i Groep Budgie: professionele live-act die hard-rock eerlijk presenteert I willen nog WW-uitkering TOM KEMPERMAN NU ZANGER ralstonöverf SPEKTAKELBEURS IN BREDA Jubileum van het Bolsjoi-theater wereldwijd op tv I raistoQ Expositie over het notariaat Voormalige Family-acteurs 4 M II r Koop en lees ’m. Gewoon dóen. Omdat het fijn is om jezelf te zijn. André van Duin is’s serieus in de jongste Viva nieuwe stijl. En: Zoektu Ideur? n Philips Hoogtezon zorgt o.a. voor weerstand JB n ,1» II w® LANDELIJKE TOURNEE OOK LANGS HAARLEMS JEUGDCENTRUM TIVOLI PHILIPS niet Uit abattoir naar Nederlandse Operastichting Vrijwillig ontslag of 11 KUNST 19 7 6 DONDERDAG 2 2 J ANUARI <e- Ji 7: s s f i Bs uÜ J F X Liefde als medicijn; Luieren langs de Loire; carnavals-mode; kleren ruilen zonder huilen; en nog veel, veel meer; alweer gezonde afwisseling, nieuws en gezelligheid op z’n anders in de jongste Viva. saffraangeel indiaanrood pauwblauw pikzwart lentegroen berebruin koninklijkoranje olifantsgrijs citroengeel staalblauw kastanjebruin hagelwit gifgroen koraalrood etc. etc. (Van onze kunstredaktie) HAARLEM. Stug en stevig stoomt dezer dagen een echte old timer langs het Hollandse clubnet. Het fraaie, hardwerkende exem plaar uit de goeie, ouwe en dove dagen van de jaren zestig, toen allerhande hard-rock bands en hea vy groepen nog volop de aandacht trokken, is aanstaande zondagmid dag (Jeugdcentrum Tioli) ook in Haarlem in vol bedrijf te aan schouwen. Budgie, afkomstig uit Wales, spreidt eigenlijk een muziek ten toon, die méér dan min geldt als overleefd. Hard-rock, althans in zijn meest rauwe vormen, „ligt” niet zo lekker in de pers. Dit drie- mans groepje echter, trekt in Enge land en sinds kort ook in Amerika veel aandacht en, maar dat was altijd al zo, erg grote aantallen publiek. f i ff J -,£i (ADVERTENTIE) ».HiH i#- (ADVERTENTIE) (Van onze kunstredactie) (ADVERTENTIE) (Van onze RTV-redactie) I 1 Wanwert Het begon voor Kemperman allemaal zes jaar geleden. Als fervent aanhanger van klassieke muziek was hij accordeo nist van de Hilversumse Lucky Boys. „Er werd plotseling een zanger ziek en ze hoorden mij toevallig op de gang zingen: „If I were a rich man”. Je hoort het zelf niet, maar iedereen zei: je hebt talent, man. Zo kwam ik bij zangpeda- gogen terecht”. Zingen is volgens Kemperman niet een kwestie van kracht. „Je moet van spreken over kunnen gaan op zingen. Dat is een kwestie van gevoel. Ik heb een ontzettende hekel aan schreeuwerige zangers”. Toen hij al zangles had van pedagogen kwam de mededeling van de medische dienst van het GAK, dat hij voor het zware werk van slager werd afgekeurd. „Ik ging er financieel een stuk op achte- Ga maar eens kijken bij uw Ralston dealer. Hij laat u kiezen uit vele kleuren. j 4 1 Het Bolsjoi-theater houdt vooral de traditie van de Russische opera en van het klassieke ballet in stand. Vorig jaar reeds kreeg het theater in verband met het komende jubileum een grootscheepse opknapburt. Zo werd een kilo goud gebruikt om de decoratie een beetje op te frissen. Bovendien werd 4000 m2 zijde gebruikt voor de voorhangen en vier ton verf om het gebouw op te schilderen. Maar nu prijkt alles dan ook weer in nieuwe glans en is het toneel, van waar af Lenin 36 keer het woord tot het Russische volk richtte, in gereedheid ge bracht voor het jubileumprogramma met het ballet Romeo en Julia, dus niet van Tsjaikwoski, maar van de Sovjet componist Serge Prokofjef. ARNHEM. Meer dan twee miljard televisiekijkers in 110 landen van de wereld zullen deel kunnen nemen aan het 200-jarig bestaan van het beroemde Bolsjoi-theater in Moskou op 28 maart. Ter gelegenheid van dit jubileum zal het Bolsjoi-ballet Prokofjef’s Romeo en Ju lia dansen. Van deze gala-opvoering wordt een televisieopname gemaakt, die de Russen de wereld aanbieden. Tom Kemperman zang oefenend aan zijn piano. Budgie, zoals ze in ons land optreden met van links naar rechts sessie-gitarist Myf Isaacs, Steve Williams, Burke Shel ley en Tony Bourge. (Foto Hanneke Drees) «Lfeiigik AMSTERDAM (ANP/. Vier voor malige leden van de eind 1974 opgehe ven toneelgroep „Family”, Cockie Ra- ven-Boonstra, Frank Raven. Huib Broos en Wim Kouwenhoven, hebben zich tot de Raad van beroep in Amsterdam ge wend met een verweer tegen de beslis sing van de Nieuwe Algemene Bedrijfs vereniging, dat ztf niet in aanmerking zouden komen voor een WW-uitkering. Het ging hier om de periode na het ontslag op 1 december 1974 tot voor ieder een andere datum. De bedrijfsver eniging had haar besluit gegrond onder meer op de overweging dat het ontslag niet onvrijwillig zou zijn geweest. Bij de behandeling woensdag voor de raad werd uitvoerig uit de doeken ge daan hoe de liquidatie van „Family” tot stand was gekomen. Huib Broos, die in het seizoen 1974-’75 het stuk „Bezoek uur” van Harrie MulisCh zou regisseren en die ook zitting had in het stichtings bestuur, vertelde de raad dat er ener zijds moeilijkheden over het stuk binnen de groep was ontstaan en dat anderzijds de groep door allerlei omstandigheden was ingekrompen tot zeven acteurs en ||ite 'L' i M| 1 wat op direkte, sompele muziek kickt, groter wordt. Kijk maar naar Status Quo. Op onze laatste Britse toer trokken we een gemiddeld toeschouwersaantal van 2000 per concert. Budgie is een groep met een live-reputatie. Na deze toer volgen opnames voor een nieuw album, daarna staan een Britse en een Amerikaanse tournee gepland. Wat de hard-rock betreft, voor een eerlijk ge luid is er een toekomst. Niet voor de heavy-metal trucs van Blue Oyster Cult of Aerosmith”. Dat is Budie. Een professionele live- act die hard-rock eerlijk presenteert. Opwindend genoeg om het es onbevoor oordeeld te gaan bekijken. BREDA. Nederlandse en Vlaamse producenten en consumenten van vooral klein theaterwerk hebben elkaar woens dag ontmoet in het Bredase congrescen trum Het Turfschip. Daar werd de ’Spektakelbeurs voor de Nederlanden’ gehouden, een informatiemarkt waar ruim 60 theaterbureau’s, impressariaten en gezelschappen uit Nederland en Bel gië aanwezig waren om via folder- en ander materiaal bekendheid te geven aan hun aanbod. De beurs was georgani seerd door de culturele raden van Vlaanderen, Noord-Brabant en Limburg HILVERSUM. Ton Kemperman uit Hilversum is omgeschoold. Drie jaar ge leden werkte hij nog als slager in het abattoir en hij legt nu de laatste hand aan zijn studie aan het conservatorium in Amsterdam. Als heidenbariton is hij deze maand inmiddels aangenomen door de Nederlandse Operastichting. Hij maakt er deel uit van het operakoor. Ion eigenlijk zelf die solo, die ik dus letterlijk voor hen opknap, eruit persen. Als dan het gevoel van identificatie en herkenning wederzijds overkomt, ben je d’r”. Ondanks de variatie op Bandolier brengen jullie niet de (semi-) akoesti sche nummers live”. „Wat miag je van een optreden van 100 pond verwachten? Om die songs live te kunnen brengen hebben we het dub bele aan installatie nodig. Hetgeen weer neerkomt op een grotere truck en ga zo maar door”. Het zit Tony dus wel hoog. Burke zwakt zijn agitatie wat af door te vertellen dat de groep spoedig over zo’n installatie hoopt te beschikken”. „Wat zijn de plannen? Hoe zie je de toekomst van hard-rock?” Shelley: „Kijk, de tijd werkt wel wat in ons voordeel. Er is een duidelijke tendens waarneembaar, dat het publiek en door Breda. Sinds de eerste manifestatié vorig jaar hebben zij een toenemende belang stelling voor dit gebeuren geconstateerd, zowel bij theaterproducenten als bij de afnemers, onder andere schouwburgen en volksuniversiteiten. De beurs ging vergezeld van een gevarieerde voorstel ling door Nederlandse en Belgische kleinkunstgroepen. De belangstelling van zowel aanbod- als vraagzijde was van daag zo groot, dat de beschikbare ruimte eigenlijk te klein was. Te gek al die leuke kleuren van Ralston om de dingen in uw huis 's met verf een opfrissertje te geven. U kunt b.v. kiezen uit: Namens Cockie Raven-Boonstra (zij zei ter zitting stralend: „ik heb een beeld van een baby gekregen”), haar man en Huib Broos betoogde mr. J. van Veggel, dat naar zijn oordeel de be drijfsvereniging in deze kwestie een te star standpunt heeft ingenomen en zon der inzicht in de gang van zaken in de toneelwereld heeft gehandeld. Hij noem de het „irreëT’ de spelers de schuld va<n de moeilijkheden binnen „Family” te geven en concludeerde dat het drietal niet vrijwillig werkloos was geworden en dus alsnog een WW-uitkering dient te krijgen. Daarbij sloot zich namens Wim Kouwenhoven de beleidsmedewer ker van de Nederlandse Vereniging van Toneelspelers aan. Tijdens de behandeling van, deze zaak sprak de voorzitter van de raad, me vrouw mr. W. M. G. Eekhof-de Vries, van een „warboeltje” toen onder meer bleek, dat Martine Crefcoeur na de op heffing van „Family” wel een WW- uitkering had gekregen. Volgens de ver tegenwoordiger van de bedrijfsvereni ging was dat gebeurd omdat zij in Rotterdam woont. „En het komt wel vaker voor dat de diverse kantoren er een verschillende mening op na houden. Als dat geval aan het bestuur van de bedrijfsvereniging zou zijn voorgelegd had zij beslist geen uitkering gekregen aldus de vertegenwoordiger van de be drijfsvereniging. Hij zei ook uit de notu len van de opheffingsvergadering de in druk te hebben gekregen, dat het be stuur van „Family” zich voor het blok gezet voelde door de situatie binnen de spelersgroep en concludeerde tot ver werping van het verweer. De raad zal over ongeveer drie weken schriftelijk uitspraak doen. Voor vitamine D en energie. jLf j 'n Philips Hoogtezon is goed voor u en uw kinderen. Philips, Hoogtezon, voor een zomerse kleur in de winter. Raadpleeg vooraf uw arts. AMSTERDAM (ANP). Van 24 ja nuari tot en met 15 februari wordt in de zalen van het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap in het Rijksmuseum te Amsterdam een kleine tentoonstelling gehouden ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van de Stichting tot bevor dering van de notariële wetenschap. Deze stichting heeft tot taak het nota riaat van dienst te zijn met een uitge breide bibliotheek, standaardcontracten en dergelijke, alsook met het verzamelen van prenten, tekeningen en voorwerpen die betrekking hebben op het vak. Voor deze tentoonstelling is een keuze ge maakt onder meer uit de verzamelingen van de stichting en verscheidene musea. Èr is naar gestreefd een beeld te geven van de wijze waarop kunstenaars door de eeuwen heen de notaris hebben gezien. Vlak voor het optreden in Delft neemt Burke Shelley alle tijd om zijn bas „op te tjoenen” (is stemmen), ondertussen trachtend me, zo goed en zo kwaad als het gaat, te woord te staan. Zonder moeite formuleert hij waarom ie het vak instapte. „Je weet hoe dat gaat. Ik, sorry wij, behoren allemaal nog tot de Beatle-generatie. Overal werden er toen jongetjes gegrepen door het voorbeeld van die lui. Je moet rekening houden met het feit dat door de enorme publici teit die door groepen als de Beatles, Animals, Stones en dergelijke werd aan gezogen, de kids wel geconfronteerd moesten worden met de eredienst van de gitaar. Dat wilde ik ook, dat teke'er gaan met zo’n steel in je handen. Voor je ’t weet noemen ze je dan een „axe-freak” (gitaargek). Je oefende de hele dag. Gi taar spelen, dat was het. Zodra je dat wat onder de knie had, wilde je het podium op. Als je echt fanatiek bent is die weg terug er niet.” Even later, als de nieuwe snaren eindelijk willen klinken zoals het moet, concentreert Burke klein en bedrijvig zich meer op het vragenspel, „Tja, na een tijdje ga je het als je beroep zien, weet je. Zeker nadat we wat naiam kregen. Bij de gewone jongens sloeg dit soort muziek toen ook al goed aan. Toegankelijk, he? Dat ge voel van recht voor zijn raap heeft iets eerlijks”. En weg moet Shelley, die dat kennelijk zelf wat te abrupt vindt, om zijn contractuele verplichtingen na te komen. Het geeft ons echter wat respijt om' de geschiedenis van Budgie onder de loep te nemen. Daarbij vallen wat zaken op: de bemoeienis van Black Sabbath-pro- ducer Rodger Bain bijvoorbeeld. Verder een discografie die al een vijftal albums omvat, waarvan de eerste twee alleen ten gerieve van de heren statistici opge- somd dienen te worden: Budgie (1971) en Squawk (1972). Het derde album (Never Turn Your Back On A Friend ’73) levert een grotere belangstelling op. Budgie timmert dan al vijf jaar in dezelfde bezetting aan de weg: Shelley (bas en zang) vormt met Tony Bourge (leadgitaar) het componerendè duo; Ray Phillips drumt dan nog. Het jaar daarna brengt men (Burke: „Actually it’s shit, don’tcha think?”) het drukverkochte al bum In for the Kill uit, wat Budgie elpeelijstnoteringen, een eigen tournee en een intensieve t.v.-promotie oplevert. Moeilijkheden met het management en bij het aantrekken van een geschikte vervanger voor Phillips verhinderen tot twee keer dat Amerika kan worden bezocht. Met uiteindelijk (Pete Boot vol deed niet) fellow-Welshman Steve Willi ams achter de drumkit wordt in vrij korte tijd het tot nu toe beste album (Bandvlier ’75) gefabriceerd. Na het optreden blijkt er wel tijd om te praten. Bourge: „De variatie van Ban dolier heeft sterk de aandacht getrok ken. De pers had ons tot dan telkens afgeschilderd als een tweederangs for matie, een kruising tussen Sabbath en Zeppelin. Men wierp ons domweg voor de voeten alles te willen kopiëren of geen vooruitgang na te willen streven. Nou, als vooruitgang in de heavy rock betekent dat je tot in het tienvoudige moet aan overdubben of met behulp van synthesizers voor een voller geluid meit zorgen, dan hoeft het voor mij niet. Hard-rock moet simpel en eerlijk zijn”. „Je werkt met weinig vervormers?” „Alleen wah-wah, reverb en een echo unit”. „Als je jullie bezig ziet, kan je niet aan de indruk ontkomen dat Burke en Tony een tweepolige eenheid vormen. ruit, maar door de hulp van diezelfde medische dienst kon ik aan het conser vatorium komen. Ik heb in die tijd, avond aan avond zitten studeren Ton Kemperman kon van zijn hobby zijn beroep maken. „Maar je moet wel veel voor het operawerk laten staan. Niet roken, weinig drinken, vroeg naar bed en goed in conditie blijven. Ik vind het heerlijk om te trimmen, maar daar naast rust ik pok erg goed uit van autorijden. ,Als ik moe ben, ga ik een uurtje rijden, dan voel ik me weer fit”. Wanneer Ton Kemperman zijn studie aan het conservatorium beëindigd heeft dat zal de komende zomer zijn wil hij zijn activiteiten op zanggebied gaan uitbreiden: musicals, operettes, ora torium. Maar „ik voel er niets voor om als de zingende slager door het leven te gaan”. De muzikale voorkeur Van de zanger is veelzijdig. „Ik heb veel platen, van alle klassieke componisten, maar ik houd ook van jazz of folkmusic. Alleen hard-rock vind ik afschuwelijk' Binnenkort verhuist Kemperman van zijn kleine flatwoning naar een wat ruimer huis in een nieuwbouwwijk. „Met de buren hier hebben we nooit last gehad, maar met mijn harde stem kan ik hier eigenlijk nooit voluit gaan. Ik doe het wel eens, dan hoor je de volgen de dag dat mensen aan het eind van de flat dachten dat de buurman zong. Zo hard gaat dat. Niets is penetranter dan een menselijke stem en zo interessant is het natuurlijk niet om mij steeds maar weer toonladders te horen oefenen”. actrices, van wie Cockie Raven-Boonstra hoogzwanger was. „Het kwam er op neer dat ik het stuk, waarvoor Frank Raven de decors al klaar nad, niet kon doen”. Een rol bij de moeilijkheden binnen de groep speelde ook het feit, dat Bode wijk de Boer, die een stuk „Saloon” zou schrijven, daartoe niet in staat bleek omdat hij zoals Broos ter zitting zei, volkomen leeg was nadat hij in een jaar vier stukken voor „Family” had geschreven”. Op 7 oktober 1974 werd in een verga dering van stichtingsbestuur en directie het besluit tot opheffing van „Family” genomen. „Maar bij dat besluit hadden de acteurs en actrices geen inspraak”, al dus Broos. 'i fch"1' Burke als de agressieve extrovert en daartegenover Tony als de bedachtzame introvert”. Ik ben me ervan bewust dat ik min der beweeg dan Burke, maar dat ligt voor een deel in het feit dat in de hard rock veel neerkomt op de schouders van de sologitarist. Dus daar gedraag ik me ook naar. Vanavond ging het trouwens helemaal mis. Tijdens de openingssong blies ik mijn halve box op. Je speelt dan automatisch de rest van de set onder stress, laat staan dat je aan swingen toekomt. Techniek speelt dan een grote rol, evenals ervaring trouwens”. Shelley voegt daaraan toe dat velen lang niet alles hadden opgemerkt. „Dan merk je het voordeel van een tweede gitarist. Myf (Isaacs, een sessiegitarist - red.) ving alles keurig op. „Bourge, op herha ling: „Ik raak er steeds meer van over tuigd dat de mensen, dié naar je komen kijken, gefrusteerde musici zijn. Zij wil- -7®/ I het Cultureel Centrum van

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11