VISLOSREGELING WERD TE DUUR VOOR DE REDERS 99 Het kan visserij redelijk goed gaan mits men loyaal vangsten beperkt Aanmeldingen voor prestatietocht stromen binnen moeite voor glimlach f: „Koning Hert” veel Ir ■B „DE ZAAK MATTEI" IN FILMHUIS 1 1 Drs. D. J. Gouda over quotering: Wandelen met de krant op 15 februari Theater speelde in Velsen Ui •5 .m am oinaaa door Ko van Leeuwen Rijksbijdrage (Van een onzer verslaggevers) Opzegtermijn Door feiten achterhaald IJMUIDEN. De Stichting Vislosregeling IJmuiden (S.V.IJ.) heeft van het Gewestelijk Arbeidsbureau „IJmond” toestemming gekregen haar werknemers te ontslaan. Tot uiterlijk 31 maart heeft de Vislosrege ling de tijd om de „kaairidders”, de mannen die de vers aangevoerde vis bij de IJmuidense vishallen lossen, op te zeggen. Een en ander is het gevolg van het feit dat de S.V.IJ. zal worden ontbonden. Het personeel er zijn nog ongeveer negentig vislossers in dienst werd van de ontbinding van de Vislosregeling al op 8 december van het vorig jaar op de hoogte gesteld. De kaairidders kregen toen een ontslagbewijs thuis gestuurd, waarop voor elke betrokkene ook de opzegtermijn was vermeld. Dit schrijven ging vergezeld van een gestencilde brief waarin de redenen en de overwegingen voor het ontbinden van de Stichting Vislosregeling IJmuiden beknopt werden uiteengezet. HAARLEM. „Ze hebben er weer zin in”, zei me deze week een enthousiaste Henk Horsman, bij wie zich binnen twee dagen na onze eerste publicatie al meer dan honderd deelnemers meld den voor de prestatie-wandel tocht die we op zondag 15 febru ari organiseren. „Een reusachti ge start”, vond Horsman, die ook jaarlijks de Strandzesdaagse or ganiseert en mede daardoor op een forse wandelervaring bogen. Ongenoegen kwam boven Volop in onderhandeling JÜ1 Gelijke opbrengst Kosten te hoog L Kaairidders” mogen worden ontslagen zijn i kan adres zijn: Adres Naam Woonplaats JAC HEIJER De oorzaak hiervan is nimmer opgehel- derd, omdat de officiële lezing slechts door weinigen werd geaccepteerd. Mat tei was immers directeur van het Itali- Secretaris J. Meilof van de Stichting Vislosregeling vecht het aan dat het al op 31 maart gedaan zou zijn met de Meilof: „Nou, in Hollandse woorden vertaald staat daar dat ik de werknemer vóór 31 maart moet meedelen dat hij ontslag krijgt. En dan is er ook nog de opzegtermijn. Voor' elk dienstjaar geldt een opzegtermijn van één week en bo ven de 45 jaar geldt voor het aantal dienstjaren daarboven een dubbel aantal weken. Het is dus beslist niet zo, dat de vislosregeling er nu niet meer is. Als u dat zet, dan wekt dat alleen maar ar beidsonrust en gemoedsonrust”. ringsrapport veroorzaakte bij de aan voerders een reactie van: Maar dat kan niet, dat wordt veel te duur” DE WANDELTOCHT is geheel ver zorgd. Onderweg worden de wande laars bij verwarmde picknickplaatsen onthaald op koffie, erwtensoep, be legde broodjes enzovoorts. De deelne mers hoeven dus zelf geen lunchpak ketten of thermosflessen mee te tor sen en kunnen bevrijd van alle bal last meewandelen. Ook wordt gezorgd onze vijf- lijkse kostenbesparing van *50.000 mo gelijk. Bovendien openen deze 80 dagen extra stllligtijd de mogelijkheid van bij zonder goed onderhoud zonder visver- let. Is er na april nog verder gepraat over dit onderwerp? Dan is er zeker wel. Een Wilt u mij per omgaande nadere informatie zenden over de prestatie-wandeltocht op zondag 15 februari? Nog even over de tocht, die wandellustige lezers zondag de tiende door de duinen en over het winterse strand voert. beweerd dat de sociale zekerheid welke de Vislosregeling bood voor hen niet zo van belang meer was. Immers, vrijwel elke vislosser zou een bijbaantje hebben. „Bijbaantjes”, zeggen de vislossers op hun beurt. „Dat is iets dat geboren is uit pure armoe. Driekwart jaar gingen we met een minimumloon van 1240,- bru to per maand naar huis. Dan moet je d’r wel wat bijdoen. Als je dan nog ergens een knaak ziet liggen, dan pak je die wel”. De vakbonden hebben de vislossers beloofd alles te doen wat in bun macht ligt. De vislossers: Die bonden strijden tegen een overmacht. Zolang de vishal open is voor iedereen, zolang elke beun haas hier kan komen lossen terwijl wij ’s nachts liggen te slapen, is het ondoen lijk om greep op de zaak te krijgen.’’ aanse staatsenergiebedrijf en als zodanig een der machtigste figuren van het land. In zijn film schetst Rosi de ontwikkeling van Mattei van „dienaar” tot „meester” van de staat. Tevens stelt hij enige vra gen aan de orde over de waakzaamheid van de democratie en de collectieve con trole welke door haar dient te worden uitgeoefend, teneinde te voorkomen dat de ondernemingen sterker worden dan de staat. Op het filmfestival van Cannes werd deze film in 1972 met een eerste prijs bekroond. De vertoning in IJmui den begint weer om 20.30 uur. De heer Gouda schrijft aan het slot van zijn betoog, dat de overheid de tot standkoming van een dergelijke rege ling kan bevorderen door een bijdrage te verstrekken voor rente en afschrijving van de schepen gedurende de 80 beper- kingsdagen. De overheid zou een derge lijke steun kunnen hanteren als onder- handelingsobject om nu eindelijk tot een sluitende quoteringsregeling te ko men, aldus drs. D. J. Gouda. In het filmhuis „Velsen” aan de Ka naalstraat in IJmuiden draait woensdag 28 januari opnieuw een Italiaanse film. Het is „De zaak Mattei” van Francesco Rosi, waarvan de inhoud op de realiteit is gebaseerd, namelijk de geheimzinnige dood van Enrico Mattei, die in oktober 1962 door het verongelukken van zijn privévliegtuigje om het leven kwam. daan met de muzikale begeleiding. Ver spoor, Hoomans, Wijnberg en Coleman hebben alle vier geciteerd uit het heden en verleden van vooral het Italiaanse theater, opera en comedia (en zelfs cine ma). Maar ook van daarbuiten; het cos- tuum van Leander is ontworpen naar het voorbeeld van een bekend Engels miniatuur van een dandy uit de Elizabe thaanse tijd. Je kunt zien dat ze er veel gein in gehad hebben die citaten uit te dokteren, maar aan het effect kan ge twijfeld worden, omdat gewoon theater publiek die tradities allemaal niet kent. De voorstelling neigt naar inteelt. Dat is nog te pruimen. Is de spelers er in geslaagd waren dit taartje uit de haute cuisine even verbluffend te pre senteren. Theater is een conventioneel repertoiregezelschap van een goed ni veau, maar een specifieke training in de technieken van de Italiaanse comedie hebben de spelers niet genoten. En zoiets is absoluut noodzakelijk wil zo’n voor stelling gaan sprankelen. Ze deden hun best leuk te spelen, maar echt grappig is het niet geworden. Het leverde een be schaafde glimlach op, waar we eigenlijk van de stoelen hadden moeten roden van het lachen. Zolang de spelers niet de gelegenheid krijgen om zich te be kwamen in hun strikt persoonlijke grap pigheid (zoals bijvoorbeeld bij het Werk theater het geval is), heeft het weinig zin zo’n stuk als „Koning Hert” op te voeren. Op de helft: even krachten verzame len op het uiterste puntje van de Zuidboulevard met een warme beker verleden jaar. Over d e herstructureringsbesprekin- gen, waarover drie werkgevers- en drie werknemersvertegenwoordigers nog tot begin december 1975 veelvuldig vergade ren, zegt de secretaris: „Dat woord is mij niet onbekend. Om het lossen uit te breiden tot de zuidzijde van de haven (diepvries en kantjes, red.), daar heb ik zelf bijna anderhalf jaar aan gesleuteld. Maar in april is dat door de vislossers zonder enig voorbehoud geweigerd. We meenden de werkzaamheden te kunnen uitbreiden tot de hele haven, maar een afgerond voorstel werd zonder meer van tafel geveegd. Daarna zijn de moeilijk heden in een stroomversnelling geraakt door de meer algemene moeilijke toe stand in de visserij”. Inschrijfformulieren zijn vanaf maandagmorgen verkrijgbaar bij ons nieuwe kantoor aan de Gedempte Oude Gracht 82 in Haarlem, onze kantoren in Haarlem-Noord, Flores- straat 1 en Schalkwijk, Californië- plein 17 (winkelcentrum bij postkan toor). En bij het kantoor van IJmui- der Courant, Lange Nieuwstraat 427 in IJmuiden en Beverwijkse Courant, Zeestraat 18 in Beverwijk. De formu lieren kunnen ook schriftelijk wor den aangevraagd door onderstaande bon in te zenden aan Haarlems Dag blad, postbus 507, Haarlem. In de linkerbovenhoek van de enveloppe moet u in dit geval de aanduiding „Wandeltocht” vermelden. (De bon kan ook worden gestuurd aan H. Horsman, Postbus 299. Den Helder, telefoon 02230-18975). stapeltje rapporten over de besprekingen welke de herstructureringscommissie voerde levert daar het bewijs van. De heer Meilof zegt daarover: „We hebben inderdaad getracht via een commissie over het woord „herstructurering” te praten. Maar die gesprekken zijn inmid dels door de feiten achterhaald. Vooral de quotering zorgde ervoor dat je de ramp zag groeien. En het herstructure- 100.000. Bij een verbruik van ongeveer 75.000 aan vistuig, lijnen en kabels wordt ook eenderde bespaard, dus 25.000 en gezien de 80 dagen meer stilligtijd zou ook de verzekeringspre mie met plusminis 80-360 moeten dalen, terwijl ook een besparing zou kunnen optreden in huur van Decca, nautica en elektronika. Voor een schip van 1250 pk is daardoor volgens drs. Gouda een jaar- „Koning Hert” houdt het midden tus sen een liefdescomedie en een sprookje en lijkt vooral bedoeld om het publiek te verbluffen met virtuoze staaltjes van acteerkunst en theatermechanieken. Het verhaaltje zelf is te verward voor woor den en als er diepere bedoelingen (satiri sche, magische, weet ik veel) achter steken, dan zijn ze er in de voorstelling van Theater niet uitgehaald. De groep heeft kosten noch moeite gespaard. „Koning Hert” is wat je noemt een costuumstuk prachtig ontworpen door Nicolaas Wijnberg. Hij heeft zich met al zijn smaak en kleurgevoel uitge leefd in een lange serie pakken en decorstukken, die door een steeds wisse lende belichting schitterend tot hun recht komen. Elise Hoomans heeft zich eveneens uitgeput in de regie, niet zo zeer uitbundig alswel sierlijk. Componist Timothy Coleman heeft hetzelfde ge- Mijn naam en Zo ziet het er dus wel degelijk naar uit dat de Vislosregeling in IJmuiden op haar laatste benen loopt. Ook de bonden staan met de rug tegen de muur, en op echte sociale verworvenheden kunnen de vislossers zich nauwelijks beroepen. voor een aantal EHBO-posten onder weg. De lezers die de prestatietocht uitlopen krijgen bij het eindpunt, het stationnetje O verveen, waartussen 10 en 11 uur ’s morgens ook wordt ge start, een herinneringsmedaille aan geboden (het inschrijfgeld, inclusief volledige verzorging, bedraag ƒ7,50). DE INSCHRIJVING voor deze rui ge expeditie waaraan individueel of in groepsverband kan worden deelgenomen sluit op donderdag 12 februari. IJMUIDEN. Toneelgroep Theater vervulde gisteren een speelbeurt in de Velsense stadsschouwburg met „Koning Hert” van Carlo Gozzi, een 18e eeuwse Italiaan. Gozzi is de geschiedenis van het theater in gegaan als de grote tegenstand der van Goldoni. Hun verschil van op vatting is van belang geweest voor de ontwikkeling van het Westeuropese to neel in het algemeen en de Italiaanse comedie in het bijzonder Dolf Verspoor schrijft daar een interessant stuk over in het programmaboekje. Hij heeft het stuk vertaald en bewerkt. Het is kenne lijk een hobby van hem. Een foto uit de hallen in IJmuiden tijdens de roerigheden van zondagnacht. Scheveningse vislossers die in de vishal kwamen om een trawler te lossen worden door vakbondsmensen en IJmuidense kaairidders overreed om niet te lossen. In zijn betoog wijst de heer Gouda op een gunstig effect van de vistijdbeper- king, namelijk een forse kostenbespa ring. Vermindering van de vistijd met eenderde betekent vermindering van het brandstofverbruik met eenderde, hetgeen voor een kotter van 1250 pk neerkomt op een bezuiniging van ongeveer Afgelopen zondagnacht kwam het on genoegen van de IJmuidense kaairidders boven drijven. Zondagochtend hadden de vislossers vernomen dat een Katwijkse trawler in IJmuiden gelost zou worden door vislossers die daarvoor speciaal uit Scheveningen zouden komen. „Toen hebben we meteen de koppen bij mekaar gestoken”, vertellen de vis lossers. „We zijn naar de kant gegaan maar die jongens uit Scheveningen ver trokken meteen toen ze hoorden hoe wij behandeld werden. Die stonden helemaal achter ons”. „Kaairidder heet je in dit werk”, roept er één van de lossers, „dat was vroeger een gouden job. Dan was je wat, je had drie kruiwagens nodig om er bij te komen. Nu krijg je de zak en je krijgt niet eens een klauw”. „We waren volop in onderhandeling voor de C.A.O. voor 1976”, zeggen de vislossers, „We zouden ook diepvries gaan lossen en dan krijg je plotseling dit. Ruim de helft van de kaairidders is boven de 45 jaar, nou, die jongens blijven straks wel aan de pan hangen, die vinden niet zo gauw ander werk meer”. Van de vislossers wordt veelvuldig en tongvangst in 1976 minstens even Drs. Gouda stoelt zijn betoog op de stijgende prijzen voor tong en schol, als de vissers zich echt aan de quotering houden en niét proberen via clandestie ne verkoop hun inkomen op te schroe ven. In 1975 is 15.000 ton tong aange voerd met een prijs van tussen de negen en tien gulden per kilo. Voor 1976 mag maar 9000 ton tong worden aangevoerd. „Indien bij gebrek aan overeenstemming in 1976 op dezelfde voet wordt doorge vist als in 1975, dan zal zo’n 6000 ton tong clandestien worden verkocht tegen een prijs, die zo’n drie a vier gulden beneden de marktprijs ligt en die boven dien de prijs van de 9000 ton legaal verhandelde tong drukt. De heer Gouda heeft uitgerekend, dat terwijl de 15.000 ton tong in 1975 ruim 140 miljoen gulden heeft opgebracht, diezelfde hoeveelheid in 1976 ongeveer 120 miljoen zou opbrengen. Houden de vissers zich echter lyaal aan de quote ring, dan zal de aanvoer van tong met 40 percent teruglopen tot 9000 ton en ondergraven de clandestiene tongen de prijs niet meer. Er wordt dan een gemid delde prijs van dertien tot veertien gul den per kilo verwacht, iets, dat de handel bevestigt. Dit betekent, dat ook die 9000 ton tong een opbrengst heeft van ongeveer 120 miljoen gulden. De 6000 ton verboden tong zou dus voor niets zijn aangevoerd. Volgens drs. Gouda kunnen de kosten van de visserij verder beperkt worden door een vrijwillige visbeperking. Om de tongvangst te beperken tot 9000 ton kan men de vistijd met eenderde beperken. Volgens de kaairidders kwamen deze poststukken binnenvallen als een don derslag bij een hemel die er toch niet al te zwaar bewolkt uitzag. Begin decem ber zat er een speciale commissie, be staande uit vertegenwoordigers van de reders die bij de vislosregeling belangen hadden, en de werknemers, nog broeder lijk om de tafel om onder het motto „herstructuering” de arbeidsvoorwaar den voor 1976 te bespreken. Dat her- strducturering hier inhield dat de Vislos regeling op korte termijn zou worden ontbonden, kwam in elk geval niet op in de hoofden van de vislossers. Zij zeggen toen nog alle vertrouwen te hebben gehad in de besprekingen, al bleef een toezegging van bijvoorbeeld een garan tieloon voor hen toch een onhaalbare kaart. Overigens waren de vakbonden (N.V.V. en A.C.B.V.) door het bestuur van de vislosregeling van de voorgeno men liquidatieplannen op de noogte ge steld. IJMUIDEN. Het kan de kottervisserij redelijk goed gaan ondanks de vangstbe perking van tong en schol, mits men de vangstbeperking loyaal uitvoert en zich een beperking van de vistijd oplegt. Dit stelt drs. D. J. Gouda in een beschouwing over de quotering in het blad „De Visserij Wereld”. Aan de hand van cijfers laat drs. Gouda zien, waar hij zijn stelling op baseert. En met die cijfers toont hij aan, dat de totale visserij-inkomsten voor de schol- hoog kunnen zijn als in 1975, namelijk meer dan 200 miljoen gulden. snert. Vandaar voert dit jaar de te rugweg over het Visserspad naar Overveen. De opname dateert van Dus de Visloregeling gaat niet ver dwijnen? Sekretaris Meilof: „Ja, zeker, die ver dwijnt wel, maar dat duurt nog wel even. Het is moeilijk er iets over te zeggen, want het onderwerp ligt al be roerd genoeg. De Stichting heeft inder daad het liquidatiebesluit genomen, maar dat loopt nog wel even. Dat kan zijn tot 31 december, dat kan ook twee jaar duren, maar elke datum die ik noem klopt niet”. Maar in het briefje van het Arbeids bureau staat toch dat er ontslagvergun- ning is verleendmits de arbeidsverhou ding op 31 maar 1976 is beëindigd. Inplaats van 48 weekreizen van vijf dagen, zou men 40 tot 45 weekreizen van 31/» a 4’/i dag kunnen maken. Ter ondersteuning van de tijdsbeperking zou afschaffing van de zaterdagafslagen, zo als die in Urk en Den Helder, kunnen worden overwogen. De besommingen zouden door de hogere prijzen nauwe lijks verminderen. Daarvoor hebben zij in het verleden te weinig hun tanden laten zien. Trouwens, niemand kan ook maar iemand of het u een echte vislosser is of niet verbieden in de vishallen te gaan los sen. Ook daarin zit voor de IJmuidense kaairidders een bijzonder zwak punt. Hun wensen daaromtrent hebben zij door de reders en het Staatsvissersha- venbedrijf nimmer vervuld gezien. Vislosregling. Voorzichtig formuleert hij: „Dat is nog een voorbarige conclu sie. De oude vislosregeling is in liquida tie getreden, maar niet opgehouden te bestaan. Zoiets stopt niet van vandaag op morgen. We hebben onze morele en wettelijke verplichtingen tegenover het personeel”. De leden van de Stichting Vislosrege ling zijn de Katwijkse Rederij vereniging Vuurbaak, de vereniging van Schippers- Éigenaren, de Nederlandse Vissersbond, en de Vereeniging van Reeders van Vis- schersvaartuigen. In de loop van 1975 hadden zij te kennen gegeven „in 1976 geen gebruik meer te zullen maken van de diensten van de stichting. Als reden daarvoor stond in het stencil dat de kaairidders daags na 8 december ontvin gen: „De kosten van het lossen van verse vis en de voorgestelde tarieven voor het lossen van pakken diepvries en kantjes op kostprijsbasis door de stichting zijn veel te hoog, met het gevolg dat de verse-vis-aanvoerders an dere oplossingen zoeken voor het lossen van hun ladingen of zelfs IJmuiden als aanvoerplaats zijn gaan mijden. Voor het lossen van pakken diepvries en kantjes wordt gebruik gemaakt van ei gen personeel en diensten van derden”. Het bestuur van de Stichting Vislosre geling IJmuiden was van mening dat hierdoor de basis voor verdere activitei ten voor de stichting wegviel en het besloot op 2 december 1975 dé S.V.IJ te ontbinden. Bij het Gewestelijk Arbeids bureau werd een ontslagvergunning voor de vislossers aangevraagd en deze werd op 22 januari 1976 verleend. Een af schrift van de brief van het Arbeidsbu reau kregen de vislossers jongstleden zaterdag in hun brievenbus geschoven. De verbazing onder de vislossers hier over is groot. Dat komt tot uiting in een gesprek met een aantal van hen. Hun naam willen zij (nog) niet in de krant vermeld zien, uit angst voor repressail- les. ■7'77 HlbfiHHh 8®

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5