staking Bemanning in Korter werken CIJFERS OVER VERBETERENDE ONTBREKEN NOG ECONOMIE Buhrmann in Frans bedrijf Hoofdredacteur Horeca thans Borel-directeur Annuïteitenhypotheek Een degelijk huis? blijkt de voordeligste BEURS SI Rijkspostspaarbank bij NKF-staal Dan ook een degelijke RPS-hypotheek! g Lelystad wil nieuwe weg agenten” „Belang verhuurder totaal genegeerd" „Internationale handel kan niet zonder medewerking van i ER GELD dB H r uw nationale spaarinstelting ff ■m DIRECTEUR NEDERLANDSE EXPORT COMBINATIE: VERENIGING EIGEN HUIS ‘1 ZATERDAG 24 JANUARI 19 7 6 11 ECONOMIE (Van onze correspondent) L Beschutte sfeer voor Amerikaanse industrieën, fun geren als ogen en oren van de exporteurs, dan zou Nederland zo arm zijn als Joego-Slavië, of zoals het Spaanse binnenland. Het zou voor de Nederlandse industrie een ramp zijn als wij die buitenlandse vertegenwoordigers niet meer had den”. J* BILTHOVEN. In een gisteren uitgegeven bericht zegt het bestuur van de Nederlandse Federatie van Makelaars in onroerende goederen ernstige bezwaren te hebben tegen het huurcontract, dat de Consumen- bond en het Nederlands Verbond van Huurdersorganisaties onlangs hebben gepresenteerd. SOESTDUINEN. „Als onze Nederlandse industrie niet zou be schikken over vertegenwoordigers in het buitenland, mensen die, zoals meneer Teengs Gerritsen dat doet (Van een medewerker) AMSTERDAM. Deze week konden de grote westerse effecten beurzen zich verbazen over een aantal optimistische conjunctuurge- luiden. Zowel vooraanstaande per soonlijkheden in Amerika als West- Duitsland verkondigen in luide taal, dat hun economieën snel aan het verbeteren zijn en dat over een breed front een krachtig herstel gaande zou zijn. L. FOKKEMA kt in UI vijnen is ee blad A. (ADVERTENTIE) t n). ook leden, w 1 tentie, >elal in relatie /vijnaar ten uit elbare alen - Zoals reeds aangekondigd heeft Buhr mann-Tetterode een belang van 40 pet. in deze nieuwe onderneming, waarvoor alle benodigde vergunningen inmiddels zijn verleend, aldus Bührmann-Tette rode. Eerder maakte de Nederlandse onder neming bekend dat de omzet van de nieuwe onderneming circa 100 mln. zou gaan bedragen. Bührmann-Tetterode heeft verder in Frankrijk een belang van 100 pet- in de groothandel in wens en gelegenheidskaarten Sepheriades en van 80 pet. in Papeteries de Romainville, een producent van agenda’s en kalen ders. 2,73 5,59 6,81 104,00 35,75 8,80 2 70 61,25 104,50 62,50 49,50 44,75 14,74 4,56 7,75 71,00 15,50 Volgens de directie is de aanvraag het gevolg van het voortduren van de slech te conjunctuur. Of en zo ja, in welke mate na de nu aangevraagde periode nog werktijdverkorting nodig zal zijn valt niet te zeggen gezien de bestaande onzekerheden op de internationale staal- markt, aldus de directie van NKF-staal. kan worden gewijzigd, worden onvoor delig geacht, omdat de hypotheekrente sterk fluctueert en de renteverhogingen veel eerder worden doorberekend dan de renteverlagingen. De voordelen van een rechtlijnige of lineaire hypotheek ten opzichte van de annuïteitenhypotheek kan de vereniging niet inzien. Zoals overal valt er ook hier natuur lijk het een en ander te verbeteren. Het zou zin vol zijn als huurders- en verhuur- dersgroeperingen daarover met elkaar Alle twintig bemanningsleden van het onder Cyprische vlag varende schip „Senegal”, dat ligt afgemeerd in de Rotterdamse Waalhaven, zijn in staking gegaan. De beman ning heeft beslag op het schip laten leggen omdat er nog een vordering bestaat van f 130.000 achterstallige gages. ir van iet de VT 69, )ét 2,63 5,29 6,51 101,00 31,75 6,80 2,60 58,25 101,50 59,50 46,50 41,75 14,44 4,26 6,50 68,00 13 00 odigen SB V. ALBLASSERDAM (ANP) De direc tie van NKF-staal in Alblasserdam heeft in aansluiting op de lopende vergunning per 24 januari opnieuw werktijdverkor ting gevraagd voor ongeveer 1100 mede werkers voor een tijdvak van zes weken. id van i De tot nu toe gangbare huurcontrac ten houden over het algemeen wel dege lijk rekening met de belangen van de huurder te beschermen tegen inbreuken dienen vooral om het genot van de huurder te beschermen tegen inbreiken van omwonende huurders en worden vrijwel alleen in uitzonderlijke gevallen gehanteerd. tevens tekort aan de woning als goed waarin kapitaal is geïnvesteerd. Het NFM-bestuur betreurt het, dat de ontwerpers van het model het doen voorkomen alsof de meeste huurders eh verhuurders problemen met elkaar heb ben. De makelaardij beheert vele tien duizenden woningen en heeft gelukkig andere ervaringen. Hetzelfde geldt voor adviezen. Of het nu gaat om Gulf of om een ander bedrijf, voordat men grote investeringen gaat doen, wil men weten hoe die het best kunnen warden beschermd. Daar voor schakelt een bedrijf die mensen in van wie het aanneemt dat zij deskundig zijn en de juiste kennissen hebben. Fokkema: „Ik zeg altijd: liever dan een professor met kennis, heb ik een kop man met kennissen”. Natuurlijk zoekt een bedrijf die lieden met kennissen liefst op een zo hoog mogelijk niveau. Fokkema: „Onze wereld reizigers, drie man, proberen natuurlijk Makelaars tegen huurcontract volgens model consumentenbond Informeer eens naar de aantrekkelijke rente. Bel gratis 0017. Haai een folder in het postkantoor. Schrijf - zonder postzegel - naar de RPS, Amsterdam. voor te stellen. Niets zou prettiger zijn indien de verkiezingscampagne vergezeld zou kunnen gaan met een krachtig eco nomisch herstel, zodat reacties in die zin thans wel begrijpelijk zijn. Maar meer dan kreten zijn het ook niet, want de cijfers waaruit de verbete ring moet blijken, lieten nog op zich wachten. Of de effectenbeurzen ook tot die conclusies kwamen, is niet duidelijk. Maar een feit was, dat ze bepaald niet ondersteboven waren van al deze op zichzelf optimistische commentaren. Wall Street kon zich met enige moeite handhaven, maar de Europese beurzen en vooral Amsterdam moesten eerder wat terug. Misschien zou de zaak ook kunnen worden omgedraaid en zou kun nen worden opgemerkt dat zonder de steun in die rug van de optimistische geluiden over de economie de effecten beurzen deze week aanzienlijk meer zouden zijn teruggelopen. Maar dan was niet de economie daar de oorzaak van, maar de politiek. Vooral de gebeurtenis sen in Libanon en Angola, hadden een zekere druk op de beursomzetten tot gevolg. Hoe dan ook, Wall Street hield zich zo ongeveer op niveau, maar het Damrak maakte een flinke pas terug. AMSTERDAM (ANP) (aan- en verkoopprijzen) bankpapier luiden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) Afgezien van de vraag of de huidige contracten, meer dan tot nu toe, op de huurder kunnen worden af gestemd: het door de consumentenbond/huurdersor- ganisaties ten doop gehouden model gaat vrijwel totaal voorbij aan het belang van de verhuurder. Het doet daarmee Dat ging misschien op in ’n landbouw economie. zoals we die hadden tot de Tweede Wereldoorlog. Maar nu is het niet meer het zweet dat wordt betaald, maar de kennis, de kunde. Niemand krijgt te veel betaald, er zijn alleen mensen van wie de prestatie te gering is. Geloof me maar, in het buitenland lach ten ze om ons gemoraliseer, om de zgn. schandalen over adviseurssalarissen en commissies”. Jacques Borel Nederland werd eind 1975 opgericht ter overkoepeling van de huidige en toekomstige activiteiten in Nederland van de internationale hotel- en restaurantgroep Jacques Borel Inter national in Parijs. „Zo'n functie vervullen agenten in Nederland, zoals meneer Teengs Gerrit sen voor buitenlandse exporteurs en daarbij leveren zij nog een nuttige bij drage aan de Nederlandse economie al was het maar doordat een fors deel van wat zij verdienen in de schatkist verdwijnt”. „Deze stagnatie zal groeibelemmerend werken, met name voor de landelijk opererende bedrijven, die zich juist van wege de centrumfunctie van Lelystad al hier gevestigd hebben. De groei van de werkgelegenheid blijft nu al achter bij de groei van de bevolking. Een sterke ontwikkeling van het plaatselijk be drijfsleven is mede daarom noodzakelijk, temeer daar het aantrekken van nieuwe bedrijven, gegeven de economische situ atie, moeizaam zal verlopen,” aldus het Lelystadse bedrijfsleven. AMSTERDAM (ANP) In Roanne (Frankrijk) is opgericht Papeteries Na varre Transormation SA, waarin de af deling papierverwerking en -bewerking (vervaardiging van enveloppen en aan verwante artikelen zoals bloes en schrif ten) van Papeteries Navarre, een dochter van het Franse papierconcern La Cha- pelle Darblay, is ingebracht. LELYSTAD (ANP) De bedrijts- kring Lelystad spreeks in een brief aan minister Westerterp (van Verkeer en Waterstaat) zijn teleurstelling uit over de opgetreden vertraging in de wegaan leg over de september vorig jaar geslo ten dijk EnkhuizenLelystad. Maar terug naar de kwestie van de agenten. Fokkema: „Ik schat dat er in Nederland ongeveer 5500 mensen hun brood verdienen als agent, als tussenper soon bij de invoer van allerlei artikelen, van snoepgoed tot vliegtuigen. Deze mensen hebben tot taak uit te zoeken hoe en waar op een bepaald moment een artikel het best kan worden ver kocht. 'W Tussenpersonen ontvangen voor het afsluiten van een lineaire of annuïtei tenhypotheek een provisie van een half percent van het hypotheekbedrag. Bij een levenshypotheek daarentegen drie tot vijf maal zoveel. Deze provisieregeling maakt de verleiding groot voor bemidde laars om zoveel mogelijk ’n levenshypo theek te adviseren. De grote verdiensten voor deze men sen, de grote commissies, vind je na tuurlijk vooral bij het kapitaalgoederen- verkeer, grote machines, vliegtuigen. Maar men moet niet vergeten dat zo iemand daar jaren aan gewerkt kan hebben. Zijn beloning wordt op één dag betaald, maar er zijn meestal jaren hard werken aan voorafgegaan. En, nogmaals, je moet alles relatief zien, in verhouding tot de waarde van de order”. - De advieskoersen voor buitenlands bij voorkeur de broer van de sjah of van president Ford in te schakelen ais lokale agenten, als „ogen- en-orenman- nen”, als zij tenminste broers hebben. Want het gaat vooral ook om de entree die zo iemand heeft. Dat speelt natuur lijk ook bij meneer Teengs Gerritsen. Hij komt zo in de publiciteit omdat hij een vriend van prins Bernhard is. Hij heeft natuurlijk, omdat iedereen van die relatie weet, ook overal een goede en tree. Vanuit een ander land gezien hij ook zo’n figuur als een „broer van de sjah”, een man bovendien die weet waar je moet zijn als je een Vliegtuig wilt verkopen”. Hoe ver mag een agent, een tussen persoon, gaan bij het beïnvloeden van de potentiële klanten? Waar liggen de ethi sche grenzen voor een politicus, een jour nalist of voor wie dan ook, die een bedrijf adviezen geeft? Volgens Fokke ma bekommert een opdrachtgever zich in het algemeen niet erg om dat aspect van de zaak. „Wij, in de handel, zijn meestal plooi bare mensen. Men vraagt zich niet voortdurend af of iets wel ethisch ver antwoord is. Als wij aan iemand advies vragen, dan moet hij maar met zijn eventuele werkgever bespreken of hij dat advies wel mag geven. Dat is zijn ver antwoordelijkheid. Wij geven onze men sen in het buitenland ook geen instruc ties over wat ze wel en niet mogen doen”. Hij zegt verder niet in steekpen ningen te geloven. Ambtenaren in bin nen- en buitenland ademt hij onkreuk bare mensen. Exportpromotie is een zaak met twee kanten een land dat leeft van de export (ongeveer de helft van ons natio naal inkomen komt uit de export), voert ook veel in en zal moeten leven met de mensen die ervoor zorgen dat die handel min of meer gesmeerd loopt. „Het is jammer”, vindt Lambert Fokkema, „de mensen zien dat soort activiteiten niet als werken. Men is grootgebracht met het idee dat je je brood in het zweet des aanschijns moet verdienen”. AMSTERDAM (ANP). De vereni ging Eigen Huis in Amsterdam, die de voorwaarden van 27 hypotheken heeft onderzocht, komt tot de conclusie dat in vrijwel alle gevallen onder de huidige omstandigheden een annuïteitenhypo theek de voordeligste hypotheek-vorm is. Een levenshypotheek is in verreweg de meeste gevallen onvoordelig. Aldus blijkt uit het gisteren verschenen blad van de vereniging. De computerberekeningen voor hypo- theekadvisering, zoals die door make laars, financiële adviseurs en verzeke- ringstussenpersonen worden opgesteld, zijn voor de juiste hypotheekkeuze als volkomen waardeloos te beschouwen. Andere conclusies zijn: hypotheken, waarvan het rentepercentage dagelijks AMSTERDAM (ANP) De heer C. C- M. van Meerwijk, thans hoofdre dacteur van het vakblad Horeca”, een uitgave van C. Misset in Doetinchem, is benoemd tot directeur van Jacques Bo- rel Nederland BV in Amsterdam. praten. De makelaardij is graag bereid daarbij van zijn kant een aandeel te leveren, aldus de NFM. De NFM zegt positief te staan ten opzichte van de onlangs door de rege ring gepresenteerde plannen voor nieuw bouw van woningen „in de beschutte sfeer”, maar meent dat aan deze plan nen een overheidsbemoeienis is gekop peld, die veel te ver gaat. Zoals bekend is, moeten de regerings- plannen mensen met bescheiden midde len in staat stellen een eigen nieuw bouwwoning te kopen. Het bestuur acht het principieel onjuist, dat de woningen a;leen to. tand kunnen komen via wo ningbouwverenigingen. Ook anderen z'.'n zeer wel in staat de beoogde woningen te bouwen. Dit is zeker Tei geval als zij gebruik kunnen maken van faciliteiten, die overeenkomen met die welke aan woningbouwverenigingen ter beschikking zijn gesteld, zo zegt de NFM. Aan het woord is de 61jarige heer L. Fokkema. directeur van de Nederlandse Export Combinatie (NEC), een samen werkingsverband van 350 middelgrote Nederlandse industrieën (omzetten tus sen de 25 en de 150 miljoen gulden), welke-ondernemingen vfa dd NEC'Tftin export trachten te beovrderen. Daartoe heeft de NEC „wereldreizigers” in dienst, die de wereld afspeuren naar mogelijke exportcontracten en die daarbij samen werken met lokale agenten, de zoge- nefemde „ogen-en-oren-mannen”. Deze plaatselijke vertegenwoordigers hebben tot taak eventuele behoeften in hun land tijdig te ontdekken, aan de opdrachtgever te melden en als de Ne derlandse exporteur de order eenmaal binnen heeft, eventuele plooien glad te strijken. Die plooien kunnen bestaan uit plaatselijke voorschriften en gebruiken, waaraan de Nederlandse exporteur zich moet aanpassen, of die misschien via enig tactvol optreden van de agent kun nen worden aangepast. De heer Fokkema heeft zich, met vele Nederlandse ondernemers, geërgerd aan de negatieve publiciteit die het werk van tussenpersonen, adviseurs, handelsagen- ten, de laatste tijd heeft omgeven. „Het is toch logisch dat een groot bedrijf, bijvoorbeeld Gulf, dat een 'enorme in vestering wil doen in Nederland, zich verzekert van de adviezen van een aan tal Nederlanders, zoals de heren Rool- vink, Schmelzer en Hogendij k, van wie men aanneemt dat zij goed van de Nederlandse situatie op de hoogte zijn? Het gaat tenslotte om honderden miljoe nen, en dan spelen die enkele tiendui zenden guldens toch geen rol. Men moet dat soort zaken zien in hun verhoudin gen”. In Amerika waren het er zelfs twee die luider op de trom sloegen. De presi dent van het land en de president van de Centrale Bank. Beiden spraken over een gunstige ontwikkeling die overigens nog wel beter kon, maar in de nabije toekomst zeker zal versnellen. Het kerstseizoen noemden de twee mannen uitstekend voor het zakenleven en de verwachting werd uitgesproken dat de investeringen die nu nog bevroren lij ken, in het komende voorjaar eveneens een krachtige opleving zouden vertonen. En om die opleving nog wat te bespoedi gen, verlaagde de president van het Amerikaanse centrale bankwezen het officiële disconto met een half percent. Eenzelfde geluid, zij het wat minder geprononceerd, en wat meer genuan ceerd, werd deze week in de Bondsrepu bliek vernomen waar volgens het minis terie van Economische Zaken zich even eens een duidelijke tendens ten goede zou ontwikkelen. Beide landen moeten dit jaar verkiezingen houden en het is er de zittende regeringen derhalve veel aan gelegen de zaken zo mooi mogelijk ff i|lh>

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11