Nicotine-arme WET ZIEKTEKOSTEN MILJARDEN NOG ONDER WATER sigaret veel ZOU TE DUUR ZIJN meer in trek Ook nieuwe zaken keten in Nederland Misschien toch handelscentrum in Rotterdam Eerstejaars op Amsterdams bedrijfsleven erg somber Sociale Academie in staking gegaan Lankhorst wil 110 werknemers gaan ontslaan 1 Belgische frank weer gesteund I „Gesprek De Gruyter Spar stopzetten” Kabinet gaat „zwart” sparen aanpakken IWBMW GELD L Berg zwart goud 4 5s SCHUITEMA EIST IN GEDING: Resultaten bleven in 1975 flink achter een miljoen gulden aan prijzen I fMRI 14 1976 WOENSDAG 28 JANUARI ECONOMIE 15 In Amsterdam (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. In vergelijking met de ontwikkeling in de provin cie Noord-Holland zijn de resulta ten van het Amsterdamse bedrijfs leven in 1975 flink achtergebleven. Voor de Amsterdammers is het af gelopen jaar dan ook een bijzonder sombere periode geweest. Dit blijkt uit een enquête van de Amster damse Kamer van Koophandel on der 2250 van de 42.000 ingeschre ven ondernemingen. In september- oktober van het vorig jaar werd (als onderdeel van de landelijke ERBO-enquête) aan die onderne mers gevraagd hoe zij de gang van zaken over 1975 beoordeelden en hoe zij de toekomst met name voor het jaar 1976 tegemoet zagen. DEN HAAG (ANP). Peek en Cloppenburg Lampe Nederland nv gaat in de komende vier a vijf jaar een tiental gezinszaken openen in België en daarnaast, verspreid over alle delen van Nederland, een keten van 40 a 50 winkels voor jongeren tussen 18 en 30 jaar opzetten, zo heeft de Raad van Bestuur op een persbijeenkomst bekendgemaakt. i F' iU (Van onze parlementsredactie) P C gaat investeren in België ter- (ADVERTENTIE) l> In bedekte termen cretaris Van Rooi jen Het conflict tussen eerstejaars studen ten en directie en bestuur zal worden voorgelegd aan een onpartijdige commis sie, liet de directie gevraagd weten. Zij benadrukte dat het in deze kwestie niet ging om de persoon van de heer Van Beers. ROTTERDAM. De kans bestaat dat Rotterdam toch een Wereldhandelscen trum aan de Leuvehaven krijgt. Volgens de dienst stadsontwikkeling is het moge lijk om een dergelijk centrum te bou wen op de plaats waar nu het beeld van Zadkine staat. De dienst denkt aan een kantorenflat met een totaal vloeropper vlak van 30.000 vierkante meter. In dit wereldhandelscentrum zou ook het ge meentelijk havenbedrijf van Rotterdam, dat al geruime tijd een nieuwe ruimte nodig heeft, ondergebracht kunnen wor den. Tot de belangrijkste factoren voor de Amsterdamse economie die niet bij de samenstelling van het rapport betrokken konden worden, worden de luchthaven Schiphol en het havengebied rond het Noordzeekanaal gerekend. Schiphol ligt in het gebied van de Haarlemse K. van 2,«3 3,29 6,52 101.00 31,75 6,80 2.61 58,25 101,50 59,50 46,50 41,75 14,42 4.24 6,50 68.00 13,00 2,73 3,59 6,82 104,00 35,75 8,80 2,71 61,25 104,50 62,50 49,50 44,75 14,72 4,54 7,75 71,00 15,50 Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) Het weekblad meent dat de problemen waarmee de staatssecretarissen Hendriks en Mertens nu zitten, kunnen betekenen dat „vrijwel zeker” het wetsontwerp de ze zittingsperiode van het kabinet-Den Uyl niet meer het parlement zal passeren. verplichten alle informatie over de rente-uitkering aan te geven. Er zou dan een vast percentage aan belasting geheven gaan worden. Kenners van ons financieel bestel verwachten, dat dan enige miljarden boven water zouden komen. In de Tweede Kamer is de afgelo pen jaren van diverse zijden voor al door liberalen en christen-demo- craten gepleit voor het opsporen van de mensen met zwart geld. Bij het debat over de begroting van Fi nanciën noemden de Kamerleden dinsdag de spaarbrieven en de vlucht naar de besloten vennootschap door zelfstandige ondernemers. nergens heeft de afgelopen opgang gemaakt. men zo mogëlijk gestrikt zullen wor den. Drs. Ven Rooijen zei de liberaal Joekes toe, te overwegen om de vrij stelling van belasting voor bepaalde gevallen bedrijfsbeëindiging, over dracht onderneming aan kinderen, pensionering en dergelijke aan te passen bij de gledontwaarding. Noo- teboom van D’66 dreigt binnenkort terug te komen op zijn klacht, dat de uitzonderingsregeling voor het fiscaal aftrekbaar maken van extra hoge ziektekosten veel te weinig soepel wordt toegestaan. DEN HAAG/UTRECHT (ANP). Mi nister Duisenberg van Financiën vindt het wetsontwerp voor de volksverzeke ring tegen ziektekosten van de staatsse cretarissen Hendriks (Volksgezondheid) en Merten; (Sociale Zaken) te duur. Beide staatssecretarissen gaan nu een ontwerp maken dat aanzienlijk minder moet gaan kosten. De heer Van der Linden wees er op dat Peek en Cloppenburg in de afgelo pen paar jaar grote marktaandelen heeft veroverd, „wat onze grootste concurrent C en A zeker moet hebben gemerkt”. In drie jaar is volgens hem het marktaan deel van P en C 40 pet meer gestegen dan het landelijk gemiddelde, zodat P en C nu een marktaandeel van circa 6 pet. bezit. Aan het besluit de vleugels naar Bel gië uit te slaan is een grondig markton derzoek in dat land voorafgegaan. Daar uit bleek dat het aanbodpatroon in de Belgische kledingsector goede mogelijk- UTRECHT (ANP). Schuitema heeft gisteren in een kort geding voor de Utrechtse rechtbank geëist dat De Gruy- ter-SHV de besprekingen met De Spar stopt en de lopende besprekingen met Schuitema over een joint-venture voort zet. De SHV, die een gegadigde zocht voor het verliesgevende De Gruyter-be- drijf, had volgens Schuitema zonder me deweten van dit laatste bedrijf bespre kingen met De Spar geopend. Schuite ma voelt zich nu gepasseerd. Te winnen In de National^ Puzzelaktla tb.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Volgens Lankhorst zijn de landen die sisal produceren, voornamelijk Tanzania en Brazilië, al geruime tijd bezig zelf eindprodukten te fabriceren. De directie zegt al sinds de zestiger jaren daarmee rekening te houden, maar de recente prijsontwikkelingen niet te hebben kun nen voorzien- De ondernemingsraad en de vakbon den zijn over de voorgenomen ontslagen ingelicht. De werknemersorganisaties gaan niet akkoord met ontslagen bij Lankhorst touwfabrieken. Volgens districtsbestuur- der D. Schinkel van dv Industriebond NVV mogen de 110 werknemers niet de dupe worden van de industrialisatie die op gang is gekomen in de zogenaamde ontwikkelingslanden. K. Amsterdam verwacht echter veel van de regionale uitsplitsing van de resulta ten binnen de regio van de Haarlemse Kamer, waardoor belangrijke informatie voor de Amsterdamse stedelijke agglo meratie beschikbaar komt. Hetzelfde geldt voor het Noordzeekanaalgebied. „Wij streven er naar zoveel mogelUk panden te kopen. Tenzij we zouden moeten temporiseren zullen de plannen voor de komende vijf jaar in totaal circa 50 mln aan investeringen ver gen", aldus de heer W. van der Linden, voorzitter van de raad van bestuur. Uit die gegevens blijkt dat in 47 percent van de ondernemingen het net- to-bedrijfsresultaat in geld achteruit is gegaan; slechts 13 percent wist een reële stijging van dit resultaat te boeken. De investeringen namen slechts bij 14 per cent van de bedrijven in omvang toe. In meer dan 80 percent van de bedrijven kon de omzet geen gelijke tred houden met het tempo van de' inflatie (10 per cent). Vergeleken bij de Noordhollandse situatie steekt Amsterdam daarbij bij zonder ongunstig af. Tegen de 47 percent Amsterdamse „achterblijvers” staat 43 percent in Noord-Holland. In de provincie gaf de ontwikkeling van het netto-bedrijfsresultaat in ’75 bij 43 percent van de ondernemingen een stijging van minder dan 10 percent te AMSTERDAM (ANP). De advieskoersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier luiden: |L.: SKOL bier... elke week een feestelijke prijs. 26 cartons a 24 blikken voor de gelukkige win naar! Wees blij met SKOL in blik. Uit en thuis! SKOL. Thuis be zorgd door SKOL Brou werijen NV. Vanmiddag zouden de raadscommissies haven en economische ontwikkeling en stadsontwikkeling over de nieuwe plan nen vergaderen. In de jaren ’60 ontwikkelde Rotterdam al eens een plan om een groot wereld handelscentrum te gaan bouwen. AMSTERDAM (ANP). Een groot deel van de 120 eerstejaars studenten aan de Sociale Academie in de Amster damse Karthuizerstraat zijn gistermor gen in staking gegaan uit protest tegen de weigering van het academiebestuur om een zgn buitendocent tot stafdocent te benoemen. Volgens de studenten heeft het algemeen bestuur van de eerste jaarssectie reeds medio vorig jaar beslo ten de bewuste leraar in de taalbeheer sing tot de staf te laten toereden. De leraar, Wim van Beers, is reeds vtjf jaar als buitendocent aan de academie ver bonden. De heei- Van der Linden zegt dat P en C dit investeringsbedrag zeker voor de helft uit eigen middelen kan opbrengen. Daarnaast kan gemakkelijk nieuw vreemd vermogen worden aangetrokken, omdat de verhouding tussen eigen en vreemd vermogen dit rechtvaardigt. Intussen wijst alles er op dat het concern in het eind deze week af te sluiten boekjaar 1975-1976 gunstig heeft gewerkt. Verwacht wordt dat het boek jaar kan worden afgesloten met een winst die circa 25 pet hoger zal liggen dan de 6,7 mln die in het voorgaande boekjaar netto werd behaald. De omzet zal met 14 a 15 pet zijn gestegen, aldus de raad van bestuur. In de algemene wet gezondheidsverze- kering moeten volgens de plannen de ziekenfondsverzekering en de verzeke ring tegen bijzondere ziektekosten (AWBZ) samen opgaan. De premie voor beide verzekeringen bedraagt thans 12,6 pet van de loonsom. In het wetsontwerp staat dat ook alle particuliere ziektekos tenverzekeringen in die wet zullen wor den opgenomen, waarmee het gemiddeld premieniveau omhoog zal gaan. Dit is volgens Elseviers Weekblad niet in over eenstemming te brengen met het kabi netsbeleid om de collectieve lasten in de hand te houden. In vergelijking met 1974 zijn de afle veringen van de teer- en nicotine-arme merken in het afgelopen jaar met 32 percent gestegen. Ten gevolge van deze groeiende vraag naar dit soort sigaretten is het aandeel van Niemeyer in de Nederlandse sigarettenmarkt aanmerke lijk vergroot. De afleveringen van Nie meyer zijn in 1975 met 24,2 percent toegenomen- Ook wat shag en pijptabak betreft zijn de rookgewoonten aan het verande ren. Er is een verschuiving van lichte naar halfzware en zware shag merkbaar en de pijp is bezig terrein te verliezen. In het voorjaar van 1977 begint Peek en Cloppenburg haar activiteiten in onze zuidelijke buurstaat met de opening van een grote gezinskledingzaak in Antwer pen, waarna in een periode van vier a vijf jaar nog vestigingen zullen volgen in negen of tien andere steden o.a. Brussel, Gent, Kortrijk, Brugge en Na men. Het departement staat, aldus de D’66’er, zelfs in uitzonderingsgevallen niet toe dat mensen met extra hoge ziektekosten een fiscale tegemoetko ming wordt geboden. De zogenaamde hardheidsclausule wordt door de mi nister van Financiën zó streng gehan teerd, dat het rechtvaardigheidsgevoel van de burger erdoor wordt aange tast, aldus de heer Nooteboom. „U moet niet uitsluiten dat ik bin nenkort kom met een specifieke rege ling voor het opsporen van zwart geld”, aldus de staatssecretaris op vragen van de Anti-revolutionair Beumer. Hij voegde daar nog aan toe, dat niet alleen de spaarbrieven maar ook andere „belastingvrije” spaarvor- Een ouderwets beeld: een kolenop slagplaats van de PNEM by de Amer elektriciteitscentrale. Gisteren berichtten wij al dat de Provinciale Noordbrabantse Electriciteits Maat schappij weer kolen is gaan stoken in plaats van aardgas, omdat het „zwarte goud” goedkoper is dan aardgas. AMSTERDAM (ANP). Evenals maandag heeft De Nederlandsche Bank volgens valutamarktkringen gisteren weer Belgische franken moeten kopen om te voorkomen, dat deze munt bene den de laagst toegestane koers van 6,7925 zou zakken. De centrale bank kocht 100 mln. Bel gische franken met een tegenwaarde van bijna 6,8 mln. Geldmarktkringen zei den dat het hier voornamelijk om een „technische kwestie” gaat. SNEEK (ANP). Lankhorst Touwfa brieken in Sneek gaan voor 110 van de 438 personeelsleden ontslagvergunningen aanvragen. Dit heeft de directie gisteren bekend gemaakt. De ontslagen zouden nodig zijn in verband met „plotselinge ingrepen in het prijsniveau” van de sisalproducerende landen, aldus een be kendmaking van het bedrijf. De vraag naar teer- en nicotine-arme sigaretten is zo sterk toegenomen door de publikaties hierover in de Consumen tengids en van het TNO. De zaak doet denken aan de situatie, waarbij een man een vrouw beschuldigt van overspel en van haar een boetedoe ning eist. Bij de beoordeling van de vraag of er inderdaad overspel is ge pleegd, is het van belang e? weten of er wel een vaste verhouding (bijvoorbeeld door middel van een huwelijkscontract) bestond tussen de man en dt vrouw. De raadsman van Schuitema, mr. S. R. Schuit stelde: „Het bericht dat De Gruyter bespre kingen voerde met De Spar kwam voor Schuitema als een donderslag bij heldere hemeL In de besprekingen tussen mijn cliënt en De Gruyter zijn geen intentie verklaringen gedaan, maar er is wel degelijk sprake geweest van overeen komsten. De besprekingen hadden een exclusief karakter, waarmee men beoog de zich aan elkaar te binden. Beide partijen moesten zich onthouden van gesprekken met derden over hetzelfde onderwerp, zei hij. Hij vergeleek De Spar met een koekoeksjong, dat Schuite ma uit het nest gooit. Mr. J. van Schaik, optredend namens de SHV, was een geheel andere mening toegedaan. Volgens hem weigerde Schui tema steeds met voorstellen te komen over de De Gruyter-winkels en met name over het distributiecentrum in Den Bosch. De raadsman betoogde verder dat bij SHV het behoud van de werkgele genheid van de 3250 werknemers voorop staat. Ook betwistte hij het „exclusiviteits- karakter” van de besprekingen. Volgens hem is Schuitema in een vroegtijdig stadium op de hoogte gebracht van de besprekingen met De Spar en heeft Schuitema de kans gehad om alsnog met voorstellen te komen. De president van de rechtbank doet donderdag 5 februari uitspraak. Niemeyer zegt met zijn drie merken teer- en nicotine-arme sigaretten (Roxy Dual Filter, Kelly en Everest) bijna 100 percent van de Nederlandse markt voor dit soort sigaretten te beheersen. De directie van de academie, die is vertegenwoordigd in het algemeen be stuur, vindt, dat er in de staf geen plaats is voor een docent in de taalbe heersing. Ook het bestuur heeft daarover zijn twijfels. heeft staatsse- van Financiën de Tweede Kamer gisteren te ver staan gegeven, dat hij binnenkort in grijpt en zo mogelijk diverse vormen van zwart beleggen o.nmogelijk maakt. Niet duidelijk werd of de ingreep zodanig wordt voorbereid, dat reeds belegde gelden onmiddellijk aangegeven moeten gaan worden. Naar een betrouwbare bron verluidt, denkt de minister erover banken te DEN HAAG. Het ministerie van Financiën werkt aan een regeling die een einde moet maken aan het belas tingvrij beleggen van geld via spaar brieven aan toonder. Deze beleggings vorm waarbij men tegen contante betaling bij een bank een brief koopt waarop rente wordt vergoed, maar die nergens wordt geregistreerd jaren enorme Dit meldt deze week „Elseviers Week blad”, dat zegt dat de „algemene wet gezondheidsverzekering” het in de voor ronde al niet heeft gehaald. Het wets ontwerp werd ongeveer een half jaar geleden door de Unie van Ziekenfondsen gepubliceerd, zij het zonder de financiële paragraaf. Minister Duisenberg zit juist met die financiële paragraaf in zijn maag. Een woordvoerder van het ministerie van Volksgezondheid heeft desgevraagd verklaard dat het ministerie geen com mentaar heeft op dit bericht, terwijl men bij Sociale Zaken stelde dat de volksverzekering tegen ziektekosten in eerste instantie een zaak van de collega’s van Volksgezondheid is. zien (in Amsterdam 39), terwijl van de Noordhollanders 15 percent een toename van meer dan 10 percent boekten (tegen Amsterdam 13 percent). De Noordhol landse tendens is vrijwel identiek aan de landelijke ontwikkeling. Voor dit jaar zien de Amsterdammers de ontwikkeling wat optimistischer tege moet. Op de vraag hoe het netto-bedrijfs resultaat zich dit jaar zal ontwikkelen, antwoordde 38 percent dat men opnieuw op een afname rekent, 53 percent gelooft in een toename tot 10 percent, en slechts 10 percent verwacht een groei van meer dan 10 percent. De cijfers over 1975 hebben aan het licht gebracht dat de Amsterdamse ont wikkeling in de sectoren detailhandel en industrie weinig afwijking vertoont ten' opzichte van Noordhollandse en nationa le gegevens, hetgeen overigens voor bei de sectoren betekende dat slechts één- vijfde van de ondernemingen de omzet ten reëel zag stijgen. In de dienstverle ning ging het in het district van de Amsterdamse Kamer van Koophandel nog iets minder dan elders. Hierbij moet echter aangetekend worden dat het bank wezen niet geënquêteerd kon worden, en dat deze voor de economie van de hoofdstad belangrijke branche wel op een gunstig jaar mag terugzien. Het meest achtergebleven zijn de re sultaten en omzetten van de sector groothandel in het Amsterdamse district. Meer dan 60 percent van de onderne mingen in deze sector moest een daling van de nominale netto-bedrijfsresultaten voor lief nemen (voor Noord-Holland 51 percent en landelijk 49). Dit verschil tussen de Amsterdamse en landelijke en provinciale cijfers wordt voornamelijk veroorzaakt door de minder goede gang van zaken bij de kleinere ondernemin gen in de hoofdstad. De heer A. Polderman van de Unie van Ziekenfondsen zei niet verbaasd te zijn. Hij heeft al eerder voorspeld dat het wel 1980 of 1985 zal worden vóór de volksverzekering een feit is- Er moet tussen nu en 1980 tien miljard gulden worden bezuinigd in de collectieve sec tor en bovendien treedt op 1 oktober de kostbare algemene arbeidsongeschikt heid in werking. Een probleem is volgens de heer Pol derman inderdaad de verdeling van de lasten. Een percentuele premie zou som mige groepen in de bevolking zeer zwaar belasten en „ook de regering meent dat de solidariteit het plafond zo langzamer hand heeft bereikt”. heden biedt voor een verruiming met het concept zoals P en C dat in Neder land heeft ontwikkeld. Dat concept zal aan de behoeften van de Belgische con sument worden aangepast, terwijl bo vendien leiding en personeel Belgisch zullen zijn. In de circa 10 Belgische zaken zullen 600 personeelsleden nodig zijn. De nieuwe vestigingen zullen de omzet van het concern te zijner tijd met circa 25 pet doen toenemen. In Nederland heeft Peek en Cloppen burg thans 27 gezinskledingzaken, wijl Lampe 20 vestigingen heeft inclu sief het Haags Modehuis. De Duitse tak van P en C telt 25 vestigingen, die echter juridisch en fiscaal van de Ne derlandse bedrijven zijn gescheiden. Wel wordt op inkoopgebied soms samenge werkt. Een fusie ziet de raad van be stuur op korte termijn niet zitten. DEN HAAG (ANP). De sigaretten rokers zijn in zo sterke mate gaan overschakelen op teer- en nicotine-arme sigaretten, dat Niemeyer in Groningen, de grote leverancier van dit soort siga retten in ons land, de vraag niet meer aan kan. Het Groningse bedrijf heeft daarom een rantsoeneringssysteem voor zijn afnemers moeten invoeren. '3

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15