Aad Boren en deuvelen SCHAREN H l rn n T FE E T UW NIEUWE HUIS KAARTEN EN BLUFFEN s H&CUEFEHIJ 112-34-0 3® Hu LT LU rP y 1 BE F 8. der Toorn: van &RRILLE SCHRIFT TEn-in SCHRIFT probleemoplosser tips voor vrije tijd 1 KATTEN door Frans van Sark Tweezijdig kleven ill iilii 4:^'1 19 7 6 ZATERDAG 2 4 JANUARI 21 vsi F J Assistent van de hoofddirecteur voor Gelddiensten van de PTT. Dat is de officiële functie van de 54- jarige Aad van der Toorn. Maar men kan hem beter uitvinder of probleemoplosser noemen. „Ik heb hier grappig werk. Ik ben al jaren lang bezig om min of meer nieuwe dingen te verzinnen”, zegt de man, die eens op het idee van het ant woordt ummer kwam. Een idee dat een wereldprimeur bleek en nu is nagevolgd door België en Enge land. Ook in de Verenigde Staten bestaat er belangstelling voor het antwoordnummer. Machine-Idem „Diepte" knoppen R F I W I i, f F"'''? PTT-man bedenkt nieuw schrijfsysteem voor blinden fervente en Aad ■Mb- I ij Aad van der Toorn (54 jaar) werkt sinds 1952 bij de PTT. Daarnaast heeft h<j van alles en nog wat gedaan. Zo maakte hij in 1956 een conversatieboekje in het Hongaars, Frans, Duits, Engels, Spaans, Italiaans, Zweeds en Nederlands. „Meer dan de helft van de Hongaarse vluchtelingen die hier in 1956 kwamen, hebben met behulp van mijn boekje Nederlands ge leerd, terwijl ik zelf nog steeds geen Hongaars ken”, zegt hij. Het brailleschrift, dat uit één tot zes reliëfpunten bestaat met daaronder het door v. d. Toorn ontwikkelde lettertype. o o o o o o o o o o sj a- met View Master heeft zijn kijker van een nieuwe vorm voorzien. Het appa raat is practisch helemaal rond ge worden. Wat belangrijker is: de kij ker is plezieriger voor het oog, want er zitten een nieuw lichtscherm en nieuwe lenzen in, die meer en beter beeld geven (vooral wat dieptewer king betreft). Bij de View Master kan men sets krijgen: een stereocard (een schijf, die met zeven stereobeelden, een verhaal weergeeft), een zg. album (rijk geïllustreerd) vertelt het verhaal in een makkelijk leesbare tekst. Er zitten drie schijven bij met elk zeven beelden, die het verhaal aanschouwe lijk maken. Er zijn allerlei verhalen en onderwerpen verkrijgbaar. r, 3 at S. f Voor hen, die meer willen weten van triktrak, kaartspelen, dobbelen of poke ren kunnen we wijzen op enkele nieuw of opnieuw uitgegeven boekjes. „Het kaartspel” van S. van Groningen beleeft al zijn vierentwintigste druk. Dat bewijst wel, dat er grote interesse voor is. In het boekje vindt men de begin selen van o.a. rikken, pandoeren, kruisjassen, klaverjassen, bridgen, zwikken, canasta en pokeren. „Het kaartspel” is uitgegeven door Bigot en Van Rossum, Blaricum, evenals „Dobbel- en pokerspelen” van Simon Pel. Hier treft men allerlei zaken aan over wat men zoal kan doen met dobbelstenen, bijv, kassie 6 (hier keurig kasje 6 genoemd), Mexicaantje, jassie en poker. Bij Luitingh in Laren verscheen van Charles H. Goren „Het grote backgammon triktrak boek”. Het is een uitvoerig boek over dit waarschijnlijk al 5000 jaar oude backgam- mon-spel. De basis-strategieën worden gepresenteerd, nuttig voor beginners en gevorderden. 213 diagrammen en illustraties lichten de spelen (geënt op strate gie, poker- en blufelementen) toe. 20 Verder bouwde Van der Toorn in de Haagse wijk Maria- hoeve een aantal huizen van 7 kamers voor de prys van 24.000 gulden. Dat leverde hem wel een hoop trammelant met de ambtenarij op, maar hij won. „Ambtenaren moet je met amUtenaren bestrijden. Degene die het meeste papier produ ceert, die wint het. En dat heb ik dan maar gedaan.” Zijn eigen huis richtte hij in als modelwoning. Binnen één maand kreeg hij zo 19.500 mensen over de vloer. De PTT’er heeft alleen een HBS-opleiding. Maar daar is hij niet rouwig om. In 1954 studeerde hij korte tijd aan de TH in Delft. Maar toen de wetenschappelijk medewerker van hem eiste dat een tekening met inkt werd gemaakt en niet met potlood, kapte hij ermee. Dat werd in de praktijk allang niet meer gedaan. Hij vond de eis onzin en stopte met de studie. «•gjsSS Aad van der Toorn heeft boekjes samengesteld over brie ven aan ambtelijke instellingen en over stellingen bij pro moties. Twee titels: „Edellachtbare Heren. Naar aanleiding van uw aanhalig schrijven kom ik als vrouw tot u om een verzoeking”, en: „Peyton Place dient op de lijst van soft drugs te worden geplaatst”. „Op een goeie dag loop ik binnen bij Akram, een pottenbakker in de Via Dolorosa, de straat waar Jezus met het kruis heeft gelopen. Die man had hon derden sjablonen om allerlei figuren op tegels aan te brengen. Akram zat naast het startpunt van de kruisweg en schuin tegenover hem zat een blinde bedelaar. Die twee waarnemingen vermengen zich in je geest. Nou, zodoende kwam ik op het idee van een sjabloon waarmee blin den zelf kunnen schrijven”, aldus van der Toorn. In de Casa-reeks van Kluwers uitgeverij zijn al diverse nuttige boekjes ver schenen voor huiskopers of huisinrichters. Het nieuwste deel is „Uw nieuwe huis” over de beoordeling, de bouw en de oplevering van een „nieuw” huis, geschreven door A. Robbert de Borst. De auteur van dit boek is verbonden aan het Bouwcentrum in Rotterdam (waar men tussen haakjes alle mogelijke inlichtingen kan krijgen, die ook maar iets met de bouw of inrichting yan hui zen te maken hebben). Robbert de Borst heeft een goed overzicht gegeven van wat men allemaal kan tegenkomen als men op pad is om een nieuw huis te verwerven. De leek krijgt een massa nuttige tips. Zo krijgt hij lijsten om mee te nemen, als hij een huis gaat bekijken. De aspirant-koper krijgt de grote lijnen van de bouwtechniek onder ogen. Daardoor kan hij wat beter oordelen over tekeningen, bestekken. Het boek is gebaseerd op praktijkervaringen. De exemplaren voor linkshandigen zijn rood; die voor rechtshandigen oranje. Importeur voor Nederland is Scanware BV, Ginnekenweg 157, Bre da. De Finse fabrikant Fiskars, die al meer dan een eeuw gespecialiseerd is in scharen, heeft weer nieuwe model len in omloop gebracht. De bladen zijn vervaardigd van Zweeds roestvrij staal, die wat scherpte betreft prac tisch niets aan kwaliteit inboeten bij veelvuldig gebruik. Een speciale klinknagel houdt de bladen onder konstante druk bij elkaar. De grepen van stootvast kunststof (die tussen haakjes ook bestand zijn tegen de afwasmachine) liggen prettig in de vingers. Die grepen zijn speciaal ont worpen en zijn niet meer de platte, pijnveroorzakende „gaten” van vroe ger. Ze zijn breed en goed gemodel leerd. De nieuwe schaar is licht van gewicht: 80 gram. Behalve een keu- kenschaar en een huishoudschaar is er ook een zg. kleermakerschaar. De huishoudschaar is lichtelijk gekarteld. GEZINFORMATIE Ter gelegenheid van de vakbeurs Karwei heeft ook Wolf craft (impor teur Hooghart BV - Industrieweg 13 - Pijnacker) diverse noviteiten op de markt gebracht. Daar is om te begin nen een boor- frees-standaard, die is uitgevoerd met een tandheugel, waar mee op de millimeter nauwkeurig kan worden' geboord. Een boordiepte-aan- slag zorgt voor een preciese uitvoe ring van serieboringen. De hoogte van de standaard is 400 mm, de slag 180 mm en het gewicht 7 kg. De werk tafel heeft als afmetingen 380 bij 300 mm. De-standaard kan zonder veel moeite omgebouwd worden tot frees machine. Daartoe behoeft slechts een geleide-aanslag met beschermkap te worden gemonteerd. Om boorwerkstukken goed te kun nen vastzetten brengt Wolf craft een zeer handige en stevige machine- klem-combinatie. De breedte tussen de bekken is 100 mm. Door middel van een knop wordt de klem in één handbeweging werkelijk zeer prak tisch op de juiste maat gesteld. Een paar slagen met het spindelhand- vat zijn dan voldoende om het werk stuk onwrikbaar vast te zetten. Met behulp van een tafel- of werkbank- klem kan dit apparaat dienst doen als een universele bankschroef (ook na tuurlijk te gebruiken als lijmklem). De klem maakt het mogelijk de bank schroef onder een hoek van 45 graden te monteren of het op andere ma nieren vast te zetten, zowel horizon taal als vertikaal. Een andere nieu wigheid van Wolfcraft is, zoals men dat noemt, een „opruimer”, die in de boormachine gespannen wordt. Hij is bedoeld om geboorde gaten nauwkeu rig te vergroten. Zo kan een boorgat van bijv. 8 mm op 9*/a mm worden ge bracht. Dit stukje gereedschap is ge schikt voor hout, kunststof en licht metaal. Zonder hulpmiddelen is het moei lijk zo niet ónmogelijk om seriegaten (bijv, voor deuvelen) te maken, die exact even diep zijn. Wolfcraft heeft kunststof „knopjes” ontworpen met schroefjes, simpele boordièpteaansla- gen. Ze worden in setjes van drie ver kocht. Ze zijn bruikbaar bij boren van 5 tot en met 10 mm. Ten slotte is er een „deuvelmasterset”, een complete uitrusting om kanten en vlakken te deuvelen, in een doos bijeengebracht. De inhoud: de „deuvelmaster”, een apparaat, waarmee gaten precies te genover elkaar geboord kunnen wor- Sellotape heeft zijn assortiment aan kleefbanden uitgebreid met schuim- stofband. Dit band is een tweezijdig klevend bevestigingsband, dat niet gaat schuiven. Het is een geschikt product voor het bevestigen van voorwerpen aan wanden en evenzeer voor verbinding van materialen met een glad oppervlak zoals hard-PVC, perspex, glas, roestvrij aluminium enz. Sellotape schuimstofband is zelf klevend. De hechting neemt na be vestiging toe. Binnen 24 uur is deze verdubbeld. Hoe gladder de opper vlakken des te duurzamer de bevesti ging. Enkele voorbeelden voor ge bruik: het vastmaken van plastic houdertjes voor zeep, tandenborstels enz.) den; een deuvelset (voor 6, 8 en 10 mm); 120 houtdeuvels gesorteerd in 6, 8, 10 mm; drie deuvelboren met diepteaanslag, die naar behoefte ver steld kan worden in 6, 8 en 10 mm. Het Pen-In-schrijfraam is een bloon geworden van negen regels elk 20 vierkantjes van 5 bij 5 millime ter. Daarin schrijft de blinde met een gewone pen of potlood de Pen-In- schrifttekens. Op de helft van de vier zijden van ieder vierkantje zijn kleine inkepingen aangebracht. De blinde kan dan voelen waar hij een afbuiging moet maken: Het schrijfraam is zo gemaakt, dat er een vel papier in kan worden vastgeklemd. Dat Aad van der Toom niet helemaal zijn PTT-functie is verge ten, blijkt uit de richels die boven en jg -..a». Opnieuw is er een kattenboek uit gekomen. Ditmaal „Katten kennen” van Rosemarie Wolff en Helga Bra- mer (uitg. Veen, Wageningen). De schrijfsters zijn uiteraard kattenliefhebbers. Ze hebben dan ook met plezier aan het boek gewerkt, dat vol staat met informatie en anec dotes rond poezen. Veel dingen, heb ben ze uit eigen waarneming kunnen optekenen. Daarnaast hebben ze al lerlei boeken en andere bronnen kun nen nasnuffelen. Dat alles is prettig gecomprimeerd in dit „Katten ken nen”. Wilt u dus iets over katten weten, hun liefdeleven, moederliefde, vaderdrang, verzorging, fokstandaards dan weet u waar u het zoeken moet. Natuurlijk staan er ook veel katten- foto’s in het boek. Aad van der Toorn bezit, soms samen met anderen, 20 Nederlandse octrooien en 30 buitenlandse. -Zijn nieuwste vin ding, die dit jaar in pröduktie komt: het „Pen-In schrijfraam”, waarmee blinden voor zienden leesbaar kunnen schrijven. Het is een dubbelgevouwen plastic voor werp, ongeveer zo groot als een porte feuille of een zakagenda. In wegbergtoe- stand is het slechts 16 cm lang, 9,2 cm breed en,een halve centimeter dik. Het weegt niet meer dan 60 gram. Vorig jaar was het 150 jaar geleden dat Louis Braille als een blinde jongen van 16 jaar het naar hem genoemde braille-schrift uitvond. In dat schrift bestaan alle lettertekens uit een tot zes reliëfpunten, die de blinde met zijn vin gers kan voelen. Het bezwaar van dit schrift is echter, dat er buiten de blin denwereld maar weinig mensen zijn die braille kennen. Als een blinde dus aan een ziende wil schrijven, moet hij meest al gebruik maken van een schrijfma chine. Door de vinding van het Pen-In schrijfraam is dat nu niet meer nodig. Een blinde kan gewoon met een pen of potlood schrijven. Aad van der Toorn is de laatste jaren bezig geweest met het ontwerpen van alfabetten die zowel kunnen worden ge drukt als met de hand geschreven, en die een optische leesmachine, verbonden met een computer, kan herkennen. Re sultaat: een schrift voor Latijnse letter tekens (de onze), maar ook voor He breeuwse, Griekse, Arabische en Russi sche lettertekens. De inventieve PTTer interesseert zich al jaren voor de problemen die blin den hebben met schrijven. „Al in 1951 had ik een schrijfmachine ontwikkeld met een gewoon en een braille-letterty- pe. Maar dat kon ik toen aan de straat stenen niet kwijt. Bijna 25 jaar later blijkt zo’n machine geproduceerd te worden door een Japanse firma. Ik heb in ieder geval het genoegen, dat ik het destijds goed heb bedacht”, zegt hij. In 1974 kwam Aad van der Toom bij een bezoek aan Israël bij toeval op het idee om het door hem ontwikkelde let tertype bruikbaar te maken voor blin den. „Jeruzalem is een bijzonder inspire rende stad. In Israël ontmoet je altijd mensen met veel ervaring die open staan voor nieuwe dingen. En ze praten die dan ook als het ware horizontaal en verticaal met je door.” onder de vierde regel zijn aangebracht. Op die plaats kunnen de bedragen op girokaarten en betaalcheques worden geschreven. De blinde kan met het Men-In-schrijf- raam ook de schrifttekens onder de knie krijgen. Op de ene helft staan in reliëf schrift (dus zo dat de blinde het met zijn vingers kan voelen) de letters, lees tekens en cijfers, met daaronder de braille-tekens. Door de tekensmet een pen of potlood af te tasten, kan de blinde zich het schrift eigen maken. Het geschrevene kan door blinden alleen, worden „teruggelezen”met behulp van een elektronisch Optacon-leesapparaat, dat een paar jaar geleden ontwikkeld is door de Stanford-universiteit in de Ver enigde Staten. Het kost ongeveer 10.000 gulden. Het belangrijkste voordeel van’ het schrijfraam is volgens Aad van der Toorn, dat het in zekere ztn de Schrijf machine vervangt. „Een blinde kan wel mooi typen. Maar zodra hij zijn kamer uit loopt, is hij zijn schrijfmachine kwijt. Verder is de prijs vaak bezwaar lijk. Een goede schrijfmachine kost toch zo’n 300 a 500 gulden. Ook het gewicht speelt een rol. Een blinde kan moeilijk een schrijfmachine van 4 a 5 kilo overal mee naar toe sjouwen, ook al omdat hij zijn stok en eventueel zijn blindegeleide- hond moet meenemen”, zegt hij. Het schrijfraam maakt de blinde min der afhankelijk van anderen, vindt Van der Toorn. „Het is voor alle blinden erg belangrijk. Voor dé mensen die blind zijn geboren of vroeg blind zijn gewor den, maar ook voor mensen die op latere leeftijd blind zijn geworden. Die hebben nog een behoorlijke herinnering aan het schrift. Voor deze mensen is het een uitstekend hulpmiddel. Want als je blind wordt, vermindert het beheersen yan de vorm. Je kunt het vergelijken met iemand die doof wordt. Die krijgt meer moeite om de toon van zijn spraak te beheersen.” In de loop van 1976 krijgen alle 17.000 Nederlandse blinden gratis een Pen-In- schrijfraam. De Lions Club stelt hier voor het geld beschikbaar, omdat zij dit jaar 25 jaar bestaat. Ook in andere landen waar Lions Clubs zijn, krijgen de blinden het schrijfraam gratis. „Neder land zal er ook voor zorgen dat de 4000 blinden in Israël gratis een schrijfraam krijgen. Want daar is het idee tenslotte geboren. Zelf hoef ik er niets aan te verdienen”, aldus Aad van der Toorn. o5a”c qoooc sss n 5 g n >r ïl ►e

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 21