PVDA EN PPR WILLEN GERICHTE HULP Brits-IJslands visseriigesprek Den Uyl sprak afgesloten namens het gehele kabinet p ir A ir Defensiebegroting voor ministers goed zonder wijzigingen T d* Politie gaat Westerterp is pessimistisch waken over over open dam Oosterschelde de Noordzee y TEXELSE DIJKEN WORDEN VEILIGER „Politieke hulp overdenken” „ooEniÈffl dit jfflj R t|g|| w c Bezuinigingen Den Uyl: SC PvdA wil alsnog onderzoek naar mogelijkheid dijkverhoging St Hartpatiënten dood na te grote doses V O:" WOENSDAG 28 JANUARI 1976 BINNEN- EN BUITENLAND 2 (Van onze parlementsredactie) Di A Vo log wes ontt Alge revc hebl eenl ken kaai rijn as DEN HAAG. De Tweede Kamer is het in grote lijnen met minister Van Doom eens dat steun aan de pers wenselijk is. Of die steun aan alle kranten in gelijke mate moet worden gegeven of alleen aan noodlijdende kranten, houdt de Kamer echter verdeeld. Wel drong men er algemeen op aan dat de normen voor de steun objectief worden vastgesteld. PLO Eierzoeken Thatcher als fotomodel Mishandeling Protest Brandweerman per taxi Vulkaan vorming (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat blijft bij zijn pertinente weigering een studie te laten maken naar mogelijkhe den om de dijken rond de Oosterschelde te verhogen en de zeearmen open te houden. De bewindsman maakte gisteravond tijdens een perscon ferentie die volgde op een besloten vergadering van de vaste Tweede- Kamercommissie voor verkeer en waterstaat duidelijk, dat de Ooster schelde onder geen enkele voorwaarde open blijft. I Reclainemuseum Geld voor kerk Vrij Spanje Lawines Kennedy Weggevaagd Gearresteerd Kaskomkommers Krankzinnige(n) wetgeving Staking afgeiast fe v f - - '/S f- de pers Kamer verdeeld over steun aan 1 (Van onze parlementsredactie) (Van onze redactie binnenland) De nood K Weersvooruitzichten voor vrijdag: WERKRAPPORTEN 5 f b onbew. onbew. onbew. mist mist mist onbew. onbew. 1. bew. mist ozo o o o w.stil zo ozo ono ozo ozo zzo zzw n o ozo o 3 16 8 12 14 17 21 13 DEN HAAG. Ongeveer 1500 bewo ners van het eiland Texel hebben dins dag in Den Haag gedemonstreerd tegen het uitblijven van de verhoging van de dijken op hun eiland tot „Delta-hoogte”. Tijdens de zeer zware stormen van de laatste weken is op het eiland diverse malen een zeer gevaarlijke situatie ont staan, omdat de dijken nauwelijks bere kend waren op dit natuurgeweld. woners aan te geven. Aan Kamervoor zitter Vonderling werd in een scha penhuid een pakket van 7000 brieven aan de Tweede Kamer aangeboden. LÖRRACH. In het ziekenhuis van het Westduitse Rheinfelden bij Lörrach zijn zes patiënten vermoedelijk overle den aan een te grote dosis geneesmidde len en nu wordt onderzoek verricht naar 13 andere sterfgevallen. Di Men: Alge van vens 2 1 0 0 0 4 2 0 4 0 -6 0 11 12 14 2 no w.stil n BI de I zake ten duid men hech een Daai Anti sche Van in I met Eurc ook moei G die van de stra in ran reet hul] dek Haa uur Bei< hoo De bev het bek D Uyl febi gen tenl met han die een H een uitf in 1 Ai Van houc aan Oost Eurc niet „"V we Port wat stee» Een tune x’. A hoo; enk 36-j in z te i hul] wer rev< na: veel -1 12 1 0 0,2 0,2 0,1 2 3 0 2 0 -6 -9 -10 -10 -12 -13 -2 -8 1 -10 -5 -12 -9 7 -8 -4 -5 -2 4 -2 -13 -14 -14 0 1 -17 4 2 5 0,3 0 0 0,8 1 0 0,2 0 0 0 o o 1 1 0,1 0,1 o 1 o o 2 2 0 0 0 8 c 1 -13 2 10 4 3 0 5 12 8 -2 ~2 5 -6 1 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Nederland heeft het initiatief genomen voor internationale beveiliging van booreilanden en scheep vaart op de Noordzee, in het bijzonder om deze objecten te vrijwaren van aan slagen van terroristen of andere landen. Op instigatie van minister Vredeling (Defensie) is overleg voor een gezamen lijke aanpak van deze problematiek op gang gebracht tussen alle de Noordzee omringende landen alsmede Frankrijk. links dagblad. ,.Is de minister ook bereid het steunen van initiatieven uit te brei den tot een eenzijdig georiënteerde par- tijkrant”, zo vroeg hij snerend. Keja herhaalde de eis dat de gang van zaken rond het steunfonds aan de pers bij de wet geregeld moet worden. De progressieve partijen toonden zich tijdens het debat over de Media-nota voorstander van gerichte steun aan de pers, met uitzondering van D’66 voor wie het ontbreken van duidelijke crite ria zo zwaar woog dat het de voorkeur gaf aan algemene steun. De PvdA’er Roethof verklaarde weinig heil te zien in het pompen van geld in een structuur die hij fundamenteel verkeerd noemde. Generieke steun heeft geen wezenlijke DEN HAAG. (ANP) Zonder gron dig voorafgaand beraad in de minister raad en in het parlement kan volgens premier Den Uyl geen ontwikkeling plaatsvinden welke leidt tot het geven van politieke assistentie aan bewindslie den (een politieke secretaris of een poli tiek kabinet). Dit blijkt uit het antwoord op schriftelijke vragen vanuit de Eerste Kamer. De minister-president deelde mee, dat hij voorshands zijn terughoudende op stelling handhaaft wat betreft politieke kabinetten van ministers en politieke secretarissen die met bewindslieden ko men en gaan. „Er komt wel eens een voorstel met het oog op het door mij gewenste beraad in ministerraad en par lement en vanwege het belang van het onderwerp”, aldus de premier. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Botterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Istanboel Las Palmas Tel Aviv Tunis De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO is gisteren toegelaten als volwaar dig Hd van de „groep van 77”, die de ontwikkelingslanden bij de VN verte genwoordigt. Wht In binnen- en buitenland o w w o __rn onbew. w.stil nnw wnw z ozo n o zw Staatssecretaris Meyer van CRM zou er een voorstander van zijn dat de sluitdatum van het eierzoeken dit jaar 12 april wordt. Dit is op het ministerie in welingelichte kring vernomen. Vorig jaar was de sluitdatum 5 april. Mevrouw Margaret Thatcher, leidster van de Britse conservatieve partij, is gisteren in een nieuwe rol opgetreden, namelijk die van fotomodel. In het blad Women’s Own poseert zij op drie foto’s in resp. een avondjapon van chiffon, een tricotpakje en een mantel. De confectie- modellen zijn creaties van Britse ont werpers. Een zegsman voor mevrouw Thatcher zei te hopen dat de Britse textielindustrie erdoor wordt geholpen. Hij zei dat mevrouw Thatcher altijd Britse kleren draagt, ook als ze naar het buitenland gaat. Een 34-jarige inwoonster van Rotter dam heeft een politieman gisteren enke le flinke hoofdwonden bezorgd. De poli tie had de vrouw en een 29-jarige man aangehouden omdat ze weigerden met hun auto achteruit te rijden. Dat was nodig om een politiewagen doorgang te verlenen. Toen de twee bleven volhou den, namen de twee agenten van de surveillance-auto hen mee. In de auto ontdeed de vrouw zich van een schoen en sloeg er op los- d SE ES u De burgemeesters van Hiroshima «n Nagasaki, de twee Japanse steden die in de Tweede Wereldoorlog werden vernie tigd door atoombommen van de VS, hebben telegrammen naar de Chinese ambassade gestuurd om te protesteren tegen de jongste Chinese kernproef. De ambassade weigerde de telegrammen aan te nemen en liet ze terugsturen. De aanblik van een gehelmde brand weerman die per taxi arriveert op het terrein van de brand, zal binnenkort in New York niets ongewoons meer heb ben. De New Yorkse brandweerdirectie heeft namelijk uitgerekend dat het veel kosten en moeite bespaart de pompiers bij alarm niet eerst naar de kazerne te laten komen, maar ze te instrueren op eigen gelegenheid (met het openbaar vervoer) naar de plaats des onheils te gaan. Dat zou een voor het armlasti ge New York welkome bezuiniging van miljoenen dollars opleveren. Seismologen geloven dat zich momen teel een nieuwe vulkaan aan het vormen is op een afstand van 240 kilometer van Guatemala-Stad. In een reeds bestaande berg voltrekt zich een ingrijpende ge daanteverwisseling, waarbij zich een vulkanische kegel uitstulpt. Op enige afstand bevindt zich de actieve vulkaan Santiaguito. LONDEN. (DPA) Het Brits-IJs- landse topoverleg over een mogelijk bij leggen van het visserijconflict tussen de twee landen is gisteren in Londen afge sloten. Het overleg heeft vier dagen geduurd. Bijzonderheden over het ken nelijk bereikte compromis zijn nog niet bekendgemaakt. De IJslandse premier, Geir Hallgrimsson, zei bij het verlaten van de ambtswoning van de Britse pre mier Wilson dat hij na zijn terugkeer op Ijsland zijn kabinet zal consulteren. De heer Westerterp: „De regeringsbe- slissing is, dat de Oosterschelde op eni gerlei wijze wordt afgesloten. Als het mogelijk is met een doorlatende dam, zodat een getijbeweging in de Ooster schelde gehandhaafd blijft. En als dat niet kan om redenen van technische aard, van tijd of van financiën met een dichte dam”. De bewindsman zei in ant woord op vragen, dat de vorige week vrijdag in het kabinet het alternatief dijkverhoging ook niet aan de orde is geweest. De minister herhaalde gisteren dat pas in mei van dit jaar zal blijken of het mogelijk zal zijn een tijdelijke dam in de Oosterschelde te bouwen, waarbij een getijdebeweging gehandhaafd blijft. Hij kón geen antwoord geven op de vraag of een pijlerdam minder zal gaan kosten dan dé zogenaamde stormstuwcaisson- dam, die vorige week om financiële In Nederland zelf is een interdeparte mentale werkgroep in het leven geroe pen die de diverse aspecten van beveili ging op de Noordzee onderzoekt Met name wordt nagegaan welke taken noodzakelijk zijn, welk departement er mee zal worden belast en in hoeverre aanvullende wettelijke voorzieningen nodig zijn. Er zijn vijf departementen bij betrokken: Defensie, Justitie, Verkeer en Waterstaat, Economische Zaken en Volksgezondheid en Milieuhygiëne. Het is de bedoeling dat de beveiliging in de eerste plaats een politietaak wordt (rijkspolitie en koninklijke marechaus see). Op grond daarvan hebben politie autoriteiten zelf ook contact gezocht met hun collega's, zowel direct door reeds bestaande contacten, als via Interpol. maximum tem- kans op een per il 40 De demonstrerende eilandbewoners kregen op het Binnenhof op hun belang rijkste punten hun zin. Minister Wes terterp van Verkeer en Waterstaat Zegde Hij erkent dat de indruk is gewekt dat hij het beleid van andere ministers doorkruiste. Dat kan echter niet geweten worden aan een onzorgvuldige of onge coördineerde voorbereiding tussen de be windslieden, aldus drs. Den Uyl. Hij voegt daar nog aan toe dat bij het opsommen van eventueel te nemen maatregelen voor het ombuigen van de groei van de sociale voorzieningen er ook voor de VPRO de nadruk op is gelegd dat de meest draagkrachtigen het eerst een offer zouden moeten brengen. „Dit standpunt komt overeen met het standpunt vervat in de interimnota in komensbeleid van de regering’, aldus premier Den Uyl. de aanwezigen toe dat zeer binnenkort plannen bekendgemaakt zullen worden voor het ophogen van de belangrijkste punten in de zeewering van het eiland. Hij heeft Rijkswaterstaat al opdracht gegeven met een definitief plan te ko men. De minister zei dat hij omwille van de haast niet meer volledig re kening kan houden met eventuele be zwaren van de natuurbeschermingsorga nisaties uit het Waddengebied, op Texel is daarvoor te hoog. De Texelse demonstranten hadden een vrachtwagen met enkele tientallen scha pen meegenomen, die gehuld waren in reddingsboeien en zwemvesten, om daar mee de toestand van ook deze eilandbe- redenen van het lijstje van mogelijkhe den door het kabinet werd afgevoerd Volgens de minister zijn over de kosten voor de pijlerdam geen afgeronde becij feringen voorhanden. „Maar ik kan n.et optimistisch zijn”, zo voegde de bewinds man daaraan toe. De vaste Kamercommissie hield giste ren in feite een generale repetitie vooi het politieke rumoer dat zal losbarsten indien zou blijken dat de bouw van een open dam niet mogelijk is. En algemeen lieten de waterstaatsspecialisten in de Kamer zich pessimistisch uit over de kansen voor de bouw van zo’n open dam. De voorzitter van dè commissie, de heer Schakel van de ARP, liet tijdens de persconferentie na afloop weten dat er twee stromingen zijn binnen de commis sie: een grote meerderheid die ervan uit gaat dat afspraak afspraak is en die daarom meent dat als aan een van de Vi deel joen hul] Belg heel Port zei 1 ring zal (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Defensieminister Vre deling hoeft op zijn begroting geen 21 miljoen gulden extra uit te trekken voor het in de lucht houden van de Neptune- vliegtuigen. De Tweede Kamer verwierp gisteren bij de behandeling van de de fensiebegroting een daartoe ingediend amendement van het AR-Kamerlld mevr. H. van Leeuwen. De defensiebe groting werd uiteindelijk met alleen de stemmen van PSP, CPN, Boeren Partij en DS’70 tegen aangenomen. Het Genootschap voor Reclame is on der adverteerders, uitgevers, reclamebu reaus, ontwerpers, drukkers enz. een ac tie begonnen om te komen tot een nationaal reclamemuseum. Ter aanmoe diging wordt de komende drie weken op Herengracht 615 in Amsterdam al verza meld materiaal getoond- Een stichting onder voorzitterschap van oud-Kamervoorzitter Van Thiel zal acties gaan voeren om geld in te zame len voor de niet-subsidiabele kosten van de restauratie van de Bossche St. Jan. Hét Komitee Vrij Spanje houdt zater dagmiddag om één uur een informatieve bijeenkomst in De Brakke Grond in Amsterdam. De arts L. de Jong zal inleider zijn. andere posten niet onder het in de lucht houden van de vliegtuigen mogen lijden. Een motie van de KVP’er Van Eisen, waarin van Vredeling wordt geëist dat hij de Kamer zeer binnenkort exact aangeeft waar hij op zijn begroting wil, schuiven, haalde het evenmin, in dit geval echter omdat Vredeling dat al min of meer had toegezegd. De bewindsman kon de Kamer nog niet de vorige week toegezegde medede lingen doen over de compensatieregeling voor overmatige werktijden van militai ren. Deze regeling stuit op de bevriezing van alle arbeidsvoorwaarden in ons land. Vorige week kondigde Vredeling aan, dat hij dinsdag met toezeggingen zou komen. Maar minister Boersma van Sociale Zaken begon gisteren pas met zijn overleg over deze zaak met de Stichting van de Arbeid. Vredeling hoopt toch voor het einde van deze week met concrete mededelingen te kunnen ko men. De Kamer besloot een motie, waarin een compensatieregeling wordt afgedwongen, tot volgende week aan te houden. S’ c drie ontbindende voorwaarden niet wordt voldaan, de Oosterschelde pot dicht moet en een minderheid, bestaande uit de PPR, D’66 en PvdA, die van oordeel is dat de Oosterschelde open moet blijven en dat in beveiliging moet worden voorzien door verhoging van de dijken. Van die laatste drie partijen stelt de PvdA zich enigszins afwachtend op. Men wil een studie naar mogelijke dijkverho ging om aan de hand van uitkomsten daarvan te kunnen vaststellen of dat uitvoerbaar is. De heer Roels van de PvdA stelde gisteravond, dat het nuttig is een derge lijk onderzoek naar dijkverhoging uit te voeren. Binnen de fractie van de PvdA werd gesteld, dat er vermoedelijk druk zal worden uitgeoefend op minister-pre sident Den Uyl, die op zijn beurt minis ter Westerterp van de noodzaak van een studie zal moeten overtuigen. Tijdens de commissievergadering hield minister Westerterp de Kamerleden nog eens voor, dat het onwaarschijnlijk is dat achter een open dam in de Ooster schelde de mossel- en oestercultuur op dezelfde manier als nu kan worden voortgezet. Minister Van der Stee van Landbouw en Visserij heeft al eerder dergelijke mededelingen gedaan. De politie deelde gisteren mee dat bovendien begonnen is met het onder vragen van 104 patiënten die van 15 oktober tot 20 december vorig jaar in het nieuwe ziekenhuis zijn behandeld. Een 25-jarige ziekenverzorger, die is gearresteerd, blijft hardnekkig zwijgen over het verwijt dat hij de patiënten zonder doktersvoorschrift een te grote dosis van het hartmiddel Lanitop gege ven heeft, waarin het gif digitalis zit. Hij heeft wél toegegeven dat hij bij minstens vier van de zes overleden pa tiënten het middel zonder toestemming heeft toegediend. overwegend droog en zwakke tot matige zuidelijke tot zuidoostelijke wind Aantal uren zon 0 tot 4, minimum tempera turen omstreeks -2 graden, n peratuur omstreeks 3 graden, droge periode van minstens 12 uur 70 cent, kans op een geheel droog etmaal percent. een stop op uitbreiding van de Ster- reclame. De CHU’er Van Leijenhorst, die op dit punt tijdens de openbare commis- sie-vergadering al een motie had inge diend, vond echter dat generieke steun een regel moet zijn en specifieke uitzon dering. De VVD-er Keja had scherpe kritiek op het onderdeel pers van de Media nota. Hij hekelde de uitspraken van Van Doom in de nota dat de vrije menings- ARP bepleitten een stelsel - uiting in gevaar is en dat dat tevens een gevaar betekent voor de democratie en de geestelijke volksgezondheid. Keja noemde dat losse beweringen, die de minister niet waar kan maken. Hij daagde Van Doorn uit zijn criteria voor steun aan de pers duidelijk te maken aan de hand van het PvdA-onderzoek naar de mogelijkheid van een nieuw DEN HAAG. Minister-president Den Uyl heeft met zijn geruchtmakende uitspraken over afschaffing van kinder bijslagen en andere uitkeringen geen van de andere ministers voor de voeten gelopen. Zijn suggesties voor de VPRO- radio passen in het beleid dat de rege ring vorige herfst ontvouwde. Dit an- woordt de minister-president op schrif telijke vragen uit de Eerste Kamer. De minister zal zoals bij al eerder aankondigde de benodigde gelden voor de Neptunes vinden door binnen zijn begroting te schuiven. Mevr. Van Leeuwen vond, daarin gesteund door CHU, VVD, DS’70, SGP, Boeren Partij, RKPN, GPV en haar eigen partij, dat geh. bew. h. bew. onbew. onbew. z. bew. w.stil onbew. sneeuw sneeuw z. bew. v.and z. bew. zw onbew. w.stil onbew. z. bew. onbew. w.stil onbew. wnw onbew. w.stil mist onbew. motsneeuw geh. bew. geh. bew. geh. bew. sneeuw onbew. h. bew. 1. bew. z. bew. regenb. DONDERDAG 29 JANUARI 1976 Zon op 8.26 uur onder 17.20 uur Maan op 6.53 uur onder 15.52 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 2.20 uur en 14,39 uur Laagwater 10.24 uur en 22.49 uur betekenis voor het behoud van de ver scheidenheid van de pers, maar maakt het de kapitaalkrachtige ondernemingen alleen nog gemakkelijker om de min der draagkrachtigen weg te concurreren, zo zei hij. Hij vroeg de aandacht van minister Van Doorn voor de mogelijk heid van zogenaamde non-profit-bladen, kranten met een gedemocratiseerde structuur die niet gericht zijn op het maken van winst. KVP en van zowel generieke als specifieke steun. Het eerste zou naar de mening van de KVP’er Van der Sanden kunnen ge schieden door het nul-tarief van de btw ook na 1978 voort te zetten, alsmede via een korting op post- en spoortarieven. Scholten (ARP) drong aan op handha ving van de advertentie-compensatie en Als gevolg van zware sneeuwval in verschillende delen van Turkije zijn daar lawines ontstaan die al aan zeker 25 mensen het leven hebben gekost. Het gemeentebestuur van Los Angeles heeft besloten zijn onderzoek naar de politiebehandeling van de moord in 1968 op senator Robert Kennedy te staken. Een vloedgolf heeft het vissersdorp Playa Blanca aan de westkust van Co lombia weggevaagd Er zouden geen do den zijn- Tweehonderd vissers zijn hun huis kwijt. In de omgeving van de Zuidfranse stad Montpellier heeft de douane een 21-jarige man uit Eindhoven gearres teerd. Op de bodem van zijn auto werd een partij van 62 kilo cannabis gevon den. De man was van Tanger via Spanje op weg naar huis. Aan de Coöperatieve Groenteveiling Pijnacker en Omstreken GA zijn gister ochtend de eerste kaskomkommers aan gevoerd. De werkgroep Psychiatrische Inrich tingen van Cliëntenbond in de Wel zijnszorg houdt aanstaande zaterdag in het gebouw Cunera in Utrecht een dis- cussiedag over krankzinnige(n)wetgeving. De Cliëntenbond werd vier jaar geleden opgericht als landelijke vereniging van en voor mensen die als patiënt of cliënt te maken hebben gehad met de geeste lijke gezondheidszorg. De bonden van overheidspersoneel en de Italiaanse regering zijn het eens ge worden over een nieuwe cao voor amb tenaren met als belangrijkste resultaat een salarisverhoging. Daarmee is de dreiging van een nieuwe algemene sta king, die vrijdag zou beginnen, afge wend. u-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2