Voor en tegen van de verschillende mogelijkheden Sportcommissie Reakties op plaatskeuze over kunstijsbaan voor nieuwe raadhuis in Filmhuis Schaatsdiploma’s voor de jeugd Haven Wie mee wil praten... echte Plannen voor een Umuiden Jazz-club in moet meer weten K ELS ENNEME I „Citizen Kane” i Te groot voor de schoolbank I 11 Aan Broeder Padvinder Voorlichters op een voetstuk f F Commissie bespreekt onderwijszaken Gevonden voorwerpen DINSDAG 20 1976 JANUARI NIEUWS UIT STAD EN STREEK Alternatieven Achter raadhuis Karshoffstraat Tips redactie: Ko van Leeuwen Tel. 02550-15389 (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. In de openbare raadsvergadering op donderdag 29 januari zullen de raadsleden moeten besluiten waar het nieuwe raadhuis komt en aan welke architect opdracht wordt verleend. Zoals bekend geven B. en W. de voorkeur aan een situering aan de Marquettelaan/Deutzstraat en wil het college de opdracht voor een ontwerp verlenen aan de stede- bouwkundige D. Zuiderhoek te Baarn. In het betreffende raadsvoorstel wordt meegedeeld hoe de reacties van de burgerij zijn geweset op de zes keuzeplaatsen die werden omschreven in de in november huis-aan-huis verspreide begrotingskrant. Marquettelaan Zaalberglaan J. v. Kuikweg Maerelaan kJ iis JU VA\- It 0L (Van een onzer verslaggevers) van moeten van (Van een onzer verslaggevers) F Met bijdrage van Cees de Graaff. De vergadering in het stadhuis begint om half 8 en is voor iedere belangstel lende toegankelijk. De stukken liggen op het bureau voorlichting ter inzage. al genoeg opgeofferd ten behoeve van de nieuwbouw. Dat je de mensen kunt laten kennis maken met alle mogelijke facetten in die muziek”. kerk - waardige Enkele burgers hebben zelf nog ande re oplossingen bedacht, zoals vestiging van het nieuwe raadhuis in kasteel Mar quette. Als argumenten voor die keuze werden aangevoerd: Marquette blijft be houden - het historisch monument Mar quette komt als „huis der gemeente” tot nieuwe glorie - het gemeentehuis komt in een prachtige omgeving met alle mo gelijkheden deze omgving dienstbaar te maken voor de gemeenschap, bij voor beeld voor openluchttentoonstellingen en dergelijke. geen geldverspilling door goede huizen te kopen en te slopen. Tegen: te ver uit de kom. Kleine kinderen worden steeds groter. Wie om zich heen kijkt, bemerkt dat de jongere generaties met bijna ongegeneerd gemak groter groeien. Dat vergt aanpassing. Niet alleen bij kleding, ook bij meubilair op school. We hebben het in de kranten kunnen lezen als vrolijk maandagnieuws: Schoolmeubilair van een lagere school in Einighausen blijkt te klein. Voor Velsen betekent dat weinig nieuws onder de zon. Want reeds voor het begin van het schooljaar 1975- 76 diende het bestuur van de Eenhoornschool m deze gemeente bij het gemeentebestuur een aanvraag in voor groter meubi lair voor de zesde klas. Omdat „het van oordeel was, dat door het toenemen van de lengte van de kinderen in vergelijking tot die van dezelfde leeftijd enige jaren geleden, het bestaande meubilair te klein is.” De vergadering in het stadhuis begint om 16.30 uur en is voor iedere belang stellende toegankelijk. De brief van de Schaatsvereniging ligt ter inzage op het bureau voorlichting. Het dagelijks bestuur van de pro vincie Noord-Holland vraagt de bur ger om zijn mening over de eind 1975 „In de vijftiger jaren is er hier in Velsen een ontzettend bloeiende jazz club geweest. Co Allan ken ik uit die tijd nog als een uitstekend bassist. Maar, de jazz is de laatste jaren weer helemaal in opkomst. Er schijnt weer erg veel belangstelling voor te zijn. Daarom is er nu een groepje mensen in deze gemeente, dat eens wil polsen of er ruimte is voor een jazzclub in IJmuiden In een soort verenigings- vorm misschien, dat weten we nog niet zo precies, maar in elk geval zo, dat het mogelijk wordt dat we aller hande jazzmusici hier naar toe halen. kaanse film staat wel vast, evenals het feit dat Welles de hoogte van deze eersteling in zijn verdere carrière niet meer heeft geëvenaard. Wel maakte hij films meer en meer zou worden. Verder wordt gesproken over de huis vesting van de openbare Duin- en Den- neschool in IJmuiden. Er ligt een plan op tafel o'm het gebouw van de voorma lige Don Boscoschool aan de Willem- beekweg aanzienlijk te veranderen en uit te breiden. Tenslotte komt aan de orde de benoeming van hoofdleidsters aan de kleuterscholen De Duinkrekels en De Zandhaasjes. VELSEN. De raadscommissie bijstand voor onderwijszaken heeft don derdag 22 januari niet minder dan 15 agendapunten te behandelen. Allereerst zal de voorzatter van de commissie, wet houder M. Roessingh mededelingen doen over de samenwerking tussen de huishoudschool en de LTS, over de peu terspeelzalen en over het Centraal Or gaan Gemeentelijk Voortgezet Onderwijs (COGVO). Daarna komt een aantal vrij technische onderwerpen aan de orde, die betrekking hebben op de gemeentelijke vergoedingen voor de verschillende vor men van onderwijs. Elke keuzeplaats heeft positieve en negatieve reacties uitgelokt. Daarin was een formulier opgenomen waarop men zijn keuze kon invullen. Er kwamen slechts 85 reacties binnen, waaronder 45 van leerlingen van de r.-k. scholengemeenschap „De Die”, waarvan enkele klassen zich speciaal hebben be zig gehouden met de vraag waar het nieuwe raadhuis moet komen. Wie interesse heeft en meer wil weten kan daarvoor bellen in IJmui den (02550) 10162 of Santpoort (023) 376170. ruimte blijft geopend. Daardoor kan een informeel karakter ontstaan. Wie luisteren wil, kan dat rustig doen en van de drankj esdrinkers ontstaat op de plek van het musiceren geen hin der. Maandag vertrokken: Shabonee, Oslo; Pauline Brinkman, Goole, IJmuiden; Odin, Svensborg, IJmuiden; Duncansby- head, Londen; Prinses Margriet, St. Pe- tersport; Ludur, Emden; Calchas, R.dam; Holmsand, Bremen; Boma, Manaus; Gu- ave, Haifa; Vicky-K, Wisbech. VELSEN. De raadscommissie van bijstand voor sport en recreatie komt donderdag 22 januari in vergadering bij een. Gesproken zal daar worden over een nota van de gemeentelijke dienst voor sport en recreatie over het gebruik van de sporthal, de gymnastiekzalen, de sportvelden enz. in de gemeente Velsen. De nota geeft inzicht in het gebruik van deze ruimten door de verschillende ver enigingen en organisaties. Daarna komt ter sprake een brief van de schaatsvereniging Velsen over de aanleg van een kunstijsbaan in Haarlem. De stichting Kunstijsbaan Kennemer- land, waarin de gemeenten Haarlem en Zandvoort, de Ijsclubs Haarlem en om streken en Nova Zembla en het bedrijfs leven zijn vertegenwoordigd, wil voor een bedrag van 3,4 miljoen een 400 meter baan bouwen. Bij een bezoekers aantal van 150.00 per jaar zal een tekort van ƒ29.000 per jaar ontstaan. De gemeenten Haarlem, Bloemendaal, Heem stede en Zandvoort hebben toegezegd in een tekort van 250.000 te willen bij springen. Zolang het „gat” van ƒ40.000 niet is gestopt, zal de stichting niet met de bouw beginnen. De stichting vraagt nu het Velsense gemeentebestuur deel te nemen aan het werk van de stichting door een .bestuurslid aan te wijzen en in het overblijvende tekort geheel of ge deeltelijk te voorzien. Ook aan het uitbouwen van het hui dige raadhuis is gedacht en daarbij werd aangevoerd: slopen Rabobank, brand weerkazerne en Araf -aanbouw bestaan de raadhuis in oude stijl - centraal gele gen met uitzicht op Burg. Nielenplein, hervormde kerk en vljverpartij - nieuwe Rabobank bouwen op de plaats Mariaschool en Donkey Shot. Overigens zal in oktober van dit jaar weer een nieuwe cursus voor beginners en gevorderden worden gehouden, welke opnieuw tot tien middagen beperkt moet blijven. Volgens het bestuur kan pas tot uitbreiding worden overgegaan, wanneer in Haarlem een kunstijsbaan wordt ge realiseerd. IJMUIDEN. Maandag aangekomen: Faience, Rainham; Kent Shore, Cont. Plat, IJmuiden; Djatibarang, Bremerha ven; Emience, Southampton; Petrolina- 1, Falmouth; Teutonia, R.dam; Medina, Runcorn, Zaandam; Woerman Ubangi, R.dam. Inlichtingen over deze voorwerpen kunnen dagelijks worden verkregen op het hoofdbureau van politie in Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen wor den afgegeven. Dinsdag vertrokken: Schwabenstein, Antwerpen; Socrates, West Indië. Moet het zoiets als een jazzcafé worden? Ook daarover bestaat nog geen definitieve mening. Henk Schip pers meent dat vooral de modernere jazz echte luistermuziek is, waarbij het gezoem aan een bar niet mag overstemmen. In het Witte Tejater wordt de muziek uitgevoerd in het zelfde zaaltje waar ook Filmhuis en kleine toneelprodukties gebruik van maken, maar de aangrenzende bar- De situering aan Karshoffstraat/Ko- ningin Wilhelminastraat lokte de vol gende reacties uit. Voor: is een waardige plaats. Tegen: groenstrook niet aantasten - speelruimte gaat verloren. Dat van zijn experimenteel debuut veel invloed is uitgegaan op de Ameri- VELSEN. Bij de Velsense politie zijn de volgende voorwerpen als gevon den af gegeven: ring met twee sleutels, huissleutel, ring met drie sleutels, auto sleutel, bankbiljet, ketting, damesporte- monnee met inhoud, sigarettenetui, munt in ornament, speelgoedtractor, heren polshorloge, kinderschoen, dameshandtas, sportschoen, waterpomptang, hangertje, handschoen, portemonnee met zegels, staaf met verlichting en lengtedriehoe- ken, pakje met trui en sportpak, leesbril in koker, knipportemonnee met buiten lands geldi en kaartjes, knipportemonnee met inhoud. verschenen „Nota van Uitgangspun ten voor het Amsterdam Noordzeeka- naalgebied”. Daartoe is inmiddels een inspraakprocedure op gang gekomen, waarvoor in de IJmond nog drie bijeenkomsten zijn gepland. Omdat van de burgerij niet ver langd wordt, dat zij uitgebreide nota’s van de overheid doorworstelt, heeft Gedeputeerde Staten een handig boekje het licht doen zien. Een bro chure van het formaat, dat het past in de binnenzak van een degelijk confectiepak. Daarin staat een sa menvatting eigenlijk conclusies van eerdergenoemde nota. En als u wilt meepraten, dan is het prettig dit boekje eerst te hebben gelezen. U kunt het kosteloos bestellen (telefoon 319010). Wie meer details wil weten, kan ook de complete nota bestellen bij de Provincie, bureau Voorlichting, Dreef 3, Haarlem. Telefoon 023-319010. Ge gevens over de inspraakprocedure worden u verstrekt bij de Projektlei- ding Amsterdam Noordzeekanaalge- bied, telefoon 023-319390. Wie in de IJmond wil meepraten, kan dat doen bij de volgende bijeenkomsten: aan staande woensdag, Huize Scheybeek, Beverwijk, 20 uur; aanstaande don derdag Cultureel Centrum, IJmuiden, 20 uur en vrijdagavond in Heems kerk, gebouw De Jansheeren, zelfde tijd. Op de voorkeurplaats van B. en W. en de raadhuiscommissie, namelijk aan Marquettelaan/Deutzstraat, werden als positieve punten aangevoerd: centraal gelegen - plaats van allure - na ver dwijnen ziekenhuis voldoende ruimte voor parkeergelegenheid - representatie ve plaats- stedebouwkundig de beste si tuering -goede afsluiting dorpskern -er behoeft weinig te worden gesloopt -in directe omgeving van winkels, postkan toor en banken. Argumenten tegen wa ren: slopen twee woningen - afbreuk aan de Marquettelaan en de schoonheid van het dorp -dure verwervingskosten - duurdere bouw in verband met de om liggende bebouwing - in het centrum is Broeder Padvinder, Tijdens de viering van het 20-jartq bestaan van de „IJmondtrekkers”is door een aantal oudleden naar voren gebracht om een reunie te organise ren. Onze gedachten gaan uit naar een gezellig weekend. Nu is onze vraag of je daar ook voor voelt, om samen met je vrouw of vriendin hier aan deel te nemen. De bedoeling is om het weekend van 15 en 16 mei daar voor te reserveren. Wij dachten het in de buurt van Zeist te houden met de mogelijkheid van overnachting of zelf kamperen (met eigen tent). Gezien de grote organisatie, verzoeken wij je vriende lijk zo snel mogelijk, doch uiterlük voor 24 januari 1976, de onderstaande strook ingevuld aan ons retour te zenden. Bij voorbaat dank namens het or ganisatiecomité: J. Stulp, Bellatrix- straat 99, IJmuiden. Tel. 02550-10955; J. v. Leeuwen, Waarderhavenpaal 59, Haarlem; H. Planje, Pimpelmeeslaan 29, Bilthoven. Tel. 030-786406; N- Breedijk, Beatrixlaan 10, ‘t Veld (gem. Niedorp). Tel. 02262-1849. Zo luidt een brief die tal van broeders-padvinders dezer dagen ont vangen hebben. Graag geven we de voorgenomen reunie hier door. On deraan de brief zat ook een strookje, waarop u moest invullen: „Ik wens ja,nee aan dit weekend deel te ne men. Ik kom met 1/2 personen. Ik wens binnen te slapen/buiten te sla pen dus te kamperen”. Of het ook is toegestaan met je vriend te komen, staat er niet bil. VELSEN. In het filmhuis „Velsen” aan de Kanaalstraat in IJmuiden zal woensdag 21 januari met „Citizen Kane” opnieuw een uiterst belangwekkende film worden vertoond. Ruim dertig jaar geleden debuteerde Orson Welles hier namelijk mee als regisseur, waarbij de film direct o pviel door zijn gedurfde vormgeving, een volstrekt originele in houd en talrijke vernieuwingen op ca- mera-technisch gebied. Met Orson Wel les zelf als de ouder wordende kranten magnaat Charles Foster Kane, wiens leven in ogenschijnlijk ordeloze flash backs wordt gereconstrueerd, is „Citizen Kane” een van die mijlpalen in de geschiedenis van de film, die gezien en herzien moet worden, wil men over de film kunnen meepraten. De Velsense gemeentevoorlichters zijn op een voetstuk geplaatst, zowel letterlijk als figuurlijk. Op de boven ste etage van het stadhuis in IJmui den voelden zij zich aanvankelijk tegenstrijdig genoeg „ondergescho ven” kinderen, maar nu hebben ze alle eer gekregen, die deze contact personen tussen de overheid en de burger toekomt. Meer dan dat zelfs, want hun ster is hoog gerezen. Zelfs de burgemeester in al zijn glorie beschikt niet over het decorum, dat voorlichters nu is ten deel geval len. De burger, die voorgelicht wil worden, waant zichzelf bijna een bruidegom, verlangend zijn jawoord aan de bruid te geven. Al bij de ingang van het stadhuis is duidelijk, dat de burger de ongekroonde koning van Velsen is. Het nog wat zakelijke: „Voorlichting? De trap op en dan over de galerij achter in de burger zaal”, van de bode verandert al snel in een hemelse sfeer, waarin men na het beklimmen van de trap de aan drang krijgt om al schrijdend over het prachtig blauwe tapijt, vriende lijk te knikken naar ieder, die men tegenkomt als gaat het om mede- uitverkorenen. Aan het eind van het tapijt zwaai en dan de grote massief houten deu ren open om de bezoeker een blik te gunnen in het Walhalla van de voor lichters. Na bedeesd naam en doel van de komst aan een vllercharmant- ste dame onthuld te hebben, wordt de hooggeachte bezoeker naar een fau teuil geleid om in een intieme en ongedwongen sfeer het gemeentelijk beleid en het antwoord op zijn con crete verzoek gepresenteerd te krij gen. Dat men wat stotterend en met een rood hoofd bekent eigenlijk niet meer te weten, wat men vragen wilde, nemen de voorlichters niemand kwa lijk. Immers: in een dergelijke gewij de sfeer is elk probleempje van een burger eigenlijk te banaal om over te praten. Op de foto een scène uit deze film, waarvan de vertoning woensdag weer om 20.30 uur begint. Dinsdag aangekomen: Finn Melfi, Vaernerusborg, IJmuiden; Trident, Rot terdam, Antwerpen. Bouw van het raadhuis was ook mo gelijk over de vijver heen van de Zaal berglaan en aan weerszijden daarvan. Een reactie vóór was: centraal gelegen, maar als argument tegen bouw op die plaats kwam binnen: vijverpartij moet blijven. Want bij het terugzien van „Kane” na al die jaren blijkt de film nog veel van zijn oorspronkelijke kraéht te hebben behouden. Hij doet uiteraard minder ori gineel, minder stoutmoedig en vooral minder „moeilijk” aan dan destijds, maar hij vertoont nog altijd prachtige vondsten en invallen, al wordt hier en daar het realisme aangetast door de melodramaticus, die Welles in latere misschien betere films, maar de menge ling van genialiteit en charletannerie, welke „Citizen Kane” destijds zo boeiend en verrassend maakte, heeft hij niet meer kunnen bereiken. Dat zegt Henk Schippers uit Sant poort, de man achter de Extavo- evenementen, die meer leven brach-’ ten in de Ruïne van Brederode, en die ook deel uitmaakt van het groep je dat zelf zeker een plaats voor zo’n jazzclub in IJmuiden ziet. Andere initiatiefnemers: Hanny Kracht (ook bij ons gesprek aanwezig), Anneke Bouwer, Rob de Wilde en Mieke Grootenboer. Wat gaat er nu gebeuren? Henk Schippers: „Met ons voorbereidings groep willen we eerst aftasten of men hier in jazz geïnteresseerd is. We heb ben een onderhoud met wethouder Roessingh (kunstzaken, red.) gehad en hij toonde zich erg positief. We heb ben nu twee avonden georganiseerd. Een .op zaterdag 7 februari, waarop Harry Verbeke zal optreden. Met hem mee komen Cees Slinger, elec- trische piano, Henk Haverhoek, bas, en Johnny Engels, drums. Onze twee de avond is op vrijdag 12 maart en dat moet het grote klapstuk worden. Dan komt Willem Breuker met al z’n saxen, samen met pianist Leo Cuy- pers”. De twee jazz-avonden worden ge houden in het microtheater van het Witte Tejater, dat gehuisvest is in het bastionachtige oude PEN-gebouw aan de Kanaalstraat. Om deze probeer- avonden mogelijk te maken, heeft de Velser Kunstkring „Voor Allen” ook de hand over het hart gestreken en twee avonden beschikbaar gesteld, waarop men de jazztoestand mag or ganiseren. Dat moet dan wel onder „de paraplu” van de Kunstkring ge beuren. Hanny Kracht en Henk Schippers zelf tonen in elk geval genoeg en thousiasme. Hun filosofie op de jazz- toekomst voor IJmuiden: „We vinden dat we jazz over de gehele breedte moeten geven. In Haarlem heeft de Haarlemse Jazzclub vooral het accent gelegd op wat Harry Verbeke doet, de muziek van de westkust maar veel verder dan Coltraine komen ze eigen lijk niet. Wij willen verder. Ook mensen als Hans Dulfer en Nico van der Linden jr. aan bod laten komen”, Voor het voorbereidingsgroep je is het duidelijk dat er zeker subsidie nodig zal zijn, willen de muzikale plannen slagen. Mogelijk is ook een lidmaatschap met een bepaalde con tributie, doch daar is men nog niet hlemaal uit. Daarom zijn suggesties „van buitenaf” ook zeer welkom. VELSEN. Tijdens de afgelopen maanden heeft de ijsclub „Velsen” de jeugd uit deze omgeving opnieuw in de gelegenheid gesteld zich met de gladde ijzers vertrouwd te maken. Het bestuur had hiervoor tien instructiemiddagen ge organiseerd. Onder leiding van een aan tal enthousiaste instructriees en instruc teurs hebben de jongens en meisjes zich hier kunnen bekwamen voor het schaatsvaardigheidsdiploma A of het di ploma van de schaatsproef. Vrijwel alle cursisten zijn hiervoor inmiddels ge slaagd. De door hen behaalde diploma’s zullen nu vrijdag 23 januari om 19.30 uur door wethouder C. Ockeloen worden uitge reikt in de aula van de technische school aan de Briniostraat in IJmuiden - Oost. Het wordt een enigszins feestelijke bijeenkomst, onder meer door het verto nen van enige films over de schaats sport. Ruimte voor een nieuw raadhuis is er ook in de hoek van G. van Assendeift- straat en oude Jan van Kuikweg. Hierop kwamen de volgende reacties binnen. Voor: geen dure verwervingskosten - centraal gelegen ten opzichte van Ooster- wijk-Zuidbroek en andere wijken -voor het te realiseren gebouw zijn geen be perkingen aanwezig ten opzichte van omliggende bebouwing - het raadhuis behoeft niet in centrum te liggen (zie onder andere gemeenten Zaanstad en Beverwijk) - hier kan men het best met de bouw beginnen - er behoeft slechts één woning te worden gesloopt. Tegen: te ver uit de kom. Reacties voor: oude lelijke scholen kunnen worden gesloopt - mooie situe ring tegenover monumentale vlakbij centrum - is een plaats. Tegen: bejaardenwoningen blijven - omgeving is rommelig. De plaats in het plan Neksloot aan de Maerelaan tegenover de Dr. Prinsehal leverde de volgende reacties op. Voor: geen verwervingskosten - er behoeft niets te worden gesloopt - af stand ten opzichte van andere situerin- gen in centrum is te verwaarlozen - m. „M- TT T 4. f ;..5-;jat 'J o u

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7