TWENTE VOND AANSLUITING F VELSER PLOEG SCOORDE WEER NIET FEYENOORD TEN >1 Spelbos kreeg de rode kaart Knap verdedigend spel FC Den Haag ONRECHTE BOOS i «u 1 w 1 L 3 r 1 gp MICHELS: fitp ---A tl ■f „HET WAS BOEIEND Brzezanczyk: „NAC heeft goed gespeeld” F e. i fi .V I dB <09 10 MAANDAG 26 19 7 6 JANUARI SPORT 11 A W. I I I I J I I O „Geluksvoetbal” Hu/-, Mm Om 4 6r> Opvolgers Rab staan te dringen (Van onze sportredactie) SPORTIEF (Van onze sportredactie) j Telstar was Roda met matte start ter wille e (Van onze sportredactie) k. 0, (Van onze sportredactie) Leen de Goey in kopduel met Roda-speler Ziegler (9). PIETER MUL. BREDA Hoe diep teleurgesteld Feyenoord gistermiddag in het NAC-sta- dlon in Breda was moge wel blijken uit de snauwende en grauwende opmer kingen van Jürgen Kristensen aan het adres van scheidsrechter Jan Keizer, die Feyenoord exact 30 zuivere speelseconden zou hebben onthouden, waardoor zo vond Kristensen althans Feyenoord niet verder had kunnen reiken dan een 22 eindstand. Afgezien van het feit of Kristensen inderdaad het ge lijk aan zijn zijde had (hoe hij dat heeft kunnen controleren zonder uurwerk blijft dan nog een onopgeloste vraag), Feyenoord had tegen een fel en verbeten strijdend NAC nog wel een kwartier kunnen voetballen zonder tot doelpunten te zijn gekomen. dat de A-formatie in Nijmegen tegen NEC behaalde. Vijf minuten na dat door 16.000 toeschouwers bejubelde doelpunt zou Feyen oord de zaken toch nog recht kunnen trekken, Schneider zorgde na een pass van Van Hanegem voor 22. Scheidsrechter Leo van der Kroft had niets gezien en voorkwam moge lijk tumult door af te fluiten terwijl er nog zeker een minuut blessuretijd restte. Van de Kerkhof was na afloop nog steeds ziedend maar Kees Rijvers Met de belangrijke zege op PSV vond Twente weer aansluiting bij de kopgroep dankzij het puntverlies van Ajax en Feijenoord. Bovendien moet Ajax, met nu vier punten voorsprong, 18 februari het inhaalduel tegen de Twenten in Enschede spelen. voorkwam dat de PSV-er commen taar zou verstrekken. Achterberg ont kende elke schuld. Toch zette Berger een domper op de vreugde aan bestuurszijde met zijn verklaring dat hij het vertikt langer dan twee weken de ontslagen Rab te vervangen. „Als lid van de vereniging Telstar bezondigde zich overdadig veel aan egoistische acties en liep dientenge volge vast. Twee acties van doorzetter Meteen na afloop van TwentePSV is Achterberg (tweede van links) in ge sprek met René van de Kerkhof die van de Twent een kopstoot zou hebben gekregen. Rechts feliciteert Willy van de Kerkhof opponent Jan Jeuring. Om succes te oogsten moet dat spel letje tot in de perfectie worden uitge voerd maar het balverlies overtrof in die eerste helft het balbezit. Frappant was de overeenkomst met het duel in Den Haag waar de ploeg van Castenmiller met twee man scherp stond op de mid denlijn en de gastheren het spel maak ten. Tegen Roda leek het Velser-team aanvankelijk net zo’n ontmoeting te spe len. Kramer, Stout en De Wit vormden opnieuw de voorhoede maar gevaar ging van hen nauwelijks uit omdat zij mees tal ver van het doel van Dacier bevon den. Ook met afstandsschoten werd de nerveuze debutant niet beproefd. doelman van de aan Utrecht-voorzitter Werkhoven had zijn repliek al klaar. „Contractueel kunnen wij Berger verplichten de A- groep te leiden. Maar we zullen echt Greenwood was duidelijk geïmponeerd door het spel van de Hagenaars: „Mans veld en Schoenmaker zijn uitstekende voetballers. Zij regelden het spel enorm goed. En dan die nummer (Van NIJMEGEN. Han Berger, Utrechts trainer van het C-elftal, die tijdelijk het werk van Jan Rab heeft overgenomen, kreeg van vele kanten complimenten na het 0-0 gelijke spel Coach Brzezanczyk bezag het allemaal wat realistischer: „NAC heeft goed gespeeld. Wij hadden in de eerste helft een paar van de vele kansen moeten benutten, dan hoef je in de slotfase niet meer op een minuutje meer of min der te kijken”. NAC-trainer Bob Maaskant was het daar mee eens: „In de rust had ik hoewel we met 01 achterstonden nog tegen de jongens gezegd: blijf van uit een gesloten verdediging spelen. Als je Feyenoord de ruimte geeft ben je reddeloos verloren”. Wat er de eerste 25 minuten inderdaad op leek. Volkomen verdiend zorgde Nico Jansen toen voor 0—1. Na rust kon Feyenoord niet meer op een dergelijke manier tegen NAC over heersen als in de eerste speelhelft, voornamelijk door het feit dat Spreco al na tien minuten NAC naast Feyenoord kopte. Steeds duidelijker werd het dat de Rotterdammers zelfs tegen een steeds nerveuzer wordende Bredase ploeg moeilijk tot scoren zouden kunnen komen. Door de jaren heen heeft NAC zich altijd gemanifesteerd als een opportunistische voetballende equipe, die soms bijzonder aantrekkelijk kan spelen als niet vooraf allerlei beperkende maat regelen worden opgelegd. Zoals bijvoorbeeld halverwege de tweede helft, toen Schneider opnieuw zijn directe tegenstander Brouwers niet kon houden en de Bredase linkerspits uit een moeilijke hoek NAC naar een 21 voorsprong schoot. Tegenstander Telstar was wel zo vriendelijk aan de opwarmperiode van Dacier mee te werken want de keren dat de Limburgse goalie in de eerste helft onder druk kwam te staan waren bijzonder gering. In opdracht van oefen meester Castenmiller ging de Velser equipe voorzichtig van start. Het niet meespelen van Nanninga mag dan in uitwedstrijden niet van zulk groot be lang zijn als dat op Kaalheide het geval is, Telstar had toch zeker gebruik moe ten maken van het feit dat Roda zijn vaste voorstopper Pfeiffer miste en bo vendien een onwennige doelman in de basisopstelling had. „Geluksvoetbal waar we liever niet aan beginnen”, aldus Castenmiller en zijn mening werd door het merendeel van de spelers gedeeld. Wat niet weg nam dat het publiek het spektakel bleek te preferen boven het onzuiver geschuif van de eerste 45 minuten. Een spektakel dat alleen niet met doelpunten werd bekroond maar dat was vaak een kwes tie van pech, meer dan van wijsheid in de onder druk staande Roda-defensie. De Limburgse ploeg speelde met Van der Lem, Meuser en de sterke Vermeu len (vervanger van Ziegler) nog goed op de counter en lankmoedigheid van arbi ter Ram behoedde Telstar halverwege voor een strafschop. Driesen knalde toen de ontsnapte Vermeulen tegen de mat maar Ram zag er zelfs geen overtreding in. Aan de andere kant had Kramer (een beroerde eerste helft gevolgd door een wat positievere tweede), een goeie kans, maar zijn kopbal ging net over. Kort voor tijd behoedde Van der Meeren zijn ploeg voor een nederlaag toen hij fraai ingreep bij een Limburgse uitval. wel niet zo’n moeite hebben een nieuwe hoofdtrainer te vinden. We hebben al meer dan tien sollicitaties binnen”. Als tevoren blijkt van de beroemde solidariteit binnen de WON, waarvan Rab voorzitter is, niet veel terecht te komen. De vere niging had Utrecht tot 1 juli tot „besmet gebied” verklaard. NAC viert feest. De gelijkmaker tegen Feyenoord is een feit. Doelman Eddy Trey tel is er zich nadrukkelijk van bewust. Bijl brachten Roda in moeilijkheden. Een voorzet van de hoekige middenvel der werd door de volledig vrijstaande Jonker ten onrechte niet in een doelpunt omgezet. Een kwartier later onltnam Bijl de bal aan aanvoerder Dijkstra, om speelde ook Dacier maar kon toen met zijn zwakke linkerbeen niet anders doen dan overschieten. Tussendoor was Bijl ook nog reddende engel op zijn eigen doellijn toen hij een actie van Meuser smoorde en achtereenvolgens twee inzet ten van Van der Lem. Uit een scrimma ge mikte De Wit nog een keer tegen de paal en kort voor rust knalde Stout voor langs. Het beeld van de tweede helft was totaal anders. Een verschil dat vooral lag in de wijziging die Castenmiller zes minuten na de hervatting toepaste. Van Kooten mocht zijn rentree maken ten koste van De Wit en dat betekende lange trappen vanuit de Telstar defensie naar de zwaargewicht-spits. Kopduels die De Wit in de eerste helft niet kon winnen werden door zijn vervanger in diens voordeel beslist. En zeker zes tot zeven keer schiep Van Kooten met een dergelijke actie gevaar voor Joop Dacier. Leeuwen - red.). Ik vind hem een zeer gevaarlijke spits. Men kan wel zeggen dat FC Den Haag geluk heeft gehad, omdat er twee ballen van de doellijn zijn gehaald, maar ik vind dat alleen maar goed verdedigen. Als die keeper gepasseerd was, stond er meteen een ver dediger op de doellijn. Dat noem ik kun de.” Als FC Den Haag in de uitwedstrijd tegen Wes Ham United net zo verde digt als gisteren tegen Ajax, dan zal het de ploeg van Greenwood inderdaad veel moeite kosten om een gat te vinden in de door Mansveld uitstekend geleide de fensie. Want Ajax speelde eigenlijk he lemaal niet zo slecht tegen het team van Boskov. Ajax speelde gewoon goed voetbal. Op allerlei manieren werd ge probeerd FC Den Haag te doen capitule ren, maar deels door goed tegenspel (Van Vliet bijvoorbeeld speelde zeer uit gekiend tegen Geels) en deels door het ontbreken van geluk werd er niet ge scoord. Tekenend was wel het commen taar van Rnups Michels: „Ik geloof dat wij dit seizoen nog niet zoveel kansen hebben gecreëerd als juist in deze wed strijd.” Toch had Ajax geluk, toen Henk van Leeuwen na vijf minuten, toen hij doel man Heinz Stuy Piet Schrijvers is geschorst al was gepasseerd, voor langs schoot en even later, alweer vrij voor Stuy, net over knalde. Maar, zoals verwacht, natuurlijk kreeg Ajax meer kansen. Brokamp schoot echter tegen de uitge lopen Thie op, dezelfde Brokamp kopte na een vrije trap van Mühren net naast, een goal van Dusbaba werd ten onrechte door arbiter Pijper wegens buitenspel afgekeurd, een knal van Geels werd door De Caluwé van de doellijn gewerkt en Notten schoot van zeker 40 meter, toen de tot ver buiten het strafschopge bied uitgelopen Thie de bal verkeerd had weggewerkt, via de paal naast. In de eerste 45 minuten kwam Bos- kovs ploeg er vooral onder leiding van Schoenmaker vaak zeer knap uit. Na rust kwam FC Den Haag echter nauwe lijks meer aan counteren toe- Allerlei chaotische taferelen speelden zich voor Thies doel af, maar het was steeds Aad Mansveld die door middel van allerlei trucjes weer rust bracht in de Haagse defensie. Bovendien kopte Aad Kila een boogbal van Geels vlin de doellijn en bracht de paal redding na een schot van Hulshoff, din even later tweemaal achter- ,een op Thie stuitte. FC Den Haags eerste aanval in die aantrekkelijke tweede helft leverde bij na nog een goal op. Schoenmaker pro- d "en een half uur van circa 25 afstand een hard en hoog schot, dat via de vingers van Stuy en de lat net het doel miste. Vlak voor tijd kreeg Schoenmaker zelfs nóg een uitstekende kans, maar door te lang treuzelen verspeelde hij deze mogelijkheid, waarbij vier Haagse aanvallers tegenover twee Ajacieden stonden. Michels was na afloop mild in zijn oordeel over het verdedigende tegenspel van de Hagenaars: „Ik kan het niet onsympathiek vinden. In voetbal is dit een normale gang van zaken. De een verdedigt, de ander valt aan. Alleen gebeurt dat de ene keer wat nadrukke lijker dan de andere keer. Ik weet natuurlijk niet hoe een ander daar over denkt, maar ik vond het een erg boeien de wedstrijd.” Iets waar natuurlijk zijn collega Bos kov het mee eens was. Hij was vooral tevreden over het spel van zijn ploeg in de eerste helft: „In die periode hebben we uitstekend gespeeld. De tweede helft niet. Toen hebben we gevochten.” ROB HOOGLAND van oefenmeesters kan ik dat niet maken. Ik heb geen A-diploma, dus mag ik de A-selectie niet eens lei den”. ENSCHEDE. De topontmoeting tussen Twente en PSV kende een spectaculaire opening zowel als een daverend slot. Binnen twintig minu ten scoorde Twente-spits Jan Jeuring de twee doelpunten van deze wed strijd die door slechts dertienduizend toeschouwers werd bijgewoond. Het met sentimenten beladen duel (PSV- ers Rijvers en de gebroeders Van de Kerkhof werkten voor Twente) had een emotioneel einde. In de slotmi nuut stortte René van de Kerkhof ter aarde na een botsing met Eddy Ach terberg. Televisiebeelden maakten duidelijk dat Van de Kerkhof in de richting van de ingevallen Twent stormde en dat Achterberg zijn oppo nent „opving” door zijn hoofd omlaag te knikken. Het had er alle schijn van dat een nieuwe kopstoot was uitgedeeld, maar een affaire zoals die van Quaars en Griek zal er niet uit ontstaan. MAASTRICHT. Een minuut voor het einde van de eredivisiewed strijd MVV—AZ’67, bij de stand 3-0 voor MVV, werd AZ-speler Ronald Spelbos door arbiter Berrevoets van het veld gestuurd. In de eerste mi nuut had Spelbos een gele kaart ge kregen, nadat hij Jo Quaden de weg versperde. Toen hij een minuut voor het einde van de wedstrijd de MVV’er Chris Dekker ten val bracht kreeg hij de rode kaart voorgehou den. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Ron Greenwood weet nu al zo ongeveer waar hij aan toe is. De manager van de Engelse eerste- divisieploeg West Ham United, tegen stander van FC Den Haag in de kwart finales van de Europa-Cup voor beker winnaars, zag gisteren het door hem zo bewonderde Ajax tweemaal drie kwar tier tevergeefs beuken op het doel van de Haagse ploeg. FC Den Haag verdedig de uiterst kundig in Amsterdam en ver diende alleen al daarom het punt, dat dankzij het 0-0 gelijkspel werd behaald. VELSEN. Alsof het lot Roda de afgelopen weken nog niet genoeg had getergd, zo leek het vrijdag toen trainer Bert Jacobs de zoveelste geblesseerde speler kon noteren. Eerste Bram Geihnan ging door een enkels en kon toegevoegd worden het uitgebreide lijstje met uitgeschakel de of half-fitte voetballers. Een van hen is reserve doelman Van de Mierden en daarom moest voor de uitwedstrijd te gen Telstar een beroep worden gedaan op Joop Dacier, keeper van het C-elftal. Om begrijpelijke reden leek Dacier de eerste helft niet zo zeker van zijn zaak maar in de loop van de tweede helft groeide hij uit tot een betrouwbare sluit post van de formatie uit Kerkrade. Castenmiller: „Toen we kort voor tijd de juiste opstelling wisten heb ik er nog op gewezen dat we toch weer iets agres siever konden spelen dan was afgespro ken”. Het is natuurlijk al de vraag of dat zo kort voor tijd nog iets uithaalt maar verwonderlijker is de behoudende instelling die Castenmiller zijn mannen in eerste instantie had gedicteerd. Mede- middenmoter Roda had twee punten meer en een duel minder dan de Velse- naren, een redien dus om er aardig tegenaan te gaan. Temeer omdat Telstar zijn supporters tot nu toe weinig heeft verwend: tien punten uit negen thuis wedstrijden is nu niet direct een resul taat om erg verrukt over te wezen. Telstar echter ging van start zoals bevo len: voorzichtig combinatie-voetbal. Een spelstijl waarmee de Velsenaren furore hebben gemaakt maar het accuraat van man naar man schuiven was er dit maal voor rust niet bij. Het team van Spitz Kohn overdon derde PSV in het begin volledig. Na een drietal hoekschoppen maakte Jeuring zijn eerste treffer, tien minu ten later gevolgd door de tweede. Van der Vall en Pahlplatz namen het voorbereidende werk voor hun reke ning. Pahlplatz had een vrije op dracht van Kohn meegekregen en groeide in die rol naar grote hoogte. Uitblinker van het veld was echter Frans Thijssen die samen met Arnold Mühren het spel van Twente diri geerde. PSV stelde daar weinig tegen over al kreeg bijvoorbeeld Deijkers een niet te missen kans. Rijvers ver weet zijn aanvallers veel te lang te blijven hangen na een mislukte doel poging. Met name René van de Kerk hof was de gebeten hond omdat hij bij het tweede doelpunt van Twente had verzuimd Oranen af te stoppen. v C (f ’Li

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11