CHRISTELIJKE MORAAL ONTWRICHT HUWELIJKEN aanbouw Nieuwe spoorbrug in ov i Pi lü Rietveldhuis nu echt monument Geen van gegijzelden uit trein deed aangifte van misdrijf En ta. dit j Gi za; Kabinet besluit RECHERCHE-ONDERZOEK Russische veearts nog steeds zoek volgende week over ondernemingsraad „WIJSTER” AFGESLOTEN 2 19 7 6 2 4 JANUARI BINNEN- EN BUITENLAND ZATERDAG 99 99 *9 Verschil Naar Texel Zuivere Irish coffee Vijfling Rommel Stinkstreek Herdenking 1 Vergif Pk Schadeclaims Oefening ANWB Drie van Breda o I van hervormingen voorlopig Jones” gezamenlijk Andere dam Oosterschelde (Van onze parlementsredactie) Spaans kabinet in beraad over Frenken heeft in een drietal onderzoe ken, over de vorm inzake de seksualiteit 21 17 17 0 0 0 Het verschil tussen een pijlerconstruc- tie en een caissonctam is dat de caissons tamelijk los op de bodem van de Ooster schelde staan, terwijl in de nu gekozen variant eerst een aantal betonnen pijlers De van Robe zijn le is gew lichte huis. BR singei deel c nadat Brass Portu gelich Amsterdam De Bilt Deelen. Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich New York Las Palmas Tel Aviv Tunis wnw wnw w wnw w nw wnw wzw w w nw nw nnw n w w wzw z nno w.stil nw w zzw wnw w w.stil ono wzw w n n wnw zw ono nnw w wzw w w.stil zzw wzw 7 7 8 7 8 7 8 7 9 8 2 16 12 7 12 8 9 8 -5 11 2 15 18 8 6 16 18 15 9 15 5 10 14 14 13 8 Robe als fo- In c toneeli zong ren va te Rot kapita staan fomië Rob desprr was c Shakes ook te 0 1 3 6 0 0 0 0 0 0.2 5 0 0 0 0.1 0 0 0.4 0.2 0 0 0.1 4 1 4 4 4 1 4 0.6 1 2 3 0 0 0 ,j sj: qni,..::.: kkcu V De directe schade die boeren en bur gers in de directe omgeving waar de treinkaping plaatshad hebben geleden, is inmiddels opgenomen. Door 16 mensen zijn schadeclaims ingediend: het totale bedrag hiervan is 122.000- gulden. Tot hen behoren ook de zeven boeren die tijdens de kaping politie en militairen ingekwartierd hebben gehad. Het bedrag van. 122.000 gulden wordt naar verwach ting nog wel hoger, omdat de nota’s voor elektriciteit, gas, water en telefoon nog niet bekend zijn. PHD Arneri) schaipp op 77 overlex LEEUWARDEN (ANP). Het is nu een maand geleden dat de Russische veearts Konstantin Roussini in Leeuwar den verdween. De man was in Neder land om te onderhandden over versche ping van vee, maar op de dag dat hij weer terug zou gaan naar Rusland, daags voor Kerstmis, verdween hij. Volgens de Leeuwarder- vreemdelirf1- genpolitie is., de verdwijning van de Rus een zeer merkwaardige zaak. De collega van de Russische veearts is inmiddels wel naar huis terug gegaan. Bij het compromis in het kabinet over de Oosterschelde, eind 1974, is afgespro- ken dat de kosten niet meer zouden mogen bedragen dan 2,6 a 2,7 miljard. Ook zou de constructie uiterlijk in 1985 gereed moeten zijn. Kan aan deze voor waarden niet worden voldaan, dan zal de Oosterschelde volledig worden afge sloten. Eind mei moet half-open dat al enige uja duiaelijK was aai ae caissondam te duur zou worden, is die variant nu overboord gezet, om meer mankracht ter beschikking te hebben voor de pijlerconstructie. Premier Den (Vervolg van pagina 1) MADRID (Reuter) Het Spaanse kabinet heeft zich beraden over libe ralisatie van ’s lands parlementaire en politieke stelsel, waarbij het reke ning moet houden met rechtse oppositie als deze vindt dat het daarbij te ver gaat. De hervormingen waarover de ministers het eens zijn geworden, worden volgende week woensdag door premier Carlos Arias Navarro meegedeeld aan de Cortes, de volksvertegenwoordiging. DEN HAAG De gedeeltelijke afsluiting van de Oosterschelde via een doorlaatbare caissoridam is definitief van de baan. In plaats daarvan gaat de regering nu de mogelijkheid van een half-open dam op pijlers onder zoeken, met als tweede mogelijkheid een caissondam, gefundeerd op be tonnen palen. De regering houdt echter nog steeds vast aan een getij de- beweging op de Oosterschelde, „al is”, zo gaf minister Westerterp gister avond toe, „de kans op volledige afsluiting wel toegenomen”. De reden voor het verlaten van de caisson-afsluiting is dat de kosten minstens 300 miljoen gulden te hoog zouden uitvallen. Ook de veiligheid van de con structie zou niet voor 100 percent gegarandeerd zijn. Vijf Kamerleden van de AR, CHU en KVPzullen maandag de bedreigde Texelse Waddenzeezijk bij Oosterend en Oudeschild in ogenschouw nemen. Ver volgens zullen zij een gesprek hebben met het actiecomité „Omhoog Texelse dijken”, dat dinsdag in Den Haag een manifestatie houdt. """W 7/T Uyl zei gisteravond op zijn wekelijkse persconferentie te verwachten dat de studie op tijd kan worden afgerond. Ook zag hij mogelijkheden om de kosten binnen de gestelde perken te houden. Volgende week dinsdag zal de vaste Tweede-Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat nader met minister Wes terterp van gedachten wisselen over de plannen ten aanzien van de Oosterschel de. schrijft 21 percent deze moraal, en de katholieke vrouwen 31 percent. Hoewel de pauselijke verklaring de nadruk legt op de ontoelaatbaarheid van alle niet op voortplanting gerichte sek- r.;. d Het onderzoekteam is tot de conclusie gekomen dat er geen medeplichtigen buiten de trein waren. De kaping was opgezet als onderdeel van een groter plan waarbij een vliegtuigkaping betrok- moeten vervangen. Gisteren kwam de bouw van de brug bij Schalkwijk, die in augustus in gebruik wordt genomen, in een spectaculaire fase: de kolossale staalconstructie van de brug werd lang zaam maar zeker over het kanaal naar zijn definitieve plaats gerold.. hij ervaart deze prikkels tegelijkertijd als afstotend en walgelijk. De lust en de walging leiden, aldus Frenken, tot een innerlijk onoplosbaar conflict. Frenken heeft' verder gevonden dat zij die de kerkelijke moraal onderschrijven het niet goed vinden dat hun peuters en kleuters op het strand naakt lopen. Ook zullen zij hun kinderen seksuele spelle tjes verbieden. Evenmin vinden zij het goed dat hun kinderen hen bloot zien, en zelfbevrediging van opgroeiende kin deren raden zij sterk af. Ook wijzen zij seksuele voorlichting eerder af dan ou ders die de officiële moraal verwerpen. Door de afkeer van de seksualiteit wordt het ontwikkelen en onderhouden van de liefdesrelatie tussen de gehuwden belemmerd, concludeert Frenken tenslotte. DEN HAAG. Het kabinet zal waar schijnlijk volgende week vrijdag een beslissing nemen over de hervorming van de ondernemingsraad. Na de eerste verkennende besprekingen van vorige week, heeft het kabinet gisteren eèn groot deel van de wekelijkse zitting aan deze politiek moeilijke kwestie besteed. Premier Den Uyl zei te verwachten dat er flinke vorderingen worden ge maakt, al zullen we er onze handen vol aan hebben, zoals hij zei. „De hervor ming van de ondernemingsraden is een zeer omvangrijke operatie die veel tijd vraagt”, aldus de premier. De Europese Commissie, het „dagelijks bestuur” van de gemeenschappen, stelt een onderzoek in naar de wijze waarop de Ierse regering onderscheid maakt tus sen buitenlandse en in Ierland zelf gefa briceerde alcoholische drank. Voor de accijns op in Ierland geproduceerde al coholische dranken wordt gedurende een bepaalde tijd uitstel van totaling ver leend, de accijns op drank die in andere EEG-landen wordt vervaardigd en inge voerd in Ierland moet echter onmiddel lijk worden betaald. De heer Bergsma vertelde „het ty pisch” te vinden dat geen van de in totaal 55 gegijzelden aangifte van een misdrijf heeft gedaan. Van de 55 zijn er 54 gehoord. Eén treinpassagier is nog met vakantie. De verhoren leverden 700 pagina’s proces-verbaal op, waarvan 35.000 fotokopieën zijn gemaakt. De ka pers zelf hebben alle medewerking bij het onderzoek verleend. ZEIST De seksuele beheer- singsmoraal, zoals in de jongste pauselijke verklaring over de sek sualiteit nog eens is benadrukt, ont wricht niet alleen de seksuele re latie van echtparen, maar ook hun niet-seksuele liefdesrelatie. Tot deze conclusie komt de sociaal- psycholoog drs. J. Frenken, weten schappelijk medewerker van het NISSO, het Nederlands Instituut voor Sociaal Seksuologisch Onder zoek in Zeist. en de invloed van de traditionele chris telijke seksuele moraal op het seksuele gedrag in het huwelijk, 600 gehuwden uit de sociaal-economische middengroep ondervraagd. Van de ondervraagden was 42 percent rooms-katholiek. De traditionele christelijke moraal door Frenken omschreven als seksuele beheersingsmoraal, omdat de nadruk eer der ligt op het beheersen en onderdruk ken van het seksuele verlangen dan op het genieten ervan, en omdat seksueel plezier, de lust, het genot, ondergeschikt behoort te zijn aan de voortplantings functie wordt door slechts negen per cent van alle onderzochte mannen on derschreven. Bij de vrouwen is dat per centage 17. Van de mannen die zich tot de katholieke kerk rekenen, onder- Bij de Utrechtse plaats Schalkwijk is men op het ogenblik bezig met de bouw van een nieuwe spoorbrug in de spoor lijn Utrecht-Den Bosch. Deze brug is de laatste van een serie van vier die we gens verbreding van het Amsterdam- Rijhkanadl en vergroting vet'll' de döor- vaarthoogte een viertal oude bruggen Apparatuur waarover de politie niet zelf beschikte kreeg men van het be drijfsleven, tot uit West-Duitsland toe. Ook raadgevingen hoe tot een oplossing te komen ontving de politie uit de hele wereld. De heer Bergsma heeft ze on derverdeeld in vier groepen: religieuze, verdovende middelen oog om oog, tand om tand en science fiction. Als in maart de kapers 102 dagen in voorarrest heb ben gezeten moet hun zaak voor de rechtbank gebracht zijn. Op 17 januari is de rechter-commissaris in Assen met het gerechtelijk vooronderzoek begon nen. Tegen maart zal de rechtbank zich wel over de zaak buigen, maar overste Bergsma verwachtte dat de behandeling dan door de rechtbank wordt aangehou den. Hij schat dat de kapers halverwege dit jaar terecht zullen staan. De directie van het Sophia-ziekenhuis in Rotterdam heeft meegedeeld, dat de toestand van de vijfling goed is. Nadat de eerste dagen het gewicht van de babies enigszins daalde neemt het bij enige van hen nu toe en is het bij de overigen constant. Verwacht wordt dat de babies over een paar dagen hun voedsel langs de normale weg per sonde zullen krijgen. De zeven kapers, allen uit het Drentse Bovensmilde, is moord, openlijke ge weldpleging met vereende krachten de dood van anderen ten gevolge hebbend wederrechtelijke vrijheidsberoving en ongeoorloofd vuurwapenbezit ten laste gelegd. Cortes-afgevaardigde Fidel Carazo is gisteren door zijn collega’s heftig aange vallen, omdat hij probeerde het pensioen te verlagen dat aan generaal Franco’s weduwe, mevrouw Carmen Franco-Polo, vrouwe van Meiras, wordt uitgekeerd. Een desbetreffend wetsvoorstel werd in de begrotingscommissie goedgekeurd met maar één stem tegen. Tijdens het debat heeft een afgevaar digde gezegd: „Wat ik heb en wat ik ben, mijn huwelijksgeluk incluis, dank ik aan Franco”. Een een andere afgevaardigde ver klaarde: „De schuld die wij aan generaal Franco’s nabestaanden hebben, kan niet met geld worden ingelost.” In de Noordspaanse stad Gijon in Asturië is een drogisterij gisteren door een bomontploffing vernield. Er ont stond brand. De aanslag is toegeschreven aan rechtse extremisten die de eigenaar van de zaak klaarblijkelijk hebben willen straffen voor zijn politieke opvattingen. Een paar maanden geleden was op de gevel van de winkel geschreven: „Je gaat er aan”. moraal ook de seksuele beleving binnen het huwelijk niet ongemoeid. Uit de onderzoeking is namelijk gebleken dat degenen die de officiële moraal innerlijk onderschrijven, een grote angst voor seksuele lust kennen en zich schuldig voelen over het seksuele gedrag in het huwelijk. Deze lustangst en schuldgevoelens blijken in de drie onderzoeken een oor zaak te zijn van onder andere af keer van lichamelijke contact en van klach ten en stoornissen op seksueel gebied. Het ministerie van Justitie heeft al .voor 50.000 gulden uitbetaald aan reke ningen die naar aanleiding van de trein kaping in Wijster zijn ingediend. Er is in eerste aanleg al voor ruim 200.000 aan onkosten, rekeningen en schadeclaims gedeclareerd en alles is, zo vertelde overste Bergsma nog niet binnen. Voormalige bewoners van Rotterdam se afbraakpanden, laten teveel rommel achter. Daar komen ratten op af en de verantwoordelijke wethouder van Rot terdam, W. ten Have, heeft zich voorge nomen er iets aan te doen. De oude bewoners vertrekken in veel gevallen haastig en hebben dan weinig tijd of belangstelling om de boel in het oude huis op te ruimen. Oude matrassen en zelfs voedselresten blijven achter en omdat de dienst „rentegevende eigen dommen” de verlaten huizen snel dicht spijkert, wordt er op de achtergelaten troep niet gelet. De spijkerploeg is nu gevraagd op te letten of er bedden, potjes frites-saus of andersoortig afval is achtergelaten, vóórdat waarneming er van onmogelijk gemaakt wordt. Een 29-jarige journalist uit Doetin- chem houdt weinig amusante herinne ringen over aan zijn poging klachten van omwonenden over stankoverlast bij een kuikenslachterij te belichten vanuit het standpunt van het bedrijf. De jour nalist werd door de directeur rondgeleid en op een gegeven moment raadde de directeui- hem aan op een muurtje te klimmen. „Als het daarachter niet stinkt, dan stinkt het nergens”, zou de directeur gezegd hebben. Op het muurtje geklommen kreeg de nietsvermoedende verslaggever echter een duw van de directeur, met als resultaat dat. hij be landde in een met afvalwater en kippe- veren gevuld bassin. De journalist heeft een aanklacht ingediend bij de politie; de directeur ontkent. De jaarlijkse herdenking van de fe bruaristaking van 1941 zal dit jaar op ais ro Woensdag 25 februari plaatsvinden. Het team, défilé zal worden geopend met een ajs ao kranslegging door B. en W. van Amster dam en het februaricomité. DEN HAAG (ANP). Het huis, dat de architect. G. Rietveld in 1924 voor mevr. Schröder-Schrader bouwde aan de Prins Hendriklaan< in Utrecht, is thans definitief beschermd monument. Sedert eind 1974 stond het woonhuis op de ontwerplijst, thans is het op de aanvullende monumentenlijst geplaatst. worden gebouwd, die weer gefundeerd zijn op grote betonnen putten. Gehandhaafd wordt het principe dat de openingen tussen de pijlers met schuiven worden afgesloten, in geval van zeer hoge waterstand. Een voordeel van de pijlers is bovendien dat het installeren ervan over een periode van 4 a 5 jaar gespreid kan worden, in plaats van in een seizoen bij de caissons. Wat betreft de vorm van de doorstroomope- ning is nu gekozen voor de zgn. „brie- venbusopening”. Vorig jaar speelde men nog met de gedachte aan een smallere, zij het diepere „spleet-opening”. Het voorbereidend werk bij de mond van de Oosterschelde vordert goed, aldus het interirp-rapport van Verkeer en Wa terstaat. Voor de bouwputten van de stormvloedkering is inmiddels al 30 mil joen uitgegeven, voor studies en onder- zoeken 50 miljoen, zo blijkt verder uit het rapport. Frenken concludeert hieruit dat de officiële kerkelijke moraal en zijn üit- werking een anti-seksuele moraal is, die dramatisch ingrijpt in de seksuele bele ving binnen het huwelijk. Hij maakt de sualiteit buiten het huwelijk, laat deze voorzichtige schatting dat als ge- --i vojg van <jeze moraal tussen de 5,5 en 12,5 percent van de anderhalf miljoen katholieke echtparen (90.000 tot 200.000 echtparen) hun seksuele leven op zijn minst als problematisch ervaren. De man die de kerkelijke moraal on derschrijft, zo is verder uit onderzoeken gebleken, is echter in zijn fantasieleven en zijn verbeeldingswereld geobsedeerd door seksualiteit. Hij wordt ook veel sterker gestimuleerd door eng seksuele prikkel uit de massamedia dan de man die de kerkelijke moraal afwijst, maar De watérpolitie van de Oostfriese ei landen Norderney en Langeoog heeft gisteren gewaarschuwd voor vaten ver gif die van een Nederlands schip zijn geraakt in stormachtige zee in de nacht van donderdag op vrijdag tussen de eilanden Borkum en Wangerooge. Het zijn 120 stalen vaten van 300 liter, die gedeehelijk lek geslagen en leeggelo pen zijn. Er kunnen nog resten van het zware vergif in de vaten zijn. Een deel ervan is intussen op Norderney en Lan geoog aangespoeld. De politie meent dat een deel van de vaten ook op de kust van het vasteland is aangespoeld De arbeidsonrust die het nieuwe jaar in Spanje heeft meegebracht, is gisteren verder afgenomen. Het personeel van de Madrileense on dergrondse stemde gisteren tegen een nieuwe staking, uit vrees te worden ingelijfd bij het leger een krachtige maatregel die de regering al met het gewenste effect heeft toegepast op post beambten en spoorwegpersoneel. Onder de voorgestelde liberaliserings- maatregelen is vermoedelijk het vergro ten van de mogelijkheid tot vorming van politieke verenigingen, zodat opposi tiegroeperingen met uitsluiting van de communisten, aan verkiezingen kunnen meedoen. Enkele voorgestelde hervormingen, zo als het bezetten van alle 565 zetels in de Cortes door verkiezingen, vereisen een volksraadpleging, voorlopig voorzien voor zomer ’76. Nu is het zo dat maar een vijfde van het aantal parlementszetels door middel van rechtstreekse verkiezingen wordt bezet. u Het kabinet zou gisteren ook veran deringen in de strafwetgeving hebben besproken, zodat de Spanjaarden in de toekomst vergaderingen zullen kunnen houden zonder gevaar van aanhouding. Uit de tijd van generaal Franco dateert nog de bepaling dat voor vergaderingen van meer dan negentien personen een politievergunning nodig is. In Madrid werd vernomen dat koning Juan Carlos en zijn eerste minister vast besloten zijn hun hervormingen via de bestaande wettelijke kanalen uit te voe ren wat verhitte debatten in de sterk conservatieve Cortes tot gevolg zal heb ben. „Rechts” is nog steeds machtig in Spanje, ondanks generaal Franco’s dood. „Het ligt op de loer voor stappen die het zou beschouwen als verraad aan zijn nalatenschap”, zei een regeringsfunctio naris. ASSEN (ANP). Het rechercheon derzoek naar de treinkaping in Wijster is afgerond. Dit heeft overste I. Bergs ma, commandant van de rijkspolitie in Drenthe gisteren op een persconferentie in Assen meegedeeld. Het onderzoek werd aanvankelijk uitgevoerd door 26 rechercheurs, aan het begin van 1976 werd dit aantal teruggebracht tot 17. terwijl er nu nog 7 rechercheurs met de zaak bezig zijn. Het team staat onder leiding van luitenant A. Smeels van de rijkspolitie in Assen. ZONDAG 25 JANUARI 1976 Zon op 8.31 uur onder 17.14 uur Maan op 3.07 uur onder 12.09 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 9.54 uur en 22.34 uur Laagwater 5.22 uur en 17.57 uur MAANDAG 26 JANUARI 1976 Zon op 8.30 uur onder 17.15 uur Maan op 4.16 uur onder 12.54 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 11.11 uur en uur Laagwater 6.35 uur en 19.17 uur De treinkaping in Beilen vorig jaar december heeft tot nu toe ruim drie ton aan schadeclaims opgeleverd. Dit heeft de commandant van de rijkspolitie in Drenthe overste P. Bergsma, gisteren meegedeeld. Het ministerie heeft al 50.000 aan schadeclaims uitbetaald. Vooruitzichten voor maandag, overwegend lichte vorst in nacht en ochtend. Aantal uren zon: 1 tot 5. Minimum tempera tuur: omstreeks -2 graden, maximum tempera; tuur: omstreeks 2 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 percent, kans op een geheel droog et maal: 40 percent. regenbui half bew. onbewolkt regenbui regenbui half bew. hagelbui licht bew. sneeuwbui sneeuwbui half bew. onbewolkt onbewolkt sneeuwbui zwaar bew. sneeuwbui licht bew. zwaar bew. geheel bew. half bew. licht bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. sneeuwbui licht bew. onbewolkt onbewolkt wolkbreuk onbewolkt onbewolkt zwaar bew. geheel bew. licht bew. zwaar bew. regenbui regenbui geheel bew. licht bew. geheel bew. half bew. ."i ken was,, omdat de Zuidmolukkers zo publiciteit hoopten te krijgen. Overste Bergsma toonde zich tevreden over de manier waarop het politieappa-, raat de kaping heeft opgevangen. Ook psychologisch was volgens hem de zaak goed aangepakt. Alle telefoongesprekken met de kapers zijn op de band opgeno men en staan nu op 108 geluidsbanden. Z H«Hji i 5 s'l Si -s ■iii over een De gezamenlijk Nederlands-Engelse marine-oefening op Aruba gaat door. De oefening krijgt de naam „Van Gogh”. De minister deelde dit mee op vragen van het DS 70-KamerIid mevr. Van Veenen- daal. Afgelasting zou volgens de minister stellingname in de situatie in de Antil len betekenen. Op Aruba is er’ een sterke beweging, die onafhankelijk van de rest van de Antillen, los van Neder land wil komen te staan.1 14. ANWB heeft minister Westerterp Verkeer en Waterstaat een brief geschreven, waarin hem wordt gevraagd niet te licht tot inpoldering van de Markerwaard tot een polder van 40.000 hectare te besluiten. Met name wordt erop aangedrongen naast de publikatie van zijn beleidsvoornemens ook alterna tieven op te nemen en die even goed te onderbouwen als het onlangs verschenen rapport „Verkenningen Markerwaard”. In dat rapport wordt zeer uitgebreid beschreven wat de mogelijkheden zijn van zo’n grote polder en de ANWB is bang, dat onder druk van die geweldige hoeveelheid informatie andere mogelijk heden niet ter sprake komen. De Tweede-Kamer-leden Wolff (CPN) en Voogd (PvdA) hebben minister Van Agt van Justitie op de hoogte gesteld van hun bezorgdheid naar aanleiding van uitlatingen van de 'geestelijk verzor ger van de Drie van Breda, Wilm. Wilm verklaarde in het dagblad Troyw in hongerstaking te gaan teneinde de aan dacht te vestigen op het lot van de drie oorlogsmisdadigers. Minister Van Agt heeft verklaard zich op de hoogte te zullen stellen van de feiten. ix rit mi :i in 1 i^ni n’ih V:

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2