Minister Leber: Eerder atoom wapens gebruiken Vrees voor verstarring debat in Veiligheidsraad Lioyds luidt Lutine-bel Rampmijn India nu leeggepompt coalitieregering Slotbespreking Europese socialisten in Helsingör GEEN REM OP UITGAVEN OVERHEID Plan voor •K WEEKBLAD CITEERT UIT DEFENSIE-WITBOEK VAN BONN r-l INITIATIEF AFRIKAANSE LANDEN VERKIEZINGEN IN VIETNAM werd vier door nico scheepmaker „Moord op King APPELTAART jaar voorbereid” II DINSDAG 20 1976 JANUARI BINNEN- EN BUITENLAND 2» en Druk op Israel en uit »ek 2*.. <4 by aft il- en iet o’n pe •lijk stort n iten ien het I den I uit I rerd I een I hij ff; tort 'S. T I Lt (Van onze redacteur in Bonn) Moynihan houdt gematigde rede (Van onze redacteur in Washington, H. Leffelaar) lingen op een bijeen te roepen conferentie in Genève door te praten. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. Zwarte Piet, de 14. 15. (Van een speciale verslaggever) 16. 19. 20. 21. 22. 25. 28. 17. 18. Ie ie Inmiddels zijn ook de meningsver schillen tussen de Arabische deelnemers duidelijker aan het daglicht getreden. Het Palestijnse bevrijdingsfront streeft BONN. Het tactische gebruik van atoomwapens moet zo laat als mogelijk, maar zo vroeg als nodig plaatsvinden. Dit staat volgens het jongste nummer van het weekblad Der Spiegel te lezen in het defensie-witboek van de West- duitse regering dat vandaag wordt gepu bliceerd. De Westduitse minister van De fensie, Leber, staat op het standpunt dat het inzetten van atoombommen niet zo- tot bepaalde diplomatieke en politieke onderwerpen, teneinde eventuele lekken te kunnen voorkomen. Verschillende bladen wijzen erop dat de regering de gemakkelijkste oplossing heeft gekozen. In plaats van de pers te. muilkorven, zo zeggen deze bladen, had de regering er beter aan gedaan maatre gelen te nemen om ministers en andere De defensieve kracht van het West duitse leger wil Leber vergroten door De Britse verzekeringsbeurs Lloyds heeft gisteren de Lutine-bel geluid ten teken dat de maatschappij de Noorse mammoettanker Berge Istra nu officieel als verloren beschouwt. Het besluit de Berge Istra „uit te luiden” is genomen op grond vafn berichten van de Japanse kustwacht over de twee overlevenden die in de Stille Oceaan zijn opgepikt. De Lutinelbel dankt haar naam aan het Franse korvet Lutine dat in 1793 door de Britten voor Toulon werd buitge maakt, maar voor de Nederlandse kust met man en muis verging. In 1859 kon men de jcheepsbel bergen. In de toekomst zullen dat er «neer dan 2500 zijn, aldus het witboek. Bovendien wil men de eigen troepen beter tegen luchtaanvallen beschermen. meer anti-tankgeschut en door de raket ten Hot en Milan aan te kopen. In dit verband wijst het witboek erop dat te genover de 6100 tanks van de NAVO 27.000 van het Warschau-pact staan. De 35 Westduitse legerbrigades beschikken momenteel over 545 lanceerinrichtingen. 4. 5. 6. 1. 2. 3. :en net De de incy nden het izegd rouw dat zijn i be- moet j het NEW DELHI. (AP) De steenkolen mijn te Tsjasnala in India die 24 dagen geleden onderliep, waarbij 375 mijnwer kers werden vermist, is leeggepompt. Gisteren zijn de eerste leden van de reddingsploeg naar beneden gegaan. en ing ieel wel itie ste de Ta ling ing. het van n de ar. 2 heid fend het nijs,' met ena- aar- zijn I ligen) I stort, I ir in I kwa- I aar ar- or- 33 de len lag iy ï- ir- ;se li- an lat en iid )0 «3 n s- n. ie m sn en s- □u as ad gis- i die n in deel van dat, nu de werknemers offers moeten brengen, het moment daar is om voor hen zeggenschap in de bedrijven door te voeren. In Genève zou dan beslist kunnen worden om vertegenwoordigers van het Palestijnse bevrijdingsfront als volwaar dige gesprekspartners aan het overleg te laten deelnemen, aldus Moynihan. Deze Amerikaanse positie die gedurende de afgelopen tien dagen geleidelijk aan ge stalte heeft gekregen, weerspiegelt de vrees van ook andere VN-dipiomaten, dat het huidige Veiligheidsraaddebat uit loopt op een verstarring van de weder zijdse standpunten. zeer een militaire beslissing zal brengen, maar eerder politieke invloed zal heb ben. Het gebruik van nucleaire wapens zal de tegenstander moeten dwingen zijn voornemens te veranderen, zijn aanval af te breken, en zich terug te trekken. De reactie van het Atlantische bond genootschap moet verhinderen dat het tot een langer durende strijd komt op het grondgebied van de Bondsrepubliek, want een dergelijke strijd zou datgene >nd )zin I Ier- zaal I ter- iren ken, 3 en van i de zal Ook de Nederlandse PvdA-delegatie, onder leiding van premier Den Uyl en fractieleider Ed van Thijn, staat op dat standpunt. Dit bleek gisteravond in het Deense Helsingör tijdens de slotbespre king van de conferentie van socialisten leiders uit geheel Europa. De Nederlan ders kiezen daarmee voor een beleid dat voor de christen-democraten en de libe ralen hier nauwelijks aanvaardbaar is. In die kringen wenst men immers wel zo nodig het mes te zetten in overheids uitgaven en sociale voorzieningen. De Europese socialisten staan erop dat me- voor De De Westduitse minister van Defensie vreest echter dat in dat geval van de Bondsrepubliek niet veel meer overeind zal staan. In de 100 kilometer brede strook ten westen van de DDR en Tsje- cho-Slowakije leeft bijna 30 percent van de Westduitse bevolking. Bovendien heeft 25 percent van de Westduitse in dustrie daar haar standplaats. Dat dit op internationale schaal staat te gebeuren is waarschijnlijk, aangezien de socialisten in grote delen van Europa momenteel aan de macht zijn. De confe rentie in Helsingör besloot verder om tot een min of meer blijvend overleg te komen tussen de Westeuropese socialis ten en de meer marxistisch gekleurde partijen in landen waar socialisten de enig toegelaten partij vormen. Te den ken valt daarbij aan o.a. Tanzania, An gola (MPLA), Costa Rica, Mexico en Venezuela. Besloten is om de socialistische partij en uit de twee laatstgenoemde landen al op de volgende bijeenkomst, over onge veer een jaar in Den Haag, uit te nodigen. Via deze contacten hoopt men de rol van het democratisch-socialisme in de wereld te versterken. De leiders werden het niet helemaal eens over de economische politiek die zij wensen na te streven. De conferentie bracht aan het licht dat de Westduitse SPD alleen staat met het vrijwel accep teren van het (liberale) marktmechanis me, waarbij industrie en consument mo gen bepalen wat er geproduceerd wordt. Bondskanselier Schmidt en partijvoorzit ter Willy Brandt moesten ervaren hoe de andere leiders algemeen vroegen om meer invloed van de overheid. De grote multinationale ondernemin gen hebben het volgens Wilson (Enge land), Palme (Zweden), Mitterrand (Frankrijk), Soares :Portugal), Gonzales Het Amerikaanse maandblad Esquire van december was gewijd aan „Great American Things”, aan datgene dus wat Amerika groot heeft gemaakt of karak teristiek is voor Amerika. Een keuze - commissie bleek 32 dingen te hebben ge vonden die Amerika kenmerken, en heeft daar aparte hoofdstukjes over laten schrijven. Ik vertaal ze voor u, en ver deel ze voor het gemak even onder in rubrieken. ETEN EN DRINKEN: De appeltaart, Coca-Cola, mais, Bour bon (Amerikaanse whisky), gebraden kip. GEBRUIKSVOORWERPEN Wapens, spijkerbroeken, de mink-coat, d» auto. BEGRIPPEN: Mams (Mom), Paps (Dad), de vlag. BEROEPEN: De privé-detective, de schooljuf en de psychiater (toen een bevriende hoogleraar in Amerika arriveerde om daar in zijn jonge jaren te gaan studeren, was het eerste wat een Amerikaanse vriend aan hem vroeg: „Heb je al een dokter en een psychiater?”). AMUSEMENT: Broadway, de joodse komiek, de zin gende cowboy, jazz. COMMUNICATIE: De tv en de poll (h’et kijk- en luister onderzoek). LICHAMELIJKHEID Puberteit en maagaandoening. SPORT: Baseball. SUB-CULTUUR: „Een stuk herkenbaarheid” (vertaling van „Viable solutions”, dat weer staat voor „een stuk taalbederf”), en het lastig vertaalbare „comball”, dat misschien nog het best te vertalen valt met „lulligheid kent geen tijd” (Gert en Hertalen vallen daaronder, evenals „de Big van het Re giment”, althans dat denk ik). Resteert nog de backyard, de achtertuin. Al deze dingen en mensen bij elkaar vormen volgens Esquire de Great Ameri can Things, die de American Way of Life bepalen. EIGEN VOORDEUR: Het is natuurlijk wat aanmatigend om voor een zoveel kleiner land als Neder land evenveel typerende zaken te willen vinden als voor Amerika, maar daar staat tegenover dat wij al ver voor 1492 ont dekt werden en dus al langer bezig zijn. Hier volgen de 32 zaken die voor ons en ons vaderland kenmerkend zijn, althans in mijn ogen: Zoute haring; Kroket; Beschuit (er bestaan wel buitenland se imitaties, maar de echte brosse be schuit is typisch Nederlands); Speculaas; Drop (met name de zoute drop); Melk (Nederland herbergt het groot ste aantal koeien per vierkante kilo meter in de wereld; we zijn nog steeds gigantische melkdrinkers); Jenever (in det buitenland ook wel bekend als Genever); Tabak (sigaren, pijptabak, de tabaks- markt) Fiets en niet te vergeten de fiets tas); Bril (het valt buitenlanders altijd op dat zoveel Nederlanders een bril dra gen); Klompen (het valt Nederlanders al tijd op dat buitenlanders zo vaak klompen kopen); Koninklijk Huis (inclusief de optocht op de verjaardag van koningin Ju- het bordes van paleis Volgens het weekblad Time is het boek van auteur George McMillan voor een deel gebaseeerd op getuigen verklaringen van de vader, de twee broers en de zuster van James Earl Ray. Voor hun vertellingen hebben ze 8850 dollar gekregen. Er werden geen overlevenden meer aangetroffen. Drie lichamen werden mee naar boven genomen, geïdentifi ceerd voor zover dat mogelijk bleek en begraven. De mogelijkheid bestaat dat men niet zal trachten de doden of wat daar nog van over is te bergen, maar dat de mijn zal worden afgesloten. In Amerikaanse politieke kringen gaan onbevestigde geruchten dat Was hington druk op Israel begint uit te oefenen om een Palestijnse staat aan de westelijke oever van de Jordaan en in de Ga?a als onvermijdelijk te aanvaar den. Hierbij zou Israel voor ogen wor den gehouden dat er op de lange duur grote gevaren verbonden zijn aan een blijvende afwijzing van een rol voor de Palestijnen in de onderhandelingen. Niets wijst er echter op dat Israel ge voelig is voor deze argumenten. De Amerikaanse regering heeft inm dels in principe besloten Israel bi twee miljard dollar aan economische militaire hulp toe te zeggen voor komende fiscale jaar. Israel wacht e ter nog steeds op een goedkeuring i het Congres van een voor 1976 gevra; de 2,24 miljard dollar (ongeveer de h van het totale bedrag dat de Aim kaanse regering heeft gereserveerd v buitenlandse hulp). De Israëlische p mier Rabin brengt later deze maand bezoek aan president Ford waar hulpverlening opnieuw ter sprake komen. hoge functionarissen het zwijgen op te leggen, want zij zijn het die de bron van de lekken vormen. Inmiddels hebben kranteuitgevers la ten weten dat zij van plan zijn de rechtmatigheid van het regeringsbesluit voor de parlementscommissie voor bui tenlandse zaken en staatsveiligheid te bestrijden. NEW YORK. De Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Moynihan, heeft gisteren in een opvallend gematigde redevoering de Veiligheidsraad gevraagd te voorkomen dat „het kader van de onderhan delingen vernietigd wordt door het aannemen van resoluties die geen gemeenschappelijke basis voor onderhandelingen meer overlaten.” Moyni han stelde voor eventuele veranderingen in de opzet van de onderhande- in geheel Europa op korte termijn dezeggenschap wordt gerealiseerd de werknemers in de bedrijven. Zweedse premier Olof Palme oogstte algemene instemming met zijn betoog De datum is vastgesteld door het per manente comité van de Noordvietnamese nationale vergadering en de raad van de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam. Het besluit volgt op de ratificatie van de documenten, die zijn opgesteld op de conferentie over de hereniging van Viet nam welke in november in Saigon is gehouden. laten doodlopen in een handhaving van de status quo. hort I 2 de I Fiat om Isle- idat rozig (Spaans socialistenleider) en onze pre mier Den Uyl te veel voor het zeggen. Alleen via internationale actie van alle overheden valt dit te doorbreken. Stren ge planning door de overheid wensen de Europese scocialisten echter ook niet. Zij menen dat verdergaande medezeggen schap van de arbeiders plus meer in vloed van de overheid de wereldwijde problemen waarvoor zij staan aankun nen. De Nederlandse delegatie kreeg giste ren steun voor haar plan om toekomsti ge bijeenkomsten op Europees niveau voortaan meer besluitvaardigheid te ver lenen. De Socialistische Internationale gaat daarbij een rol spelen, zodat er een soort van Europese sectie ontstaat die regelmatig bijeenkomt. Rond de jaarwis seling wil de Partij van de Arbeid zo’n internationale linkse top in Den Haag organiseren. De conferentie heeft verder het pro bleem van de verhouding tussen socialis ten en communisten besproken. In Italië, Spanje, Portugal en ook Frankrijk be staan sterke communistische partijen. Deze situatie dwingt de socialisten daar om met groepen tot een zekere samen werking te komen. De communisten rea geren hier echter zeer verschillend op. In Italië zoeken zij liever samenwerk'n" met christen-democraten; in Frankrijk accepteren ze daarentegen de socialisten wel graag als partners. „Eén internationale lijn trekken is in zo’n situatie moeilijk. Daarom hebben en de zou wij besloten ieder op passende wijze de communisten tegemoet te treden. Daar bij zullen wij overal eisen dat een democratische regeringsvorm het resul taat van die samenwerking moet zijn”, aldus Van Thijn. Bondskanselier Helmut Schmidt en de leider van de Franse socialisten Francois Mitterrand kibbelden tijdens de'perscon ferentie met elkaar over deze zaak. Schmidt keerde zich tegen samenwer king met communisten. Mitterrand zette uiteen dat in zijn land communisten de steun genieten van de vakbeweging. Hij accepteert die communisten als socialis tische politicus omdat zij met behoud van de democratie de solidariteit van alle werknemers mogelijk maken. De Spaanse socialistenleider Gonzales stelde zich ten slotte onverbiddellijk af wijzend op tegenover de bewindvoerders in zijn land die met de gedachte lijken te spelen om wat meer democratie toe te staan. De Spaanse socialisten, vere nigd in de PSOE, zullen geen plaats in de Cortez (soort van parlement) inne men wanneer hun die zou worden aange boden. „eerst moeten namelijk alle de mocratische rechten die wij in de andere Europese landen kennen ingevoerd zijn”. Gonzales bracht met deze keiharde afwijzing van het huidige bewind de socialistenleiders in verlegenheid, die willen afwachten of men in Spanje wel licht geleidelijk aan de democratie gaat invoeren. NEW YORK. (AFP) James Earl Ray, schuldig bevonden aan de moord op dominee Martin Luther King in 1968, heeft zijn aanslag vier jaar voorbereid, aldus blijkt uit een uit treksel uit een boek dat in het najaar verschijnt. gen, wordt afgeleid dat de MPLA h offensief in alle hevigheid gericht h< op het zuidelijk front, dat wordt ver digd door de Unita en vermoedelijk nog steeds door Zuidafrikaanse een den. De regering-Vorster was gisteren 1 een om de Zuidafrikaanse be trokken I in de Angolese oorlog te bespreken. JS hoopt in Johannesburg dat het bez van de Amerikaanse minister van E tenlandse Zaken, Kissinger, aan Mosh de kwestie Angola ten goede zal kom In Unita-kringen werd gisteren ver men dat men niet van plan is met MPLA te onderhandelen zonder de a wezigheid van het FNLA. De Britse Daily Express meldde gis ren dat een twintigtal huurlingen Groot-Brittannië vanuit Londen n Angola is vertrokken om tegen MPLA te vechten. HONGKONG. (AFP) In Noord- en Zuid-Vietnam zullen zondag 25 april al gemene verkiezingen worden gehouden voor een nationale vergadering, waarin beide delen vertegenwoordigd zullen zijn, zo heeft Radio-Saigon gisteren meegedeeld. De bedoeling zou zijn dat de coalitie werd gevormd door de MPLA Unita. De eerste man van het land dan de leider van de MPLA, Agostinho Neto, en de tweede man die van de Unita, Jonas Savimbi, moeten worden. Men zou dus de derde beweging, de FNLA, die thans in de strijd met de troepen van de MPLA in het noorden grote verliezen lijdt, geheel willen uit sluiten. Uit berichten die in de Zuidafrikaanse hoofdstad Johannesburg zijn opgevan- vernietigen wat men wil verdedigen, al dus het witboek. Leber ondersteunt met deze opvatting de visie van de voormali ge Amerikaanse minister van Defensie, James Schlesinger, die eveneens het ge bruik van nucleaire wapens als af- schrikkingsmiddel niet van de hand wijst. Desondanks luidt de officiële politiek van Washington dat Europa zich moet instellen op een maandenlang durende conventionele oorlog. LOESAKA. (Reuter en AP) Een aantal gematigde Afrikaanse landen heeft in geheime besprekingen, aldus is gisteren in Zambia vernomen, een nieuw plan opgesteld voor een coalitieregering in Angola. Ook is het de bedoeling dat alle buitenlandse troepen uit Angola worden teruggetrokken. HELSINGÖR. De leiders van acht tien democratisch-socialistische partijen uit Europa zijn ertegen dat het mes wordt gezet in de uitgaven van de overheid, ter sanering van de economi sche situatie. Zij verwachten algemeen dat het aantrekken van de bedrijvigheid nauwelijks samen zal gaan met vermin dering van de werkloosheid. Daarom mo gen sociale voorzieningen en overheids budgetten niet worden aangetast. In de Israëlische pers is gisteren f kritiek geleverd op het besluit van regering om de censuur uit te brei' liana langs Soestdijk); Sinterklaas (en stoomboot enz.) Het calvinisme (Staphorst, GPV, niet zwemmen op zondag); Cabaret (conference-liedje-conferen- ce, Wim Kan en alle anderen); Walletjes (sekstheaters, rood ver lichte etalages); Het bruine café; De woonboot (met name in de stads grachten); De Amsterdamse grachten (inclusief de grachtenhuizen en de rondvaart boten) De bollenvelden (tulpen, bloemslin gers op de neuzen van auto’s); De polders (dijken, Afsluitdijk, fe- bruariramp, zee hoger dan land); Het omroepbestel (VPRO, EO); 23. De 17e-eeuwse schilderkunst (Rem brandt, Rijksmuseum); 24 De diamantslijperij Elfstedentocht (Reinier Paping, maar verder ook: Ard Schenk en Sjoukje Dijkstra); 26. Voetbal (Nederland heeft de meeste voetballers per vierkante kilometer in de wereld; Cruijff, Ajax); 27. Korfbal; De eigen voordeur (met eigen brie venbus) 29. ’s Avonds de gordijnen open; 30. Het begrip gezelligheid; 31. De windmolens; 32. Broodjeswinkels (broodje half-om). naar een resolutie die aanvaardbaar is voor de meeste gedelegeerden, zij het niet voor de Verenigde Staten. Dit zou Washington isoleren en de rol van de Verenigde Staten in verdere onderhan delingen het zij in Genève, het zij door middel van minister Henry Kissingers „pendel-diplomatie”, ondermijnen. Syriërs kan het daarentegen niet veel schelen hoeveel landen de resolutie steu nen en of de Verenigde Staten van een veto gebruik maakt. Zij achten het hui dige debat in een internationaal forum op zichzelf al als een propaganda-over - winning. Bovendien heeft Syrië nog een troefkaart achter de hand een weige ring om het mandaat voor de VN- troepen in de heuvels van Golan te verlengen. Cairo stelt zich op het standpunt dat een veto voorkomen moet worden om een conferentie in Genève niet in gevaar te brengen. De grootste vrees van alle Arabieren is echter dat Israel erin zal slagen om de Geneefse conferentie te I ,;S

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3