Bondscoach doet of zijn neus bloedt spomwflE SCHAAKTALENT IS NOG STEEDS GEEN MEESTER deze groep Winst voor Woudenberg Ook Telstar niet in de intertoto Remise Browne en Kurajica Lord Killanin bezorgd over Montreal Vrij bokst hoofdpartij „Kwaliteit van is erg hoog” Ijk m v M fl ml /F i I 1 F ¥1 jj „ER WORDT VEEL GEVERGD VAN DE JONGENS” <1 WW 19 SPORT 197 6 DONDERDAG 2 9 JANUARI Prettig t Kleine verschillen Te zwaar (Van onze sportredactie) a Studie Kwaliteit -SS t Erg goed WIJK AAN ZEE. Ger Ligterink hoeft zich voorlopig nog niet te wenden tot het bureau van de wereldschaakbond (FIDE) met het verzoek hem tot internationaal meester te benoemen. Weliswaar behaalde de Groninger dinsdag in de meestergroep van het Hoogoventoernooi voor de tweede maal binnen een half jaar een meesterresultaat afgelopen zomer leverde hij in het IBM-toernooi een identieke prestatie maar de fel begeerde titel zit er voor hem nog niet in. 'tf IR GEWAPENDE VREDE IN PLOEG MAARSE (Van onze sportredactie) n Renners van Post klaar voor de laatste fase a- et Maarse is het met die opvattig uiter- Ligterink Ger Ligterink: ,Jk ben met dit resultaat buitengewoon content”. (Van onze sportredactie) BERT BREVOORD f Vooral over het resultaat in de van daag aflopende editie van het Hoogoven toernooi is Ligterink bijzonder te spre ken. „Eerlijk gezegd begon ik al aan het toernooi met het idee dat er een goed resultaat in moest kunnen zitten, maar de kwaliteit van deze groep is toch wel bijzonder goed. De toppers in dit toer nooi zjjn beter dan die in de meester- e. Kt it- I» in ie 10 in »n »n ?n ui en Mu ijk ir- 10- n n n ie ir- n ler- ap- en- de- ne tel Voor de ploeg van Post zullen in 1976 rijden: Hennie Kuiper, Gerrie Knete- mann, Gerben Karstens, Cees van Don gen, Aad van den Hoek, Co Hoogen- doorn, Jan en Piet van Katwijk, Bert Pronk, René Pijnen, Jan Raas, de Belgen Jos de Cauwer en Etienne van der Helst, de Duitsers Dieter Thurau en Günther Haritz en de in Nederland wonende Britten Bob Cary en David Lloyd. ROTTERDAM (ANP). - Peter Post heeft het met zijn wielerploeg goed gedaan in de ogen van zijn sponsor in de eerste twee jaren van het drie-jarenplan, dat dit seizoen voltooid moet worden. Zou den ook in 1976 de resultaten het rende ment opleveren dat TI-Raleigh verwacht van zijn, hoge, investeringen, dan mag worden aangenomen dat ook na dit wielerjaar de combiatie van een Engel se sponsor en een onder Nederlandse vlag fietsende professionele ploeg zal worden gehandhaafd. het Nederlands kampioenschap heeft me een hoop zelfvertrouwen gegeven. Ik behaalde 5 punten uit 11 partijen en won onder andere van Donner. In dat zelfde jaar haalde ik in de meestergroep van het IBM-toernooi eveneens een sco re van 5 uit 11. Dat was niet zo geweldig, maar ik kreeg toch een uitno diging voor de meestergreep van het Hoogoventoernooi in 1975. En dat ging niet slecht. Met 8 punten uit 15 partijen kwam ik voor het eerst in een belang rijk toernooi boven de 50 percent en dat is sindsdien zo èebleven.” Ligterink: „Het gaat op het ogenblik inderdaad erg goed, ik heb nu ook weer erg veel plezier in het schaken, wat natuurlijk wordt gestimuleerd door de verrichtingen van de laatste tijd. Maar het was ook wel nodig dat het weer eens wat beter ging, want ik heb toch zeker een jaar of vier (Ligterink doelt op de periode van 1969 tot 1973) hele maal stilgestaan.” UTRECHT (ANP). Gerrit Wouden berg uit Alkmaar heeft gisteravond in Utrecht de vijfde marathonschaatswed- strijd voor het klassement om de Heine- kentrofee gewonnen. Henk Portengen uit Diemen werd tweede en Co Giling uit Warmenhuizen eindigde als derde. In het algemeen klassement heeft Giling de leiding, voor Dries van Wijhe en natio naal kampioen Wout List. Bij de dames zegevierde At je Keulen-Deelstra. Op de tweede plaats finishte de 17-jarige Haagse Anita Vriesema en derde werd Marion Veldhuizen uit Driemond. In het klassement is Lenie van der Hoorn uit Ter Aar eerste met drie punten voor sprong op Irma de Jong uit Amstelveen. Ger Ligterink zegt het, kort nadat een remise tegen de Amerikaan Christiansen zijn tweede succes veilig stelde, zonder een zweem van spijt. Niet ten onrechte gaat het 25-jairige talent ervan uit dat alle mogelijkheden aanwezig zijn dat hij op korte termijn voor de derde maal aantoont dat hij inmiddels op het niveau is aangeland dat van een internationaal meester wordt verwacht. Ligterink is vooral het afgelopen jaar met sprongen vooruitgegaan met zijn voortreffelijke resultaten in IBM- en Hoogoventoernooi als tastbare bewijzen van zijn opvallen de vorderingen. „Natuurlijk moeten je materiële eisen niet al te hoog zijn, je draait uiteindelijk zelf voor al je sociale lasten op, en het is wel aan te bevelen dat je een nevenbron van inkomsten hebt. Dat hebben de meeste spelers dan ook wel, bijvoorbeeld in de vorm van een schaakrubriek (Lig terink schrijft zelf regelmatig in een Gronings dagblad). Wat mijzelf betreft, ik ga dit jaar iets doen op het gebied van het vertalen van boeken. Maar de belangrijkste voorwaarde waaraan een professionele schaker moet voldoen om prettig te kunnen leven is natuurlijk het behalen van zo goed mogelijke resulta ten, dat is duidelijk.” Voor Ligterink lijken wat dat betreft interessante tijden aan te breken. Nadat hij viermaal uikwam in het jaarlijkse toernooi om het Europese jeugdkampi oenschap in Groningen (tweemaal als jeugdkampioen van de noordoostelijke schaakbond, eenmaal als nummer twee van de Nederlandse titelstrijd en de laatste keer als Nederlands jeugdkampi oen) verwachtten insiders een snelle doorbraak van Ligterink, die zijn resul taten in het kwartet Europese titeltoer- nooien overigens als matig omschrijft. Het duurde tot 1974 eer Ligterink zijn belofte inloste. „Mijn eerste optreden in Ligterink: „Zowel in het IBM- als in het Hoogoventoernooi bestond de mees tergroep uit 12 spelers, zodat ik voor het realiseren van beide meesterresultaten in totaal slechts 22 partijen speel. En de norm van de FIDE is nu eenmaal dat je in twee toernooien ten minste 24 keer achter het bord moet hebben gezeten wil je tot meester worden benoemd. Prof. Euwe heeft me al geadviseerd geen ver zoek in te dienen omdat van tevoren vaststaat dat het toch niet gehonoreerd kan worden. Wel, dan zal ik me die moeite maar besparen”. Tom Okker heeft zich door een over winning in drie sets op de Tsjech Jiri Hrebec (6-3, 6-7, 6-4) geplaatst voor de achtste finales van het proftoernooi in Philadelphia. Zo is in Inzell een sfeer ontstaan die door een wat geforceerde verdraagzaam heid wordt gekenmerkt. Ogenschijnlijk lijkt het allemaal pais en vree en zelfs Christa Jaarsma, de 23-jarige Almelose, die vanochtend Innsbruck heeft gehaald, omschrijft de sfeer als erg prettig. De werkelijkheid is echter dat Sijtje van der Lende en Annie Borcink veel eikaars gezelschap opzoeken, waardoor Maarse, die maandag Ina Steenbruggen naar Nederland zag vertrekken en tot zijn spijt Haitske Pijlman en Margriet Pomper niet mee naar de Winterspelen kan nemen, als het ware in een isole ment komt te staan. Illustratief daar voor is de volgende uitspraak van Sijtje van der Lende: „Maarse zou net zo goed thuis kunnen blijven, als alleen Annie en ik naar Innsbruk worden gestuurd”. Dat niet alleen Annie Borcink en Sijtje van der Lende gaan maar ook Christa Jaarsma, kan zeker een succesje voor Maarse worden genoemd. Christa Jaarsma is een van de meisjes uit de jonge kernploeg die de trainer-coach aan het begin van dit seizoen onder zijn hoede kreeg. „En wij hebben de afgelo pen maanden enorme vorderingen ge maakt”, aldus de Almelose. „De meesten hebben al hun persoonlijke records ver beterd en omdat wij nog zo jong zijn moet het nog sneller kunnen gaan.” Is dat geen riskante stap? Ligterink: „Nou, in mijn geval valt dat wel mee. Ik heb iets om op terug te vallen. Als het met het schaken helemaal niet meer zou lukken of het zou me gaan tegenstaan, dan kan ik zo voor de klas. Ik heb ook koste wat kost eerst die studie willen voltooien voordat ik van het schaken mijn beroep maakte. Toch ben ik ervan overtuigd dat het mogelijk moet zijn om als profschaker een redelijke boterham te verdienen.” honderd percent op zijn sportieve passie te storten, met andere woorden: hij trad toe tot heit kleine korps beroepsschakers. De enige teleurstelling voor Gerard Maarse vormt Haitske Pijlman, die hij als een van de zekere kandidates voor Innsbruck had beschouwd. Onder andere een tijd van 1.29,86 op de 1000 meter, eerder dit seizoen in Inzell gereden, wettigde de overtuiging dat dit Friese meisje er bij de winterspelen bij zou zijn. Maar Haitske Pijlman heeft het zelfvertrouwen verloren, waarbij men zich kan afvragen in hoeverre dat te maken heeft met de ongemotiveerdheid waarmee haar verloofde Jos Valentijn de laatste tijd op het ijs staat. Haitske Pijlman zelf: „Ik weet niet hoe het komt. In de training gaat alles voortref felijk. Maar als het een wedstrijd is lukt het niet meer.” Van Annie Borcink, Christa Jaarsma en Sijtje van der Lende verwacht het NOC volgende week dus strijd op olym pisch niveau. Het ziet er naar uit dat het drietal daartoe in staat zal zijn. Christa Jaarsma omdat zij afgelopen weekeind haar laatste kans op uitzen ding met zoveel overtuiging en strijdlust aangreep. Annie Borcink en Sijtje van der Lende omdat hun vorm zich in een stijgende lijn bevindt. „Vergeet niet dat wij nu pas voor het eerst deze winter op goed ijs trainen. Na nog een week van voorbereiding in Inzell zal het allemaal nog beter gaan”, aldus Annie Borcink. Bovendien werd nationaal kampioene Sjjtje van der Lende het afgelopen week eind nog altjjd gekweld door pijnen, een gevolg van een val die zij op de vrijdag voor de schaatsinterland tegen de Sovjet-Unie maakte. „Het handicap! mij duidelijk bij de start, waardoor mijn openingen nu te langzaam zijn.” Sijtje kan dus nog sneller en hoopt dat vol gende week in Innsbruck waar te ma ken. reldkampioenschap. Daarnaast worden ook alle klassiekers gereden plus nog een handvol kleinere meerdaagse wed strijden. Dat was trouwens een periode waarin het op geen enkel terrein vlot ging. Met mijn studie (MO-B-Engels) niet, met het schaken helemaal niet en zo zou ik nog wel een paar voorbeelden kunnen noe men. Het was een tijd van bijna vol strekte apathie waarin me eigenlijk niets echt interesseerde. Ach, ik geloof dat iedereen vroeg of laat in z’n leven wel zo’n fase doormaakt. Merkwaardig ge noeg ging alles ineens weer een stuk beter tóen het met het schaken weer wat vlotter liep. Toen had ik ook weer veel minder moeite met m’n studie, die ik inmiddels heb afgemaakt en maakte de apathie weer plaats voor interesse in tal van zaken.” Ger Ligterink, die op de nationale schaakladder op de zevende sport staat, besloot kort geleden zich voorlopig voor WIJK AAN ZEE (ANP). De uitge stelde partij uit de grootmeestergroep iri de tiende ronde, tussen Kurajica (Joe) en Browne (VS) is in remise geëindigd. Kurajica heeft nu zes punten en deelt de derde plaats met de Rus Tal. Browne verzamelde 41/s punt en staat nu gelijk met Langeweg, Sosomko, Andersson en Ree op de zesde .ot tiende plaats. VELSEN. In navolging van AZ en Sparta heeft ook Telstar besloten om dit seizoen niet deel te nemen aan de Inter- toto-competitie. De voornaamste reden is dat de Europese Voetbal Unie (UEFA) de financiële bijdrage aan de clubs, die deelnamen aan de Intertoto, heeft gehal veerd. Deelnemers krijgen dit jaar een onkostenvergoeding van 20.000. Volgens de betrokken clubs is dit veel te weinig om uit de kosten te komen. Dit jaar hebben vooral Sparta en Telstar met een deficit gewerkt in dit toernooi. groep van het IBM-toernooi van afge lopen jaar. ai zitten er hier ook spelers bij die tegenvallen”. „Er wordt dit seizoen veel gevergd van de renners”, vertelde Post. „Vooral van Hennie Kuiper, die men als wereld kampioen graag overal ziet. Maar ook van de anderen. Als ik de etappesche- ma’s van de Tour en van Parijs-Nice bekijk, vraag ik me zelfs wel eens af of het niet te zwaar is voor de wielren ners.” Marcus en Boersma blijven duidelijk onder de verwachtingen en ook Alia Kushnir (de enige vrouw in de meester groep) komt toch nog wel het nodige tekort. Vooral in het laatste uur van haar partijen gaat ze meestal bijzonder zwak spelen. Maar over het geheel geno men was de tegenstand van een derge lijk kaliber, dat ik met dit meesterresul taat buitengewoon content ben.” Vreugde die ongetwijfeld nog bedui dend groter zal zijn als de meesternorm door Ligterink voor de derde maal wordt gehaald. In de komene 12 maan den krijgt hij er in ieder geval zeker tweemaal de gelegenheid toe. Zowel voor het IBM-toernooi van komende zo mer als het Hoogoventoernooi van 1977 mag de donkerharige noorderling zich vrijwel zeker van een invitatie weten. Sijtje van der Lende heeft zich lijdzaam neergelegd bij de leiding van bondscoach Gerard Maarse. Wiebe Kort, trainer van Sijtje van der Lende en Ab Garretsen, trainer van Annie Borcink bevonden zich dit week einde bij de belangrijke selectiewed strijden in Inzell dan ook niet alleen als geïnteresseerde toeschouwers langs de baan. Hun activiteiten bewogen zich aardig in de richting van coaching, het geen Gerard Maarse uiteraard met ont ging. Maar de trainer-coach van de da- mesploeg, die aan zijn laatste seizoen bezig is, doet of zijn neus bloedt, omdat hij er weinig voor voelt een nieuw conflict te riskeren. aard volkomen eens. „De verschillen tussen Sijtje en Annie en de andere meisjes van de kernploeg lijn uiterst klein. Dat geldt vooral voor Christa, maar ook Margriet Pomper en Ina Steenbruggen heb ik dit seizoen gewel dig zien groeien. En dan horen Joke van Rijssel en Ineke Pepping daar eigenlijk ook nog bij.” Transol RZ heeft gisteren in Cantu (Italië) met 67-96 verloren van Birra Forst Cantu. Het was een wedstrijd voor de Europa Cup basketbal voor lands kampioenen. Tijdens het UEFA-congres in Mar bella hebben meer dan dertig landen aangedrongen op beperking van het aan tal voetbalwedstrijden op de televisie. Over het recht van spelers om transfers naar andere landen aan te gaan bleven de onderlinge meningsverschillen be staan. De strijd om de Europese jeugd titels dressuur zal van 13 tot en met 15 augustus in Deurne worden gehouden. In een ziekenhuis in Wageningen is op 83-jarige leeftijd overleden Jan van Wijk, een in de Nederlandse atletiek zeer bekende figuurt. De Belgische wielerbond heeft Roger de Vlaeminck, omdat hij niet aan het wereldkampioenschap veldrijden wilde meedoen, gestraft met een boete van ruim driehonderd gulden. In de vierde ronde van de Engelse beker won Stoke City met 1-0 van Manchester City. Newcastle United ver sloeg Coventry City met 5-0. Het Italiaanse voetbalelftal verloor in Nice met 1-0 van de Franse eerste divisie- club OGC Nice. INZELL. De dameskernploeg, zoals die zich op het ogenblik in Inzell op Olympische Winterspelen en wereldkam pioenschappen voorbereidt, kan geen ho mogeen team worden genoemd. Maar dat kon ook eigenlijk moeilijk anders, nadat Sijtje van der Lende en Annie Borcink hun rentree hadden gemaakt. De nummers één en twee van de natio nale titelstrijd hebben zich er lijdzaam bij neergelegd dat de leiding van Gerard Maarse deze winter lang nog moet wor den geaccepteerd, maar dat zijn gezag niet van harte wordt aanvaard, valt voor de buitenstaander gemakkelijk te constateren. De ploegleider zal in het komende jaar binnen zijn zeventien renners gere geld wisselen om hen een rustperiode te schenken in het jaar dat begint op 8 februari met een trainingskamp in An- dalusië en op 3 oktober eindigt met de Grote Landenprijs. Tussen die twee data staan onder andere de Ronde van Anda- lusië, Parijs-Nice, en ronden van België, Spanje, Zwitserland, Luxemburg, Frank rijk en Nederland op het programma. De laatste als voorbereiding op het we- DEN HAAG (ANP). James Vrij, de Nederlandse kampioen in het welterge- wicht, zal de tweede hoofdpartij van een internationaal programma dat op 16 fe bruari in het Circustheater in Scheve- ningen wordt gehouden, boksen. De nog ongeslagen Amsterdammer komt in een gevecht over acht ronden uit tegen de Tunesiër Boualem Belouard. De hoofdpartij van het programma is de strijd om de vakante Nederlandse titel in het zwaargewicht tussen Jan Lubbers (Weert) en Hennie Thoonen (Eindhoven)- Het gevecht gaat over twaalf ronden. In de bijpartijen boksen Sjoerd Tui- nings en Adrie Huussen. Tuininga (Am sterdam) komt in een gevecht over zes ronden te staan tegen de Rotterdammer Bert Nikkelen Kuyper. Adrie Huussen (Utrecht) komt in zijn vijfde profwed strijd uit tegen de Franse zwaarwelter Alfred Lagasse. Ook dit gevecht gaat over zes ronden. Verder staan nog enke le amateurpartijen op het programma. Gerben Karstens (links), de man die de „grote regelaar” moet worden van Peter Post’s TI/Raleigh-ploegmaakte tijdens de gisteren gehouden persconferentie menige grap en grol. Ook met zijn ex-ploegleider Kees Pellenaars (rechts), die als belangstellende aanwezig was. Post heeft voor het nieuwe seizoen zijn ploeg vooral aan de top versterkt. Hij deed dit door wereldkampioen Hen nie Kuiper aan te trekken en verder Gerrie Knetemann en Gerben Karstens. Dit is het trio, dat met de Duitser Dieter Thurau het gezicht van de ploeg in 1976 moet bepalen. Kuiper immers is kop man, Thurau en Knetemann zijn be schermde renners en Karstens is de wegkapitein. „Mijn verantwoordelijk heid”, stelde Karstens gistermiddag tij dens de voorstelling van de ploeg in Rotterdam, „is eigenlijk groter dan die van Post. Ik moet de beslissingen in de wedstrijd nemen als hij comfortabel in zijn auto achter het veld rijdt.” Peter Post incasseerde de plaagstoot van zijn ervaren veteraan (12 jaar prof) met een glimlach. „Erg content” Ook de tweede vriendschappelijke ta- feltennisinterland tegen Engeland, in Budel, is voor de Nederlandse ploeg in een nederlaag geëindigd (dames: 1-4, heren: 3-6). LONDEN (SID). Lord Killanin, voorzitter van het IOC, heeft gisteren op een persconferentie in Londen voor de eerste keer openlijk zijn bezorgdheid uitgesproken over Mon treal als de plaats, waar de Olympische Spelen gehouden wor den. Kort voor zijn vertrek naar Innsbruck, waar woensdag de Win terspelen beginnen, zei hij dat het slechts voor 60 procent zeker is dat het Olympisch Stadion op tijd klaar zal zijn, iets dat de Canadese minister Victor Goldbloom ontkent. Dit is in tegenstelling tot eerdere uitspraken, waarin Killanin zich altijd optimis tisch toonde over de bouw. Lord Killanin zei verder dat de accommo datie voor 19 van de 21 Olympische sporten inmiddels is voltooid, maar dat het grootste probleem het op tijd gereed krijgen van hét atletiek- en zwemstadion is. De voorzitter van het IOC betreur de het dat de kosten van de spelen van het oorspronkelijk geraamde be drag van 550 miljoen gulden tot meer dan het vijfvoudige zijn opgelopen. Hij is van mening dat in de toekomst de Spelen niet meer in één stad plaats kunnen vinden. Als voorbeeld voor mogelijke plaatsen voor de Spe len, noemde Killanin met name de Benelux-landen, Scandinavië en Groot-Brittannië. Hij noemde het ten slotte een vergissing dat het aantal sporten tot 21 is uitgebreid. te

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19