Uitstel verkiezingen strijdpunt in Spanje BELANGRIJKE HAVENSTAD IN ANGOLA VEROVERT Vredig werk in Beiroet Raad Gladheid op wegen zeker vijf doden /paarbank uua/t nededand „Zuidmolukkers moeten wapens inleveren” Zomervakantie Ramp bij DSM door ontsnapt koolwaterstof ■iS DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 3 Scholten lid State van lease’m |1 Het woord is aan, Tussen koning en Raad van het Koninkrijk Doodernstige humor Stormperiode Mogelijk vorst AGENDA fi. Vandaag in Boek nu uw 9 Vlieg-, bus- en treinreizen, bungalows en appartementen Dick van Rijn Kamele-trucs E. H. C. O. b.v. pagina 5 ffwm/mm/mHfUfmmm. VAN DER VOOREN’S BROOD MAAR DAT IS LEKKER!! BERENDSEN B.V. die auto van Het MotorhuisIJmond «d CIA 2 3 7 4 9 9 11 12, 13 gemakkelijk, e'én adres voor al uw geldzaken Autorijles duurder BS HÉ imuider Courant C. Buddingh’ f 37 40 p kwartaal lp post f 49 I Losse nummers 60 ct f 13 p mnd Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. (ADVERTENTIE) Puin- en vuilafvoer per container ADVERTENTIES waarin opgenomen Erbij -<Aeeb< ZATERDAG 24 JANUARI 1976 66e jaargang nummer 69 Binnenkort is de benoeming te ver wachten van mr. W. Scholten tot lid van de Raad van State. De heer Scholten is lid van de Tweede Kamer (CHU). Arm en rijk zitten in dezelfde boot Leven in boerderij-huis Nieuw schrijfsysteem voor blinden De succesreis van Chris Barber Als u naar Egypte gaat en u wilt vereeuwigd worden, al rijdend op een kameel, moet u er wel om denken, dat u „gepakt” wordt door de drijvers. Wanneer u te veel eisen stelt en daar niet evenredig voor wilt be talen, moet u er rekening mee houden, dat de kameie- drjjvers allerlei trucs hebben om het u zo onaange naam mogelijk te maken. Bob Tadema Sporry doet dat uit de doeken. TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 ’n voorbeeld: Opal Kadett, 3 jaar, totaal 90.000 km.: 15,7 Ct. per km.excl. btw, maarverdei all in. Xaunie wete warrom wudde spel ling niessauwe vreenvaudigge. Plaatwerkerij en Spuiterij M.L. Tectyleerstation EDISONSTRAAT 4 Telefoon 1 55 44 IJmuiden De verhoging, die een gevolg is van de doorberekening van verhoogde loon- en overige kosten, is vastgelegd in de prij- zenbeschikking rij onderricht motorrijtui gen 1976. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Stad en regio 4, 5, Kerkdiensten Radio en tv Strips Economie Sport Official General Motors dealer Beverwijk Koningstraat 40-42. Tel. 02510 - 2 91 62* =7="=: V, s£ Bij de CIA voelt men zich op het ogenblik niet zo gelukkig. De Ame rikaanse geheime dienst is het mik punt van onthullingen. Zij wordt onder vuur genomen door Senaats commissies in eigen land. En in het buitenland onthullen kranten namen van lieden, die in dienst van de CIA. „Zo kunnen we niet meer wer ken”, zegt men bij dit instituut, dat niet terugschrikt voor moordpar tijen. Een overzicht van wat er zich de laatste tjjd rond de CIA heeft af- gespeeld vindt men in een beschou wing van Ron Brown MPLA dicht bij Hoeambo met Russische tanks de Queve is overge stoken en nu voor Alto Hama staat, een strategische kruispunt van wegen in de hoge bregen 75 km ten noorden van Hoeambo. De Queve was het laatste belangrijke natuurlijke obstakel voor de opmars naar Hoeambo, het vroegere No vo Lisboa. van der Mije, H. P Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling De val van Novo Redondo, dat 460 km ten zuiden van Loeanda, de MPLA- hoofdstad ligt, betekent dat ook Lobito, de grootste havenstad van Angola, en Benguela, het westelijke eindpunt van LONDEN (AP) De door de Sovjet-Unie gesteunde beweging voor een bevrijding van Angola, MPLA, heeft de belangrijke Atlantische ha venstad Novo Redondo veroverd op de door Afrika gesteunde nationale unie, Unita, en rukt op naar de Unita-hoofdstad Hoeambo, aldus hebben Britse correspondenten die met de MPLA-strijdkrachten meetrekken, bekendgemaakt. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister Van Agt wil alle Zuidmolukkers in de gelegenheid stellen hun illegale wapens in te leve ren, zonder dat dit voor hen strafrechte lijke gevolgen heeft. Doen de Zuidmo lukkers dit niet, dan zal de regering zelf aan het verboden wapenbezit een eind maken. Dit blijkt uit het gisteren gepu bliceerde verslag van de bespreking van vorige week zaterdag tussen de Neder landse regering en een Zuidmolukse de legatie o.l.v. ir. Manusama. Minister Van Agt merkte nog op dat aan de zoekacties in het verleden in de Zuidmolukse woonoorden het bezwaar kleeft dat ze de verhoudingen flink verslechteren. Daarom stelt hij een pauze” voor waar in de Zuidmolukkers vrijwillig hun wa pens kunnen inleveren. In dat overleg heeft minister Van Agt ook duidelijk gemaakt dat een, eind moet komen aan het optreden van para militaire ordediensten onder de Zuidmo lukkers. Ir. Manusama bleek het volle dig eens te zijn met deze eis van Van Agt. Nu het staakt-het-vuren in Beiroet van kracht geworden is en lijkt door te zet ten, heeft deze linkse militia-man ander werk te doen gekregen: zijn partijblad aan de man te brengen. (Zie verder pagina 3). Vrijwel tezelfdertijd, omstreeks half drie ’s nachts, raakte de 24-jarige R. H. S. Winter uit Amsterdam op de Wester- landweg in een slip en belandde even eens in een sloot. De politie neemt aan dat hij in de modder is gestikt. Op de Provincialeweg tussen ’t Ver laat en Hoorn, in de gemeente Heerhu- gowaard raakte de 19-jarige A. V. uit Alkmaar kort na half vier de macht over het stuur van zijn auto kwijt en belandde in een greppel. Zijn twee pas sagiers, de 28-jarige L. Kollof uit Alk maar en diens 23-jarige echtgenote C. Kollof-Alting Sieberg, waren vrijwel op slag dood. De bestuurder moest met hersenletsel worden opgenomen in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar. Overigens is voor de koning en de premier en vele Spanjaarden met hen de hoop nog niet geheel vervlogen, want de leden van de raad komen maandag weer bijeen voor een stem ming. Als de raad dan weer tegenstemt, ontstaat de kans op een ernstige politie ke crisis. Er is geen grens gesteld aan het, aantal keren dat de raad kan stem men. Koning Juan Carlos probeert achter de schermen de leden van de raad te overreden vóór het uitstel van de ver kiezingen te stemmen. Volgens waarne mers heeft hij niet veel kans. De toenemende bezorgdheid van rechts over de „linkse” druk op de koning is 'n Auto leasen betekent vandaag-de-dag bedrijfszeker én bedrijfszuinig rijden. U weet waar u aan toe bent: per wagen 'n vast kostenbedrag per maand. En daar zit alles in: óók onderhoud, reparatie, verzekering en wegenbelasting.' Daarbuiten betaalt u alléén brandstof. Vraagt u eens Inlichtingen over de prijs en de voordelen. En over ons open kalkulatiesysteem. Tien tegen één zegt u: ik lease’m Illllllll/llll/llllllllllllllll/llllll/l/li MADRID (Reuter) De door „rechts” overheerste „Consejo del Reino (Raad van het Koninkrijk) in Spanje heeft gisteren, tegen de zin van koning Juan Carlos in, ge stemd tégen uitstel van de verkie zingen voor de Cortes in maart. Dit is uit welingelichte kringen in Ma drid vernomen. De stemmenver houding in de raad was gisteren op de tweede dag van het beraad over de verkiezingen zeven te gen, zes voor en drie blanco. Het zeventiende lid van de raad was afwezig. de trans-Angola-spoorlijn nu bedreigd worden door de MPLA. Beide steden liggen op slechts een dagmars ten zuiden van Novo Redondo, dat de MPLA twee maanden geleden moesten prijsgeven. De correspondenten berichtten dat door Cubanen geleide MPLA-stoottroe- pen, gesteund door Russische artillerie, bemand door Cubaanse officieren, ook hebben gezegd de strategische belangrij ke brug over de Queve op de weg naar Cabinda te hebben veroverd na twee dagen van zware gevechten. De brug is de enige die nog niet vernield is in deze sector van het front. Men had verwacht dat zij zeker door de terugtrekkende Unita zou zijn opgeblazen. De Daily Telegraph heeft bericht dat een sterke MPLA-strijdmacht, uitgerust De koning en premier Carlos Arias Navarro hadden naar uitstel van de verkiezingen met een jaar gestreefd om tijd te krijgen voor het opstellen van meer liberale wetten die de Cortes re- presentatiever maken. De kansen op een vorstperiode stijgen voor de komende week. Zuidwestelijk van Ijsland heeft zich een sterk hogedrukgebied van inmiddels 786 millimeter ontwikkeld dat zich in de rich ting van de Scandinavië ver sterkt. In de avond en nacht zal een storing passeren van de Noordzee over ons land naar het zuiden met tijdelijk veel wind en een toenemende sneeuwbuien activiteit. Hierdoor kan er in een deel van ons land een laagje sneeuw van een paar centimeter komen te liggen waarboven de vorst tot 4 a 6 graden kan toene men. Kantoor: Lange Nicuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18 IJmuiden lel. redactie 15389, na kantoortijd 10709 Tel adm en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging. 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. DEN HAAG (ANP). Een ontsnap ping van lichtere koolwaterstof waar door een explosieve gaswolk in de lucht ontstond heeft op 7 november jl., na ontstoken te zijn, een drukgolf veroor zaakt. Dit heeft minister Boersma van Socia le Zaken gisteren meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van de PPR-Kamerleden Waltmans en Jansen met betrekking tot de ramp bij de nv. DSM te Heerlen. Omtrent de oorzaak van deze ontsnap ping zijn een aantal hypothesen ge vormd. Deze worden getoetst aan: een verder onderzoek van de gegevens die beschikbaar zijn gekomen, de uitslag Van laboratoriumonderzoeken en het re sultaat van studies en onderzoeken die op het ogenblik door onafhankelijke in stituten worden uitgevoerd. Er is geen verband tussen het verkeer op rijksweg E 39 en de oorzaak van de ramp. tot uiting gekomen in een boodschap van de vereniging van oorlogsveteranen aan de regering. Voorzitter Luis Ruiz Hernandez zegt daarin dat de recente gedeeltelijke amnestie die Juan Carlos afkondigde is opgevat als „een teken van zwakte van het regime, dat niet her haald moet worden”. Zie verder pagina 2. Westduitse weerkundigen zijn van oordeel dat de bewoners van de kust van Nederland, West- Duitsland en Denemarken wel licht rekening zullen moeten houden met een tijdperk van stormen. Na de storm van 3 januari waarbij o.a. in de Bonds republiek en Denemarken op grote schaal overstromingen ont stonden, verklaarde de minister van landbouw van de deelstaat Neder-Saksen: „Nieuwe weer kundige feiten dwingen ons om ons opnieuw te beraden over de wijze waarop wij dit probleem moeten aanpakken”. Volgens hem kwam het er in hoofdzaak op neer dat de stormen die een abnormaal hoog tij met zich meebrengen, steeds korter op el kaar komen. Enkele dagen daarna moesten er langs de kust weer voorzorgsmaatregelen wor den genomen met het oog op nieuwe stormen. DEN HAAG (ANP). De autorij scholen hebben van de ministers van Economische Zaken en van Verkeer en Waterstaat toestemming gekregen om hun tarieven met 1.30 per lesuur te verhogen. De verhoging, mag met ingang van vandaag worden doorgevoerd, mits daardoor de lesprijs voor zowel auto’s als motoren niet uitstijgt boven een bedrag van f 27,30. MIJNDRECHT/HEERHUGOWAARD. De gladheid op de wegen heeft in de afgelopen nacht tenminste vijf men sen het leven gekost. In Mijdrecht verdronken het vijfjarig zoontje en tweejarig dochtertje van het echtpaar Van Riemen uit Amsterdam- noord in de auto van hun ouders die na een slip op de Ign. Enchedéweg in een sloot was gekomen. De ouders moesten met lichte verwondingen worden over gebracht naar het VU-ziekenhuis in Amsterdam. Een van de moeilijkste elementen in de huidige internationale verstandhou ding wordt ongetwijfeld gevormd door het bewapeningsvraagstuk, of liever het öntwapeningsvraagstuk, zoals vrome ide- i alisten of slimme opportunisten het bij voorkeur noemen. De ontspanningspoli- tiek die door de grote mogendheden (ieder op eigen wijze) wordt gevolgd, maakt het logisch en noodzakelijk dat zij voortdurend elkander blijven benade ren met voorstellen tot vermindering i van hun bewapeningen op collectieve basis. Eenzijdige wapen vermindering wordt door alle partijen als een gevaarlijke, I onverantwoorde gedachte afgewezen. Gelijktijdige ontwapening in dezelfde orde van omvang is de enige vorm van onderhandeling die aanvaardbaar wordt geacht. Vandaar ook dat China in het ontwapeningsgesprek geen enkele rol speelt, omdat de bewapening van dat land in de verste verte niet op de kwaliteit en omvang van de andere twee is aangekomen. Het gesprek speelt zich dus uitsluitend af tussen Moskou en Washington, waarbij de eeuwigdurende zogenaamde MBFR-besprekingen het permanente alibi van beide partijen vor men, zonder dat ooit van enig belangrijk resultaat gesproken kan worden. MBFR betekent: „Mutual Balanced Force Re ductions” en kan in vrije vertaling wor den beschouwd als een poging tot even wichtige wederzijdse bewapeningsver- mindering, waarbij onmiddellijk moet worden aangetekend dat het tot in leng te van dagen bij een poging zal blijven. Toch - en dat tekent zacht gezegd het bijna kinderlijk aandoend optimisme van Vredelings defensienota 1975 - houdt onze regering vol dat zij haar plannen tot reductie van het aantal parate gevechtseenheden zal laten af- hangen van het succes der MBFR-be sprekingen te Wenen. Nu de Amerikaan se minister Kissinger in Moskou over eenstemming heeft bereikt over een ver- I dere stap der beide mogendheden tot I „vaststelling” van hun bewapening - een principebesluit waarvan de practische uitvoering zeer problematisch is - zou- den de NAVO-partners daarop kunnen reageren met verdere bezuinigingen in hun defensiebeleid. Een glimlach van Breznjev en een grapje van Kissinger zouden de vrijstel ling van militaire dienst van een groep I jonge Nederlanders kunnen veroorzaken, wat uiteraard niets meer te maken zou hebben met de serieuze vraagstukken van veiligheid en democratisch zelfbe houd, zoals die voortdurend in hogere cijfers van alle nationale begrotingen vertolkt worden. Het spel der ontwape- ningsgebaren, waarmee de grote mo gendheden voortdurend op het wereldto neel verschijnen, zou dan in de kleine landen nauwkeurig moeten worden ge volgd door een spel met loden soldaat jes. Men kan zich nauwelijks aan de indruk onttrekken dat politici op héél belangrijke posten soms hun gevoel voor humor kwijtraken. Dick van Rijn overweegt om wat minder te gaan doen voor de ra dio. Dat zal hem wel moeilijk val len, zoals hij toe vertrouwde aan Rob Hoogland. Dick vindt dat hij gen afscheid moet nemen als hij niet meer „op zijn sterkst” is. Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 - Haarlem Telefoon 023 - 319245 p iaat I 46 90 lp posi f 189 i tl -npr.-.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1