GESPREK MET CENTRA IN IMPASSE Gevetex moet meer gegevens leveren Prins bij pijplegger fa Gunstig perspectief of f shor e-in dustrie WKGEU) in brood of Dreigend meningsverschil veevoer op Noord-Zuidconferentie een miljoen gulden aan prijzen Geen leningen voor Chili Melkpoeder niet i K Nog geen objectief beeld NAM-DIRECTEUR: MANDATEN EN AGENDA INZET KLM-viiegers krijgen geen prijscompensatie IVW: ■r ■i ■1 DONDERDAG 22 JANUARI 1976 ECONOMIE 17 Kritiek LU Voedingsbonden UTRECHT (ANP). Hoewel de omvang van de doe-het-zelf-markt moeilijk is te bepalen, is wel zeker dat de stormachtige groei van de laatste jaren wat is af geremd. Voorheen werden groeipercentages aangenomen van 10 tot 15. Nu rekent men nog op 5 a 7 percent per jaar. Dat betekent nog altijd dat er op de doe-het-zelf-markt jaarlijks 1,2 tot 1,5 miljard wordt besteed. V D en Bijenkorf DEN BOSCH-AMERSFOORT. Tussen het grootwinkelbedrijf de Gruyter Winkelbedrijf BV,(SHV) in Den Bosch en het vrijwillige filiaal bedrijf Spar Nederland in Amersfoort zijn besprekingen gaande om te komen tot een nader te bepalen vorm van samenwerking, aldus een ge>- zamenlijke bekendmaking. Aanleiding tot en uitgangspunt van het over leg is het wederzijdse streven naar schaalvergroting. UTRECHT (ANP). De gegevens, die de directie van het glasvezel bedrijf Gevetex in Étten-Leur aan de vakbonden heeft verstrekt, zijn on voldoende om aan de hand daarvan te kunnen concluderen dat het bedrijf (300 man) moet sluiten. Daarom moet een deskundige buitenstaander in staat worden gesteld alsnog aanvullende en betrouwbare informatie te verstrekken. Temeer omdat het niet zeker is, dat op basis van die aanvul lende gegevens automatisch de conclusie kan worden getrokken dat het bedrijf dicht moet. gehouden jaarvergadering van- de Industriële Raad voor de Oceanologie. technieken te ontwikkelen, dat de olie maatschappijen de gelegenheid krijgen om aan de bijna wurgende kostenstijgin gen te ontsnappen. NOORDWIJK (ANP). De enorme stijging van de kosten, die als „een zwaard van Damocles” boven de buitengaatse winning van olie en gas hangt, biedt de Nederlandse industrie een uitstekende kans om haar zor gelijk wordende positie op deze markt aanzienlijk te verbeteren. Deze mening verkondigde ir. J. M. H. van Engelshoven, directeur van de Ne derlandse Aardoliemaatschappij „Shell-Esso”, gisteren op de in Noordwijk lp i W 5 - De Gruyter praat ook met Spar over samenwerking model van een pijpenlegger. (ADVERTENTIE) j een S dan landse bedrijven zich verenigt in combinatie, die een geheel olie gaswinningsproject kan aannemen. gehouden. Hij is qua omvang zelfs de grootste van heel West-Europa. 2,73 5,60 6,81 104,00 36,25 8,70 2,70 61,25 104,50 62,25 49,50 44,75 14,74 4,5« 7,75 71,00 lö,50 Het en de Wat betreft het eerste zal Van Engels- hoven graag zien, dat een aantal Neder- -J-- -een - of „Nu wordt een project hier in de regel opge- bouwd als een blokkendoos- Ieder speelt zijn rol en krijgt zijn deel,” zo zei de NAM-directeur. Volgens hem zouden de oliemaatschappijen veel beter af zijn als het gehele werk gecoördineerd zou wor den door een combinatie binnen een van tevoren vastgelegde aanneemsom. 2,63 5,30 6,51 101,00 22.25 6,70 2,60 58.25 101,50 59.25 46,5» 41.75 14,44 r- 4,26 6,50 68,00 13,00 Los van eventuele voedingstechnische bezwaren vinden ze het onjuist om de problemen op deze manier op te lossen. Za stellen verder, dat het bij mengen van melkpoeder in veevoeder ongetwij feld zal leiden tot een verhoging van de vleesprijzen. Bovendien wordt de var kenshouderij dan wellicht aangemoedigd tot een uitbreiding van de productieca paciteit met alle ongunstige gevolgen vandien. De twee voedingsbonden vragen zich af of het niet onjuist is, dat de meel veehouderij en de zuivelindustrie de ge volgen van hun eigen minder juiste beleid afwentelen op andere bedrijfssec toren- Alleen in het' allernoodzakelijkste geval zal tegen concurrerende prijzen volgens hen tot bijmenging mogen worden overgegaan. UTRECHT. (ANP) De voedingsbon den van het NKV en het NW maken zich zorgen over de voorraad melkpoe der meer dan één miljoen ton binnen de EEG. In een gezamenlijke verklaring hebben de bonden zich giste ren uitgesproken tegen voorstellen om overschotten aan mager melkpoeder t« verwerken in het brood of in veevoeder. Vorig jaar bereikte De Gruyter ook overeenstemming over een samenwer king met Vroom en Dreesmann Neder land BV en Koninklijke Bijenkorf Be heer (KBB). Eind 1975 leidden besprekingen tussen De Gruyter en V en D over een samen werking van de tot V en D behorende toonzaalwinkels Sellers and Sellers met de Kijkshops van De Gruyter tot posi tieve resultaten. Met behoud van de zelfstandigheid van beide ondernemingen en het beheer van de eigen vestigingen wordt samengewerkt wat betreft de sa menstelling van het assortiment, de in- Verwacht wordt dat het houtverbruik ondanks de flink gestegen prijzen zal blijven toenemen. De behangmarkt wordt gekenmerkt door een terughou dendheid bij de consumptieve vraag en door de voortgaande stagnatie van de woningbouw. Door de opkomst van nieuwe druktechnieken is de produktie- oapaciteit zodanig vergroot, dat sprake is van een overcapaciteit, met name in Duitsland. Verwacht wordt dat de totale markt in Nederland constant zal blijven. Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (106) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) Doe-het-zelf-markt groeit niet meer stormachtig Te winnen in de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Dit is vandaag bekendgemaakt op een persconferentie ter gelegenheid van de doe-het-zelf-vakbeurs „Karwei”, die vol gende week voor de negende keer in Utrecht wordt gehouden. Gelijk met de ze altijd druk bezochte beurs, staan er nog enkele andere vrijetijdsbeurzen op het programma („Kreatief”, „Vakantie” en „Muziek”). De beurs ..Karwei” wordt met 260 deelnemers en ruim 5000 vier kante meter expositieruimte de grootste doe-het-zelf-beurs die ooit in Utrecht is zijn van het overleg op de hoogte gesteld. Wat betreft de samenwerkingsbespre- kingen tussen NV Gebr. D. Schuitema (Centra) in Amersfoort en De Gruyter is besloten dat de medio 1975 gestichte joint-venture voor de exploitatie van Kien-discountwinkels zal worden voort gezet, aldus de bekendmaking. Dit hebben de drie deskundigen, die de rapporten en de accountantsverklaring over het glasvezelbedrijf hebben onder zocht gistermiddag aan de vakbonden meegedeeld. Op 24 december bepaalde de kantonrechter in Zevenbergen in een tussenvonnis in een procedure van de drie industriebonden en de Unie BLHP tegen Gevetex, dat een deskundige bui tenstaander de rapporten van het bedrijf moest onderzoeken. Op grond van deze, door de bonden gewraakte rapporten, wil de directie het bedrijf sluiten, waar door er 300 werknemers op straat zou den komen te staan. Aanleiding tot dit verzoek is het feit dat de Wereldbank momenteel een le- ningaanvraag van Chili in overweging heeft- Chili zou bij de Wereldbank een bedrag van 33 miljoen dollar willen 'lenen. Het IVW vindt het, gezien de huidige situatie in Chili, onjuist aan dit verzoek te voldoen. De directie van Schuitema heeft me degedeeld de besprekingen tussen De Gruyter en de Spar niet in overeenstem ming te achten met de geldende over eenkomsten tussen Schuitema enerzijds en SHV-De Gruyter anderzijds. Deze overeenkomsten zijn gericht op een sa menwerking op een aantal terreinen van de distributie van levensmiddelen en niet-levensmiddelen. De samenwerking tussen Schuitema en De Gruyter heeft mede ten doel de verliesgevende situatie BRUSSEL (ANP). Op de eerstkomende bijeenkomsten in bet raam van de Noord-Zuiddialoog (officieel: conferentie inzake internationale economische samenwerking) dreigt een meningsverschil te ontstaan tus sen de geïndustrialiseerde landen en de ontwikkelingslanden. Dit kan worden afgeleid uit mededelingen die de Algerijnse ambassadeur in België, Ait Chaalal, gisteren in Brussel heeft gedaan. Het werk in de Noord-Zuidconferentie zal voornamelijk gedaan worden in vier commissies (grondstoffenproblerrïatiek, energiezaken, financieel-economische za ken en ontwikkelingssamenwerking), die op 11 februari met hun werkzaamheden beginnen. De Algerijnse ambassadeur verklaarde dat het mandaat voor die commissies en hun agenda voor de komende periode gereed dienen te zijn als de commissies hun werk beginnen. Dat mandaat en die agenda moeten dan ook worden vastge- steld op de bijeenkomst van de voorzit ter van de commissies, op 26 januari. voorzitters bijeenkomen. Het zijn afge vaardigden van Canada en Venezuela, die samen het algemeen voorzitterschap van de conferentie delen en voorts afge vaardigden van Irak en de EEG (voor zitters van de financieel-monetaire com missie), van Algerije en de EEG (ont wikkelingssamenwerking), van Japan en Peru (grondstoffenproblemen) en van de Verenigde Staten en Saoedi-Arebië (energiezaken). Maar wil het zover komen, dan zal de vaderlandse industrie, aldus Van Engels- hoven, twee dingen moeten doen: ten eerste, de capaciteit ontwikkelen om een totale service te verlenen, en ten tweede, de in de Noordzee opgedane ervaring aanwenden voor het ontwerpen van nieüwe, concurrerende constructies voor ondieper water. ontbrekende gegevens op tafel willen leggen het geenszins vaststaat dait het bedrijf moet sluiten. „De argumenten van de directie behoeven nog geen rechtvaardiging te betekenen voor een sluiting”, aldus de heer Kirkels. De geïndustrialiseerde landen zullen zich op die voorzittersbijeenkomst zeker verzetten tegen een heropening van de discussie over de mandaten. Het stand punt van de industrielanden is dat men bij het nu reeds opstellen van een strak ke agenda het gevaar loopt op de discussie zelf vooruit te lopen. Men geeft er de voorkeur aan eerst minder moei lijke punten te behandelen, om te trach ten langzamerhand een sfeer van ver trouwen op te bouwen. Pas als die sfeer is ontstaan, acht men de tijd rijp veel lastiger problemen aan te pakken. BRUSSEL. (ANP) Het in Brussel gevestigde Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen (iVW), heeft de Wereldbank verzocht geen leningen meer aan Chili te verstrekken zolang de democratie in dat land niet is hersteld. Olga brengt Het Rijke Slapen nu in totale harmonie. Voor mensen met oog voor schoonheid bedacht Olga iets geheel nieuws: de Harmony-look voor slaapkamers. Dat is: Olga’s beroemde springbox superbed - lits-jumeaux of tweepersoons met bij passende kussens, hoofdborden, sluimer- rollen, spreien en gordijnen. Dat moet u zien, voor u ook maar iets aan uw slaapkamer gaat vernieuwen. Zend dus uw naam en adres met daarbij ƒ1,- aan postzegels, in een als brief gefrankeerde envelop naar Olga en u ontvangt een uitgebreide, kleurrijke brochure van 24 pagina’s. Olga Postbus 16, Leiden. Over wijze waarop een eventuele sa menwerking zal kunnen worden tot stand gebracht, hopen de Spar en De Gruyter uiterlijk eind maart nadere me dedelingen te kunnen doen. De betrokken vakorganisaties en ondernemingsraden „Het voorgaande is een stap, maar er is meer”, aldus Van Engelshoven. De Ne derlandse offshorebedrijven, die op de Noordzee werken onder buitengewone condities (golven van twintig meter en stormen van 55 km. per uur), zouden naar zijn mening in staat moeten zijn om nieuwe, goedkopere installaties te ontwerpen voor ondieper water. Zij die nen hierbij te bedenken, dat succes op dit terrein automatisch een zeer belang- ijke voorsprong op de concurrentie oplevert, omdat de offshoreactiviteiten van de olie-industrie buiten de Noordzee voor het overgrote deel plaatshebben in ondiepere en veel minder ruwe zeeën. Zou het Nederlandse bedrijfsleven aan alle genoemde wensen tegemoetkomen, dan ontstaat er voor de oliemaatschap pijen een aantrekkelijk alternatief voor de huidige, meest Amerikaanse aanne mers. SCHIPHOL. De vliegers van de KLM krijgen over het vorig jaar niet de door hen gevraagde prijscompensatie, zo heeft een arbitragecommissie beslist. Dit blijkt uit een communiqué, dat de direc tie van de KLM gisteren heeft uitgege ven. Districtsbestuurder J. Kirkels van de Industriebond NKV toonde zich ver heugd over de rapportage van de drie deskundigen. Met name ook omdat het duidelijk is, dat al zou de directie de De binnenlandse afzet van de Neder landse verfindustrie daalde in 1974 met 8,25 percent en in 1975 met circa 9 percent. Dit jaar wordt opnieuw een daling (circa 4 percent) verwacht. In de doe-het-zelf-sector bedroeg de teruggang in de verfomzet slechts één percent. Uit wat de Algerijnse ambassadeur verklaarde, valt af te leiden dat zijn land een strak mandaat voor het werk van de commissies wil, hetgeen afwijkt van de mening die de industrielanden daarover hebben. Op de ministeriële conferentie (16 tot 18 december jl. in Parijs), waar de Noord-Zuiddialoog officieel begon, is af- gesprokeri dat over de mandaten van de vier commissies nog nader gesproken kon worden. Aanvaard is toen dat er geen strikte agenda zou worden opge steld en dat de mogelijkheid zou bestaan om alle punten op te voeren die men het bespreken waard acht. Op 26 januari zullen er in totaal tien Voor de kantoor- en magazijnactivi- teiten van de twee organisaties in Den Bosch, waar behoefte aan vernieuwing resp- uitbreiding bestaat, zal bij eventue le overeenstemmjsig, het stichten van een nieuw en gezamenlijk distributie centrum in Den Bosch-Noord ernstig worden overwogen. Dit mede met het oog op een optimale handhaving van de werkgelegenheid in Den Bosch, aldus de bekendmaking. Een dergelijk distributie centrum zou tevens een niet-levensmid- delengroothandel kunnen omvatten. Voor de andere regio’s van de Spar blijft de vestiging van distributiecentra ongewijzigd. De NAM-directeur, die ook Prins Bernhard onder zijn toehoorders telde, wees erop dat het Nederlandse bedrijfs leven voldoende kennis en ervaring heeft op offshoregebied om zodanige bij De Gruyter te beëindigen, met be houd van maximale werkgelegenheid in Den Bosch, aldus de directie van Schui tema. Inmiddels heeft Schuitema in eerste aanzet reeds een groothandelsbedrijf (Schuitema-Den Bosch BV) in Den Bosch gevestigd. Deze vestiging vloeide voort uit de oprichting in juni vorig jaar, tezamen met De Gruyter, van een joint venture waarin de exploitatie van discountzaken onder de naam Kien zou plaatsvinden. Voor deze joint venture treedt Schuitema op als goederenleve rancier, zo maakte Schuitema in juni vorig jaar bekend. In haar commentaar betreurt de di rectie van Schuitema de huidige ontwik keling, te meer omdat op één onderdeel, de exploitatie van Kien-discountwinkels, reeds overeenstemming is bereikt- Zij vertrouwt er op met SHV-De Gruyter alsnog uit de bestaande impasse te kun nen komen, zo zegt zij. Prins Bernhard heeft gisteren in Noord wijk de algemene vergadering van de Industriële Raad van Oceanologie bijge woond. Op de foto: de prins bekijkt het D De drie deskundigen (accountants) stellen in hun rapport, dat de aanvullen de gegevens moeten worden verzameld door een deskundige buitenstaander om een zo betrouwbaar en objectief moge lijk beeld te krijgen van de situatie bij Gevetex. Toen de vakbonden vorig jaar werden geconfronteerd met de sluitingsplannen van Gevetex, gingen zij daarmee niet akkoord. Ondanks hun protesten wilde de directie de sluiting toch doorzetten. Daarop stapten de bonden naar de rech ter. exclusief bedraagt naar Ondanks de moeilijke economische omstandigheden, ziet de doe-het-zelf- branche het nieuwe jaar gematigd opti mistisch tegemoet. Met uitzondering van de verfindustrie, verwachten alle secto ren een lichte groei. Als het inderdaad lukt de inflatie terug te dringen, mag worden gerekend op een grote „inhaal vraag” o.a. door achterstallig onderhoud. koop, het magazijnbeheer, de admini stratie en de verkoop. Juni vorig jaar besloten De Gruyter en KBB definitief samen te gaan wer ken op het gebied van zelfbedienings- warenhuizen. Deze samenwerking kwam tot stand in de vorm van een joint venture, Trefcenter BV, waarin KBB via haar werkmaatschappij Maxis een meer derheidsbelang kreeg van 70 percent. Spar Nederland (ca. 975 winkels) zag vorig jaar zijn consumenftenomzet met 9,1 percent stijgen tot ruim 1,2 miljard. Het aantai personeelsleden, het winkelpersoneel, schatting bijna 2000. Vorig jaar beëindigde De Gruyter de activiteiten van Winkel Thuis (400 man verspreid over 21 bezorgcentra), een or ganisatie die wekelijks en op bestelling consumenten aan huis van levensmidde len voorzag. De Gruyter heeft nu nog ca. 110 winkels onder eigen naam en 3250 personeelsleden. X, X.. Li

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17