Grote zwijgzaamheid in Brussel over kwestie-Angola Vaticaan was tegen het stichten van een joodse staat in Palestina Paul Robeson overleden werkten voor Hoessein bemiddelde in Libanees bestand Spanje kan draai niet vinden CIA en FBI” „Journalisten 3 Moro wil weer regering met socialisten achtergrond ‘j Vooral als afgezant Saoedische koning Uit documenten blijkt dat joden wel geholpen werden - 3 BINNEN- EN BUITENLAND 1976 ZATERDAG 24 JANUARI F MPLA Gunstig (Van onze redacteur in Spanje, Robbert Bosschart) Gratis lift - r WH I ïxel ing ruis ims Sex ning igelse I r. De I De i van I enen- I nister kntil- een I van eder- I offee reda mei am- I imel I i de tot- I rge- liing i fe- r op zergif se ei- (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL „Plussen en minnen”, aldus karakteriseerde minister Kis singer gisteren de resultaten van zijn bezoek aan Moskou. Hij gaf dit oor deel op een persconferentie in het politieke hoofdkwartier van de NAVO, nadat hij eerst alle NAVO-ministers van buitenlandse zaken die naar Brussel gekomen waren om hem aan te horen en onder wie slechts de Portugese en IJslandse bewindslieden ontbraken, 50 minuten lang had in gelicht over zijn besprekingen in de Russische hoofdstad. Verderfelijk BARCELONA De Spaanse „omwenteling na de dictatuur” kende niet, zoals de Portugese, een vrolijke roes van anjer-broederschap waarin alles mogelijk leek. Om twee redenen niet, ten eerste omdat de dictatuur wel haar krachtbron (Franco) verloren had, maar aan vankelijk al haar uiterlijke machtsposities handhaafde. Ten tweede omdat er achter de fagade van de Franco-dictatuur 40 jaren lang een economisch machtsapparaat was schuilgegaan, dat reeds lang vóór hem had bestaan; en de Spanjaarden zagen in dat daar niet zo snel een einde aan zou komen. Niettemin leverde de vreemde toestand van de eerste maanden, waarin alles nog nèt zo verboden was als onder Franco maar het dagelijkse leven bijna democratisch leek, heel wat grappige omstandigheden op. Grote bonzen A' I Kissinger over gesprek in Moskou: Plussen en minnen het (Van onze redacteur in Beiroet) J en ;igde d en Ver- bben seise een Robeson, die de laatste elf jaar van zijn leven niet meer in de openbaarheid is geweest, was op 28 december na een lichte beroerte opgenomen in het zieken huis. Ook minister Van der Stoel verklaar de succes te verwachten. Het is intussen nog niet zeker of het bestand in de Libanon stand zal houden, den en de politie moet hem steeds verder weg brengen om hem verre te houden van het gevangenistrottoir.) Over de exacte politieke paragrafen die het bestand bevatte, is nog weinig naar buiten gekomen. Met opzet worden de politieke voorwaarden vaag gehou den, omdat daarover nog verder onder handeld moet worden. De directeur van Reuter zegt voorlo pig geen geloof te hechten aan deze berichten, zolang er geen bewijzen op tafel komen. de idat de bij de dat hun inde jaar ton reeft e in eren al Ook de sex die in de Franco-jaren des duivels was, heeft snel haar in trede gedaan. Theaterbezitters in Ma drid ontdekten plotseling hoogst se rieuze toneelstukken die het absoluut noodzakelijk maakten dat de actrices in de één of andere scène naakt op de planken verschenen. De Spaanse kiosken lijken nu wel op Place Pigal- le te staan (al zijn buitenlandse pro- dukten nog afwezig) met het voorbe houd dat er érgens op de voorpagina- foto’s nog wel een stukje textiel moet verschijnen dat de indruk wekt iets te bedekken. Maar het aantal vier kante meters bloot vlees per kiosk VATICAANSTAD (Reuter). Het Vaticaan heeft gisteren materiaal ge publiceerd waaruit bljjkt dat het zich in de laatste jaren van de oorlog verzette tegen de stichting van een joodse staat in Palestina. ?ek tin- ne- iten bij wit iur- leid de te niet de rtje nde de be- >pe- eeft itie; be- het 4WB :rterp I brief I raagd I n de 40.000 wordt I ikatie I .erna- I led te I henen aard”. I ibreid I i zijn VB is eldige .elijk- jelijks stelt aarop :t tus- gefa- or de de al le een ver- indere inge- liddel- WASHINGTON (UPI, Reuter). Vol gens deAmerikaanse journalist Sam Jaf fe bestaat er een lijst met tussen de 40 en 200 namen van journalisten die voor de CIA of de FBI hebben gewerkt. Jaffe, die in het verleden bij de omroep- maatschappijen CBS en ABC heeft ge werkt, verklaarde dat hij in die periode tevens inlichtingen heeft verschaft aan de FBI. ren van de tweede wereldoorlog ontpop te Robeson zich meer en meer als anti- kapitalist. Maar hij ontkende ten over staan van een congrescommissie in Cali- fomië dat hij communist was. Volgens minister Van der Stoel heeft wat Kissinger over de situatie in het Midden-Oosten meedeelde, zijn collega’s geen enkel nieuw beoordelingselement verschaft. liter, ggelo- an het n deel i Lan- nt dat ie kust Het Vaticaan heeft verder docu menten vrijgegeven waaruit blijkt dat de Heilige Stoel in de oorlog pogingen heeft ondernomen het leven te redden van honderden joden dia waren gearresteerd door de SS in bezet Rome. CPN) I zong hij ook gospelsongs. Bij hef nade- Van steld iding rzor- Wilm v in aan- drie Agt te te Carlos” van deze harde plicht vrij sprak. De directeur van het Britse persbu reau Reuter, Gerald Long, heeft nadruk kelijk ontkent dat de CIA via de kana len van Reilter bepaalde berichten heeft kunnen verspreiden. „Wij doen al 125 jaar in nieuws, juist omdat wij onder scheid weten te maken tussen echt en vals nieuws.”, aldus Long in een reactie op berichten uit Washington over CIA- manipulaties met Reuternieuws. Een van de reclameposters van de film „Jaws” afgeleide karikatuur uit het Spaanse dagblad La Vanguardia, die aantoont dat de „democratie” niet zo veilig is als men denkt na de dood van Franco. binet-Moro. Het voorstel van Moro moet een einde maken aan de nu drie weken durende regeringscrisis in Italië. >ude I Hen 1 of >ude I i en I en I ?en- cht- aten nu den, al is er- Wat niet wegneemt dat alles nog precies zo verboden is als voorheen. Geen probleem: niet alleen de rond borstige meisjes en de clandestiene partijen, maar ook nette kranten, de staatstelevisie en zelfs premier Arias Navarro in hoogst eigen persoon be wegen zich vrijelijk in de illegaliteit. Hoe kan men anders verklaren dat de premier in een interview met een Amerikaans blad over de wenselijk heid van „vier of vijf partijen” spreekt, terwijl de grondwetten die hij volgens zijn ambtseed verdedigt, letterlijk alle politieke organisaties behalve de Nationele Beweging (de staatspartij) verbieden? De stortvloed van amnestie-verzoe- ken had ook nog andere gevolgen. Monsenor Guerra Campos van Cuen ca, kopstuk van de Franquistdsche prelaten, weigerde zich aan te sluiten bij een oproep van de Spaanse bis schoppenconferentie voor de amnes tie. Maar daarentegen publiceerde hij in zijn bisdomblad een decreet dat hij de priesters van zijn diocees, voor wie hij uiterst strenge catechismus examens had aangekondigd, „ter gele genheid van de opvolging van Gene- ralisimo Franco door Koning Juan Het een ster- „Minnen” slaat natuurlijk op de be sprekingen over het probleem Angola. Kissinger beperkte zich tot de verklaring dat de houding van de Sovjet-Unie ten aanzien van Angola de ontspanning niet bevordert en dat hij dit de Russi sche autoriteiten ook heeft meegedeeld. Verder zei hij er niets over, de indruk versterkend dat hij niets bereikt heeft. heeft i ver- p zijn nacht sn de vlak voor zijn ver trek uit Moskou krijgt de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kis singer (rechts op de foto) nog even het waarschuwen de vingertje van zijn Russische col lega Gromiko te verwerken. De christenen hebben nog niet eenzij dig te kennen gegeven op welke voor waarden zij het bestand zullen blijven eerbiedigen. Het bestand is een Syrische overwinning tweederde van de Liba non is in handen van de moslims maar verwacht wordt dat op Saoedisch initiatief pressie op Syrië en de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie zal worden uitgeoefend om delen van het land die door de moslims zijn veroverd te ontrui men. De Saoedi’s zouden slechts kleine, niet essentiële wijzigingen voorstaan in de Libanese constitutie, zoals de benoe ming van de premier door het parlement in plaats van door de president. Robeson kreeg in 1952 de Stalin-vre- desprijs. Hoogtepunt van zijn loopbaan was de vertolking van de titelrol in Shakespeare’s Otello. Sinds 1935 was hij ook te zien in films. Minister Van der Stoel verklaarde achteraf dat Nederland tegen welke bui tenlandse inmenging in welke vorm ook gekant blijft en dat Den Haag in de huidige situatie niet van zins is de MPLA te erkennen. Hij bevestigde wat Kissinger op zijn persconferentie ook verklaard had, namelijk dat de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken de NAVO-bondgenoten niet om steun had gevraagd voor acties in verband met Angola, dat, zoals de Nederlandse windsman eraan toevoegde, buiten reikgebied van de NAVO ligt. staat nu buiten iedere verhouding met enkele maanden geleden. PHILADELPHIA, OHIO (UPI). De Amerikaanse negerbas, acteur en maat schappijcriticus Paul Robeson is gisteren op 77-jarige leeftijd in Philadelphia overleden. Of dat de Spaanse televisie, die tot november 1975 dagelijks van leer trok tegen de „verderfelijke marxis ten”, nu in haar nieuwsdiensten uit gebreid het doen en laten vermeldt van „meneer” (of soms) „de weledele” Felipe Gonzales, leider van de natuurlijk nog altijd verboden socialistenpartij PSOE? Van de voorstellen die zijn gastheren gedaan hadden betreffende de proble men die gesteld worden door de Russi sche „backfire-bommenwerper” en de Amerikaanse „cruise-raket” zei Kissinger dat zij verdere studie vereisen. Er waren echter vorderingen gemaakt. De moge lijkheid het plafond van 2400 strategi sche kennraketten met tegen de 10 per cent te beperken, mogelijkheden die zich gunstig laten aanzien, moeten worden beoordeeld in verband met de oplossing van andere vraagstukken, zo waar schuwde de Amerikaanse minister. De historicus Burckhardt Schneider becommentarieerde de publikatie in de Vaticaanse „Osservatore Romano” met onder meer de opmerking dat hiermee de kritiek op paus Pius de Twaalfde wordt ontzenuwd als zou hij hoegenaamd niets hebben gedaan aan de jodenvervolging van de nazi’s. Robeson was oorspronkelijk begonnen als football-spöler, ih een universiteits- team. In 1923 vestigde hij zijn reputatie als acteur in het toneelstuk „Emperor Jones”. Wat betreft de „plussen” van overleg in Moskou heeft Kissinger op zijn personferentie bepaald niet meer meegedeeld dan reeds uit Moskou be kend was geworden. De vooruitzichten van de SALT-besprekingen kunnen posi tief worden beoordeeld en overeenstem ming is dit jaar nog mogeHijk. Koning Hoessein heeft bij het tot standkomen van het laatste bestand een belangrijke bemiddelende rol gespeeld, vooral als afgezant van de Saoedische koning Khaled, met wie hij zijn bemid delingspogingen heeft gecoördineerd. De Jordaanse koning beschikt enerzijds over goede betrekkingen met Syrië dat de centrale factor is in het huidige bestand en anderzijds met de christelijke fa- langisten. Zo zou onder meer de latere paus Johannes de Drieëntwintigste, die in de oorlog pauselijk nuntius was in Turkije, eën joodse staat in Palestina hebben beschouwd als een „utopie”. Hij betwijfelde ook of zijn hulp aan vluchtende joden die op weg waren naar Palestina veel uitrichtte. In een brief aan kardinaal Maglio ne, de toenmalige staatssecretaris van het Vaticaan. (minister van buiten landse zaken), bekende hij dat hij zich enigszins „onzeker” voelde met zijn hulp aan deze joden namens de Heilige Stoel. Hij vond het niet getui gen van „goede smaak” dat zijn lief dadigheid eventueel ten goede zou kunnen komen „aan de realisatie van een Messiaanse droom”. Diezelfde kardinaal Maglione schreef aan de pauselijke nuntius in Londen, William Godfrey, dat „de Heilige Stoel nooit zou toestaan dat Palestina een joodse staat zou wor den”. In een briefwisseling met de in Washington zetelende monseigneur Cicognani merkte Maglione op dat „Palestina in handen van de joden” nieuwe en ernstige internationale spanningen zou opleveren en alle ka tholieken over de hele wereld in verwarring zou brengen. al worden de kansen daarop vrij rede lijk geacht. De gevechten zijn gisteren afgenomen met ongeveer 75 percent, het vliegveld van Beiroet is heropend, en de belangrijke weg van Beiroet eveneens. Maar van doorslaggevend belang wordt een bespreking beschouwd tussen de Sy rische opperbevelhebber en falangisten- leider Gemayel. In de jaren dertig reisde Robeson in toneelgezelschappen door Europa en Dat begon er enkele weken na Franco’s dood al mee dat agenten van de oproerpolitie (die eraan ge wend waren om voor alles wat lang harig was of protesteerde een hart grondige en wederzijdse afkeer te voelen) volkomen verbouwereerd ap- plauzen in ontvangst namen, toen zij amnestie-betogingen begeleidden in plaats van ze uiteen te slaan. Ook zijn collega’s bleken na afloop van het gesprek bijzonder zwijgzaam. Het duidelijkst was men nog in de omgeving van de Duitse minister Gen scher: „Na Kissinger gehoord te hebben, zijn onze zorgen bepaald niet vermin derd”. Van socialistische zijde is gezegd dat hierover vandaag een beslissing genomen zal worden. Men liet doorschemeren niet gelukkig te zijn over een eventuele sa menwerking met de republikeinen, die de socialisten verantwoordelijk achten voor de „conservatieve” economische politiek van het onlangs afgetreden ka- In Barcelona houdt een Spaanse kandidaat voor de Nobelprijs voor de Vrede 1975 (al werd hij niet gekozen), pater Xirinachs, een passieve amnes- tie-betoging voor de provinciale ge vangenis. lettere morgen vroeg ver schijnt hij met een klapstoeltje onder de arm op de stoep tegenover de gevangenis, „totdat zij mij erin halen ofwel die anderen eruit laten”. De geplaagde politie, die strenge orders had om van Xirinachs geen marte laar te maken, greep uiteindelijk naar een eigenaardige methode. Een politiewagen stopt naast de pater, men verzoekt hem vriendelijk in te stappen, maar in plaats van een ritje naar het bureau krijgt Xirinachs een ritje naar de rand vafi de stad, waar men hem vriendelijk verzoekt weer uit te stappen. (Pater Xirinachs is intussen een ervaren lifter gewor- Het effect is overigens des te grap piger omdat Gerald Ford, Leonid Breznjev, Harold Wilson en Willy Brandt, naar moderne stijl, in dezelf de nieuwsdiensten nooit meer „me neer” worden genoemd Ondanks het gebrek aan anjers kunnen de Spanjaarden deze weken dus wel wat aflachen. Maar zoals de politieke karikaturist Perich in Span- jes grootste dagblad, La Vanguardia, met een uiterst actueel „plagiaat” al toonde, kan het lachen ook spoedig vergaan AMMAN. Koning Hoessein van Jordanië heeft donderdag een geheim bliksembezoek gebracht aan Libanon, waar hij met een van de christelijke Libanese leiders heeft gesproken. De ko ning, die volgens officiële berichten een kort bezoek aan Saoedi-Arabië bracht, is voordat hij in een vliegtuig van de Saoedische luchtmacht naar koning Khaled werd gevlogen, eerst geland in Oost-Libanon in de Bekaa-vallei. Hij heeft daar gesproken over het totstand komen van het bestand dat sinds don derdagavond in de Libanon van kracht is. Dit bericht is in Amman niet officieel bevestigd. ROME (AFP, UPI). De Italiaanse kabinetsformateur Aldo Moro beeft gis teren de socialisten gevraagd zitting te nemen in een coalitiekabinet met de christen-democraten en de republikei nen. Op de lijst zouden o.m. de namen voorkomen van Walter Cronkite en John Chancellor, de nieuwspresentatoren van CBS en UBC. Cronkite heeft Jaffe’s bewering overigens een absolute leu gen” genoemd. Jaffe beweert diat zijn onthullingen „slechts het topje van de ijsberg vormen.” Een andere opvallende nieuwigheid van deze tijden zijn de grote bonzen van het Franquisme die plotseling ontdekken dat zij hun hete leven lang eigenlijk nog democratischer waren geweest dan wie dan ook. De kroon spande wel de voormalige staatspartij leider en huidige minister van arbeid, José Solis, die het be stond om tegenover het Westduitse blad „Quick” te verzekeren dat „de Europese Gemeenschap zich maar eens moest democratiseren”. Nu staat Solis al lang bekend om zijn „sappige” opmerkingen. Bijvoor beeld: toen er geklaagd werd over de enge beperking die het .associatie”- statuut aan de politieke inspraak op legde, antwoordde hij: ,Met de asso ciaties is het net zoals met de vrou wen: hoe meer je ze gebruikt, des te breder wordt de doorgang”.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3