Er lijkt geen kruid gewassen politierechter tegen onder-invloed-rijders Ft i ilffl ml 1 l\\ INBRAKEN EN DIEFSTALLEN OOK RENOVATIE OUDBOUW AAN DENNENWEG VOLTOOID JhJ hl ■Ir'Vl WONDERDAG 22 JANUARI 1976 NIEUWS UIT STAD EN STREEK 9 Mankement a ,-ts- /y^ 0 Boetes (Van onze stadsredactie) Jaloezie Zeebrief Verantwoord Prikangst Black-out Volendam (Van onze rechtbankverslaggeefster) Colaglaasjes BLOEMENDAAL. Op infor mele wijze wordt vrijdag 23 januari de nieuwbouw van de Gereformeer de Mavo aan de Dennenweg in Bloemendaal officieel in gebruik genomen. Na de openingsceremonie - om 15 uur - is er ’s avonds een bijeenkomst voor de leden van de „Vereniging tot stichting en in standhouding van scholen voor on derwijs naar de leer der gerefor meerde kerken”. De vereniging be stuurt de mavo, die momenteel zeven klassen telt en 140 kinderen onderricht. \\M (Van onze rechtbankverslaggeefster) HAARLEM. Tien september 1975. In de haven van IJmuiden maken in de vroege morgen drie schepen zich op om uit te varen. Eens werden ze bevolkt door har de, ruige vissers, nu zijn ze omge bouwd voor amateurs, de sportvis sers. Immers, dat is de door de reders zo bejubelde nieuwe recrea- tievorm van deze jaren, het dagje uit voor clubs en verenigingen, on bezorgd plezier op de Noordzee, de hengels uit voor makreel en plat vis, geen quoteringsregeling die zich daar druk om maakt. De zee geeft, de zee neemt, en als het dan geen vis mag zijn, dan maar harde valuta. Alcohol aan boord? Nou, die verhalen over kratten vol flessen jenever die we wel eens hadden horen fluisteren, da’s zwaar over dreven, zeggen de reders. Goed, het zijn geen boten van de AA, en en pilsje is er wel, maar sterke drank verbieden ze. Al kunnen ze niet de „mondvoorraad” van al die sportvissers gaan controleren na tuurlijk, zeggen ze eerlijk. HAARLEM. Het was weer al- cohol-troef in de Haarlemse rechts zaal gisteren: zeventien mensen stonden terecht voor rijden onder invloed. De meesten al gebrand merkt door het bloedalcoholgehal- te, sommigen echter zonder dit „rugnummer”. Waarom? Angst, vooral, voor prikken.Opvallend hoeveel mannen er bang zijn voor prikken. „Wat moeten we nou toch tegen dat onder invloed rijden doen.zuchtte de politierechter mr. Vink. De officier van Justitie mr. Schilder: „Gevangenisstraffen mag bijna niet meer tegenwoordig, ze hebben genoeg geld voor boe tes. Lange ontzeggingen van de rijbevoegdheid zou ik zeggen. Maar dat is bijna niet te controleren”. Waarna mr. Vink opperde dat de benzineprijs dan maar flink om hoog moest. Ambtenarij maakt de sportvisserij op zee kapot A 41 (Van onze stadsredactie) veer een miljoen gekost. is de oudbouw te zien. veel ;s«6» Ml In zijn woonplaats ook werd een 43- jarige Beverwijker op 11 september rij dend op een brommer op de Arendsweg aangehouden, met 1,31 milligram alcohol Een 26-jarige Beverweker zal met 1,16 achter het stuur op 12 september op de Heemskerkerweg daar. Hij betoogde dat hij de hele dag alcohol opsnoof in de stomerjj. Mr. Vink: „Heeft u een gat in uw longen waardoor het in uw maag belandt?” Deze man kreeg conform de eis 300 boete, en vier maanden voor waardelijke ontzegging. in het bloed. Hij was ook nog doorgere den na een botsing met een auto. Zijn als excuus aangevoerde black-out ging niet op: daar krijg je geen alcohol van in je bloed. Conform de eis kreeg hij 200 boete. Een 28-jat-ige man uit Velsen bezwoor de politierechter altijd kleine colaglaas jes bier te krijgen in het café. Mr. Vink had echter wel ’ns van een caféhouder gehoord dat er altijd een gewoon groot glas wordt geschonken, tenzij men een kleine vraagt. De Velsenaar die op 5 oktober op de Halkade in zijn woon plaats over de schreef ging met 1,03 kreeg 200 boete. 400 boete kreeg een 22-jarige Velse naar, met 1,57 in Velsen op de Planeten weg, na een eis van 100 meer. Verder was acht maanden ontzegging waarvan de helft voorwaardelijk geëist en dat werd zes maanden voorwaardelijke ont zegging. De nieuwbouw van de Gereformeerde Mavo, verzonken gebouwd in een T- De kanaalmeester kon volledig dat verhaal over de wind beamen. Hij vond het beslist een mankement van de certi ficaten dat dit soort dingen er niet in is verwerkt, dat zeegang en soort wind op papier niets uitmaken. De schippers zijn niet de jongsten, ja, maar waar vind je de mensen met deze kennis, met hun takt ook, die voor een niet al te hoog salaris dit werk willen doen? Nooit, zo zei hij, had hij moeilijkheden met deze mensen, oud-collega’s van ’m zelfs vaak, gehad. het zijn gezonde mensen”, werd de poli tierechter, die alsmaar bezorgd was over die vissende dagjesmensen op het hart gedrukt. bloed had toen hij op 20 september in zijn woonplaats op de Schans werd aan gehouden. Die gevangenisstraf heeft hij te danken aan het feit dat hij voor de derde keer over de schreef ging. Hij kon z’n auto niet missen. Mr. Vink: „Dat kan niemand als je het zo hoort. Het lijkt me sterk overtrokken”. Toch was hij zo vriendelijk dat gevraagde jaar ontzeg ging in een half jaar voorwaardelijk te veranderen. vorm tegen de oude school aan. Links loopt de Dennenweg. Op de achtergrond voorwaardelijk in het ene geval, f 250 in het andere Mr. Wytzes kon weinig meer doen dan eerst praten over de zich zo dik voor doende verbalisanten, en verder over een dan ook uitgelegd dat hem geen dron kenschap werd verweten. De man zei ook nog verbaasd niet te weten dat de bloedproef verplicht was. Wat mr. Vink op zijn beurt weer verbaasde. scheepsvaartinspectie die ook al jaren deze toestanden met de bemanning stil zwijgend accepteert. Hij wilde een uit voerig juridisch relaas houden, maar mr. Vink vond het niet juist als nij dan als politierechter in z’n eentje erover zou oordelen. Daarom verwees hij deze zaak, en nog één van een Duitse reder, die zegt onder Panamese vlag te varen, naar de meervoudige kamer. Uit een auto die geparkeerd stond op het Doelenplein is een cassetterecorder gestolen ter waarde van 100. Een bewoner van de Prins Maurits- laan heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een scheepslantaarn die bij zijn voordeur hing. bouw niet storend in de omgeving ge plaatst. .T HAARLEM. Bij een inbraak in een radiozaak aan de Herensingel hebben onbekenden in de nacht van dinsdag op woensdag radiomateriaal ontvreemd ter waarde van 6000. Aan de achterzijde van de winkel werden ruiten en platen hardbord verwijderd. Sommige mensen hebben de auto no dig voor hun werk, anderen voor het verkeer tussen wonen en werken. Zodra er dan sprake is van ploegendiensten en vreemde tijdeh wordt het lastig. De man van Spaanse landsaard die voor zijn slingerend rijden met 1,93 op 6 oktober op de Spoorsingel in Beverwijk was aan gehouden, kampte daarmee. Volgens hem ging er wel een bus naar Hoog ovens waar hij moet werken, maar ’s morgens om zes uur nog geen bus naar de plek waar hij precies werkt. Mr. Vink dacht dat-ie misschien kon gaan fietsen „als hij dat kan want hij wordt natuurlijk niet zoals de Nederlan ders met de fiets in de hand geboren”. Hij legde f 400, veertien dagen voor waardelijk vanwege het hoge bloedal- coholgehalte en zes maanden ontzegging op. Er was 100 meer, maar geen voor waardelijke gevangenisstraf gevraagd. „Gelooft u me: het zit goed met die boten”. Een bemanning zonder papieren? „Laatst had ik een „eerste ranger” aan boord, vol prachtige theoretische kennis. Maar improvisatievermogen, ho maar. Hij kon nog niet een endje touw vast maken. Het minste problemen heb je met jongens uit IJmuiden aan boord die kennen de zaak, weten hoe en wat”. Hij dacht dat aangepaste regels, aangepaste keuringen de sportvisserij op zee zouden kunnen redden. Al na de herfstvakantie zijn de lessen in de nieuwbouw gestart. In de T-vor- mige vleugel, die tegen de oude school is aangebouwd, zijn een fietsenkelder, han denarbeid-, teken-, theorie- aardrijks kunde en natuur/scheikundelokaal on- dergebraoht en een docentenkamer. Ook directeur A. Buisman heeft zijn kamer in de nieuwbouw. De nieuwe vleugel is op getrokken uit baksteen en heeft een hou ten dakbedekking. Het aangebouwde deel ligt deels lager dan de straait. Op die manier is het vier meter hogere ge- Zoals in de zaken tegen twee Volendam- mers, die allebei voor nadere rapportage en onderzoek werden aangehouden. De één reed op 24 september op de Velsense Loggerstraat en liet 2,62 noteren. Het CAD houdt zich met hem bezig. Mr. Schilder wond zich op dat verdachte wel geld voor jenever heeft, maar niet voor z’n gezin, zodat zijn vrouw garnalen moet pellen. De andere Volendammer werd op Rijksweg 9 op 29 oktober aangehouden, met het uitzonderlijk hoge bloed-alcoholgehalte van 3,04. „In Vo lendam kun je op de dijk zonder enige moeite tegen twintig anderen aanlopen die ook niks te doen hebben”, zo schetste de ambtenares van het CAD de toestand daar. Per jaar krijgt ze 700 mensen uit Waterland op haar spreekuur, vooral doet ze veel aan gezinsbegeleiding. Een man van dezelfde nationaliteit werd op 8 oktober in Velsen aangehou den maar weigerde de bloedproef, omdat hij niet tegen prikken kon. Ik was ook niet dronken hield hij vol, maar dron ken en dronken is twee, dat kan een slok op een borrel schelen en hem werd Er zijn wel eens zwaardere straffen voor de weigering uit de bus gerold, maar gisteren niet. Ook niet voor de weigeraar uit Egmond aan Zee, die zich niet in z’n lijf liet prikken. Hij was niet verschenen. De politie vond dat z’n toe stand meeviel op de dranklucht en bloeddoorlopen ogen na. Hij kreeg voor het rijden onder invloed op 7 oktober in Velsen dezelfde boete en ontzegging als in de vorige zaak werd opgelegd. Ook angst voor de prik: een 31-jarige Heemskerkenaar weigerde op 23 septem ber in zijn woonplaats. En dat kwam hem ook conform de eis op 400 en zes maanden voorwaardelijke ontzegging te staan. Dan gaan we weer naar de dapperder mannen die de prik wel aandurfden. Zaterdag 24 januari wordt van 14 tot 16 uur open huis gehouden voor oud- leerlfngen, ouders en belangstellenden. Men kan ook een kijkje nemen in de oudbouw, die geheel gerenoveerd is. De vernieuwing van de mavo heeft onge- Een bedrijf aan de Sophiastraat kreeg in dezelfde nacht ook bezoek van inbre kers, die er van door gingen met onge veer 200 spiegels, 550 koperen kettingen en 600 koperen popjes, ter waarde van 4500. Hier werd het hangslot van een deur geforceerd. De eigenaar van een in de Laan van Angers geparkeerde auto heeft aangifte van diefstal gedaan van zijn paspoort in een leren tas, radio en camera. Boven dien werd er in de auto het een en ander vernield. De eigenaar geeft een schade op van f 2000. Verdachte kon men overigens geen on gelijk geven dat hij vond dat hij zijn ver klaring bij de politie anders had afgelegd. Zijn brokkelig Spaans-Hollans strookte niet erg met het keurig. Nederlands in het verhaal. Hij vertelde dat hij altijd dronk tot-ie genoeg had. „Sommigen hebben nooit genoeg”, glimlachte de po litierechter. Op ’s mans gedrag was weinig aan te merken geweest, en zo zwaar viel de straf nu ook weer niet uit: 400 en zes maanden voorwaarde lijke ontzegging, na een eis van dezelfde boete en ontzegging, maar dan slechts de helft voorwaardelijk. I De officier van justitie mr. Schilder gaf eerlijk toe er geen grein verstand van te hebben. Formeel constateerde hij echter overtredingen en daar vroeg hij boetes voor: 1000 waarvan de helft - Het genoemde certificaat ontbrak op de ene boot omdat er geen zeebrief was, een soort „bewijs van Nederlanderschap” van de boot. De reder is er al 34 jaar over bezig en lijkt nu succes te gaan boeken. Een formele kwestie, vertelde hij, eigenlijk ontstaan door de onder handse verkopen van het schip. Dat, hij beklemtoonde het, ’t schip jaarlijks door de scheepvaartinspectie wordt goedge keurd en evenmin als alle andere boten „afgeschreven” is: het zijn boten die te weinig kracht hadden, of te ouderwets werden voor de beroepsvisser ij. De dinghy op de andere boot was overcompleet aanwezig, want hij was al vervangen, aldus de reder. Er zijn voor 60 tot 80 mensen, het dubbele van wat meestal meegaat, reddingsboten aan boord, dus meer dan genoeg. Overigens gaf de reder zijn nalatigheid toe. De kwestie van het weer was eigenlijk alleen de andere reder ten laste gelegd, maar gold evenzeer de eerste. Volgens het certificaat mag je alleen uitvaren bij windkracht van maximaal 5, en volgens het verbaal was die windkracht zes, met uitschieters naar acht. Gevaarlijk dus? De reders ontkenden het om het hardst. Ze hadden naar het weerbericht geluis terd en er was windkracht 4 tot 6 voorspeld, met afnemende wind. „Toen we uitvoeren was het een dikke vijf”, zei de andere reder. Op de kust blijven andere reders ach ter, met minder klandizie. Is het brood nijd die ze ertoe drijft om de rijkspolitie te water om „advies” over uitvaren te vragen, met een schuin oog naar de wél uitgevaren schepen? Mr. Wytzes, de raadsman van de twee reders die de tocht wél aandurfden en met een straf zaak voor de Haarlemse politierechter gisteren moesten bekopen, gooit het over die boeg. Reders die advies vragen aan de rijkspolitie te water? „Dat vinden ze alleen maar koekebakkers, kom nou”, zegt mr. Wytzes. De politie was gewoon te naïef volgens hem en ging in op de hint naar de varende boten. I De boten die die ochtend uitvaren hebben gemiddeld 30 man aan boord. De wind is zuid-zuid-west. Een straffe bries maar de zee heeft geen witte koppen er loopt wel wat deining. De schippers zijn ex-kapiteins van de koopvaardij of vis serij. Ze kennen de zee als hun broek zak, weten wat-ie wil en doet. Ze varen een proefronde, overleggen met de re ders. Varen, is het consigne. En de vroegere kotters kiezen het ruime sop. Het is rond de klok van half negen. De noodlokalen staan nog voor de school als residuen van een voorbije t(jd, maar zij zullen spoedig verdwijnen. Ove rigens is voor de gymnastieklessen een oplossing gevonden aan de overzijde van de Dennenweg. Daar huurt de gerefor meerde mavo de gymzaal van de Sint Theresiaschool. De gymnastiekzaal is re centelijk geheel vernieuwd. De schepen hielden het tot een uur of 4 ’s middags op zee uit. Verantwoord, jazeker, vonden de reders. En ze legden uit dat aan alles was gedacht, de sche pen worden steeds gekeurd, ze gaan nooit alleen, nooit meer dan een paar mijl de kust uit, er is een directe lijn voor de schipper om de reder te bellen, er wordt echt met de hand op het redershart alleen bij goed weer geva ren. Maar goed weer is zo betrekkelijk, die wind zegt lang niet alles, het is de zeegang die ’t hem doet. Windkracht vier bij noord-noord-west kan al ge vaarlijk zijn, maar bij zuid-zuid-west (zoals nu) kan veel meer, en windkracht zeven, acht bij oostenwind kan een rim pelloze zee te zien geven volgens de heren. De bemanning? Ja, de kapiteins zijn oud, maar doorkneed in het werk, na hun pensionering op de boten gekomen. De bemanning heeft inderdaad niet alle diploma’s en geneeskundige verklarin gen, maar dat zijn ook weer van die regeltjes waar je je met de los-vaste diensten, moeilijk aan kunt houden. „En Onder invloed op de motor: een 22- jarige Beverwijker op 27se ptember op het Stationsplein. Hij reed met een groep vrienden en kwam ten val. De politie vond dat hij lallend sprak. De eis was 500 en zes maanden ontzegging waarvan de helft voorwaardelijk. De boete was conform, de ontzegging ge heel voorwaardelijk. Veel geld vond verdachte. Mr. Vink: „Het zijn ook geen kleinigheden”. Bëhalve aan talrijke voorzieningen in het oude schoolgebouw is ook aan het buitengebeuren aandacht geschonken. In de bebossing zijn speel- en zithoekjes ge maakt; een voormalige fietsenstalling is tot overblijfruimte getransformeerd. Al met al is de gereformeerde mavo, die een duidelijke streekfunctie vervult, uit de ruimteproblemen. Gereformeerde Mavo Bloemendaal neemt nieuwe vleugel in gebruik Enfin, slachtoffers van jaloezie of niet: de twee reders hadden de regels overtreden en daarom stonden ze nu terecht. Een stuk regelgeving dat hun zaken in deze sportvisserij waar de één al 12, de ander 8 jaar in pioniert, behoorlijk beknot. En zeiden ze slim, met niet teveel nadruk op die zakelijke kant: de mooie recreatie wordt zo be knot. Onverwachte steun kregen ze tij dens de zitting van een kanaalmeester van rijkswaterstaat, die als deskundige hun bezwaren van harte ondersteunde. „Dit is een prachtig stuk recreatie dat door de ambtenarij volledig kapot wordt gemaakt”. De ene reder had geen certificaat van deugdelijkheid aan boord van zijn ene sflfriip, en aan boord van de ander een afgekeurde dinghy. De ander had de juis te papieren, maar hield zich niet aan de regels ten aanzien van de weersomstan digheden. Bovendien, maar dat stond niet in de dagvaarding, beschikten de bemanningen niet over de juiste papie ren. Bijna geen gevangenisstraffen, geldboetes en ontzeggingen, ook veel voorwaardelijk, dat was de balans giste ren. Het bloedalcoholpercentage gisteren variërend van 1,03 tot 3,04 is onomstote lijk bewijsmiddel, maar bij de straf wordt naar de omstandigheden, vooral ook het gedrag bij de politie gekeken. De enige onvoorwaardelijke gevangenis straf was voor een 41-jarige Beverwij ker die 2,40 milligram alcohol in het

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9