Vors ter zou troepen uit Angola willen terugtrekken Ondanks onzekerheid over houding christenen Venezolaanse consuls Aruba en Bonaire teruggeroepen Engeland op record-hoogte Oppositie India voor ’t eerst één tegen regering Onderhandelingen New York reduceren Israels lot tot taalkundig probleem Werkloosheid „NAVO RUSSEN DE BAAS IN NUCLEAIR OPZICHT” "SS KM ■F Om in Zuid-Afrika verwachte interpellaties voor te zijn: KOMIEK SUFFERD? WOORDFITTERS TOUWTREKKERIJ OVER TWEE RESOLUTIES IN MIDDEN-OOSTENDEBAT Girobetaalkaarten nu ook in Ijsland door mco scheepmaker MAFKETEL 3 23 197 6 BINNEN» EN BUITENLAND V R IJ D A G JANUARI r i n L) Voorwaarde 2) 3) ng mi 1 nes ;en iers mi- het Mi- op van jver aan wo- lein laar een der- Stukgelopen W SS Nieuw Libanees bestand redelijk goed nageleefd d r, k strijdkrachten te (Van onze redacteur in Bonn) ~is nd Volgens waarnemers duidt hun bijeen- kelijk. oen, van te I» 1 1 i 5 n in ister a zij De Libanese Falange-beweging, wier milities aan christelijke zijde het sterkst zijn, heeft bekendgemaakt dat zij het bestand zal naleven. Maar de nationale liberale partij van de demissionaire mi nister van Binnenlandse Zaken, Camille Chamoun, deelde mee het bestand „omder de huidige omstandigheden” niet te kun nen accepteren. (Van onze redacteur in Washington, H. Leffelaar) de muur van een kerk in Damour. Een andere Moslem geeft rugdekking. de ■kt. .elt ;en uw jen len is. tu- ie- Op •in de He il il bij iio- zo af- iote het ror- Si- hij tot oek van me. ‘ft m il- 'ie es as te 90 irt m- lar de en ?ld an Iet elf jn ie j- m ,e n ie 1976 iemt far- Fa- een een 1,25), t te kan BEIROET. (Reuter en UPI) Het nieuwe bestand in Libanon, ingegaan om 19.00 uur onze tijd, werd gedurende de eerste uren in de meeste Libanese gevechtshaar- den redelijk goed nageleefd. Woordvoerders van het christe lijke kamp zetten echter vraagte kens achter de levensvatbaarheid van dit bestand, het 26ste uit de negen maanden oude burgeroorlog en het eerste dat via rechtstreekse bemiddeling van Syrië tot stand is gekomen. De gematigde resolutie is erop gericht om de instemming te verwerven van vooral de Westeuropese landen, ook al wordt in dat geval een Amerikaans veto onvermijdelijk geacht. Geprobeerd wordt om vooral de goedkeuring van Engeland HAMBURG- De ministers van de fensie van de NAVO-landen zijn tijdens hun besprekingen in de zgn. nucleaire planningsgroep van het bondgenoot schap. die woensdag en gisteren in Ham burg werden gehouden, tot de conclusie gekomen dat de NAVO het Warschaupact op het terrein van de nucleaire bewape ning de baas is. De oppositiepartijen, variërende van communisten tot conservatieven, sloten de gelederen in verzet tegen twee voor gestelde maatregelen. Maar ze verloren, doordat de regering in beide Kamers steunt op een overweldigende meerder heid. De Communistische Partij India en de Moslimliga die allebei het uitzonder- ingsdecreet van 26 juni steunden trokken voor de eerste keer sindsdien één lijn met andere oppositiepartijen en stemden tégen de regering. De twee voorgestelde maatregelen be helsden een amendement op een be staande wet, die aan de rechtbanken de redenen onthoudt waarom iemand zon der vorm van proces wordt vastgehou den, en een wet die een jaarlijkse uitke ring aan de werknemers van een maand extra salaris verlaagt tot veertien dagen of niets, als de werkgever geen winst maakt. NEW DELHI. (UPI) De oppositie in beide Kamers van het Indiase parlement heeft zich gisteren als één man gekeerd tegen het beleid van de regering, voor het eerst sinds premier Indira Gandhi zeven maanden geleden de uitzonderings toestand afkondigde. Uit het defensiewitboek van de West- duitse verdedigingsminister Leber, dat dinsdag werd geplubiceerd, valt op te maken in welke richting die beleidsver klaring zou kunnen gaan. Leber stelde dat de NAVO zich het recht moet voor behouden als eerste kernwapens te ge bruiken wanneer -dat de enige manier zou zijn om een nederlaag van de Wes- De Westduitse minister van defensief Leber, zei dat momenteel discussies wor den gevoerd over de uitbreiding van de Amerikaanse troepen in Europa. De sterkte van -deze troepen is kwalitatief en kwantitatief nog nooit zo goed ge weest, zo meende Leber. De secretaris-generaal van de NAVO, mr- J. Luns is van mening dat de Sovjet-Unie op dit moment geen plan heeft voor een militair offensief tegen West-Europa. Maar de bedoelingen van het Kremlin kunnen zich snel wijzigen, bijvoorbeeld wanneer de politieke situa tie in een Westeuropees land zich wij zigt, waarschuwde Luns, Zonder verder duidelijk te maken of hij' het politieke instabiele Portugal of de opmars van de Italiaanse communistische partij op het oog had. Als men werkelijke ontspan ning wenst tussen Oost en West, aldus Luns, is gelijke militaire kracht noodza- Wat nu in de wandelgangen van het VN-secretariaat gebeurt, in de kantoren van de verschillende missies, via tele foongesprekken en door koeriers overge brachte boodschappen, is even belang rijk, zo niet belangrijker dan de openba re toespraken die tot nog toe in de Veiligheisraad zijn gehouden. Het komt erop neer dat het lot van Israel is gere duceerd tot een taalkundig probleem, dat verstrekkende politieke gevolgen kan hebben. landen zouden daar geen bezwaar tegen hebben, maar de Verenigde Staten ac cepteren die formulering niet. JOHANNESBURG. (Reuter) Zuid- Afrika staat op het punt zijn troepen terug te trekken uit Angola, waar de opmars van de MPLA met steun van Cubanen en Russen de Zuidafrikaanse troepen en hun bondgenoten in het nauw heeft gebracht, zo is gisteren ver nomen uit goedingelichte kringen in Jo hannesburg. De aankondiging van de terugtrekking wordt binnen enkele da gen verwacht. De Zuidafrikaanse rege ring zou haar positie in Angola onhoud- Rusland en China, om tot een algemeen aanvaardbare tekst te komen. Er is ech ter geen enkele garantie dat de Arabie ren met een gematigde resolutie akkoord zullen gaan. De belangrijkste concessie 'die de Ara bieren tot nog toe hebben gedaan, is het opnemen van een verwijzing naar „toe passelijke garanties voor de rechten van alle naties m overeenstemmng met het Handvest van de Verenigde Naties” Westeuropese afgevaardigden hopen die formulering nog verder uit te breiden met een specificatie van de rechten van Israel. Op één punt lijken de Arabieren on vermurwbaar te zijn: ze staan erop dat welke resolutie dan ook, gewag maakt van „de onvervreemdbare nationale rechten van de Palestijnen”. De westerse De heer Nijhuis, bestuurslid van het CDA in Twente, heeft een klacht inge diend tegen de heer Schepers, disitricts- bestuurder van de CPN in Twente, en tegelijk een schadevergoeding van 50.000 gulden geëist, omdat hij zich niet klak keloos wil laten beledigen. De heer Sche pers zou de heer Nijhuis in diens functie van bestuurslid van het Comité Mani festatie Werkgelegenheid Twente, een mafketel hebben genoemd. Hij schijnt dat inmiddels te ontkennen, en beweert alleen gezegd te hebben, dat de heer Nijhuis niet moet denken dat hij met mafketels te dcen heeft. Bovendien ziet hij niet in wat er voor beledigends is aan het woord mafketel, zijnde iemand die slaapt De stemming over een resolutie zal vermoedelijk nog dit weekeinde plaats vinden. komst erop dat de christenen aan nale ving van het bestand de voorwaarde zullen verbinden dat de Palestijnen de soevereiniteit van Libanon erkennen en zich zullen houden aan het akkoord van 1969 over aard en omvang der Palestijn se activiteiten op Libanees grondgebied. In het slotcommuniqué van de plan- ninggroep (bestaande uit de defensiemi nisters van Amerika, Engeland, West- Duitsland, België, Denemarken, Italië en Turkije) wordt gesteld dat overeenstem ming is bereikt over een „belangrijke nieuwe arbeidsfase” in het NAVO-bond- genootschap. Daaruit zou een beleidsver klaring van de NAVO-landen over het gebruik van kernwapens in Midden-Eu- ropa moeten volgen. .v.v. Ik heb Kees van Koeten en Piet Grijs, allebei erkende woordfitters, gevraagd hoe zij „mafketel’' zouden definiëren. Piet Grijs meende dat een mafketel een ketel was die altijd maar door blijft sla pen, in tegenstelling tot een fluitketel, die altijd opgewekt doorwerkt, en Kees van Kooten zei: „Een mafketel is iemand die, binnen zijn milieu of groep blijvend, zich tijdelijk op olifantsvoeten ver plaatst' haar achten, omdat onvoldoende steun is gekomen van de Verenigde Staten en andere westerse landen. interpellaties van de oppositie in het parlement, die maandag worden ver wacht, voor willen zijn door aan te kondigen dat de Zuidafrikaanse troepen worden teruggetrokken. Die aankondiging zou deel uitmaken van een op internationaal niveau bereikt compromis: Daarin zou rekening worden gehouden met de „verworven rechten" van Unita in Zuid-Angola en van de MPLA in Midden- en Noord-Angola. en met de Zuidafrikaanse belangen (irriga- Dat is precies het meningsverschil waarop eerdere verzoeningspogingen zijn stukgelopen: De moslems eisen per om gaande hervormingen, terwijl de christe nen zeggen dat ze die pas kunnen krij gen wanneer de wapens zwijgen. Venezuela, begin vorige week, zinspeelde mr. Van der Stoel tegenover het ANP op de mogelijkheid dat de consuls op Aruba zouden worden vervangen. „Di plomaten en consuls vervullen enkele jaren een functie, en worden dan door anderen vervangen. Ik zou mij kunnen voorstellen dat dit ook voor het consu laire personeel o p Aruba zou gelden”, aldus Van der Stoel. Hij deed dit nadat de Antilliaanse premier Juancho Everts, op het mo ment dat minister Van der Stoel een officieel bezoek aan Caracas bracht, in het openbaar had gezinspeeld op de mogelijkheid, de consul en vice-consul op Aruba „persona non grata” te verkla ren. Zij hadden een delegatie van de MEP, de partij die op Aruba de meer derheid heeft en volledige soevereiniteit van het eiland voorstaat, op een bezoek naar Bonaire vergezeld. Het bestuurscollege van Aruba (een soort college van burgemeester en wet houders, geheel bestaande uit M E P- leden), heeft inmiddels een telegram aan de Venezolaanse minister van buiten landse zaken laten weten het niet eens te zijn met de uitspraak van premier Everts. De secretaris-generaal van de NAVO, onze landgenoot mr. Luns (midden) dirigeert depersconferentie van de ze ven defensieministers van de verdrags- organisatie in Hamburg. De Westduitse minister Leber (rechts) is aan het woord, zijn Amerikaanse collega Rums feld zit links. DEN HAAG (ANP). Girobetaal kaarten kunnen voortaan ook worden verzilverd in Ijsland. Op de postkanto ren, belast met de gelddiensten wordt per girobetaalkaart ikr. 10.000 gegeven (circa 158.De PTT heeft dit gisteren meegedeeld kelijkheid die er tussen de VS en Euro pa op het economisch en geografisch gebied en op het terrein van de defensie bestaat, in de komende jaren eerder groter dan kleiner zal worden. Een Moslem-militair schopt een chris- i ten-Libanees, die met enkele mede- krijgsgevangenen, staat opgesteld tegen Ik zelf zou zeggen dat de mafketel in ieder geval geen sufferd is, maar eerder een sukkel, iemand die zióh op een be paald moment door sukkelachtigheid an ders gedraagt dan de omstandigheden vereisen. Of dat een belediging is die met 50.000 gulden schadevergoeding moet worden goedgemaakt, onttrekt zich echter geheel aan mijn beoordeling (door mij op zo angstvallige wijze te onthou den van het oordeel dat de heer Nijhuis blijkens zijn eis inderdaad een mafketel is. diskwalificeer ik mijzelf als een maf ketel). De MPLA-minister van Buitenlandse Zaken Eduardo dos Santos is gisteren in Moskou aangekomen. Hij bezocht eerder Zweden en Finland. Volgens de Frankfurter Allgemeine Zeitung ontvangen Unita en FNLA ook Russische wapens via een Tsjechoslo- waaks bemiddelingsbureau „Omnipol”. De wapens zouden via Joego-SIavië ver scheept wo-den naar de Zairese haven Matadi of naar Walvisbaai in Zuidwest- Afrika. De drie kopstukken der strijdende christenen hebben gisteren over het Sy rische vredesplan vergadert in Kaslik, ten noorden van Beiroet. Dat waren Gemayel, Chamoun en pater Sherbel Qassis, leidsman van dé Maronitische kloosterorde. DEN HAAG—WILLEMSTAD (ANP). De Venezolaanse consul en vice-con sul op Aruba en de consul op Bonaire zijn woensdag van hun functies onthe ven, aldus is in Willemstad meegedeeld. Een van hen gaat met vervroegd pensi- de twee anderen worden overge plaatst. Reeds ten tijde van zijn bezoek aan Waarom worden een Twents CDA-lid en een Alkmaarse VARA-humorist ge lijkelijk witheet over een woord als mafketel, dat niet eens in de Van Dale staat? Dat laatste ligt overigens meer aan die Van Dale dan aan het woord, want Koenen-Endepols is minder nala tig, en geeft als betekenis: „Sufferd, maf kees, mafkont" en merkwaardig genoeg niet „mafkikker”, hoewel mafkikker op zijn beurt zowel „mafkees” als „maf ketel” Kan betekenen. Het Bargoens Woordenboek van drs. Enno Endt zegt van mafketel: „Scheldwoord voor leden het mannelijk geslacht: sufferd, slo- Recent, in zinz. jeugdtaak soms met associatie naar (het gebruik van) verdo vende middelen”. En het Signalement van Nieuwe Woorden van dr. Riemer Reinsma zegt dat mafketel hetzelfde is als mafkees, en geeft eerst een citaat van Remco Campert („Jofel stasjon wel, dat haagse stasjon, dacht Cees Bakels, einde ouwerwets weet je wel... Hij vroeg zich af of al die mafketels en zakkewas- sers die de trein in wilden stappen, of die dat nou ook zagen net als hij”), en daarna eentje uit Aloha („Beste luitjes, geregeld zag ik de laatste tijd een brief in Aloha staan van een mafketel uit Echt”. tie- en hydro-elektrische werken) bij de grens van Angola en Namibië. De bekendmaking van premier Vorster zou pas verwacht kunnen worden na afloop van de besprekingen van de Amerikaanse minister Kissinger in Mos kou. De nooit openlijk toegegeven interventie van Zuid-Afrika in Angola stuit binnen Zuid-Afrika op steeds meer verzet, vooral in de kringen van de progressieve partij, waar men duidelijk blijk van af keyring geeft. Falangisten-leider Pierre Gemayel verklaarde dat de christenen niet gekant zijn tegen hervormingen, maar dat de veiligheid voor hun op de eerste plaats komt. Volgens hem dienen de moslems en hun Palestijnse bondgenoten eerst te bewijzen dat het hun ernst is met het bestand, alvorens er sprake kan zijn van een dialoog. te verkrijgen, nadat Frankrijk al kennen heeft gegeven dat het geen ono verkomelijke bezwaren heeft tegen de gematigde tekst. Uit Arabische kringen wordt verno men dat zelfs de meer radicale resolutie naar de mening van het Palestijnse bevrijdingsfront niet ver genoeg gaat. De Amerikaanse VN-ambassadeur Moyni han heeft de voorzitter van de Veilig heidsraad, Salim A. Salim van Tanzania, inmiddels gezegd dat een veto niet hoeft te leiden tot het falen van de Geneefse conferentie. Het is echter de vraag of Syrië die mening deelt. De gedelegeerden van Pakistan en Pa nama zijn achter de schermen een ronde van gesprekken begonnen met de verte genwoordigers van West-Europa, Japan, In Zuid-Afrika is officieel nog niet gereageerd op de bewering van de MPLA dat zij belangrijke veroveringen, waaronder de strategische stad Cela, zou hebben gemaakt op de Unita en de Zuidafrikanen. Volgens zegslieden uit regeringskring in Johannesburg zou premier Vorster Palestijnse bronnen zeiden dat de overkoepelende bestandscommissie van Libanese, Syrische en Palestijnse officie ren heeft besloten dat de volgende stap zal bestaan uit de terugtrekking van alle gewapende eenheden. De commissie zou ernaar streven alle wegen in het land vandaag on 13.00 uur onze tijd veilig te 11 ebben. NEW YORK. Het debat in de Vei ligheidsraad heeft het stadium bereikt van interne onderhandelingen over de tekst van twee ontwerpresoluties. De een is die van de Arabieren, de ander is een gematigde tekst, die door Ce groep van niet-gebonden landen oner leiding van Tanzania is opgesteld. Het struikelblok blijft nog steeds de erkenning van een nationaal bestaansrecht van Israel. Wat Chamouns partij daar precies mee bedoelt is nog onduidelijk, want eerder verklaarde zij zich wei akkoord met het Syrische vredesplan waarvan dit bestand het eerste tastbare resultaat vormt. Ook het standpunt van de falangisten is niet geheel duidelijk. In tegenstelling tot hun liberale medestanders accepteren zij het staakt-het-vuren wel, maar de rest van het plan, een serie politieke an maatschappelijke hervormingen, niet. terse conventionele verhinderen. De Amerikaanse minister van defen sie, Donald Rumsfeld, verklaarde na af loop van de vergadering op een perscon ferentie, dat de Navo zich voortdurend aan de steeds wisselende bedreiging moet aanpassen, omdat de strategische middelen van de Sovjet-Unie groter zijn geworden. De Sovjet-Unie heeft haar arsenaal strategische en tactische atoom wapens weliswaar uitgebreid, maar ze heeft het Westen nog niet ingehaald. De vraag is echter hoe het Westen deze voorsprong kan behouden. Rumsfeld wees de vrees voor een nieuw Amerikaans isolationisme van de hand. Hij verklaarde dat de spanningen tussen de Amierkaanse regering en hel Congres op het terrein van de defensie politiek niet doorslaggevend zijn in het veiligheidsstreven van de Verenigde Sta ten. „De realiteit is doorslaggevend”, al dus Rumsfeld. Hij meende dat de afhan- Toevallig ben ik een expert op hert, ge bied van de mafketel, omdat ik zelf door een van Nederlands beroemdste ko mieken met een pak slaag bedreigd ben omdat ik dit woord in een tv-kritiek ge bruikt had. Het zal een jaar of zeven geleden Zijn geweest, dat Jacques Tati optrad in een programma dat wat onge lukkig geregisseerd was. Tati zou enkele parodieën ten beste geven, en een aantal prominente Nederlandse humorproducen- ten zouden daarnaar kijken, er commen taar op geven, het nadoen, ik weet het niet meer. Ik weet nog wel dat Bert Haanstaa, Hetty Blok, Rinus Ferdinan- dusse, Cora Canne Meijer en Oonny Stuart (mijn geheugen en dat van Haan- stra en Ferdinandus.se schieten verder tekort) op een rijtje stoelen naast elkaar zaten, een beetje voor Piet Snot en met hun figuur verlegen. Bert Haanstra her innert zich nog dat het iets „heel mafs” was, een „enorm maffe vertoning”, en dat ook Tati zich er heel ongelukkig bij voelde. In mijn tv-recensie had ik dw niet zonder reden gerept van „zeven mafketels op een rijtje”, maar toen ik korte tijd later Rudi Carrell in Mon treux ontmoette, was het eerste wat hij zei, dat hij zin had mij een klap in mijn gezicht te geven, omdat ik het woord mafketel had gebruikt ten aanzien van collega’s die hij hogelijk waardeerde! LONDEN (Reuter). In vergelijking met de voorgaande maand is het aantal werklozen in Groot-Brittanniö in januari na een correcite voor het seizoen toege nomen met 40.900 tot het record van 1.159.000. Hierin zijn niet inbegrepen schoolverlaters en volwassen studenten, zo heeft het Britse ministerie van werk gelegenheid bekendgemaakt. Het totaal, dat het hoogste is sinds in 1949 werd begonnen met de huidige wijze opstellen van de werkloosheidscijfers, komt overeen met 5,1 percent van de werkende bevolking vergeleken met 4,9 percent in december en drie percent in januari 1975. ’ISi

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3