PLANTENZIEKTEKUNDIGE DIENST WIL ONDERKOMEN Schaakshow op 28 januari i BUURTHUIS Sportcommissie Velsen over kunstijsbaan AVONDJE PRATEN OVER INSPRAAK Katholiek Gemengd Koor bestaat kwart eeuw Burgerlijke stand ff BETERE DIENSTVERLENING AAN PATIENT WAS UITGANGSPUNT W. Rijf 40 jaar in overheidsdienst UITVOERING VAN KRÖNUNGSMESSE Informatie door over „Voor Allen” huurverhoging il ïfc DONDERDAG 6 (Van een onzer verslaggevers) X (Van een onzer verslaggevers) LAMMERS EN REEHORST DEBATTEREN BIJ PvdA OVER VOORHAVEN Prof. dr. Durrer ,t Verpleegsters VELSEN HAARLEM. Betere dienstverlening aan de patiënt ën vermijding van dubbele aanschaf van kostbare medische apparatuur door de zieken huizen moeten het gevolg zijn van een zeer nauwe samenwerking van vijf cardiologen in het Haarlemse. De artsen, met spreekuren in de Maria- stichting, het St. Joannes de Deoziekenhuis en het Diaconessenhuis: dr. M. W. van der Kooi, A. ten Hove Jansen, J. A. Staal, E. Müller en dr. W. Renssen, zetten sinds 1 januari hun praktijk gezamenlijk voort. De spreekuren blijven daarbij ongewijzigd, terwijl ieder zijn eigep patiënten blijft behandelen. Kostbaar BEVERWIJK. De laatste ja ren heeft Beverwijk zich een vrij sterke positie verworven in de aard- appelexport. Uit alle delen van Noord-Nederland komen de (dure) aardappelen per vrachtwagen naar de Beverwijkse haven, waar de produkten worden overgeladen in coasters. (Van een onzer verslaggevers) CORRY VREEKEN Vijf Haarlemse cardiologen gaan volledig samenwerken s e Jt min mogelijk, mensen bij de inspraak 1 1 ïlen, risse >en. bij- veen ijltje lorte Het Iweg i r De gemeente biedt hem op die dag om 15.30 uur een receptie aan. Na half vijf kunnen vrienden en kennissen hem met het jubileum feliciteren. Naar de specialisten verwachten, zul len deze verpleegsters in de nabije toe komst na hun opleiding een aantekening kunnen krijgen, zoals nu het geval is met het bekende „ooievaartje”. Het zijn „concurrenten”, zodat men gebruik kan maken van de voorzieningen die ieder van de ziekenhuizen kan bieden. Men ontvangt na aanmelding geen be richt meer, tenzij men zich telaat heeft aangemeld en niet kan meedoen. s t t i r r 1 a n 1. i j i s t BEVALLEN: A. Plooijer-de Vries, z., Santpoort. OVERLEDEN: H. L. J. Elfrink, 68 jr„ echtgenoot van: C. E. Hirs, Santpoort. junt met bal- cha- nor- en men dat i als Lju- SA), (U- den), ien), Iwe- Joe- dit- :ions oor- ima- g te zo te betrekken. dure. De zaal bleek gewoon te klein om aan alle belangstellenden een plaatsje te bieden en dat werd door sommige aan wezigen weer uitgelegd als een unfaire en opzettelijke handelwijze van G.S. om (Van onze stadsredactie) HAARLEM Op donderdag 29 janu ari treffen voorstander Han Lammers (wethouder van Amsterdam) en tegen stander J. Reehorst (burgemeester van Velsen) elkaar op een bijeenkomst van de PvdA afdeling Haarlem, om te dis cussiëren over voor- en nadelen van de aanleg van een voorhaven in IJmuiden. De ontmoeting is gearrangeerd in hotel- restaurant „Die Raeckse” aan de Raaks 1-3. Aan vang acht uur. werden herhaald. Dat behoort nu tot het verleden. Va*'dé patiënt isbinnen de maatschap van de cardiologen fién dos- sièr. Gebruikmaken van de specialisatie be tekent daarom voortaan niet meer dan dat de patiënt tijdelijk een andere arts ziet. Maar deze is al volledig op de hoogte van zijn toestand, dankzij het dossier en de patiëntenbesprekingen die Overigens lijkt het erop, dat de sa menwerking een soort sneeuwbaleffect heeft. De vijf cardiologen zijn al door specialisten uit andere vakken benaderd hoe een en ander nu precies in helt werk gaat. Omdat men ook van die zijde begrijpt, dat de patiënt bij een dergelij- ke manier van samenwerken het meest gebaat is. tenslotte de verpleegsters die op de af delingen in de ziekenhuizen het nauwste contact hebben met de patiënt en een groot stuk verantwoordelijkheid dragen. Door de intensieve opleiding hebben zij daardoor veel kennis opgedaan en kun nen zij cardiogrammen vaak beter lezen dan artsen. VELSEN De raadscommissie van bijstand voor sport en recreatie komt donderdag 22 januari in vergadering bij een. Gesproken zal daar worden over een nota van de gemeentelijke dienst voor sport en recreatie over het gebruik van de sporthal, de gymnastiekzalen, de sportvelden enz. in de gemeente Velsen. De nota geeft inzicht in het gebruik van deze ruimten door de verschillende ver enigingen en organisaties. Voor de lezers van de IJmuider Cou rant is het aanmeldingsadres: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden en voor de lezers van de Beverwijkse Courant: Zeestraat 18, Beverwijk. De lezers van Haarlems Dagblad kunnen zich schrifte lijk of telefonisch aanmelden bij het redactiesecretariaat, Grote Houtstraat 93, Haarlem(postbus 507) of aan de loketten in het gebouw aan de Grote Houtstraat. In het hoogseizoen voeren de vracht wagens dagelijks tienduizenden kilo’s aardappelen,aan in de Beverwijkse ha ven, waar de produkten worden over geladen in coasters. AAN DE ALGEMENE ziekenhuizen in Nederland zijn ongeveer 130 kli nisch werkende cardiologen verbon den. Daarnaast zijn er nog enkele tientallen vacatures, die moeilijk zijn te vervullen. Dat wordt deels veroor zaakt door het feit dat er onvoldoen de pas opgeleide cardiologen beschik baar komen. Er is echter nog e en groot pro bleem dat meespeelt. De cardiologen voelen er namelijk bijzonder weinig voor als „solist” op te treden. En het zijn daarom juist de wat kleinere ziekenhuizen die het zonder cardio loog moeten stellen. De specialist voelt zich in een dergelijk ziekenhuis teveel geïsoleerd en kan moeilijk op de hoogte blijven van alle ontwikke lingen die er voorkomen. In het noordelijk deel van Kenne- merland beschikken bijvoorbeeld het Zeewegziekenhuis in IJmuiden en het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk nieï over een eigen cardioloog. In dat laatste ziekenhuis treden twee van de vijf cardiologen op als consulent. Men heeft echter het idee, dat het mogelijk moet zijn er een permanen te cardioloog onder te brengen. Als deze maar uitdrukkelijk lid blijft van het team en daardoor mee kan profi teren van alle voordelen van een dergelijke samenwerking. Ook deze ontwikkeling zou duidelijk ten voor dele van de patiënten zijn in de betrokken gebieden. De cardiologen zien de nieuwe manier van intensief samenwerken als een be gin. Buiten de vijf zijn er nog vier artsen voor hart- en vaatziekenten in Haarlem werkzaam, in het Elisabeth Gasthuis. Men vertrouwt erop, dat in de toekomst ook met deze groep een nauwe samenwerking zal ontstaan- Zoals deze er al is voor de opleiding van verpleeg kundigen. Corry Vreeken is een van de trouwste deelneemsters aan de Hoogovenschaak- toernooien die vooral in de begintijd van die toernooien in het Kennemer Theater er niet tegenop zag ook in de avonduren een handje uit te steken, bij het samen stellen van het dagelijks toernooi bulle tin. Bij het simultaanschaken toont zij zich een sportief tegenstandster, die vooral de jongeren onder de deelnemers graag iets wil leren van het edele schaakspel. IJMUIDEN-HAARLEM. Corry Vreeken-Bouman is ook een van de deelneemsters aan onze schaakseance op woensdag 28 januari in het stadhuis van Velsen, Plein 1945. Over haar prestaties op de 64 velden zoals wij onlangs schreven, achten wij de schakers vol doende op de hoogte. De overzeese export van voornamelijk pootaardappelen voor landen in Noord- Afrika (Tunesië en Algiers) is bijna ten einde. Het seizoen begint in oktober en kent een hoogtepunt in de maanden november en december, waarin het bij De Pijp een komen en gaan is van de zware vrachtwagens uit alle delen van Noord-Nederland en de Noordoostpolder. Tot nu toe zijn er 36 coasters berstensvol met aardappelen, naar Noord-Afrika vertrokken. overlaadstation in Broek op Langedijk functioneert ook niet meer. Vandaar dat Beverwijk de laatste jaren een storm achtige ontwikkeling in de aardappel- export heëft docrgemaakt. Onze dienst huist nu voor nood in een klein keetje. Dat kan natuurlijk zo niet verder gaan en vandaar ook, dat we op de kade graag een houten gebouw willen neer zetten. Rijksgebouwendienst verzorgt dat voor ons”. Voor de betrokken ziekenhuizen kun nen er belangrijke voordelen liggen in het financiële vlak. Binnen de cardiolo gie gaan de ontwikkelingen snel. Met als gevolg, dat, wilde de specialist bjjblij- ven, er vaak kostbare voorzieningen moesten worden getroffen. Het is nu niet langer nodig deze apparatuur per ziekenhuis aan te schaffen- De cardiolo gen zijn immers niet langer eikaars Deze specialisatie per ziekenhuis is op dit moment al duidelijk waarneembaar. In het St. Joannes de Deo is onder leiding van cardioloog Staal een uitge breide afdeling hartrevalidatie opge bouwd, waarvan door alle cardiologen uit Haarlem (ook die van het Elisabeth Gasthuis) gebruik wordt gemaakt. Een andere manier van samenwerken is het gezamenlijk opleiden van verpleegsters, die in de vier Haarlemse ziekenhuizen op de afdelingen cardiologie werken. TOM STOM, medewerker van de Volkshogeschool Bergen, die de bijeen komst leidde, had het er maar moeilijk mee. „Ik zit hier om informatie over de inspraak te geven. Vragen kunnen alleen G.S. en Hoogovens beantwoorden”. Het antwoord op de vraag of de uitbreiding van Hoogovens per referendum kan worden behandeld moest hij ook schul dig blijven, hoewel hij veronderstelde, dat G.S. geen huis aan-huis-enquête wensten. Amsterdam kreeg van vele Be- verwijkers lik op stuk, „want wij willen De vergadering in het stadhuis begint om 16.30 uur en is voor iedere belang stellende toegankelijk De brief van de Schaatsvereniging ligt ter inzage op het bureau voorlichting In de loop van de week begint in de Lichtboei aan de Maasstraat te Heems kerk weer een aantal nieuwe cursussen. Bij twee ervan is nog plaats voor enkele deelnemers, te weten een naaicursus op woensdagmorgen van 9.15 tot 11.15 uur en een cursus pottenbakken op donder dagavond van 20 tot 22 uur. Inlichtingen 32651. Daarna komt ter sprake een brief van de schaatsvereniging Velsen over de aanleg van een kunstijsbaan in Haarlem. De stichting Kunstijsbaan Kennemer- land, waarin de gemeenten Haarlem en Zandvoort, de Ijsclubs Haarlem en om streken en Nova Zembla en het bedrijfs leven zijn vertegenwoordigd, wil voor een bedrag van 3,4 miljoen een 400 meter baan bouwen. Bij een bezoekers aantal van 150.000 per jaar zal een tekort van ƒ29.000 per jaar ontstaan. De gemeenten Haarlem, Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort hebben toege zegd in een tekort van 250.000 te willen bij springen. Zolang het „gat” van 40.000 niet is' gestopt, zal de stichting niet met de bouw beginnen. De stichting vraagt nu het Velsense gemeentebestuur deel te nemen aan het werk van de stichting door een bestuurslid aan te wijzen en in het overblijvende tekort geheel of gedeeltelijk te voorzien. De cardiologen hadden sinds jaar en dag al contact, onder meer door eikaars praktijk te vervangen in tijden van ziekte, vakantie en gedurende het week einde. Deze samenwerking liep goed maar er waren toch nog wel proble men vooral op het administratieve vlak. Nu men ook wat dat betreft als een geheel optreedt heeft men de ver wachting, dat alles nog beter zal gaan lopen. Binnen de cardiologie bestaan ve le vormen van verdere specialisatie. Dit had voor de patiënt vaak tot gevolg, dat hij van de ene specialist werd doorver wezen naar de ander. Met als gevolg, dat allerlei onderzoeken en dergelijke hier niet met de rommel (voorhaven) van de hoofdstad opgescheept worden”. HOOGOVENS MOET maar naar het Westelijk havengebied van Amsterdam, zo merkte iemand op. De uiteindelijke beslissing wordt genomen door de tech nici, die met cijfers goochelen en met hun deskundigheid de leek ver achter zich laten, was ’n andere opmerking. De leek mag straks in gespreksgroepen ver der over de materie in de nota gaan praten. Velen gaven zich voor die groe pen op. De eindconclusies van de ge spreksgroepen uit de vijf regio’s zullen in een eindrapport worden verwerkt en aan G.S. worden aangeboden. Een zeer belangrijk punt van overeen komst tussen de vijf samen werkende artsen is hun specialistische opleiding vier van hen kregen die van professor dr. Durrer in de cardiologische kliniek in het Amsterdamse Wilhelmina Gast huis. Met deze hoogleraar, die wereld faam geniet, is een zeer nauwe samen werking tot stand gekomen. Met als groot voordeel voör de patiënten, dat ze via hun behandelende Haarlemse arts een goed entree hebben in de Amster damse kliniek. De cardiologen nemen geregeld deel aan besprekingen in het Wilhelmina Gasthuis, voor patiënten met specifieke problemen is direct overleg altijd mogelijk. Als opname in Amster dam noodzakelijk is, bijvoorbeeld voor hartchirurgie, hoeft er nooit langdurig te worden gewacht. BEVERWIJK. De heer W. Rijf, chef van de afdeling interne zaken, is 3 februari veertig jaar in overheidsdienst. u:u i- BEVERWIJK. De Huurdersbelan- genvereniging ,Voor Allen’ gaat dinsdag avond 27 januari in de Vredevorstkerk praten over de huurprijzen per 1 april a.s. Tijdens de bijeenkomst, die om 20 uur begint, zullen ongetwijfeld onder werpen aan de orde komen, zoals storm schade, kostenberekening centrale ver warming, enz. aldus het bestuui’. Aardappelexporteurs kiezen voor Beverwijkse haven BEVERWIJK. Dit jaar viert het Beverwijks Katholiek Gemengd Koor zjjn 25-jarig jubileum. Het koor zal dit gepaard laten gaan met diverse festivi teiten. Zaterdag 14 februari is de officiële receptie van 14.30 U.-16.30 u. in de aula Ook in De Werf kinderclubs voor de jeugd van 6 tot en met 10 jaar. Me vrouw Hennie v.d. Kemp gaat vanaf 4 februari een cursus geven over handen- arbeidltechnieken, spelvormen en crea tief spel met kinderen. Tijd: woensdag morgen van kwart over negen tot kwart over elf. Bij buurthuis Wijk aan Duin aan dè Wilgenhoflaan te Beverwijk staat een cursus Hindelopens schilderen op het programma. De cursus is op woensdag morgen en kost 47.50, exclusief materi aal. Inlichtingen 20944. Ook in dit buurt huis wordt op de vrijdagavonden een cursus koud buffet gegeven. In zes les sen leert men u hoe u koude gerechten en salades moet maken. Het unieke in deze samenwerkings vorm is het feit, dat de samenwerking zich niet bepaalt tot één ziekenhuis. Associaties als zodanig komen al veel vuldig voor, maar deze manier van wer- hen is waarschijnlijk een van de weinigen in ons land- Met dit samengaan is een van de grootste zo niet de grootste cardiologische praktijk van Nederland ontstaan. regelmatig zullen plaatsvinden. Ook voorkomt men de moeilijkheden die in het verleden over dit soort doorverwij zingen ontstonden met de ziektekosten verzekeraars. In de periode van oktober tot half januari vertrokken uit de haven 36 aard- appelcoasters (gemiddelde tonnage 100), richting Noord-Afrika. Deze storm achtige ontwikkeling in de Beverwijk se haven noopt de Plantenziektekundige Dienst, district Alkmaar, er toe op de kade een houten gebouw van zeven bij zeven meter tebouwen, waarin het kwa liteitsonderzoek van de pootaardappelen kan plaats vinden. EVENALS de Wijk aan Zeeërs zijn ook de Beverwijkers niet van plan zich zonder meer neer te leggen bij de stand punten van G.S., zoals het provinciaal bestuur die in een onlangs verschenen nota van Uitgangspunten voor het Am sterdam Noordzeekanaalgebied heeft vastgelegd. WOENSDAG werd in de grote zaal van Huize Scheybeeck een informatie avond gehouden over de inspraakproce- van het Pius X college, ’s Avonds wordt de leden ean diner-dansant aangeboden. Zondag 15 februari vindt de kerkelijke viering plaats om 11.45 u. in de St. Jozefkerk aan de Laan der Nederlanden. Voor het eerst zal het koor dan de Krönungsmesse van Mozart met orkest begeleiding uitvoeren. In mei komt het I.D.R.-koor uit Düsseldorf hier weer op bezoek. Voor hen, en voor de leden en donateurs van het koor uit Beverwijk zal er een grote feestavond worden georganiseerd. Aan het eind van het jubileumjaar en wel op 14 januari 1977 wordt het feest- concert gegeven in de „Nieuwe Slof” met als thema: „Tour door Europa”, een selectie van verschillende werken van grote Europese componisten voor de pauze en daarna de „Carmina Burana” van Orff. Uiteraard komen we nog terug op deze festiviteiten. Liefhebbers(sters) die mee willen werken aan dit program ma zijn van harte welkom, elke maan dagavond van 8 U.-10.30 u. in de Vrede- vorstkerk aan de Laan der Nederlanden. In buurthuis De Werf aan de Jan Ligthartstraat te Heemskerk is op de maandag- en donderdagmorgen een peu- tiek. Er is momenteel nog plaats. Kosten zes gulden per maand. Inlichtingen 33808. Het verzoek van de Plantenziektekun dige Dienst heeft het gemeentebestuur inmiddels al bereikt. De dienst, sinds de positie van de haven in de aardappelex- port steeds sterker werd, altijd op de kade aanwezig, is momenteel werkzaam in een klein verrijdbaar keetje, waarin een controleur toezicht houdt op de kwaliteit Van de pootaardappelen. Het gemeentebestuur heeft geen enke le moeite met het inwilligen van het verzoek van de Plantenziektekundige Dienst. De Beverwijkse haven ligt bij de aardappelexporteurs goed in de markt: men is dicht bij zee en de aanvoer via de weg ondervindt nauwelijks proble men. Het ziet er dan ook naar uit, dat Beverwijk tot in lengte van jaren een vrij belangrijke plaats blijft innemën. Districtshoofd van de Plantenziekte kundige Dienst te Alkmaar is de heer Reevalk. Ook hij ziet de toekomst van de Beverwijkse aardappelhaven met ver trouwen tegemoet. „Beverwijk kende vroeger wel een aardappelexport, maar wat er naar overzee ging was te ver waarlozen. Harlingen en havens in Zee land overtroffen Beverwijk. De export in Harlingen is al lang afgeschaft en het U' W ui r 'V f

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7