Schaakt amilie één avond gast van het gemeentebestuur Ziek Kruidberglopers 10 jaar Duin zijn en Bezoekersgroep Huis Bewaring van ENNEME is geen schande F T •v „BROOD EN SPELEN HOREN BIJ ELKAAR” i P iffll 19 7 6 V R U D A G 2 3 NIEUWS UIT STAD EN STREEK J ANUARI f2 Tel. 02550-15389 >1 Tips redactie: Ko van Leeuwen r |3*!' (Van een onzer verslaggevers) onder Maatschappelijke bejaardenhulp. en „Duin Kruidberglopers” en PUCK Ik kan nu zien, Velserduin: dagelijks van 16 tot 17 en van 19 tot 20 uur. ten op Dat ziet er op het eerste gezicht wat vrijgevochten uit, maar de prak tijk heeft bewezen dat het functio neert. Reeds tien jaar is de groep hecht aan het sporten en deze manier van vereniging zijn brengt nog meer gemakken met zich mee. Het is daar door een club die no' :t p’-omoveert, doch ook nimmer kan degraderen. Dus niet hoeft te knokken om pun ten. Daarom doet men bij de „Duin en Kruidberglopers” alleen maar aan conditieverbetering. Medische verzorging hol ontziet niemand als je er aller gisch voor bent. Uw anonimiteit blijft gewaarborgd. Dat is onze traditie. Ik heb mijn anonimiteit opgeheven om kenbaar te maken dat er ook voor u herstel kan wezen. Uw lidmaatschap kost niets, alleen maar het verlangen op te hou den met drinken. Loco-burgemeester ir J. Camfferman heette de aanwezigen van harte welkom. Een deel van de schakers kon in ver band met afgebroken partijen niet aan wezig zijn, maar over de hoofden van de aanwezigen heen, betrok ir. Camfferman ook hen in zijn toespraak toen hij ge wag maakte van de prestaties van de grootmeesters, meesters en dames op dit toernooi. De loco-burgemeester bena drukte de belangrijkheid van het Hoog- ovenschaaktoernooi in Wijk aan Zee, het Tussen alle clubs en verenigingen die we in de IJmond rijk zijn, is er één die er opmerkelijk tussenuit springt. De „leden” daarvan sprinten elke zaterdagochtend door het fraaie natuurgebied Duin en Kruidberg en de naam van het sportieve gezelschap luidt dan ook zeer toepasselijk „Duin en Kruidberglopers”. Het opmerkelij ke van deze blub zit hem vooral hierin, dat een bestuur ontbreekt, er geen commissies zijn en als gevolg daarvan ook geen voorzitter het hoofd der colonne siert. Dit is de tekst op een stencil dat verspreid wordt door de groep Ano nieme Alcoholisten. Vorige week is daarvan een werkgroepje van mensen Waarom, staande Hoe dat allemaal gekomen is? Wel, in het midden van de zestiger jaren schaften enige autobezitters het za terdagse autopoetsen af, om in die tijd van bewegingsarmoede met el kaar te gaan sporten. Zo begaven zij zich naar Duin en Kruidberg m Sant poort, er kwam een instructeur bij, later nog één en langzaam groeide de groep. de vroegere vrijwilliger had vervan gen, niet meer kon bieden, zeer aan slaat. Een beginperiode lijkt nu voorbij. Een periode van je positie kiezen, van weten waar je aan toe bent, wat je zelf wilt en tot hoever je idealisme gaat en waar je soms ook onzacht op de realiteit botst. Een periode waarin ieder in de groep zijn eigen ervaringen had, de één een intensie ver contact opbouwde dan de ander, waarin men steun aan elkaar had en de reclassering die het plan had ont wikkeld alleen op de achtergrond voor deskundige hulp aanwezig was. wensen over. Men wil de alcoholist helpen. Niet voor iedereen de alco holhoudende drank uitbannen, maar de alcoholist leren zichzelf er tegen te beschermen. Het contactadres in Velsen-Noord is het Bureau voor Evangelisatie en Industrie, Wencke- bachstraat 112, Velsen-Noord. Dé werkgroep A.A. is daor op woensdag avond aanwezig. Als u wilt bellen, dan kan dat op maandag, dinsdag en woensdag van 9 tot 16 uur, tel. 02510- 28578. Het is ook de bedoeling dat de nieuwe werkgroep aan voorlichting op scholen gaat doen, zo vertelt mij de man die het stencil bracht, de man die ook „Puck” heet. hebben zo de smaak te pakken gekre gen, dat zij met veel plezier deel nemen aan tal van bos- en strandlo- pen. Twee „lopers” zijn zelfs zo geestdriftig, dat zij lid werden van Suomi, de atletiekvereniging. Dat zijn Jan van Deutekom, die nu nationale bekendheid begint te krijgen, en Frits Wolterman. Dan is daar ook nog d. ruim vijftigjarige Bas Stoute, die met succes deelnam aan de wereldkampi oenschappen Veteranen in Japan. „zo gewaardeerde centrum van de we- reldschaak”. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat de directie van Hoogovens ondanks de recessie, toch het schaak toernooi heeft laten doorgaan. „Brood en spelen horen uiteindelijk bij elkaar”, zo merkte hij op. Hij stelde vast dat de schaakwereld, ondanks de kleine bezet ting van dit toernooi ook nu weer getui ge is van een fascinerende schaakstrijd in Beverwijk en wenste alle veel succes en sterkte toe. Een overzicht van de „salie des pas perdus” in het Beverwijkse Stadskan toor tijdens de ontvangst van schakers en schaaksters uit tal van landen, die in Wijk aan Zee fel strijd leveren. Loco- burgemeester ir. J Camfferman, houdt op dit moment zijn toespraak. WIJK AAN ZEE-BEVERWIJK. Donderdagavond fungeerde het Bever wijkse gemeentebestuur als gastheer van de in Wijk aan Zee verblijvende schaak familie met hun eventuele gastvrouwen en gastheren- Het was weer als van ouds een feestelijke bijeenkomst, welke offi cieel begon maar al heel snel uitgroeide tot een vrolijk familiefestijn, compleet met muziek en dans. Een klein internationaal groepje bijeen tijdens de ontvangst van de schaakfami lie in het Stadskantoor. Van links naar rechts: de Poolse schaakjournalist Lit- manovic, de Israëlische H. Kushhir, de Poolse schaakster H. Erenska, de Duit ser dr. Lehmann en de Bulgaarse A. Ivanova. De bezoeken werden opgezet vanuit een stuk idealisme, juist om die kloof tussen de mensen die vast zitten en de maatschappij die ze vast zét wat te verkleinen. In twee vormen, groepsbezoek in het ene huis van bewaring (waar jeugdigen zitten) en individueel bezoek in het andere (de volwassenen in de Koepel) werd dit idee uitgewerkt. De bezoeken dragen allerlei karakter: de één praat over ditjes en datjes, de ander over de wereldproblematiek, de derde schaakt, de vierde gaat zitten kaarten. Het is gebleken dat deze voim van belangstelling, die niets meer preten deert te zijn dan heel vrijblijvend bezoek, een stuk gezelligheid dat juist de beroepsmaatschappelijk werker van de reclasseringsinsteilingen die Als je mee wilt doen, moet je je dan ergens opgeven? Welnee, bij de trimgroep „Duin en Kruidberglopers’’, die wél is aangesloten bij de Neder landse Sport Federatie en bij de Me dische sportkeuring Velsen, kom je gewoon in trainingspak aanwaaien. De enige eis die de lopers stellen eer. ■-e-’angsbewijs tot het .1. D„xi wordt er onder leiding van erva ren instructeurs wat aan grondgym- nastiek gedaan en daarna gaat het in draf een flink aantal kilometers heerlijk de vrije natuur in, en vele heuvelachtige bospaden worden geno men. Veel Spreekuren leidsters: maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur in het wijkgebouw aan de Büllerlaan 10, Beverwijk, tel. 35215. Wit Gele-kruis. Weekenddienst: zuster G. Th. Dekker-Feith, Fazantenlaan 47, IJmuiden, tel. 02550-18877 (van vrijda gavond 18 uur tot maandagochtend 7 uur). Verloskundige. Van vrijdagavond 18 uur tot zondagavond 24 uur: mevrouw A. M. Bot, Ligusterhof 18, Beverwijk, tel. 24161. Interkerkelijke Stichting voor Gezins verzorging in de IJmond. Spreekuren in „Casa Ibenca” aan de Kees Delf s weg 3, Beverwijk, van maandag tot en met vrijdag van 9 tot Telefoonnummers: 23623 en aan bejaarden en 23644 voor - gezins- De „Duin en Kruidberglopers” wil len hun tweede lustrum niet zonder slag of stoot laten passeren. Vandaar de twee strandlopen één over tien en één over vier kilometer die zij organiseren op zondag 25 januari. V nee wil doen kan zich vam-.i 11 uur laten inschrijven bij Paviljoen De Zuidpier (Verswijveren) in IJmuiden. Daar wordt om 12 uur gestart. De jeugd betaalt daar twee gulden voor, volwassenen betalen één gulden meer. Iedereen krijgt een fraai vaantje ter herinnering aan dit loopfestijn. de „salie des pas perdus” een gezel’!" familiefeest, waaraan slecht-' r." einde werd gemaakt, toen het k! van gehoorzaamheid sloeg- Anderhalf jaar geleden zal het nu zo’n beetje zijn dat in Haarlem na een artikel in deze krant een groep mensen in Haarlem en omgeving alle maal vrijwilligers uit diverse lagen van de bevolking, samen besloot om iets voor de mensen in de beide Huizen van Bewaring in deze stad te gaan doen. Dat iets was vooral „be zoeken”. Niet bezoeken vanuit een beroepsmatige belangstelling om een rapport over een man in de gevange nis uit te brengen of zo, nee, gewoon vanuit een stuk belangstelling van de mensen zelf. Drs. N. Meyer, voorzitter van het or ganisatiecomité, sprak een kort dank woord en even na hem werd het woord gevoerd door de heer Kruse, die sprak uit naam van schakers en gastfamilies. Hij dankte niet alleen het gemeentebe stuur, maar ook de Hoogovensdirectie respectievelijk voor de ontvangst en het feit, dat ook dit jaar weer een schaak strijd in Wijk aan Zee kan plaats heb ben. Hij besloot met een opwekking tot alle aanwezigen om toch vooral lid te worden van de Vriendenclub van het Hoogovenschaaktoernooi Hierna was het officiële gedeelte einde en werd iedereen onthaald verfrissingen en smakelijke hapjes, ter wijl het orkest van de gemeente vrolijke muziek ten gehore gebracht en daardoor weinig moeite had de danslustigen in beweging te brengen. Het werd daar in een werkgroepje van zes gestart in Velsen-Noord. daarover laat het boven aan duidelijkheid niets te dag: 8.30-10.00 uur in principe alleen in uiterst dringende gevallen. Groene Kruis IJmond. Spreekuren leidsters maandag tot en met vrijdag 9-10 uur, wijkgebouw Andromeda- straat 3, tel. 02550-13936. Algemene Hulpdienst Velsen. Maandag tot en met vrijdag van 9-11 uur: tel. 02250-18888. SANTPOORT. Artsen. H. J. Ph. Hattink, Vinkenbaan 23, telefoon 378320. Apotheek. Apotheek De Wilde, Broek- bergenlaan 42, telefoon 378284. Ik ben er helemaal niet trots op dat ik een alcoholist ben, maar wel blij dat ik het weet en het ook aanvaard. Vanaf dat moment begon mijn herstel. Nu ben ik een gelukkig mens, en heb een prachtig leven met mijn familie, vrienden en kennisssen. Ik hoor er weer bij en beteken wat voor anderen. Ik verschuil me niet meer, en durf m’n gezicht aan de hele wereld te tonen. In die tijd dat ik fronk en veel dronk, beloofde ik mezelf NU STOP IK ERMEE maar het waren ijdele beloftes want het lukte nooit. Ik vertrapte en vernederde hen die ik het meest lief had. Kreeg van ieder de goede raad van „drink niet zoveel, en „je moet minderen of drink er twee net als ik”. Maar dat was het juist, als ik de eerste had dan moest de fles leeg en pakte weer een volle of zocht een reden of ruzie om het café in te duiken om verder te gaan. Mijn huwelijk verspeelde ik even als mijn werk. Tenslotte was ik een eenzaam mens geworden, alleen met de drank. Ik haatte iedereen, maar het meest mijzelf, omdat ik niet leven kon zoals anderen en sociaal drinken. Ik was agressief, wantrouwend, en als men over mijn drinken begon, wilde ik van niets weten en sloot als een oester. Op een gegeven moment kwam ik in contact met de A.A. Een man en vrouw vertelden mij dat ze alcoholis ten waren, maar niet meer dronken. Ze vroegen mij of ik wilde stoppen met drinken. Ik fluisterde ja, maar ik kon het wel uitgillen. Deze man en vrouw wezen mij de weg naar her stel, vertelden dat het een strijd zou worden tussen mij en de drank. Maar dat het de moeite waard is om er te gen te vechten. „WIJ VAN DE A.A. HELPEN JE, MAAR JE MOET HET ZELF DOEN, PER VIERENTWINTG UUR NIET DRINKEN. VANDAAG NIET, MOR GEN IS NIET BELANGRIJK. JE KRIJGT DAN WEER EEN MOOI WAARDEVOL LEVEN”. Het is waar, ik heb een prachtig leven nu, door en met de A.A. per vierentwintig uur. luisteren en praten. Mannen, vrouwen die dezelfde pro blemen hebben, doe er wat aan. ZIEK ZIJN IS GEEN SCHANDE, MAAR WEL ER NIETS TEGEN TE DOEN. Wat voor status u heeft, alco- 10 uur. 23180 voor hulp langdurig zieken; verzorging. Stichting voor Dienstverlening in Midden-Kennemer- land. Spreekuren dagelijks van 9 tot 10 uur: Van der Hoopstraat 27, Bever wijk, tel. 30766; Zeestraat 149, Bever wijk, tel. 26177. HEEMSKERK Artsen. Van zaterdag tot zondag 24 uur kan men via de doktersteilefoon 19100 vernemen tot welke dienstdoen de arts men zich dient te wenden. Voor 10 uur raadplege men nog zijn eigen huisarts. Apotheek. Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403, telefoon 14204. Tandarts. C. Ph. Harmann, telefoon 02510-23017. Alleen voor spoedeisende gevallen zaterdag en zondag tussen 17 en 17.30 uur. Wijkverpleging Groene Kruis. Inlich tingen over weekeinddiensten, telefoon 19043. Wijkverpleging Groene Kruis. Inlich tingen over weekenddiensten onder telefoonnummer 02550-15645. Dierenarts. J. W. Baljet, Kenaupark 13, Haarlem, telefoon 301880. Stichting Maatschappelijks Dienstver lening Kennemerland. Spreekuren da gelijks van 9 tot 10 uur. De Noostraat 4, IJmuiden, tel. 02550-10661. Interkerkelijke Gezinsverzorging en bejaardenhulp, Velserduinweg 52, da gelijks van 9 tot 10 uur. Tel. 02550- 11830. Spreekuur Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken maandag t.m. donder dag: 8.30-10.00 uur Spaarnestraat, vrij- dienst: zuster A. v.d. Ben, Moensstraat 26 Beverwijk, tel. 25115. Gezinsverzorging en bejaardenhulp. Spreekuren leidsters: dinsdag van 10 tot 10.30 uur in het wijkgebouw aan de Jan van Scorelstraat 46, Heems kerk, tel. 32247 (zie ook Beverwijk). Interkerkelijke Stichting voor Gezins verzorging in de IJmond. Spreekuren van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur: Simon van Haerlemstraat 148, Heemskerk, tel. 32430 en 37452. Stichting voor Maatschappelijke Dienstverlening in Midden-Kennemer- land. Spreekuren op dinsdag van 14 tot 15 uur en op vrijdag van 9 tot 12 uur in De Jansheeren, Kerkweg 47, Heemskerk, tel. 35083. Moeders voor moeders. Contactadres: mevrouw B. Tunteler-Siderius, Schu- mannstraat 7, Heemskerk, tel. 33534. BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Rode Kruisziekenhuis, Vondellaan, Be verwijk, tel. 29131 (voor gesprekken met patiënten 29101). Voor de interne-, chirurgische-, klasse-, kraam- en al gemene afdeling: dagelijks van 16 tot 16.30 en 19 tot 20 uur; voor de brand- wondenafdeling: geen vaste bezoektij den, maar afspraak maken met hoofd verpleegkundige of diens waarnemer); voor de bewakingsafdeling: dagelijks van 14 tot 14.30 en van 18.30 tot 19 uur (slechts één bezoeker toegestaan); voor de kinderafdeling: dagelijks van 11 tot 12.30 en van 14 tot 18.30 uur. St. Jozefziekenhuis, Ingen Houszstraat, Heemskerk, tel. 39100. Dagelijks van 13.45 tot 14.30 en van 18.45 tot 19.45 uur. Zeewegziekenhuis, Zeeweg, IJmuiden. tel. 02550-19100. Verpleegafdeling als mede intensive- en coronary-care (ook Kennemergaarde in Santpoort): dage lijks van 10.30 tot 11, 16 tot 16.30 en van 19 tot 20 uur; kinderafdeling: dagelijks van 10.30 tot 11, 14.15 tot 15 en van 18 tot 18.30 uur; paviljoen BEVERWIJK Artsen. Voor de groep artsen Fierstra, Pernot, Plantinga, Reddingius, Rolink, De Ruiter, Takken, Versélewel de Witt Hamer, Visser en Vreeling wordt de dienst waargenomen van zaterdagmor gen 10 uur tot zondagmorgen 9 uur door J. H. M. Rolink, Duinvlietstraat 2, Velsen-Noord, tel. 23745. Voor de zelfde groep artsen wordt dienst ge daan van zondagmorgen 9 uur tot zondagavond 24 uur door C. L. M. Pernot, Vondellaan 34, Beverwijk, tel. 26820. Voor spoedgevallen houden deze artsen spreekuren op zaterdag van 17 tot 17.30 uur en op zondag van 16 tot 16.30 uur. Voor de groep artsen Guldemond Swaab, Ten Harmsen van de Beek, Hommes, eKster, Vos en Zeijlma wordt waargenomen op zaterdag en zondag door M. ten Harmsen van de Beek, Lessestraat 1, Heemskerk, tel. 33365. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoedge vallen de eigen huisarts waarschuwen. Apotheek.Voor avond-, nacht- en zondagdienst in de periode van vrijdag 23 januari 17.30 uur tot vrijdag 30 januari 17.30 uur: Duinwiik-apotheek, Populierenlaan 44, Beverwijk, tel. 23388. Dierenarts. Tot nader order alleen voor kleine huisdieren: H. van Loe- nen, Prinsesselaan 3, Beverwijk, tel. 27775 (zie ook onder IJmuiden). Tandarts. Zie IJmuiden. Medisch Maatschappelijk Consultatiebu reau voor Alcoholisme. Spreekuur ie dere vierde vrijdag van de maand van 19 tot 20 uur in het gebouw van de Geestelijke Volksgezondheid, Moen- splein 10. Beverwijk. Groene Kruis. Weekenddienst: zuster M. v.d. Laan, Maerelaan 300, Heems kerk, tel. 35691. Gezinsverzorging Natuurlijk kent ook zo’n groep verloop, hoewel het enthousiasme van de meesten onverminderd is gebleven. Er is een harde kern van 23 mensen over en dat mogen er van de organi- satiegroep wel meer worden. Iedereen is welkom, ongeacht leeftijd, beroep en levensovertuiging. Er zijn als ge zegd twee mogelijkheden: individueel bezoek in de Koepel (alleen met de gedetineerde in de bezoekkamer, zon der bewaker) en groepsbezoek in het andere Huis van Bewaring. Vooral deze laatste groep heeft aanvulling nodig, omdat men zich steeds duide lijk als groep, dus met meer mensen, wil blijven presenteren. Op de recre- atieavonden gaat men naar binnen in de recreatiezaal en mengt zich daar onder de aanwezige gedetineerden voor wie het al een vertrouwd beeld is geworden. Men vult de avond met praten, spelletjes, televisiekijken etce tera. Kortom: een „huiskamerpro ject”. Regelmatig komt men bijeen om alles te overzien en te bepraten. Als deelgroep, of ook als totale groep. Soms zijn hier ook deskundigen bij Zo zag men het alcoholmisbruik vroeger: deze prent, De Jeneversteeg van Hogarth, daterend van het midden van de achttiende eeuw, lijkt alle alcohol- gruwelen in zich te dragen die de mens maar kan verzinnen. Het Neder- landsch Magazijn ter verspreiding van Algemeene en Nuttige Kundigheden wijdt in 1840 bij deze prent nog enkele kolommen aan zijn walging over deze „overdreven drift naar sterken drank”. Het eindigt met de stichtende opmerking dat Hogarth met zijn Jeneversteeg en zijn Bierstraat inderdaad tot Nut van het Algemeen heeft gewerkt, want zijn prenten baarden opzien en het Londense gemeentebestuur verminderde in 1759 het aantal herbergen en kroegen. Artsen. Van vrijdagavond 20 uur tot zaterdagavond 24 uur: J. H. Schutte, Graaf Willem II-laan 26, Heemskerk, tel. 32266; van zondagochtend 0 uur tot zondagavond 24 uur: J. C. A. Bakker, Bachstraat 7, Heemskerk, tel. 32484. Tijdens het weekeinde houden de Heemskerkse artsen voor dringende gevallen spreekuren op zaterdag en zondag van 10 tot 10.30 en van 17 tot 17.30 uur. Apotheek. Zie Beverwijk. Dierenarts. Zie Beverwijk en IJmui den. Tandarts. Zie IJmuiden. Verloskundige. Zie Beverwijk. Wit Gele- en Groene Kruis. Weekend- denkt en droomt van andere activi teiten in de toekomst maar dat heeft nog geen concrete vorm gevonden. Geïnteresseerden kunnen zich melden bij mevrouw Valkenier, Perseusstraat 14, tel. ’s avonds 260534.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9