 3 2 3 2 2 2 2 3 3 3 113 11 11111 11111 11111 3 1113 11111 11111 percentages 1 2 3 20 60 20 50 20 30 60 20 20 30 35 35 20 40 40 25 45 30 40 20 40 60 20 20 50 20 30 50 20 30 40 20 40 40 30 30 40 30 30 Driemaal zijn we een spinnakerboom finaal verloren. Als er een gaatje in komt scheurt zo’n sterke aluminium- boom helemaal open. We hadden een speciale naaimachine aan boord waar mee we in de loop van de reis alle zeilen minstens één keer hebben moeten rèpareren. Er treedt een enorm snelle slijtage op aan de tuigage. 'S,

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17