MINISTERS BOERSMA EN LUBBERS PRATEN OVER SITUATIE K-Tel zijn Enka rekent niet op winst Specialisten zien af van hoger honorarium Duitse stimulans voor werk van 300 mln. mark E POTTERS, UNIA 1 MENTHOL Den Haag CS wordt aangesloten op verbinding Amsterdam-Rotterdam „Produkten van illusies” „REDEN TOT ERNSTIGE BEZORGDHEID” HELP DE BOND ZONDER NAAM! Sl asa PRINS GEËERD bond zonder noom 4 4 BEDRIJFSLEVEN KRIJGT TE WEINIG RUIMTE TOPMAN: Streven gericht op integratie van openbaar vervoer I I Charmantcc]inpcn 17 DONDERDAG 1976 2 9 JANUARI ECONOMIE Konsumenten Kontakt: - - (Vervolg van pag. 1) e Dubbelstation rd, «fj ROTTERDAM (ANP). De ministers van Economische Zaken Lub bers en Sociale Zaken Boersma. zullen volgende week gaan praten met de scheepsbouwondernemers en de vakbonden over een rapport van de Centrale Bond van Scheepsbouwmeesters in Nederland (Cebosine). Het stuk, dat vandaag is gepubliceerd, bevat een actieplan voor de herstructu rering, samenwerking en sanering van de werven. Misverstand Soniniipt: Het goederenvervoer bij de Ne derlandse Spoorwegen verminder de vorig jaar gevoelig in omvang: van 22,5 miljoen ton in 1974 tot circa 18 miljoen ton in 1975. Deze sterke terugval is volgens presi- dent-directeur De Bruin reden tot ernstige zorg. Deze ontwikkeling deed zich echter niet alleen bij ons de NS voor, maar ook bij andere Europese spoorwegmaatschappij en. Scheepsbouw in hevige crisis Goederentransport bij NS vorig jaar sterk gedaald van begrip ook ns (ADVERTENTIE) tie (ADVERTENTIE) (Vervolg van pagina 1 In de Naam van Naastenliefde! tod uur giro 1500 - postbus 1500 Haarlem tel. 023-3142 76. Het Nederlands Centrum van Directeu ren heeft prins Bernhard gisteren de penning met bijbehorende oorkonde van dit centrum toegekend. Dit als blijk van waardering voor de verdiensten van de prins voor het Nederlandse bedrijfsleven. Concreet betekent dit, aldus de LSV- verklaring, dat de prijscompensatie van 4,5 percent, die aan de ambtenaren per 1 januari 1976 is toegekend, niet zal wor den opgenomen in de ziekenfondshono raria 1976. Hoe de andere medewerkersgroeperin- gen zullen reageren is nog niet bekend. Juist in deze wereld is er veel naamloos leed om ons heen. Eenzaamheid. Hulpbehoevendheid. Stille armoede. De Bond Zonder Naam wil méér daadwerkelijke hulp vellenen. Dat kan als meer mensen de Bond moreel en financieel steunen. Hoe de Bond helpt, leest u in de Krant Zonder Naam, die 4x per jaar uitkomt. Uw vrijwillige bijdrage is uw steun, ’t Liefst met 10,-of meer per jaar. Zodat de Bond Zonder Naam dóór kan gaan. Ook de particuliere ziektekostenverze keraars zijn ingenomen met het besluit van de specialisten. De NS hoopt in mei klaar te zijn met de elektrificatie van het grensbaanvak OldenzaalBentheim. Tussen Horst en Helmond wordt de baan aangepast aan proefnemingen met hoge snelheden tot 160 kilometer per uur. Bij tien haltes en Dit zei de vice-voorzitter van de raad van bestuur van Enka-Glanzstoff, drs. J. van den Driest, op een gisteren in Arn hem gehouden persconferentie. Ook de besparings- en saneringsmaat regelen die in dit jaar uitgevoerd zullen Wat het reizigersmaterieel betreft is 1975 het jaar van de Sprinter, aldus de voor eikaars belangen aanzienlijk moei- lijker worden. De kans wordt dan le vensgroot dat het overleg gaat ontaarden in het op tafel leggen van eenzijdige eisen. De bestaande ondernemingsraad- structuur laat alle ruimte voor de geko zen leden om onderling te vergaderen zonder de voorzitter. Van deze mogelijk heid is tijdens het overleg over de sane ring bij Enka-Glanzstoff dan ook veel vuldig gebruik gemaakt, aldus drs. Van den Driest. Ondanks de krachtige pogingen die worden ondernomen om de werkgele genheid in de Bondsrepubliek te stimu leren en ondanks de opleving van de economische bedrijvigheid die zich dit jaar zeker zal voordoen verwacht de Westduitse regering voor 1976 een ge middeld aantal werklozen van mintens 1,05 miljoen. Pas tegen het einde van het jaar zou de werkloosheid onder het miljoen kunnen dalen, aldus de nota. NS-directeur. De Sprinters rijden proef tussen Rotterdam en Hoek an Holland. et t. Dl-' 2,63 5,29 6,52 101,00 31.75 6,80 2,61 58,25 101,50 59.50 46.50 41.75 6,50 4,24 14,42 68,00 13,00 2,73 5,59 6,82 104,00 35,75 8,80 2,71 61,25 104,50 62,50 49,50 44,75 7,75 4,54 14,72 71,00 15,50 Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (1100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Griekse drachme (100) Spaanse peseta (100) Oostenrijkse schilling (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) BONN (DPA). Het verschaffen van voldoende werkgelegenheid is het „cen trale probleem” van het economische beleid van de Westduitse regering in de komende jaren. Zij heeft daarom 300 miljoen mark extra voor de bestrijding van de werkloosheid uitgetrokken, waar bij vooral aandacht zal worden geschon ken aan de werkloosheid onder de jeugd en onder oudere en moeilijk te plaatsen werknemers. Dit staat in de jaarlijkse economische nota van het Westduitse kabinet die gisteren is gepublieceerd. Er zijn er vijfenveertig nabesteld en er is een optie op nog eens vijftien trein stellen. Voor het internationale verkeer werd het wagenpark van de Europese Spoorwegen uitgebreid met de T2, een slaaprijtuig met 17 twee-persoonscabi- nes. Het stuk, dat in samenwerking met de scheepsbouwvereniging „Hoogezand” is opgesteld, dateert van 15 oktober 1975 en is binnen het ministerie van Econo mische Zaken al verscheidene malen besproken. De opstellers gaan ervan uit, dat de Nederlandse scheepsbouw de ko mende jaren in zulk een ernstige cri sis terecht zal komen dat overheidssteun onmisbaar is. Het rapport somt een reeks van maatregelen op, die de over heid in samenwerking met het bedrijfs leven moet nemen. In de eerste helft van dit jaar zal het station Den Haag CS (het vroegere Staatsspoor) geheel worden aangesloten op de oude lijn (Amsterdam-Den Haag- Rotterdam). De verbinding van Den Haag CS met Den Haag HS, Delft en Rotterdam komt met ingang van de nieuwe dienstregeling in mei in gebruik. In de loop van 1976 begint de NS met de vernieuwing van Den Haag N.O.I. en uitbreiding van Den Haag-Mariahoeve (in het kader van de Schiphollijn-werken). Wij staan voor de taak, aldus mr. D Bruin, bij het NS-goederenvervoer in 1980 een financieel evenwicht te realise ren tussen kosten en opbrengsten; dit vraagt grote inspanningen op het gebied van marktbewerking, produktverbetering en -vernieuwing, stroomlijning en ver eenvoudiging van het produktieproces, alsmede nauwgezette kostenbeheersing. UTRECHT (ANP) Na overleg met staatssecretaris Hendriks van Volksge zondheid heeft het centraal bestuur van de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV), gezien de moeilijke economische situatie waarin ons land zich op dit moment bevindt, vrijwillig besloten de specialisten-honoraria voor het jaar 1976 onder de zgn. nul-lijn te brengen. De matiging betekent voor de gezondheids zorg een besparing van circa 30 tot 40 miljoen per jaar, aldus een gisteren door de LSV uitgegeven verklaring. stations verschijnen in de loop van dit jaar „centrale treinaanwijzers” Het aan tal stations met op de band ingesproken informatie over de treinenloop wordt met twaalf uitgebreid. In Den Haag en Hengelo zullen proeven worden geno men met een telefonisch „infocentrum” voor het gehele openbaar vervoer. NS-topman De Bruin zei, dat gebleken is dat de reizigers moderne statoinsvoor- zieningen zeer op prijs stellen. Dat zou blijken uit de omzetvergroting die op nieuwbouw volgt. Bij reconstructies pro beren de NS integratie met andere vor men van openbaar vervoer te verwezen lijken. Dat komt vooral tot uiting bij de inrichting van voorpleinen en autobus stations. Mr. De Bruin noemde een goed voorbeeld van die integratie het station Breda-Hoog, dat in oktober 1975 feeste lijk in gebruik werd genomen. Staatssecretaris Hendriks van Volksge zondheid en Milieuhygiëne heeft „met grote voldoening” kennis genomen van de mededeling, dat die LSV bereid is, een daadwerkelijke bijdrage te leveren aan de matiging in de inkomenssfeer. opbrengstdaling beperkt tot iets onder de 10 percent. Vooral in het containervervoer kregen de Nederlandse Spoorwegen een gevoeli ge klap; deze teruggang was vooral het gevolg van de zeer lage tarieven van het wegtransport dat kampt met een grote overcapaciteit aan laadruimte. De topman van de NS wees ook nog op éen hardnekkig misverstand over het belang van de spoorwegen binnen de drie vervoerstechnieken (water, weg en rail). Men veronachtzaamt, zei hij, vaak het feit dat de spoorwegen gemiddeld over veel grotere afstanden vervoeren. ,',Een vergelijking in tonkilometers ziet er Deze teruggang van het goederentrans port bij de NS is voor 70 percent terug te brengen tot conjuncturele oorzaken (in het bijzonder het vervoer van kolen en staal, chemische produkten en contai ners). Voor 30 percent zijn de oorzaken van incidentele of structurele aard (gra nen, aardappelen, olie en cement). Het vervoersverlies bedroeg weliswaar 20 percent, maar dank zij een verhoging van de tarieven met 13 percent bleef de Overigens verzweeg de president-di- recteur niet dat men modernisering en vernieuwing ook met andere ogen kan zien. „Ons bouwbeleid is in het achter liggend jaar nogal voorwerp geweest van kritiek en plaatselijke opwinding. We beschikken over een rijk gevarieerd be stand van stationsgebouwen. Een aantal stations is dan ook op de Monumenten lijst geplaatst (Ook het station van Haarlem red.). Een railbedrijf mag met trots de sporen van een lange geschiedenis dragen. Maar het is geen museum. Vele oude waterstaat-staitions zijn economisch meer dan verouderd en technisch dikwijls in slechte staat. We zijn erg blij, dat we in 1975 een record aan vernieuwingen konden aanpakken”. K-Tel verkoopt geen zinvolle produk ten, maar illusies, aldus K.K. Met name de huishoudelijke artikelen van deze firma, die intensieve reclame campagnes voert, zijn totaal ongeschikt voor het doel waarvoor ze worden aan- geprezen. In dit consumentenblad wordt fel van leer getrokken tegen de activi teiten van deze frequente Ster-adver- teerder. Het succes van de firma K-Tel wordt eerder geweten aan de indringen de, te veel belovende reclameboodschap pen, dan aan de waarde van de produk ten. Drie van deze K-Tel-artikelen wer den door het Instituut voor huishoud- technisch Advies en Koopkracht getest: een zogenaamde „knoop-fix”, een „huis- kapper” en een opbergsysteem voor grammofoonplaten, „disc-o-matic” gehe ten. De resultaten van die gebruiksproe- ven noemt koopkracht bedroevend. Met de „knoop-fix” kan men niet, of heel moeilijk, knopen aanzetten. De „huiskapper” noodzaakt eerder een be zoek aan een professioneel kappersbe- drijf, dan dat men zich een dergelijk bezoek kan besparen- En de platenauto maat vormt eerder een bedreiging voor de kwaliteit van de grammofoonplaten, dan een bescherming, aldus IVHA en Koopkracht, die de consument aanraden de schreeuwerige reclamebeloften van K-Tel maar met de nodige korrels zout te nemen. De voorzitter van de Maatschappij Tandheelkunde, de heer M. Castelein, en een woordvoerder van de Landelijke Huisartsenvereniging, zeiden desgevraagd dat zij over deze kwestie nog niet heb ben nagedacht. Zij zullen zich nog gaan beraden over hun opstelling. Dergelijk beraad is al gaande binnen de apothe- kersorganisatie, de KNMP. Daar ver wacht men over niet al te lange tijd tot een standpuntbepaling te komen. Op de foto: rechts de prins met links de NCD-voorzitter, de heer R. F. van Heusden. dus anders uit dan alleen de vervoerde hoeveelheden”. Over de Beleidsnota Goe derenvervoer van de regering merkte mr. De Bruin op dat het wegnemen van bestaande concurrentie-ongelijkheid tus sen de drie vervoerstakken een belang rijke factor is, evenals gecoördineerde capaciteitsbeheersing. De Cebosine wil, dat scheepswerven op vrijwillige basis kunnen sluiten. Er mogen geen nieuwe werven bijkomen. Bedrijven die over een redelijk goede orderportefeuille beschikken, moeten werk uitbesteden aan minder goed be deelde ondernemingen. Hiervoor zullen zij een premie moeten ontvangen. De heer H. F. Berkhout van de Indus triebond NVV is het niet eens met het rapport. Het is volgens hem alleen in het belang van de werkgevers en gaat voorbij aan het belang van de werkne mers. Zijn verwijs is, dat de werven de beslissingsbevoegdheid in eigen handen willen houden. Hij betreurt het, dat de vakbonden bij het opstellen van de nota niet zijn geraadpleegd. Behalve op het „algemene effect” ves tigde de heer Hendriks ook de aandacht op het bijzondere aspect van de hoogte van de premies in de ziekenfondsverze kering. „Zeker als meer groeperingen dit voorbeeld zouden volgen, zou dat van grote betekenis kunnen zijn voor de premiedruk”, zei hij. Het gebaar van de LSV zal volgens de staatssecretaris zeker bijdragen tot een goed klimaat bij de besprekingen tussen de regering en de specialistenvereniging. DEN HAAG (ANP). Het Konsu- menten Kontakt, consumentenorganisatie van de vakcentrales en de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, is niet te spreken over de artikelen, die K-Tel aanbiedt. Het blad „Koopkracht” van deze organisatie valt zowel de produkten zelf aan als de manier, waarop hiervoor reclame wordt gemaakt. ARNHEM. (ANP) Enka-Glanzstoff, de kunstvezeldivisie van het Akzo-con- cern, rekent er niet op dat zij dit jaar uit de rode cijfers zal komen- Bij het huidige prijsniveau van de produkten die Enka-Glanzstoff maakt en bij de geschatte prijsontwikkeling voor 1976 ziet de onderneming, niettegenstaande de verwachte verbetering van de bezet tingsgraad van haar produktiecapacitei- ten, nog geen mogelijkheden om in to taal gezien weer winst te maken dit jaar. Om ongel ij ke concurrentieverhoudin gen met het buitenland te voorkomen zal de regering, zo stelt de Cebosine voor, op dezelfde manier krediet moeten verlenen als andere landen dat doen. Er moeten ook. ruimere mogelijkheden ko men voor het verlenen van garanties op betaalde termijnen bij exportcontracten. De overheid zal het voor de opdracht gevers aantrekkelijk moeten maken or ders voor vernieuwing en uitbreiding van de Nederlandse koopvaardijvloot binnen het land te plaatsen. Vernieu wing van de binnenvaartvloot zal moe ten worden bevorderd. Andere mogelijkheden om het getij enigszins te keren zijn beheersing van de inflatie, beteugeling van de excessieve stijging van loonkosten en ruimere in- vesteringsfaciliteiten voor de werven zonder heffing overeenkomstig de wet selectieve investeringsregeling. Voorts zullen handelspolitieke maatre gelen genomen moeten worden om or ders, o.a. uit ontwikkelingslanden voor Nederland te werven. Binnen de bedrijven zal reorganisatie en samenwerking moeten worden gesti muleerd. De Cebosine stelt voor een onderzoek naar de mogelijkheid van gemeenschappelijke inkoop, een bedrijfs informatie systeem en een centrale voorbewerkingsplaats voor plaat en pro fiel in het westen van het land. De vakbond dringt aan op het gesprek. De situatie vergt spoedig ingrijpen. Op het ogenblik zijn er opdrachten genoeg, maar de orderportefeuilles dreigen leeg te raken. Er komen weinig of geen nieuwe opdrachten bij. De werkgelegen heid van vele honderden werknemers staat op het spel. De nota van de Cebosine gaat uit van de instandhouding van de Nederlandse scheepsbouw en de werkgelegenheid. Te gelijkertijd zal de herstructurering voortgang moeten vinden. Op den duur zal er een Europees en liever zelfs nog een mondiaal scheepsbouwbeleid moeten komen. Voor Nederland heeft het mo menteel geen zin eenzijdig tot aanpas sing «van de produktie over te gaan zolang er internationaal geen afspraken zijn gemaakt over de beperking van de scheepsbouwcapaciteit. Bovendien is het aandeel van Nederland in de wereld- scheepsbouw al teruggelopen van 6 tot 3 percent. Wat betreft de sociale kant van de aanpassing van de produktie zegt het rapport, dat het natuurlijk verloop niet meer moet worden gecompenseerd. Het aantal buitenlandse arbeidskrachten van buiten de EEG dient geleidelijk vermin derd te worden. In maart van dit jaar opent de NS het dubbelstation Amsterdam-Bijlmer. Voor lopig doet alleen de trein nog dit station aan. Maar in 1977 kan men er van de trein overstappen op de metro en omge keerd. Mr. De Bruin noemde dat een stuk integratie van NS-vervoer met plaatselijk vervoer. worden veranderen hieraan niets, want juist in de beginfase is het effect van dergelijke maatregelen verhoudingsge wijs gering. Drs. Van den Driest verwachtte voor 1976 een merkbare en geleidelijke ople ving van de vraag. In samenhang met een toenemende produktie in de voor Enka-Glanzstoff belangrijke bedrijfstak ken textiel- en kledingindustrie, alsmede de auto-industrie, hoopte hij dat de afzet mogelijk weer dicht bij het niveau van 1974 (436.000 ton) zal komen, zei hij. Het probleem voor 1976 is echter de prijs, voegde hij hieraan toe. De doelstelling van Enka-Glanzstoff voor 1976 is het, met alle middelen de financiële positie van de onderneming, die vorig jaar fors is verzwakt en bene den het aanvaardbare niveau is geko men, te handhaven en te verbeteren. Het veiligstellen van het voortbestaan van Enka-Glanzstoff op lange termijn als belangrijke producent van chemische vezels is en blijft het hoogste doel, aldus drs. Van den Driest. Volgens de Enka-topman krijgt het bedrijfsleven te weinig bewegingsvrij heid. Deze vrijheid is voor het bedrijfs leven nodig om voor de Nederlandse economie goede zaken tot stand te bren gen en via investeringen een hoog peil van werkgelegenheid zo mogelijk te handhaven. Een en ander zal volgens drs. Van den Driest veranderen wanneer, als gevolg van hoog opgevoerde overheidsbestedin gen, de belastingdruk zwaar blijft en deze, samen met de hoge sociale lasten zozeer op het Nederlandse bedrijfsleven drukt dat de winstgevendheid vermin dert. Drs- Van den Driest vond een perso- neelsraad, waarin de leiding van de onderneming geen zitting meer heeft geen goede zaak. Dan zal het opbrengen

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17