Angola-crisis verergert Huurlingen naar FNLA Wilson waarschuwt regering Ijsland Juryselectie in proces-Hearst 'n ito#, todt huid KGB-agenten erg actief in Rome PUROl „Stroomlijning van de Franco-dictatuur" K: STORTBAK Visserij-overleg zou mislukt zijn ZUINIG Rol Revolutionaire Raad wordt in Portugal besproken i A door nico scheepmaker BUITENLAND 19 7 6 BINNEN» EN 10NDERDAG 2 9 JANUARI u breid (Van onze redactie buitenland) ianen leloos ITALIAANS BLAD: i J (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) (Van onze redacteur in Spanje, Robbert Bosschart) ketjes helpt tpartij r mist iarde ijffl nders VERZACHTEND EN WELDADIG VOOR UW HUID MADRID. De Spaanse opposi tiepartijen hebben hun teleurstel ling uitgesproken over het gisteren door ons gemelde regeringspro gramma van premier Arias Navar ro. dat met enthousiasme en lang durig applaus werd ontvangen door de 561 procuradores in het parle mentsgebouw. ihoten ngers ik etl ng vanl in te ■vorder lortier- Iringen g over KT- Tong LONDEN. De Britse premier Harold Wilson heeft gisteren ge waarschuwd dat Britse marinesche pen zonder aarzelen zullen ingrij pen wanneer IJslandse patrouille- schepen Britse vissersschepen op nieuw lastig zouden vallen. - !S (1) :ten op louding en en errich- klanten er op in lich- zoldigd 7ia de verheid )s (2) I I Noodtoestand in Zambia Kenneth Kaoenda we Deze foto toont een jongen die, als lid van de Organisatie van Angolese Pioniers, een opleiding volgt. Deze jeugdorganisatie steunt de MPLA. De leden ervan verrichten er (ADVERTENTIE) De Spaanse oppositie teleurgesteld zend kost over regeringsprogramma Arias van u riteiten aketjes lien te ten in an aan aketjes en ge- verse eldoorn voort- zerbor- n auto loor de urekers i bocht Volgens een lid van de IJslandse dele gatie die aan de besprekingen in Londen heeft meegedaan, zijn de onderhandelin- gen met Engeland mislukt. marxistische volksbeweging voor de be- vrijding van Angola (MPLA). het punt van de regionalisering, harde acties vrezen. SOOTHING AND BENEFICIAL FOR YOUR SKIN ADOUCISSANT ET BENEFIQUE V POUR VOTRE PEAU y 0,125 een ndighe- en door vijf tot vertra- ite mist mstzette natische sloten. vuurge- idelaars Hen. De ets met in het jen. tings- hand t ver diende te een vindt d kan maat- april ohan- m tot voert tussen gt als irg. liter voor Melk i Box- )nder- meer. dzaakt jk ni- dicht grote helft zak te wa- liter. ver- Waal- m een an de rijssel. en dat an de jaren empla- jn. De n der et be- verhu- „kort anstel- ■erdere id kan Dat wil zeggen, dat Arias aan Franco’s laatste „parlement” de democratisering van het koningschap van Juan Carlos toevertrouwt. i Al deze plannen zullen aan de huidige „parlementsleden” voorgelegd worden, al zullen enkele hervormingen van het op- volgingsrecht en de samenstelling van het „parlement” ook éen nationaal refe rendum vereisen. Dit alles kan, aldus Arias, achter de’ rug zijn voor 30 juni 1977. Tot die datum is het mandaat van de huidige Cortes-leden zojuist verlengd. „De Britse marineschepen, die zich nu buiten de 200-mijIszone ophouden, zullen dan opstomen en hun beschermende taak hervatten”, aldus Wilson, die dit verklaarde in het Lagerhuis. Over de besprekingen met de IJslandse delegatie onder leiding van premier Hallgrimsson om een oplossing te vinden voor het visserijconflict, wilde de premier „in dit stadium” nog weinig zeggen. Hij maakte zich wel bezorgd over berichten uit Ijsland die melding maken van nieuwe acties van de IJslandse kanonneerboten. j jtitr Pu rol een produkt van Mijnhardt, dus uitsluitend bij apotheker en drogist SAN FRANCISCO. (AFP) Hearst F*.. A J FjLj ft drie :rde le zen een Verwijzend naar de burgeroorlog in Angola, zei hij: „Een plunderende tijger in en haar dodelijke Welpen komen door de achterdeur naar binnen. De gevolgen van buitenlandse inmenging worden nu in Zambia gevoeld.” Vorige week deed de president een krachtige aanval op de inmenging van de Sovjet-Unie en Cuba ten bate van de LOESAKA President Kenneth Kaoenda van Zambia heeft gisteren voor het hele land de volledige noodtoestand van kracht verklaard om een „ernstige veiligheidskwestie” het hoofd te bieden. De president zei de volledige macht aan zich te trekken >,om elke poging ons land te vernietigen” tegen te gaan. Hij noemde zijn maatregel noodzakelijk in verband met de verslechterde toestand aan Zambia’s grenzen en groeiend bewijs van binnenlandse ondermijning. >,Wij moeten ons als natie op het ergste voorbereiden- Wij zijn in oorlog, vergis u niet. Er is buitenlandse inmenging in ons land,” zei Kaoenda in een televisietoespraak. Afschaffing van de speciale politieke rechtbank TOP (maar geen woord over het politieke gebruik van krijgs raden); cunnen wrgen. riteiten sen of wel of ist zal ntische van de ran de blind- De functies van de KGB-spionnen in de ambassade variëren volgens Panora ma van eerste secretaris tot wetenschap pelijk medewerker. De chef van de KGB is volgens het weekblad een handelsatta- ehé en hij bewoont met een kleine staf een aparte villa in Rome. Panorama weet te melden, dat Neder land bij de KGB onder afdeling 1 valt, samen met Frankrijk, Spanje, Ierland, België en Luxemburg. Het hoofdkantoor van de KGB staat vlak bij het Kremlin in Moskou en de dienst zou over de gehele wereld honderdduizend vaste agenten en 400.000 medewerkers hebben. (Van onze redacteur in Rome) ROME. De Russische geheime dienst, de KGB, is uiterst actief in Rome, zo meldde woensdag het Milanese weekblad Panorama. Volgens het week blad werken er op de Russische ambas sade in de Italiaanse hoofdstad honder den medewerkers van de KGB, de Rus sische tegenhanger van de CIA, waaro ver een ander Italiaans blad, l’Expresso, eerder deze week onthullingen deed. MSri; HMK Joaquin Ruiz Gimenes, leider van de vooruitstrevende christen-democraten, zei: „De oppositie heeft gelijk wanneer zij verzekert dat een democratische evo lutie van binnenuit niet van dit regime verwacht kan worden.” Antonio Garcia Lopez (sociaal-democraat) verklaarde dat „het land wel wat anders nodig heeft dan een stroomlijning van de Franco-dlctatuur” en dat „tenzij de re gering tegen het najaar de democratie heeft hersteld, het land op een botsings- koers terechtkomt.” Enrique Tierno Gal va (marxistische socialisten) noemde Arias’ toespraak van zeventig minuten „autoritair, conservatief, zonder enig concreet bewijs voor de democratische Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken gaf gis teren toe, dat er van een overeenstem ming tussen beide landen nog geen spra ke was. Wel zou Engeland een flinke stap terug hebben gedaan tijdens de onderhandelingen, die door de woord voerder als „keihard” werden betiteld. ;en en gt ge- n een jt het spraak ligheid beper- oorde- "echter rs uit gulden voeren Wilson verklaarde dat hij „zeer spoe dig” weer een ontmoeting zal hebben met de IJslandse premier. „De onder handelingen bevinden zich op het ogen blik in een delicate situatie” zei hij, terwijl hij tegelijkertijd Ijsland waar schuwde „vooral voorzichtig te zijn”. Volgens de Portugese officieren moet de Revolutionaire Raad zijn beslissende rol in de politiek behouden. Daartegen hebben de Socialistische Partij, de Volksdemocraten (PPD) en het Sociaal democratisch Centrum (CDS) al scherp geprotesteerd. De drie partijen zijn van mening dat alleen democratisch gelegiti meerde instanties de koers van de nieu we democratie in Portugal moeten bepa len. De Revolutionaire Raad is niet door het volk gekozen. anda en Jean-Bedel Bokassa van de Centraal-Afrikaanse Republiek, hebben in Zaïre gepraat over een door Zaïre bij de Verenigde Naties ingediende klacht over een aanval van de Angolese bevrij dingsbeweging MPLA op dat land. Vol gens Zaïre heeft de MPLA eerder deze maand de stad Dilolo gebombardeerd. Tegen de honderd huurlingen zijn gis termiddag van Zaventhem, België’s nati onale luchthaven, naar IJinsjasa (Zaïre) vertrokken om zich te gaan voegen bij de FNLA-strijdkrachten in Angola. De huurlingen, die in groepjes naar België waren gekomen, werden door de Belgi sche Rijkswacht nauwkeurig onderzocht. Daarbij bleek dat er zich onder hen geen Belgen bevonden. De meeste huur lingen waren Britten. Het was gisteren voor de vijfde maal dat op Zaventhem huurlingen het vlieg tuig namen om zich aan de kant van FNLA in de Angolese strijd te gaan mengen. De gisteren vertrokken groep was echter groter dan vorige en voor de eerste maal werd gebruik gemaakt van een chartervliegtuig. Uit verklaringen van huurlingen viel op te maken dat zij per week 800 gulden soldij ontvangen en bovendien een zogenoemde startpremie van niet bekend geworden en kennelijk van man tot man verschillende grootte. Kaoenda zei dat ,,een aantal buiten landers en mensen die door buitenlan ders worden gefinancierd in Zambia zijn geïnfiltreerd”. Hij noemde onder meer onderwijsinstellingen die zouden zijn geïnfiltreerd. „Sommige studentengroe- pen zijn als een orkest met een onzicht bare dirigent op de loonlijst van een sociaal imperialistische macht.” Verder duidde Arias Navarro aan, zonder echter concrete beloften te doen, dat de anti-terreurwet hervormd wordt, dat de perswet (waarschijnlijk naar het Britse voorbeeld) aangepast wordt en dat de regionalisering wettige status zal krijgen. De discussie zou nu gaan over een visvangstcijfer dat ver onder de 100.000 ton per jaar ligt. Engeland heeft gerui me tijd vastgehouden aan 110.000 ton. Studenten van de universiteit van Zambia in Loesaka hebben onlangs een grote demonstratie ten gunste van de MPLA gehouden en Kaoenda beschul digd van „misdadig verraad”. Zambia is vóór een regering van nationale eenheid in Angola, waarin de drie elkaar bestrij dende organisaties zouden moeten zijn verenigd. De noodtoestand in Zambia is al van kracht sedert Rhodesië in 1965 eenzijdig de onafhankelijkheid uitriep, maar de president heeft de volledige bevoegdhe den nog nooit toegepast. Hij zei gisteren dat alle bevoegdheden onder de noodtoe stand onmiddellijk door 'de politie en andere veiligheidsinstellingen zullen worden toegepast. De fundamentele rech ten en vrijheden zullen worden beknot. Patricia (zie foto) beloften” en beschreef de premier zelf als „een gevangene van het systeem.” Ten slotte vond Senor Cainunas. leider van een liberale partij, dat de beloften van de premier geheel ontoereikend zijn en dat men het aftreden van Arias Navarro moest eisen. LISSABON. (DPA) In Portugal zijn vandaag onderhandelingen begonnen tussen de Revolutionaire Raad en de politieke partijen om tot een akkoord te komen over de rol die de raad in Portugal zal spelen. Dit akkoord zou in de grondwet moeten worden opgenomen. De staatshoofden van Zaïre, Roeanda, Boeroendi en de Centraal-Afrikaanse Republiek zijn gisteren in Kisangani (Zaïre) bijeengeweest om de Angolese burgeroorlog te bespreken. Dit heeft het Zaïrese persbureau AZAP gemeld. De presidenten, Moboetoe Sese Seko van Zaïre, {Tichel Micombero van Boe roendi, Joevenal Habyalimani van Roe- taken als het overbrengen van boodschappen en, soms, het laden van (echte) wapens. De MPLA moet de mogelijkheid heb ben de bestemming van Angola te bepa len. Antunes, de Portugese minister van Buitenlandse Zaken, die in Brussel twee dagen besprekingen heeft gevoerd, ver klaarde dit gisteren op een persconfe rentie. Hij gaf te verstaan dat Lissabon ongeveer zover is dat het overgaat tot erkenning van het MPLA-bewind. De MPLA heeft de meerderheid van de bevolking achter zich, zo betoogde Antunes. De Portugese regering heeft zich steeds op het standpunt gesteld, dat Portugal Angola geen oplossing mocht opleggen. De Portugese regering heeft gestreefd naar een overbruggend regime, maai’ gezien de ontwikkeling moet nu de MPLA ruimte worden gelaten. Of deze voorkeur voor de MPLA Wes terse initiatieven niet schaadt, werd An tunes gevraagd. Hij antwoordde niets van Westerse initiatieven te weten. „Wel heeft het Westen geprotesteerd tegen interventie. De MPLA werd echter geen andere keus gelaten dan terug te vallen op steun van de Sovjet-Unie. Als het Westen een soepeler houding had aange nomen, had de MPLA zich ook tot andere landen kunnen wenden om steun en zou de hulp die de MPLA gegeven werd een wat meer gespreid karakter hebben gehad.” heeft de eerste eli minaties van adspi- rant-leden van de Welnu, een kubieke meter water kost momenteel, inclusief BTW, een gulden en een kwartje. Een kubieke meter ter komt overeen met duizend tenzij men mij hieromtrent geheel keerd heeft voorgelicht op de hbs. Dui- een cent, cent. acht is duurder. Elke keer als we met 7,5 liter water de wc doorspoelen, kost ons dat dus een afgesleten centje. Men schijnt er vanuit te gaan dat er gemid deld 16 keer per dag per woning wordt doorgetrokken, we boeken dus met het ZWC een winst van 16 maal 1,5 liter is 24 liter per dag. Dat betekent een bezui niging van 3 cent per dag oftewel 11 gulden per jaar. Nu even fluks de Sphinx-fabriek in Maastricht opgebeld. „Kunt t: mij zeggen hoeveel die nieuwe zuinigheid-wc gaat kosten?” Hij blijkt al in produktie te zijn en de adviesprijs zal niet afwijken van die van andere closetcombinaties, dus voor een witte 225,80 en voor een gekleurde f 343,60 U en ik nemen na tuurlijk een witte nu we (och aan het bezuinigen zijn (krijg je eigenlijk nog iets terug voor je oude wc, of is dat alleen bij auto’s en televisieapparaten?) en dat betekent dat we met ons hele modale gezin 20 jaar lang moeten door trekken voordat we winst beginnen te maken. Helpt u mij alstublieft eraan herinneren, dat ik in 1996 nog even op dit onderwerp terugkom. Binnen drie maanden een „belasting hervorming”, nieuwe inkomsten-, maar geen nieuwe vermogensbelasting en een scherpere strijd tegen belas tingontduikers. Premier Navarro oogstte veel applaus met opmerkingen als „de breuk met het verleden afwijzen”; „geen amnestie voor ondermijnende elementen”; „tegen terro risten, anarchisten, separatisten en com munisten”; „dankbewijs aan de politie”; „het gezag van de regering uitoefenen met het volle pond der wet”; „regiona lisme mag niet in separatisme ontaar den”; „de vijanden van Spanje waken” (een oud stokpaardje van Franco); „Spanje eist teruggave van Gibraltar” en „geen deel van de pers misbruikt de vrijheid om de instellingen van het regi me aan te vallen.” Men mag verwachten dat acties van de oppositie, zoals betogingen en politie ke stakingen, in de komende dagen zul len herleven en de dagen van de wapen stilstand lijken voorgoed voorbij. Vooral Van de Baskische ETA kan men, na Arias Navarro’s veroordeling van het separatisme, zijn harde houding in de amnestie-kwestie en vage beloften op Zesendertig wer den om uiteenlopen de redenen onge schikt verklaard. De meerderheid «"an de juryplichti- gen die voor zitting in de zaak-Hearst in aanmerking komen, is naar het schijnt, gebrand op het spe len van een rol in de zaak. De 21-jarige Patri cia Hearst kan 25 jaar gevangenisstraf krijgen voor deelne ming aan een gewa pende roofoverval op een bankkantoor in San Francisco. Haar verdediger wil bewijzen dat zijn cliënte optrad op last van haar ontvoer ders, leden van het zogeheten Symbione- se Bevrijdingsleger (SLA). Het openbaar ministerie wil aanto nen dat zij vrijwillig aan de SLA-acties meedeed. Hervorming van de strafwetgeving te gen illegale propaganda en illegale bijeenkomsten (waarmee men de niet gewelddadige oppositie pleegde te vervolgen); Een nieuwe kieswet; Hervorming van het „parlement” (in twee Kamers, met gelijke bevoegdhe den, waarvan één de Nationale Raad van de Staatspartij is, hetgeen de Franco-getrouwen vetorecht zou ge ven); Een nieuwe wettelijke regeling voor politieke bijeenkomsten en betogin gen; Wij staan bekend als een zuinig volk. Een klein jaar geleden kwam een haar- denfabriek met een revolutionaire nieu we haard die met minder olie meer warmte gaf, er is zojuist in Naaldwijk een apparaat geopenbaard, waardoor de glastuinbouw met 11 percent minder aardgas toe kan en dooi’ de Sphinx- fabrieken is een wc ontwikkeld die drie liter water per spoeling bespaart. Of 1,5 liter, dat verschilt per krant en per schatting van de inhoud van onze stort bak, die nu eens negen liter en dan weer 7,5 liter blijkt te bevatten. Minister Vorrink, de enige minister naar wie een prinses its genoemd, wil via een intensieve voorlichtingscampagne („Melk moet, water niet”) het waterver bruik van particulieren verminderen, dus wat dat betreft komt die nieuwe wc als een deus ex machina uit de hemel vallen. Op het ogenblik gebruiken 116 liter water per persoon per dag en men schat dat dit 200 liter water zal zijn in het jaar 2000, gesteld althans dat er dan nog water is en mensen zijn. Gelukkig is die revolutionaire Franse vinding, waarover we een jaar of twee geleden dank zij de televisie werden in gelicht, blijkbaar niet tot volle wasdom gekomen (een auto die niet op benzine maar op water liep), want anders zou het met onze watervoorraad nog droevi ger gesteld zijn. Te zijner tijd zal heus wel iemand zijn die de minister van Verkeer blij maakt met een stort bak in de auto van slechts zes litér inhoud in plaats van 7,5 of negen liter, maar dat maken u en ik niet meer mee. Wij zullen ons moeten behelpen met die zuinige wc. Maar hoe zuinig is die nu eigenlijk, als we allemaal zo’n ZWC (Zuinig Water Closet) zouden nemen of door de regering opgedrongen zouden krijgen, net als die buitenbussen van de PTT Ik lees dat de ZWC (waarom spreken we eigenlijk van „de” wc als het „het” watercloset is?) een besparing van 8 percent per jaar zou opleveren, als hij in alle ruim vier miljoen wonin gen zou worden geplaatst. Waarom je slechts 8 percent bespaart als je in plaats van 7,5 liter maar zes liter doorspoelt (zonder elektronisch re kenapparaatje kom ik op 20 percent, maar wie ben ik?) is mij niet recht duidelijk en bovendien zegt het mij weinig over mijn particuliere bezuini ging. Je hebt nu ook al zulnigheidsmani- akken die alleen de „druk” en niet de „plas” doorspoelen, omdat met het laat ste „water met water” zou worden be streden en op het platteland stapt menig een liever even naar buiten om in de vrije, welriekende natuur zijn water over zijn akker te laten vloeien, dan dat hij nauwkeurig moet mikken in een met vervalste dennegeur bezwangerd hokje, waar hij last van claustrofobie krijgt. Uiteraard zwijg ik hier nadrukkelijk over de hele volksstammen die hun kleine gerief in de wasbak doen, uit geheel andere motieven dan waterbezui- niging (de wc is bezet, de wc is alleen via het koude zeil te bereiken, het doortrekken maakt lawaai waardoor ie dereen wakker wordt enzovoort). Blijft nog steeds de vraag: kunnen we ons allemaal een duurdere auto veroorloven als we minder vaak doortrekken, of in dë toekomst het ZWC gebruiken? 1 opge- van riool is, bureau, iet be- op te 1 nutti- van de jury, die over haar zal oordelen, bijge woond. Federaal rechter Oliver Carter ondervroeg 120 door de rechtbank opge roepen juryplichti- gen. Concrete aankondigingen Navarro waren: Modernisering van de opvolging van de koning (dochters kunnen koningin worden, verkorting van de minderja righeid van de koning, die nu tot het 30e jaar duurt, afschaffing van de Regentieraad, die door het naaste fa milielid vervangen wordt op dit ogenblik Don Juan, de vader van Juan Carlos, die nog altijd geen af stand doet van zijn aanspraken op de troon); liter kost dus 1,25, kost niet meer dan liter betaal je F

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3