Hoofdgetuige van proces Baader Meinhof gehoord Trudeau Cuba Portugese minister Antunes Europese melkpoeder in Brussel voor Sovjet-Unie Ondanks scherpe brief van Ford AMERIKAANS CONGRES STOPT Shell Oil maakt ALLE HULP AAN ANGOLA minder winst Twee Turkse schuldeisers doodgeschoten 'I WAAR GEBEURD Minister van defensie Rumsfeld wil internationale stabiliteit waarborgen: NIJDIG Den Uyl en Van der Stoel naar Londen door mco scheepmaker ONTKNOPING 3 WOENSDAG 28 1976 JANUARI BINNEN- EN BUITENLAND n je WASHINGTON. Ondanks een scherpe brief van president Ford heeft het Huis van Afgevaardigden met 323 tegen 99 stemmen alle financiële hulp aan de non-marxis- tische partijen in Angola stopgezet. (Van onze redacteur in Washington, Henk Leffelaar) en rs nes iel ter is ast edy agd dorp Co- do- hun d LO itie iar- de ?te- ?d test ’g k ■Ss De president had om ruim 75 mil joen gulden gevraagd. Niettemin worden particuliere wervingsacties voor Angola-vrijwilligers in de Verenigde Staten voortgezet. STUTTGART (DPA). Gis teren is op het Baader-Meinhof- proces in Stuttgart de „kroonge tuige” gehoord van wiens komst men zich veel heeft voorgesteld, de 38-jarige Dierk Hoff. Hoff gaf toe dat hij onderdelen van bom men en andere voorwerpen voor de Baader-Meinhofanarchisten heeft vervaardigd. ALGIERS (DPA,UPI,AFP). Voor het eerst sinds de grensoor- log van 1963 zijn gisteren in de westelijke Sahara zware gevechten ontbrand tussen Marokkaanse en Algerijnse troepen. De raad van de revolutie en het kabinet in Algerije hebben op een buitengewone bij eenkomst de consequenties bespro ken van een aanval van Marok kaanse strijdkrachten op een Alge rijnse legereenheid. WASHINGTON (AFP). De Amerikaanse minister van Defen sie, Donald Rumsfeld, heeft giste ren bij de indiening van de defen siebegroting voor 1977 bij de com missie voor de strijdkrachten van het huis van afgevaardigden ver klaard dat de voornaamste doelstel lingen van d® Amerikaanse militai re macht „het waarborgen van de internationale stabiliteit” en de steun aan de bondgenoten van de VS zijn. Strijd ontbrandt in westelijke Sahara I- n- te een op een JOU de aar Tie rig ve in :al ng President Ford zei in zijn brief aan het lid van het Huis van Afgevaardigde in zijn ;ker len, lad to’s sen ie- nt- >uw .tse >en. ;ijd het ie el rs te >P ir te 1- ig en ge- nb- taat de sta- fge- jn m ie ?n ?e in ;eles de 1968 i. i- n ise en »s- rd ri tje i «n e in 'nie- VS, nese eren De men ?n DP a- ?r- :e- di- an iet zas te >u- de ito >en tig h- d- in is- ag. en an int te- 3LP ;al in Gied Jaspars, toch wat nijdig over die suggestie dat hij hetzelf bij de Daily Mirror aangezwengeld zou hebben om er financieel beter van te worden, schreef toen terug: „De waarheid is een zo gecompliceerd begrip, dat ik alle reserves moest laten varen bij de selectie. Uw verhaal was bruikbaar voor „Waar Gebeurd”. Wij hebben ons 100 procent integer tegeno ver „uw” waarheid gedragen. Maar u gedraagt zich naar mijn gevoel iets te triomfantelijk als u suggereert dat ik naar die miljoenen op zoek was of geld er mee wilde verdienen. Waarmee u tenslotte bewijst niets van het program ma begrepen te hebben.” naar Amgala, enkele kilometers van de Algerijnse grens. Naar het officiële Algerijnse persbu reau APS bericht, werd er in het begin van de middag nog gevochten. Algerije steunt de bevrijdingsorganisatie „Polisa rio”, die strijdt voor onafhankelijkheid van de westelijke Sahara. Algerije is het niet eens met het besluit van Spanje de westelijke Sahara over te dragen aan Marokko en Mauretanië, hetgeen offici- (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL. Volgens Melo Antunes, de Portugese minister van buitenlandse zaken, is de houding van de Sovjet-Unie ten opzichte van het nieuwe Portugal duidelijk gewijzigd. Verleden jaar had men de indruk, dat Moskou belang hechtte aan omvorming van Portugal tot een staat naar Oosteuropees model. Daarvoor zijn we niet bang meer, aldus Antunes in een gesprek met de Belgi sche minister van buitenlandse zaken Van Elslande. Antunes is maandagavond in Brussel aangekomen voor contacten met de Belgische regering en met de Europese gemeenschap. Vandaag zou hij ook NAVO-secretaris-generaal Luns ont moeten. De investeringen van Shell Oil bereik ten vorig jaar het record van 1,1 miljard dollar, waarvan ongeveer tweederde be stemd was voor onderzoek naar en ont wikkeling van nieuwe energiedragers. De onderneming denkt dit jaar 1,5 miljard dollar aan kapitaalsuitgaven te doen, vooropgesteld dat regeringsmaatregelen geen roet in het eten gooien. Het bezoek had oorspronkelijk in de cember zullen plaatsvinden, maar werd uitgesteld in verband met de gijzelingen in Beilen en Amsterdam. ma bekendgemaakt voor dit eerste be zoek van een Canadese regeringsleider aan het eiland van Fidel. Trudeau gaat na Cuba ook naar Mexico en Venezuela. DEN HAAG. (ANP) Premier Den Uyl en minister Van der Stoel zullen 16 februari een bezoek aan Londen bren gen, aldus heeft het ministerie van Bui tenlandse Zaken meegedeeld. Zij zullen met premier Wilson en minister Callag han spreken over onder andere kwesties die verband houden met de Europese eenwording. Wat Latijns Amerika betreft, merkte de minister op dat „het militaire aspect van onze banden met de landen in dit gebied erop gericht is de vestiging daar te voorkomen van bases die onze ge meenschappelijke belangen kunnen be dreigen”. Over Afrika zei Rumsfeld tenslotte dat de Amerikaanse belangen daar ook in het geding zijn, maar dat de VS niet van plan zijn daar hun militaire macht te gebruiken om hun politiek te onder steunen. Van Elslande heeft Antunes meege deeld, dat de Belgische regering 2 mil joen gulden ter beschikking stelt voor hulp aan vluchtelingen uit Angola. De Belgische minister toonde zich niet ge heel gelukkig met de nieuwe restrictieve Portugese investeringscode. Van Elslande zei te betwijfelen of deze op het investe ringsklimaat wel een goede uitwerking zal hebben. De voorraad moeilijk verkoopbare melkpoeder bedraagt thans 1,14 miljoen ton. Tachtigduizend ton dateert nog uit Antunes betoogde in zijn gesprek met Van Elslande, dat de wijziging in de houding van Moskou is toe te schrijven aan het inzicht dat een Portugal naar Oosteuropees model het evenwicht in Europa zou verstoren. Moskou acht dit niet wenselijk. „Voor het Portugese communisme zijn we niet zo bang”, zei Antunes. -,De Portugese communisten hebben nogal wat vergissingen begaan omdat zij niet steeds doordrongen zijn van de realiteit”. Een communistische dictatuur acht An tunes in Portugal uitgesloten. NEW YORK (Reuter). De netto winst van de Shell Oil Company, de Amerikaanse werkmaatschappij van de Koninklijke Shell Groep, is gedaald van 620,5 miljoen dollar over 1974 tot 514,8 miljoen dollar over het afgelopen jaar. Over het vierde kwartaal daalde winst zestien percent tot 132,5 miljoen dollar. „Amerikaanse wapenembargo’s hebben vermoedelijk minder effect dan in het verleden, de Amerikaanse politieke en militaire betrekkingen worden geschaad zonder dat wij kunnen beletten dat de gegadigden militair materieel krijgen”. „Een eenzijdige weigering door de VS om bijvoorbeeld wapens te verkopen aan landen aan de Perzische Golf zou een de-stabiliserend effect kunnen hebben”. „Tot nu toe zijn multilaterale overeen komsten met andere wapenverkopende landen om de verkopen te beperken onmogelijk gebleken”. Verder merkte minister Rumsfeld op dat de militaire noodleveranties tijdens en na de oktober-oorlog van 1973 in het Midden-Oosten een grote bres hadden geslagen in de reservevoorraden in Eu ropa. Het verlies zal niet vóór 1981 volledig zijn opgevuld. Op het ogenblik hebben de VS in Europa slechts 32 percent van de vereis te voorraden tanks, 41 percent van de gepantserde personeelswagens 50 percent van de artillerie en 64 percent van de radio’s, zo onthulde hij. In de komende vijf tot acht jaar zullen de VS naar schatting 16 miljard dollar besteden om in de wereld de reservevoorraden aan te vullen. „Militaire macht van VS nodig eel eind februari staat te gebeuren. De nomaden in het gebied wilden een volksstemming volgens de aanbeveling van de VN. Spaanse persberichten beweren, dat er in de westelijke Sahara luchtdoelraket- ten van het type SAM-6 van Russische makelij zijn en ook Cubaanse vrijwilli gers en Algerijnse strijdkrachten. Zon dag zou een Marokkaans jachtvliegtuig door een SAM-6-raket zijn neergehaald. Inzake Zuidoost-Azië was het doel van de VS „de vreedzame betrekkingen tus sen de landen in dit gebied te bevorde ren, de wedijver en de confrontatie tus sen de supermogendheden tegen te gaan en zo mogelijk te voorkomen en de vxije vaart over de Indische Oceaan te verze keren”. Het Midden-Oosten noemde minis ter Rumsfeld een gebied „van buitenge woon groot belang voor de VS”. Onze hulpprogramma’s, aldus de minister, moeten ervoor zorgen dat de VS daar over de militaire macht beschikken die nodig is om elke agressie de kop in te drukken. „Onze militaire macht speelt een belangrijke rol ter beperking van de Russische invloed in dit gebied”. Bij ongewoon grote publieke be langstelling noemde Hoff Andreas Baader, Jan-Carl Raspe en de anar chisten Gerhard Müller en de in 1974 na een hongerstaking overleden Hol ger Meins, als zijn opdrachtgevers. Proceswaarnemers verwachten van het resultaat van Hoffs verklaringen, een beslissende wending in het al acht maanden durende en zich nog steeds in voorbereidend stadium ver kerende proces. Dit heeft het Egyptische persbureau Mena uit Algiers gemeld. De betrokken Algerijnse eenheid zou volgens bewoners van de voormalige Spaanse Sahara le vensmiddelen en medicijnen brengen december vorig jaar tegen voortgezette geheime hulp aan Angola). In de lokale kranten van Washington verschenen dit weekeinde advertenties die om vrijwilligers vroegen voor Ango la. Ze bleken het initiatief te zijn van een ex-Vietnam-vrijwilliger, die maan dag beweerde meer dan 200 aanmeldin gen te hebben gehad van zwarte Ameri kanen voor het merendeel ook Viet- nam-veteranen, die werkloos waren. Hun overtocht zou worden betaald door het Congres voor Rassengelijkheid, een negerorganisalie onder leiding van Roy Innis. Innis heeft al in november een oproep gedaan tot zijn zwarte landgenoten om zich in te zetten voor „hun zwarte broeders in Afrika”. Hij heeft ontkend dat het projekt gefinancierd werd door de CIA en dat het „huursoldaten” zou den zijn. Gewaarschuwd door voorbijgangers, die werden opgeschrikt door glasgerinkel van de kapotgeslagen etalageruit, vond de recherche van het bureau Warmoes- straat de beide slachtoffers op de grond in de winkel. De 36-jarige Turkse leve rancier H. Yatan uit Den Haag bleek reeds te zijn overleden, zijn werkloze hulp de 39-jarige voormalige melkhan- delaar C. den Ouden, eveneens uit Den Haag, leefde nog, maar overleed twee uur later in het Wilhelmina Gasthuis. Beide mannen bleken schotwonden in hoofd, rug en borst te hebben opgelopen. De dader, die zich nog in zijn winkel bevond, werd gearresteerd. Hij legde in x het bureau Warmoesstraat een volledige bekentenis af. om bondgenoten te steunen” Wat Europa betreft, zei Rumsfeld dat de „handhaving van een stabiel en veilig West-Europa dat op eigen kunnen ver trouwt, van levensbelang voor de VS is- „Evenals in het verleden moet onze militaire strategie erop gericht zijn de NAVO te blijven steunen”. Minister Rumsfeld achtte het niet verstandig de Amerikaanse grondstrijdkrachten uit Korea terug te trekken en daarmee de stabiliteit in Noordoost-Azië in gevaar te brengen. Carl Albert, de leider van de democrati sche meerderheid, dat de twee anti- marxistische groeperingen in Angola zonder Amerikaanse hulp „vernietigd zouden worden”. Volgens Ford hebben Moskou en Havanna van maart tot no vember verleden jaar 200 miljoen dollar aan Angola besteed in de vorm van oorlogsmaterieel, munitie en troepen. Het aantal Cubaanse manschappen in Angola wordt nu op 10.000 geschat. Ford zei. dat de Amerikaanse hulp juist een doeltreffend tegeneffect begon te krijgen, maar sprekers in het Huis van Afgevaardigden zeiden, dat zij na Vietnam hun les geleerd hadden. Fords brief was bitter en wond er geen doek jes om, dat een Russisch-Cubaanse over winning in Angola het resultaat zou zijn van het onbegrip en onvermogen van het Congres (De Senaat stemde al op 19 De beklaagden Ulrike Meinhof, An dreas Baader, Gudrun Ennslin en Jan-Carl Raspe, wie de dood van vijf mensen en 54 andere gevallen van doodslag ten laste wordt gelegd, wa ren niet verschenen. Hoff schilderde tot in bijzonderhe den hoe hij de hulzen van handgra naten en bommen en werktuigcein- tuurs had gemaakt. Hem was gezegd dat dit alles moest dienen voor een film over revolutie. Pas later begon Hoff naar zijn zeggen argwaan te krijgen en begon het bij hem te dagen dat hij wel eens met „misdadige personen” te maken kon hebben. Pogingen zich terug te trekken zouden onder meer zijn af ge stuit op bedreigingen van de kant van Meins, die hem zelfs een keer een vuurwapen onder de neus zou hebben gehouden. Baader is volgens Hoff maar één keer bij hem in zijn werkplaats op bezoek gekomen. Een vrolijke wuivende Canadese pre mier Trudeau werd rhaandag aan het be gin van zijn vierdaagse bezoek aan Cuba in Havanna door premier Fidel Castro afgehaald. Er is geen officieel program- Minister Rumsfeld deelde nog mee dat de Amerikaanse wapenverkopen aan het buitenland, die nu een bedrag belopen van ca. 10 miljard dollar per jaar, nog moeten toenemen daar meer landen pro beren hun eigen defensiesystemen verbetem. Ik heb het verhaal, met excuses aan de schrijver, voor de helft ingekort. De heer A. J. Janssen uit Den Haag herin nerde mij eraan dat het inmiddels 1976 is, en vraagt naar de ontknoping. Daar voor heb ik mij tot Gied Jaspars, de geestelijke vader van „Waar Gebeurd” gewend, die de verschrikkelijke waar heid al bijna twee jaar met zich mee draagt. Twee weken na de uitzending vroeg de Benelux-correspondent van de Daily Mirror het verhaal cp. De racing editor meldde vervolgens dat er niets van klopte, dat het zo niet toeging, en dat de DailyMirror ook geen rubriek „Entries for the Derby” kende. Er ver scheen dus geen verhaal in de Mirror, dat wil zeggen: toen niet. Later wel, op 5 maart 1974. De Engelse correspondente Sue Masterman las het op de telex en belde Gied Jaspars er over op. Gied dat de Daily Mirrop ook gen rubriek Jaspars stuurde vervolgens een briefje aan de Schel te van Jelgerhuis in Aarden burg die toen een brief terugstuurde waaruit ik, exclusief voor deze rubriek, het volgende citeer: „Ik vind het werkelijk jammer voor de sympathieke Gied Jaspars, maar het verhaal is gefantaseerd. Nadat wij enke le uitzendingen gezien hadden zei ik lachend tegen enkele vrienden: nou, zo vertel ik er ook een paar! Hij wel!, was het antwoord, waarop ik „wedden?” zei. Staat om twee flessen sherry!, en that’s all. Ik won.Want ik ben ijdel genoeg om het bijzonder leuk te vinden mijzelf (ik dacht verdomd goed) zo overtuigend te horen en zien fantaseren. Ik vind liegen zo’n lelijk woord. Ik vind, maar dat is zonder enige rancune, jullie verhaal dat de Daily Mirror hier om gevraagd zou hebben, ook een tikkeltje fantasie. Zij wisten toch dat er niets van klopte. Ik denk dat die Gied ook een paar miljoen mee wou pakken of in ieder geval mijn verhaal verkopen. Toch is het interessant dat het gegeven voor mijn story ruim 25 jaar geleden in dezelfde Daily Mirror stond. Het was veel beknopter natuurlijk, en ook als grapje bedoeld. En ik zou mij sterk vergissen als het niet door David Phillops geschreven was.” (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL. Nog deze week zal de commissie van de Europese Gemeen schap bepalen welke bedragen uit het landbouwfonds uitgetrokken kunnen worden om een deel van de melkpoeder- berg af te zetten buiten de gemeenschap. De Sovjet-Unie heeft voor aankopen van melkpoeder belangstelling getoond. V>'" AMSTERDAM (ANP). Bij een hooglopende ruzie over een schuld van enkelen tienduizenden guldens heeft een 36-jarige Turkse winkelier gistermiddag in zijn zaak aan de Haarlemmerdijk 101 te Amsterdam zijn leverancier en diens hulp doodgeschoten. De slachtoffers werden doorzeefd met kogels uit een revolver, waarmee de dader zich naar hij later verklaarde in de vechtpartij verweerde. 1973. In de ministerraad was al overeen stemming bereikt over het afzetten van deze oude melkpoeder voor de helft binnen, voor de andere helft buiten de gemeenschap tegen gunstprijzen. Binnen de gemeenschap is bij aanbesteding de zer dagen 8000 ton verkocht om te worden gebruikt als voer voor kalveren, varkens en gevogelte. De restitutie voor de buiten de ge meenschap af te zetten oude melkpoeder moet de commissie nog bepalen, doch zij zal slechts gelden wanneer de afnemen de landen de garantie geven dat de melkpoeder uitsluitend voor veevoer wordt gebruikt. Anders wordt de we reldmarkt verstoord en strijkt men de Amerikanen tegen de haren in. Wordt de garantie niet gegeven, dan zal toch kunnen worden uitgevoerd, maar de melkpoeder zal dan voor export worden gedenatureerd, dat wil zeggen ongeschikt voor menselijke consumptie. Hij zei dat meer dan de helft van dat bedrag leveranties aan Israel, Iran en Saoedi-Arabië betreffen. De minister merkte op dat de VS steeds minder in staat waren op een ander land invloed uit te oefenen bij het kiezen tussen wapenaankopen en binnenlandse hulp verlening daar zoveel landen nu in de wapenverkoop zitten. Op 12 december 1973 schreef ik de volgende tv-recensie over „Waar Ge beurd” „Een denkelijk Haagse heer met een baardje, vermoedelijk achter in de vijf tig, zit achter zijn bureau voor een wand vol schilderijen. Hij vertelt hoe hij 26 jaar geleden, dus in 1947, met zijn vriend Kammeijer op een middag door de week op de renbaan van Duindigt vertoeft. Opeens klinkt er een Engels sprekende stem door de luidspreker, hoewel er verder niemand, behalve zij zelf, op de baan is. „They’re off!”, roept de stem. De paarden zijn van start gegaan! Even later horen zij de paarden passe ren, maar zij zien niets. De stem door de luidspreker geeft korte tijd later de uitslag door, met de namen van Engelse paarden. Het betreft de Derby! De „odds” voor het winnende paard is 395 voor één! De race is dus gewonnen door een geweldige outsider. Hij noteert de naam op een velletje papier en ook de namen van de vier paarden die de andere races wonnen, althans volgens die luidspreker. Dit voorjaar koopt de verteller Daily Mirror en zijn oog valt berichtje welke paarden voor de Derby zijn ingeschreven. Onder de namen ziet hij ook de naam van de winnaar die hij 26 jaar geleden genoteerd had. Hij gaat naar een notaris in Londen en vraagt hem op een van de komende Derby’s bij de bookmaker een gesloten enveloppe af te geven met zijn winnaars er in. Win nen alle paarden die hij heeft opgegeven, dan komt hij op een winst 6.952.000 gulden. Wanneer die race plaatsvindt? In 1976. Het gaat erom, aldus Rumsfeld, te weten of de VS nog steeds in staat zijn hun internationale verplichtingen na te komen. Bij zijn toelichting op de begro ting, die voor het eerst de 100 miljard dollar overschrijdt, wees de minister voortdurend op de uitbreiding van het militaire potentieel van de Russen en de noodzaak voor de VS niet langer meer de „politieagenten van de wereld” te zijn, maar hun bondgenoten te steunen om de internationale stabiliteit te helpen waarborgen.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3