Groot bemiddelingsoffensief in Libanon Weg naar Hoeambo zou vrij zijn voor MPLA Sensatie rond Vooruitgang in richting van ontvoering nieuw SALT-akkoord gemeld Louis Hazan Ford: negen percent Toestand in Spanje rustig meer voor defensie Hoge Franse officieren weggestuurd Meuser zou moeten zwijgen R 3a VOORSPELLING Na verovering Angolese stad Cela Gesprek Kissinger-Breznjev in Moskou OVERLEVEN AMERIKAANSE BEGROTINGSCIJFERS OOK TEGENOVER SENAATSCOMMISSIE, VINDT LOCKHEED TERLOUW STELT VRAGEN OVER ANS Wilson wil gesprek met premier Ijsland door mco scheepmaker 1 3 1976 BINNEN- EN BUITENLAND DONDERDAG JANUARI 22 teil erd iers lam eerd ;ram ligen vacy tbaar water leden Hevige gevechten Afgewezen Weer Israëlische waarschuwing aan Syrisch adres is via Washington naar Syrië ge likt Peres wilde niet aangeven onder wel- Henry Kissinger en Leonid Breznjev by het begin van hun besprekingen. (Van onze speciale verslaggever) De Antoine on- (Van onze Haagse redactie) mene teren onfe- tuurd Za- eroep spoed •kloze ver- i een :eerd, kilo en te parij DEN HAAG (ANP). Fractievoorzit ter Terlouw (D’66) wil van staatssecreta ris Klein (Onderwijs) weten, waarom de ANS-waarnemingen niet langer worden gefinancierd. de Zaïrese president Moboetoe en zijn Angolese coalitiepartner van Meuser wilde echter niet zeggen wat voor verbinding dat was, „omdat ik niet Jijme- stoken .at de •pgelo- t in hun hun fris- nbe- •ich- aan. de om- k te :rm ;n te en ;ren rer- tot- tar- De link ge- erse ipa- uw- ;ren nu- jge- :org de lij- 'up- >ko- iuizen o me- licita- est in ollici- vra- n van :e on- chefs slgië, -land r de met •yna- ‘bben eger- ig en geza- sers. leeft ■pen cker 1 en wee de veg- ijrij- zie- lardi- in de laten ver- kos- at de enlijk ieder tander ;d van -jarige leed al Sir n team ranker van de et me en col- laatste oek in SANKTMORITZ. Fred C. Meuser, vroeger vertegenwoordiger van de Ame rikaanse Lockheed-vliegtuigfabrieken in Europa, is door deze fabriek op het hart gebonden geen verklaringen af te leggen tegenover de Amerikaanse senaatscom missie voor multinationale bedrijven. Deze commissie onderzoekt thans of, zo ja aan wie, en hoeveel steekpenningen in Europa zijn uitbetaald. Na enkele ontkenningen van Meuser, recentelijk door Lockheed te zijn benaderd, gaf hij toe „een verbinding” te hebben. schuwing van de Amerikaanse minister Kissinger tegen elke buitenlandse inter ventie in Libanon, wordt hier beschouwd als aan het adres van Syrië gericht. Israel zal niet als eerste troepen naar Libanon sturen, zo luidt de redenering. De totale uitgaven worden op 394,2 miljard dollar geraamd. De inkomsten zullen daarbij 43 miljard dollar achter blijven. Het begrotingstekort in het lo pende jaar zal vermoedelijk op 76 mil jard dollar uitkomen. Niet alleen aan de defensie zal aanzienlijk meer worden uitgegeven, maar ook aan pensipenen en sociale voorzieningen, namelijk 137,12 tegen 128,52 miljard dollar. Daarentegen wil Ford de hulpverle ning aan andere landen met 550 miljoen dollar verminderen tot 5029 miljoen dol lar. Aan de voedselvoorziening van de armen zal het komende begrotingsjaar De spanning in Jeruzalem is toegeno men sinds twee divisies van het Pales tijnse bevrijdingsleger vanuit Syrië Li banon zijn binnengetrokken om de mos- lim-strijd tegen de christen-falangisten te ondersteunen. In politieke kringen in Jeruzalem wordt de kans op een Israë lisch ingrijpen groot geacht. De waar- met met het FNLA, Holden Roberto. WASHINGTON (Reuter). Het voor naamste kenmerk van de begroting voor de Amerikaanse overheidsuitgaven in het op 1 oktober beginnende begrotings jaar is een aanzienlijke verhoging van de uitgaven voor de defensie. President Ford wil daaraan 101,1 miljard dollar besteden, dat is negen percent meer dan er voor het lopende begrotingsjaar voor was uitgetrokken. Lek KLM kzame tslaan i nister p om rere- rieeft 'oor- De de s in i be- i het Ai, LOESAKA (Reuter, UPI). Radio- Loeanda heeft gisteren gemeld dat MPLA-troepen de belangrijke stad Cela hebben ingenomen, waardoor de weg nu open ligt voor een opmars naar Hoeam bo, hoofdstad van de Unita. Intussen verblijft Jonas Savimbi, leider van de Unita, in Kinsjasa voor besprekingen sident Robert Waters, zelfmoord heeft gepleegd, twee weken voordat hij moest getuigen voor de senaatscommissie. De heer Meuser deelde overigens mee zich niet bijzonder druk te maken over de geuite beweringen van de ex-Oosten- rijker Ernest Hauser, die thans een felle aanval heeft geopend op de man die hem in Duitsland aan zijn baan voor Lockeed heeft geholpen, de vroegere minister van defensie Strauss. „Ik wacht wel af tot we een totaal beeld hebben”, aldus Meuser. „Ik heb geen cent steekpenningen betaald, en de bewijzen van het tegendeel zijn tot dus ver nog niet geleverd. Laten ze (de senaatscommissie - red.) daar eerst maar eens mee komen”. De IJslandse regering heeft aan twee parlementscommissies gevraagd om ter zake advies uit te brengen. Het betreft de commissie voor buitenlandse betrek kingen en de commissie voor de territo riale gebieden. Van de aard van het advies zal afhangen of, en zo ja wan neer, Hallgrimsson naar Londen zal gaan. Inmiddels heft de IJslandse kust wacht geconsateerd dat alle Britse fre gatten zich buiten de 200-mijlszone be vinden. Op het dreigement van de Britse minister van buitenlandse zaken, James Callaghan, dat de fregatten onverwijld zullen terugkeren als de Britse trawlers door de IJslandse patrouilleboten wor den lastig gevallen is in Reykjavik niet officieel gereageerd. MOSKOU (Reuter, AFP). In Mos kou is gisteren, volgens Amerikaanse zegslieden, vooruitgang gemaakt in de richting van een doorbraak in de be sprekingen over een nieuw SALT-ak- koord. Breznjev en Kissinger hebben gisteravond wijzigingen op hun oor spronkelijke voorstellen inzake de Russi sche „backfire bommenwerper” en de Amerikaanse „cruise missile” besproken. .UJHdtk/J. ia W, E i I Deze nieuwe wapens vallen niet onder het voorlopig akkoord van Vladivostok, waarin voor elk land een „plafond” van 2.400 raketten en bommenwerpers met kernlading werd overeengekomen. Kort na de aankomst van de Ameri kaanse bewindsman had hij gisteren in het Kremlin een gedachtenwisseling van PARIJS (DPA). Op voorstel van de minister van defensie, Yvon Bourges, heeft de Franse ministerraad gisteren de 58-jarige vice-admiraal Antoine Sangui- netti ontslagen en hem vroegtijdig met pensioen gestuurd. De marine-officier uitte de laatste tijd herhaaldelijk in het openbaar kritiek op de verhoudingen binnen de strijdkrach ten en de regeringsmaatregelen. In dit licht bezien komt zijn ontslag niet verwacht. Onlangs sprak Sanguinetti in een in terview over de netelige omstandigheden waarin de hogere officieren zich zouden bevinden. Ook keerde hij zich tegen het nieuwe Franse officiersstatuut en uitte zeer scherpe kritiek op de legering, zon der daarover eerst te hebben gesproken met zijn meerderen. Het Franse persbureau AFP sprak niet van ontslag maar zei dat de minis terraad Sanguinetti op „non-actief” heeft gesteld. De maatregel werd officieel „van tijdelijke aard” genoemd. Ook twee andere hoge militairen zijn met vroegtijdig pensioen gestuurd. Het zijn de generaals Jacques de Bollardière en Francois Binoche. De eerste omdat hij de Franse kernpolitiek veroordeelde, de tweede omdat hij gesproken heeft van „het Duitse gevaar”. PARIJS (DPA). De spectaculaire ontvoering van Louis Hazan, algemeen directeur van de platenmaatschappij Phonogram in Parijs, een dochteronder neming van Philips, heeft gisteren een sensationeel slot gekregen. jom rf -.(gdw 9it> De financiële en verkoopdirecteur van de onderneming, Daniel Vergnes, beken de na een verhoor van 36 uur van het ontvoeringsplan op de hoogte te zijn geweest. Hij verschafte de leider van de ontvoerder, zijn vriend Hugo Brunini, nuttige inlichtingen voor het welslagen van de ontvoering. De ontvoering had 31 december vorig jaar plaats. Zeven dagen later werd Hazan in een huis bij Chartres gevon den. Brunini kon al op 8 januari aange houden worden. Vergnes bekende ook, dat leden van de bende ontvoerders op kosten van Phonogram een vervalste cheque voor 3,5 miljoen francs geïncasseerd hebben. Vergnes heeft zich voor de vorm sa men met Hazan laten ontvoeren. Na enkele honderden meters wed hij vrijge laten. Hij nam deel aan de onderhande- lingen met bendeleider Brunini, die een losgeld van 15 miljoen francs vroeg. Twee leden van de bende, die 6 janua ri op de Place de la Bastille in Parijs de som in ontvangst wilden nemen, zijn bij die gelegenheid aangehouden. Nadien zijn nog vier medeplichtigen gearres teerd. Vier bendeleden zijn nog voort vluchtig. REYKJAVIK. De IJslandse premier Hallgrimsson heeft gisteren van zijn Britse collega Wilson officieel de uitno diging gekregen om in Londen over de kabeljauwoorlog te komen praten. Er is in Reykjavik nog geen beslissing geno men of de uitnodiging zal worden aan vaard. Hij heeft de staatssecretaris schrifte lijke vragen gesteld over de ANS-sate- liet en vraagt op grond van welke advie zen de waarnemingen worden stopgezet. Ook wil het Kamerlid weten of het Amerikaanse bureau voor de ruimte vaart (NASA) nu waarnemingen met de ANS gaat verrichten. De twee voornaamste posities van de christenen buiten Beiroet zijn gisteren door troepen van het Palestijnse bevrij dingsleger veroverd. Het gehele gebied rond Akkar in het noorden van het land is eveneens in handen van Palestij nen en moslims en in de Bekka-vallei woed den gisteren bij het vallen van de avond hevige gevechten tussen het Libanese leger en acht- a negenduizend militairen van het Palestijnse bevrijdingsleger. De christenen zijn teruggedrongen tot in de heuvels ten noorden van Beiroet. Verwacht werd dat de Palestijnen hen daar zullen achtervolgen of een aanval zullen openen op de stad Zahle. m x w v ir De Libanese luchtmacht maakte na (enkele verkenningsvluchten bekend, dat alle overheidsgebouwen 'en politieposten in de christelijke steden Zghorta en Deir al-Ahmar in handen zijn van de Pales tijnen en dat de straten van deze plaat sen bezaaid liggen met lijken. In de havenstad Sidon hebben de Palestijnen eveneens de overheidsgebouwen in han den. MADRID (UPI, AP, Reuter). Het aantal stakingen en demonstraties in Spanje was gisteren na het harde optreden van de politie tegen een beto ging in Madrid dinsdagavond wat verminderd. De politie verrichtte gisteren enige tientallen arrestaties onder mensen die als aanstichters van de stakingen wor den genoemd. In Madrid zouden nu nog 60.000 mensen staken, terwijl dat er vorige week ruim driemaal zo veel wa ren. In het mijngebied in Asturië zouden nog 20.000 mijnwerkers het werk nog niet hervat hebben. De Zwitserse regering heeft een ver bod op wapenuitvoer naar Spanje, dat in april j.l. werd opgelegd, ingetrokken. In antwoord op vragen uit het parlement zei de regering dat de toestand in Spanje sinds april belangrijk is verbeterd. Premier Arias Navarro heeft gisteren laten weten dat hij deze zomer een referendum wil houden met het doel het huidige conservatieve parlement te reor ganiseren en „tot een waarachtiger volksvertegenwoordiging te maken”. Op 28 januari zal hij officieel om het refe rendum vragen. Bij zijn huis hoort 16 hectare land, waarvan elf hectare bos, omdat er op het Uur X voldoende hout moet zijn voor de kachel. Ook beschikt hij over een weide, waarop te zijner tijd schapen en varkens hun eigen overlevingstheorieën aan de werkelijkheid kunnen toetsen. Hij schafte zich een ploeg en een freesma chine aan, en een noodaggregaat om stroom op te wekken. Hij heeft een hele kennel met doggen, en in de kelder bouw de hij een voorraadkamer, een werk plaats en een meubelmakerij. Ook bouw de hij al stallen voor de dieren die hij in zijn Bunker van Nouch wil gaan hou den. Inmiddels (sinds het artikel in Die Welt is de catastrofe alweer zes maan den dichterbij gekomen) zal hij de scha pen, varkens, kippen en ganzen al wel hebben aangeschaft. Rausch heeft uitge rekend. dat een kip 250 eieren per jaar legt, dus a's hij te zijner tijd voor zijn vrouw, dochter (15 jaar), zoon (7 jaar) en zichzelf drie eie’en per persoon per dag wil hebben, heeft hij minimaal 17 kip pen nodig. Een kip eet 40 kilo graan per jaar, een halve hectare brengt duizend tot 1250 kilo graan op, voldoende dus voor 30 kippen. Zc leveren 7,5 schaap 18.000 liter melk, enzovoort enzovoort. De wens te overleven (wat dan ook: oorlog, concentratiekamp, een scheeps ramp, het leven zelf) is bijzonder legi tiem en daarom wi' ik geen van die paniekerige Adelaiders lastig vallen over hun primitieve reactie. Een heel ander geval is de heer Wolfgang Rausch, over wie Die Welt op 2 augustus 1975 bericht te. De heer Rausch is 36 jaar en was vijf jaar geleder nog autocoureur. Hij be- o -r 4 r - O r* j j r* reidt zich grondig voor op de Dag van de Grote Catastrofe. Die catastrofe kan een oorlog zijn, dé économie kan ineen storten, en hijzelf kan failliet gaan. Wat de oorlog betreft denkt hij niet alleen aan de Russen maar ook aan een Afro- Aziatische invasie. Hoe hij zich tegen zo’n invasie denkt te beschermen? Hij heeft een jachtvergunning, wapens en 1500 kogels klaarliggen. In totaal heeft hij nu al 100.000 mark aan zijn over- levingsveste uitgegeven („overleven is geen hobby voor arme mensen”, geeft hij toe). 4,7 miljard dollar worden uitgegeven tegen dit jaar 5,6 mijljard. De gezond heidszorg voor bejaarden gaat met 4 miljard dollar omhoog tot 21,88 miljard dollar. Ford heeft verklaard dat zijn begro ting de Verenigde Staten op de weg moet helpen naar een blijvend econo misch herstel en naar een evenwicht tussen uitgaven en inkomsten binnen drie jaar. De verhoging van de defensie- uitgaven die hij voorstelt acht hij mini maal noodzakelijk. De sociale voorzieningen zullen in het komende begrotingsjaar volgnes Ford 83,56 miljard dollar vergen, 11 miljard meer dan dit jaar. Om de stijging van de uitgaven in volgende jaren te finan cieren acht Ford het nodig dat de pre mies worden verhoogd, te beginnen in 1977. Over de eerste 16.500 dollar die de Amerikanen verdienen, zullen ze 6,15 percent moeten gaan betalen. Op het ogenblik bedraagt de premie 5,85 percent over de eerste 15.300 dollar. Zulke voorspellingen, waarin de aarde vergaat of een bepaa’de stad zwaar zal worden getroffen, duiken voortdurend op zonder dat de voorspelling ooit uit komt. Daar staat tegenover dat echte rampen zelden of nooit voorafgegaan worden door visioenen van zieners of weerkundigen Ik kan me de verleiding om aan zo’n visioen geloof te hechten overigens wel indenken. Nee heb je, ja kan je krijgen. Een paar jaar geleden voorvoelde een collega-journalist, toen het vliegtuig al wegtaxiede, dat het toe stel met man en muis zou neerstorten, en hij kreeg het zo benauwd, dat hij de piloot ertoe wist te bewegen te stoppen, waarna hij zonder zijn bagage uit het toestel wegvluchtte Denkt u zich zijn triomf eens in als het vliegtuig inder daad was neergestort! Maar helaas het stortte niet neer het steeg op, vloog en daalde, iedereen kreeg zijn hapje eten, niks aan de hand alleen met Nederland te maken heb gehad. Lockheed' heeft me zelfs gevraagd aan dit contact geen ruchtbaarheid te geven”. Hij is beslist niet van plan naar Washington te reizen om daar voor de senaatscommissie te getuigen. „Ook niet als mij dat wordt gevraagd om slechts één vraag te beantwoorden”, aldus Meu ser. Blijkens berichten uit de VS heeft de controlecommissie voor het beurswezen in de afgelopen week meer bewijzen verzameld, waaruit zou blijken dat via de heer Meuser steekpenningen van Lockheed in Europa zijn gedistribueerd. Het onderzoek is echter nog niet vol tooid. Het wordt bemoeilijkt doordat Lockheeds financiële directeur, vice-pre- een collega Gromiko Kissinger Sovjet-Unie zonder overigens Angola te noemen niet te proberen voordeel te behalen onder het mom van ontspan ning. Minister Gromiko gaf in zijn tafelrede de verzekering dat zijn land zich aan zijn akkoorden met de Verenigde Staten zal houden. Hij drong er bij Kissinger op aan geen geloof te schenken aan beschuldigingen, dat Moskou met de SALT-afspraken de hand zou lichten. Wat de SALT-besprekingen betreft, gaf Breznjev eerder op de dag te ken nen, dat hij rekening hield met de mogelijkheid dat men het niet eens wordt over een nieuw akkoord. twee en een half uur met Breznjev. Tevoren hadden zij tezamen de pers ontvangen. In bijzijn van de journalisten varieerde de toon tussen Kissinger en Breznjev van geamuseerdheid tot een zekere scherpte. Dit laatste werd kennelijk veroorzaakt door de kwestie-Angola, ïn een tafelrede aan een lunch die zijn Russische collega Gromiko hem aanbood, waarschuwde Kissinger de Iedere man droomt op zijn tijd dat hij zonder kleertjes aan met Sonja Barend in bed ligt, maar slechts zeer weinigen kennen aan die d.^om zoveel voorspel lende kracht toe, dat zij hun tandenbor stel pakken en zich op weg naar haar huis begeven. Toch hoefde de huisschil der John Nash uit de Australische stad Adelaide maar een visioen te hebben van aardbevingen en vloedgolven die Adelai de zouden verwoesten, of duizenden in woners maakten zich haartje-repje uit de voeten en „overleefden” de ramp. (Van onze redacteur in Jeruzalem Jaap van Wesel) JERUZALEM. De Israëlische minister van Defensie, Simon Peres, heeft gisteren voor de tweede maal binnen 24 uur Syrië gewaarschuwd niet daadwerkelijk in de burgeroorlog in Libanon in te grijpen. Een officiële Israëlische waarschuwing stuurd. Later vertrok Roberto naar Parijs, waar hij wil proberen meer wapens te krijgen voor het verzwakte FNLA. Volgens Radio-Loeanda is ook de plaats Santa Comba veroverd op troepen van de Unita en van Zuid-Afrika. Woordvoerders van de Unita bevestigen dat bij Cela fel gevochten is, maar beweren dat de MPLA, gesteund door Cubaanse troepen, verpletterend versla gen is. Cela ligt 400 km ten zuidoosten van Loeanda en 150 km ten noorden van Hoeambo. Aan het noordelijk front zou de MPLA de plaatsen Bela Vista en Zala op het FNLA hebben veroverd. Volgens berichten uit Zuid-Afrika ne men de politieke spanningen daar toe, nu Pretoria voor de keus staat: de verliezen beperken en de naar schatting 1.200 Zuidafrikaanse militairen met ar tillerie en pantsereenheden terughalen, of het hoofd blijven bieden aan de opmars van de MPLA met hét risico Van vérdere escalatie én forse vërliëzëri. De MPLA heeft Zaïre beschuldigd van het bombarderen van steden in Hét dos ten van Angola. In een door de MPLA uitgegeven militair communiqué staat dat drie ge- vechtsbommenwerpers zondag de plaat sen Cazombo en Loembala hadden aan gevallen. Daarbij waren twee doden ge vallen. 58-jarige vice-admiraal Sanguinetti. Het tragikomische is dat de familie Rausch uit de behoefte om de catastrofe te overleven, nu al tien jaar afziet van een aangenaam lever: televisie, bioscoop, schouwburg, op visite bij familie en vrienden, het is er allemaal niet meer bij. Alles is gericht op de toekomst. De wijze waarop Rausch de Chinezen of de Afrikanen denkt te overleven doet daar bij nogal primitief aan en herinnert aan de uitspraak die de conservatieve Ame rikaanse senator Barry Goldwater in de mond werd gelegd door de Amerikaanse humorist Mort Sahl Op de vraag: „Wat doen we als de Chinezen komen?”, zou Goldwater geantwoord hebben: „Zet alle huifkarren in een kring!” De intervie wer v’-oeg aan Rausch: „Stel dat de catastrofe zolang uitblijft dat u het niet meer meemaakt?” Rausch antwoordde: „Dat zou verschrikkelijk zijn”. ke omstandigheden Israel tot ingrijpen in Libanon zal overgaan. „Wij volgende ontwikkelingen nauwkeurig”, was zijn ontwijkend antwoord. Israel kan het zich echter niet veroorloven dat ook Libanon verandert in een land dat de strijd met Israel zal aanbinden. Tot nu toe mengde Libanon zich niet in de Arabisch-Israelische oorlogen; een Israë lische interventie zou daaraan een einde maken. Aan de andere kant zal de Israëlische regering niet lijdzaam willen toezien hoe de positie van de Palestijnen in Libanon met steun van Syrië wordt versterkt. De persbureaus Reuter en UPI mel den, dat Libanon het voorstel van een zo spoedig mogelijk te houden topconferen tie van de Arabische Liga over de situa tie in Libanon heeft afgewezen. De Libanese regering zei, dat Syrië inmiddels een groot bemiddelingsoffen sief is begonnen. Secretaris-generaal van de Liga, Mah moud Riad deed maandag het voorstel van de topconferentie. Waarnemers gelo ven dat de meeste lidstaten niet zonder meer aan een dergelijke bijeenkomst mee zullen werken. De Syrische minister van buitenlande zaken, Abdel-Halim Khaddam kwam gisteren in Beiroet aan met een groep bemiddelaars. Ondertussen bracht ko- ning Hoessein van Jordanië een bezoek aan Damascus, waar hij met de Syrische president Assad besprekingen voerde.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3