Moslems vernietigen buitenverblijf Chamoun Vrouw doodt kind Vrouw in cel overleden WEEKEINDE IN ULSTER Sportvliegtuig BLOEDIG neergestort: twee doden Coalitiepoging Moro mislukt „UNITA ZAL ZONODIG GUERRILLA VOEREN” Kissinger tekent verdrag na veertien maanden onderhandelingen rallen jdbare >areer- Slysées oen de Andriessen blij Ki met seksuele richtlijnen paus i r i S aandag HOE BESTAAT HET WEINIG POOLSE PO’S door nico scheepmaker 26 JANUARI 1976 BINNEN- EN BUITENLAND Sb, u gering celling rie-en- r scha- ërs die ■t land ccuses pertje it Den ppertje lis trof er aan. r kool- rand roïne edgolf sj zijn achtof- ilet zou an. De ig voor i gene- Elke Fleurop bestelling is rand staat I leden I sn bij ;eheel nzoon n zijn I /rouw i ir ge- gegarandeerd’ dicht kaan- I Nige- I it een ;e af- I >n op moet bevel i otage trein ss, die dt, is n van door i had i Nice die de iggen. goed. V h’ Fleurop- bloemist zorgt ervoor! oden k gif ta>g lieuw Overleg over vorming van JD nieuwe Libanese regering Socialisten uit Zuid-Europa bijeen in Parijs De van nu officieel bondgenoot van VS Spanje verleden oktober - volkomen I 9 1 Een moslemstrijder in Beiroet heeft ken nelijk wat „souventers” aan de strijd, overgehouden, zoals wapentuig en mu ziekinstrumenten. Dolf Welling heeft zijn trouwhartige begeleider toen de tip gegeven om op de bodem van de po’s een oog te schilderen, omdat er in het Westen een grote, nos talgische vraag bestaat naar dit soort grootmoederspo’s. leiding samen- esident gedeeld el eg te Buiten- aofdre- [erdeka .t voor tiek op (Van onze redacteur in Barcelona R. Bosschart) de zo Overigens is de verheffing van het militaire akkoord tot de rang van ver- Verder krijgt de Spaanse marine voor een zacht prijsje vijf mijnenvegers aange boden. Ten slotte verplicht het Pentagon zich om de grote tankvliegtuigen terug te trekken van de luchthaven Torre jon na bij Madrid (vijf worden naar Zaragoza verplaatst); om geen atoomwapens op Spaans grondgebied op te slaan; en om in het eerste half jaar van 1979 zijn atoom- duikboiten terug te trekken uit de marine basis Rota nabij Cadiz. De Spaanse minister van buitenlandse zaken De Areilza zal in de tweede helft van februari een bezoek aan Nederland brengen, heeft minister Van der Stoel zaterdag in Lissabon meegedeeld. Volgens het persbureau Reuter zijn zaterdag dc arbeiders van de Spaanse luchtvaartindustrie CASA, een staatsbe drijf onder toezicht geplaatst van het ministerie voor de luchtvaart. De maat regel staat gelijk met inlijving in militaire dienst. aan het bewind komt. Het ging er nu in de eerste plaats om „de weg naar de democratie te openen”. Gonzalez toonde zich sceptisch tegenover een safnengaan met de communisten. De Griekse socialist Andreas Papado poulos, die als waarnemer aanwezig was, pleitte voor de vorming van een bondge nootschap van de Zuireuropese socialis tische partijen. Wat de toestand in zijn land betreft merkte hij op dat de dicta tuur niet meer bestond, maar dat de structuren die de kolonels in 1967 aan de macht geholpen hebben, wel zijn blijven bestaan- Het eigenlijke werk op de conferentie in Parijs is gedaan in vier commissies die achter gesloten deuren vergaderd hebben. lie in kende igaati. ton. LONDEN/KINSJASA (Reuter, UPI) Volgende week vertrekken 200 Britse huursoldaten naar Angola om daar in de iders een I mden I sater- I n ou- geval Het veest, te het r van dttin- I beno- I JHTERFIORR S’.-O T MADRID Minister Henry Kissinger heeft Spanje nu officieel verheven tot bondgenoot van de Verenigde Staten. Na veertien maanden van moeizame onder handelingen over de vijfde verlenging van het militaire akkoord van 1953 tus sen Spanje en de VS zette Kissinger zaterdagavond om 18.28 uur precies zijn handtekening, waardoor het verdrag,, op voet van gelijkheid” werd gesloten. Ik ken drie mensen die zaterdagavond met meer dan de gebruikelijke verwach ting naar het nieuwe VARA-programma „Hoe bestaat het.hebben uitgekeken. Ik bedoel Tim Krabbé („de schrijvende journalist!”, zoals hij eens door de spea ker werd aangeduid tijdens een van de vele criteria die hij als amateur-wiel- renner betwistte), Theun de Winter (journalist-schrijver-dichter) en Cootje van Doesburgh (wier secretaresse-rol in „De liefdeswacht” van Dimitri Frenkel Frank zowel tijdens de Prix Italia in Florence als onlangs bij de vertoning van dit tv-spel door de BBC de nodige aandacht trok). In Zuid-Europa gaat het vaak niet om dezelfde vraagstukken als in Bonn, Lon den of Wenen, aldus Mitterrand, die er (ADVERTENTIE) De ministers Kissinger en De Areilza tijdens de ondertekening van het Spaans- Amerikaanse verdrag NAARDEN (ANP). Een 43-jarige vrouw uit Naarden heeft zich zaterdag gemeld bij de politie nadat zij haar 12- jarige dochter Jacqueline om het leven had gebracht en vervolgens brand ge sticht had in de door haar bewoonde villa. De vrouw die in een echtschei dingsprocedure gewikkeld is, verklaarde tegenover de politie dat zij niet wist of zij haar dochtertje bij zich mocht hou den en geen uitweg meer had gezien uit de ellende. tegen lit een [kastje „Ik vind het heel goed dat in een tijd, waarin ook naar mijn mening een stuk normbesef over seksualiteit vervaagt, de kerk de normen nog eens aangeeft. En ik vind het juist dat men die normen stelt. Uiteraard zal iedereen moe- uitmaken op welke manier hij aan internatonaal document ten doel gesteld (door middel van een commissie die „de ontwikkeling van de aangewezen coördi natie mat de NAVO” zal behartigen), al onderstieepten Kissinger en Areilza in hun korte persconferentie van zaterdag middag dat het toetreden afhankelijk blijft vin de politieke ontwikkeling in Spanje ;n dat er nog geen datum ge noemd lan worden. at om usme- Zoals geba- ooi; cjé rieuwe oleren De Sovjet-Unie en Cuba zullen, als zij het gebied van Unita binnenkomen, in een toestand terecht komen zoals inder tijd de Amerikanen in Vietnam. Dit verklaarde gisteren Jonas Savimbi, lei der van Unita. Hij zei dat Unita zonodig een guerrilla zou voeren tegen de bevrijdingsbeweging MPLA en de landen die deze beweging steunen. De Zuidafrikaanse minister van defen sie Pieter Botha heeft zaterdag in Kaap stad gezegd dat Zuid-Afrika niet bereid is alleen de strijd in Angola te voeren „namens de vrije wereld”, maar wel zijn eigen grenzen en belangen zal verdedi gen. ROME. Na een weekeinde van zeer intensief politiek overleg is de Italiaanse regeringsformateur Moro, die tevens premier is van het demissionaire kabi net, gisteravond laat naar de presiden tiële vertrekken van het Quirinaal geko men. Dit betekent dat Moto’s laatste poging, in een serie van 4, is mislukt: na melijk een kabinet samen te stellen van centraal-links-neutraal, waarin christen- mocraten, republikeinen en sociaal-de- mocraten een onderkomen zouden kun nen vinden. gering onder leiding van minister van buitenlandse zaken Chaddam aan tafel in het paleis van de christelijke presi dent van Libanon, Soleiman Franjieh. Tijdens dit onderhoud doorbraken moslemeenheden het kordon dat het Li banese leger rond het buitenverblijf van Chamoun had gelegd. De moslems plun derden dit en staken het in brand. In de afgelopen dagen hadden daar duizenden christelijke vluchtelingen uit de omge ving een schuilplaats gezocht. De moslems hadden hun huizen ge plunderd en daarna het geschut in el kaar geschoten of in brand gestoken. In de puinhopen vond men later vele lijken van vrouwen, kinderen en bejaarde mannen die gruwelijk verminkt waren. Vele christenen uit deze streek hebben alleen het vege lijf weten te redden door in kleine boten zee te kiezen. In de loop van het weekeinde zijn bij nieuwe gevechten tussen moslems en christenen in Beiroet minstens 20 doden gevallen. Ook in de hotelwijk is de strijd nog niet volledig gestaakt. Op straat liggen nog steeds lijken die tot dusver niet geborgen konden worden. Hij heeft nu dus nog steeds niets gehoord, maar vermoedt dat men achter af toch de voorkeur heeft gegeven aan Hans Emmering en Joop Brussée. In de omroepgidsen wordt het programma om schreven als „een kritische, maar niet al te sombere blik op ons allemaal, over allerlei zaken die bestaan maar niet zouden horen te bestaan”. Zelden eerder heeft een redactie zichzelf zo raak be schreven als in dit geval. (Van onze parlementsredactie) HILVERSUM. Mr. Frans Andries- sen, voorzitter van de KVP-fractie in de Tweede Kamer, is tevreden met de strenge richtlijnen die het Vaticaan de zer dagen publiceerde voor het seksuele gedrag. De KVP’er is echter niet van mening dat de rooms-katholieke streng heid verwerkt moet gaan worden in de l<il0 Nederlandse wetgeving. /stemd I >evond I lie tot I ars in Dingen hoort 1. Het onderzoek naar Weinrebs rol in de oorlog. 2. Het justitiële onderzoek naar de ver meende vervalsingen van amateur- archeoloog Tjerk Vermaning. 3. Het lot van de al dan niet geëxecu teerde Leendert Aronson in Irak. 4. Het lot van de gekidnapte Nico Arends in de Spaanse Sahara. Prins Karel Hugo van Bourbon, de Carlistische toonpretendent van Spanje en echtgenoot van prinses Irene, voorziet zijn terugkeer naar Spanje, zo verklaarde zaterdag de secretaris-generaal van de Carlistische partij in een interview op Majorca. drag, hetgeen in Spanje als grote politie ke overwinning voorgesteld wordt, eer der een gevolg van de eis van de Amerikaanse Senaat om inspraak te krijgen op alle buitenlandse verplichtin gen. Dat het Spaanse „parlement” het verdrag zonu goedkeuren - ondanks opi niepeilingen die bewezen dat een meer derheid van de Spanjaarden een afkeer heeft van buitenlandse bases - behoeft geen betoog. Dit bondgenootschap zal immers ook „de stroming van Ameri kaanse investeringen in Spanje” handha ven. De Amerikaanse Ex-In Bank opent verder een krediet van 450 miljoen dollar voor Spaanse bedrijven, afgezien van een schenking van 35 miljoen dollar. lieuw- I i kost- i een I nes is I imaat- I or een t. Het I n deel Zij behoordên, met nog enkele ande ren, tot degenen die voor dit programma een zogeheten screentest m Hilversum maakten, dus u begrijpt hoe benieuwd zij waren of zij zaterdagavond het pro gramma nu moesten presenteren of niet. Ik heb eerst Cootje even opgebeld: „Ben je al zenuwachtig?” „Nou” zei ze, „een beetje gespannen wel natuurlijk. Ik heb in ieder geval de hele middag en avond vrij gehouden, zodat ik elk moment kan worden opgeroepen”. U begrijpt het al, nadat Cootje, Theun en Tim hun screen test hadden gedaan, hebben ze nooit meer iets gehoord van de VARA, niet of ze afgewezen waren, niet of ze aangeno men waren, niets. Sterker nog, het laat ste wat Tim Krabbé van producent Ben Elkerbout hoorde was, dat zij heel te vreden waren over de proefopnamen en dat ze hem als een van de presentatoren wilden. Hij zou nog wel horen binnen kort. De politie houdt het erop dat het meisje met een doek met ether om het leven gebracht is. De moeder zou het kind daarna nog met een mes gestoken hebben. De moeder verbond later de wonden en maakte ook de vloerbedek king kletsnat om, aldus haar verklaring tegenover de politie het kind zo lang mogelijk voor het vuur te vrijwaren. Na de brandstichting was zij op de fiets naar een telefooncel gereden om een taxi te bellen om haar naar de politie te rijden. De chauffeur verklaar de tegenover de politie dat hem niets bijzonders aan de vrouw was opgevallen. Volgens hem had de vrouw rustig in de wagen gezeten en kalm betaald. rikanen gekozen heeft in de wedloop om het contract van de eeuw”. Het ziet ernaar uit dat de Franse Mirage F I het slachtoffer geworden is van de Europese „terughoudenheid” tegenover de Spaanse democratisering. Dolf Welling, kunstcriticus van de Haagsche Courant, was enige tijd gele den in Polen. Bij een bezoek aan een keramiekfabriek maakte hij iets mee dat het economische systeem aldaar met een zo verbluffende eenvoud, en tegelijker tijd zo plastisch uiteenzet, dat ik een dief van mijn eigen rubriek zou zijn als ik het niet aan u doorvertelde. Hij werd dus rondgeleid door die fabriek en stuit te toen met zijn begeleider op een ruim te die tot de nok gevuld was met po’s, in de volksmond ook wel pispotten ge noemd. Hé, zei Dolf Welling verrast, is hier nog vraag naar dit artikel? Nee, helemaal niet, zei zijn begeleider, maar ze zijn wel de redding van de fabriek. En hij legde het uit. AT®5TERDAM. (ANP) Een 22-jari ge Amsterdamse vrouw is vrijdagavond in een cel van een hoofdstedelijk politie bureau overleden. De vrouw was ’s mid dags na ontnuchtering op vrije voeten gesteld. Een uur later kwam zij weer dronken terug. Bij navraag bleek, dat de vrouw rechtstreeks van het politiebu reau naar een slijterij was gelopen, daar een fles sherry had gekocht en die had leeggedronken. Vrijdagavond om tien uur voerden twee agenten nog een kort gesprek met de vrouw, die weer haar roes in de cel uitsliep. Toen de agenten echter een uur later opnieuw gingen controleren hoe De brand in de villa werd gesticht met behulp van spiritus en veroorzaakte veel schade op de benedenverdieping van de woning. De fabriek moet, zoals iedere fabriek in Polen aan haar jaarlijkse „norm” voldoen, dus zoveel duizenden stuks ke ramiek afleveren. Als nu in het laatste kwartaal van het jaar blijkt dat die norm niet gehaald kan worden, schakelt men bliksemsnel over op de vervaardi ging van die po’s: een eenvoudig te fabri ceren artikel, bovendien hoeft er niet op de kwaliteit gelet te worden, omdat er toch geen mens is die ze wil hebben. Het resultaat is echter wel, dat men aan het eind van het jaar de norm heeft ge haald, opgelucht kan ademhalen, en weer over kan gaan tot de orde van de dag. In het begin van het volgend jaar, als de controle voorbij is, worden de pispotten weer stukgeslagen en de pot scherven kunnen dan via „recycling” weer dienen als materiaal voor de echte, goede dingen die de fabriek maakt! De totale factuur voor het vijfjarig verdrag komt Washington nu op 1220 miljoen dollar te staan; het dubbele van hetgeen Spanje gekregen zou hebben volgens het „voorlopige” akkoord dat Franco geïsoleerd wegens de heftige reactie in de hele wereld op de executie van vijf terroristen - liet tekenen. Terloops kan men daaruit afleiden dat Washington’s politieke steun aan de Franco-dictatuur niet minder dan 600 miljoen dollar waard was. Op militair gebied profiteert vooral de Spaanse luchtmacht van de nieuwe ver houdingen. Madrid krijgt 600 miljoen dollar krediet (120 per jaar) en 135 miljoen dollar in schenkingen. Het Pen tagon verkoopt of verhuurt onmiddellijk 76 tweedehands Phantoms aan Spanje. Die blijven hier totdat de 62 supermo derne F 16-jagers opgeleverd zijn, waar mee ook Spanje tenslotte voor de Ame- Niemand woont te ver om 'n bloemetje te sturen. De landelijke V.V.V.-geschenkbonnen zijn bij alle Fleurop-blüemisten inwisselbaar voor een fleurige surprise. Voorafgaand aan de ondertekening had Kissinger gesprekken gehad met Premier Arias Navarro met koning Juan Carlos en met minister van buitenlandse zaken José Maria de Areilza. Gistermor gen ontbeet de Amerikaanse minister met de man die wordt gezien als de toekomstige sterke man van Spanje, mi nister van binnenlandse zaken Fraga Iri- barne. Zowel Kissinger als zijn Spaanse gesprekspartner waren gisteren tevreden over het nieuwe verdrag. Het Pentagon behoudt zijn vier grote bases en twaalf communicatie-installa- ties in Spanje; de Spaanse militairen hebben hun aanschaffingscapaciteit in he eerstkomende vijf jaren verdubbeld; de Spaanse regering scoort haar eer ste diplomatieke succes. Dit laatste verklaart ook de haast waarmee de onderhandelingen in de voorgaande dagen afgerond waren: pre mier Arias had zo’n ruggesteun wel nodig voordat hij woensdag zijn bokkig «Parlement” en zijn ongeduldige natie de democratiseringsplannen van het kabinet gaat uitleggen. Zoals Spanjes grootste echter de nadruk op legde dat de Zuid- europese socialisten, geen nieuwe instel ling willen scheppen” en dus niet aan sturen op vorming va „een permanent orgaan binnen de Socialistische Interna tionale”. Volgens Mitterrand was op de confe rentie in Parijs gebleken dat „regionale samenwerking binnen de Socialistische Internationale” noodzakelijk is. De Franse socialistenleider herinnerde voorts aan het voorstel, in augustus 1975 gedaan door de Portugese socialistenlei der Mario Soares, om een gemeenschap pelijke conferentie van socialistische en communistische partijen te houden. De Portugese communisten, aldus Mitter rand hebben dit voorstel afgewezen, maar niettemin wordt het gesprek met die partij voortgezet in de hoop dat ze er eens mee akkoord gaat. Mario Soares was de grote afwezige op deze conferentie in Parijs. Hij stuur de wel een boodschap waarin hij wees op de „noodzakelijke coördinering van het beleid van de socialistische partijen in Zuid-Europa”. In verband met de kracht van de communistische partijen in deze landen moet dit beleid volgens Soares anders zijn dan dat in Midden- en Noord-Europa. Felipe Gonzales, de leider van de Spaanse socialisten zei er nog geen reke ning mee te houden dat de linkervleugel in zijn land binnen niet te lange tijd heeft 5 die- I mvis- I Guy- I >orten I t van I srege- i van n die BEIROET. (DPA, AFP en UPI) Rasjied Karami, de mohammedaanse premier van Libanon die na het jongste, door bemiddeling van Syrië tot stand gekomen bestandsakkoord zijn ontslagaanvrage heeft ingetrokken, is in de loop van het weekeinde begonnen met het overleg voor de vorming van een nieuwe Libanese regering waarin alle partijen van het land vertegenwoordigd zijn. In de wijken van Beiroet die in han den van de Palestijnen en linkse moslem eenheden zjjn, patrouilleerden gisteren tot de tanden gewapende Palestijnse guer rillastrijders. Ze moeten voor rust en orde in deze wijken zorgen. In de wij ken die nog onder toezicht staan van de falangisten en de militie van de nationa le liberale partij van de christelijke minister van binnenlandse zaken, Camil le Chamoun, hebben gemengde patrouil- PARIJS (AFP, DPA) De Franse socialistenleider Francois Mitterand heeft op een persconferentie na afloop van de in Parijs gehouden conferentie vin Zuideuropese socialistische partijen verklaard dat de socialistische partijen vin Zuid-Europa niet uit zijn op een confrontatie met hun sociaal-democrati- sdie zusterpartijen in Noord-Europa, maar wel grote waarde hechten aan overleg over hun regionale problemen onder elkaar. dagblad La Vanguardia vandaag in het hoofdartikel opmerkt: „Amerika’s snelle reactie vormt eenwaardevol con trast met de terugwijzende en voorzich tige houding van de EEG; al zou het natuurlijk droef zijn om zich te laten verlokken tot een buitenlandse politiek die uitsluitend van Washington afhangt, want al was dit in het verleden de enige oplossing, het is nu niet meer wenselijk voor de toekomst”. Voor het eerst wordt de integratie van Spanje in de NAVO ook in een plechtig burgeroorlog mee te vechten aan zijde van Holden Roberto’s FNLA, meldde de Sunday Times in zijn eerste editie van zaterdag. Het blad schrijft dat dit contingent zich in de Zaïrese hoofdstad Kinsjasa zal aansluiten bij een 25 man sterke groep „verkenners”. Dit laatste groepje is vori ge week via Brussel naar Zaïre gereisd na een handgeld van 240 dollar (twee weken soldij) te hebben gebeurd, aldus de Times. „Het pro-westerse FNLA zal „zijn oor log blijven voeren d.w.z. guerrilla-opera- ties.” Dit heeft Johnny Eduardo Pinnock, lid van het politieke bureau van het FNLA, op een persconferentie in Kinsja sa meegedeeld. Pinnock betreurde de uitlatingen van „sommige Amerikaanse leiders die spre ken van een ineenstorting” van zijn beweging. „Wij zijn niet ineengestort op de manier als de Amerikanen denken, zoal» het bewind dat zij in Vietnam steunden”, zo zei hij. Het tweetal was rond twee uur ’s mid dags met een eenmotorige Cesna opge stegen. Toen de vluchtleiding na een uur niets van het toestel vernomen had, werd een omvangrijke speuractie inge zet Hierbij werden ook een vliegtuig van de rijkspolitie en een Neptune van de Marine Luchtvaart Dienst ingezet. Bond middernacht werd op 500 meter ten zuiden van het vliegveld Seppe het wrik met de beide slachtoffers gevon den. Zij moeten volgens de rijkspolitie op slag gedood zijn. Men neemt aan dat het toestel vrijwel direct na het opstij gen is neergestort. BELFAST (UPI) De burgeroorlog in Ulster heeft het afgelopen weekeinde aan vijf mensen het leven gekost. Daar mee kwam het totaal aantal doden in januari op 39. Dat is meer dan ooit in één maand gevallen zijn, sinds de ge welddaden bijna zeven jaar geleden be gonnen. Twee mensen lieten het leven en zes werden ernstig gewond bij een bomaan slag op een club in Lisburn. In Middle town aan de grens met de Ierse Repu bliek werd een buschauffeur dodelijk getroffen, toen per ongeluk het vuurwa pen afging van een Britse soldaat die de bus controleerde. Bij Portadown werd een man van 20 van korte afstand doodgeschoten en in Belfast werd een man van 30 op soort gelijke wijze vermoord. Het Ierse Republikeinse Leger heeft met nieuwe gewelddaden in Engeland gedreigd als Frank Stagg, die in Enge land een straf van tien jaar uitzit en al 43 dagen in hongerstaking is om over plaatsing naar een gevangenis in Noord- lerland af te dwingen, zou sterven. les van beide groeperingen de taak vaa de politie overgenomen. Nauwelijks 36 uur nadat Chamoun. zich vanuit zijn door Palestijnse guerril lastrijders en linkse moslems belegerde landhuis in Saadyat bij Beiroet tot de wereldopinie had gericht met het drin gende verzoek in te grijpen om de „militaire invasie” vanuit Syrië een hall toe te roepen, zat hij zaterdagavond met vertegenwoordigers van de Syrische re- 1+v®r' deze raadgevingen van de paus gehoor geeft”. Dit zei.mr. Andriessen zaterdag middag in het VARA-radioprogramma -- „In de Rooie Haan”. et een niddel, -- dood werd I •■rdwe- I SEPPE (ANP). Gistermiddag zijn de 46-jarige heer De Jong en zijn 29- jarige mevrouw Walgers, beiden uit Dordrecht, met een sportvliegtuig nabij het Brabantse vliegveld Seppe (in de buurt van Etten-Leur) in een dichte sneeuwstorm neergestort en om het le ven gekomen. waar je weinig meer keinde maagd geling, het met haar was, bleek zij te zijn overleden.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3