Ardesch weg bij Eagles Interesse SPORTWW Innsbruck erg groot Ljubojevic won toch SPORTIF OOK CRUIJFF ONTKENT ASHE BEGON MET WINST J HARITZ EN PIJNEN NOG AAN DE KOP Hans van Helden: „Geen moment relativeren” Wielerselectie voor Montreal F I 1 1 I [1 TEEGELAAR BLIJFT IN DE RUNNING een miljoen gulden aan prijzen k In Zesdaagse: ZATERDAG 2 4 JANUARI 19 7 6 SPORT 13 Kasplantje Alles bijgelegd Sr Ir i nu Hans van Helden: „Ik ben niet meer geschikt voor het ruige werk”. Herstel Van Bracht via mentaal weke Brosens I Hennie Ardesch: ontslag geaccepteerd. is Rini van Bracht: herstel. (ADVERTENTIE) Ierland er van litione- nd met iitmaal sport- valt inig ntal Van 'Bracht pakte tegen Brosens zijn laatste kans. Hij startte wat voorzichtig om vanaf de vijftiende beurt zelf sterk te gaan spelen. Maar hij miste de kracht om door te gaan. Brosens kreeg daar door een goede kans de partij alsnog te winnen. Dat zou waarschijnlijk ook zijn gebeurd als deze zich al niet met een nederlaag had verzoend. Van Bracht: „Ik zat op het eind helemaal vast”, verover de in negen beurten zijn laatste vier punten. Net op tijd om zijn algemeen gemiddelde boven de „een” te houden. Hij is daarmee de enige, want werd er Te winnen In de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fond» Sport Gehandicapten. zoveel op het spel, dat je af en toe een beetje voorzichtig moet zijn”. >li- uw De rdt Vit. sen, >ey, ch-35 wolle ise D ver wijfde sn 9- 8-27, 5-26, osten lee- D. Ho- en Toen Hans van Helden naar het Friese schaatscentrum verhuisde, stelde hij zich in de eerste plaats tot taak optimaal voorbereid te zijn op een nieuwe Elfste dentocht. „Het klauwen over slecht ijs en tegen een harde storm opvechten”, zoals hijzelf zegt, „leek me geweldig. Maar nu ben ik een kasplantje gewor den en dat vind ik eigenlijk wel jam mer. Het ruige werk, waar ik het alle maal voor heb gedaan, daarvoor zal ik nu wel niet «neer geschikt zijn”. 1 die i de ;nsb ver- larry sgge- lende laats tref- i zag m de mien- club- >ndere s vol- ld- De op het em. elang- t. Het wordt rcours :t en- geza- voor emer- ampi- .streek ■en op n ta- aemen toer- len en het af FC ;pel ser :m, les- igen ten jng. ten jrry !je”, tien elde de ma; fiet- den INNSBRUCK (SID) Voor pers chef Bertl Neumann is het „een echt wonder, waar we zelf ook nog geen verklaring voor kunnen vinden”. ROME (Reuter) Ook Johan Cruyff heeft ontkend dat hij contact heeft gehad met Giampiero Boniperti, voorzitter van Juventus over een overgang naar de Italiaanse vereniging. In een interview in een Romeinse krant verklaarde Cruyff dat een dergelijk gesprek in Barcelona niet zou hebben plaatsgehad en dat er sprake was van een prematuur. In een vraaggesprek met de Turijnse krant „La Stampa” zegt Cruyff, wiens contract 30 juni afloopt, dat hij wel veel belangstel ling heeft om voor een Italiaanse club uit te komen. „Heel Italië interesseert me”, zo zei hij, „en ook Juventus interesseert me. Pas eind april zal ik echter een be- Verder weet ik zelf wel wat zo’n beetje goed voor mij is. Als ik naar het ,ijs toe ga, heb ik mijn plan al getrok ken. Wat de anderen doen, daar let ik wel op, maar dat hoeft nog niet goed te zijn voor mij”, aldus Van Helden. Behalve voor Leen Pfrommer koestert Hans van Helden erg veel bewondering voor Jeen van den Berg, de Elfsteden-be- dwinger. „Eigenlijk heb ik voor Jeen het meeste ontzag. Die man beschikt over ontzettend veel energie en altijd staat ;eizoen febr.: rit om eerste n Alc- :weede lampi- neder- Jg 14 Jollen- vierde Ba- ubont- Adri- ige af- luizen; igtoer- lag 18 n-prij- jeugd Paal- vanen- t meer woens- net 29 erlinge itionele 'our de vond 1 verre- Bert Teegelaar, de nestor van het toch al niet zo jeugdige deelnemersveld, was de enige die overeind bleef. Niet zonder moeite overigens. Tegen Van der Smis sen, die helemaal zijn dag niet had, gebruikte hij tachtig beurten. Indien Doggen niet de begaafde technicus De Ruyter had teruggewezen, zou Teegelaar al zijn afgevallen door zijn moyenne. Maar momenteel is er in Leeuwarden van alles mogelijk. Toch is hij er wel een beetje trots op dat hij zich een erg veelzijdig schaatser kan noemen. „Ik ben een keer in de finale gekomen van de Nederlandse kor- te-baankampioenschappen, ik kon een marathonwedstrijd winnen en nu ben ik all-roundkampioen van Nederland. Dat komt alleen omdat ik alle facetten van de schaatssport wil beheersen”. HONOLULU (AFP). Arthur Ashe is de WCT-Challenge Round in Honolulu begonnen met een overwinning. Hij ver sloeg de Mexicaan Raul Ramirez met 6- 2, 7-6, 6-1 en verdiende daarmee 10.000 dollar. Aan de WCT Challenge Round, een nieuw element van de toch al over bezette tenniskalender, wordt deelgeno men door de acht sterkste spelers van 1975: Ashe, Ramirez, Borg.Newcombe, Laver, Rosewall, Alexander en Nastase. Zij zijn ingedeeld in twee groepen en spelen elk drie partijen. De nummers één en twee van elke groep komen op 16 mei tegen elkaar uit' in de halve finales. De eindstrijd - om 100.000 doliar - is gepland voor 23 mei. Alle partijen -worden gespeeld in Honolulu. M; Paul ?wee- Data Het grote applaus van het bomvolle sportpaleis (9.000 toeschouwers) was ech ter voor Dieter Kemper en Willy Debo- scher. De Belg, die donderdag tijdens het eerste uur „op zijn hoofd stond”, mengde zich op de tweede avond weer volledig als sprinter en clown in de strijd. Kem per, de oude vos, achter de geslepen Noppie Koch, won de derny-koers voor Cees Bal, nadat hij eerst een (straf)ron- de achterstand had moeten goedmaken. De stand: 1. Pijnen-Haritz (Ned-Wdld) 155 pnt; 2. Schuiten-Schulze (Ned-Wdld) 126 pnt op één ronde; 3. Merckx -Sercu (Belg) 189 pnt; 4. Maertens-Kemper (B- Wdld) 97 phnt; 5. Knetemann-Peschen (Ned-Wdld) 35 pnt. Niet bekend is welke plannen Ardesch nu heeft. Wel heeft de leiding van de Eagles te kennen gegeven dat ze op de meest prettige wijze van de doelman afscheid wil nemen. WEL VIJF JAAR MEE” LEEUWARDEN (ANP) Er is op de tweede dag van de strijd om de nationale driebandentitel in Leeuwarden flink de spot gedreven met alles wat vierentwintig uur eerder schoorvoetend weliswaar als normaal was geaccepteerd. In het oude, sfeervolle zaaltje van de „Friesche Club” herstelde Rini van Bracht zich ten koste van Tiest Bro sens. Jan Doggen versloeg lijstaan voerder Henie de Ruyter, Piet de Jong verraste Herman Popeyus en slechts Bert Teegelaar bleef onge slagen na een langdurige partij te gen Christ van der Smissen. Een grilliger verloop is nauwelijks denkbaar. Van Helden: „Hij hoeft maar één woord te zeggen en dan vlam ik erin. Na het vorig seizoen hebben we elkaar een keer in Lelystad ontmoet en toen is alles bijgelegd. Ik geloof in die man. Hij kan langs de kant de wedstrijd overzien en een tegenstander beoordelen. Soms merk ik zelf niet dat ik te wild rijd, maar als Pfrommer roept dat ik veel vloeiender moet schaatsen, weet ik dat hij gelijk heeft. Hij is voor mij een baken in zee. Tot de landenwedstrijd tegen Noorwegen heeft hij me bewust ingehouden. Ook dat was erg goed. An dere jaren wilde ik me in iedere wed strijd volledig geven, maar nu staat er die ijlings naar het hotel van De Jong waren gesneld, troffen hem onder de douche aan. Hij verscheen - buiten zijn schuld - drie kwartier te laat. Popeyus zocht daarin de excuses voor zijn neder laag, die royaal uitviel: 49-60 in 63 beurten. Neumann doelt op de voorverkoop van de kaarten voor de evenementen tijdens de 12e winterspelen in Inns bruck en Seefeld, die op 4 februari beginnen. Op dit gebied zijn alle Olympische records verbeterd. Een maand voor de opening was er al een bedrag van 43 miljoen shilling (onge veer 6 miljoen gulden) in de kassa’s gevloeid. Twaalf jaar geleden, toen de winterspelen eveneens in Innsbruck werden gehouden, kwam er in totaal „slechts” iets meer dan 30 miljoen shilling (4,3 miljoen gulden) binnen. Dit getal werd in Grenoble (1968) noch in Sapporo (1972) bereikt. De 1,1 miljoen betalende toeschouwers! van 1964 vormen tot de dag van vandaag een Olympisch hoogtepunt, maar tus sen 4 en 15 februari rekent men op tenminste anderhalf miljoen mensen die alles live mee willen maken. één ding dat telde: schaatsen. Op dezelf de dag dat Reinier Paping historie schreef, begon Hans van Helden aan zijn levensdoel. Hij trainde dag-in-dag-uit en spaarde zich nimmer. Van Helden: „Niets en niemand kan mij tegenhouden om te trainen. Al stormt het en word ik kletsnat, trainen zal ik. Tenslotte ben je maar een korte periode op deze aardbol en ik vind dat je het voor jezelf daarom zo aangenaam mogelijk moet maken. Geld zegt me niets, dat kun je toch niet meenemen in je graf, maar in trainen heb ik ontzettend veel plezier. Sommi gen noemen het sportverdwazing, maar wat is ei; op tegen als ik het zo graag doe?” donderdag door zeven spelers boven de „een” gespeeld, gisteren zakte iedereen flink. Maar zoals zo vaak komt een kwaliteitsvermindering de spanning ten goede. De meest opvallende prestatie leverde Piet de Jong. Donderdagnacht was er na gekrakeel over het ave-systeem beslist, dat hij tegen Popeyus zou moeten spelen in de eerste middagpartij. De man uit Hendrik Ido Ambacht was daarvan niet op de hoogte gebracht. Popeyus zat der halve voor niets te wachten. Officials, Voor ƒ1,- kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzelaktle „IK KAN ZEKER NOG WIJK AAN ZEE (ANP). Voor de grootmeestergroep van het hoogoven- schaaktoernooi is gisteren de ontmoeting Ljuboh Ljubojevic-Browne uit de vijfde ronde uitgespeeld. Ljubojevic won na 133 zetten. De Joegoslavische grootmees ter heeft dè leiding met vijf punten uit zes ronden, gevolgd door Kurajica met vier punten. Browne heeft 214 punt en een afgebroken partij. ROTTERDAM (ANP) René Pjjnen en Günther Haritz hebben gisteravond hun eerste plaats in de Rotterdamse Zesdaagse behouden. Schuiten en Schul ze bleven als enigen in dezelfde ronde als het favorieten-koppel. Ljubojevic en Browne gebruikten in totaal vijftien uur bedenktijd, waarvan Browne acht en een half en Ljubojevic zes en een half. Rond de 130ste zet, toen de Australische Amerikaan voor de ze vende maal in tijdnood verkeerde, miste Browne zijn laatste kans op remise. Enkele zetten later staakte hij de strijd. Het eindspel van torens en lopers van ongelijke kleur was voor de kenners bijzonder interessant. Gebroken ledematen, de al genoemde rugblessure en andere kwaaltjes hebben de vooruitgang van Hans van Helden niet tegen kunnen houden. Vier jaar zit hij nu in de kernploeg, waarin hij als een buitenbeentje wordt beschouwd. Zijn ongecompliceerde levenswijze jarenlang woonde hij in een salon wagen vlak bij de ijsbaan in Heerenveen was in schaatskringen vaak een gretig gespreksonderwerp. Maar Hans van Hel den heeft zich er nooit aan gestoord. Met bevroren water onder de voeten kreeg hij zijn critici wel klein. Met Leen Pfrommer, aan wiens psy chologisch inzicht ook Ard Schenk zijn roem heeft te danken (Pfrommer haalde Schenk uit de invloedssfeer van Ver kerk), kan Van Helden het 'nu weer uitstekend vinden. De basis voor zijn veelzijdigheid werd gelegd tijdens onderlinge wedstrijdjes in Heerenveen. Van Helden: „In het begin kon ik maar niet winnen, omdat mijn 500 meter niet snel genoeg was. Daar ben ik toen speciaal voor gaan trainen. Steeds een 100 meter rijden, de rechte stukken en de bochten. Van 44 seconden ging mijn tijd aldoor verder omlaag. Dat was een stimulans, want er was weleens tegen me gezegd dat ik nooit een sprin ter zou worden. Toen ik een maand geleden in Inzell de speaker hoorde omroepen dat ik 39,65 had gereden, was dat het mooiste moment dat ik tot nu toe heb .meegemaakt. Een heerlijk ge voel was dat.” t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten, en één van de prachtige prijzen winnen, waaronder deze kampioen lichtgewicht van Singer. De lichtgewicht met vrije arm, type 527, winkelwaarde 599,-. En als u geen prijswinnaar bent, heeft u toch geen pech, want er is al een elektrische Singer zigzag voor 369,-. Zo kan zelfs Van Bracht zijp stunt van enkele jaren geleden herhalen: kampioen worden na twee nederlagen. Maar hij zal dan wel iets harder voor zichzelf moeten zijn, wil hij niet alsnog in de eindfase verrast worden door ie mand, die wel van zich af bijt. In de vierde ronde moet Hennie de Ruyter opnieuw een stapje terug: tegen Christ van der Smissen ging de Waal- wijker in vijftig beurten onderuit, zijn veel jongere provinciegenoot daarmee de eerste overwinning gunnend. Popeyus herstelde zich wel van zijn verrassende verlies in de derde ronde. In 59 beurten liet hij ex-kampioen Jan Doggen, die nu wel helemaal kansloos is, zonder enige illusie: 60-40. Na de eerste helft van de vierde ronde hebben Teeglaar en Popey us zes punten, maar Teegelaar speelde een partij minder, Het moyenne van Popeyus is beduidend beter. Hij behoort stellig nog tot de kanshebbers en dat geldt zelfs, zij het in toch wel beduidend mindere mate, voor Hennie de Ruyter, die na zijn uitermate succesvolle eerste dag het spoor enigszins bijster is ge raakt. Voor de baan zijn geselecteerd: Sprint: 'Peter van Doorn, Ben ten Tije en Lau Veldt (allen ook eventueel voor de 1 kilometer tijdrit), Herman Ponsteen tervolging. Voor de achtervolging en voor de 1000 meter tijdrit en ploegach* ploeg zijn geselecteerd: Peter Nieuwen huis, Gerrie Slot, Wil van Helvoirt, Ger- rie van Gerwen, Rob Zuydweg, Gerrie Mohlman, Wim de Wilde en Peter van der Ley. (Van onze sportredactie) OSLO. Hans van Helden, de doorzetter, is terug. De overmacht waarmee hij veertien dagen geleden in Groningen de Nederlandse titel veroverde, en een serie imponerende seizoentijden, duiden erop dat hij niet bij voorbaat kansloos is tegen de internationale concurrentie. En dat na een jaar waarin het ergste voor zijn schaatscarrière werd gevreesd. De oorzaak was een rugblessure, waarover hij nu liever wenst te zwijgen, terwijl hij een jaar geleden ook voor grote opschudding zorgde door Leen Pfrommer publiekelijk ervan te beschuldigen dat deze hem als een steen had laten vallen. Ook dat is vergeven en vergeten, vindt Hans van Helden nu. (Van onze sportredactie) DEVENTER. Een nader gesprek tussen doelman Hennie Ardesch en 'de leiding van zijn club Go Ahead Eagles, heeft geleid tot een door beide partijen geacepteerde oplossing. Go Ahead Eagles heeft de door de doelman ingediende ontslagaanvraag aanvaard. Met ingang van heden is de bestaande overeenkomst tussen speler en club opgeheven. Tsjechoslowakije hebben zich in Rome geplaatst voor het Olym pische (heren-) volleybaltoernooi in Mon treal. In de achtste finales van het inter nationale tennistoernooi in Fairfax ver loor Betty Stöve in drie sets van de Amerikaanse Chris Evert: 2-6, 6-4, 1-6. Piet Maas en Michel Jacobs hebben de tweede avond van de amateurzes- daagse in Rotterdam gewonnen. In het algemeen klasseftient bezetten zij even eens de eerste positie voor de combina ties Rietveld-Pronk en Slot-Venix. De wielerwedstrijd New York-Was hington, die van 16 tot en met 18 mei ter gelegenheid van het 200-jarig be staan van de Verenigde Staten zou wor den gehouden, gaat definitief niet door. „Als er rottigheid is, graaf je een gat en gooit het erin. En dat moet je dan niet meer gaan opgraven”, is zijn stand punt. Op dit ogenblik is Hans van Hel den in feite de enige Nederlandse schaatser die er zeker van zal zijn dat zijn naam op de deelnemerslijst van de Olympische winterspelen in Innsbruck zal voorkomen, al vindt coach Leen Pfrommer ook Piet Kleine een zekere kandidaat. Hij gaat er zelfs vanuit.,zijn hele kernploeg, mogelijk aangevuld met Jan de Vries, via het Europese toernooi naar Innsbruck te kunnen loodsen. Maar Hans van Helden is onmisken baar Pfrommers grootste troef, die vindt dat hij er veel beter voor zou hebben gestaan als de ellende van ruim een jaar geleden hem bespaard was gebleven. „Ik heb gewoon een jaar overgeslagen en het is ontzettend moeilijk om ’n come back te maken. Voor mijn gevoel loop ik nu een stapje achter, omdat de rest, de Noren en de Russen, vooruit is ge gaan. Maar ik mag niet mopperen, tot nu toe is het allemaal eng goed gegaan”. De merkwaardige schaatscarrière van Hans van Helden wordt gekenmerkt door ontzettend veel tegenslagen en on voorstelbare opofferingen. Zijn enorme vechtlust heeft hem er steeds weer bo venop geholpen. „Om de werkelijke top te bereiken, moet je het vermogen heb ben om teleurstellingen te overwinnen”, is een door Pfrommer vaak gebezigde uitspraak en daaraan beantwoordt Hans van Helden volledig. Acht jaar geleden verruilde hij zijn Brabantse woonplaats Almkerk voor het Friese Heerenveen, want sinds de laatste Elfstedentocht was er voor hem maar De Italiaanse combinatie Sandro Munari-Silvio Maiga heeft met een Lan cia Stratos de 44ste editie van de Rallye van Monte Carlo gewonnen. De Zweden Bjorn Waldegaard en Hasse Thorszelius werden, eveneens met een Lancia Stra tos, tweede. Jan Lubbers (Weert) en Hennie Thoonen (Eindhoven) boksen, op maan dag 16 februari in het Circustheater te Scheveningen tegen elkaar met als inzet de vakante Nederlandse titel in het zwaargewicht. Italië en ROTTERDAM (ANP). Bondscoach Joop Middelink heeft gisteren zijn Olympische wegselectie teruggebracht tot elf renners. De elf zijn: Adrie van Houwelingen, Arie Hassink, Leo van Vliet, Frits Pirard. Fons van Katwijk, Ad Tak, Toine van den Bunder, Jan Bakker, Frits Schiir, Matthieu Dohmen en Michel Jacobs. hij voor me klaar. Wanneer ik ook bij hem kom, altijd is hij bereid om met me te gaan trainen. Daarnaast levert hijzelf ook nog zulke fantastische prestaties”. Hans van Helden is inmiddels 27 jaar, maar nog allerminst op de top van zijn kunnen, vindt hijzelf. „Op de 10 kilome ter kan ik soms gewoon niet harder, terwijl ik weet dat het toch sneller kan. Daarom blijf ik keihard doortrainen. Geen momeht relativeer ik waaraan ik bezig ben, want als je dat doet ben je bijna aan het eind van je carrière. Ik weet zeker dat ik nog wel zo’n jaar of vijf meekan”.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13