pleidooi voor nieuwe orde Arm en rijk zitten in dezelfde boot: die van de mensheid Lepra bestrijden is ook onze zaak V II DE PORCELEINKAST VAN HET HUWELIJK '1 ./h Kapitalistische revolutie; T' B*' ij I t Er ZAT 16 19 7 6 JANUARI 2 4 ZATERDAG door door Th. J. Koeckhoven VEj di Helmut Gollwitzer heeft een boek geschreven dat als titel draagt: De kapitalistische revolutie. Daarmee wordt natuurlijk niet bedoeld dat de kapitalisten van plan zijn de gevestigde orde eens lekker op zijn kop te zetten. Het betekent Wel dat er een omwenteling moet komen die een eind moet maken aan het kapitalistische systeem. Uiteraard om plaats te maken voor een betere maatschappelijke orde. Gollwitzer gebruikt de term revo lutie in algemene zin. Hij is ervan overtuigd dat we niet meer kunnen kiezen of we revolutie willen hebben, ja of neen. In zijn voorwoord op het boek (Ten Have Baarn 10,90) zegt hij: „We kunnen nog slechts kiezen welke revolutie we willen hebben: ofwel de revolutie van de vernietigende krachten, die reeds in volle gang is en steeds intenser wordt, ofwel de omkeer van de vernietiging naar een opbouwend ontwerp van de menselijke maatschappij dat een einde maakt aan de ver nietigende aanwending van haar produkten.” GIRO 50500 LEPRASTICHTING (NSL) TROPENINSTITUUT AMSTERDAM UW GIFT IS WELBESTEED! Gollwitzer betrekt de milieuvervuiling, de ontwikkelingslanden en de kapitalistische produktiemethode in zijp beschouwingen. De hiermee ver band houdende problemen gaan alle mensen aan, rijken zowel als armen. I Jaa Weste weg I echtp; restai laar West- kome: zakeli De het w het s melde werd passas Bevrijding van de planeet UI II Nog minstens vijf jaar zal hulp van buitenlandse artsen nódig zijn bij de bestrijding van lepra in Kenia. Dat is de mening van dr. Winfred Koinange Karuga, belast met het beleid inzake de bestrijding van infectieziekten in Kenia. Deze functie is te verge lijken met die van een plaatsver vangend directeur op een Ne derlands ministerie. Zondig maar raak He o f «Hg KJ Japar De planeet die aarde heette. Verdreven uit de Hof. te Een bedlegerige patiënt met verwaarloosde lepra krijgt aandacht van een arts. PIETER TAFFIJN Veel huwelijken hebben te kampen met problemen. Logisch, zegt Antho ny Mann in zijn boek „De porselein- Gollwitzer geen kapitalisme dat van de adviseur is. Als medemens kan hij proberen de gevoelens en lasten van zijn cliënt mee te voelen, een soort „kameraadschap” creëren. .inks e ireed t nnutei ereike ien (al ninute: en wo rordt i rijgen wiepei etten liramk iét nie loet hc n ijlen ninuut 'oor d< We het gemetei ifgeleg' stal tot We hel >eteld rerwer] Die we Jeurige luto’s i landigl nijdem inelver iet be fficiër ivergel lerijde lieren lolitiea Anthony Mann, „De porseleinkast van het huwelijk”, verantwoorde hulp bij echtelijke relatiestoomissen, uitgeverij De Toorts, prijs 22,50. Daarna geeft hij raadgevingen aan adviseurs en constateert onder meer, dat de eigen menselijkheid tegelijk de grootste kracht en de grootste zwakte Dat inzicht ontbreekt helaas nagenoeg geheel in het zoveelste boek van Hal Lindsey. Zijn nieuwste werk heet: De bevrijding van de planeet aarde. Zijn eerste boek De planeet die aarde heette heb ik destijds nog besproken voor het dagblad De Tijd en de twee volgende van de serie Satan leeft onder ons en Op weg naar een nieuwe wereld heb ik uitgebreid behandeld in deze krant. Wat Lindsey betreft zijn we dus aardig bij. En vele anderen ook, want alleen al in de Verenigde Staten hebben zijn boeken een gezamenlijke oplage bereikt van ze ker acht miljoen exemplaren. Novapres uit Laren heeft het laatste boek van Lindsey op de Nederlandse markt ge bracht. 15,90). Ik betwijfel sterk of Lindseys boeken doende kan worden gepraat over con flicten wordt er een gevaarlijk punt bereikt. Net als bij een infectieziekte baart een innerlijk conflict dan ech telijke twist en tast in korte tijd het gehele gezin aan. De atmosfeer wordt vergiftigd, de standpunten verharden zich en beide partners komen op dood spoor. kast van het huwelijk”. Want bij elkaar horen betekent ook geschei denheid. Tot het wezen van het men selijk bestaan behoren innerlijke con flicten, ambivalente gevoelens en te genstrijdige drijfveren. Waa Iers v ijks e |e gev pet W PP hu kaar i pubjec Ferwaï Penis paal v fxemp temer biet o Jvlucht In zijn boek legt de schrijver een belangrijke taak weg voor de theoloog die door een kritische analyse van de maatschappij zal moeten bijdragen tot inzicht. Hieruit blijkt weer eens dat theologen meer doen dan vrome woor den schrijven over God en godsdienst, maar dab ze ook de plicht hebben erop te wijzen dat godsdienst ook dienst aan de medemens inhoudt. Naar een bijbels inzicht is de Heer in de eerste plaats de God van de arme en onderdrukte mens. Aan het slot van zijn boek zegt Gollwit zer dat de ommekeer van de christen radicaal moet zijn. Dat wil zeggen dat zijn handelen in sociaal-politiek opzicht zelfs revolutionair moet zijn. De christè- nen zijn tot nog toe in dit opzicht niet radicaal genoeg geweest. Ze hebben maar een beetje aangerotzooid, eigenlijk zonder doel met een hervorminkje hier en daar. Zo is het bijvoorbeeld gekomen dat de kerk medeschuldig is geworden aan de blanke overheersing van het „christelijke westen” over de wereld. Als gevolg van die wereldheerschappij wordt de mensheid nu bedreigd met de onder gang. Wij mensen van het rijke westen die behoren tot de „gelukkige minder heid” weigeren echter de ommekeer (metanoia of bekering) te aanvaarden. Wij blijven ernaar streven onze privile ges te behouden. En deze weigering is precies een van de voornaamste factoren die de redding verhinderen in dit uur van de mensheid. Het boek van Gollwit zer is daarom zo waardevol, omdat het kan bijdragen tot een inzicht in de gevaarlijke situatie waarin de mensheid zich thans collectief bevindt. „een bevrijdend inzicht geven in be klemmende problemen van deze tijd” met welke tekst Novapres deze koop waar aanprijst. Daarvoor is de aandacht van Lindsey teveel gericht op het hier namaals en op de innerlijke vrede van de persoonlijke mens, hoewel in theorie de hele, problematiek van deze planeet aan de orde komt. Verder wemelt het boek van achterhaalde opvattingen, waarvan ik Lindseys dualistische mens opvatting (ziel en lichaam) als sprekend voorbeeld noem. Natuurlijk vermeldt ook dit boek wel behartigenswaardige zaken. Zo is er een citaat van de psychiater Karl Mennin- ger: „Indien het begrip persoonlijke ver- Maar in zijn menselijkheid zitten ook onderdelen, die weerstanden kunnen opwekken. Een ideale advi seur zal daarom nooit worden gevon den, maar wel is duidelijk dat hij anderen alleen van nut kan zijn als hij in de ware betekenis van het woord interesse kan hebben. In het slothoofdstuk gaat Mann in op identi teit en integratie. Identiteit is volgens hem alleen mogelijk met hulp van een stuk integratie. Hij besluit daar om met de woorden van Martin Bu ber: Via het Gij wordt de mens Ik. Dan heeft het NBG nog een brochure uitgegeven in twee deeltjes (drie gulden) over de bijbel In Oost-Europa. Schrijver is Jan van Gapelleveen, secretaris voor publiciteit van het NBG. Uit de brochu res vernemen we dat drie generaties atheïstische propaganda er niet in zijn geslaagd de bijbel te doen vergeten. De boekjes geven waardevolle informatie in kort bestek. Ze stemmen tevens tot opti misme. Een levend en krachtig geloof is gelukkig bestand tegen de hardnekkigste propaganda en onderdrukking. Het is duidelijk dat heil verwacht van het de grootste problemen van deze Wereld alleen njaar erger maakt. Als we een eind willen maken aan deze problemen en als we de mensheid willen redden van de ondergang, moeten we de parti culiere strijd om voorrechten afwenden. Hiervoor is inzicht nodig. Iedereen moet zich de ernst van de situatie helder bewust worden. De massa moet bewust worden gemaakt en georganiseerd oni op te komen voor haar ware belangen, zegt Gollwitzer. Hij doet ook een beroep op de machtigen van deze aarde, die uitein- delijk dezelfde belangen hebben. Want arm en rijk zitten nu in dezelfde boot: die van de mensheid. Aan de hand van voorbeelden uit het verre 'en nabije verleden poogt Mann die innerlijke tweestrijdigheid aan te tonen. Daarbij maakt hij veel gebruik van toneelstukken en boeken. De situaties daaruit plaatst hij voor een deel in zijn eigen praktijk als huwelijksadviseur. Waarbij hij heeft gemerkt dat het voor geen enkel paar eenvoudig is de juiste balans te vin den tussen tegenoyer elkaar staande polariteiten. Want de verwachtingen die men heeft van het huwelijk zijn over het algemeen te hoog gespannen en dat betekent wrijvingen. Die zul len niet leiden tot verstoring van de relatie als er communicatie is. Als die niet goed meer is, als er niet vol- Wat eei zoals langdui gemaak te zijn) toeriste weken gestaan waanzii honden of als 2 gewaar tijdens hebben angstgf de wild bestude woestij: hun toe hebben soort v: onderh< Cairo e hoordei topvaai allemac tocht, t om dan vliegen steeds i toeriste antwoordelijkheid en aansprakelijkheid ten opzichte van onszelf en van anderen weer algemeen werd aanvaard, en de mens weer eens schuld over zonde zou gaan voelen, zich zou bekeren en zijn geweten weer in werking zou stellen, dat hem van verdere zonde terughoudt, dan zou er nog hoop voor de wereld kunnen komen.” Als Lindsey deze ge dachte consequent zou hebben doorge trokken, dan zou ik dit boek van harte hebben aanbevolen. 1 Maar waar blijft de kans voor die persoonlijke verantwoordelijkheid, als de mens te eenzijdig wordt gezien als een zondaar (wat hij natuurlijk is). De zon daar, aldus Lindsey, heeft verzoening met God nodig, verzoening met zijn medemens en met zichzelf. Maar wat weten Lindsey (en ik) van God dat wij zouden mogen beweren dat Gods ge rechtigheid verzoening eist? Zou het niet veel meer een kwestie van liefde zijn? Van vergeving ondanks alles? Juist zoals wij ouders ondanks alles onze kinderen vergeving schenken. Juist uit liefde heeft God Zijn eniggeboren zoon aan de mensheid geschonken. Dat weet Hal Lindsey ook, maar hij voegt eraan toe, dat God tegen een oneindige kostprijs voor Hemzelf heeft voorzien in een middel om de zonde schuld van de mens weg te nemen en om met de zondige natuur van de mens af te rekenen. Klinkt dat niet erg zake lijk en commercieel? Liefde rekent ro mers niet. Een situatie die allesbehalve onge woon is maar wel hulp vereist. Hulp van buitenaf, dan wel te verstaan. En Mann probeert aan te geven hoe die hulp moet worden verleend. In drie hoofdstukken schetst hij een aantal van zijn ervaringen. Gevallen waarin hulp kon worden geboden en andere, waarin die hulp faalde. Met zijn persoonlijke belichting op de al dan niet goede afloop. In de opvatting van Lindsey, die heel dicht komt bij de klassieke verzoenings leer van de rooms-katholieke kerk, is alleen God bekwaam om de barrière af te breken die de mens tussen zichzelf en God heeft opgeworpen. Lindsey voert de menselijke schuld terug op de oerzonde van Adam, in wiens lijfelijke bestaan hij werkelijk blijkt te geloven. Waar blijven we met onze persoonlijke ver antwoordelijkheid? Want aan de ene kant staat Adam die we lekker de schuld kunnen geven en aan de andere kant Jezus of de nieuwe Adam op wie we de gehele last van onze schuld kun nen afwentelen. De prijs is immers be taald, zelfs die voor onze toekomstige zonden. Zo’n gedachte gaat werkelijk in de richting van de opvatting: zondig maar raak, maar geloof des te meer. Want, zegt Lindsey, de rechtvaardiging is het werk van God. waardoor Hij diegene rechtvaardigt, alleen op grond van het geloof van de .mens, die eenvou dig gelooft in Jezus als de verlosser. Deze gerechtigheid kan hem volgens Lindsey nooit meer worden ontnomen. Alles goed en wel, maar de gelovige zal toch echt overeenkomstig zijn geloof moeten leven. Waar Lindsey het hele geloof zo simpel voorstelt en het de eenvoudige gelovige zo comfortabel maakt, begin ik te begrijpen waar de hoge oplagecijfers vandaan komen. Hierna mogen we even stilstaan bij een interessante uitgave van het Neder - landsch Bijbelgenootschap: Als vijf het zelfde zeggen 17,90). Het NBG heeft samen met de Katholieke Bijbelstichting het evangelie van Marcus en de brief aan de gemeente van Efese uitgegeven in vijf Nederlandse vertalingen in vijf kolommen naast elkaar. De kolommen bevatten de Statenvertaling, de NBG- vertaling 1951, de Willibrordvertaling, de omgangstaal uit Groot Nieuws voor u en een vertaling in hedendaags Nederlands. alle problemen opgelost zijn als er geld komt uit Nederland. Vooral de bestaande personeelsstop is een han dicap. Deze is een rechtstreeks gevolg van de inflatie waarvan Kenia zeer te lijden heeft. Het tekort aan fysio therapeuten en speciale schoenma kers, dat in Alupe bestaat, zal wel niet snel opgelost kunnen worden. Ook de inrichting van beschermde werkplaatsen voor gehandicapten is een probleem waarvoor nog geen op lossing in zicht is. Veel lof heeft Koinange ten slotte nog voor dr. Theo Hanegraaf, direc teur van het Medical Research Cen tre van het Koninklijk Instituut voor de Tropen, gevestigd op het terrein van het Kenyatta National Hospital in Nairobi. Dit centrum doet de administratie voor de door de leprastichting ge steunde projecten en coördineert te vens de contacten tussen de NSL, de projecten en de Keniase regering. Hoewel ook Hanegraaf wel ziet waar de problemen liggen meent hij toch dat er muziek in zit. Hij ziet veel heil in de integratie van de leprabestrij ding in die van andere ziekten (voor al tuberculose) waardoor de lokale geneeskundige autoriteiten er meer bij betrokken raken. Ook ziet hij wel vooruitgang in de Kenianisering van de bestrijding: tot voor kort werkten bijvoorbeeld in het project in Alupe een Nederlandse fysiotherapeut en ook een Nederlandse verpleger. Deze zijn nu vervangen door Kenianen- „Het gaat natuurlijk allemaal veel langzamer dan wij zouden willen,” zegt Hanegraaf. „Maar iemand dwin gen dit weyk te doen is ook geen goede weg: de zaak zou binnen de kortste keren in het honderd lópen.” Het is morgen, zondag 25 januari, Wereld Lepra Dag. Op die dag zal door de Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding (NSL) de jaarlijkse collecte worden gehouden voor de bestrijding van deze gevreesde, maar bij goede en snelle aanpak zo gemakkelijk te bestrijden ziekte. Hierbij een verhaal over West-Kenia, waar twee Nederlandse artsen onder moeilijke omstandigheden hun werk doen. Het geeft een beeld van de om standigheden en de wijze waarop het geld zal worden besteed dat u op Wereld Lepra Dag stort op giro 50500 van de Leprastichting, Amsterdam. Momenteel werkt Kenia aan de opzet van een landelijk beleid met betrekking tot de leprabestrijding. Tot nu toe was het werk geconcen treerd in de drie streken waar lepra het meest voorkomt: in West-Kenia, Kitui in het centrum van het land en de kuststreek, vooral bij Mombasa. Maar gebleken is dat er meer infec tiehaarden zijn. In het noorden van het district Kitui en in de aangren zende districten lijkt georganiseerde bestrijding noodzakelijk. Ook de stad Nairobi zelf heeft, als gevolg van de snelle migratie naar de stad, een groot aantal lepralijders die niet in georganiseerd verband behandeld worden. Ter voorbereiding van dit landelijk beleid zal Ad de Rijk, de Nederlandse lepra-arts die enige .jaren lang het Alupe Hospital geleid heeft, voor een Half jaar naar Nairobi komen, alvo rens definitief naar Nederland terug te keren. „Aanvankelijk hadden we daarvoor een nieuwe arts willen aan trekken,” aldus dr. Koinange, „maar het is natuurlijk veel beter een arts te hebben die veel ervaring heeft met lepra en die (iet land zo goed kent als dokter De Rijk”. De Rijk zal zich bezighouden met inventarisering van voorhanden diensten en met het vast stellen van de behoefte aan hulp. Hoe staat het met de animo van Keniase artsen om in de leprabestrij ding te gaan werken? „Er is geen glamour in dat werk,” aldus dr. Koinange. „Maar het ziet ernaar uit dat de concurrentie tussen de particuliere praktijken in Nairobi langzamerhand zo groot is geworden dat pas afgestudeerde artsen nu min der gemakkelijk in die sector een plaats kunnen vinden-” En dus wel naar iets anders moeten gaan uitkij ken, bijvoorbeeld leprabestrijding.” Dr. Koinange is een en al lof over het werk van de Nederlandse Stich- ting vóór leprabestrijding. „Niemand heeft zoveel gegeven als deze Neder landse organisatie,” zegt hij. Ook de wijze waarop de NSL werkt draagt zijn goedkeuring weg, wat niet het geval Was met de Britse zusterorgani satie die hier vroeger ook gewerkt heeft en wier optreden „bevoogdend” was, en daar is men in Kenia, als in elk ontwikkelingsland, bijzonder ge voelig voor. Dat wil overigens niet zeggen dat 4 unffll4. Wjyp - i. iW’ Oi...

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 16