Bijstandtrekker wil controle op misbruik Seizoenkaart door Britse emancipatie ontspoord Kamer steunt compensatie-eis van militairen HOOGTEPUNT" tijdens engels voetbalduel Dure oefening PPR en PSP stappen uit overleg in Amsterdam REGIONALISME BEDREIGT Frankrijk nu HET VERENIGD KONINKRIJK derde grote handelstand Eurocheques in Frankrijk erg duur geworden „Gedrag van Industriebond NVV grenst aan onbeschofte” Röntgenologen gaan in beroep I r PI 7' I Geënquêteerden: neveninkomsten onjuist Belastingdruk verminderd en 8,3 miljard dollar méér voor defensie .4 MW w i I r.’i r"-. 1 4 BUITENLAND EN BINNEN- 1976 JANUARI DINSDAG 20 D VAN DIJK VAN CNV: Tevreden u 1 i „E lijn dam derd hede staal de v de I dit ande een zal weel I. van Voc WO( loer avo stei jun lijk den gen dire en age der (Van onze redacteur in Washington, Henk Leffelaar) NEW YORK. In een toelichting op de jaarlijkse „State of the Union adress” („boodschap aan het Congres”) die president Ford gisteravond in algemene termen uitsprak, zou voorgesteld worden om het komende jaar 8,3 miljard dollar meer te reserveren vor defensie-uitgaven door de VS. Dat is drie miljard minder dan wat de ontslagen minister van defensie James Schlesinger voorstelde. I ARNHEM (ANP). De meerderheid van de cliënten van de gemeen telijke sociale dienst in Arnhem vindt controle bij de sociale uitkeringen wenselijk dan wel noodzakelijk. Een groot aantal „steuntrekkers” heeft de indruk dat er van de sociale voorzieningen misbruik wordt gemaakt. Dit wordt onder andere afgeleid uit de situatie op vrijdagmiddag, waar „personen hun briefje inleveren, die wel degelijk een belangrijke bron van inkomsten hebben”. Men kent allemaal wel mensen uit zijn omgeving, die „ten onrechte” uitkering ontvangen. Dit veronderstelde misbruik geldt zowel voor werklozen als voor mensen die steun via de algemene bijstands wet ontvangen. Bb 1 Amerikaans congres (Van onze redactie binnenland) Neutrale boodschap van Ford aan het (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) President Ford vóór zijn rede. Links: vice-presi dent Rockefeller. Achter Ford: Carl Albert, voorzitter van het huis van afgevaardigden. Dit heeft de stichting ter bevordering van de Franse vakbeurzen meegedeeld. Nederlandse uitvoer naar Frankrijk gro ter is dan de Duitse, is de Nederlandse uitvoer naar Duitsland nok steeds onge veer drie maal zo groot als die naar Frankrijk. Oo juist Wc Voor fers graat Daar het c Tu damt werl de 5 bezo: dam. zaak He Ocke econ le h studi zoals het missi van stelli meer altha Velsc meei meli; De dam schif heer voorl pen beva ben func len z daar, blijv eenn de 4! Noor keloc marr grote bouw graai houd (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer zal vandaag en morgen tijdens het debat over de defensiebegroting proberen een betere compensatieregeling voor dienst plichtigen voor elkaar te krijgen. De Kamer zal minister Vredeling een motie voorleggen die door alle grote partijen is ondertekend. All progi zich se. i treed aard zc tuur! doen kapitaalkrachtige Amerikanen om, met bepaalde belastingvoordelen, geld te in vesteren in de aandelenmarkt om de privésector van de industrie een finan ciële injectie te geven. Dat zou echter alleen gelden voor industrieën in gebie den met grote werkloosheid. Volgens de onderzoekers is 59 percent zeer tevreden over de gang van zaken bij een eerste kennismaking met de dienst. Hoewel de entourage (wachtka mer, wachttijden) minder positief wor den ervaren Is 90 tot 95 percent erg tevreden over de tijd die men krijgt toegemeten om met de ambtenaren te praten. Een enkeling vond zelfs dat te veel tijd aan hem werd besteed. Volgens de stichting is er nog veel ruimte tot vergroting van de Nederland- 1 se uitvoer naar Frankrijk. Hoewel de (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) LONDEN. De Labourregering van premier Wilson heeft na een debat van vier dagen een ruime meerderheid in het Lagerhuis gekregen voor een algemene motie waarin de afgevaardigden wordt gevraagd voorlopig nog niet meer dan „notitie te nemen” van een witboek over regionale parlementen in Wales en Schotland. Over de toegenomen strikte toetsing van het Congres op de activiteiten van de CIA zei de president dat dit zeer wel kon leiden tot „nieuwe avonturen van de tegenstanders”. Hij doelde daarbij kennelijk op de activiteiten van de Sov- jet-Unie in Angola. Zonder in details te treden waarschuwde Ford dat dit zou kunnen leiden tot „het gebruik van ge wapend geweld”. Frankrijk is een belangrijke handels- partner van Nederland. Het is na Duits land en België de grootste afnemer van Nederlandse produkten. Nederland is na Duitsland, België en de Verenigde Staten de grootste afnemer van Franse produk ten. Van de Nederlandse uitvoer gaat ongeveer tien percent naar Frankrijk en van onze invoer komt 7,3 pet uit Frank rijk. In dit verband herinnert de heer Van Dijk aan een uitspraak van zijn collega van de Industriebond NKV, Piet Spij kers, op het congres van zijn bond in november, waarin hij ervoor pleitte het CNV niet bij wijze van principe opzij te schuiven, maar vanuit nieuwe gezichts punten met heft CNV samen te werken. De toelichting zou verder een vermindering van de belastingdruk met 10 miljard dollar bevatten, een verhoging van de premies voor sociale voorzieningen, en een tegemoetkoming in de ziektekosten voor ouden van dagen. Senator Edmund Muskie zal morgen het democratische verweer leveren op Fords „State of the Union”-boodschap. Dan zal tevens blijken op welke punten de democraten Ford het kwetsbaarst vinden. Deze „jaarlijkse boodschap aan het Congres” was in ieder geval minder een politieke verantwoording dan een verkapte verkiezingsrede. STADSKANAAL (ANP). Het was voor de industriebond CNV een duidelij ke zaak, dat de totstandkoming van de federatie tussen NVV en NKV gevolgen zou hebben voor de samenwerking van de vakcentrales en voor de aangesloten bonden. „Maar de manier waarop daar, wat onze bond betreft, uitvoering aan wordt gegeven door het bestuur van de Industriebond NVV grenst aan het onbe schofte”, aldus Cor van Dijk, voorzitter van de Industriebond CNV gisteravond tijdens een ledenvergadering van zijn bond in Stadskanaal. Het witboek van de regering, waarvan het parlement dan nu met een ruime meerderheid heeft besloten „notitie” te nemen, heeft nog bij niemand genade gevonden. Ook premier Wilson kostte het moeite er enig enthousiasme voor op te brengen. In zijn huidige vorm zal het dan ook nooit en te nimmer tot een wet kunnen uitgroeien. Schotland zal een zekere vorm van zelfbestuur moeten krijgen, vooral met het recht om eigen wetten te maken op het gebied van plaatselijk bestuur, ge zondheid, sociale diensten, opvoeding, e.d. Maar in alle omstandigheden zal het parlement in de Britse hoofdstad het recht hebben enigerlei wet in Schot land gemaakt ongeldig te verklaren als zij in strijd zou zijn met het algeme ne belang van het Verenigd Koninkrijk. Het regionale parlement in Wales zou alleen administratieve bevoegdheden moeten krijgen. Het zou de wetten in Londen gemaakt weliswaar, en tot op zekere hoogte mogen uitleggen. Zoals de zaken er nu voorstaan, komt er van al deze plannen zeker niets voor 1976 te recht. Tot zolang zal zij echter het politieke toneel pominent blijven be heersen. Oorspronkelijk waren de banken die „eurocheques” uitgeven, overeengekomen een commissie van ten hoogste een half percent per transactie, en ten minste twee Zwitserse francs (ca. 3) of het overeenkomstige bedrag in andere valu ta’s, te berekenen. Thans wordt in Nederland een mini mumbedrag van twee gulden berekend, aldus de commissie. In West-Duitsland is het minimum twee mark, in België 25 francs, in Denemarken 5 kronen, in Ierland 0,25 Ierse pond, in Italië 500 lire, in Luxemburg 25 francs, en in Engeland 0,25 Engelse pond. Sommige Franse ban ken houden nog het minimum van 4 francs aan. De Europese commissie zegt dat zij „zo nodig, en met het oog op de concur rentieregels van het verdrag van Rome” (waarbij de Europese economische ge meenschap werd opgericht), de verho ging van de minlmumkosten in Frank rijk zal bestuderen. PARIJS (ANP). Frankrijks buiten landse handel is in omvang de Duitse voorbijgestreefd. In 1975 heeft Frankrijk West-Duitsland verdrongen van de derde plaats in de rangorde der handeldrijven de naties. Na die van de Verenigde Staten en Japan is de buitenlandse han del van Frankrijk nu qua om vang de grootste ter wereld. In een de afgelopen nacht uitgegeven verklaring constateert het gewestelijk bestuur dat de gedachte dat de PvdA in Amsterdam in de oppositie zou gaan moet worden afgewezen „en van meebe sturen moet het beste mogelijk worden gemaakt”. De PvdA zal aan CPN en CDA het zelfde werkprogramma voorleggen, in „geactualiseerde” vorm, waarop de partij indertijd met de PPR in zee kon gaan. Het bestuur verklaart dat het gepoogd heeft de CPN bereid te vinden tot sa menwerking in een college van vijf PvdA-wethouders, twee CPN-ers en een PPR-lid, maar dat de CPN met „talloze voorbeelden en argumenten” duidelijk heeft gemaakt dat daarover geen over eenstemming mogelijk is. Het geweste- Hjk bestuur is daarover teleurgesteld. Hij haakte in op de brief van 29 december, die de industriebond CNV op 5 januari ontving en waarin wordt aan- gekondigd dat ingaande 1 januari op landelijk, regionaal en plaatselijk niveau het collegiaal overleg wordt opgeschort en dat ook geen gemeenschappelijke le denvergaderingen met de Industriebond CNV meer zullen worden gehouden. Dit besluit werd kenbaar gemaakt vooruitlo pend op de resultaten van het overleg, dat hierover met de industriebond NKV zal worden gevoerd. „Men heeft niet eens de moeite willen nemen ons van dit besluit mondeling op de hoogte te stellen. Het blijkt inmiddels dat afspraken, die reeds in 1975 werden gemaakt, worden geannuleerd”, aldus de heer Van Dijk. Hij betwijfelt ernstig of de Industriebond NW over deze beslis sing enig overleg heeft gepleegd met leden of kaderleden of zelfs met dis- trictsbestuurders. „Maar over het functi oneren van enige inspraak binnen de Industriebond NVV wil ik mij verder niet uitlaten want dat is onze zaak niet”, aldus Van Dijk. Nadat het CNV buitenspel was gezet is pas duidelijk geworden wat met de Federatie NVV-NKV wordt beoogd, na melijk het zo snel mogelijk komen tot een fusie. Intussen is men er bij de industriebond NVV op uit het CNV te isoleren. naar een andere methode om de gei ten van de bokken te scheiden. Zij zoeken naar deze scheiding om de kans op fraude tegen te gaan. Hoe meer gegevens er van de houder op de kaart immers zijn le vinden, hoe minder kans dat een ander er ge bruik van gaat maken. Een voorstel om de seizoenkaarten voortaan van pasfoto’s te voorzien werd als te ingewikkeld van de hand gewezen. Vrouwen hadden erover ge klaagd dat er een W op hun kaart stond. Ze voelen zich daardoor achter uit gezet. Op de kaaren van de mannen staat namelijk geen enkele aanduiding over hun geslacht. En geen mens in dit geëmancipeerde land schijnt op de gedachte te zijn gekomen de vrouwen hun W te laten en de mannen voortaan op te zadelen met een levensgrote M op hun sei zoenkaart. En wat zou er gebeuren als de vrouwen voortaan hun kaart dan maar eens ondersteboven hiel den? LONDEN. De nieuwe wetgeving op de vrouwendiscriminatie begint zijn eerste problemen op te leveren. De Britse spoorwegen bijvoorbeeld zitten nu aan de grond met hun /seizoenkaarten, waarop als de hou der een vrouw is met koeien van letters een W is gedrukt, voor „Wo man”. Deze W’s zullen nu moeten verdwijnen. DEN BOSCH (ANP). De twee röntgenologen van het St. Joseph-zie- kenhuis in Eindhoven waarvan bezwaar schriften tegen hun dagvaarding door de raadkamer van de rechtbank in Den Bosch ongegrond waren verklaard, heb ben tegen deze afwijzing beroep aange tekend bij het gerechtshof in Den Bosch. De beide röntgenologen, aan wie vals heid in geschrifte, subsidiair oplichting met declaraties in 1972 ten laste is gelegd, hadden de rechtbank verzocht hen buiten vervolging te stellen. De raadkamer verwees hun zaak echter naar de terechtzitting. DEN HAAG (ANP). Een groep Franse banken heeft de minimumcom- missie op het verzilveren van euroche ques verhoogd tot tien francs (ca. f 6) per transactie. Dit blijkt uit het ant woord van de Europese commissie, het „dagelijks bestuur” van de EEG, op vragen van een Italiaans lid van het Europese parlement. AMSTERDAM. (ANP) —De fractie voorzitters van PPR en PSP in de Am sterdamse gemeenteraad zijn gisteravond uit het overleg tussen de fractievoorzit ters over de twee vakante wethouderze- tels gestapt. Zij distantieerden zich van de oplossingen die door de vertegen woordigers van de overige partijen in bespreking zijn genomen. D’66-fractievoorzitter A. Martini ver klaarde na schorsing van het overleg gisteravond dat nog twee oplossingsmo gelijkheden voor de zetelverdeling ter discussie staan. De ene is: PvdA vier, CPN twee en WD of CDA twee zetels. De andere houdt in dat de WD en CDA elk één wethouderszetel krijgen. De se nioren zullen zich vanavond opnieuw over het probleem buigen. De gemeente raad zal morgenavond de nieuwe wet houders moeten aan wij zen. Het gewestelijk bestuur Amsterdam van de Partij van de Arbeid geeft de voorkeur aan het CDA boven de WD als tweede partner in het college van B. en W. van de hoofdstad naast de CPN. Fords toespraak, die bijna iedere mi nuut werd onderbroken door applaus van zijn republikeinse aanhangers, was erop gericht om dit verkiezingsjaar geen nieuwe vijanden te maken en om zich zelf zo aantrekkelijk mogelijk voor te stellen als presidentiële kandidaat. Het thema van zijn redevoering was dan ook „gezond verstand” (common sense) en „nieuw realisme”. Wat Ford daarmee precies bedoelde werd niet dui delijk, want zijn voorstellen waren niet nieuw en haakten in op de onomstreden opvattingen van de meerderheid van Amerikanen die nauwelijks weerstand oproepen. Ford laakte het Congres voor het weigeren om hulp te verlenen in Angola, en voor het naar zijn mening te diepgaande onderzoek naar de activitei ten van de Amerikaanse buitenlandse inlichtingendienst (CIA). Een interessant voorstel was het fi nancieel voordeliger maken voor minder Het is nog niet bekend of de motie kan worden uitgevoerd. Vredeling zou er wel een voorstander van zijn, maar met name minister Boersma (Sociale Zaken) heeft een zware stem in de beslissing. Een betere compensatieregeling betekent in feite een uitzondering op de loon maatregel. Op de defensiebegroting die werd opgemaakt voordat er aan de loonmaat regel werd gedacht werd 32 miljoen gulden voor een betere compensatie uit getrokken. Maar na het ingrijpen van het kabinet in de lonen werd de uitgave van dat bedrag opgeschort. De ondervraagden zeggen over het vermeende misbruik overigens dat bij het beantwoorden van deze vraag het zich afzetten tegen een groep waartoe men eigenlijk niet wenst te behoren, een rol heeft gespeeld. Enkele ondervraag den vinden controle wel noodzakelijk, „maar het moet niet „geniepig” ge beuren”. Ongeveer vijf percent achtte controle niet nodig. Sommigen verklaar den controle als onprettig te ervaren, omdat men voor de juistheid van de verstrekte gegevens heeft getekend. On geveer 20 percent heeft geen mening over de controle. Uit het onderzoek is verder gebleken dat 96* percent van de ondervraagden de weg naar de sociale dienst uit financiële noodzaak had gekozen. Zij waren daar grotendeels op eigen initiatief naar toe gekomen. Maar ook het GAK en het arbeidsbureau spelen een belangrijke rol in de verwijzing naar de dienst. Dit betreft vooral de groep werklozen. Bijna de helft van dé ondervraagden heeft al meer dan een half jaar contact met de dienst, 6 percent zelfs meer dan twee jaar. DEN HAAG. Minister Vredeling (defensie) heeft de Tweede Kamer mee gedeeld dat de oefening Pantsersprong in West-Duitsland voor 850.000 DM schade aan eigendommen heeft berok kend. Daarvan komt 75 percent, name lijk 637.500 DM, voor rekening van Ne derland. F Deze schijnbare overwinning voor de regering verbergt echter een van de gevaarlijkse problemen, waarmee dit land na de oorlog opgescheept gezeten heeft. De vraag in hoeverre de zelfrege ring in Schotland en in Wales moet gaan, verdeelt de partijen in zichzelf. Ze zou aanleiding geven tot een eindeloos debat in het parlement, waar men ook nog het hoofd te bieden heeft aan natio nale gevaren van andere aard. Terzelfder tijd zal de druk vanuit de bewuste gebieden, met name uit het olie rijke Schotland, zo groot worden, dat een beslissing niet te vermijden valt. Geen enkele regering kan hiermee eer inleggen. Hoe verder de regering de Schotten immers tevreden stelt, hoe gro ter de oppositie van de Engelsen zal worden. Voor de Labourpartij is het gevaar het grootst. In Schotland is een Schotse Labourpartij opgericht, waarvan het te verwachten valt dat ze zich zal losma ken van de nationale Labourpartij. Van deze Schotse Labourpartij zijn al enkele Lagerhuisleden lid geworden, die voor Schotland in het Britse parlement zitting hebben. De vraag is of zij zich voortaan Na van zittel dat vóór olie- janu; dan sprei beke: de o! men. Zeeh ontw lyse beïrn Va rijen sprei olie-: Noor zittei allee het plat. verg< dat 5 werk veel ontg: zove< trom in d land; Op Hoes weth moet daan eens over- de h venb en zt maai zijn Gras ven Enge nenu hand Over verleende hulp zegt 60 percent goed geholpen te zijn bij de financiële problemen. Het heeft vooral betrekking op de hoogte van de uitkering. Toch zegt een belangrijk percentage (23) van de ondervraagden het moeilijk te vinden om rond te komen van de uitkering. Een kleine 40 van de 207 ondervraagden vindt de uitkering te laag. Ze kregen in het onderzoek ook de gelegenheid om een „losse” opmerking te plaatsen. Zo werd er gereageerd met: „De gang van zaken op vrijdagmiddag bij het inleveren van de briefjes is vernederend, die vrijdagmiddag is ver schrikkelijk, die mensenmassa en de agressiviteit van een aantal mensen”. Ook kwamen de opmerkingen: „Het ambtenarenapparaat is het enige appa raat dat service geeft” en „ik ben wel geholpen, maar mijn financiële proble men zijn niet opgelost”. onafhankelijk van de nationale partij zullen gaan opstellen. Dan is het met de toch al wankele meerderheid van de regering in het Lagerhuis gedaan. Maar gesteld dat de beweging aan kracht wint en meer zo niet alle Schotse Labour-Lagerhuisleden zich in de rijen van de nieuwe Schotse partij zouden scharen (van de 71 Schotse afge vaardigden in het parlement zijn er 41 Labour), dan zou hun uittreden uit de partij van premier Wilson betekenen dat de aloude Labourpartij nooit meer de grootste partij van het land zou kunnen worden. Een andere klap voor de regeringspar tij is de uitslag van een opinie-onder- zoek, waaruit blijkt dat de Schotse Nati onalistische Partij op het ogenblik de grootste aanhang onder de kiezers in Schotland zou hebben. Ze ligt met 6 percent vóór op de Labourpartij. Oud-premier Heath heeft in een op merkelijke rede in het debat over de regionalisering gisteravond zijn collega’s in het Lagerhuis bezworen in de gaten te houden waarmee ze bezig zijn, name lijk met een probleem dat in de toekom- Politieke waarnemers waren het er over eens dat Fords rede bedoeld was om de wind uit de zeilen te nemen van zijn conservatieve republikeinse tegen stander, de ex-gouverneur van Califor- nië, Ronald Reagan. De president stelde zich „centrisch” op en de komende ver kiezingscampagne in New Hampshire en in Florida zullen duidelijk maken in hoeverre Ford daarmee de juiste snaar van het Amerikaanse sentiment heeft bespeeld. Een Londense politieman probeert een boze voetbalsupporter ertoe te brengen naar beneden te klimmen uit een lichtmast van het voetbalstadion van Tottenham Hotspurs in White Hart Lane. De voetbalfan wilde de wedstrijd TottenhamManchester United (uitslag .1-1) beter zien, maar dat mocht niet van de politie. Toen de man het hoogste punt van de mast had bereikt, gaf hij zich maar gewonnen. Volgens de wetten op de sex-discri- minatie is het verboden op een of andere manier vrouwen als een spe ciale klasse te behandelen of de man nen als een andere. Zoals de eerste reacties op de wetten al hadden ge luid: een brandweerman mag geen „man” meer worden genoemd maar bij voorkeur „vuurbestrijder”. De Britse spoorwegen verkopen nu spijtig; hun voorraad aan seizoenkaar ten met een W erop uit, en zoeken stige ontwikkeling het einde kan beteke nen van het Verenigd Koninkrijk in zijn huidige vorm. Dit gevaar wordt hier door geen enkele politicus meer onder schat, ook niet door die politici, die vooralsnog gedacht hadden dat ze de kwestie „dood” zouden kunnen praten. Dit meldt een vandaag gepubliceerd rapport van het Gemeenschappelijk In stituut voor Toegepaste Psychologie (GITP) uit Nijmegen, dat in opdracht van het gemeenebestuur van Arnhem een onderzoek heeft ingesteld naar de mening van cliënten over en hun be trekkingen met de gemeentelijke sociale dienst. Arnhem was de eerste gemeente in ons land, die een dergelijk onderzoek heeft laten instellen. Het instituut heeft 207 personen ondervraagd. s- i'

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4