SURINAMERS PRATEN MET GEMEENTE OVER GEHANDICAPTEN: AMSTERDAMSE STUDENTES Hinkstapsprong Poen en werk Lepradag Ideeën Parkeren fi 11 JANUARI 1976 V R IJ D A G 23 3 liBBBBBBBBBBBBBSBB „EEN DISTEL kan even mooi zijn als een sierplant, een knoestige eik even mooi als een rechte beuk”. Taal van plantenliefhebbers, zou je zo zeggen. Jo met de banjo en Lien met de mandolien. Het zijn,, inte gendeel, woorden van vier studen tes K. O. aan de Amsterdamse Prof. Kohnstamm Academie. En het gaat over gehandicapten. ONDER REDACTIE VAN KEES TOPS 1 B.C- WBiJB BB Huizenoorlog’ in Bijlmer? ook een DIRECTEUR J Een voorbeeld van praktische aanpas singen voor gehandicapten: een bank werker kan in een rolstoel dan normaal zijn apparatuur bedienen. ver meer IAN- ie in- a an- 5 eer ten. i Het is een raadsel hoe iemand het aan durft een groot nieuw kantoorgebouw neer te zetten. Het landelijke beeld is, dat deze kolossen lange tijd, soms jaren, leeg blijven staan. Amsterdam vormt daarop geen uitzondering. Met name aan de grachten worden veel kantoorpanden te huur aangeboden. Niettemin worden er nog steeds kantoorkolossen bijge bouwd. Getuige deze foto’s van een kan toorpand aan de Keizersgracht en een kantorencomplex aan de Weesperzijde bij de Amstel in aanbouw. ges waarin wjj hier mogen wonen. Wij zijn het niet eens met beoordeling naar kwantiteit. Het gaat om kwaliteit. Als een Surinamer in Nederland woont, hier rustig kan leven en goed kan wer ken, dan kan je niet spreken van een probleemgezin. „SAMEN STERK voor meer poen en werk”. Onder dit motto wordt op zaterdag 7 februari in Amsterdam een grote manifestatie gehouden ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid. DE GEMEENTE Amsterdam wil in de periode tot 1980 de parkeertarie ven in alle delen van de stad hebben verdubbeld. Een voorstel van die strekking wordt in een van de ko mende raadsvergaderingen behandeld. LUYKEN van de Amsterdamse VVV heeft een nieuwe toeristische term ingevoerd: het hink- stapsprong-toerisme. Hij is tot deze uitdrukking gekomen „bij het consta teren van een nog steeds groeiende hoeveelheid hondevuil in deze goede stad”. De VVV-directeur pleit voor het opleggen van forse boetes. Vol gens hem zijn er concrete aanwijzin gen „dat er voor velé tonnen aan zakendoen verloren gaat omdat bui tenlandse reisbureaus het op grond van deze ergerlijke vervuiling af la ten weten”. Een „hond-in-de-goot”- actie lijkt hem onvoldoende, ondanks de opvallende affiche met het op schrift ,,’n Amsterdammer hoeperde- poept niet op de stoep.” „Daarnaast is de migratiestroom ge stopt. Nu wordt het tijd om na te denken en naar onze mogelijkheden te zoeken. Het blijkt dat het bedrijfsleven ons in bepaalde gevallen weert en dat nu bestrijd. Het gaat namelijk in de omgang met een gehandicapte niet om die handicap, maar om de mens achter die handicap. Als ik zit te praten tegen iemand met verlamde benen, dan praat ik niet tegen die verlamde benen maar tegen de mens die ze heeft. Het is fout om naar ui terlijke omstandigheden te kijken.” gedachte, zo bekent Mariken, die niet begrijpt waarom hiervóór nog geen krant heeft gereageerd. „Door het be zoek aan Helio Mare is er in ons een bewustwordingsproces op gang gekomen. Er is inderdaad al een tendens merkbaar om aan gehandicapten tegemoet te ko men. Maar dan is deze nota toch be doeld om die tendens voort te zetten. Men moet proberen door de handicap heen te kijken, zodat de gehandicapte mens in de samenleving kan integreren.” Of, zoals de nota het aan het slot zegt, kijk niet naar de kruk of de rolstoel: „Zie de mens en niet de hindernis, want die is er niet van mens tot mens”. de gemeente daar weinig aan doet. De bereidheid bij het gemeentebestuur is wel aanwezig, maar het ontbreekt daar nog aan politiek lef”. AAN HET SLOT van de nota merken de Vier studentes dan ook terecht op dat ze zich kunnen voorstellen „dat er wei nig anders overblijft dan een lichte wrevel over alweer zo’n ideale situatie, met een handicap die passend is ge maakt aan fictieve omstandigheden”. In derdaad. Ik ken ook zo’n jongen en daarvan zou ik niet graag zo’n soepele dag beschrijven. Hoe komen ze ertoe? Mariken van den Brink: „We zijn gaan kijken in Helio Mare, een tehuis in Wijk aan Zee. We hebben gesprekken gevoerd met maatschappelijk werksters en arbeids-ergo-therapeuten. Uit die ge sprekken, en uit de situatie van de kinderen daar, hebben we die dag opge bouwd. We hebben niet een dag uit het leven van een bestaand kind beschreven, omdat dat zou stuiten op bezwaren van ouders”. EN DEZE WEEK is de Actiegroep Huisvesting Surinamers bij de gemeente op bezoek. Het nieuwe ultimatum van 2 februari wordt even vergeten. Van de gesprekken hangt het verdere verloop van de affaire af. Tot dan: geen „hui zenoorlog”. ACTIELEIDER MAATRIJK: „De Be heersraad werkt bureaucratisch. Wij hebben een andere aanpak van de pro blematiek. Wij hanteren het conflictmo del als dat nodig is. En wij worden gesteund door onze achterban. Wij heb ben het grootste deel van de Surinamers achter ons staan”. Het gaat de actiegroep er inderdaad om, meer dan alleen het huisvestings probleem op te lossen. De heer Maatrijk: „Het gaat ook om werkgelegenheid. Om alles bij elkaar. Wij willen een duidelijk beleidsplan van de gemeente. Als het ge sprek met de gemeente bevredigend is, dan komen er geen acties. Maar als het onbevredigend is, dan gaan we door.” Aan welke acties denkt hij? „Aan alles wat concreet is. Er is veel mogelijk, er zijn veel zwakke plekken”. ’sffirrare#- IN DEZE AFFAIRE, die overigens niet alleen om huisvesting gaat, spelen in grote lijnen vier partijen een rol: de actiegroep, de Beheersraad Welzijnszorg, de gemeente en de federatie van wo ningbouwverenigingen. De leden van de laatste wordt verweten dat zij in be paalde gevallen geen Surinamers tot hun woningen toelaten. De gemeente wordt verweten dat zij zich in het algemeen niet voldoende met de problematiek van de Surinamers bezig houdt. En de Suri namers zelf, tenslotte,zijn verdeeld. De vier leden van de actiegroep zijn werkzaam bij de Beheersraad (een stich ting die zich bezig houdt met het wel zijn van de Surinamers, voornamelijk in EIGENLIJK IS HET enige verschil tussen actiegroep en Beheersraad de aanpak. De doelstellingen komen vrijwel overeen. De heer Gopisingh van de Be heersraad: „Er is onder de Surinamers ongenoegen ontstaan, toen wij consta teerden dat woningbouwverenigingen de Gliphoeve aangrepen om elders in de Bijlmer Surinamers te weren. En er is ongenoegen door de maximale percenta- De manifestatie volgt op een demon stratieve optocht die zich om 13 uur vanaf de Westermarkt in beweging zet. Sprekers (onder wie een groot aantal werkloze jongeren), cabaret tiers en popgroepen vullen daarna in, Krasnapolsky de tijd tot 24 uur. De manifestatie is een initiatief van NVV-Jongerencontact, het Algemeen Nederlands Jeugdverbond, het Vor mingswerk Jong Volwassenen, de or ganisatie van jonge Surinamers DJF en de actiegroep Minder Geschikt. De eisen, die het initiatief comité ter be strijding van de jeugdwerkloosheid heeft opgesteld, worden de volgende week bekendgemaakt. WERELDLEPRADAG, zo is tijdens een persconferentie in het Koninklijk Instituut voor de Tropen meegedeeld, valt dit jaar op zondag 25 januari. Mariken: „Tijdens de gesprekken in Helio Mare werden we geconfronteerd met onze eigen houding ten opzichte van het gehandicapt zijn. Het bleek dat ik dezelfde houding had, als die. welke ik De vermeende dreiging van die .oor log” op zich al een wat beladen woord is inmiddels afgenomen. Een ultimatum, dat de actiegroep aan de ge meente Amsterdam had gesteld voor be tere huisvesting van Surinamers, is ver lengd tot maandag 2 februari. „De ge meente heeft gereageerd, zodat wij hebben besloten eventuele actie af te gelasten”, aldus actieleider Maatrijk.. Deze week zou de actiegroep om de tafel gaan zitten met de gemeente om over de problemen te praten. toegezegd er bij haar leden op aan te dringen, in het vervolg zonder meer Surinamers toe te laten. bloem” ZATERDAG wordt in het pand van de Stichting Wonen aan de Leidse- straat 5 een tentoonstelling geopend van de 52 inzendingen die zijn bin nengekomen op de ideeënprijsvraag voor „Het gat van Valkenburg”. Jon Bluming, het maatje van Rijk de Gooyer in enkele Nederlandse speel films, die zijn sportschool aan de Valkenburgerstraat heeft, opent deze plannen- en diashow met een fikse karateslag. Het is een initiatief van de werkgroep Uilenburg, Rapenburg, Valkenburg, die zich midden 1974 met succes tegen de bouw van een bijna driehonderd meter lang univer siteitsgebouw langs de IJ-tunnelweg keerde. De ideeënprijsvraag had nu ten doel een bij de buurt passende bestemming te vinden voor het nog steeds braakliggende stuk grond waar dat gebouw zou komen. Met de win nende ideeën gaat de werkgroep bij het gemeentebestuur aandringen op wijziging van het bestemmingsplan. B. en W. denken er zelf over om de Waterloopleinmarkt gedurende de bouw van het nieuwe stadhuis te verplaatsen naar „Het gat van Val kenburg”. De tentoonstelling wordt om 15 uur geopend en is daarna tot 27 februari van maandag tot en met vrijdag tussen 10 en 17 uur toegankelijk. de Bijlmer). Buiten dat dienstverband staan de vier echter in hun aanpak lijnrecht tegenover de Beheersraad. Maatschappelijk werker S. Gopisingh van de Beheersraad: „De actiegroep staat geheel los van ons. Bij wijze van vrije tijdsbesteding willen zij naast hun for mele taak hier, iets voor de Surinamers doen. Het gaat niet alleen om huisves ting, maar ook om andere problemen, zoals werkgelegenheid en begeleiding”. Het is de bedoeling ieder jaar twee duizend parkeermeters om te bouwen, te beginnen in het stadsdeel dat wordt begrensd door de De Ruyter- kade, Westertoegang, Singel, Konings plein, Herengracht, Amstel, Klove niersburgwal Nieuwmarkt, Gelderse Kade en Oostertoegang. Het voorstel tot verdubbeling van de parkeertarie ven houdt een wijziging van de Am sterdamse Parkeergeld-verordening in. Verhoging van de parkeergelden én van de boetes bij fout parkeren is volgens B. en W. nodig om het geconstateerde dalende gemiddelde bezettingspercentage van de meters te compenseren. Het gaat dat zal duidelijk zijn allemaal om geld. De NSL, Neder landse Stichting voor Leprabestrij ding, heeft voor 1976 toezeggingen gedaan voor gehele of gedeeltelijke financiering van voornamelijk Afri kaanse leprabestrijdingsprojecten tot een totaalbedrag van een kleine 3,4 miljoen gulden. Het afgelopen jaar legde de NSL voor dat doe] 1,6 mil joen gulden op tafel. De stichting wil in de toekomst nog meer het accent gaan leggen op wetenschappelijk on derzoek. De nadruk bij de bestrijding moet volgens de NSL liggen op de voorkóming van de ziekte. Het giro nummer is 50500 t.n.v. Leprastichting (NSL), Tropeninstituut, Amsterdam. DAT IS zo ongeveer de strekking' van de nota. Nog een citaat: „Mart is voor ons een mens in de samenleving, terwijl hij door de samenleving op de eerste plaats als afwijkend wordt gezien en pas in de tweede plaats als mens(De maatschappij zelf moet zich in dit op zicht meer flexibel opstellen. Dat doet zij (nog) niet omdat ze de omgang met de gehandicapte als een belemmering in eigen ontplooiing ervaart”. Het is eigenlijk niet EEN DISTEL kan even mooi zijn als een sierplant. Een knoestige eik even mooi als een rechte beuk. „Wie mag tenslotte bepalen, wat in de natuur de ALS WE DE BERICHTEN mochten geloven, dan had er eind vorige week een ware „huizenoorlog” moeten losbar sten in de Bijlmermeer. Die berichten meldden de plannen van de Actiegroep Huisvesting Surinamers aldaar, om en kele honderden leegstaande flats te kra ken, zodat deze beschikbaar zouden ko men voor Surinaamse gezinnen die nu nog bij andere gezinnen in de Bijlmer inwonen. Een soort massale bezetting dus. INMIDDELS IS ER overleg op gang gekomen. Vorige week vrijdag is er een gesprek geweest tussen Beheersraad, ge meente en woningbouwverenigingen. Met, in grote lijnen, twee resultaten: de gemeente heeft beloofd dat in „krepeer- gevallen” oplossingen zullen worden ge zocht, en de woningbouwfederatie heeft „WE VONDEN HET zonde, dat al die werkstukken normaal in de kast dwijnen en dan door niemand worden gelezen”, geeft Mariken van den Brink als verklaring. „En wij vinden het belangrijk dat onze mening wordt over gedragen op andere mensen, omdat een andere houding ten opzichte van ëen gehandicapte noodzakelijk is. Het is voor iedereen belangrijk, want iedereen heeft wel een handicap, vroeger of later, en dan moet hij zich afvragen: Hoe moet ik ermee leven?” Het gaat er in de nota met name om, hoe de ander ermee moet leven. Er wordt een beeld geschetst van een niet bestaande elfjarige jongen, die aan beide benen is gehandicapt, maar desondanks vrij „normaal” door het dagelijks leven gaat. Dankzij enkele technische tege moetkomingen, maar vooral dankzij de houding van de mensen om hem heen. Het heeft weinig zin om het verhaal van „Een woensdag uit het leven van Mart” hier te gaan toelichten, want die dag verloopt erg gladjes. HET KLINKT wat wrang, distel en knoestige eik, maar het is allemaal goed bedoeld. De vier, Mariken van den Brink, Anneke Hartgers, Lucia van Leuffen en Els Straathof, hebben Zich zes weken lang, twee dagen per week, met de problematiek van gehandicapten beziggehouden en hebben daar een nota over geschreven, onder de titel „Weg sluiten of opnemen”. Die nota, waaruit bovenstaand citaat is gelicht, hebben ze opgestuurd naar een aantal kranten en tijdschriften en daarmee was het project voor hen beëindigd. Op het moment dat we Mariken van den Brink bezoeken, lijkt het project inderdaad beëindigd te zijn, want nog geen krant of tijdschrift heeft iets met de nota gedaan. En dat is wel begrijpe lijk, want het is op het "eerste gezicht schimmige literatuur. Kost voor vakge noten, deels gesteld in doctorandussen- proza, maar niettemin verzonden naar kranteredacties en dus bestemd voor een breed publiek. IN HET VOORBEELD van de nota is eigenlijk voornamelijk sprake van prak tische aanpassingen. Mariken: „Inder daad, omdat die voor iedereen gelden. Een beschrijving van een algemene aan passing is niet mogelijk, omdat die voor elk kind anders is”. Het zijn trouwens, volgens het studiegroepje, niét aanpas singen, waaraan gehandicapten behoefte hebben, maar tegemoetkomingen. Citaat: „Het is niet alleen de stoeprand of de draaideur waar je de gehandicapte over heen helpt, maar het is je eigen houding die bepaalt in hoeverre deze mens in zijn mens-zijn tot zijn recht kan ko men.” „Een distel is ZO ili

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13